WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLONO Middel straks erger dan de kwaal chaëe) WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Van de Lagere school naar de Landbouwschool Dit nummer bestaat uit tien pagina'; W. Rikken n.v. De redaktie legt u deze week voor Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. 248.- toi798." 23e jaargang No. 36 20 juli 1967 Voorbereiding voor breed patroon van beroepen Weer fabriek in Bergen op Zoom THOLEN OUD-VOSSEMEER SINT-ANNALAND SINT-MAARTENSDIJK SCHERPENISSE PFAFF Naaimachinehuis POORTVLIET SINT-PHILIPSLAND Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per half jaar franko p.p. 5.00 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Er wordt in onze tijd alles gedaan wat mogelijk is om onze gezondheid zo veilig mogelijk te stellen. Explosies van besmette lijke ziekten komen zelden meer voor, en epidemieën weet men dank zij snel ingrijpen vrijwel steeds te localiseren. Men beschikt over hulp-kolonnes die ogenblikkelijk kun nen uitrukken bij rampen en zelfs de auto's van de wegenwachten zijn ingericht voor geïmproviseerd vervoer van zieken en ge wonden naar de ziekenhuizen. Kortom onze gehele samenleving is ingesteld op hulp verlening in de breedste zin des woords. Daarnaast zijn er de periodieke bevol kingscontroles!, waarbij niet alleen op t.b. wordt onderzocht, maar ook andere ge constateerde aandoeningen worden doorge geven aan de huisarts. Mede dank zij deze intensieve controle kon de gesel van de tuberculose wprden uitgebannen, staat het merendeel van de bedden in de sanatoria leeg en wordt er soms zelfs gedacht de gebouwen) van deze instellingen een andere bestemming te geven Ook op andere terreinen is er snelle vooruitgang te constateren. Onze land- en tuinbouw staan overal hoog aangeschre ven en er wordt niets nagelaten om zowel Ide productie als de kwaliteit op te voeren Er wordt heel veel gedaan aan selectie, aan ziektebestrijding en aan verbetering van de conserveringsmethoden om de con currentie op de wereldmarkt met succes te kunnen volhouden. Want ook elders zit men niet stil en waar men in het verleden» achter lag, daar is die achterstand zo niet weg gewerkt Üan toch wel voor een groot gedeelte ingelopen. Speciaal onze tuinbouw is bezig zich te ontwikkelen tot een hoogwaardig labora- toriumbedrijf. Immers met bodembemesting alleen kan niet meer worden volstaan en in de kassen wordt niet alleen de temperatuur maar ook het koolzuurgehalte van de lucht op het verlangde niveau gebracht. Te kort aan zonlicht wordt aangevuld door kunst verlichting, kortom wij proberen de natuur op allerhande manieren te bedriegen en zo naar onze hand te zetten. Daarnaast is er nog de bestrijding van ziekten met insecticiden om de opbrengsten) veilig te stellen. Men gaat er van uit dat de natuurlijke vijanden die elk insect, elk bacterie heeft, in hun vernietigingswerk te kort schieten en men past daarom steeds intensievere bestrijdingsmiddelen toe via ver giften. En daarmee zitten we midden in het grote probleem van de stelselmatige ver giftiging van al wat leeft. Want alles wat leeft is door de natuur uitgerust met middelen om dat leven zo lang mogelijk te behouden. Waar de ene generatie ten onder gaat door een vergift daar zal een volgende generatie van de overblijvers die er toch altijd zijn immuun zijn voor dat zelfde gif. Wil men dus een verdere vernietiging, dan zal men moeten spuiten) met een sterkere concen tratie. En zo leeft al wat ademt in voortdurend gevaar, vergiftigd te worden Hoé gevaarlijk het goedje is dat door de chemische industrieën op de mensheid wordt losgelaten, blijkt wel uit de moordaanslagen die zo voor en na met tuinbouwbestrijdings- middelen worden gepleegd. En we mogen rustig aannemen, dat lang niet alle gevallen bekend worden, zodat het aantal dodelijke vergiftigingen dus groter zal zijn In feite is het zo, dat elke tuinder en elke landbouwer over zoveel vergif beschikt, dat alle inwoners van een stadje als Tholen er radicaal mee uit de weg zouden kunnen wor den geruimd! Het is er dus mee als met de atoombom; één waanzinnige kan een hele stad uitmoor den! We moeten maar aannemen dat er nooit zo iemand komt. Ook anders echter is er steeds latent vergiftigingsgevaar. Want hoeveel hectoliters dodelijk ver gif zal er de laatste weken niet verstoven zijn over de velden Hoeveel kwam er van in de jongen van de bespuiters zelf terecht -en van hen die toevalligerwijs daarbij aanwezig waren of juist passeerden Hoeveel flesjes en busjes met laatste restjes zijn er bijna leeg in de sloten rond de akkers en de kassen willens of toevallig terecht gekomen Niemand die er een antwoord op kan geven. Maar dat het biologisch evenwicht ook in het sloot water al lang verstoord is mag als een vast staand feit worden aangenomen. We hebben nu nog maar op het vergif tigingsgevaar in één enkele sector van het bedrijfsleven gewezen, maar we zouden zo kunnen doorgaan. Verleden jaar werd een) dominee die in een van de dorpen in de omgeving een preekbeurt vervulde, op de stoel onwel, Geneeskundige hulp moest worden in geroepen en die konstateerde vergifti ging. Dominee had die middag sla ge- gieten die was bespoten. Maar er is meer In de Zaanstreek wildé de overheid kortgeleden overgaan tot sluiting van een fabriek die conserveringsmiddelen vervaar digde. De afvalprodukten, die in de open bare wateren werden geloosd waren zo giftig dat alle dierlijke levem wel het loodje moest leggen. Het ging bier om de fabrikage van con serveringsmiddelen voor levensmiddelen. Hoe licht kan er iets van dat gif terecht komen waar het niet moet zijn. Hetzelfde geldt voor zoetmiddelen en voor kleurstoffen die in vrijwel de gehele levensmiddelenbranche wordt gebruikt. Vlees wordt behandeld om het een verse kleur te doen houden, het meel waarvan ons brood wordt gebakken wordt chemisch gebleekt. Mestkalveren en slachtkuikens worden volgestopt met anti-biotica en het melkvee krijgt zodra er maar iets aan hapert penicilinespuitjes. Maar de melk gaat evengóed naar de fabriek. Over de middelen waarmee ons drinkwater wordt gezuiverd is reeds veel geschreven, en aan de chloorsmaak er van is men in Delft en omgeving al lang gewend. Kortom we leven te midden van niet vermoede gevaren. Is het wonder dat velen de weg naar dé natuur proberen terug te vinden om zo aan de gevaren van een la tente vergiftiging te ontkomen Het is dus heus niet alleen de atoombom die ons leven bedreigt Van de ruim 100.000 jongens, die per jaar de 6e klas van de lagere school verlaten, gaat ongeveer 3,5 naar de lagere land- of tuinbouwschool. Samen met de meisjes, die veelal tuinbouwonderwijs volgen, schom melt het aantal kinderen dat jaarlijks naar een vorm van lager agrarisch onderwijs gaat tussen de 3500-4000. Bij deze getallen moet worden bedacht dat een grote groep van deze leerlingen er niet aan denkt zelfstandig boer of tuinder te worden, terwijl daarnaast voor een groot aantal met de land- en tuinbouw verwante beroepen de lagere agrarische school een goede voorbereiding geeft, aangezien in het programma van de school vele elementen zitten, die aansluiten) aan déze beroepen. Een belangrijk onderdeel van het studie programma op de land- en tuinbouwschool is een goede en ruime algemene vorming, die in de toekomstige maatschappij beslist nood zakelijk is om een passende werkkring te kunnen vervullen In verband hiermede wordt 70 van de onderwijstijd hieraan besteed Om de leerlingen voorts enig idee bij te brengen van wat er zich in de land- en tuinbouw zcal voordoet, wordt aandacht besteed aan de vakkennis van de leerlingen. .Ms derde onderdeel moet de vakvaardigheid worden genoemd, die met name is gericht op uitvoering van praktijkwerk in land en tuinbouw, waardoor de leerling behalve zijn verstand ook zijn handen leert ge bruiken. Het is gebleken dat dit evenwichtige pro gramma van algemene vorming, vakkennis eni vakvaardigheid eveneens een degelijke voorbereiding geeft voor tal van funkties buiten de directe land- en tuinbouw, aldus Ir. A.G.D.M. Vercauteren, inspecteur bij het landbouwonderwijs, onlangs voor de micro foon. Deze bijkomende taak van de lagere land en tuinbouwscholen wordt nog benadrukt doordat aan sommige scholen een gedeelte van het enderwijs ook direct gericht wordt op beroepen buiten het land- en tuinbouw bedrijf. In dit verband dient te worden ver meld, dat het aantal scholen, waar een programma voor aanleg 'en onderhoud van tuinen kan worden gegeven, dit jaar is uit gebreid van 14 tot 22. Daarnaast zal in het komende leerjaar ook een begin worden gemaakt met een proef voor differentiatie met meer onderwijs in de richtingen en var kens en pluinmveehouderij. Nadat een paar maanden geleden vesti gingsvergunning is verleend aan de industrie n.v. Houseman en Drikzwager, heeft zich voor het industrieterrein ,,De Lage Meren" in Bergen op Zoom opnieuw een industrie aangediend. Het betreft de Internationale Tabaks- en Sigarettenfabriek n.v. uit Rotter dam, die voornemens is in Bergen op Zoom een geheel nieuwe fabriek te stichten en daartoe 16.-J0 m2 bouwgrond verzocht aan het gemeentebestuur. In de nieuwe geheel gemechaniseerde fa briek zal in eerste instantie werk zijn voor 25 mannelijke en 40 vrouwelijke arbeids krachten. Op het ogenblik werken er ongeveer 80 in het bedrijf te Rotterdam. Zo komt er met de nieuwe fabriekshallen van Bruijnzeel n.v., met de hierboven ge noemde vestiging en deze nieuwe tabaks fabriek een belangrijke industriële uitbreiding aan „De Lage Meren" en daarmee meer dere werkgelegenheid in de directe omgeving van onze streek. Hoogst belangrijk. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel 01663 - 400 HOOGWATER week van 23 t/m 29 juli Zondag 5.00 17:20 Maandag 5.40 18.00 Dinsdag 6.20 18.35 Woensdag 6.55 19.10 Donderdag 7.30 19.40 Vrijdag 8.00 20.14 Zaterdag 8.36 20.50 Volle maan 21 juli te 21.30 urn- Laatste kwartier 29 juli te 23.21 uur BOTSING De bromfietser P. H. uit Poorvliet kwam op de provinciale weg tussen Tholen en Poortvliet in botsing met de gemeentevracht auto alhier, bestuurd door de heer M. de L. De bromfietser had de auto te laat opgemerkt en liep verwondingen op. De rijkspolitie stelde een onderzoek in. Op de hoek van de Markt en Kerkstraat Ijwam de nieuwe lesauto van de heer J. van Olffen in botsing met een personen wagen, toen de laatste te veel links van de weg zat. Beide auto's liepen schade op. WEDVLUCHT NEUFVILLES Van „De Zwaluw" vlogen zaterdag 15 juli. 232 jonge en 57 oude duiven mee in de vlucht vanaf Neufvilles over 114 km. De duiven werden gelost om 7.40 uur en de eerste jonge duif kwam aan te 9.14.57 uur (gemiddelde snelheid 1211.03 m per minuut). Aankomst le oude duif: 9.16.24 uur (ge middelde snelheid 1194.70 m per minut). De uitslagen luiden Jonge duiven J. Potappel 1, 6, 43: C. Boo- gaart 2, 4, 13, 23. 42, 61, 69: J. Tholenaar 3, 8, 24, 25, 27, 36, 49 51 52 54; H. Lind- hout 5, 60, 64; C. A. Rijnberg 7, 19, 40, 53; D. Havermans 9, 10, 11, 12, 14, 21, 66; N. v. de Houten 15, 17, 22, 46, 75. 77; P. C. de Wilde 16. 30, 31., 44, 50, 67: A. A. Douw 18, 62, 70, 78: P. L. Vaders 20, 26, 71; Joh. Hol 28, 37; Jac. Vaders 29, 32, 41, 48, 72, 74. 76; R. Mosch 33, 59; M. Moerland 34, 35, 65; A. Rijnberg 38, 56, 68; W. v. d. Klundert 39, 45, 47, 73; J. W. Vroegop 55; A. van Daalen 57, 63; C van Meer 58. Oude duiven H. Lindhout 1; Jac. Vaders 2; J. Potappel 3; M. de Graaff 4; A. A. Douw 5; G. Hoek 6, 10, 19 en le overduif; Joh. Vroegop 7; W. Burgers 8, 13; J. Tholenaar 9, 12, 15; A. van Daalen 11, 16; C. A. Rijn berg 14, 18; D. Havernjans 17. ERNSTIG GEWOND Bij een bedrijfsongeluk heeft de 59 jarige fabrieksarb. B. M. Daane alhier vorige week vrijdagvoormiddag een ernstig hoofdverwon ding opgelopen. Als pendelaar werkzaam bij van Leeuwen's huizenhandel te Zwijn- drecht, was hij rond half 11, aan het werk bij een z.g. ontroestingsketel. Door nog niet opgehelderde oorzaak moet de stalen deur daarvan zijn opengeschoten. Dhr Daane werd tegen het hoofd getroffen en moest met een schedelbasisfractuur in zorgwek kende toestand worden overgebracht naar het ziekenhuis Houtduinen te Dordrecht. Gelukkig was in zijn toestand begin deze week een lichte verbetering te constateren. Het is niet bekend hoe het ongeluk zich precies beeft voorgedaan. Dhr Daane was op dat moment geheel alleen aan het werk. WATER-OVERLAST Vrijdagmidag trok in een half uur nood weer over onze streek, gepaard gaande met bliksemslag en wolkbreuk. In onze gemeente had het tot gevolg, dat de riolering de in twee buien binnen een half uur gevallen 40 mm regen niet kon verwerken, en enkele straten tot tweemaal toe blank zette. Vooral een woning aan de Ring, in Oost- len Cureestraat kregen flink wat water schade. Hoewel dergelijke buien gelukkig maar zeldzaam zijn, kunnen deze bewoners telkens weer voor deze narigheid komen te staan, omdat de lozing bij een dergelijke hoeveel heid ontoereikend is en de laagstaande woningen gedeeltelijk blank zet. Aan deze nog betrekkelijk nieuwe riolering Is al heel wat gedokterd om daarin verande ring te brengen. Er is geen sprake van ver stopte of gedeeltelijk verstopte buizen. Het is een kwestie van het niet kunnen ver werken van naar dat punt uit de gehele gemeente (op Suzannaweg na) afvloeiende rioolwater. De wetenschap dat ook andere gemeenten diezelfde vrijdag flink wat water overlast hadden, is een schrale troost. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men zich opnieuw met deze kwestie zal gaan bezig houden, wat het gemeentebestuur al zoveel eerder kopzorgen baarde. z SCHUUR AFGEBRAND NA BLIKSEMINSLAG Ook in deze gemeente waren er gevolgen van het onweer van jl. vrijdag. De bliksem trof de schuur van de heer L. M. Andriesse, aan de Groenedijk, welke totaal afbrandde. In de schuur lag een 5 ton stro eni 157 pak ken hooi. Verder o.m. een landbouwtrekker van de gebr. Kloet welke eveneens verloren ging. Wel konden de varkens worden ge red. De brandweer uit deze gemeente had alle moeite om het belendende woonhuis te behouden, ook al vanwege het dwarrelende brandende stro. Daarbij kwam de slagregen de brandweer te hulp. De eigenaar van de schuur was verzekerd. DE REISDUIF SCHERPENISSE Wedvlucht Neufvilles 15-7-67 de Reis duif Scherpenisse, afstand 111-116 km. In concours 162 jonge duiven los 7.40 uur Z.w.w. licht bewolkt. 1ste duif 9-10-16 1240 meter, laatste prijs 10-04-49 726.65 meter. Het middel en de kwaal. Waterleiding fusie staat te wachten En een Bergse Braderie. En een zonnige Jan Overeenkam. En een pittige René Peijnen in Vosmeer. En de nieuwe competitieindeling voor eerste en tweede klasse. Beroemd zijn is als een snoer parels ten geschenke krijgen, Het is heel plezierig, maar na een tijdje vraag je je af, of ze echt of vals zijn. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER Kortemeastraat 17 Tal. 01640-5878 Bargan ep Zoom adv.ing.med. A. Moerland Scherp. 1-2-10-28-41-46, C. v. d. Have Scherp. 3-6-37, K. Lisseveld Pvl. 4-16-21-23-24-40-45, M. Deurloo Scherp. 5-1,9 F. Groeneveld Scherp. 7-49, M. Speijer Pvl. 81-11 -17-20-33-34-38-39-147-51H. v. Houdt Scherp. 9-18-22, J. Wesdorp Pvl. 12- 35; J. v. d. Hoek St. M. 13-27-36-48-50; Iz. Moerland Stav. 14-15-52; C. D. Uijl St. M. 25, P. Potappel Stav. 26-32-42-54; P. Goedëgebuure Stav. 29; J. Moerland Stav. 30-43, G. Larooy Scherp. 31; P. Suurland Scherp. 44, J. Wielaard St. M. 53. Oude duiven van hetzelfde station in con cours 32. 1ste duif 9-24-20 1114.60m, laatste prijs 9-42-14 915.04 meter J. Moerland Stav. 1-7; M. Deurloo Scherp. 2-6 H. v. Houdt Scherp. 3-11, P. Goedege- buure Stav. 4; F. Groeneveld Scherp. 5-9; P. Noordijke Scherp. 8; P. Suurland Scherp 10. LOODS NA BLIKSEMINSLAG AFGEBRAND Vrijdagmiddag sloeg tijdens een hevig on weer de bliksem in de grote hangaar van Zaterdag jl. was er de 19e Vosmeerse wielerronde. Met mooi weer, pittige strijd en spanning tot de laatste meters. René Peijnen uit Woensdrecht werd winnaar en krijgt hier uit handen van mevr. Renes de dr Renesbeker, mede als herinnering aan de jarenlange voorzitter van het Vossemeerse wielercomité, wijlen dokter Renes. De heer Hendriks met de microfoon en links in de hand van Thomas Hage de bloemetjes, zie voor verslag pagina 9, derde blad. de loonwerker J. W. Hage aan de Hogeweg De heer Hage stond met enige zoons en nog een paar mensen vóór de loods, toen deze aan de achterzijde werd getroffen. Met een brandblusser trachtte de eigenaar nog de vlamjmiem te doven, wat niet lukte vanwege het vele brandbare materiaal dat daar lag. Een geluk was, dat niemand letsel op liep, terwijl de dakconstructie geheel van ijzer is. De brandweer uit deze gemeente was spoedig ter plaatse en begon direct met dé nevelspuit aan het blussingswerk. Daar door bleef de brand tot het achterste deel van de Loods beperkt. Verschillende kost bare machines vielen echter niet meer te redden of werden zwaar beschadigd. De eigenaar was verzekerd, maar midden in de oogsttijd zal het voor hem toch een niet geringe schade opleveren. De schade wordt geschat tussen de honderd- en hon derdvijftig duizend gulden. TRACTOR OMGESLAGEN Dinsdagmorgen was de heer K. M. Deur loo Jzn met trekker en hooiwerktuig doende het hooi te schudden langs de zeedijk. Op zeker moment kiepte de trekker en kwam de bestuurder onder het voertuig terecht. Toegesnelde omstanders wisten de heer Deurloo te bevrijden, die klaagde over pijn in zij en schouder. Dokter Kugel consta teerde enkele gekneusde ribbeni en schouder, maar meende dat het meeviel. Wel schreef hij enkele dagen rust voor. De direct aan wezige hulp voorkwam, dat de uitstromende reeds vlam gevatte olie zo dicht bij het hooi tot erger gevolgen aanleiding kon geven. ORIENTATIERIT De derde orienteringsrit van dit jaar, ge organiseerd door de M.A.C. „Sint-Philips- land" wordt zaterdag 22 juli verreden, zulks in samenwerking met de plattelands jongeren gemeenschap afd. Tholen en Sint- Philips- land. Er wordt om 3 uur gestart vanaf café 't Veer te Oud-Vossemeer en later vindt prijsuitreiking plaats in hotel Mees. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE ROXY do. en vr. 8 uur - Za. 6.45 en 9 uur - zo. 4.30, 6.45 en 9 uur ma., di. en wo. 8 uur „Het Naakte Vlees" 18 jaar. LUXOR do. en vr. 8 uur - za. 6.45 en 9 uur - zo. 4 uur „Ik een Killer" zo. 6.45 en 9 uur ma., di en wo. 8 uur „Call-Girls van Gopenhagen" alleen voor volwassenen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1