WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLANO PFAFF 7 en 8 juli tiende Thoolse Dagen WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dit nummer bestaat uit tien pagina'; W. Rikken n.v. De redaktie legt u deze week voor Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. ons zigzag-programma loopt van tot' elektrisch, compleet met koffer PFAFF Naaimachinehuis Thoolse fokkers presenteren het beste rundvee uit Zeeland Eigen fokkerij neemt steeds meer toe Tiroleravond tot besluit van de jubileum dagen 23e jaargang No. 33 29 juni 1967 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per half jaar franko p.p. 5.00 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Vandaag donderdag 29 juni verjaart „grootvader"Maar de status van grootvader is prins Bernhard zeker op deze foto niet aan te zien. Wij kennen onze prins nog als een enthousiaste en sportieve figuur, die graag zijn krachten geeft voor allerlei economische en maatschappelijke taken en onmiddeltijk bereid is tot daden, als anderen nog over plannen praten. Z.K.H. schroomt ook niet, zelf de handen uit de mouwen te steken. Als vliegenier heeft hij meer dan ooit storingen moeten verhelpen. Als een bedrijf nieuwe apparatuur heeft geïnstalleerd, is prins Bernhard graag de eerste om er eens mee te experimenteren. En het zijn niet alleen auto's die hij persoonlijk gaat testen. Op Schiphol is hij vaak te vinden in de vluchtnabootsers van een nieuw type vliegtuig en bij verscheidene industrieën bezichtigt z.k.h. als dat maar even kan computers en machines. Het genereuze geschenk van ons land aan Amerika, be staande uit een leerstoel in Nederlandse beschaving aan een universiteit aldaar, was zijn werk. Juist de relaties met tal van andere landen heeft z.k.h. diepere inhoud gegeven. De economische resultaten van zijn exportmissies zijn niet meer in geldswaarden uit te drukken. Prins Bernhard wordt thans 56 jaar. Getuige de foto is hij nog altijd even actief. Het staat buiten kijf, dat na de tweede wereldoorlog in ons land niet alleen grote moeilijkheden waren om te trachten zo snel mogelijk de woningnood op te lossen, maar ook ten aanzien van de openbare gebouwen met name voor wat de scholenbouw betreft Dat er daarbij in die opeenhoping van moei lijkheden ook verrassende of lees vreemde beslissingen vielen, dat er talrijke „waar- oms" in zo'n situatie worden geboren dient grif te worden vergeven en vergeten. Maar als er dan toch ergens dusdanige uitspringers zijn, dat zich de vragen verme nigvuldigen mag daar tenslotte wel een keer de aandacht op gevestigd worden. En zo zal voor menigeen de in ons vorig nummer onder de redactie legt u voor ge plaatste uitroep „Sint Annalandse scholen bouw wordt een aanfluiting"? hier en daar tot een wenkbrauwfronsende reactie hebben geleid. Die uitroep was overigens bedoeld om te verwijzen naar de door eeni tweetal Sint An- nalahdse raadsleden gestelde schriftelijke vra gen en de daarop door b en w gegeven ant woorden. Maar toch willen we deze week eens nader ingaan op die uitroep:, scholenbouw aanflui ting. Misschien is dat in dit stadium wel mosterd na de maaltijd, maar dat wil dan toch niets afdoen aan de kwaliteit van de nieuwe aard- appelen. Te dicht bij de onderhavige situatie be trokken, hebben we het allemaal op de voet gevolgd. En dan moeten we voor wat Sint Annaland en voor wat Ide scholenbouw al daar betreft, teruggaan naar een periode van het begin der laatste drie burgemeesters. Het was immers in 1954 de huidige gede puteerde en toenmalige burgemeester van St Annaland, de geachte heer j. van den Bos die het Sint Annalandse nieuwe scholen balletje aan het rollen bracht. Nog maar enkele weken zeer aktief werkzaam in zijn nieuwe gemeente of hij richtte, uiteraard na mens b en iw, een schrijven aan het ministe rie van onderwijs en dat was dan anno 1954 dat weliswaar niet op stel en sprong een nieuwe school in Sint Annaland nodig bleek, maar dat de uit 1881 daterende ene (openbare)school en het uit 1914 daterende andere gebouw voor de chr. school zo lang zamerhand dringend toe waren aan sloop en dus aan vervanging. We gaan hier geen negenjarige periode Van den Bos uitrafelen om aan te tonen, dat het voor St. Annaland niet de eerste de beste burgervader was. Evenmin het vechterselan releveren van zijn opvolger burgemeester Smith, die overigens ook een drietal jaren een scholenprobleem had om dan maar te zwijgen van één jaar burgemeester Baas, die bij zijn intrede, evenals zijn voorgangers eensdeels enthousiast was over de meevaller ten aanzien van deze gemeente, maar anders- zijds de schrik van zijn intrede opdeed:, toen hij de schoolgebouwen in het oog kreeg. Maar wel even onderstrepen, dat er der tien jaar geleden een roep van Sint Annaland uitging, dat de scholenbouw aandacht ging verdienen. Dat we ons herinneren, hoe de zelfde initiatiefnemer op een ouderavond vol jeugdig enthousiasme - en nog minder diplo matiek geschoold dan heden ten dage verklaarde, dat die scholenbouw wel binnen vijf jaar bekeken zou zijn. Genoemde burgemeester kreeg de hem van gegunde bevordering, zelfs al zal hij met enig heimwee terugdenken aan wat toen zo prettig werken bleek. Zijn opvolger ging onverdroten verder; nu was die scholenbouw al uitermate urgent geworden. Het was niet dat een burgemeester Smith niet kon bereiken, wat in zijn ogen, in die van zijn inwoners en ook in die van de rijks overheid rechtvaardig leek. En toch moest ook hij vertrekken zonder dat na twaalf jaar eerste aanzet, een nieuwe school tot stand was gekomen1. Toen was het al een lijdensgeschiedenis geworden. Toen had blijkbaar een inspec- I teur al machteloos gestaan om zijn schaars contingent om te zetten in een negenklassige nieuwbouw in Zeeland, met name in Sint An naland. Het verzoek om een urgentieverklaring lag jarenlang onder een stapel Haagse pape rassen. Plaatselijk bleef men wel aktief. Een ont- j werp, een architect, natuurlijk net andersom Elk jaar op 'n ouderavond weer de aandacht er op gevestigd. Een reisje naar Den Haag een belofte, een toch diep in de stapel lig gen blijven van een urgent geval. En nu is het dan zover, dat het schetsplan is goed gekeurd. Nu moet alleen de architect bizon- dere haast maken om het definitieve plan klaar te krijgen en als hij dan nog geen grondboringen heeft verricht, concentreert zich alles op deze nalatigheid, maar niets op wat een inspecteur met zijn geringe toe wijzing bezwaarlijk vond en niets op de jaren sluimerende stukken in Den Haag. Hier wordt niet gehonoreerd, wat er op de secretarie aan zorgen voor deze scholen bouw is doorgemaakt, ook niet wat de drie burgemeesters, wat schoolbestuur en ouder commissie daaraan reeds voor moeite heb ben gedaan, hier worldt met uitsluiting van schuldaanwijzing van de een of ander slechts de vraag gesteld: wat is nu eigenlijk urgent ten aanzien van scholenbouw? En tenslotte de overtuigde anening onzerzijds, dat men kan redeneren zoals men wil over nieuwe wijken: beperkte toewijzingen, .sobere financiën, trage architectenbureau's of waar men het ook op wil houden, de Sint Annalandse nieuwe scho lenbouw na 13 jaar inderdaad een aanflui ting is voor iedereen die bij het onderwijs be lang heeft of daarbij betrokken is Wanneer men daaraan na 13 jaar attenderen nog twij felt, zij verwezen naar de op deze pagina afgedrukte foto, die tegenover de werkelijk heid .vergelijkbaar is als de roos tegen de doorn. Wat is dan urgent? Doorstromingsdiscussie in Thoolse Raad Bushalte perikelen in Sint-Annaland De Thoolse Dagen zijn komende Naar een Dienstencentrum in Sint-Philipsland Parkeer- en politieproblemen in Poortvlietsraad Vragen over parttime-onderwijs Geslaagd dus gefeliciteerd Na gedane arbeid is het goed rusten Kortemeestraat 17 Tal. 01640-5878 Bergen op Zoom Vrijdag 7 en zaterdag 8 juli zullen op het terrein van de ijsbaan te Scherpenisse voor de tiende maal Thoolse Dagen worden ge houden, en voor de elfde maal Fokveedag. De keuringen van de verschillende soorten dieren zullen weer het belangrijkste gedeelte vormen van deze grote Thoolse agrarische gebeurtenis. Zaterdag worden er demonstraties gegeven door de Eendracht- ruiters, de Zebra's, een ponyclub en een drumband. Verder is er een Thoolse Dag Rally, terwijl de Thoolse Dagen feestelijk zullen worden besloten in het veilinggebouw te Tholen. Al verschillende jaren wacht Sint-Annaland op nieuwe scholen. Een lijdensweg waaraan geen eind schijnt te komen. Met alleen het noodzakelijkste onderhoud, werd de bouwvalligheid de laatste jaren versneld. Drie burgemeesters probeerden het voor elkaar te krijgen, maar de eerste steen ligt er nog niet. Zo langzamerhand een aanfluiting voor het onderwijs in ons land. Vrijdagmorgen zal dé voorzitter van de Commissie Thoolse Dagen, de heer M. C. J. Kosten uit Tholen, het agrarisch evene ment openen. Officieel gebeurt dat 's mid dags door de burgemeester van Scherpenis se, de 'heer D. C. Bouwense. Aangezien het terrein van de heer J. C. Kooijman te Sint Annaland niet meer beschikbaar was, wor den de Thoolse Dagen evenals twee jaar geleden op het terrein Pluimpot te Scher penisse gehouden. De begroeing is nu veel beter geworden en het terrein is uitermate geschikt voor dergelijke manifestaties. Het ligt centraal op het eiland en in het hart van het rundveegebied. Er is voldoende par keerplaats en ook de bus stopt vlakbij het terrein. KEURINGEN Vrijdagmorgen om half negen beginnen de keuringen. Allereerst de eindkeuring van de kalveropfokwedstrijd. Deze is vooral voor de jonge a.s. veehouders bedoeld, om hen liefde voor het vee bij te brengen. Er zijn 10 deelnemers. Hierna komen de j rundveekeuringen van het fokvee en de keu- j ring Texels ras fokschapen. Er zullen niet minder dan 130 schapen verschijnen. De schapenhouders op het eiland, die een eigen vereniging hebben opgericht, hebben bij keu ringen elders in het land al goede resulta ten behaald. Vorig jaar zijn vele overtolli ge lammeren naar Parijs geëxporteerd en zelfs Thoolse stamboekschapen naar West- Duitsland. om het schapenras daar te ver beteren. Wegens te geringe belangstelling zijn er dit jaar geen geitenkeuringen. Negen veu lens, 3 stalgroepen, 2 vierspannen en 2 mer ries met afstammelingen zullen worden ge keurd door de Bond van Paardenfokkers, een Thoolse organisatie. De Kon. Ver. „Het Ned. Trekpaard" zal 12 paarden uit alle categoriën ter keuring krijgen. De Bond van Paardenfokkers krijgt voornamelijk jonge paaiiden. RUNDVEE Het rundvee vormt weer het belangrijkste ge deelte van de keuringen. 174 stuks (5 min der dan vorig jaar) verdeeld in 25 groepen nemen hieraan deel. Hierbij zijn 4 koeien met twee directe af stammelingen en 1 koe met 5 directe af stammelingen. „Enkele jaren geleden kon men daar nog niet over denken", aldus de heer A. C. van Heusden dinsdagmiddag op de persconferentie in hotel Zeeland te Tho len. Uit de deelnemerslijst blijkt dat de aan gekochte oudere koeien verdwijnen. Voor het eerst dit jaar is er een grote verschuiving De eigen fokkerij neemt steeds meer toe, en er is bijna geen aankoop meer. Alles is reeds begonnen met de l,e Fokdag. Met veel moei te kreeg men daar toen enkele veehouders. Door de fusies van de melkcontrolevereni- gingen ontstond de Fok- en Controlevereni ging. Van deze vereniging en van de Streek- verbeteringscommissie Eiland Tholen zijn de stimulansen om zelf tot fokken over te gaan voortgekomen. Door goede fokkerij, vakmanschap, ge richte stierenkeuze, verbetering van de voe derrantsoenen en een doelmatige registratie is de produktie en de kwaliteit van de thool- se rundveestapel sterk gestegen. Het eiland is in Zeeland als laagste be- I gonnen, maar wat vetgehalte en produktie betreft staat het eiland nu aan Ide kop. De gemiddelde produktie van 800 koeien op 75 controlebedrijven bedroeg 4790 kg melk met 3.94 vet in 303 melkdagen (ei witgehalte van 46 koeien 3.37 De erelijst van produktiekoeien lijkt minder dan vorig jaar (50 stuks) De droogstandda- gen zijn nu echter ook berekend zodat de ei sen verzwaard zijn. Met recht kan men daar om spreken van 20 elite koeien die dit jaar op de lijst staan. STIEREN Het aantal stieren neemt elk jaar toe bij de keuringen. Dit jaar zijn het er 14 stuks. Hiervoor is ook steeds meer belangstelling van de K.I. verenigingen o.a. uit West-Bra bant, Walcheren en zelfs Groningen en Fries land. Er zijn twee stieren met le prijzen bij van de keuringen te Etten en Ommen. De stier Freek van C. L. Geluk uit Sint Maartensdijk (fokker J. D. Alberti uit Ruinerwold) en de stier Gerard van de Witte Hoeve van de eigenaars H. v. d. Jagt en Zn te Poortvliet en M. C. Ooms uit Oud Vossemeer (fok ker J. M. C. Ooms) hebben het predikaat A.W. (aanbevelenswaardig) Deze stieren worden door de Federatie van het Ned. Rundveestamboek aanbevolen. VRIJDAGMIDDAG Vrijdagmiddag vinden de kampioenskeurin gen vrouwelijk fokvee, paarden, stieren en de groepen rundvee plaats. Daarna zullen de prijsuitreikingen van alle onderdelen plaatsvinden RUITERCONCOURS Zaterdagmiddag zal het programma om half twee worden voortgezet met een muziek optreden van de drumband uit Halsteren en eeni massale gymnastiekdemonstratie van de Thoolse gymnastiekverenigingen. 25 pony's van de ruitervereniging Prins Auvergne uit Halsteren zullen een sport- nummer, een gezelligheidsnummer en een ei gen springconcours presenteren. De enige keuring betreft zaterdagmiddag de keuring van 33 pony's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1