WEEKBLAD VOOR HET EILAND MEN EN ST. FILIPSLAND Israël „Concordia" - Sint-Philipsland 1902 - 1967 Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Voor Israël Dit nummer bestaat uit acht pagina's PFAFF W. Rikken n.v. Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. 248.- ™798." Dertiende Lustrum met concert van Korps Ned, Suiker Unie Een zaak van eer om wat van de ereschuld af te lossen Voor de politierechter te Middelburg Jaarverslag Spar Branding PZEM-verslag 1966 De redaktie legt u deze week voor PFAFF Naaimachinehuis Stichting Zeeuws Studiefonds DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN „MUDY" 23e jaargang No. 30 8 juni 1967 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 AHm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per half jaar franko p.p. 5.00 4- inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom De wereld en niet in het minst ook ons land werd deze week beroerd door de in het midden oosten ontbrande oorlog. Die oorlog ontbrandde in een gebied dat als het meest besproken stukje wereld mag worden aangemerkt. Al de eeuwen door. Israël En die oorlogsvlam sloeg over naar de uitlokkers, waar opnieuw de diepte trommen van de verschroeide aarde worden geroerd. Daar in de Delta van het Midden Oosten. Na hetgeen daarover via televisie, radio en dagbladpers tot ons kwam, lijkt een nadere informatie hier overbodig. Vast staat dat het Nederlandse volk aan de kant van de kleine verdrukte staat, die overigens tot grote heldendaden in staat bleek te zijn. En dat is geen wonder. Niet alleen omdat de Joden al de eeuwen door een goed onderkomen in ens land vonden, n'iet alleen omdat het Israël van vroeger en nu vanuit een in Nederland sterk bijbelse visie wordt bezien, maar cok na iwat het in de jaren 1940-1945 is overkomen en waarvan we daarna pas goed kennis hebben kunnen nemen. Geen enkel ander land ter wereld, waar de bevolking zich zo verdiept heeft in wat de tweede wereldoorlog voor de Joden heeft meegebracht als in ons land. En nu is daar opnieuw nood. Nood van wege bloedende wonden, nood vanwege de haar omringende belagers, nood nu na een week van heldhaftige inspanning en moed toch weer een stap terug gedaan zal moeten worden vanwege een compromiis-drang. Daarop zal het weer uitlopen. En wellicht zal de zelfde situatie ontstaan als na de eerste dag van de zelfstandige Joodse staat. Behalve dat inmiddels weer bloed is ge vloeid. Van de Jood en van zijn vijand. Nederland leeft intensief mee, met een herinnering vol deelneming aan wat dit volk reedsis overkomen, met grote bewon dering voor wat het bezield, met vrome dankbaarheid Voor wat het presteert, ook tegenover haar vijanden. Maar er is meer nodig. Wanneer dan ook, zoals reeds in Sint-Maartensdijk be gonnen, een beroep op uw werkelijke hulp vaardigheid wordt gedaan, zij het beperkt tot een financieel steuntje, dan moet daartoe een aanbeveling overbodig worden geacht. Ook in 1967 iis ntag van krachthetgeen gij Mijn volk hebt gedaan, dat is gelijk alsof ge het Mij deed. „Het feit dat de plaatselijke muziekvereniging „Concordia" haar 65-jarig bestaan kan vieren is een bewijs dat er door alle jaren heen mensen zijn geweest, die met enthousiasme muziek hebben beoefend." Dat schrijft burgemeester G. van Velzen als een inleiding tot het feestprogramma, dat ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van het Philiplands korps is uitgegeven. En daarmee raakt de eerste burger de kern van de zaak, de kern van de oorzaak tot het bereiken van dit dertiende lustrum, de kern ook van het bestaan van een muziekkorps in een vrij kleine gemeenschap. En wanneer naast de vele weken, vele jaren naamloze repetities, opofferingen, inspanningen er dan toch zo nu en dan een lustrum tevoorschijn komt, wel, dan mag dat enthousiasme van al die jaren wel eens worden onderstreept. En daarvoor hulde gebracht. Al zal het. merendeel van de lezers zich daaromtrent niet zoveel meer herinneren, het lijkt toch wat overdreven elke vijf jaar weer cmet de historie in al zijn geuren en' kleuren te komen aandragen. Daarmee wordt niet afgedaan aan Sint-Philipslandse pioniers die op 26 februari 1902 het initiatief namen om „Concordia" op te richten met als eerste bestuur de toemalige burgemeester W. C. van der Sleyden als voorzitter, met namen als A. L. van Eldrink, J. M. C. de Wilde, C. van Bendegom en P. Smits. Of de eerste kapelmeester de heer J. W. S. van Steen bergen, aan bekenden als L. C. Clarisse of C. W. Delhez. Aan het tegenwoordige be tuur, de veteranen muzikanten of de jongste leden van het korps. Aan dit alles wordt niet tekort gedaan, maar die hele geschiedenis ophalen zou bin nen kort tijdsbestek toch ook weer een te veel herhalen' zijn. Belangrijk is, om het met burgemeester Van Velzen te zeggen, dat „Concordia" het die jaren door volhield. Dat na hoogte- en dieptepunten in die 65 jaar de tijdsomstandigheden om een mu ziekvereniging in stand te houden anno 1967 niet zo veel beter zijn dan dn 1902. Wel geheel andere omstandigheden. Moei lijkheden door pendel, door te druk bezet zijn in het zelfstandig bedrijf, door studie elders van j'ongeren en ga zo maar door. „Gelukkig schrijft de huidige directeur, „hebben wij weer wat jeudige muzikanten in opleiding, die binnenkort onze gelederen komen versterken'." Zo kan er na 65 jaar nog hoop blijven dat „Concordia" haar muzikale weg zal vervolgen. Dat wil het in elk geval a.s. zaterdag 'doen met de herdenking van haar dertiende lustrum. „Een wat ander feestelijk tintje" dan ge woonlijk, schrijft voorzitter A. A. Rijstenbil. En dat niet omdat geen prijs zou worden gesteld op de aanwezigheid van de korpsen van zusterverenigingen, zoals dat gebruike lijk was bij een jubileum maar om een keer iets anders te presenteren. En daarom presenteert „Concordia" ge nodigden inwoners en andere liefhebbers ■een concert door het korps van de Ned. Suiker Unie te Stampersgat. Het behoort tot de beste korpsen van Nederland merkt dhr. Rijstenbil verder op. En daarmee zijn we dan gekomen aan het programma dat a.s. zaterdag wordt ge boden. Dat begint om 2.00 uur nm. met een rond gang door de jubilerende vereniging zelf. Vervolgens Is er rond drie uur een ont vangst door het gemeentebestuur van de genodigden. Om half vijf maakt het korps van de Ned. Suiker Unie eeni rondgang door de gemeente, terwijl er om half acht een con cert zal worden gegeven. Uitgevoerd zal worden de mars „Semper Fidelis" van Sousa, de „Carnaval Suite" van Tansman, „Le jour le plus long", de bekende mars van R. Martin. „Donner und Blitz" van Joh. Sttoaus. „Le Petit Monde de Cathy" van Desprey. „Mars der Medici" van Wichers. „Lente" van Jos.' Moerenhout" en de mars „South Rampart street parade" van Mol. Tot besluit van de jubileumdag volgt er om 9 uur een taptoe op de Voorstraat. Bij gunstig weer kan het zaterdag druk zijn in Sint-Philipsland. Waar voor „Concordia" de vlaggen uitgaan. En waar heldere tonen zullen onderstrepen, dat een plaatselijk muziekkorps óók of zéker in een kleine gemeenschap van grote betekenis mag worden geacht. Verwijzend naar het hoofdartikeltje in dit nummer, is het overbodig om hier de nood van Israël op het hart te binden. Na een respect afdwingend optreden met de wap'enS door een langzame wurging noodzakelijk geworden, zijn de gevolgen grote schade en een afbraak van een prachtige opbouw, die sinds enkele jaren in dat land mogelijk was. Trouwens, het einde van het geweld, laat staan van een goede overeenkomst is er nog niet. Israël heeft onze hulp nodig en verdiend In dat opzicht heeft geheel Europa nog wel iets goed te maken. Ook ieder van ons had (nog) meer kunnen doen, dan in de jaren 1940-1945 gebeurde. Nu landelijk een aktie is gestart op ini- tatief van bekende politici van de verschil lende partijen, denk maar aan drs den Uyl, Freule Wittewaal van Stoetwege, mr. E. H. Toxopeus en vele anderen, mag ook onze streek meedoen. In Sint-Mlaarten'sdijk iS daatoe inmiddels een comité van aanbeveling gevormd, bestaande uit de heren L. J. Koop man, loco burgemeester, L. Kloet, wethouder J. van der Bel, arts, Th. C. Benou, gemeente secretaris, W. L. Blindenbach, notaris, mevr. C. H. Bos-de Fouw, voorzitster Vrouwen bond N.V.V., de gemeenteraadsleden J. L. M. Geluk, A. van Hemert, P. J. Koopman, A. Lindhout en C. M. Zwagemaker, J. D. de Korte, secretaris C.H.Ii. M. G. Meerman gemeente-ontvanger, J. Muller, kassier en P. A. Roels, lid prov. staten. Zaterdag morgen wordt een huist-aan-huis collecte gehouden. Met een lijst. Het wordt overge dragen aan het comité „Zeeland-Israël", dat het weer overmaakt aan de „Groep van Negentien". Deze groep zal in nauw over leg met de ambassadeur van Israël de gelden zo v.fficiënt mogelijk besteden aan alles wat Israël nodig heeft met uitzondering van militaire goederen. Personen, die zaterdag afwezig zijn, wan neer de collectanten aanbellen', kunnen zich wenden tot het adres Parallelweg 18. Wat een voorrecht te kunnen helpen boven het er zelf middenin te zitten. Voorzover andere gemeenten in onze streek soortge lijke initiatieven nemen, wat ons thans nog niet bekend is, mag de aanbeveling dezelfde zijn als die voor Sint-Maartensdijk. In Middelburg stond terecht P.A.B. uit Sint-Maartensdijk, die in een café in zijn woonplaats ruzie had gekregen over de opstelling van het tweede elftal van Smer- diek. Het vuurtje laaide vrij hoog op, waar na B een bierflesje pakte en daarmee Van B een mep verkocht. Dat hoort niet bij sport, vond de officier van justitie mr T. Lebret, die een week voorwaardelijke gevangenisstraf, 100, boete eiste en toewijzing van de civiele vordering door de beledigde partij groot 125,Met uitzondering van de voor waardelijke gevangenisstraf werd de uit spraak conform de eis. J. J. K. uit het Belgische Eekeren had 2.45 promille alcohol in 'het bloed, toen hij tijdens het vissen op Tholen de jenever bij teugen tegelijk had gedronken. Daarna was hij toch adhter het stuur gestapt en had begrijpelijk een aanrijding veroorzaakt. „U had de hele familie makke lijk dood kunnen rijden, merkte de officier op, die veertien dagen gevangenisstraf eiste „Concordia" tijdens een muzikale rondgang en anderhalf jaar niet rijden. De uitspraak werd één week gevangenis straf en één jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Dat de bestuurder D. G. uit Poortvliet er vandoor ging, nadat hi) met zijn auto een hek kapot reed werd eveneens zeer kwalijk genomen. Het werd 80,boete na een eis van honderd piek. In het jaarverslag 1966 van het vrijwillig filiaalbedrijf „De Spar" lezen we, hoe in 1966 royaal de 500 miljoen gulden omzet werd overschreden, een stijging van ruim 10 De stijging was o.m. het grootst in Zeeland. Van de 1824 Sparwinkels waarmee het verslagjaar werd Ingezet, zijn er 126 op geheven, kwamen 41 nieuwe vestigingen en 77 gemoderniseerde heropeningen. De ver koop van vers vlees was bizonder sterk toegenomen. Voor de brood1- ten! melkverkoop zijn er om verschillende redenen nog beper kingen. De omzet in supermarkten beliep 35 in zelfbedieningszaken 38 bedienings winkels 27 In het mei-nummer van de CHJO wordt door de heer A. A. Nieuwkerk de pil Van Hall geslikt. Schrijver meent, dat mr Beer- nink daarbij aan duidelijkheid niets te wensen overliet. In een beschouwing over gemeente lijke herindeling concludeert statenlid H. IJssel te ZierikzeeBeschouw gemeentelijke herindeling niet te gemakkelijk als een won dermiddel tot oplossing van allerlei, deels vermeende gebreken. Men zij ook voorzichtig in de argumentatie op grond van uitsluitend planologische overwegingen of onderdelen van de politiek tot ruimtelijke ordening, te besluiten tot samenvoeging. Men dient ten slotte als men samenvoeging boven samen werking wil, in elk geval in concreto aan te tonen en duidelijk te stellen, welk alge meen belang de opheffing (vernietiging) van een bepaalde gemeente vergt." Ook mr W. H. Vermaas, voorzitter van de statenkring der c.h.u. te Middelburg wijdt er een be schouwing aan in dit nummer. Aandacht wordt voorts geschonken aan het vertrek van de voor Zeeland nog veel belovende jhr drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland. Uit onze streek hebben zitting in het bestuur van de Prov. Zeeuwse Elektriciteits Wanneer u hulp wordt gevraagd voor Israël In Sint-Maartensdijk ook begeleiding van dijkrecreatie Waterschap wil verbetering van de verbinding Sint-MaartensdijkSint-Annaland. SPS kreeg gemeentelijke subsidie Sint-Philipsland Concordia" zaterdag in het zonnetje Uniek concert in Sint-Annalandse veilinghal ExamensDe letter doodt, maar de geest maakt levend, (2 Cor. 3 6.) ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER Kortemeestraat 1 7 Tel. 01640-5878 Bergen op Zoom maatschappij de heren C. Boender en J. van den Bos, beiden te Tholen. Het bedrijf telt 735 personeelsleden. Uit het verslag 1964 - 1966 blijkt dat in deze stichting het provinciaal bestuur wordt vertegenwoordigd door gedeputeerde J. van den Bos te Tholen en dat in het bestuur voorts zitting heeft mr J. J. Versuijs te Oud- Vos semeer. Uit Tholeni en Sint-Philipsland kwamen in 1964/65 11 aanvragen en in 1965/66 9 aanvragen voor een studietoelage, een met 6.1 laag percentage in vergelijking met andere Zeeuwse delen. Weet men van de mogelijkheden vol doende af dr. A. A. Kugel, Poortvliet teL 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663 - 400 HOOGWATER week van 11 t/m 17 juni Zondag 5.40 18.00 Maandag 6.24 18.40 Dinsdag 7.10 19.28 Woensdag 8.00 20.20 Donderdag 8.50 21.10 Vrijdag 9.52 22.18 Zaterdag 10.56 23.20 Eerste kwartier 15 juni tie 12.23 uur Wouwsestraat 24 TeL 3771 BERGEN OP ZOOM Voor uw KOSTUUM SPORTKOLBERT PANTALON REGENJAS MODES enz. P. DROOGER VEERTIG JAAR BIJ DE BELASTINGEN De heer P. J. Drooger herdacht op don derdag 1 juni zijn veertigjarig jubileum bij de rijksbelastingen. De heer Drooger werd op 1 juni 1927 aangesteld als tijdelijk kommies 2e klasse te 's-Heerenberg. Nadat hij op 1 januari 1928 een vaste aanstelling had gekregen, slaagde hij op 31, mei op één dag voor de beide delen van het examen kommies le klasse, wat in die tijd als een bijzondere prestatie werd beschouwd. In 1932 werd hij in de rang van dienst- geleider overgeplaatst naar Bruinisse. In 1946 kwam de heer Drooger naar Tholen, eerst als hoofdassistent, tegenwoordig als hoofdassistent /c speciaal belast met de con trole van de Inkomsten Belasting. De heer Drooger, die op 18 december 1903 te Nieuwe Tonge werd geboren, werd donderdagmorgen op het kantoor van de in spectie te Bergen op Zoom in het bijzijn van familie en personeel gehuldigd door inspecteur Vein Lieshout. Als stoffelijk blijk van waardering ontving de heer Drooger twee grote Delftsblauwe borden, terwijl zijn echtgenote werd verblijd met een bloemetje. De heer Drooger vervult naast zijn drukke werkkring nog tal van functies op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Zo is hij sinds 1949 president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente sinds 1963 tevens ouderling voorzitter van het bestuur van de Chr. Nat. School; voorzitter van de afdeling Tholen van de N.C.B.O. en tweede voorzitter van de interkerkelijke stichting voor de be jaardenzorg op het eiland Tholen. Ook had de heer Drooger nog een aantal jaren zitting in de Thoolse gemeenteraad voor de A.R.P. SCHOOLREISJE Nadat de leerlingen van de dirie laagste klassen van de Chr. Nat. School een week eerder hun schoolreisje hadden gemaakt, waren nu de klassen 4, 5 en 6 aan de beurt. Reeds om zeven uur 's morgens vertrok men uit Tholen. Het eerste doel was een bezoek aan het nieuwe Schiphol. Vervolgens ging men naar Amsterdam, waar eeni rondvaart door de havens werd gemaakt. Vanzelfsprekend werd ook dit keer een speeltuin bezocht. De jeugd vermaakte zich best in de speeltuin Drievliet te Rijs wijk. Als laatste programmapunt stond ver meld een bezoek aan Madurodam. Ook dit viel goed in de smaak en vol indrukken arriveerde men om kwart voor negen weer in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1