WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EK ST.FILIPSLBND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Thoolse veiling met tien mille beter exploitatieresultaat Dit nummer bestaat uit tien pagina's PFAFF W. Rikken n.v. De redaktie legt u deze week voor Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Fruitafzet-samenwerlcing met Rotterdam Praat-rapport studiecommissie Thoolse veilingen niet erg hoopvol voor verdere samenwerking Afscheid van directeur A. de Kool Opvolger de heer H. A. Breker DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN PFAFF Naaimachinehuis OUD-VOSSEMEER 23e jaargang No. 29 1 juni 1967 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per halfjaar franko p.p. 5.00 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent De door 37 leden bezochte op dinsdagavond jl. in ,,Hof van Holland" te Tholen gehouden algemene jaarvergadering had met het openingswoord van voorzitter M. C, J. Kosten en het afscheid na 31 jaar veilingdienst van de heer A. de Kool twee hoofdmoten. Concluderend mag worden gesteld, dat ook de Thoolse veiling een goed seizoen doormaakte en dat nieuwe aktiviteiten in het verschiet liggen, o,a. ook fruitafzet via de ZHE te Rotterdam VERANDERINGEN In zijn openingswoord zei de heer Kosten o.a. Wij staan aan het begin van een be langrijke vergadering, ondanks het feit dat de agenda slechts kort is. Het feit echter dat onze directeur de 'heer de Kool morgen 31 mei, die pensioengerechtigde leeftijd be reikt en onze dienst gaat verlaten is beslist belangrijk. De directeur is een topfiguur op elk be drijf en bepaalt in 'hoge mate het beleid dat op de veiling wordt gevoerd, uiteraard welis- waar in overleg met het bestuur. De heer de Kool heeft Ide veiling ruim 30 jaar ge diend. Bij dit prettige afscheid van de heer de Kool moeten wij tevens vermelden dat onze administrateur de heer Uyl per 1 december van het vorig jaar onze dienst plotseling verliet. i Dit verdwijnen van 2 topfunctionarissen zal beslist aanleiding geven tot aanzienlijke veranderingen in de gang van zaken op de veiling. 1 Een nieuwe directeur, afkomstig van een grotere veiling dan Tholen heeft nieuwe inzichten, en pakt de zaken weer anders aan, zodat het beleid wat de laatste jaren door het optreden van een verjongd dagelijks be stuur reeds enigermate werd omgebogen, zich thans nog verder wijzigen zal, en als het aan ons ligt zich verder zal bewegen in de richting van meer efficiency, een hogere arbeidsproductiviteit, en een hopelijk ver- J hoogde omzet. GUNSTIG RESULTAAT. Het stemt ons tot voldoening dat de fi nanciële resultaten van de veiling zich in goede richting bewegen). Hadden wij vorig jaar een kleine winst, dit jaar is de winst aanzienlijk groter. Het exploitatieresultaat van 1966 was bij een vrijwel gelijkblijvende omzet bijna 10.000, gunstiger dan dat van 1965, als gevolg van een hoger provisie-inkomen, dank zij de aardappelen, en lagere personeelskosten en dank zij de verdere mechanisatie van het bedrijf. De aardappelomzet lag ruim 1J4 ton hoger dan in 1965, de fruitomzet daaren tegen ongeveer eenzelfde bedrag lager. Dit laatste vooral als gevolg van de zware nachtvorst- en hagelschade die 1966 voor onze fruittelers tot een minder goed jaar maakten. Dit had mede tot gevolg dat ons koelhuis helaas niet geheel vol kwam, en waardoor het financieel resultaat van de fruitkoeling dit jaar wellicht negatief gaat uitvallen. De exploitatie-rekening van het koelhuis over seizoen 1965/1966 sluit met een voor delig saldo ad. 3.177,15. Hierdoor is het negatieve resultaat van vorige jaren) volledig weggewerkt ten thans is er een positieve reserve gevormd groot ongeveer 1.350, In toet afgelopen boekjaar kwam een be langrijke uitbreiding van het koelhuis ge reed, waardoor de mechanisatie en gaskoel- capaciteit op ruim 1, miljoen kg. werd ge bracht. Het intern transport werd aanzienlijk verbeterd door de aanschaf van een electro heftruck die prima voldoet, en beslist rente plus afschrijvingskosten heeft opgebracht. Hierdoor kon zowel tijdens de vroege aardappelperiode en de fruitaanvoer in de koelcellen vlot worden gewerkt zonder dat wachttijden van enige importantie optraden. SAMENWERKING MET Z.H.E. In het boekjaar iwerd een gedeelte van de koelruimte aan veiling Z.H.E. te Rotter dam verhuurd en daardoor kwamen er ge sprekken opgang tot samenwerking met deze veiling, voorwat de fruitafzet betreft. Alom in den lande zijn fusie en; samen- werkingsbesprekingen gaande tussen diverse veilingen zo ook tussen de veilingen Rotter dam, Oud-Beyerland en Fijnaart. Juist in dit stadium was het moeilijk om direct een definitieve samenwerkingsvorm te vinden en daarom is voorlopig een overgangsrege ling tot stand gekomen die goede perspec tieven biedt voor de toekomst. Tevens hopen wij op deze wijze ook op een prettige ma nier samen te kunnen werken met die fruit telers, die reeds op eigen gelegenheid bij Rotterdam Z.H.E. veilen. Ook hierbij streven wij naar een kostenbesparend vervoer met speciaal voor fruitvervoer geschikte wagens. Gaarne hopen wij dat onze telers aan deze nieuwe opzet hun volle medewerking zullen verlenen, er is al zoveel verdeeldheid in de fruitafzet op oiis eiland, als dat zo blijft zal het in de toekomst toch moeilijk blijven om een zo gunstig mogelijke afzet positie te bereiken. THOOLSE SAMENWERKING Wij streven alleen naar samenwerking met Rotterdam voor zover het fruit betreft. Ten aanzien van de overige produkten willen wij de bestaande situatie continueren waarbij we blijven hopen op een verder gaande samenwerking tussen de Thoolse veilingen. De studie-commissie die met medewerking van het Centraal Bureau in afgelopen jaar e;eni praat-rapport heeft opgesteld bood naar onze mening een redelijke basis voor een verdergaand gesprek en wij betreuren het dat de vooruitzichten ten dien aanzien momenteel niet erg hoopvol lijken. Meer onderling begrip en vertrouwen zou in deze bijzonder belangrijk zijn. Direct zouden de voordelen misschien niet in het oog springen indirect zeer zeker. Terwijl overal fusies en samenwerkings vormen ontstaan blijken wij op Tholen die roep van onze tijd niet te willen verstaan. Meestal blijkt het gemakelijker grote lichamen tot elkaar te brengen dan kleinere. En toch staat ook het veilingswezen niet stil, ook zij past zich aan, aan gewijzigde omstandigheden blijkens de nieuwe afzet methodiek die men heeft ontworpen nl. het verkopen op grote schaal van uniforme partijenl producten in eerste instantie sla. tomaten en komkommers zonder daarbij ge bruik te maken van de veilingklok. De prijs wordt door het Centraal Bureau zelf vastgesteld en zelf toegewezen aan een of meer bepaalde afnemers. Tevens wil men een actievere prijspolitiek gaan voeren, door het instellen van bepaalde ophoudprijzen, die liggen boven de thans geldende minimum prijzen. Verder wordt een coöperatie op aandelen gesticht door het C.B., de exporthandel en andere handelsondernemingen, waarvan het C.B. de helft van de aandelen zal nemen, ten einde gezamelijk een) betere greep te verkrijgen op de exportmarkt. Onze welvaartseconomie brengt een mas- saficatie proces te weeg. Grote productie eenheden en grote distributiebedrijven, ver bonden via grote inkoop en afzetorganisaties stimuleren dit proces en vinden er hun winst in. Massale distributie is niet mogelijk zonder massale productie. De tuinbouwpro ducten die in ons land Op grote schaal geteeld worden komen in diverse centra via verschillende veilingen beschikbaar, meestal in te kleine hoeveelheden om geschikt te zijn voor massale export. Deze aanpak die in eerste aanleg voor onze leden nog niet direct maar voor onze kasproductentelers wellicht spoedig indirect van belang zal worden getuigt van de nodige durf en ondernemingsgeest, em wij zullen met belangstelling deze nieuwe ontwikkeling volgen. Het lijkt er ons inziens op dat de veilingen van Nederland die reeds veel goeds voor de tuinbouw tot stand heben gebracht, we derom een voorbeeld stellen voor vele andere sedtoren in onze agrarische wereld. DE POOL De poolverkoop van late aardappelen was een project van gezamelijke inspanning van de Thoolse veilingen die in zijn algemeenheid goed is verlopen. De gemiddeld uitbetaalde prijs voor de aardappels boven de 40 mm. bedroeg 16,08 cent (bijna 1.740.00 kg.). De instelling t.a.v. deze pool is niet altijd van alle kanten positief geweest. Zowel van de zijde van de teler als van de zijde van de handel. Dat is jammer want we dachten dat beiden er hun voordeel mee zouden kunnen doen. Steelds meer dringt de noodzaak van een regelmatige aanbieding van aardappels over het gehele jaar in het landelijk afzetpatroon zich aan ons op. Daar om achten wij de instelling van een pool van uitermate groot belang eni tevens verdeelt de teler zijn eigen risico bij de afzet van zijn aardappels. Ons inziens heeft de pool een goede bodem in de Thoolse aardappelmarkt gelegd. De bedoeling van een pool mag nooit gericht zijn tegen de Thoolse aardappelhandel, die zelf het voorbeeld geeft van een goede aan pak van zaken, blijkens haar goede outilage. Deze goede outilage kan en mag niet on benut blijven en daarom moet er een goed samenspel zijn tussen de handel en de vei lingen. Ons inziens moeten wij ook niet streven naar een 100 deelname maar wel naar b.v. 10 van alle aardappels die op Tholen groeien). Dan al is er een regel matig product voorhanden en dan kan ook de handel zich daarop instellen. Misschien kan ook hier in de geest van toet Centraal Bureau iets bereikt worden. Na dit uitstapje terugkomend op onze eigen afzetorganisatie, stellen wij ons voor om het beleid te dien aanzien voor onze eigen telers te activeren, waarbij we o.a. denken aan de afzet van plantuien, knol selderij e.d. op welk terrein de laatste jaren wat weinig is gebeurd. In een aparte circu laire zullen wij ons binnenkort tot onze telers richten t.a.v. de afzetmethodiek waar van wij ons voorstellen dat zij de beste resultaten zal opleveren. Ook t.a.v. de fruitafzet zullen wij in overleg met de Z.H.E. in de toekomst zoeken naar eeni verbeterde mechanische verwerking b.v. in de grote fruitkist. Reeds zijn wij in het bezit van een rapport dat de Rijkstuinbouwconsulent speciaal voor onze veiling heeft opgesteld. De investeringen zijn daarbij echter groot en voor het areaal wat thans bij onze veiling is aangesloten is dit economisch niet ver antwoord, maar als wij straks in grotere eenhdden kunnen gaan denken wellicht komt dan ook deze werkmethode binnen ons bereik. U ziet mijne heren dat het aan de goede wil van het bestuur en nieuwe directeur niet zal liggen om een zo goed mogelijk financieel resultaat te bereiken, van Uw medewerking in deze zal het vooral afhangen in hoeverre wij in onze opzet zullen slagen, aldus dhr. Kosten in zijn openingswoord. Het batig saldo op de balans bedroeg 3413,74 bij een totaal van 1.215.769,52. De exploitatierekening sloot met een bedrag van 90.193,62. De veilingstarieven voor het seizoen 1967/ 68 werden opnieuw vastgesteld, c.q. onge wijzigd gelaten. Voor vroege aardappelen 5 late 3 poolverband 3 fruit en groenten 6 fruit op stam 4 contract- produkten 4 Opgemerkt werd dat de provisie voor fruitveilen vrij hoog is, maar Ide voorzitter lichtte nader toe, dat verlaging van kosten slechts mogelijk is bij grotere aanvoeren. Als bestuursleden werden herkozen de heren C. L. M. v. d. Berge en H. van Gorsel te Tholen. De heer C. B. Kodde had zich niet (meer herkiesbaar gesteld. In zijn plaats werd benoemd de heer L. J. v. d. Zanlde te Tholen). Aan de heer Kodde werd dank gebracht voor zijn 20 jarig bestuurslid maatschap en voor de prettige manier waar op met hem kon worden samengewerkt. De heer Kodde hoopte dat 'het de veiling verder wel zou gaan. In de financiële commissie werden de heer Iz. Hage vervangen door M. Punt te Oud- Yossemeer en in een vakature groep Poort vliet werd voorzien door benoeming van de heer C. W. van Dalen. De voorzitter wees nog op het goed ver loop van de late aardappelpool met een gemiddelde prijs van 16,8 cent. Tegenover deze instelling stond noch iedere teler, noch iedere handelaar steeds positief. Toch achtte spreker het voor beide partijen belangrijk. Afgelopen seizoen is een goede bodem in de markt gelegd via die pool. Het gaat niet tegen Thoolse aardappelhandelaren, maar nïeni zal saimen moeten proberen er iets goeds van te maken. AFSCHEID VAN DE KOOL Na de rondvraag werd mede in tegen woordigheid van mevr. de Kool en naaste familie afscheid genomen Van de directeur. De heer Kosten schetste hem als een be scheiden mens, die overigens veel werk voor de thoolse veiling deed. Velen werden door dhr. de Kool geholpen en dat is idoor velen, niet in het minst door het bestuur gewaardeerd. De voorzitter trok nog een vergelijking tot deze De Kool en een zekere De Gaulle. De Thoolse was in elk geval acceptabel voor iedereen. Sinds 1936 aan de veiling verbonden werd hij in 1952 directeur toen het niet zo'n gemakkelijke periode voor de thoolse veiling was. Steeds bleef de heer De Kool een prima schakel tussen teler en handelaar. De heer Kosten) bood de schei dende directeur namens bestuur en leden een radio aan en meende dat hij het prettig zou blijven vinden nu en dan de veiling te bezoeken, waar 'hij steeds welkom zou zijn. Voor deze woorden en het mooie cadeau bracht de heer Kool dank, verkla rend steeds prettig te hebben gewerkt, soms ook wel eens met harde woorden, maar toch nimmer „gevochten". De toeer C. P. Bijl uit Poortvliet was de tolk van de handel, toen hij de scheidende veilingdirecteur het allerbeste toewenste en hem een) envelop met inhoud aanbood. Tege lijkertijd richtte hij zich met welkomst woorden tot de nieuwe directeur de heer H. A. Breker. Tenslotte sprak namens het personeel de oudste medewerker de heer L. Jansen zijn chef toe, waarna men nog even gezellig bijeen was. dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr. A. W. A. de Looze Oud-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER week van 4 t/m 10 juni Zondag 1.00 13.30 Maandag 3.50 14.15 Dinsdag 2.30 15.00 Woensdag 3.10 - -15.30 Donderdag 3.46 16.06 Vrijdag 4.20 16.50 Zaterdag 5.00 17.28 Nieuwe maan 8 juni te 4.00 uur ZOMERCONCERTEN BEIAARD THOLEN Gedurende de zomermaanden zal het klok kenspel in de toren van het stadhuis te i Tholen regelmatig eenmaal in de veertien dagen op zaterdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur bespeeld worden door Chris van den Boom, stadsbeiaardier van Bergen op Zoom. De eerste bespeling vindt plaats op zater dag, 17 juni a.s. en vervolgens zullen be- spelinglen) plaats hebben op de zaterdagen 1, 15 en 29 juli 12 en 26 augustus en 9 en 23 september a.s. LUSTRUM VROUWENBOND N.V.V. Dinsdag 23 mei herdacht de afdeling Tho len van de Vrouwenbond N.V.V. haar tweede lustrum. Om half acht kon de presi dente mevr. \7ermaas-Oudesluijs vele gasten welkom toeroepen. Van het Centraal bestuur waren aanwezig mevr. Slootweg en mevr. Steijn en van het district Zeeland mevr. Schippers. Van het N.V.V. de heer C. Hoek te Goes alsmede afgevaardigden van de afdelingen te Oud-Vossemeer en Sint-Maar tensdijk. Verder twee bestuursleden van de zusterorganisatie der N.C.V.B., mevr. van Boeijen als presidente van het V.V.H. en verschillende andere afgevaardigden van vakbonden. In eenl historisch overzicht gaf mevr. v. dVelde-Heerehout verslag van tien jaar NVV Vrouwenbond. Vele afgevaardigden brachten vervolgens een felicitatie namens hun m-ganisatie over, vergezeld van bloemen, enveloppen met inhoud of andere cadeaus! Na de pauze met koffie verzorgde mevr. SIootweg-Meijer uit Amsterdam de avond met declamatie en zang. Aan het slot dankte de presidente iedereen voor de getoonde be langstelling en de prettige medewerking op deze gezellige lustrumavond. EVANGELISATIE ONDER TOERISTEN OP THOLEN Vorig jaar werd op initiatief van enkele leden van de Ger. Kerk en de Ned. Herv. Gemeente te Tholen op kleine schaal een begin gemaakt met evangelisatiewerk onder toeristen op het eiland Tholen. Iedere zaterdag bezocht men de campings en trok men langs de dijken om de mensen van lektuur te voorzien. Voorts plaatste men op alle campings te Gorishoek, Strijenham en Stavenisse borden met de aanvangstijden van de kerkdiensteni. Deze zomer zal het werk met een nog groter aanpak worden uitgevoerd. Geduren de de wintermaanden heeft het bestuur van de levangelisatiegroep zich tot alle kerke raden op het eiland gewend. Mede hierdoor werd het team medewerkers uitgebreid tot twintig. Om het echter mogelijk te maken elke zaterdagavond alle caimpings en de jacht haven te St. Annaland te kunnen bezoeken, zal het aantal medewerkers nog aanzienlijk moeten worden uitgebreid. Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Stavenisse doet mee aan dijkrecreatie Grote belangstelling voor Bruynzeel's expositie Sint-Maartensdijk is al toe aan slotwijziging begroting 1966 Scherpenisse's dagelijks bestuur ivil SPS steunen Thoolse veiling nam afscheid van 65 jarige directeur Sint-Annalandse veiling met record omzet En wat presteerde het Smerdiekse ,,VZOS'' Uniek concert in Sint-Annaland En Sint-Philipslands Concordia' is 65 jaar Tholen zorgt voor Zegam- en aardgas-ontvangst op nieuw industrieterrein Ook de eerste geslaagden En nog veel meer ander nieuws Oók de langste dag komt aan de avond. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN 248.' ror798.- ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER Kertemeestraat 1 7 Tel. 01640-5878 Bergen op Zoom LEDENVERGADERING C.N.S. De leden van de schoolvereniging van de Chr. Nat. School hielden woensdagavond een ledenvergadering in het schoolgebouw. De voorzitter, de heer P. J. Brouwer deelde mee, dat er in het afgelopen jaar geen wijzigingen waiieni in de personeelsbezetting. De school telt momenteel 4 leerkrachten en 109 leerlingen. Bij de gehouden bestuursverkiezing is in de vacature H. Uijl gekozen de heer A. de Bruin en in de vacature J. M. Schot de heer B. Baijense. Voorts werd tijdens deze bijeenkomst een aantal wijzigingen aangebracht in een twee tal artikelen van de statuten. SCHOOLREISJE Voor de leerlingen van de drie laagste klassen van de Chr. Nat. School was het vrijdag een grote dag. Toen werd namelijk het jaarlijkse schoolreisje gehouden. De tocht ging naar Rotterdam waar een bezoek werd gebracht aan diergaarde Blijdorp. Na een voettocht door de tunnel ging men via de Moerdijkbrug - eveneens te voet - naar het Liesbos bij Breda. Tenslotte konden de leerlingen hun hart nog ophalen in de speeltuin Rozennoord bij Bergen op Zoom. „MUDY" Wouwsestraat 24 TeL 3771 BERGEN OP ZOOM Voor uw KOSTUUM SPORTKOLBERT PANTALON REGENJAS MODES enz. THOLEN DAMMEN Uitslag van de onderlinge kompetitie ge speeld op maandag 22 mei 1967 1. Joh. v. d. Velde - Jac. de Rijke 2-0, 2. W. A. Boogaard - W. van Osch 2-0, 3. B. W. Schot - S. de Korte 2-0. 4. D. de Vos - P. v. d. Velde 0-2 Uitslag van de onderlinge kompetitie ge speeld op maandag 29 mei 1967. M. Schot D. de Vos 2-0, J. de Rijke B. W. Schot 0-2, W. van Osch Jac. de Rijke 1-1. TRAINER J. DE KREIJ NAM AFSCHEID VAN „VOSMEER" Op hartelijke wijze nam de voetbalver, vrijdag jl. afscheid van haar trainer dhr. J. de Kreij uit Bergen op Zoom. „Uw betekenis en verdiensten gedurende een periode van 8 jaren waren veel te groot om dit afscheid ongeimerkt te laten voorbij gaan", aldus voorzitter M. A. van Til- beurgh. Spreker herinnerde aan de belang rijke successen van de vereniging, die ze ker mede te danken zijn geweest aan de ijver en toewijding van haar trainer. Het zelfde geldt van de prettige sfeer en samen werking in de vereniging. Namens het be stuur bood dhr. van Tilbeurgh de scheiden de trainer een horloge en; zijn echtgenote een boeket bloemen aan. In zijn dankwoord merkte dhr. de Krieij op te kunnen terugzien op eeni prettige pe riode. Hij prees de spelers voor ieders be reidwilligheid en persoonlijke inzet. Elders treft men vaak andere toestanden aan. Dhr. J. Verreijen, die namens de spelers sprak, gewaagde eveneens van de grote toewijding waarmee dhr. de Kreij zijn taak vervuld heeft. Als blijk van waardering en blijvend aandenken bood hij een molen aan voor de sport die dhr. de Kreij in zijn wei nige vrije tijd beoefent: de hengelsport. Nadat ook nog dhr. C. de Leeuw had gesproken dankte dhr. de Kreij mede namens zijn echtgenote voor de vele blijken van waardering en ondervonden belangstelling en eindigde met de voetbalvereniging nog vele successen toe te wensen. SPIDO NAM AFSCHEID VAN MEVR. VOSHOL-RIJNBERG Woensdagavond heeft mevrouw Voshol- Rijnberg in de gymzaal afscheid genomen van de gymnastiekvereniging Spido, waarbij ze tevens voor de laatste maal de kleuters les gaf. Erevoorzitter P. Mees vertelde de kinderen dat zij naar Vlissingen vertrekt en dat het bestuur van deze gelegenheid ge bruik wilde maken om haar te danken voor hetgeen zij de afgelopen vijf jaar voor Spido heeft gedaan. Hij stelde voor haar op de eerstvolgende ledenvergadering tot erelid te benoemen. Als aandenken aan de vereniging overhandigde hij haar een wand bord. Voorzitter Smulders onderstreepte de woorden van de heer Mees en dankte me vrouw) Voshol-Rijnberg eveneens voor de vele verdiensten die zij voor Spido heeft

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1