WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLQND Pinkster vuur Hoederdag Klokken Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Vier werelden in veertien dagen De redaktie legt u deze week voor: Rijkspostspaarbank THOLEN 23e jaargang No. 26 11 mei 1967 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 0166.i-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per half jaar franko p.p. 5.00 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom ,,En van hen werden gezien verdeelde tongen als van. vuur, en het zat op een iegelijk van hen.'' In Handelingen 2 wordt van het Pinkster- vuur gesproken. Men zou ook kunnen zeggleöPinkstergeestdrift. En daarin vin den twe dan de geest terug. Op Het Pinksterfeest was het dé Geest. Er zijn veel woorden met geest. En het heeft telkens weer te maken (met wat we hedendaags zouden noemen enthousiasme. De geest van de tijd en de geest van de jeugd. En geestdodend is blussen van het vuur. Pinkstervuur betekent kracht, elementaire kracht, kracht om te getuigen, kracht om op te staan en de wereld in te gaan, kracht om daden te gaan volbrengen van geloof en van liefde. I In de bijbel is er ook sprake van de „geest uit de afgrond." Dat is de grote 1 tegenstelling van de Pinkstergeest. Ook die werkt met vuur. Vuur om het geloof te verbranden, vuur- om de liefde te ver- schroeien. Dat lukte niet bij de apostelen. Ze waren wel beproefd, zowel door de geest van de afgrond als door de Pinkster geest. En gelouterd Op Pinksteren ontvingen de apostelen de kracht om dat aan anderen uit te dragen. En in het geloof wordt aan ieder die kracht geschonken. Dat zijn grote woorden. Maar het is de belofte van Pinksteren. Die belofte veronachtzamen betekent „spelen met vuur." Dat kan vroeg of laat noodlottig worden. Wordt het spel op deze Pinksteren voor ons ernst Beseffen wij de afstand die ons scheidt van Gods vuur Is er de eerbied voor het wonder dat geschiedde en nog geschieden kan. Persoon lijk Als God het wil. Is er het oprechte verlangen dat iets van dit wonder zich ook deze Pinksteren persoonlijk voltrekt. j Dan zal dat vuur ook louteren. Dan zal het ook aansporen. Tot geloof, hoop en liefde. Ook tot liefde voor de naaste. Ook aansporen tot een Pinksteroffer. Ook aansporen tot leniging van nood in India, tot hulp aan de zendingsarbeid. Tot meer en meer eendrachtig zijn. Dat de tweede zondag van mei dit jaar tegelijkertijd pinksteren en moederdag be tekent, is helemaal niet erg. Het kan een reden te meer zijn de zo vele moeders extra te verwennen. Uiteindelijk kan men als zoon of dochter de volgende dag uitrusten van de voor moeder getrooste inspanning. Het moge dan een dag zijn, die misschien uit de „bussiness" is ontstaan, men had wel imet een minder goed iidee kunnen aankomen, dan met een moederdag. In de eerste plaats mag er nog eens extra de aandacht op gevestigd worden, wat het betekent een - of nog een - moeder te bezitten. Het is rpet zo heel veel in ons leven, dat men de waarde er dam pas van beseft, wanneer men het moet missen. Wat het betekent een moeder te missen, weet alleen degenen voor wie dat ondervinding werd. Hartverwarmend is, wanneer de kinderen - dat mogen grate en kleine zijn - zich eens echt willen uitsloven voor hun moeder. En moeder mag dan misschien uiterlijk doen of het haar onverschillig laat, het zal trouwens ook geen werkelijke betekenis hebben voor een meerdere of mindere moederzorg, innerlijk is ze met dit meeleven blij. Blij met welke attentie took of misschien juist blij met die hele kleine attentie. In de meeste gevallen is dat de attentie uit het hart. Eén zo'n dag moeder eens verwennen. Voor die grote knaap lijkt het wat flauw. Maar stiekumweg doet hij het toch. En bereikt daarmee alles wat een moeder maar kan wensen. Een misschien wat plompe uiting van waardering. Een beetje onhandige liefde, want in de kring van vrienden wordt het als een kinderachtig gedoe aangemerkt. Maar niemand van die vrienden wil er echt onderuit. En doen op hun wijze en op hun beurt miee aan...moederdag. Waarom ook niet Moeder zorgt dagelijks, beschermt, helpt, steunt, is liefdevol, zal altijd weer het goede van het kind zien. Moeders...! Hulde...! Zaterdag zullen klokken luiiden. In onze streek is dat een dagelijkse vanzelfsprekende aanvaardnare ceremonie. De groep die tegenwoordig, om toch maar iets nieuws te verwezenlijken klokgelui op zondag onge daan zou willen zien, is heus niet zo groot. Ga er maar gerust aan voorbij. Maak er geen rel van. De klokken die in vele Nederlandse ge meenten zaterdag luiden, hebben een andere betekenis. Zo vlak voor Pinksteren, waarin het vuur van de geest dient op te laaien, wordt door die klokken gemeld, dat er ergens een land in de wereld in nood ver- keert. In hongersnood India. Was dat vorig jaar ook niet zo Inderdaad. En heeft men na de grote gulheid, ook in ons land, ook in onze streek, niet getracht door on juiste en ondoordachte en incidentele publi- katies veel af te doen aan de werkelijkheid. Ook dat Neem het echter gerust aan, dat er honger is in India. En zelfs al wordt uw offer dan niet geheel en niet precies over eenkomstig uw gevoelen aangewend, het is bijzaak. De hoofdzaak is, dat er nood is en dat we in staat zijn te lenigen. Hoe Wanneer u het niet zou weten, doet u voor uw Pinksteren gaat vieren de kleine moeite 1 u daarvan in uw woonplaats te overtuigen. De aansporing daartoe komt niet van ons. Maar van die duizenden Indiase kinderen, die krimpen van de honger. Wordt u voor Pinksteren een smakelijke maaltijd toebe reid Van harte gegund. Maar denkt u vooraf aan uw naaste. Zelfs al reikt die naaste tot het verre India. Het is niet uw verantwoording, hoe uw bijdrage wordt be steed. Wel of er een bijdrage van u was. En dat zonder dat het persé moet. Het is geen belastingaanslag. Ja, wel een moreel moeten. Bedankt PINKSTERVUUR Moederdag Honger Een eeuw Roode Kruis Vrij zijn in de zomer slot In Sint-Annaland is de Molendijk aan de beurt Ruim vijfhonderd 524op receptie zilveren dokter Helleman Keetie staat aan de top Wit Zwart werd kampioen Jan Overeenkam Pinksteren En nog veel andere wetenswaardigheden in dit omvangrijk Pinksternummer totdat over ons uitgestort wordt de Geest uit den hoge" Jes. 32. Er zijn mensen, voor wie de vakantie alleen maar zon, zand en zee betekent. Zij horen thuis op Terschelling, op de stranden van Mallorca, de Costa Brava of op de boulevards van Nice en Ventimiglia. Er zijn ook nog de echte vakantiegangers, de avcotuurzoekers, de rustelozen, die de paar weken buitenland per jaar willen gebruiken om wat te beleven en om veel te zien. Om de geest te verrijken en na hun thuiskomst te kunnen zeggen, dat zij een blik op een andere wereld geworpen hebben. Een unieke kans krijgen ze dit jaar. Vier werelden in veertien dagen...Egypte, Jordanië, Israel en Cyprus. Het is een unieke reis, die een Nederlands reisbureau dit jaar voor het eerst organiseert llniek vooral, omdat de toerist voor de eerste maal in de gelegenheid komt, het Heilige Land in z'n geheel te bekijken. Hij kan zowel deelnemen aan een precessie langs de kruisstaties op de Via Dolorosa, als langs het meer van Tiberias en de oude stad Kaperman zwerven. Hij kan in een enkele reis het Jordaanse Bethlehem zien en het in Israël gelegen Nazareth. Als toe gift krijgt hij dan nog de piramiden van Egypte en de Griekse (of Turkse atmosfeer van het omstreden eiland Cyprus). Een van de grootste politieke tragedies van deze eeuw heeft zich afgespeeld in het Midden Oosten, waar het Christendom zijn bakermat vond. In het jaar 1,948 werd hier, waar Mozes zijn volk door de woestijn leidde, waar Christus geboren werd en ge kruisigd, waar Mohammed zijn leer predikte, de moderne Joodse staat Israël gesticht. Met een verzazingswekkende energie bouwden de Joden van de twintigste eeuw een mo derne westerse staat op. Een doel hebben ze evenwel in de twintig jaar die sindsdien zijn verstreken nog nooit kunnen verwezen lijken het sluiten van vrede met de om liggende Arabische landen. De wapenstil stand is gebaseerd op de onderlinge krachts verhoudingen en op het toezicht van de Verenigde Naties. De Arabieren, ondanks de twintig jaren realiteit nog altijd onver zoenlijk jegens de Joodse staat, die hen opscheepte met een probleem van voeding en huisvesting van een miljoen ontheemden, die dat stuk van Palestina ontvluchtten, dat Israël zou worden, houden de grenzen met Israël hermetisch gesloten. Het is iedere tourist toegestaan, via Jeruzalem naar de Joodse staat te reizen, maar wie eenmaal de Mandelbaunpoort doorgegaan is vindt op zijn weg terug de deur naar Arabië op slot. En wie eenmaal een Israëlisch stempel in zijn paspoort heeft laten zetten, zal ver geefs bij welk Arabisch lan'di ook, aanklop pen cm een visum. Vandaar dat het tot nu toe onmogelijk was, Jordanië en Israël, ofwel het oude Palestina, in één reis te bezoeken. Met moest een vliegticket nemen naar Bei roet, Damascus of Amman, dan op eigen gelegenheid naar Tel Aviv reizen om ten slotte daar een enkele reis Amsterdam te kopen. Het is duidelijk, dat zo'n reis in feite onbetaalbaar is. De toeristische wereld was met stomheid geslagen, toen de heer A. P. F. van Gennip van het Nederlandse FIT zijn „rondreis" aankondigde en nog wel voor een prijs, waarvoor geen enkel reisbureau, waar ook ter wereld, zelfs maar een trip naar Israël alleen kon aanbieden. Toch is de oplossing van dit raadsel eigenlijk vrij eenvoudig. FIT organiseert sinds enkele jaren reizen naar Egypte en maakt daarvoor gebruik van Egyptische chartervluchten. Dit jaar voor het eerst maakt de Uniteld) Arab. Air lines een tussenstop op Cyprus om de Nederlandse passagiers op te pikken, die met lijntoestellen van Cairo naar Jerusalem en van Tel Aviv naar Cyprus zijn gevlogen. De deelnemers aan de rondreis maken dus gebruik van dezelfde toestellen als de Egyp- tereizigers. Het ei van Columbus. Een ontdekkingsreis als die naar Jorldanië en Israël is niet iets voor degenen, die alleen maar rust zoekeni. Het is eigenlijk een tame lijk vermoeiende aangelegenheid. Niet zo zeer door het enkele malen verhuizen in die veertien dagen als wel door de onvoorstelbaar grote hoeveelheid indrukken, die de toerist opdoet. Het begint al op de eerste dag, als in bliksemtempo de rijke historie van de oude Egyptenaren aan een beschouwing wordt onderworpen. Het vermaarde Egyptischs museum met de schatten uit het graf van Toet Anch Amon, met de mummies, met de overblijfselen van een dertig eeuwen oude beschaving. De piramiden en de sfynx worden uiteraard niet overgeslagen en dan is er neg precies voldoende tijd voor een bezoek aan de El Azra moskee, centrum van de Mohammedaanse wereld en aan het oude era nieuwe Cairo met zijn bazaars en nachtclubs. Het kleine Jordanië van de dappere koning Hussein is de volgende pleisterplaats. Vijf dagen rondzwerven in confortabele taxi's (want Hussein doe»t alles om het toerisme te bevorderen) langs allerlei heilige plaatsen. De veertien kruisstaties, de Via Dolorosa, 'het huis van Pilatus, niet te vergeten de romantische stad Jeruzalem staan op het programma, de Olijfberg, de Grot van Geth- semanee, het paleis van Caiphas, de Klaag muur, de prachtige plantages van Jericho, de nazaten van de Samaritanen in Nablus, de geboorteplaats van Jezus in Bethlehem, de wonderlijke stad Hebron met z'n moskee, het graf van Abraham... Hier gaat de Bijbel leven voor de moderne mens. De natuur is niet veranderd in twintig eeuwen, maar de mens ook nauwelijks De Bedouienen zwerven nog door de woestijn. Een geslui erde vrouw haalt water uit de put, die zich bevindt in de ruines van de herberg van de Barmhartige Samaritaan. De herdersjongen gooit steentjes naar zijn kudde, die graast op de hellinggen van het heuvellandschap rond het betoverende Jeruzalem. Wilt is de aarde, waar de Jordaan uitmondt in de Dode Zee... het diepste punt van de aarde, driehonderd meter onder het zeeni veau... bloedheet. „MUDY" Wouwscstraat 24 TeL 3771 BERGEN OP ZOOM Voor uw KOSTUUM SPORTKOLBERT PANTALON REGENJAS MODES enz. De meeste heilige plaatsen vindt de bijbelkenner in het oude Jordaanse landschap dat imponeert door zijn kaalheid, die het een mysterieuze schoonheid geeft. Maar dan Israel... een modern, bijna Westers land, door prikkeldraad afgesloten van het oulde Jeruzaleim. Een andere wereld. Een wereld van vooruitgang, van energie en idealisme. Een wereld ook van zon en zee om op verhaal te komen. Van sinaasappelen en... van historie. Het bijbelse Nazareth, de ruines van de stad Ka-pernaum, Tiberias met zijn meer, waar de Jordaanse geschutsstellingen de Joodse kiboetsiem iedere minuut van de dag bedreigen. De Israëlische bevolking heeft geleerd te leven met deze bedreiging. Het vreemde is trouwens, dat de tourist, die thuis minstens eenmaal in de maand leest over incidenten, in de betrokken landen zelf nauwelijks hoort spreken over politieke pro blemen. De rust is er weldadig. Aan beide kanten van de muur is men vriendelijk tegen de toerist. Men weet wat hem toekomt... men heeft hem nodig. Egypte, Jordanië, Israël Het is maar een uurtje vliegen daarna naar Cyprus, het omstreden eiland in de Middellandse Zee waar de Griekse bevolking de Nederlandse vakantiegangers enthousiast begroet en hem met klem aanraadt, de Turkse wijk te mijden als de pest. Hij de avontuurzoeker zal echter de verleiding niet kunnen weerstaan, het checkpoint even te passeren... Opnieuw felle contrasten. Opnieuw problemen. Maar...Wie wil meepraten over wat er in de wereld' te koop is, moet met eigen ogen in diezelfde wereld rondgekeken hebben Hij kan het nu ln veertien dagen vier werelden, 't is onge looflijk. In de maand april 1967 werd op de post- inrichtingen van het eiland Tholen op de boekjes van de Rijkspostspaarbank te Tholen St. Annaland St. Maartensdijk Oud Vossemeer Poortvliet Scherpenisse Stavenisse Ingelegd Uitbetaald 16.829,24 4.405,28 11.151,53 29.869,84 f 8.415, 10.563,18 8.800,— 19.496,— f 12.262,15 21.726,15 14.738,49 6.349.10 6.497,16 3.972,23 DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr. A. W. A. de Looze Oud-Vossemeer tel. 01667-400 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663 - 400 HOOGWATER week van 14 t/m 20 mei Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Eerste kwartier 6.30 7.10 8.00 9.00 10.20 11.30 0.10 17 mei te 18.50 19.35 20.30 21.30 22.50 12.50 11.46 uur

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1