EENDRACHTBODE Dokter I. Helleman te Scherpenisse zilver Nog slechts enkele dagen een naaimachine kopen, ongeacht welk merk en dui zend gulden in contanten ontvangen Koop vooral geen naaimachine Noordwesthoekbeurs in Steenbergen Kruiswoordpuzzel jSESLIM Arjos en CHJO: naar één protestantse partij! Inruilwagens GO VERS N.V. r' Jan Overeen kam J 23c JAARGANG No. 24 27 APRIL 1967 DERDE BLAD Bewuste keus voor platteland Hoeveel bejaarden in zijn gemeente? Wie neemt het tegen hem op over de (biljart)band Tuinieren in de zon! Veertig standhouders verwachten zo n 30.000 bezoekers EEN AUTO ALS PRIJS Extra editie Branding" niet te verbeteren 25 jaar arts in Scherpenisse Wanneer dokter Helleman morgen in de kleinste gemeente van onze streek zijn dagelijkse ronde doet, hoeft hij er geen van de inwoners lelijk op aan te kijken, dat hij vandaag in de krant staat. Zijn dorpsgenoten, hem kennende, zullen het direct van ons aan nemen, dat hij dat niet bizonder leuk vindt. Maar het is één van de consequenties van zijn bewuste keuze in 1942: huisarts op het platteland. En dat moet hij dan na 25 jaar maar op de koop toenemen. Nee, niemand van de inwoners iheeft er .in 'feite schuld aan. Het is een taak van de krant die in een bepaalde streek weke lijks het nieuws uit de omgeving voorop stelt, en die een zilveren ambtsjubileum als het maar even wil uitlekken, in de publiciteit brengt. Misschien dan niet in de eerste plaats vanwege de persoon in kwestie. Die kan er wel minder van gediend zijn. En daar onder mag men dokter Helleman rekenen. Maar dan toch zeker tegenover d:e mede bewoners, tegenover degenen, die in deze 25 jaar mede met behulp van hun moeders dokter het levenslicht zagen, die misschien naar elders zijn vertrokken en de zovele anderen, die toch ergens een goede her innering hebben aan omstandigheden waarbij een dokter betrokken kan zijn. En dan den ken we niet eens aan de vele bejaarden in Scherpenisse, die het de redactie niet weinig kwalijk zouden neimen, wanneer wij net had den gedaan alsof dokter Helleman niet vijf en twintig jaar lancj hun dokter was ge weest. Dit alles moet voldoende zijn cm dokter Helleman, tevoren van dit alles onwetend, nu van onze kant toch even in het zonnetje te zetten. Dat zonnetje heeft hij zo'n 25 jaar in Scherpenisse zien opgaan Bijna, want er was voor zo vele andere streekbewoners met hem evacuatie in 1944. Laten we het nu toch maar even chrono- logiseren. Dokter Helleman werd op 5 sep tember 1911, te Vlaardingen geboren en evenals zijn jongste mede-bewoner van Scherpenisse dat 'hcopt te doen. bezocht hij de lagere school. Maar vervolgens was er in zijn geboorteplaats een h.b.s. opleiding voor hem weggelegd en daarna de kweek school met onderwijzersakte en al. Zijn ouders zullen waarschijnlijk hebben gedacht beter iets dan niets. Maar toen volgde er toch meer. De universiteit in Leiden. De medische faculteit. En no;g voor 1942 ver vanging in een klein dorpje op Tholen voor de daar gevestigde dokter Polderman. ,,Ik weet het nog als de dag van gisteren", fluistert een hoogbejaarde Scherpenissenaar ons toe en daarbij zet hij zijn borst flink voorruit. Wel, dokter Helleman zal het zich nog evengoed herinneren. En zijn vrouw niet minder. De dokter had duidelijk eeni voor gevoel van zich vermenigvuldigende benzine dampen in een tot de Randstad - al leek het toen nog een dorp - behorend Vlaar dingen en verkoos de Gorishoekse lucht boven al het andere. Hij heeft er 'tot op de dag van vandaag geen spijt van. Integendeel, men (en dat is in dit geval zijn gezin) krijgt hem niet gemakkelijk van de Thcolse klei getrokken. Hoogst zelden is er een weekend elders. Dat moet dan wel eens, wanneer men elders getrouwde kinderen heeft. Maar dan toch maar beperkt. Zeer tevreden met de tuin rond het 25 jaar geleden gebouwde dokters huis in de Langeweg. Blij met de frisse lucht vanaf de Oosterschekte. En tenslotte vaardig met de biljartkeu. Wie daagt hem als zilveren arts uit In april 1942 werd het jonge doktersgezin de prak tijk in Scherpenisse door dokter Polderman aangeboden. Mevrouw Helleman huiverde even. (het is maar een veronderstelling). Maar volgde trouw. Met wellicht ergens de gedachte, dat het nog wel eens zou ver anderen. Tot ze ook de zuivere Gorishoekse lucht proefde. En de weinig uitbundige, maar toch betrouwbare inwoners van Scher penisse leerde kennen. Niet overdreven maar als het er op aankomt, wel gemeend. Het pleit was beslecht, heet het dan. Zelfs de vier kinderen (3 zoons, één dochter, alleni geboren Scherpenissers, konden daaraan niets meer veranderen. Noch voor studie, noch voor gezinsvorming bezweek, het gezin Helleman voor een lokstem van elders. Het werd, nog in het prille begin als gezin, wel gedwongen te evacueren. Naar Breda In Maart 1944 vertrokken, een jaar later terug. Blij met alle anderen van het dorp wanneer zich weer een evacué installeerde. En het leven van alledag, ook van elke doktersdag, werd hervat. Met verheugende resultaten, met onmachtige teleurstellingen. Met in 25 jaar toch zo'n 500 geboortes, met ook het telkens weer heengaan van hoogbejaarden, -soms met inwoners nog in de kracht van het leven. Met het steeds meer inburgeren in een ge meente, waaraan men zich bewust of on bewust steeds meer verbonden weet. Met demping van de 'haven, met een strandje aan Gorishoek, waarheen in blij- en vrijheid opgroeiende eigen kinderen zo graag een fietstochtje maaktem, imet het voorzitterschap van de Groene Kruisafdeling, het bescherm heer zijn van die plaatselijke schietvereniging, met het vechten voor de jongste of het zich „medisch vastbijten" in de oudste inwoner. Met de tuin in de Langeweg en de biljart keu bij weten wij veel Met deugden en wel licht ook ondeugden, met persoonlijke eigen aardigheden én gefundeerde kennis. Met een voudig mede-inwoner zijn van een kleine gemeenschap. En dan tenslotte toch weer officieel ge- voordat u inlichtingen heeft ingewonnen bij het Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V., Kortemeestraat 17, Bergen op Zoom, tel. (01640) 58 78. feliciteerd dokter Helleman. Datzelfde willen uw mede-bewoners ook graag doen. Op vrijdag 5 mei in het „Holland Huis". Uw medebewoners willen u en uw gezin dan graag een receptie aanbieden. Van 7-9 uur. Waar iedereen welkom is. Waar weinig officieels, maar veel oprechts gaat gebeuren. Niet omdat u een uitzondering bent. Maar wel, omdat u 25 jaar dokter in Scherpe nisse wilde zijn !enl ook was. Geen apart huldigingscamité. Maar het bestuur van de Dorpsgemeenschap - wat is een betere ver tegenwoordiging - wil dat alles in goede banen leiden. Misschien ook wel een kleinigheid aan bieden. Niet alleen omdat zoiets nu eenmaal hoort bij een dergelijke jubileum, maar om dat men dit zo graag wil. Onderwerp u dan ook maar een paar uur als,, feestvarken Dat is de consequentie van uw keuze, hebben we immers al gesteld. Uw keuze in 1942. En voor die keuze is menig inwoner van Scherpenisse anno eind april 1967 dankbaar. Na die vijfde mei kunt u dan weer biljarten zoveel u wilt. Ook tuinieren. In de meizon. En dat nog met de uwen jaren Gisterenmiddag heeft mr. J. van der Meer burgemeester van Steenbergen met een gong slag de Brabantse Noordwesthoekbeurs ge opend, die daar tot en met 30 april in twee tentoonstellingshallen aan het Floraplein wordt gehouden. Een veertig standhouders, merendeels Steenbergse zakenlieden, maar ook enkele bedrijven vanuit onze contreien, exposeren hun veelsoortige apparatuur en andere ar tikelen. Onder die standhouders zijn ook de vol gende firma's van het eiland Tholenhet Zuid-Nederlandse Automatenbedrijf uit Tho len, de diepvrieshandel G. den Haan te Sint- Annaland en de frisdrankenhandel Hui;- brechts uit Tholen. Behalve de twee hallen voor de stand houders is er nog een derde hal gereser veerd, waarin het lichte amusement hoogtij viert. De grootste attraktie hierbij zal zijn het optreden van Dave Berry op a.s. zaterdag avond. Organisator is de heer H. Groels uit Mon ster, die reeds eerder in Arnhem en Apel- doon dergelijke exposities of beurzen organi seerde. Al vier maanden was hij druk bezig met de voorbereidingen, maar toen vorige week woensdag de drie tenten in opbouw waren, kon hij meedelen, dat alle beschik bare standruimte was verhuurd. Er is ook een stand van het Gasbedrijf, van het Roode Kruis, Grontmij, Heidemij en Voorlichtings bureau voor de Voeding. In totaal worden 11.000 verscbillendje artikelen tentoongesteld, waaronder ook een bijzondere bonenplukmachine. Behalve avondattrakties met artiesten van klinkende naam is er ook nog een talenten jacht aan verbonden, waarvan zaterdag de finale plaats vindt. Ook de jeugd komt aan zijn trekken. Gis teren was zelfs Bromsnor aanwezig. Dc organisatoren hanteren als prognose een bezoekersaantal van 35.000. voor elke vijfhonderdste bezoeker is er een fles wijn, voor elke 10.000 ste, een bromfiets, voor de 20.000 ste een volledige keuken en voor de 30.000 ste zelfs een auto beschikbaar. „mannenbril" met pit Bergen op Zoom Een 48 pagina's tellende extra editie van het CHJO orgaan „Branding van april 1967 kwam tot stand in samenwerking met de ARJOs in Zeeland, de organisatie van de Anti-Rev. Jongeren. En daarbij komt inzonderheid naar voren hoe beide groeperingen denken over samen werking in één prot. christelijke politieke partij. De CHJO-leiding vat het bij monde van de heer A. A. Nieuwkerk als volgt samen „Wij zien een duidelijke noodzaak liggen die moet leiden tot een zekere mate van christen-democratische samenwerking." „Wij stellen voor dat de christelijke par tijen op zeer korte termijn gaan bezien, in hoeverre het mogelijk is, om in 1967 met voornoemde zin hebben gewerkt tot er weer een samengaan was in de overgangsperiode Zijlstra. Hij vermoedt wel verschillen bij één christelijke partij voor wat de grondgedachte betreft en de uitwerking daarvan. „Wordt de uitwerking belangrijker geacht, dan is er m.i. niets op tegen om op een niet-christe- lijke partij te stemmen", schrijft dhr. Ra maker en even verder. „De tegenstelling, ondanks het gezamelijk uitgangspunt kan echter grote vormen aannemen, wat in de KVP onlangs duidelijk is gebleken. De vraag is nu of dit moet uitlopen op een tweespalt b.v. een sociale partij en een chr. liberale partij of dat tot elke prijs de eenheid moet worden bewaard. In tweespalt zit het risico dat er 2 prot. chr. partijen bijkomen, wat heel veel voor een centrumpartij op evan gelische basis. In elk geval is het parool niet afwachten, maar doen. Met name het gescheiden optrekken van hen die vanuit het christelijke beginsel aan politiek willen doen, doet het niet meer, is ook niet meer te ver dedigen. Een nieuwe weg is moeilijk maar er is geen alternatief. C. M. Nijsse te KrabbendijkeTot een fusie tussen ARJOs en CHJO moet het zeker komen Er zijn daartoe volop aanrakings punten. Het zou kunnen uitgroeien tot één prot. chr. partij. ARJOs-voorzitter J. Sandee te Kamper land De christelijke politiek vraagt om een eerlijke en duidelijke stellingname van ons allen. Als we dit elkaar kunnen geven, zullen de beide partijen naar elkaar toe groeien, omdat het fundament hetzelfde is. In gezondheid met garantie Financiering inruil mogelijk FORD 12M 1965 OPEL KADETT 1964 SIMCA 1000-1300 1964 GLAS 1204 1964 FORD 20MTS FORD 17M super 1964 DAFODIL 750 1964 FIAT 1100 1963 Alle Typen VW 1200 - 1300 - 1500 KIP CARAVANS BERGEN OP ZOOM 01640-3355 4 4 44 v-' - V- J 44. 4 O J 444 4 - VI 444\_ C UUL Cl 4- pi OL. cill t -1J LJ CIJlVCMilvllf W UL eenzelfde verkiezingsprogramma uit de bus onaanvaardbaar moet worden genoemd. te komen. Voorts moet worden onderzocht, Daarom dienen de bestaande prot. chr. par hoe de samenwerking kan worden uitgebreid tot een federatie, die uiteindelijk moet leiden tot de opheffing der bestaande christelijke partijen. Daarna kan men één nieuwe partij gaan vormen, die Gods Woord als uitgangs punt zal nemen." En de heer H. Ramaker namens de Arjos- Zeeland„De ARP is steeds tot nauwe samenwerking met de CHU bereid geweest." Hij wijst er vervolgens op, dat de ontwikke ling van het laatste jaar niet gunstig in CHJO-voorzitter Nijman „En het spijt me te moeten vaststellen, dat het vooral de UNIE is geweest, die oppositie heeft ge voerd tegen één protestantse partij. Altijd hebben sommige UNIEleden vier punten aangevoerd tegen de fusie a de belemme ring tengevolge van de kerkelijke gescheiden, heid; b een heroprichting van ARP en CHU na de fusie; c verschil in politieke praktijk en d overvleugeling van de christelijk historischen door de anti's. Die punten zijn onwerkelijk geworden. De positie van de christelijke partijen is tijdens de laatste verkiezingen duidelijk bepaald Daarom naar één protstantes-christelijke partij met als basis de geboden van liefde tot God en tot de naaste. Een partij, zo ruimdenkend, dat alle christenen zich er thuis voelen met een program, waarop die christenen dan ja en amen kunnen zeggen. Kom ga met ons en doe als wij op naar één protestants christelijke partij." Gedeputeerde J. van den Bos (a.r.) tot de daad overgaan zo snel mogelijk." L. Coppoolse te Grijpskerke Niet enthou siast voor één prot. chr. partij, liever twee partijen, waarvan de ene evangelisch radi caal, de andere meer centrumpartij. Als de AR en CH samen willen mee werken, zou ik dit van harte toejuichen. Mr C. Pijl te Yerseke: „Een afwijzing of tegenhouden van die samenwerking uit over wegingen van mentaliteit of klimaat is een verloochenen van de roeping, ja ik durf te stellen, dat is onchristelijk." G. Christiaanse te Serooskerke Wanneer de chu. ook werkelijk vernieuwing wenst, meen ik dat samenwerking mogelijk is. WERKNEMER IN DE ONDERNEMING Dat is het tweede hoofdthema van deze extra editie. Daarover geven dsr. G. M. Kerkhof (a.r.) te Middelburg en jhr. dsr. P. A. C. Beelaerts van Blokland, burge meester van Wolphaartsdijk hun mening. Uit het „normale" Brandingnummer tippen we tenslotte nogportret van de nieuwe CHU Tweede KamerfractievoorzitterJ. T. Mellema. De jongeren blijken niet bijzonder enthousiast over deze keuze. Herindeling van gemeenten komt voor de vijfde maal aan de orde. De staathuis houdkundige M. L. Almekinders te Goes schrijft er o.a. van „Bij de herindeling van gemeenten spelen in wezen dezelfde over wegingen een rol als voor het bedrijfsleven. Bij de toenemende taken, die ook de ge meenten opgelegd krijgen, dringt zich on weerstaanbaar ook de behoefte op aan tijen samen te gaan. Verschillen van in zicht in de uitwerking van het beleid zullen steeds blijven bestaan, maar dit moet door groter verbanden. Een doelmatige vervulling gesprek overkomelijk zijn. van die taken, brengt voor kleinere ge- Is dit niet het geval, dan bestaat er meenschappen ondragelijke lasten met zich. evenveel recht onze christelijke visie in een Aan een toenemende samenwerking en in- neutrale" partij te laten doorwerken", aldus tegratie van gemeenten hier en daar, is dan Ramaker. ook m.i. niet te ontkennen. Laat men daar- Nog enkele uitspraken De CHer P. G. bij „de mens" niet uit het oog verliezen. Vermaire te Kapelle„Dat er wat moet En de heer D. Lodder te Driewegen gebeuren staat vast. Persoonlijk voel ik Bestuurskracht heeft in eerste instantie dan ook niets te maken met de hoe grootheid van de gemeente of bekwaamheid van de be stuurscolleges en het ambtenarenkorps. De herindeling rond Terneuzen vraagt immers een heel andere benadering dan die rond Goes of Tholen. Het gaat om het doelmatig bestuur. De verhouding en het contact tussen bestuur en bevolking speelt een rol. Het gemeentebestur is er voor de bevolking en niet andersom. De gemeente heeft nog steeds een grote functie naar binnen. In zijn commentaar op de twee bijdragen over de herindeling, schrijft de heer M. J. Adriaanse „Bij vele toelichtingen bij wets ontwerpen tot herindeling, worden wat voor beelden aangehaald van mislukte gemeen schappelijke regelingen, van een aantal zaken die onvoldoende zijn geregeld, enz., waarop men doodleuk constateert, dat de bestuurs kracht van de betrokken gemeente onvol doende is. Men constateert vervolgens dat de betrokken gemeenten wel bij elkaar passen of dat de ontwikkeling van de industrie samenvoeging eist en men is waar men wil zijn. Ik heb echter de indruk, in tegenstelling tot burgemeester Lodder, dat bestuurskracht in belangrijke mate afhankelijk is van de bestuurders. De benoeming van incapabele burgemeesters moet daarom eindelijk maar eens uit zijn", aldus de heer Adriaanse. Een vaststaand normenstelsel voor herindeling acht de commentator aan te bevelen. De groep Tholen van de CHJO zal op 5 mei haar jaarvergadering houden. De heer J. P. Nijman besluit in dit nummer zijn „Zwartboek Vietnam". KRUISWOORDPUZZEL R 62 Horizontaal: 2. smet 7. vis 9. duits voegwoord 10. vogel 12. vervelend 13. zwijn 14. speelgoed 16. zangnoot 17. zeepwater 18. varkenshok 19. deel v. d. bijbel 20. water in Brabant 22. deel v. h. vistuig 24. vlaktemaat 25. godin 28. bloem 31ronde toren 34. in orde 35. familielid 36. mening 41. cijferen 45. jongensnaam 46. boom 47. schil 48. titel 49. in persoon 50. schrede 52. onverstandig 54. plakmiddel 56. spaanse titel 57. telwoord 58. dus 60. weekdier 61. pl. in Gelderland 63. opera 64. kortschrift V e r t i c a a 1 1gewicht 3. glans 4. meisjesnaam 5. vogel 6. dwaas 7. opdracht 8. ijle stof 10. afgelegen 11gebogen 15. onbehouwen 17. titel 19. vr. munt 21vervoerbedrij f 23. geest 24. als volgt 26. voegwoord 27. geluid 29. krantenjongen 30. eng. voegwoord 32. aanw. vnw. 33. pl. in Gelderland 37. gunstige bekendheid 38. stofmaat 39. water in Utrecht 40. soort bril 41. Europeaan 42. kostbare stof 43. afstandsmaat 44. voeg 47. deel v. e. arm 51reinigingsmiddel 53. gezet 55. Oostere titel 57. stapel 59. nakomeling 62. lidwoord OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 61 Horizontaal 1„ ets; 4. modulus; 10. pit; 13. lach; 15. pekel; 16. gade; 17. schedel; 19. stamper; 21. t.a.; 22. er; 24. r.m.; 25. ate.; 27. ka; 29. arena; 32. N.V.; 34, credo; 37. snede; 39. H.A.L.; 40. pension; 42. rel; 43. r.d.; 44. op; 45. dag; 46. al; 47. re; 48. aas 50. Amerika; 51. ode; 52. Artis; 54. kater; 56. r.r.; 57. eloge; 60. at; 61. n.o.; 62. he; 63. d.d.; 65. e.s.; 67. rapport; 70. pelgrim; 73. item; 74. Seoel; 76. elle; 77. tor; 78. stelten; 79. ooi. Verticaal: 1. Els; 2. tact; 3. schakel; 5. opera; 6. del; 7. uk; 8. les; 9. ultra; 10. papa ver; 11. idee; 12. ter; 14. he; 16. g.m.; 18. de; 20. a.m.; 23. re; 26. schaal; 28. Ad; 30. rondeel; 31. neiging; 32. nn; 33. geleerd; 35. radar; 36. oppas; 37. snaak; 38. derde; 41. sar; 49. stroper; 51„ Otterlo; 53. ir; 55. Aa; 57. eerst; 58. of; 59. edele; 61. N.A.T.O.; 62. ho; 64. dl; 66. silo; 67. rit; 68. p.m.; 69. tee; 70. pet; 71. ge; 72. Mei; 75. o.l. I Het decor van deze week, de statieuze stadsraadszaal in Tholen. Personen, de vol tallige raad met aan het hoofd een soepele leiding, d'ie z'n weetje toch weet, met aan zijn linkerzijde een wel gekaalde, maar in het vak oude rot, die al menig college zag gaan en komen, kernen en weer gaan, met daarnaast nog een helper, die nog perspec tief ziet opdoemen, met op de publieke tri bune zo nu leni dan wat soezende en zeker ogenblik heftig geïnteresseerde belangstel lenden, met een overvolle perstafel alsof een minister-president zijn eerste regeringsvrj- klaring gaat afleggen en met tenslotte een bedrijvige consumptievoorziener, die door spreken en centrale verwarming inademende droogte tracht te besprenkelen. Een dagelijks bestuur waaronder scherp noterend varieert met gemoedelijk afwachten En dan nog 9 andere vroede vaderen, ver deeld in een vijftal groeperingen met niette min 9 verschillende karakters, opvattingen, inzichten, spreek- of zwijgtalenten, i.q.'s, doorgewinterd in de politiek of begaafd met jeugdig elan, onvervalste inwoners of import, geliefd, vergruisd, vertrapt, gestreeld en wat dies meer zij. Een niet te lijvige agenda met in hoofd zaak slechts een enkele speldeprik. Tot op eens een vlot betoog over wat kritiek mag en niet moet, zijn wat het niet is en wel kan wezen, plotseling ook vliegende spaan ders bruisende stroom, opgezwiepte golven, open monden, knipperende ogen, maar alles klaar wakker. Wanneer de waterval uitloopt in een glinsterende bergstroom kan men niet anders verwachten of iedere visser werpt er onmiddellijk zijn hengel in uit en bijt zich vast in het aas. Mis Mijnheer de voorzitter, wat denkt u van het woonwagenkamp Moet dat zo blijven Nou ja, met die woonwagens gaat het nog wel, maar ze (lees nu eerst Jan Cremer) een hoop ijzer weg, dat je geen weg meer ziet." De betoger kan me nog meer vertellen, wanneer hij suggereert dat een dergelijke raad aanstuurt op herindeling. Ik kan 'm verzekeren, dat hij in een herinldelingsgeval nooit meer zoiets zal beleven. En om zoiets 'te moeten missen kan die herindeling voor mijn part gestolen worden. Een bestuurs kracht als deze week werd getoond, waarin het mogelijk is een zo ernstig en zo dringend beroep op echt regeren eenvoudig te nege ren door een woonwagenkamp aan de orde te stellen met daarbij dusdanige parlemen taire woorden, die betekenen dat er zo maar oud roest wordt weggesmeten, nou ik moet nog zien, dat zulk een bestuurskracht bij welke samenvoeging ook wordt overtroffen. Geef mij dan toch dit college maar. Zelfs het thuisslachten kan de gezonde invloed van dergelijk humor niet overtreffen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 7