WEEKBLAD VOOR NET EILAND THOLEN EN ST.F1LIPSLAND Prinses lërhorst ruimt op! WAARIN OPGENOMEN DE THOOISE COURANT Plaatselijk nieuws NAAIMACHINES Naaimachinespecialist STRUIJK Groei Kamer De redaktie legt u deze week voor: THOLEN SEIZOEN OPRUIMING alléén 45 OUD-VOSSEMEER SEIZOEN OPRUIMING SINT-ANNALAND 23e jaargang No. 9 12 januari 1967 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 4.00 per half jaar franko p.p. 5.00 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom De officiële bruidsfoto van H.K.H. Prinses Margriet en Mr Pieter van Vollenhoven Foto Max Kool Dinsdag jl. was de Residentie één zee van vlaggen. Op 10 januari werd het huwelijk voltrokken van prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven. De burgerlijke huwelijkssluiting vond plaats in het Oude Stadhuis aan de Javastraat. Om elf uur volgde d<^ inzegening van het huwelijk inn de Grote of Sint Jacobskerk, een van de oudste kerkgebouwen in de Residentie. Het huwelijk werd ingezegend door prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar in de theologie namens de Nederlands Her- j vormde Kerk aan de universiteit in Leiden. Het was een zeer goede dienst. Miljoenen mensen hebben het gebeuren kunnen volgen via de beeldbuis. Een pakkende plechtigheid Een hernieuwde bezegeling van het drie voudig snoer, waarvan op school al is ge leerd. Toch ook een gewoon menselijke zaak. De huwelijksband tussen twee mensen. Jonge mensen nog. Daarom te meer aantrekkelijk. Prinses Margriet heeft de bruidegom leren kennen in Leiden. Beiden studeerden daar. De prinses nam in september 1962 haar in trek aan het Rapenburg 45 Leiden - het zelfde huis, waar ook Prinses Beatrix tijdens haar studie woonde - om economie en rech ten te studeren. Overigens heeft de prinses nooit de opzet gehad te promoveren. Het ging om een globale tocht langs het terrein van deze wetenschappen. Mr. Pieter van Vollenhoven studeerde rech ten. De prinses ontmoette hem op een stu dentenbijeenkomst. Samen zijn zij naar ver scheidende studentenfeestjes gegaan. Regel matig was prinses Margriet op de kamer van Pieter te vinden om daar de rommel op te ruimen, die haar soms wat slordige toen nog toekomstige man had achtergelaten. Prinses Margriet stopte haar studie in Leiden na haar verloving (op 10 maart 1965, precies een jaar voor het huwelijk van de oudste prinses). Zij volgde een ver korte opleiding voor verpleegster in het Amersfoortse ziekenhuis ,,De Lichtenberg" j Op de huwelijksdag is het niet tot echte protesten gekomen. Prinses Margriet en mr Van Vollerihoven zijn populair in Neder- land. Vooral de prinses. Haar echtgenoot zal zijn betekenis nog moeten bewijzen. Er is wel enige kritiek op hem geweest toen, hij op het moment, dat hij in militaire dienst ging, met enig eerbetoon werd ontvangen. 1 Zijn populariteit zou ongetwijfeld veel groter zijn geweest als hij erop had gestaan om als een gewone recruut te worden behandeld Prinses Margriet wist zich ook bijzonder populair te maken door zich in Leiden in niets van andere studenten te onderscheiden. Het paar zal na de huwelijksreis zijn intrek nemen in het vriendelijk paleis. Het Loo Dit paleis werd in 1685 gebouwd als biiiten- palies voor Stadhouder Koning Willem III Het is steeds bewoond geweest door leden van het koninklijk huis tot het moment, waarop in dit paleis Koningin Wilhelmina overleed. Het staat nog niet helemaal vast wat mr Van Vollenhoven na het huwelijk en na de beëindiging van zijn diensttijd bij de Luchtmacht zal gaan doen. Men meent, dat hij weer een functie zal aanvaarden bij de Raad van State, het adviescollege voor de Koningin. Het kan ook zijn, dat hij bij de Luchtmacht zal blijven. Dinsdag is een heugelijke, nu en dan ook een stralende dag geweest in ons land. Een huwelijk van een jong paar, zoals velen in ons land die stap schier dagelijks ondernemen. Maar het was hier ook tege lijkertijd een Prinses van Oranje. Er was een periode, dat een prinses niet over eigen huwelijk kon beslissen. Zelfs deze levenszaken werden door anderen „voorgeschreven" Daarom is dit huwelijk een kenmerk van het hedendaagse koning schap. De kritiek is vaak niet gering, al wordt het vaak overschat voor wat het aantaf Nederlanders betreft. Het overgrote deel verheugt zich over de nieuwe band tussen volk en koningshuis. Het is bereid het koningsschap mogelijk te maken en te dragen. En bij de al zovele gelukwensen voor het jonge Paar, voor de Prinses ook in het bizonder, mogen wij daaraan langs déze weg nog de onze toevoegen. Ze leve lang temidden van ons volk. De bevolkingscijfers van onze streek zijn in dit nummer in een paar tabellen met toe lichting samengevoegd. Over de uitkomst kan men tevreden zijn. Het feit, dat de vrees van een twintig jaar geleden rond werkloosheid en nog wat later de pendel met vertrek en daardoor uitstervende gemeenten niet werd bewaar heid is al een reden tot vreugde. En de situ atie lijkt inmiddels wel zodanig veranderd, dat men eerder het tegendeel kan verwachten Men is er helemaal niet zo happig meer op, dicht bij het werk te wonen. De vrije tijd, de uren voor het gezin, heeft men liever werkelijk voor zichzelf zonder de rook van de fabriek te kunnen zien. Duidelijk is er daarom ook de mogelijk heid' voor de gemeente Tholen als woon gebied en dat kan zich nog verder uitstrek ken in onze streek. Weliswaar is er wat teleurstelling ten aan zien van eert verwachte grotere uitbreiding van Sint-Maartensdijk, maar misschien is in dit opzicht te hoog gemikt. Misschien ook de kernaanwijzing van de korte duur en misschien ook wel de oorzaak zoals hiervoor genoemd, dat men het niet bepaald zoekt op het werk te wonen. Verheugend' was ook, dat alle gemeenten ditmaal hebben geprofiteerd van de overi gens nog niet indrukwekkende bevolkings groei. Het moge dan toevallig dit jaar zo zijn uitgekomen, het geeft de burger in elk geval moed. Graag hopen we dat 1967 geen andere ontwikkeling te zien zal geven. Moge het op dezelfde voet of nog liever, dit jaar nog in wat sneller tempo gaan. Zoals gebruikelijk verschijnen in het nieuwe jaar de nieuwjaarsredes van voorzitters van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in den lande. Het lijkt er op, dat de Kamer zich daarop het gehele jaar toe spitst als ware het de enige mogelijkheid naar buiten te tonen dat men er nog is. Dit laatste is helemaal niet nodig, want gewoonlijk ont vangen de geregistreerden voor de nieuw jaarsrede al de nota voor het nog nauwelijks begonnen jaar. Het onbekend maakt onbemind, ondanks de nieuwjaarsrede, schijnt ook voor de Kamer van Koophandel te gelden, want het is gewoonlijk met stuurse gezichten, dat de ontvangers dit aanslagbiljet openmaken. Men voelt het als een zuivere extra belasting - en dat loopt dan van een gulden of zeven tot zeventig voor de middenstandsbedrijven en voor industrieën komt het op een getal met drie cijfers. Behalve deze regionale re gistratiekosten, komen daar nog bij de lande lijke registratiekosten Detailhandelsbedrijf schap. Soms vraagt men zich we af, of dat niet in één' landelijke hand kan worden gelegd, waarbij de betalers het er voor over zullen hebben, dat men de nieuwjaarsredes moet laten schieten. Aangezien een dergelijke fusering nog niet te verwachten is, zou men er wellicht goed an doen, met meer aan public relations te doen bij de Kamer om althans wat begrip bij te brengen van de noodzaak van haar bestaan en daarmee de noodzaak van de contributie. Op het gevaar of dat het moge lijk nog meer geld zal kosten. Maar dan weet men althans waarvoor. Voorziover de dagbladverslagen hebben kunnen leren, moet het de betalers in onze streek wel zijn opgevallen dat de voorzitter der Kamer voor Midden-Zeeland in elk ge val niet in bijvoorbeeld Sint-Philipsland woont. Wel enkele algemeenheden, maar nader uitgewerkt ging het naar Vlissingen-oost, Oosterscheldeburg, Sloekanaal, enz. Ook nu schijnt onze streek er weer niet bij te horen Ja, wel geregistreerd. En contributie naar gelang de omzet. U zult zeggen dan hoe meer, hoe liever. Maar wel wilt u graag weten, waarvoor Blijkens de nieuwjaars rede zou daarop het antwoord kunnen zijn bijvoorbeeld voor Vlissingen-oost. Maar de Kamer kan van beter antwoord dienen. Welnu DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 HOOGWATER week van 15 tot en met 21 januari Zondag 6.45 19.05 Maandag 7.10 19.38 Dinsdag 7.50 20.12 Woensdag 8.25 20.52 Donderdag 9.05 21.38 Vrijdag 9.55 22.40 Zaterdag 11.05 23.52 Eerste kwartier 18 januari te 11.43 uur DOORGAANDE GROEI Loop der bevolking over 1966 Aantal inwoners per T januari 1966: 1771 mannen+ 1843 vrouwen 3614 Vermeerdering Geboorten 38 m 32) 42 Vestigingen 102 m 93) 41) 80 73) (93) 189 (185) 87 v 140 m (125) 129 v (134) 269 (258) 140 mannen -f- 129 vrouwen 269 1911 mannen -f- 1972 vrouwen 3883 Vermindering Overlijden 20 m 21) Vertrokken 82 m 61) 17 v 11) 37 32) 88 v 84) 170 (145) Een Prinses trouwde Groei in alle Thoolse gemeenten Een analyse in tabellen Wat is de goodwill van de Kamer van Koophandel Een gouden medaille voor Poortvliets onderwijzer Al veel landbouw-saneringen in onze streek Ir van Dis op verkiezingscampagne Zaalvoetbal en ijspret Wees voor niemand strenger dan voor uzelf. In onze a.s. opruiming t Handmachines, Trapmachines, Elektrische machines, waarbij nieuwe en z.g.a. nieuwe SINGER'S en PFAFFS, voor spotprijzen. Elke machine met gratis les en langdurige garantie. Steenbergsestraat 45 - Bergen op Zoom - Tel, 4503 Let vooral op het juiste huisnummer, 102 m 82) 105 v 95) 207 (177) 102 mannen -j- 105 vrouwen 207 1809 mannen-)- 1867 vrouwen 3676 Aantal inwoners op 31 december 1966: Aantal huwelijken34 (39) Aantal echtscheidingen 1 Aantal erkeningen 2(1) Aantal levenloze aang.1 (De cijfers tussen haakjes geven de aan tallen over 1965 weer.) BEKENDMAKING Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat de aangiftebiljetten voor de hondenbelasting heden zijn verzonden. Deze biljetten moeten binnen 20 dagen na de datum van verzending volledig ingevuld en ondertekend ter gemeente-secretarie worden terugbezorgd. Houders van honden, die geen aangifte biljet hebben ontvangen zijn verplicht vóór 20 februari a.s. aangiftrt te doen, door in- SNEL GEGREPEN Zondagavond hield de gemeentepolitie van Bergen op Zoom twee Amsterdammers aan, die in Tholen een geldkist met 6300, hadden ontvreemd. De diefstal werd zondagmiddag gepleegd in het café van de heer De K (Bamboe- bar" op de Markt. Met het geldkistje namen zij ook nog een LEDENVERGADERING „DE EENDRACHT" In café de Reus hield de schietvereniging „De Eendracht" vorige week dinsdag een ledenvergadering o.l.v. de tijdelijk voorzitter P. Verhees. Voornaamste punt der agenda was de verkiezing van een definitief bestuur. Voor zitter werd' dhr W. Timmermans, vice-voor- I zitter dhr. J. v. Gorsel Iz/n secretaris B. J. den Hollander, penningmeester Iz. van Poortvliet 2de penningmeester A. v. d. Linde Ook kwamen nog enkele huishoudelijke zaken aan de orde. Zo zal het bestuur be slissen over de aankoop van een nieuwe buks. De datum van een volgende ledenver gadering stelde men vast op donderdag 12 januari om 7.00 uur. aantal pakjes cigaretten mee. Na de ont- vulling en ondertekening van een ter ge- dekking van de diefstal werd de politie van meente-secretarie kosteloos verkrijgbaar aan- Bergen op Zoom door de Rijkspolitie Tho- gifteformulier. Zij, die in de loop van 1967 houder van een hond worden, moeten hiervan binnen 14 dagen ter secretarie aangifte doen. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat voor honden, die niet tijdig op de boven omschreven wijze zijn aangegeven, een drie voudige aanslag zal worden opgelegd. Aan len gewaarschuwd, waarbij o.a. kon worden meegedeeld, dat een auto met drie mannen in de richting Bergen op Zoom was gereden en dat er reden was aan te nemen, dat zij iets met deze diefstal te maken hadden. Prompt werd die auto bij het station aan gehouden. De bestuurder bleek vrij uit te gaan. De andere inzittenden, de Amster- deze maatregel zal stipt de hand worden ge- dammers H.U. en A. van G. waren bij de houden. aanhouding nog in het bezit van het geld- Tholen, 12 januari 1967 kistje en de gestolen sigaretten. Zij zullen Burgemeester en wethouders van Tholen, te Middelburg worden voorgeleid'. Dames afdeling.... 'n mooie collectie MODIEUZE WINTERMANTELS (ook in grote maten) 'n zeer voordelige aanbieding MEISJESMANTELS REGENMANTELS Heren afdelin.... WINTERJASSEN verrassend laag geprijs KAMGAREN en TERLENKA COSTUUMS REGENJASSEN Op niet afgeprijsde artikelen 10% KORTING U slaagt bij KREMERSTRAAT 11 -13 - BERGEN OP ZOOM Stepson of Zoom. De uitslag van de 5e onderlinge competitie van 3 en 5 januari a.s. gaf 3 schutters met 57 punten nl. Fr. Boogaart, J. de Heus en J. v. Gorsel I.z/n; 4e was J. van Gorsel M. z/n (56 pnt.) 5e en 6e G. van Dienst en A. Verhees met elk 55 pnt 7e Jos Hom mel (54 pnt); 8e B. Jasperse (52 pnt) en 9e en 10e D. van Poortvliet en P. Verhees met 51 punten. AFSCHEID DHR. J. L. BOOT Op de alg. vergadering van de „Coöp. Pootaardappelbewaarplaats Coentjesweg" nam J. L. Boot afscheid van het bestuur. Dhr Boot trad af wegens beëindiging van zijn bedrijf en na 15 jaar lang de functie vap penningmeester te hebben vervuld. Als blijk van waardering voor het vele verrichte werk bood de voorzitter hem een cadeau aan. In de plaats van dhr. Boot werd benoemd dhr J. D. Quist, alhier GUNNING Het onderhoud van de provinciale wegen op Tholen voor 1967 is gegund aan de laag ste inschrijver straatmakersbedrijf A. Goede- gebuure alhier voor 110.600,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1967 | | pagina 1