Plaatselijk Nieuws Gisteren officiële start van bouw protestants Bejaardentehuis te Sint-Annaland HOEDEN Vader en zoon Schot begraven Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans! RAIFFEISENBANK ^a,todiik -J'; Maatschappelijk Werker heide fundering Overdracht voorzittersschap THOLEN SINT-ANNALAND SINT-MAARTENSDIJK AKU STEENBERGEN OUD-VOSSEMEER STAVENISSE Donkere bladzijde op 2e kerstdag in Tholen POORTVLIET land - Poortvliet - Scherpenisse - Stavenisse - Tholen. SCHERPENISSE SINT-PHILIPSLAND Op de zonnige 28ste december 1966 werd de 51ste paal voor het protestants bejaardenhuis in Sint-Annaland als officiële start van deze bouw door maatschappelijk werker W. C. van der Stel geheid in tegenwoordigheid van bestuurders en afgevaardigden van burgerlijke, kerkelijke en sociale instanties. In een later samenzijn in het hervormd verenigingsgebouw werd het voorzitterschap door ds. P, Kolijn van Scherpenisse overge dragen aan ds. J. de Raad van Sint-Annaland. De ruimte laat niet meer toe hierop thans verder in te gaan. Zonnig was het letterlijk zonnig ook figuurlijk vanwege de mogelijkheden in de toekomst voor de bejaarden uit de streek. In het volgend nummer verslag van deze samenkomst. Omdat 1 januari 1967 op zondag valt, zullen er verschillende bedrijven en winkels in onze streek maandag 2 januari gesloten zijn. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr P. J. Duinker Tholen teL 01660-500 of 458 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663 - 400 HOOGWATER week van 1 t/m 7 januari Zondag 6.00 19.20 Maandag 7.40 20.05 Dinsdag 8.30 21.00 Woensdag 9.20 21.56 Donderdag 10.20 23.00 Vrijdag 11.30 Zaterdag 0.18 12.52 Laatste kwartier 3 januari te 0.04 uur VERGADERING IJSCLUB Een dezer dagen hield de ijsclub haar algemene vergadering. De vereniging telt momenteel ongeveer 300 leden, maar gezien de liefhebberij die er voor de schaatssport bestaat, kan dit aantal nog zeker toenemen. De penningmeester kon meedelen dat er een batig saldo was. In de plaats van de heer P. de Boef werd W. M. Potappel als bestuurslid gekozen. DISTRICTSVERGADERING N.C.A.B. Vorige week hield de Ned. Christelijke Agrarische Bedrijfsbond' district Tholen een vergadering in hotel Zealand onder leiding van de heer W. Lindhout alhier. Na ischriftlezing uit Jesaja 11 1 - 18 en gebed werd een bizonder welkomstwoord gericht tot hoofdbestuurder Minnaard, die sprak over „De agrarische werknemer en de toekomst." Bij velen leeft de gedachte, zo stelde dhr. Minnaard, „dat er niet zoveel toekomst meer kan liggen in de agrarische bedrijfstak voor de werknemers. Inderdaad hebben de omstandigheden de structuur in snel tempo gewijzigd, zowel aan werkgevers als aan Werknemerszijde, In werkelijkheid leven iwe hier als een stukje van West- Europa, als een onderdeel(tje) van de E. E.G. In dit gebied zijn 5 1/2 miljoen agra rische bedrijven, waarvan 70 kleiner dan 10 hectare. In de toekomst zal hiervan nog een groot deel verdwijnen. Door die E.E.G. vervallen echter de grenzen en zullen en zal ook Nederland mee moeten komen met de produktie en de prijzen. Een nog betere kwaliteit en een nog stijgende produktie is nodig om een behoorlijke rol te blijven spelen. Het wordt nog meer mechanisatie, het wordt ook nog meer specialisatie. En dit nu geldt precies zo voor de werknemers in deze bedrijfstak. Ook zij moeten specialisten zijn. Voor die specialisten is er z.i. nog ab soluut een goede toekomst. Verder wees spreker er op, dat het van belang is om naast de collectieve arbeids overeenkomst een schriftelijke jaarovereen- koimst af te sluiten. Verder werden belicht het loonbedrijf en de arbeidscombinaties om daarna ook een overzicht te geven van de vermoedelijke ontwikkeling in de eerstvol gende tien jaar. Thans zijn werkzaam als vaste arbeiders in de zuivelsector 27.000 binnen de 10 jaar zal dit dalen tot 25.000. In de landbouw nu 25.500, over 10 jaar teruggelopen tot 15 - 20.000, in de tuinbouw en sierteelt nu 21.000, over 10 jaar ongeveer 18.000. In de bosbouw nu twee tot drieduizend met een verwachte zelfde peil. In het algemeen blijkt hieruit een toch minder drastische daling dan de laatste jaren het geval is geweest. Bij de later gestelde vragen werd betwijfeld of er in de toekomst nog zoveel arbeidskrachten voor de agra rische sector zullen zijn, gezien de weinige jongeren die zich op dit gebied gaan toe leggen. De heer Minnaard antwoordde, dat men bij deze getallen niet alleen moet reke nen de wat we thans zien als de zuiver agrarische arbeider, maar, dat er ook een flink aantal technici toe zullen behoren. De vraag of er nog toekomst is voor de agra rische werknemer werd dan ook met een volmondig ja beantwoord, maar dan met de restrictie, dat het een geschoolde werk nemer dient te zijn. Verwacht mag worden dat coöperaties meer arbeid op het indivi duele bedrijf zullen gaan doen. De bedrijfs- verzorgingsdiensten worden even noodzake lijk geacht. Nadat nog enkele van dit soort vragen was beantwoord, slcot voorzitter Lindhout deez vergadering onder dank aan de spreker, die met dankgebed eindigde. Zeeuwse stichtingen voor de Geestelijke Volksgezondheid. B. en w stellen de raad voor gelden uit te trekken voor een nieuwe motor-maaima- chine voor een trottoir langs de zuidzijde van de Coentjesweg en voor bijplaatsing van 2 lichtmasten op het voetbal-oefenterrein bij het sportveld. Tenslotte moet in uitbreidingsplan oost de straat waaraan reeds 2 woningen zijn ge bouwd r een naam krijgen. GEWIJZIGDE GYMUREN Voor de imaand januari heeft de gymna stiekvereniging „W.I.K." de aanvangstijden van de oefeningen gewijzigd. woensdag is het voor de meisjes van 10-11 jaar van 4.45-5.45; adspiranten 12-13 jaar 5.45 -6.45; adspiranten 14-15 jaar 6.45- 7.45; dames senioren 7.45-8.45; heren en jongens II 8.45 -9.45. donderdag: kleintjes tot 7 jaar 4.15-5.15. meisjes 8 en 9 jaar 5.15-6.15 Trainingsklas kleine meisjes 6.15-7.15. Jongens I 7.15 - 8.15 vrijdag in gymzaal Poortvliet Trainingsklas I en II 7.30-8.45 Dames 8.45-9.45. ZUSTER VAN VLAANDEREN VRAAGT ONTSLAG Bij de Groene Kruisafdeling alhier heeft zuster E. van Vlaanderen wegens vertrek naar elders ontslag gevraagd. Waarschijnlijk wordt dat maart a.s. hoewel per 16 februari de dienst werd opgezegd. BODE GROENE KRUIS Tot bode van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis is als opvolger van de heer A. M. L. Weijler zijn zoon C. A. Weijler benoemd. verzoek om subsidie had men van verschil lende kanten aanbiedingen voor hulp gekre gen, aldus de heer Joppe. Ondermeer van de K.N.V.B. afd. West Brabant, waartoe ook het eiland Tholen be hoort, en van de s.c. Zwart Wit uit Rotter dam. Deze club had aangeboden ten bate van de vereniging een aktie te houden. De training van de spelers vormde ook een belangrijk punt op de alg. vergadering. De heer Joppe drong er ten zeerste op aan de trainingsavonden trouw bij te wonen. Dit is de laatste tijd in het geheel niet het geval. Iedereen kan wel een uurtje vrij maken, vond hij, verjaardag of geen verjaardag. De spelers die niet geregeld komen trai nen, zullen niet meer worden opgesteld in het elftal. Dinsdags- en donderdagsavonds wordt er om half acht getraind onder leiding van de heer M. van Prooijen, terwijl er met gunsti ge weersomstandigheden ook op zaterdag middag wordt getraind. In januari zal er een spelregelcompetitie gehouden worden. Op 6 januari wordt de onderlinge competitie gehouden De vijf bes ten daarvan zullen uitkomen in de spelregel- competitie. Op 7 januari wordt er eem zaal voetbalcompetitie gehouden voor alle bij de K.N.V.B. aangeloten verenigingen. Wnd voorzitter Joppe deelde verder mee dat er nog geen aanvraag voor een sport veld is ingediend. Er werd vervolgens beslo ten in het vervolg krijtlijnen op het sport veld aan te brengen. Tenslotte verzocht de heer Joppe de leden om op zaterdagmorgen, allen' te helpen bij het ophalen van oud papier. U woont een half uur van Uw werk als U werkt bij Ondergetekende zal graag geheel vrijblijvend kennis maken met de AKU Naam: Geboren: Adres: Woonplaats: Verzenden aan: AKU-Steenbergen SCHIETVERENIGING „DE EENDRACHT" Tijdens dfe gewone wekelijkse competitie behaalde dhr. J. de Reus vorige week dins dag het beste resultaat met 58 punten, ge volgd door J. van Gorsel met 57 en P. Verhees, B. I. den Hollander, B. Jasperse en A. van Dijke met 56. De 5-hoogstgeclasseerden na 3 wedstrijden zijn thans: J. de Reus (168), B. Verhees (167), W. Timmermans (166); B. Jasperse (1,63) en J. van Gorsel I.zn (160). Ter stimulering van de schietsport en ter versterking van de kas (men denkt aan een tweede luchtbuks) hield men op 2e Kerst dagmiddag een individuele wedstrijd, waar aan een ieder kon deelnemen. De uitslag was als volgt 1,.D. Quaak, Scherpenisse 178 pnt; R. de Klerck, Oud- Vossemeer; L. J. van Popering en J. A. van Popering uit St. Annaland met elk 177 pnt. een gedeelte de 2, 3e en de prijs 5 en 6 Fr. Boogaart uit Oud-Vossemeer en C. v. Haaften, St. Maartensdijk (176 pnt); 7 en 8 B. Verhees en J. de Reus (171 pnt) RAADS-AGENDA De gebruikelijke raadsvergadering tussen Kerst en Nieuwjaar valt ditmaal op donder dagmiddag 29 dec. dat is hedenmiddag 4 uur. Eerste agendapunt na opening en behande ling der ingekomen stukken betreet de plaat sing van bomen op het marktplein, waar over in de vorige vergadering de stemmen staakten. Van Ir J. Heijboer te Delft wil men bijna 2 H. A. grond aankopen voor de realisering van uitbreidingsplan Oost (achter de C. Frankenstraat en evenwijdig aan de Molen straat). B. en w stellen de raad voor om de be- voegheid tot verhuur van de 24 in aanbouw zijnde z.g. ratio-woningen aan hen over te dragen. Een dergelijk delegatiebesluit is nim mer genomen voor de tuinbouw achter de Molendijk, zodat de raad zelf dient te be sluiten tot verhuur aan dhr. A. Voormeulen. De R.K. School voor gewoon lager onder wijs heeft ex art. 72 der L.O.-wet een aan vraag gedaan tot aanschaffing van een pro jectietoestel met toebehoren De raad zal officieel het bedrag vaststel len waarmee de werkelijke exploitatiekosten van de openbare lagere school de ramingen voor 1965 overschrijden. Subsidie-verzoeken zijn binnengekomen van de chr. b.l.o.-school te St. Maartensdijk (in de vervoerskosten der leerlingen), van een 2-tal Zeeuwse stichtingen voor Soc.. Paeda- gogische Nazorg en van de gezamenlijke GEVALLEN BIJ HET JAGEN De landbouwer G. van Putten kwam bij een jachtpartij zodanig te vallen dat hij naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom moest worden gebracht. Hij heeft vermoedelijk een sleutelbeen ge broken. VRIJ ERNSTIGE GEVOLGEN Tijdens werkzaamheden aan een land bouwmachine kreeg de heer G. Dorst van de Grote Muiterij een handle tegen het hoofd en liep daarbij niet alleen een wond, maar ook een hersenschudding op. Hij moest naar het ziekenhuis vervoerd Worden. GEVONDEN Een paar herenhandschoenen, gevoerd, donkerblauw leer. Inlichtingen bij de rijks politie alhier. BEROEPEN Door de kerkeraad van de N.H. Kerk alhier werd een beroep uitgebracht op ds. J. Catsburg te Opheusden. COLLECTE KINDERZORG De maandelijkse collecte voor kinderzorg heeft opgebracht: Elja Rijnberg 23,35 Heieen Koopman 29,44 Leny de Graaf 20,69 Hanna Wielaard 12,58 Totaal 87,06 POSTDUIVENTENTOONSTELLING Op de tentoonstelling van Postduiven door de P.V. „De Zwaluw" te Sint-Maartens dijk op 24 december jl. werden de prijzen als volgt behaald: Klasse 1. Oude doffers! Ie pr. A. Zwagermaker 2e pr. C. Priem 3e pr. M. J. Bogers 4e pr. A. L. v. d. Rhee 5e en 8e pr. D. Uyl 6e pr. P. v. Beveren 7e pr. L. A. Riedijk Z.E.V. J. Wielaard E.V. L. A. v. d. Berge Klasse 2. Oude duivinnen le en 4e pr. D. Uyl 2e, 7e en 8e pr. C. Priem 3e pr. en Z.E.V. P. van Beveren 5e pr. A. D. v. d. Rhee 6e pr. L. v. d. Hoofd E.V. A. Zwagemaker Klasse 3. Jarige doffers le pr. A. Zwagemaker 2e pr. C. L. M. Andriesse 3e en 7e pr. P. Potappel 4e en E.V. J. Moerland 5e pr. L. A. v. d. Berge 6e pr. P. v. Driel Een korte mededeling in het vorig nummer bevatte reeds het tragisch gebeuren op de Tholen 20 „Wilhelmina" onder de kust van Scheveningen. Het gebeurde vorige week woensdag (niet maandag) omtreeks half vijf en de juiste toedracht zal niemand kunnen vertellen. Van de op dat ogenblik vier bemanningsleden van de Tholen 20, waren de schipper-eigenaar J. C. Schot, 36 jaar en zijn 14 jarige zoon Johan aan het dek, terwijl de beide andere opvarenden M. D. Deurloo en N. Schot beneden aan het koffie drinken waren. Js Het blijft dan ook maar bij een veronderstelling, lürathneer wordt '0[<T9V 5;'.: aangenomen dat de zoon overboord is geslagen en zijn vader hem is nagesprongen om in de op dat ogenblik vrij ruwe zee om te komen. Een veronderstelling met enige grond op het feit, dat de roerpen was vastgezet door vader Schot die aan het roer stond, nadat hij waarschijnlijk hulpgeroep van zijn zoon had gehoord. Twee mannen geheel gekleed hebben in een ruwe zee niet veel kans, tenzij onmiddellijk een reddingsboei hen kan bereiken. Onmiddellijk nadat de twee andere opvarenden de vermissing ontdekten werden talrijke lichtkogels afgeschoten, welke het eerst werden ontdekt door de Tholen 43 „Ora et Labora", Een grootscheepse reddingsactie kwam hierna op gang. De Tholen 43 seinde het ongeval door aan Radio Scheveningen, waarna uit Hoek van Holland en Scheveningen reddingsboten zeekozen. Van het vliegveld Valkenburg stegen twee „S2A Trackers" op en de Haagse politie zette schijnwerpers langs de vloedlijn om te zien of de slachtoffers op het strand waren geworpen. Tientallen oranje en witte lichtkogels werden uitgeworpen, maar zonder resultaat. Om kwart over twee 's nachts kwam, nadat meerdere schepen aan het zoeken hadden deelgenomen, de droeve zekerheid. In de netten van de vissersboot „Tholen 42" werden de stoffelijke resten gevonden en later naar Tholen overgebracht. Daar heeft op tweede kerstdagmiddag de begrafenis plaats ge vonden. Honderden uit Tholen zelf en vele anderen uit de Neder landse vissersplaatsen hadden zich naar de begrafenis begeven. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de consulent van de Geref. Gemeente in Tholen, ds. A. Kok uit Poortvliet, vervolgens door het oud-hoofd van de Geref, Gemeenteschool, de heer J. Geluk, die ook namens de familie een dankwoor4 sprak. Een trieste kerst, een triest jaareinde voor deze thoolse families een triest gebeuren nog voor onze streek in het bijna afgelopen jaar. 9e pr. C. v. d. Have 10e pr. J. A. Scherpenisse 11e pr. en Z.E.V. A. Zwagemaker E.V. C. L. M. Andriesse Klasse 6. Jonge duivinnen le pr. A. Zwagemaker 2e, 5e pr. L. A. v. d. Berge 3e pr. L. A. Riedijk 4e pr. en E.V. C. Priem 6e pr. P. M. Koopman Z.E.V. Adri Bijl Klasse 7. Late doffers le pr. P. M. Koopman 2e en 3e pr. A. L. v. d. Rhee 4e pr. en Z.E.V. P. v. Driel E.V. J. A. Scherpenisse Klasse 8. Late duivinnen le pr. en Z.E.V. J. P. Heyboer 2e pr. P, Noordijke E.V. P. v. Driel Klasse 9. Schoonheidsdoffers le pr. L. v. d. Hoofd 2e en 3e pr. M. J. Bogers Klasse 10. Schoonheidsdui vinnen le pr. 2e pr. A. D. v. d. Rhee D. Uyl De beste doffer der tentoonstelling was van dhr. A. Zwagemaker. De beste duivin was van D. Uyl. -•-y 4!vï <>>-»; Doe mee aan het Premie spaarplan. Spaar in spaarbe- wijzen. Verdien een premie van 20%. Dat betekent f50,-- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken APW6 ALG. VERGADERING S.C. STAVENISSE Onder voorzitterschap van de wnd. voor zitter de heer Joppe hield de s.c. Stavenisse vorige week haar algemene vergadering Het voornaamste unt was natuurlijk het ver zoek om subsidie dat aan de gemeenteraad was gestuurd. Dit verzoek is door de ge meenteraad afgewezen. Op 14 december heeft de sportclub opnieuw een brief aan de raad gezonden waarin ondermeer om herzie ning van het besluit de afwijzing van dat verzoek oim subsidie werd gevraagd. Dit verzoek is op de donderdag gehouden raadsvergadering met meer instemming dan de vorige keer ontvangen zoals men elders in deze krant kan lezen. Een verheugend punt dus voor deze jonge sportvereniging. Na de le afwijzing van het 8e pr. C. v. d. Rhee Z.E.V. K. Lisseveld Klasse 4. le pr. 2e pr. 3e pr. 4e pr. 5e pr. 6e pr. 7e pr. Z.E.V. Z.E.V. Jarige duivinnen P. M. Koopman M. J. Bogers C. L. M. Andriesse J. Stoutjesdijk L. A. Riedijk P. v. Driel C. v. d. Have A. L. v. d. Rhee P. v. Beveren Klasse 5 Jonge doffers le, 2e 3e pr. L. v. d. Hoofd 4e pr. P. v. Driel 5e, 6e pr. L. A. Riedijk 7e pr. P. Noordijke 8e pr. Ari v. d. Rhee KERSTTRACTATIE BEJAARDEN De ned. herv. vrouwenvereniging Bidt en Werkt" heeft ook dit jaar weer alle zie ken en bejaarden verrast met een fruitbakje. Dit werd door hem zeer op prijs gesteld. Er werden ongeveer 50 fruitbakjes uitge reikt. OPBRENGST GROENVOEDERDROGERIJ In het seizoen 1966 was de opbrengst van de groenvoederdrogerij 27.938.130 kg vers produkt en 6.258.623 kg droog produkt. De drie droogmachines draaiden bij el kaar 4582J^ uren. DE NIEUWE WETHOUDER De vorige week in een openbare raads vergadering benoemde nieuwe Wethouder D. Uijl werd op 7 november 1895 geboren en had van 1953 tot september 1966 zitting in de Poortvlietse raad. voor de anti-revolu tionaire partij Bij de jongste verkiezingen kwam er geen tweede a.r.zetel terug, zodat alleen wethouder G. K. J. Krijger overbleef, door id'e verhuizing van laatstgenoemde naar Sint Annaland kwam de heer Uijl echter opnieuw in de raad na slechts een af wezigheid van 4 maandeni. Nu dan als wet houder. rsi noO N.C.V.B. KERSTFEESTVIERING Dat gebeurde onder leiding van de pre sidente mevrouw Nieuwkèïk-Mul op dinsdag 20 december. In afwijking van andere jaren werd dit jaar gezamenlijk met de plaatselijke zangvereniging de kerstsajpenkomst gehou den. De avond werd' gevuld met een afwis seling van zang, declamatie, kerstverhaal, en kerstliturgieé Na afloop werden de fruit- zakjes uitgedeeld voor de zieken en bejaar den, die door de leden werden thuisbezorgd. COLLECTES De collecte voor de inwendige zending bracht in de ned. herv. kerk f 288.08 op. De collecte voor de kerstfeestviering der Zon dagsschool bracht het imooie bedrag van f 340.00 op. OUDERAVOND O.L.S. Een dezer dagen hield de openbare lagere school haar ouderavond. De voorzitter van oudercommissie, de heer A. A. Rijstenbil, heette in het bizonder burgemeester en wet houders welkom, alsmede ook de heer J. v. d. Burgh, hoofd van b.l.o. school te Klundert. De heer Rijstenbil werd als bestuurslid herkozen. Het hoofd der school, de heer G. M. Otte, lichtte het programma voor 1967 toe. Na 3 keer een vakantiereis naar Renesse gemaakt te hebben, wil men volgend jaar West-Brabant bezoeken. Het zwembad in Steenbergen zal daarbij niet worden ver geten. De heer Otte wees er op, dat zwem men niet alleen gezond is, maar ook nuttig voor de kinderen uit het dorp, dat zo vlak bij het water ligt. Er staan voor 1967 ook weer fietstochten op zaterdag op programma. Bij de verloting die een zeer goed resultaat opleverde won wethouder Nelisse een grote haan, de hoofdprijs. Na de pauze vertoonde mej. J. W. C. van Strien dia's van Noord-Amerika, en gaf daarbij een toelichting. De heer J. v. d. Burgh gaf in woord en beeld het leven en werken op een b.l.o.- school. Door deze beelden en de toelichting van de heer v. d. Burgh bleek dat men de kinderen met eenvoudige middelen kan leren lezen en schrijven. Ook de sport wordt op de b.l.o. school niet vergeten. De voorzitter van de oudercommissie reikte aan de heer v. d. Burgh en mej. van Strien een boekenibon uit. De heer Rijstenbil deelde verder nog mee, dat de reis van de ouders volgend jaar naar de Biesbosch gaat. Voor het begin van de bijeenkomst, had den de ouders de gelegenheid het werk van hun kinderen te bezichtigen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 2