WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Een mensenleven is steeds minder waard Nieuwe Raiffeisenbank in Sint-Maartensdijk geopend Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De redaktie legt u deze week voor Passende architectuur naar buiten, moderne uitvoering van binnen in het hart van de Smalstad Marian Muiier offreerde Burgemeester Bouwense de sleutel AKU STEENBERGEN THOLEN 23e jaargang No. 5 15 december 1966 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 3.75 per half jaar franko p.p. 4.75 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het lezen van voorpagina-nieuws wordt een steeds minder prettige bezigheid. Moorden, doodslagen, verkrachtingen en de zeker zes ia zeven dodelijke verkeers ongevallen behoren zo langzamerhand tot het dagelijkse nieuws. Raken we afgestompt door de veelheid van ellende, waarmee we elke dag opnieuw via de krant geconfron teerd worden We vrezen het, en we hebben daar reden voor. Voor dat de Eerste Wereldoorlog, die niemand voor mogelijk had gehouden, de mensheid in aanraking bracht met een zee van leed en ellende, was een dodelijk ongeluk op een dorp stad of in een kleine stad iets, dat men bijna als een persoonlijk verlies aanvaardde. Een paard op hol dat z'n voerman de dood insleepte, een wagen met 'hooi die in een sloot terecht kwam en daar de jonge boer die de teugel voerde verstikte, de hardhorende die door de tram werd gegrepen en verpletterd, het waren alle gebeurtenissen die kleine gemeen schappen schokten en waarover men jaren lang met deernis sprak. Niet alleen het eigen dorp, maar uren in het rond maakte een dodelijk ongeluk een geweldige en diepe indruk. En dat waren dan nog maar de ongeluk ken Ging het om een moord of een geval van doodslag, dan nam het bericht daar van de hele voorpagina in beslag, Verslag gevers wisten wat het plubliek wilde lezen en het trieste geval werd dramatisch en breed uitgemeten. Ook Ipvam er vast een lied in de krant van „Er is al weer een moord geschied... dat dan op de week- en jaarmarkt werd gezongen en in druk ver kocht. De man met de harmonica, die z'n broodje langs de deuren moest verdienen, droeg het lied met kleur en verwe en met lange galmen voor. Kortom, de wereld van zo ruim een halve eeuw ge leden kon nog treuren over één mensen leven dat op geweldadige manier verloren ging- In onze dagen lijkt dat alles zo ver af en daarom zo onbelangrijk. Wij mensen van anno 1,966 worden 's morgens om 7 uur al met het wereldnieuws geconfron teerd en als er ergens in Mexico nog geen tien uur daar voor een autobus in een ravijn is gestort, waarbij het verlies van tien twintig mensenlevens is te betreuren, dan horen we dat. We weten thans eerder dat er in China een vliegtuig is verongelukt, dan dat men vroeger op de hoogte was van een dodelijk ongeval in het naaste dorp. En wat de radio via de nieuws-be- richten alleen maar aantipt, dat wordt door het t.v.-journaal 's-avonds nog eens uit drukkelijk beklemtoond1. Overstromingen in Italië, oorlog in Zuid-Vietnam, we worden dag aan dag telkens weer opnieuw gecon fronteerd met de dood in al zijn vormen. Bovendien, we schijnen niet anders te wensen. Wie de jeugd voor de t.v. ziet genieten van de roemruchte daden van een „Man van Uncle" wie ziet hoe ze meeleven met ocw- boys die veedieven te lijf gaan, die weet dan meteen hoe het komt, dat er zo veel kleine kereltjes met grote cowboyhoeden en speelgoedgeweren rondsjouwen. Na tuurlijk, het is allemaal maar spel, maar voor de jeugd een zeer gevaarlijk spel. Want al die dapperheid op de beeldbuis culmineert ten slotte bijna altijd in ande ren het leven benemen of zelf gedood worden. Is het wonder, dat waar zo gemakkelijk met de problemen rond het sterven wordt omgesprongen, de waarde van een mensen leven sterk devalueert Men mag het een tijdsverschijnsel noemen, wij voor ons vinden de afstomping van het beste wat in de mens is de liefde voor de naaste een veeg teken, waarvan de mensheid weinig vreugde en alleen maar héél veel ellende kan be leven. Met daarachter een monumentale kerk, met links van het markt- front een dominerend stadhuis, is sinds dinsdag 13 december jl. een derde centrum in het hart van de Sint-Maartensdijkse veste officieel in gebruik genomen: een nieuwe Raiffeisenbank. Eeuwenlang was daar het bekende hotel „Hof van Holland" dat een jaar of drie geleden tot de grond toe afbrandde. Een centrum, waar elke donderdag handel en teler uit de wijde agrarische omgeving elkaar wisten te ontmoeten. Nu weer een trekpleister voor de inwoners, hetzij voor een veilige geldbelegging, hetzij voor noodzakelijke opnamen, hetzij voor giraal verkeer en voor zovele andere zaken, die een Dorpsbank behartigt. De Raiffeisenbank maakte gewoon een overstapje. Van de ene zijde van het Markt, plein naar de andere zijde, maar dan nog meer naar het midden. Daarvan waren dins dag vele genodigden getuige. Ze kregen eerst al een indruk van d'e monumenten in de Smalstad, toen die genodigden werden ontvangen op het zo mooie stadhuis door het gemeentebestuur. Onder anderen de gepensioneerde Centrale Bankfunctionaris de heer Te Kerf.,Cé, inspecteur Oudkerk, het lid van de Raad van Toezicht van de Cen trale Bank, de heer L. A. M. Elenbaas te Scherpenisse, tevens voorzitter van de Thoolse Ring, evenals de secretaris de heer A. D. Goedegebuure te Sint-Annaland1, be stuurders en kassiers van de zusterbanken, van de Algemene Bank Nederland te Ber gen op Zoom, de plaatselijk middenstands voorzitter P. W. Priem, dijkgraaf H. van Gorsel van 'het Thoolse Waterschap met de griffier A. K. Kievit, de plaatselijk PTT kantoorhouder L. A. Kampman, het wnd' hoofd van de openbare lagere school, de heer Brevet, architect Eist uit Roosendaal, aannemer Muller met de onderaannemers, maar ook de oud-gedienden, zoals erevoor zitter A. Hage, de Wilde en Gaakeer, evenals de vroegere eigenaar van hotel ,Hof van Holland", de heer A. Gaakeer uit Middelburg. Vanzelfsprekend het bestuur van de plaatselijk Raiffeisenbank en de Raad van Toezicht, allen met echtgenoten. Begroet door burgemeester en mevrouw Bouwense, secretaris Benou, wethouder Kloet en de raadsleden Koopman en Lind- hout eerst een uurtje öp het stadhuis door gebracht, wat voor hen, die niet eerder in de gelegenheid waren dit monument ook van binnen eens te bezichtigen, een aparte attraktie vormde aan het begin van de Bankopening. Die opening volgde omstreeks half vier, toen het gezelschap zich naar de Markt begaf, waar de elfjarige Marian Muller, dochtertje van de directeur van deze Raif feisenbank de sleutel op een kussen voor hield aan burgemeester Bouwense. Het kostte geen moeite voor Smerdieks eerste burger. Hij deed het, naar hij in een later speechje verklaarde ook al voor de derde maal in zijn burgemeesters loopbaan. Ondertussen kreeg het gezelschap gelegen heid tot bezichtigen. Een direct al voorname indruk krijgt men van het gebouw door de fraaie entree, de ruime hal als wachtkamer met gemakkelijke banken die de wachtende klant als het ware wenken er maar even het gemak van te nemen. Het ruime kantoor links van de hal is voorzien van vier loketten, zodat de wacht- bank vrijwel zeldzaam lang dienst zal moeten doen. Kogelvrij glas beschermt tegen overi gens ongewenste aktiviteiten van bizondere aard. Aan de andere zijde van de gang tegenover het kantoor dé 40 cm. dikke muren met de 3000 kg. wegende deur van de nacht kluis. Bizonder fraai ingericht is de direc teurs- en bestuurskamer. Een archiefruimte, de „machinekamer", keukentje, toiletten en nog een safe-dagkluis completeren het ge heel van de benedenverdieping, dat bij elkaar een modern bankgebouw omvat, met toch een wat -meer intieme sfeer dan men die bij andere nieuwe soortgelijke gebouwen wel aantreft. Alles wat minder strak van lijn en niet van proporties, die aan betonnen ruimten doet denken. De bovenverdieping werd kassierswoning DRIE PERIODEN Na bezichtiging kreeg het gezelschap gast vrij en gul onthaal in hotel „De Gouden Leeuw", waar ook de toespraken volgden Daar bracht voorzitter G. D. Kloet in zonderheid het gemeentebestuur dank voor de verleende medewerking en de heer A. Gaakeer voor de verkoop van de bouwgrond maar ook alle anderen van Centrale Bank- functionarissen tot plaatselijke aannemers, die op enigerlei wijze aan de totstandkoming van het nieuwe gebouw hadden bijgedragen. De heer Kloet wees er op, hoe de Sint- Maartensdijkse Raiffeisenbankgeschiedenis kan worden onderscheiden in drie fasen. De aanvangsperiode tot de twintiger jaren met een langzame ontwikkeling, vervolgens de crisistijd met de vele moeilijkheden en na de tweede wereldoorlog na de geldsanering de stormachtige na-oorlogse periode. Drie perioden met ook drie namen van kassiers, die onvergetelijk aan de Bank zijn ver bonden. De eerste, de periode Fermie be gonnen in 1914 toen de bank in een kamertje van de woning der eerste kassier in de Molenstraat was gevestigd. Een kamertje dat ook diende als een winkeltje, met nafne voor de verkoop van een toen al bekend sigarenmerk dat doet denken aan een nachte lijk roofvog eitje. De tweede periode was die van kassier Sonke op de Molendijk de derde werd De maquette, welke architect Eist uit Roosendaal op het gouden feest van de Sint-Maartensdijkse Raiffeisenbank in 1964 aanbood is nu werkelijkheid geworden. Een fraai nieuw bankgebouw op de Markt werd dinsdagmiddag jl. geopend. Daarvan volgende week nog een paar opnamen. de na-oorlogse periode Muller met een sterke ontwikkeling van de Bank. Van een paar uur per dag in bet begin voor de eerste kassier werd het met de geldsanering nodig een tweede kracht aan te trekken, terwijl thans vier personeelsleden met een bovendien gemechaniseerde admini stratie nodig zijn voor het vele Bankwerk. Bestuur en Raad van Toezicht besloten in 1955 tot aankoop van een eigen gebouw op de Markt. Tien jaar later bleek ook dit gebouw in alle opzichten, zowel wat kan toor, wachtkamer als de overige outillage betrof, weer veel te krap te zijn. Na meer dere vergeefse pogingen een geschikte plaats te vinden, kwam men door de brand van hotel „Hof van Holland uit de brand voor wat de plaats voor de nieuwe bank betrof. De heer A. Gaakeer bleek namenlijk bereid die grond voor dat doel te verkopen en de voorzitter onderstreepte nog eens de er kentelijkheid tegenover de vroegere eigenaar van „Hof van Holland". Arcitect Eist te Roosendaal kreeg op dracht voor dit object en had rekening te houden met de omgeving, waar het nieuwe gebouw zou komen. Aannemer werd de .firma Muller Franke te Sint-Maartensdijk en ook al het andere werk kon door plaatse lijke aannemers en middenstanders worden uitgevoerd. Ook in dit opzicht meende het bestuur een voorbeeld te zijn het plaatselijk belang na te streven, gedachtig aan het feit, dat men ook zelf graag als de bank van de gemeente wordt gezien. Onder dagelijks opzicht van dhr. Daamen begon de houw, die naar de mening van het bestuur in alle opzichten is geslaagd. Keurig en degelijk uitgevoerd' inclusief het geen daaraan is gedaan door de onderaan nemers Potter Verjaal en Lindhout's schil dersbedrijf. De heer Kloet eindigde zijn toespraak met nogmaals iedereen te danken voor de ver leende medewerking en de hoop, dat het nieuwe en daarmee ook de Raiffeisenbank in Sint-Maartensdijk een goede toekomst tege moet zou gaan. DRIEMAAL SCHEEPSRECHT Burgemeester D. C. Bouwense zei in zijn felicitatie namens het gemeentebestuur voor de derde maal in zijn ambtsperiode een Raiffeisenbank te openen, namelijk twee maal in Sint-Maartensdijk en een keer in Scherpenisse. Die opening leverde ook van daag weer geen moeilijkheden op in tegen stelling tot hetgeen hieraan met name voor het bestuur is voorafgegaan. De gemeente is er blij mee weer zo'n gebouw in het centrum te hebben ge kregen. En voor het bezoek aan de Bank is er nog een goede parkeergelegenheid zonder moeite bijgekomen. De burgemeester richtte ook nog een persoonlijk woord tot voorzitter Kloet, wiens geslacht in deze ge meente al vele jaren een vooraanstaande plaats inneemt. Telkens komt men in ver schillende functies de naam Kloet tegen. De burgemeester hoopte dat de huidige bankvoorzitter nog vele jaren de Sint-Maar tensdijkse, ja de gehele thoolse gemeenschap zou mogen dienen en bood zijn beste wensen voor al bij deze Raiffeisenbank betrokken personen. Veel goeds voor het personeel en de leden met de nieuwe bank voor tal van jaren, al mag ze wat mij betreft binnen afzienbare tijd' weer te klein zijn, zo besloot de burgemeester zijn felicitatie. DIENSTBETOON Daarop werd de nadruk gelegd door de vertegenwoordiger van de Centrale Bank te Utrecht, de heer Te Kolsté. Ook in Utrecht heerst vreugde over deze opening, aldus spreker. In het begin had men daar niet altijd dezelfde gedachte ten aanzien van bankvernieuwing als hier. maar de drempel is overschreden en niemand zal er spijt van hebben. Het dienstbetoon breidt zich immers gestaag uit. Met een balanstotaal van 8,5 miljoen gulden mag de Smerdiekse Raif feisenbank er zijn. Spreker dankte vooral ook de heer Muller voor de goede leiding. Ook als spaarbank heeft de instelling vcor uw gemeente een nuttige functie, temeer ook nu naast de industriële ontwikkeling toch de agrarische sector ook hier nog domineert. Veel geluk met uw nieuwe bank, zo besloot dhr. te Kolsté. Het cadeau was al aange bracht in de hal namenlijk een plaquette, terwijl voor deze dag nog een bloemstuk was bezorgd, SERVICE IS KRACHT De heer L. A. M. Elenbaas te Scherpenisse sprak namens de Ring van Raiffeisenbanken op Tholen en Sint-Philipsland. Er is de Een mensenleven is steeds minder waard Nieuwe Raiffeisenbank te St. Maartensdijk Perspectieven voor St. Annaland Zorg voor zieken in Nederland St. Annalands raad met begroting 1967 Voorstellen raad St. Philipsland Vorming via de „Zonnebloem" De Waal's Banketfabriek geautomatiseerd Z.L.M. Kringvergadering Wekelijkse Puzzel Verscheidenheid in plaatselijk nieuws EIND GOED AL GOED! U woont een half uur van Uw werk als U werkt bij Ondergetekende zal graag geheel vrijblijvend kennis maken met de AKU Naam: Geboren: Adres: Woonplaats: Verzenden aan: AKU-Steenbergen laatste maanden nogal eens wat te beleven in de Raiffeisenfamilie, stelde spreker. Een jubileum in Poortvliet, een nieuwe bank in Sint-Annaland nu weer één in Sint-Maar tensdijk De heer Elenbaas vond het prettig, dat het gemeentebestuur tevoren gelegenheid had geboden het zo mooie stadhuis te be zichtigen. Mogelijk kan het als een symbo liek worden gezien van het toekomstig stad huis voor het eiland aldus dhr. Elenbaas die hilariteit oogstte toen hij zei, dat zelfs een Tholenaar een opmerking in die richting maakte. Hij wenste allen geluk met het evenement van deze dag. Door met liefde aan dit doel te bouwen is het ook bereikt. Ook dhr. Elenbaas wees op de vele zaken, die de Raiffeisenbank tegenwoordig voor zijn reke ning neemt. Hij was erkentelijk voor de goede onderlinge samenwerking in de Ring. Sint-Maartensdijk neemt de tweede plaats in op de rij van de Raiffeisenbanken in deze ring en met de 7 miljoen spaargeld mag men er zijn. Daaruit blijkt ook dat de in woners dé weg naar de bank weten te vinden, daaruit blijkt ook het vertrouwen en de service, welke de kracht is van onze banken. Een bewijs daarvan leverde dhr. Elenbaas door de landelijke percentages te noemen,, waaruit bleek, dat zelfs in deze stille en voor een bank niet te beste maanden goed is gespaard. Ook in uw eigen dorpsbank, want dat is het, zo besloot dhr. Elenbaas, die namens de Ring ter verfraaiing van de be- stuurskamerinventaris een fraaie sigaren en sigarettendoos aanbood. Architect Eist uit Roosendaal dankte voor de mooie opdracht, die vanwege het punt waar gebouwd moest worden enkele bizon dere verplichtingen meebracht. Het uiterlijk moest en is aangepast aan de omgeving, ook voor wat de dakbedek king betreft. Van binnen kon een praktische indeling worden gemaakt waaronder de oer degelijke kluis met een tijdslot op de kluis deur die het op zeker ogenblik zelfs de kassier onmogelijk maakt die kluis te openen Een fraai oud-hollandse klok was het cadeau, dat door d'e architect werd aange boden. Tijdens het daarna aan de genodigden aangeboden uitstekend diner in hotel „De Gouden Leeuw" werd nog het woord ge voerd door de rayon-inspecteur Oudkerk en dijkgraaf H. van Gorsel, die hun beste wensen voor de nieuwe bank bij die van vorige sprekers voegden. Een gezellig samenzijn na dat officiële gedeelte besloot een voor de Raiffeisenbank Sint-Maartensdijk belangrijke dag. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 A. W. A. de Looze Oud-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, tel. 01666-400. dag 20 december in Ten Anker zal worden gehouden. Briefjes voor halen en wegbrengen bij mevr. v. d. Velde, Markt 17. HOOGWATER KERSTMIDDAG BEJAARDEN Het V.V.H. comité maakt bekend dat de Kerstmiddag voor de bejaarden op dins- week van 18 t/m 24 december Zondag 7.45 20.10 Maandag 8.30 21.00 Dinsdag 9.16 21.50 Woensdag 10.14 22.56 Donderdag 1,1.30 23.56 Vrijdag 12.24 Zaterdag 1.00 13.20 Eerste kwartier 19 december te 22.41 uur

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 1