WEEKSLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLDND Het handwerk Middenstand en Toerisme Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Cavetho jaarverslag 65/66 De redaktie legt u deze week voor öe mooie weRelö van het kinö Omzet tot bijna vier miljoen gulden gestegen THOLEN 23e jaargang No. 3 1 december 1966 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 3.75 per half jaar franko p.p. 4.75 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom We hebben er reeds vaak op gewezen, overal om ons heen is een streven om tot grotere eènheid te komen. Grote industrieën stichten belangengemeenschappen, bedrijven zoeken naar een zo groot mogelijke samenwerking, kranten gaan op in grotere eenheden en zuivelfabrieken zoeken naar concentratie. We groeien steeds meer naar massapro- duktie, omdat juist daardoor het aanschaffen van kostbare machinerieën en apparatuur mogelijk is, wat nodig is om te kunnen blijven concurreren. Daarnaast echter leven we in een tijd van groeiende welvaart, die het ons ver oorlooft om als we dat willen wat anders te kopen dan juist de massaprodukten waarmee de wereld wordt overstroomd. En, we wenden ons daarbij weer tot de bron van elke industrie van alle nijverheid de handwerker. Naast de snel voortschrijdende super-mechanisatie is er een herwaardering van het handwerk. i Het is lang geleden, dat bijna elk dorp zijn wever had. Vincent van Gogh pen seelde een van de laatsten in Brabant op het doek. Dat is misschien een eeuw ge leden. Het gilde stierf uit, omdat er geen brood meer in het vak zat, toen de textiel industrie cp kwam. Toch krijgt het am bacht, echter nieuwe glorie, met dien ver stande, dat de handwerker nu een kunste naar is. In feite echter is het de exclusivi teit, dat waarde geeft aan het produkt. En voor die exclusiviteit, dat uitzonderlijke, is men gaarne bereid meer, véél meer te be talen dan voor het massaprodukt. De stad, het dorp, dat nog een smid heeft, mag zich gelukkig prijzen, want in de meeste smidse zijn de vuren gedoofd, is de smederij consructie-NverkplaatS ge^ worden en is de smid monteur en manusje voor alles. Daarnaast echter mag smeed- ijzerwerk zich in een steeds groeiende waardering verheugen en ziet de siersmid zijn arbeid steeds meer gezocht. Want ook hij is scheppend kunstenaar geworden; het werk zijner handen is „kunst", waarvoor we graag méér willen betalen. Het is echter niet alleen een herwaar dering van de handenarbeid als kunst, ook op ander gebied grijpen we terug op het verleden. Honderd jaar geleden was elke greid- boerderij een klein zuivelbedrijf. Men maakte er boter en men maakte er kaas en men deed dat met wisselend succes. Want de moderne hulpmiddelen miste men en naar temperatuur en zuurgraad werd maar een slag geslagen. Ondervinding was hierbij de beste leermeesteresse, Daarna kwam de fabriekmatige zuivel bereiding, die steeds maar weer en opnieuw in het eindprodukt, de boter en de kaas, lekkerder dan vroeger Er zijn velen, die dat betwijfelen en het vierkantje boter op de ontbijttafel in het buitenland heel wat smakelijker vinden dan thuis. En wijst het feit, dat er voor „boere- kaas", het product van de (meestal) Zuid hollandse boerderijen, graag meer wordt betaald dan voor fabriekskaas niet in de zelfde richting" We hebben tijdens een van de agrarische kwartiertjes kunnen horen, hoe een boer in Uithuizenmeeden weer was begonnen met het maken van kaas. Er was veel vraag naar en de prijzen zeer aantrekkelijk. De boer beurde belangrijk meer voor zijn melk en het meerdere werk werd bijzonder goed betaald. En, omdat een ieder streeft naar een zo gunstig mogelijke exploitatie van zijn bedrijf wcrdt de kaasproduktie zo hoog mogelijk opgevoerd. Aangezien dergelijke radiopraatjes wor den gehouden onder auspiciën van de re gering mag men aannemen, dat ook van bovenaf belangstelling bestaat voor expe rimenten in deze richting. Moeten we in de nabije toekomst nu op terugschakeling van zuivelindustrie naar huisnijverheid rekenen We geloven, het niet hoewel we graag aannemen, dat Op boerderijen, waar men gunstig ligt met de eigen mensen en dan denken we vooral aan het vrouwelijke deel daarvan nog wel eens verder in deze richting kan worden geëxperimenteerd Zolang er echter geen „schapekaasjes" meer aan de markt zijn, ook niet in 't hoogseizoen als de lammeren pas zijn verkocht, mogen we aannemen, dat er bij de boerin vooralsnog weinig belang stelling zal bestaan om in dit opzicht de voetsporen van overgrootmoeder te drukken. Dit hoewel bij de consument ook in de toekomst de vraag naar het exclusieve, het bijzondere, nog wel zal toenemen. Dank zij de gestadig toenemende welvaart en de vooruitgang en de techniek heeft het toerisme zich tot een massa-verschijnsel kunnen ontwikkelen. En dat niet alleen in de „normale" vakantieperiode. Denken wij maar aan het ontstaan van het weekend- toerisme, mogelijk geworden door de in voering van de vijfdaagse werkweek. De toeristische markt is een grote markt geworden met nog ruime uitbreidingsmoge lijkheden. In 1964 verbleven in totaal meer dan 2,3 miljoen vreemdelingen in hotels en andere logiesbedrijven in ons land. Dit be tekent een stijging van meer dan 6% ten opzichte van 1963. De voorzichtig geraamde ontvangsten hieruit, beliepen een bedrag van bijna 900 miljoen. Van de Nederlandse bevolking heeft in 1964 ongeveer 54 in de periode van mei - september zijn vakanties buiten de woon plaats doorgebracht. In 1960 was dit per centage 45. Het toerisme maakt dus een snelle groei doör. De ondernemer die een taak heeft binnen toeristische markt moet daarom de ontwikkeling nauwgezet volgen en terdege letten op de groei van de vraag naar zijn diensten. Hij mag deze markt niet onderschatten. Er liggen enorme mogelijk heden voor diegenen, die de toeristische stroom naar zich toe weten te trekken. Het toerisme is een nieuwe bron van in komsten geworden, waarvan de grootte in 1964 op anderhalf miljard gulden wordt ge schat. Dit is in het bijzender van betekenis voor die streken van ons land, waar ruim telijk nog onbenutte mogelijkheden zijn, om grote aantallen vakantiegangers in een mooie en rustige omgeving te ontvangen en waar het inkomen van de middenstand en de overige bevolking gemiddeld lager ligt dan van ons gehele volk. De stimulans, die van het toerisme op het economisch leven uitgaat, zal hier kunnen bijdragen tot Met verkrijgen van meer wel vaart. Doch ook hier geldt, zoals hiervoor reeds is opgemerkt, men zal zich moeten inspannen de stroom van toeristen naar de eigen streek te trekken. Dat kan betekenen, dat er investeringen zullen moeten worden verricht voor het maken van overnachtings- en amusementsgelegenheden en voor hief verzorgen van propaganda. Het assortiment in de verschillende branches zal wellicht moeten worden aangepast. Kortom, de toerist zal zijn verblijf als „aangenaam" moeten kunnen ervaren. In de praktijk is reeds gebleken, dat van goede toeristische voorzieningen een grote aantrekkingskracht uitgaat, waarbij kan worden vermeld, dat de meerderheid der vakantiegangers voorkeur blijkt te hebben voor een gezellige drukte. Ook in dit opzicht is toerisme een massa-verschijnsel, zodat mag worden gesteld, dat de meeste van deze voorzieningen geschikt moeten worden ge maakt voor het verwerken van grotere aantallen mensen. Teneinde een toeristische accomodatie, die aan moderne eisen voldoet, vlot te organi seren is het wenselijk, dat een goede samen werking bestaat tussen het gemeentebestuur, de Vereniging v,oor Vreemdelingenverkeer (V.V.V.) en de middenstand. Medewerking van de gemeente kan men niet missen bij het realiseren van projecten, zoals bijvoorbeeld de bouw en de inrichting van een bungalow-, kampeer- of caravanterrein, de verwerving van de daarvoor nodige grond, het aan leggen van een riolering en van water- en energieleidingen, het maken van een strandje langs de oever van een plas of beek, enz enz. Een goede V.V.V. is ten onmisbaar in strument ter verzorging van de collectieve propaganda en tevens tot het uitoefenen van een zeker toezicht op de logiesverstrekkende bedrijven. Van de middenstand zal bovendien de nodige investeringsactiviteit mogen worden verwacht om voldoende logiesgelegenheid, vermaak - en ontspanningmogelijkheden voor volwassenen, jeugdigen en kinderen tot stand te brengen en om in de behoefte aan vervoer, levensmiddelen en technisch onderhoud te kunnen voorzien. Het zal duidelijk zijn, dat het belang van het toerisme o.m. daarin is gelegen, dat het een tijdelijke, doch aanzienlijke vergroting van de koopkracht meebrengt, in sommige plaatsen bedraagt de omzet gedurende het seizoen een veelvoud van die gedurende de rest van het jaar. Uiteraard verkrijgt het zakenleven hierdoor de gelegenheid een eventuele onderbezetting geheel of gedeel telijk goed te maken waarin men des te beter zal slagen, naarmate het lukt het toe ristisch aanbod beter te organiseren. Dit aanbod zal in zijn totaliteit moeten moeten worden verzorgd door ondernemers in de detailhandel, het ambacht, de horeca- sector en het vervoer. Het zal zo breed mogelijk moeten zijn en aangepast aan de speciale behoeften van de verschillende cate gorieën, waarin de moderne vakantiegangers zijn te onderscheiden. Daarnaast zal het streven moeten zijn gericht op het bereiken van een onderlinge samenwerking teneinde overdreven concurrentiezucht in te tomen en het economische resultaat van de gezame lijke inspanning te vergroten. Deze samen werking zal zich moeten uitstrekken tot alle hierboven genoemde belanghebbenden, opdat goede initiatieven de steun kunnen ontvan gen van het plaatselijke bedrijfsleven en de gemeentelijke autoriteiten. Voor sommige ambachtelijke branches zal het toerisme nieuwe mogelijkheden openen, doordat de uitgebreide technische uitrusting van de moderne toeristische bedrijven en van de toeristen onderhoud en reparatie behoeven. De hieraan verbonden werkzaam heden zullen voor een deel gedurende de winter kunnen worden verricht, hetgeen ook deze bedrijven in staat stelt tot een meer gelijkmatige bedrijfsbezetting te komen en meer blijvende werkgelegenheid schept. De taak van de horeca-ondernemers ten aanzien van het toerisme is zo vanzelf sprekend, dat deze nauwelijks vermelding behoeft, al valt het wel eens op, dat zelfs deze ondernemers soms zo weinig moeite over hebben om voor dit doel activiteiten van enige betekenis te ontplooien. Hotel, café, restaurant en bungalowpark zullen aan de moderne toeristische eisen moeten kunnen voldoen. Hiermede zijn soms weinig middelen gemoeid, als men denkt aan het presenteren van een goede kop koffie, het inrichten van een gezellig terrasje, de aanschaf van een behoorlijk biljard e.d. Waar inmiddels de praktlijk heeft geleerd, dat het toerisme - zoals eerder opgemerkt - een nieuwe bron van inkc<.iiSten en werkge legenheid vormt, moet het niet meer aan twijfel onderhevig zijn dat het noodzakelijk en alleszins verantwoord is de V.V.V. - werkzaamheden krachtig te steunen. Zowel de gemeentebesturen, als de midden standsondernemers en verenigingen hebben hier een taak, waar zij zich niet met een paar tientjes van af mogen maken. De V.V.V.'s hebben een vertrouwde klank gekregen bij het grote publiek in binnen- en buitenland en het moet daarom als een ernstig verzuim worden gekenschetst indien daarvan niet een goed en ruim gebruik zou worden ge maakt. Door collectieve propaganda en ob jectieve voorlichting kunnen deze vereni gingen veel goodwill kweken terwijl zij daarnaast kunnen fungeren als een over legorgaan om de toeristische bedrijvigheid verder uit te bouwen. Er zijn voorbeelden, die aantonen, dat een eendrachtige samenwerking belangrijke resultaten kan opleveren. In het ene geval betrof het een nauwe samenwerking met een vervoerbedrijf om de bereikbaarheid te ver beteren, elders een ondersteuning van folklo ristische evenmenten in voor- of naseizoen, enz. Medewerking van de Overheid Teneinde de totstandkoming van toeristische bedrijven te steunen kan in bepaalde gevallen j van de zijde van het Provinciaal Bestuur en van de Rijksoverheid een financiële bijdrage worden gegeven in de kosten, die verbonden zijn aan basis-voorzieningen, zoals grond werken, aanleg van rioleringen en leidingen, graven van havenkommen, aanleg van zwembaden, enz. Als uitvloeisel hiervan heeft het Rijk in de periode I960 t/m 1965 reeds een bedrag van 21,5 miljoen beschik baar gesteld. Aanvragen om hiervoor in aanmerking te komen moeten door het Ge meentebestuur worden ingediend bij het College van Gedeputeerde Staten. Ten behoeve van de financiering van be drijfsvestiging, -modernisering en -uitbreiding kan eveneens medewerking van de Rijks overheid worden verkrêgen door middel van de reeds alom bekende kredietverlening onder Staatsgarantie. De rijksoverheid i.e. de Staatssecretaris van Economische Zaken zal het beleid ter be vordering van het toerisme met kracht voort zetten. De volgende beleidspunten zullen daartoe dienen 1. Sterkere bevordering van de toeristische infrastructuur. Het subsidiebedrag van zes miljoen gulden voor 1965 is voor 1966 verhoogd tot 11.375.000. 2. Voortzetting van de financieringshulp voor de uitbreiding en verbetering van de logiesaccommodatie. Verhoging van het plafond der Staatsgarantie in het kader van de hotelkredietbeschikking van tien miljoen tot dertig miljoen gulden. 3. Enige maatregelen ten dienste van de kampeer, en aanverwante bedrijven. 4. Steun aan de toeristische propaganda. De subsidie aan de A.N.V.V. is voor 1966 verhoogd van 3,1 miljoen tot 3.705.000,terwijl de bijzondere bestemmingssubsidie van een miljoen gulden wordt voortgezet. 5. Steun aan het binnenlandse V.V.V.- wezen met 220.000, 6. Steun aan de propaganda voor vakantie spreiding met 100.000, 7. Sterkere bevordering van de toeristische onderzoekingen door verhoging van de subsidie van 120.000,tot 300.000,- V oorlichting Over deze aangelegenheden en over de economische facetten van het toerisme in het algemeen kunnen belanghebbenden, o.m. middenstandsondernemers en -verenigingen, zich om raad en voorlichting wenden tot de landelijke en gewestelijke middenstandsorga, nisaties en tot de Rijksconsulent voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme, die in iedere provinciehoofdstad en in Amsterdam zijn gevestigd. Ambachtsman en kunstenaar Poortvliet goed woongebied Meer licht aan Sint-Philipslands ingang Tholen a.s. woensdag echt 600 jaar stad Middenstand en Toerisme De wijn kent men niet aan het vat, de mens niet aan zijn kleren. De omzet van de Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging „Eiland Tholen", kortweg bekend onder de naam „Cavetho" zag zijn omzet in boekjaar 1 juli 1965 tot 30 juni 1966 stijgen van 3.822.454,tot 3.918.563,Daarmee is de tendenz van de laatste jaren vervolgd. Dat is de voornaamste conclusie in bovengenoemd jaarverslag, dat heden aan de leden werd toegezonden in verband met de op donderdag 15 december te Poortvliet te houden jaarvergadering. HET KAN AL! Omdat we toch al in dc laatste maand van het jaar zijn beland, kunt u de nieuw jaarswens reeds opgeven aan bezorgers of administratie. Prijzen van 2.—; 4.—; 6.— en 10.— 16 december is de sluitdatum. Naast deze gunstige ontwikkeling ont komt ook deze coöperatie niet aan voort durende kostenstijging, met name bij de posten lonen en salarissen, sociale lasten onderhoud, reparaties en rente. Vergroting van de omzet is de enige mogelijkheid die kostenstijgingen te compenseren. Administratieve vereenvoudiging werd in gevoerd door niet meer via de plaatselijke landbouwverenigingen te werken, maar de facturen vanuit het centrale punt te ver zenden. GRANEN ZADEN EN PEULVRUCHTEN De omzet was 6.385.752 kg, voor 2.563.686,De minder goede opbreng sten per hectare beinvloedden de omzet, die zich nauwelijks kon handhaven, vooral ook door vermindering van het peulvruchten areaal. Van de granen kon een belangrijk deel tijdig worden geëxporteerd tegen een goede prijs, wat de leden ten goede is gekomen. Een gebundelde afzet heeft ook 'hier zijn nut bewezen. Van de meststoffen was de omzet 2.989.629 kg. voor 689.158, De voorziening liep uitstekend, maar door de slechte weersomstandigheden verliep de afname in laat stadium. De verbruikers moesten daarom meer overgaan op meng- .stc^fen, ziodat er onverkochte voorleden bleven van kalizout en superfosfaat. Van de voerartikelen werd een omzet van 342.676 kg. bereikt voor 149.398, Een stijging van 22 De stijging van de bestrijdingsmiddelen was met 27 zelfs nog hoger. Er was een omzet van 227.414,- De afdeling loonspuiten nam 729 meer ge meten voor haar rekening. Van de aardolieprodukten werd 1.102.487 liters omgezet voor 177.294,Ondanks de „witte" pompen. De tuinbouw heeft een groot deel van deze afname. In het voorwoord van dit jaarverslag wordt gewag gemaakt van de wijziging bij de Commissie van Toezicht door aftreding van de heer Hage JHzn te Scherpenisse, wiens plaats door de heer C. van Dalen aldaar werd ingenomen. Tenslotte wordt gememoreerd hoe de oud directeur de heer J. A. Heijboer op 26 oktober jl. plotseling overleed na slechts één jaar pensionering. Op de agenda van de komende algemene vergadering zijn de aftredende bestuurs leden J. C. Kooijman te Sint-Annaland, B. M. Suurland te Stavenisse, M. C. Fride- richs te Tholen en B. W. C. van Westen te Oud-Vossemeer herkiesbaar. Ir G. J. van Norel zal een causerie houden over de „ontwikkeling van het mengvoederverbruik, terwijl de inspecteur van de Cebeco, de heer J. H. Blank enkele aktualiteiten rond de coöperatie zal behandelen. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663 - 400 HOOGWATER In de week van 4 t/m 10 december Zondag 7.45 20.20 Maandag 8.45 21.25 Dinsdag 9.50 22.35 Woensdag 11.00 23.45 Donderdag -12.24 Vrijdag 0.55 13.20 Zaterdag 1.50 14.10 Nieuwe maan 12 december te 4.14 uur KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en wethouders van Tholen, brengen ter openbare kennis, dat op woens dag 7 december 1966 in het Groene Kruis- gebouw, p/a Molenvlietsestraat 1, Tholen, gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen Pokken. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat ingevolge artikel 1 der inentingswet 1939, een kind vóór het bereiken van de leeftijd van een jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaatsgehad moet een ondertekende verklaring worden overlegd, waaruit blijkt, waarom deze inen ting achterwege is gebleven. Voorts worden belanghebbenden verzocht het inentingsboekje mede te brengen. Tholen, 28 november 1966. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, De burgemeester, V. Laban. J. E. van Boeijen. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangiften 25 november '66. Hoff, Berend Bart Paul, oud 21 jaar en Jansen, Maria, oud 21, jaar. N.C.V.B. KWAM BIJEEN De afdeling Tholen van de Nederlandse Christen-Vrouwen Bond hield woensdag avond haar maandelijkse vergadering in het Verenigingsgebouw in de Brugstraat. De leiding van deze druk bezochte bijeenkomst was in handen van de presidente, mevrouw B. M. Fondse- de Waal, die ook de me ditatie hield. Mevrouw N. Verschoor- van der Vlis uit Rotterdam vertelde op boeiende wijze over het boek „Het Verraad" van de bekende schrijver A. M. de Jong, waaruit zij ook enkele gedeelten voorlas. De volgende vergadering werd vastge steld op woensdag 21 december Dan wordt samen met de Ned. Hervormde Dameskrans en de Gereformeerde Vrouwen vereniging „Tryfosa" de Kerstvergadering gehouden. Tijdens deze bijeenkomst gaven zich twee nieuwe leden op. OPBRENGST SCHOOLSLAG De aktie Schoolslag heeft in Tholen een bedrag opgebracht van 870,25 INTOCHT SINT-NICOLAAS Sinterklaas brengt ook dit jaar een bezoek aan Tholen. Zaterdag 3 december aanstaande arri veert hij om half vier per schip in de Thoolse haven. Om kwart voor vier wordt hij op het bordes van het stadhuis verwel komd door burgemeester J. E. Boeijen. Daarna houdt hij een rondrit doör de gemeente, voorafgegaan door de Konink lijke Harmonie „Concordia" Voor de kinderen van vijf tot dertien jaar is er dan een gezellig feest in de garage hallen van de gebroerders Schot aan de Rondweg. In verband mtt het geweldige succes van de winkelweek wordt deze middag gratis aangeboden door de plaatselijke winkeliers vereniging: OP 7 DECEMBER 600 JAAR Ondanks de in september jl. zo geslaagde jubileumfeesten, is 7 december a.s. de eigen lijke dag, dat Tholen 600 jaar geleden stadsrechten kreeg. Daarom gaat langs deze weg het verzoek uit tot de burgerij van Burgemeester J. E. van Boeijen om a.s. woensdag de Thoolse vlag of nationale driekleur uit te hangen. Moge velen aan dit weinig moeite kostend verzoek voldoen. BEJAARDEN KERSTMAALTIJD De Kerstmaaltijd voor onze Thoolse be jaarden zal op Woensdag 14 december worden gehouden. Iedereen boven de 65 is van harte welkom, mits vóór 9 december schriftelijk opgegeven bij mevrouw v. d. Velde Oudelandsestraat 37 Allen worden om 17 uur in de soos ver wacht (ingang Visstraat).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 1