wDampo aki Afscheid ds. J. van der Haar van hervormd Sint-Maartensdijk Bronchi letten goes PLAATWERKERS EN LASSERS akf> apparaten en ketelfabriek den haag n.v. goes Handen en Lippen ruw?piip@L Stemmen van lezers „Nu broeders, ik beveel u Gode Voor het maken van rompen beschikken wij over een zware platenwals, welke platen tot 40 mm dik kan walsen. Om een goed apparaat te kunnen bouwen moet men uitgaan van volkomen ronde rompen, èn van goede geperste bodems, èn van vakkundige apparatenbouwers en lassers, Voor onze stijgende produktie beschikken wij over voldoende machines en hulpgereedschap. Echter ontbreekt het ons aan voldoende om deze produktie bij te houden. Heeft U belangstelling voor ons bedrijf, wij zorgen voor een ruime werkplaats, vrije werkkleding, gratis aanvullend pensioenfonds en zo nodig een opleiding. In overleg kan voor degenen die bereid zijn in Goes te komen wonen, voor huisvesting worden gezorgd. Bezoek ons bedrijf, bel op, of schrijf naar onze Personeelsafdeling: Tel. 01100-6940, toestel 141 Hoe te handelen voor een gratis bezoek (met Uw vrouw) aan onze fabriek te Goes, 1 Vul onderstaande bon in en streep aan welke zaterdag U het beste schikt. 2 Stuur deze bon naar AKF, postbus 69, Goes. 3 U ontvangt dan van ons een uitnodiging voor de door U opgegeven zaterdag. 4 Op vertoon van deze uitnodiging wordt U van het station naar de fabriek gebracht. 5 Reiskosten voor U en Uw vrouw zullen worden vergoed. 6 Tijdens het bezoek wordt U rondgeleid en krijgt U voorlichting over ons bedrijf. Naam Adres Beroep ii Heeft voorkeur voor een bezoek aan de AKF op: O zaterdag 19 november O zaterdag 26 november U gelieve het rondje van de gekozen zaterdag zwart te maken. Dit strookje opzenden aan: AKF, Postbus 69, Goes. SCHANSWEG 4 - POSTBUS 69 Over deze posten uit de begroting, zo be sluit wethouder Smits, wenst de s. g. p. fractie hoofdelijke stemming ter wille van de politieke duidelijkheid. TAAK TEGENOVER DE JEUGD Burgemeester Sluijmers antwoord, dat naar zijn mening de overheid wel degelijk een taak heeft tegenover de jeugd en dus ook medewerking dient te verlenen aan de plaat selijke voetbalvereniging, welke zelf al het mogelijke doet om de financiële bijdrage van de gemeente zoveel mogelijk te beperken. Zou het hier om zcndagvoetbal gaan, hij zou de mening van de s. g. p. fractie kunnen delen, maar dat is niet het geval. Men voet balt op zaterdag en daar is geen bezwaar tegen. Men moet wat doen voor de jeugd. Persooonlijk ben ik er heel blij mee, dat het deze vereniging goed gaat. Duidelijk is dat sinds haar bestaan het bromvertier „straat- slenterij", enz. is verminderd, want de jongens hebben iets omhanden en praten er over buiten de oefeningen en wedstrijden. Er is een doel in de vrije tijd. Ledigheid brengt narigheid, zoals extra cafébezoek en bal dadigheid. Wethouder C. J. Moerland betreurt in hoge mate het standpunt van de s. g. p. fractie in deze. Vijf en vijftig jongeren in Stavenisse zijn lid van de voetbalclub en nemen aktief deel aan deze tak van sport. De overheid schiet schromelijk tekort, wanneer men geen daadwerkelijke steun verleend. De jongens betalen zelf de reizen voor de uitwedstrijden. Gelukkig dat particulieren nog tot vervoer bereid zijn, anders was het geen doen. Ook op andere wijze pogen de leden de financiële last draaglijk te maken Hij vindt het heel jammer, dat deze vereniging, wie het steeds beter gaat, zo gedupeerd en gedeprimeerd moet worden als gevolg van het standpunt der s.g.p. fractie Men trekt zich zodoende terug van de jeugd en stelt er niets voor in de plaats. Dat is fataal en kan tot ge volgen leiden, waarvoor ook de s. g. p. fractie niet graag de verantwoordelijkheid zou willen dragen. Spreker kan zich inden ken, dat er tegen enkele andere posten be zwaren zijn bij deze fractie, al moet hij er wel op wijzen, dat de post politiekapel zui ver een sympathie-bijdrage is en dat er voor de WV in 1965 en 1966 geen subsidie is betaald. Ten aanzien van de „Thoolse Dagen" be treurt hij eveneens het standpunt van de s. g. p. Het gaat maar om een klein bedrag als een morele steun aan het streven van de commissie de belangen van de streek te be hartigen. Waarom hiervoor het ene bedrag wel en het andere niet, zoals wethouder Smits voorstelt, kan zijn collega Moerland niet begrijpen. Wat Euterpe" betreft, moet de s. g. p. toch weten, dat het niet mogelijk is een eigen muziekvereniging in stand te houden. Zelfs met vier gemeenten is dat nog niet eenvoudig, aldus wethouder Moerland. De heer Priem zegt het met vorige spreker volkomen eens te zijn. Eigenlijk moet deze voetbalvereniging een gemeentelijk sportveld aangeboden kunnen worden en dan zou de gemeentekas nog wel anders piepen dan met deze subsidie. Zo langzamerhand is Staven isse de enige gemeente in Nederland zonder gemeentelijk sportveld. De heer Nortier zegt, in antwoord op weth. Smits, wel degelijk zaken van personen te onderscheiden. Hij acht de subsidie voor de voetbalvereniging niet te hoog. Wel maakte hij al eerder bezwaar tegen de huur prijs, die de voetbalvereniging moet betalen voor gebruik van de weide. Hij meende, dat ook wethouder Smits er zo over dacht blij kens zijn uitlatingen bij een vorige begroting. Hij acht het eveneens van groot belang dat de voetbalvereniging bestaansrecht houdt De jeugd moet wat omhanden hebben. En dat is veel beter in verenigingsverband, dan in eigen ledigheid. Wat de subsidie voor „Euterpe" betreft meent dhr. Nortier, dat het nu eenmaal onmogelijk is te zeggen bij na tionale gebeurtenissen: nu vlug een muziek vereniging bij elkaar trommelen. Er moet te voren een vereniging zijn, anders is er niks te verwachten. Hij kan volop respect op brengen voor een andere mening of voor principiële bezwaren, dat moet ieder voor zich weten,, maar zonder er wat tegenover te stellen, is het een onbetekende vaagheid. Wethouder Smits ontkent dat het hem en zijn fractie-genoten gaat om een star tegenwerken van de jeugd. Integendeel, er gebeurt voor hen veel te weinig, maar als u vraagt wat dat moet zijn, kan ik dat zo maar niet voorleggen. Beperkte het voet ballen zich tot lichamelijke oefening, dan zouden we er ons nog mee kunnen verenigen Het gaat hier echter ook om wedstrijden. Men zie de uitwassen van sportverheerlijking Dat zal nu hier zon vaart wel niet lopen, maar het komt toch voor. Het is een duide lijk georganiseerd publiek vermaak en dat wensen we niet te subsidiëren. De heer N. M. Klippel stelt voor om de post van 45,voor de Thoolse Dagen dan geheel te bestemmen voor het beschik baar stellen van een prijs. De voorzitter ziet in, dat een verdere dis cussie weinig zin heeft en brengt op voor stel van de s. g. p. fractie de culturele posten in stemming. De uitslag, zowel voor de voetbalvereniging, als voor muziekvereniging „Euterpe" als voor de VVV, de Politie kapel en „Thoolse Dagen is drie voor, drie tegen. Voor zijn wethouder Moerland, Priem en Nortier. Tegen weth. Smits, A. en N. M. Klippel. Daarmee wordt geacht dat deze voorstellen niet zijn aangenomen. De raad is immers met de huidige 6 personen voltallig Bovendien - al is daarmee van de uitslag verder niets gezegd - zou de zevende man iemand van de s. g. p. fractie zijn. Dat is dan de heer A. J. Priem, wiens ge loofsbrieven tijdens deze vergadering worden onderzocht en voor wiens toelating geen bezwaren aanwezig zijn. In een volgende vergadering kan hij dan ook worden beëdigd De begroting woningstichting wordt met algemene stemmen aangenomen. JjL BIJ VERKOUDHEDEN MTERTOE GERECHTIGD VOOR VADER, MOEDER EN KIND PONTONS-AANKOOP GAAT NIET DOOR Een laatste meerderheidsvoorstel van b en w op deze raadsvergadering, dat de eind streep niet haalt is de aankoop van weer twee drijvende pontons. Het college deed dit voorstel, omdat blijkt dat de eerder aangekochte pontons thans niet meer voldoende zijn om alle jachten te laten aanleggen. B en w vragen dan ook een krediet van 3000,voor twee nieuwe pontons. Het is een meerderheidsvoorstel en dhr. Nortier haakt er meteen op in. Hij stelt vast, dat het met alle man en macht in Stavenisse open houden van de haven de gelegenheid biedt aan plezierjachten om daarvan gebruik te maken. Wil men daar niet aan meedoen, dan moet men het volkomen verbieden en niet, zoals zoeven gebeurde een nieuwe ver ordening vaststellen voor haven- en kade- gelden. Wanneer we dat wel accepteren - en dat blijkt uit de vaststelling van de ver ordening - dan ook trachten er een goede gelegenheid van te maken. Het is ook met die pontons nog wat primitief, maar dat kan moeilijk anders Wanneer we dit voorstel van de meerderheid van b en w niet aan vaarden, doe dan ook die andere twee pon tons maar weg. En sluit de haven dan maar. Wat de zondagsrust betreft, daarvoor dienen b en w zorg te dragen. Ik vertrouw dat het college daarop zal toezien. Zolang het openbaar vaarwater is, kan men niet verbieden, dat er zondags wordt uitgevaren. Dat is met de handels schepen precies zo. De voorzitter is het met dhr. Nortier eens: het is een openbaar vaarwater. Wethouder Smits zegt dat een vergelijking, zoals dhr. Nortier doet ten aanzien van de handelsschepen niet opgaat. Dan wordt spo radisch zondags uitgevaren en bij de ple zierjachten is dat bij 75 het geval. Soms wordt de orde en rust ernstig verstoord op zondag. Er wordt getimmerd en geverfd, scheepjes te water gelaten, enz. De heer C. J. Priem hoopt dat de ge meente goed verzekerd is tegen schade. Hij hoopt dat het college zal nagaan wie even tueel aansprakelijk is. Dhr. Nortier zegt tegen wethouder Smits: u is thans mede verantwoordelijk, dat de zondagsrust in acht wordt genomen. De voorzitter brengt het voorstel hierna in stemming. De uitslag is 3-3 met dezelfde voor- en tegenstemmers als hier eerder ge noemd. RONDVRAAG De heer A. Klippel zou de post voor de Bond tegen het vloeken van 5,— op f 25, willen brengen. Het is een taak van de over heid met alle mogelijke middelen het vloeken tegen te gaan. De voorzitter zegt dat zoeven de begroting is goedgekeurd. De heer Klippel had dit eerder naar voren moeten brengen. Nu kan het volgend maal bij begrotingswijziging. Dhr. A. Klippel vindt het voorts een be zwaar, dat nu de speeltuin in het Bos is ge plaatst de oudere jeugd daarvan gebruik maakt en daarbij de kleintjes verdringt. Bovendien schade aanbrengt. De voorzitter zegt dat men anders het materiaal geheel had moeten opbergen. Nu kon nog een ge deelte in het Bos worden geplaatst. Dhr A. Klipel hoopt dat men spoedig een definitieve plaats heeft voor de speeltuin. De voorzitter zegt dat het college een terrein op het oog heeft. Verder wil de heer A. Klippel, dat de badhokjes voortaan 's zondags gesloten zijn. Er was deze zomer geen toezicht en dat was er voorheen wel, zodat geen entree gelden zijn betaald. Bovendien wordt de zaak besmeurd. Ze voldoen niet aan het gestelde doel. De voorzitter antwoordt dat b en w de vervuiling ook geconstateerd hebben. Dat is zeer spijtig. Voorheen ging het wel goed. Er iemand bijzetten is niet te betalen. De heer Klippel wil in elk geval, dat ze De afscheidsdienst, waarbij o.a. ook tegen woordig de consulent ds. J. de Raad uit Sint-Annaland en de ringcollega's, voorzo ver niet bezet met kerkeraadsleden uit die gemeenten en andere belangstellenden be gon met Ps. 25 1. Dominee van der Haar las vervolgens Handelingen 20 17 - 38 en koos daaruit als tekst het 32 ste vers: ,En nu broeders, ik beveel u Gode en den woorde zijner ge nade, die machtig is op te bouwen en u een erfdeel te geven onder al de geheiligden" Met als thema: Paulus' afscheid van Efeze belichtte ds. van der Haar achtervolgens: 1 tot wie Paulus deze woorden richt: 2 waarom hij deze woorden spreekt en 3, waartoe hij dat doet. In dit hoofdstuk spreekt Paulus tot de ouderlingen van Efeze als de vertegenwoor digers der gemeente en daarom ook tot de gehele gemeente. In dit „en nu" zit een af sluiting van een periode. Het woord is ge richt tot geloofsgenoten. Een betere wens dan het hierna volgende: ik beveel u Gode, is er niet. Er volgt echter nog iets op: ,en het woord van Zijn genade". De evangelieverkondiging, een verkondi ging die machtig is op te bouwen en daarom ook spreekt Paulus die woorden. Hij doet het tenslotte om te bemoedigen: ,die machtg is op te bouwen en u een erfdeel te geven onder al de geheiligden." De preek werd ingeleid met het zingen van Ps. 66 4-5-8 en 10 terwijl als antwoord werd gezongen ps. 17 8: „Maar (blij vooruit dat mij streelt). Ik zal, ontwaakt, Uw lof ontvouwen, U in gerechtigheid aanschouwen, Verzadigd met Uw godd'Iijk beeld." Hoestdrank in tabletvorm.95ct Meer dan duizend preken In zijn afscheidstoespraak merkte ds. van der Haar op, dat dit nimmer het belangrijkste moet zijn. In sommige kranten vult dat het overgrote deel van een verslag over een afscheidsdienst, terwijl de prediking toch het belangrijkste is. Niemand zal het de schei dende predikant willen tegenspreken, al was het ook ditmaal zo, dat de preek slechts iets meer dan een half uur in beslag nam, terwijl de toespraken bij elkaar iets minder dan een uur vergden. Ds. van der Haar had een week daarvoor het 25 jarig ambtsjubileum herdacht. In die voortaan 's zondags zijn gesloten. De heer Nortier informeert nog eens naar de woning van wed. Dane-de Wilde aan de Molendijk. De voorzitter antwoordt dat een onderzoek werd ingesteld en de woning is inderdaad zeer slecht. Betrokkene wil daar echter liever wonen tot de bejaarden woningen klaar zijn. De heer Nortier wil hiervoor b en w aan sprakelijk stellen Ondertussen zit een in woonster van 80 jaar in een krot. Het klaar zijn van de bejaardenwoning kan nog wel een paar jaar aanlopen. Weth. Moerland heeft gezegd aldus dhr. Nortier, dat er nog meer dergelijke gevallen zijn. Spreker zou die verantwoordelijkheid liever niet ne men. Daarna sluiting. kwart eeuw was hij een 3500 maal voorge gaan in de Dienst des Woords en heeft meer dan duizend preken liggen. Hij meende dat men aktueel kan preken, maar daarbij niets tekort mag doen aan het Woord van God. Tegenwoordig schijnt alles onderge schikt te moeten zijn aan de recratie, inplaats van een sobere ingetogenheid richt men zich op sport en spel. Ook de hervormde kerk is op z'n retour. Als we ons protestanten willen noemen, moeten we ook durven protesteren tegen het verval en de verslaving van de eeuw. Gods Woord en wet dient voorop te staan. Men wordt dan wel van allerlei kan ten aangevallen, men is conservatief en dat hoort men ook in onze kring, zoals er zijn, die me acht jaar geleden met gejuich in haalden, maar nu uit de kerk zijn verdwenen. Er is ook op Tholen meer ontkerkelijkheid dan tevoren en in Sint-Maartensdijk liep één dienst op de zondag terug in vergelij king met de beginperiode. Nietemin is er nog reden tot dankbaarheid. Een nog groter kern, aan wie echter ook de vraag moet worden voorgelegd: wat bracht ook de uit wendige glans van dit zo fraai gerestaureerd kerkgebouw voor de eeuwigheid. Gods Woord zal niet ledig weerkeren. Ook in de toekomst zal men van alle kanten trachten aan de eenheid van de gemeente te tornen. Wacht u daarvoor, aldus ds. van der Haar, die memoreerde 150 begrafenissen te heb ben geleid en dat ook op zijn laatste dag in Sint-Maartensdijk nog te wachten staat. Zeer goede herinneringen blijven over aan deze thoole periode en daarom gemeente: van ganser harte: Gode bevolen: Een apart troostwoord richtte de predikant daarna tot de zieken, thuis of in het zieken huis. Hij was dankbaar voor deze goede en toch ook gezegende jaren in Sint-Maartens dijk. Ik hoop mijn verdere reis met blijdschap voort te kunnen zetten, zooals de Moorman" Vriend en Vijand bekeert u want waarom zoudt gij sterven en niet leven". Christus heeft de weg gebaad, zo besloot ds. van der Haar zijn afscheidswoord tot alle bij de kerk betrokkenen en verzocht de gemeente te zingen Ps. 89 vers 8 Gij toch, gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht." Dank en afscheidswoorden Ze werden gesproken namens de burgelijke gemeente door wethouder L. J. Koopman bij, naar de consulent ds. de Raad meedeelde, verhindering van burgemeester Bouwense. Het is voor de derde maal dat een kerkelijk functionaris ook de burgerlijke gemeente moet vertegenwoordigen in uw ambtsperiode en als zodanig het woord moet voeren, zo begon wethouder Koopman. ,Er zijn wettige redenen en onwettige re denen. Voor het vele wat u in deze ge meente hebt willen doen, wil ik namens het gemeentebestuur onze dank betuigen. Moge u een goede ingang in de gemeente Achter berg hebben," aldus besloot wethouder Koopman. Namens het provinciaal kerkbestuur, de classis Zierikzee en de Ringcollega' sprak ds. Donkersgoed uit Sint-Philipsland, terwijl ook de consulent voor hervormd Sint-Maar tensdijk ds. de Raad het woord voerde. De presidentkerkvoogd Joh. Knuist was de tolk van het kerkbestuur en ouderling Oudeluijs sprak namens kerkeraad en gemeente. Een stuk van uw leven wordt afgesloten. Moge de Heere het goede zegenen en het kwade vergeven", aldus de heer Oudelijs die een beroep deed op de gemeente kerkeraad en kerkvoogdij vooral in de vakaturetijd te willen steunen. Hij verzocht hierna de ge meente staande te willen zingen ps. 90 9 In een laatste dankwoord merkte ds. van der Haar nog op, hoe er in die 8 jaar maar 78 lidmaten zijn bevestigd, terwijl er 237 dope lingen waren. Nogmaals benadrukte hij de wens om eensgezindheid te betrachten en zich rond de kerkeraad te scharen, die nu mede het moeilijke beroepingwerk op de schouders krijgt. Voor het laatst werd de zegen door deze predikant aan de gemeente opgelegd, waarna velen van de gelegenheid gebruik maakten persoonlijk afscheid te nemen van mevrouw en dominee Van der Haar, di%we met hun kinderen vele gezonde jaren in de nieuwe gemeente willen toewen sen. Verheugd over het feit, dat het ondanks verschillen, ondanks moeilijkheden, ondanks problemen in eigen gemeente en ring in deze acht jaar, blijkens eigen opmerking, toch goed wonen was in het Thoolse land. ZENDING DICHT BIJ HUIS Het is bij alle leden van de Ger. Gemeen te bekend, dat er door deze kerk in verschil lende werelddelen onder de heidenen zending wordt bedreven. (West- Irian; Nigeria) Ook vele andere kerken hebben hun zen dingsterreinen. Wat de Ger. Gemeente be treft, worden er jaarlijks in de meeste ge meenten collecten gehouden voor dit doel en ook de „bouwsteentjes" zijn niet onbe kend. Dit alles getuigt meestal van grote offervaardigheid van de leden van deze kerk, hoewel wij met dit laatste geenszins willen zeggen dat die offervaardigheid in andere kerken niet voorkomt. Gelukkig wel 1 Veel minder bekend is echter het werk, dat veel dichter bij huis, nl. in ons buur land Belgie gedaan wordt. Bijna geheel Belgie is Rooms katholiek In de zestiende eeuw was Belgie echter niet Rooms, maar Protestant en juist vanuit Bel gië is het Protestantisme naar ons Land gekomen. Wij mogen ook heden ten dage nog in vrijheid onze prot. godsdienst belijden. Heel anders ging het echter met het land dat slechts ongeveer 25 km. van ons eiland verwijderd ligt. Daar is het protestantisme ondergegaan in de Roomse leer. Het Nederlandse Protestantisme heeft lange tijd stilzwijgend toegekeken en was zich blijkbaar de taak niet bewust, dat ook aan onze huurlieden, de Belgen het Evan gelie verkondigd moest worden. De Neder landse kerken zijn hierin schromelijk te kort- geschoten. Ook nu nog wordt door vele kerken deze taak over het hoofd gezien of in ieder geval niet waargenomen. Slechts enkele kerken doen op dit terrein wat. Verheugend is het echter, dat de Ger. Gem. enkele jaren ge leden haar taak hier wel gezien heeft en niet stil is blijven zitten. Zij heeft nl. een Evan gelist, ouderling Van Kranenburg naar Merksem, een „voorstadje" van Antwerpen gezonden. In 1962 is deze daar het bijzonder moei lijke werk begonnen. Ondanks vele tegen slagen en veel vijandschap, mag dhr. van Kranenburg zich thans verheugen in het feit dat er zich in deze vier jaar in Merksem een kleine gemeente gevormd heeft, en dat er 's zondags 30-40 mensen in de kerk komen. Toch staat dit werk ook voor de Ger. Gem. nog slechts aan het begin., als wij zien dat er nog duizenden mensen, zo dicht bij huis nooit van het zuivere Evangelie ge hoord hebben en nooit in de Bijbel kunnen lezen. Dit zag dhr. v. Kranenburg ook in, en heeft daarom de hulp ingeroepen van jongelui uit Holland. Het gevolg daarvan was, dat er déze zomer vier weken lang ongeveer 40 jongelui uit ons land in Merksem gewerkt hebben Met biddende harten is hier toen veel werk verricht: er zijn tienduizenden blaadjes, vlug schriften .d. verspreid, waaronder ook „De Kruisbanier", een maandblad, geschreven door genoemde evangelist, dat iedere maand in Merksem huis aan huis bezorgd wordt. Nog belangrijker is echter, dat er 5000 (vijf duizend) Evangeliën van Johannes en 30 complete Bijbels verkocht of verspreid zijn. Dit alles kon bereikt worden, doordat deze jonge mensen, onder leiding van dhr. v. Kranenburg zeer intensief aan colportage gedaan hebben e.d. Wij kunnen na deze actie wel zeggen dat bijna aan iedere deur in Merksem en in vele plaatsen in de buurt van Merksem, Gods woord aangeboden is. Als wij ons even op dit feit bezinnen en daarbij denken aan Jes. 55: 10 en 11: „Want gelijk de regen en de sneeuw van de hemel nederdaalt en derwaarts niet wederkeert, maar doorvochtigt de aarde, en maakt, dat zij voortbrenge en uitspruite, en zaad geve den zaaier en brood den eter; Alzoo zal Mijn woord dat uit Mijnen mond uitgaat, ook zijn; het zal niet ledig wederkeren tot mij, maar het zal doen hetgeen Mij behaagt, en het zal voorspoedig zijn in hetgeen, waar toe ik het zende." Dan zal het duidelijk zijn, dat dit werk niet voor niets gedaan is, want Gods woord keert niet ledig weder. Verder is er ook nog aan straatpredikant gedaan, waarbij dhr. v. Kranenburg en ver schillende dominees deze Roomse mensen het woord van God en het evangelie gepredikt hebben. De huidige kerk in Merksem is echter te klein om met deze acties verder te gaan, terwijl ook voor de gemeente zelf reeds een groter gebouw nodig is. Tevens is het vooral voor mevr. v. Kra nenburg onmogelijk in de toekomst in deze gebouwen, die jongelui die in Merksem komen werken, weer zo goed te verzorgen want dat is veel te drik en bekrompen. Ook bestaat er bij de deputaten voor de inwendige zending al enkele jaren plannen om te komen tot de bouw of het aankopen van een rusthuis, omdat daar dringend be hoefte aan is. Deze plannen zijn echter door geldgebrek nog nooit verwezenlijkt. Omdat de nood dus van verschillende zijden zeer dringend is, moet hier toch iets gedaan worden. Daarom is het plan opgevat een nieuw kerkje met ruimte voor deel nemers aan de evangeüsatieacties en een rusthuis te bouwen. Zoals U begrijpt is daar zeer veel geld voor nodig. Alle jongelui die in Merksem ge weest zijn offeren nu hun vrije tijd op om dit geld bij elkaar te krijgen. Daartoe hebben de genoemde deputaten deze jongelui vol ledig toestemming gegeven diverse geldacties te voeren en steunen zij deze plannen ten volle. Ook op het eiland Tholen en St.-Philips- land zullen behalve collectes in de kerk, verschillende acties gevoerd worden. Hierover hoort U binnenkort meer. Ook zij, die misschien tot de Ger. Gem. behoren, roepen wij op, hun medewerking hieraan te geven, daar het toch een zeer belangrijke zaak is, waar kerkmuren geen rol mogen spelen. Vooral juist ook, omdat er vele kerken eigenlijk niets aan dit werk gedaan wordt. Dringend willen wij deze acties nu reeds onder Uw aandacht brengen. UW financiële steun hebben wij hard nodig, maar niet al leen uw financiële steun, ook in uw gebed zal dit werk een plaats moeten krijgen, wil alles wel slagen. De Heere zelf zegene dit werk en verhore uw gebed. Alle correspondentie i.v.m. inlichtingen, vragen enz. kunt U richten aan „Kerk bouw Merksem" Ronsseweg 557, Gouda. D.K. te S. Zij die nu reeds gelden willen storten kunnen dit doen op gironummer 628912 ten name van Deputaten inwendige zending, te Goes. Na een gure zaterdag, speelde zondagmiddag 6 november een mild en vriendelijk zonlicht nu en dan door een volle Maartenskerk, waar in een middagdienst ds. J. van der Haar zijn afscheidspreek hield. Zonnestralen speelden langs de indrukwekkkende pilaren van dit zo fraai gerestaureerd monument, waarin de akoustiek, zoals met menige andere kerk van die vorm en afmetingen te wensen overlaat. Het is moeilijk aan te nemen, dat vele honderden uit de gemeente, ook de vele tientallen vanuit de omgeving zowel preek als toespraken woord voor woord hebben kunnen volgen. Is dat wel het geval, dan moet uw verslaggever de enige uitzonde ring zijn geweest, al is het denkbaar dat zij die week in week uit - 8 jaar lang - deze predikant hoorden, daaraan ook wat meer gewend zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 4