WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Wat is „normaal en wat is „abnormaal" Onze streek toonde opnieuw de naaste te willen helpen Gezamelijke aardappelveiling- pool ging van start WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Overzicht totale huisslachtingen (en slachtingen aan huis) in de periode nov. 1965 - april 1966 in de Thoolse gemeenten De redaktie legt u deze week voor Goed resultaat vluchteliugenactie 1966 Kleine wereld nog in staat tot grote daden tf Voor de Kantonrechter Uiteindelijk belang van koper en teler 22e jaargang No. 50 27 october 1966 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 3.75 per half jaar franko p.p. 4.75 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 2.00 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom II Wij mensen mogen graag maatstaven aanleggen en we gebruiken daarbij nog al eens de woorden „normaal en „abnormaal" Maar wat is nu feitelijk normaal en wat is abnormaal De heel oude garde, die nog bewust de tijd van voor de eerste wereldoorlog heeft meegemaakt noemde de laatste tien jaar vóór 1914 normaal en men meende wat men zei. Men beleefde die periode als een opgaande tijd. Vrijwel iedereen had werk. en er werd goed verdiend en van vele nu grote bedrijven werd in die jaren de basis gelegd. Toen kwam de eerste wereldoorlog, waar Nederland gelukkig buiten bleef en er daardoor alleen maar aan verdiende. Som migen zelfs enorm aan verdienden, om dat de oorlogvoerenden al spoedig gebrek begonnen te krijgen aan grondstoffen, die hier nog volop aanwezig waren en die dus vlot en tegen hoge prijzen naar het buitenland werden verkocht. Het was de tijd van de O.W-ers, van de .oorlogs winstmakers'. Er werden vaak in één dag enorme kapitalen verdiend en vaak even vlot weer uitgeven. Daardoor werden de verhoudingen scheef getrokken en men sprak van een „abnormale" tijd. Na deze oorlog bleef alles aanvankelijk even duur, althans alles kostte veel meer dan vóór de oorlog en men dacht met wee moed terug aan de jaren vóór de grote wereldbrand, toen alles zo heel anders was en het leven zoveel goedkoper. Daarnaast vielen er zware klappen. Wie „Russische papieren" bezat kon dat bezit wel af schrijven; de revolutie in dat grote Oost- Europese land maakte korte metten met het particuliere bezit. Dat was kort na 1917. Daarna kwam de Duitse inflatie in 1923. De mark, die altijd zestig Nederlandse: centen waard was geweest kelderde, bleef nog een tijdje rond twintig cent hangen, -wat velen verleidde om marken te kopen omdat dit wel het dieptepunt zou zijn maar tuimelde toen met duizelingwekkende snelheid naar beneden. Er werd niet meer met marken, zelfs niet met duizend marken maar met miljarden en zelfs met biljoenen ge rekend. Een doosje lucifers kostte miljoenen marken. En men sprak van abnormale tijden. Toen kwamen de ook in Nederland zo berucht geworden dertiger jaren, die op nieuw diepe bressen sloegen in de gelederen van boeren, middenstanders en kleinbezitters en wéér hunkerde men naar normale tijden. Over de tijd daarna kunnen we kort zijn. Van de oorlogsjaren en de jaren daarna kunnen we eveneens moeilijk zeggen, dat ze „normaal" waren of zijn. Waarmee dan bewezen is, dat er feite lijk nooit sprake is geweest van .normale" tijden. Want ook voor 1914 wisselden de perioden van op- en neergang elkaar af. We behoeven daarbij maar de negentiger jaren van de vorige eeuw te noemen, die bij ons voorgeslacht met zwart krijt staan aangetekend. Het economische leven is evenals de zee steeds in beweging. Het gaat op en neer, nu eens gaan we mee naar boven om, als de top bereikt is, weer naar beneden te glijden. Op het ogenblik zitten we op de top van een zeer hoge golf maar ook dit kunnen we moeilijk „nor maal" noemen, omdat er geen „normaal" is. Ook van die top zullen we eens weer af glijden, alleen, niemand weet wanneer We noemen de jeugd van nu „abnor maal" omdat die anders is dan wij toen we jong waren wat overigens helemaal niet erg is maar dat niet alleen, ze wordt ook anders behandeld. Ook toen waren er echter excessen, was er verniel zucht en jeugdcriminaliteit, waren er op voedingsgestichten en wat men toen noemde „tuchtscholen", omdat die ook toen nodig waren. Men kende zelfs insti tuten, die een corrigerende taak hadden voor de jeugd uit wat men toen noemde „de betere standen", die moeilijk in het gareel waren te houden. Dat waren dan de „dril scholen", waar de opvoeders de touwtjes strak aantrokken. Ook toen waren er dus buitenbeentjes. Ze werden echter op bij zondere wijze aangepakt en meestal kwamen ze als de wilde haren verdwenen waren, weer tot rust en werden ze volwaardige leden van onze samenleving. Voor alles echter, ze werden niet met zachte hand schoentjes aangepakt. We zitten thans met een ,nozem"-pro- bleem, en naar we aannemen niet alleen als tijdverschijnsel zoals velen wel me nen maar om de doodeenvoudige reden dat de kwaal niet hardhandig genoeg wordt aangepakt. „Ledigheid is des duivels oorkussen" zegt een oud spreekwoord en dat is een wijsheid, die ook nu zeker nog opgaat Jonge mensen die werkelijk studeren hebben weinig vrije tijd. Ergo, hebben ze dat wel, dan studeren ze niet. En, als zulks het geval is, dan is er zeker geen aanleiding om onze dure belastingcenten aan subsidies voor hen te besteden. Willen ze de provo uithangen, dan hebben ze daarvan de konsekwenties te aanvaarden. En dat ze dan toch nog subsidies ontvangen is abnormaal. Zoals er voorts nog veel ab normaal is in de manier waarop deze in feite zéér kleine groep door de over heid wordt behandeld. De politie vond een nieuwe manier uit voor correctie: ze reed het stel buiten de stad. Dat echter is vol komen onvoldoende. Ze moesten naar Veen- huizen worden gereden om daar zelf te rijden met kruiwagens wel te verstaan. Acht uren daags zand scheppen, zand kruien, en wie niet werkt zal ook niet eten. Eerst maar eens een veertien dagen. Om dan aan hun „vrienden" thuis te kunnen ver tellen dat je moest zorgen om dóór nooit terecht te komen. Dat zou een normale gang van zaken zijn, omdat het hier abnormale jongelui betreft. Wat we nu doen is abnormaal althans gerekend naar de maatstaven waarmee in het verleden is gerekend. Als is het geen klein uitstapje om zelfs met de huidige snelle verbindingen een reis rond de wereld te maken, die grote wereld is anderszijds toch ook maar zo klein meer, dat het helemaal niet is uitgesloten, dat het huidige thoolse jongetje van tien jaar over laten we zeggen twintig jaar het huidige tienjarige Tibetaanse vluchtelingetje ontmoet. En wie weet of beiden dan nog eens terugdenken aan enerzijds de thans geboden hulp en anderszijds de benarde toestand waarin de andere partij verkeerde. Overigens was het niet om die reden, dat onze streek weer behoorlijk voor de dag kwam bij de vluchtelingenactie van deze week. Het werd duidelijk weer een spontaan geven voor mensen, die in nood verkeren. En om dan toch nog even van chauvinisme te getuigen, het platteland is ook nu weer niet van achter komen te staan. Daarom allen dank, die hun bijdrage hebben toegestopt voor degenen, die het zoveel moeilijker hebben. Het resultaat van de streek was als volgt; Oud-V ossemeer ook nu aan de top Niet alleen voor de laatste Roode Kruis- collecte, maar ook nu weer voor Tibet kwam Oud-Vossemeer van de streekgemeenten aan de top. Maandagavond was er al een bedrag bin nen van 3436,of naar de 2186 inwoners gerekend 1.57 per Vosmeerder. Daarin zijn nog niet begrepen de verwachte na- giften van degenen, die maandagavond niet thuis werden aangetroffen en alsnog een bezoek krijgen. Maar dat is ook het geval op de andere gemeenten. Ook daar zijn nog restanten te verwachten. In ieder geval mag hier Oud-Vossemeer als eerste worden ver meld. Hulde, wie hulde toekomt. Stavenisse tweede Met 1705.werd Stavenisse nummer twee op de lijst van Tibetaanse hulpver lening. Het kwam met haar inwondertal van rond 1500 neer op een bedrag van 1.15 per inwoner. Nummer drie was de gemeente Sint-Anna land, dat aan 'n bedrag kwam van 2732,35 of ruim een gulden per inwoner. Een bedrag dat in een uur tijd werd ingezameld via de leden van de plaatselijke vrouwenver enigingen, nadat de schooljeugd zaterdag tevoren de zakjes bij de gezinnen had ge deponeerd. Een enkel lid van de tafeltennis club zorgde voor de buitenwijken, daarmee ook een belangrijke bijdrage tot het eind resultaat leverend. Verder liggen dan ongeveer in volgorde van grootte Sint-Maartensdijk met 2250, St.-Philipsland 1622,50, Poortvliet 750.— Scherpenisse 676,50 en Tholen 1900, In totaal kwam er buiten de nagiften om in onze streek met zijn 17J/J duizend inwo ners een bedrag voor Tibet binnen van 15.072,35. InzamelingsaktieS via' de gemeentesecreta rieën of particulieren, via vrouwenvereni gingen of schooljeugd, via zo maar een groep hulpvaardige collecten of hoe dan ook, het doet er nauwelijks toe. Het resultaat alleen is belangrijk en wat dat betreft maakt de streek Tholen en Sint-Philipsland ook nu weer geen slechte beurt. Bedankt al degenen, die hieraan bijdroegen of er op enigerlei wijze moeite voor hebben willen doen. Totaal aantal geslachte varkens: Slagers: Part. waarvan thuis: november 1965 410 varkens 209 201 67 december 1965 326 212 114 36 januari 1966 260 172 88 22 februari 1966 203 149 54 16 maart 1966 265 190 75 25 april 1966 203 158 45 18 1667 varkens 1090 577 waarvan thuis: 184. HUISSLACHTINGEN Specificatie over de gemeenten: januari 1966: november 1965: Poortvliet 13 2 Poortvliet: 40 waarvan thuis 14 Scherpenisse: 11 1 Scherpenisse 23 3 St. Maartensdijk 9 St. Maartensdijk: 26 2 Stavenisse: 11 Stavenisse 19 2 St. Annaland: 18 2 St. Annaland: 32 6 Oud-Vossemeer 18 14 Oud-Vossemeer: 42 35 Tholen: 8 3 Tholen: 19 5 februari 1966: december 1965: Poortvliet 7 1 Poortvliet: 19 5 Scherpenisse: 7 1 Scherpenisse: 12 1 St. Maartensdijk: 6 1 Stavenisse: 14 Stavenisse: 6 St. Maartensdijk 13 1 St. Annaland: 9 1 St. Annaland: 25 7 Oud-Vossemeer: 15 12 Oud-Vossemeer: 26 20 Tholen: 4 Tholen: 5 2 maart 1966: Poortvliet: 17 4 Scherpenisse: 6 St. Maartensdijk: 9 2 Stavenisse: 3 St. Annaland: 21 3 Oud-Vossemeer: 19 16 Tholen: geen april 1966: Poortvliet: 5 1, Scherpenisse: 4 St. Maartensdijk: 1 Stavenisse: 3 - St. Annaland: 10 1 Oud-Vossemeer: 18 16 Tholen: 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Nummer vier van de nu al weer zestiende jaargang van het Zeeuws Tijdschrift begint met een artikel van drs. C. de Schipper .Profeten, psycholoog en publiek." In deze beschouwing wordt gepleit voor een bestuurstechnische coördinatie, voor deskundig onderzoek en openbare discussie om zo een bijdrage te leveren aan de vor ming voor een rationeel toekomstbeeld voor Zeeland. Een statistiekje van S. P. van der Zee over sterfte in Nederland. „Tendensen in de organisatorische ontwikkeling van het al gemeen maatschappelijk werk in Zeeland" door drs. Hlw. Hietkamp. Drs. A. C. Dorinkwaard bracht een be schouwing over de Zeeuwsche visserij in geboorteperiode van het visserijonderzoek. Dan zijn er de aardige bloknootjes en het Zeeuws prentenboek van I.W. de Bree en M. P. de Bruin met een belichting van oud Sint-Annaland. Met afdrukken van oude an sichten en belegd met een luchtig praatje over het wel en wee van deze gemeente. De Zeeuwse kroniek, eveneens van M. P. de Bruin sluit de rij in dit overwegend historische nummer. BRANDING Het derde nummer van het C. H. J. O. maandblad „Branding" is een extra nummer van niet minder dan veertig pagina's. Het „ten geleide", mocht ook „allegaartje" wor den genoemd. We lazen de zegezang voor ir Baas, een stukje Vietnam, terwijl het nieuwe provinciale C. H. J. O. bestuur in woord en beeld wordt gepresenteerd. Mr. W. Scholten over de rijksbegroting 1967, een impressie over de niet te best be zochte provinciale C.H.J.O.-dag, De ver houding tussen overheid en burgerij beslaat twee pagina's. Op de herindeling van ge-, meenten wordt (als vervolgverhaal) op de korrel genomen. Een praatje over samen gaan met Arjos en een bespreking van een brochure ,Het moderne koningsschap". Ten slotte een rubriekje ingezonden stukken. De samensteller, c.q. het secretariaat moet er heel wat (vrije) tijd aan hebben besteed. Daarom mogen de in dit nummer niet zo weinige schoonheidfoutjes ook over het hoofd worden gezien. De aktiviteit is er. POSTZEGELVERZAMELAARS Wist u, dat er een zeer aktieve vereniging met ruim 150 leden bestaat onder de naam „Onderling Contact" waarvan het secreta riaat is gevestigd Scheldelaan 67 te Bergen op Zoom Een vereniging, die maandelijks in de Hollandse Tuin te Bergen op Zoom een zeer geanimeerde contactavond houdt, altijd bezocht door ongeveer 60 leden en waar volop gelegenheid bestaat zegels te ruilen en te verhandelen. Tweemaal per jaar wordt een ruiling met onderlinge vei ling gehouden, terwijl er voorts een uitge breide roulatie van rondzendboekjes voor de leden is. De liefhebbers weten nu waar ze terecht kunnen. CO-OPERATIE IN NEDERLAND Kortgeleden verscheen het boekje „co öperatie in Nederland." In deze fraai uit gevoerde brochure met talrijke foto's wordt een beeld gegeven van hetgeen de coöperatie in Nederland op de verschillende gebieden van de sociaal-economische bedrijvigheid tot stand brengen. En dat is niet gering. De bondige tekst in dit boekje en de sprekende foto's brengen dit op aantrekkelijk wijze naar voren. Nie mand twijfelt er meer aan, dat de ongeveer 5000 Nederlandse coöperaties in allerlei sectoren geen belangrijke functie in het eco nomische leven vervullen. Denk alleen maar aan de land- en tuinbouwcoöperaties, waar mee we in deze streek dagelijks te maken hebben. Aan de coöperatieve banken, die juist dezer dagen weer bizonder aktief zijn vanwege de spaarmaand. Aan de aan- en verkoopcoöperaties, waarvan voor ons de meest bekende de „Cavetho" is. Aan de nationale .Cebeco", aan de zuivelcoöperaties, aan de suikerfabrieken, de afzet van vee en vlees, aardappelmeelindustrie, groentevei lingen, afzet eieren en pluimvee, maar ook talrijke verbruikscoöperaties met aan de top „co-op Nederland'. Coöperaties van winkeliers, woningbouw, boerenhulp, ver zekering, enz. Van dit alles een samenvatting in deze interessante brochure. Wat is normaal Het streekresultaat van de vluchtelingenactie Te verwachten aardgas-aanleg remt verbetering straten wat af. Thools waterschap moet dijkgeschot 1967 enigszins verhogen Behoorlijke start van gezamelijke aardappelpool Stavenisse wil accommodatie voor plezierjachten uitbreiden Poortvliet moet straatbelasting wat verhogen Nieuwe riolering blijft in Scherpenisse urgente zaak Oogstcollecte 1 Barmhartigheid zonder warmhartigheid is armhartigheid Na een vorig jaar gestarte gezamelijke fustcombinatie bij de vijf thoolse veilingen, is men er thans in geslaagd - na tevoren ook al enkele pogingen daartoe - te komen tot een gezamelijke aardappelpool. Een paar miljoen kilo werd daartoe ingeschreven, welke verdeeld over 30 weken met zo'n zestig ton per week worden geveild. Sinds men drie weken geleden van start ging, blijkt reeds, dat het niet bij die zestig ton blijft. Er komen heel wat zgn. vrije aard appelen bij, omdat alle partijen toch zo langzamerhand steeds meer het nut gaan inzien van dit samengaan. Trouwens, de basis daartoe heeft men bij de vroege aardappelafzet. De pool brengt een belangrijke tijdsbesparende factor mee voor de handel met daarbij een behoorlijk quantum, het brengt voor de andere partij, de evengrote belanghebbende teler mee, dat een gemiddelde prijs wordt gehaald die op een „vrije" markt - en laat dan de nadruk vallen op het gemiddelde - eenvoudig niet te halen is. Uiteraard mag men ook hierbij niet het resultaat van één jaar als basis, hetzij ten goede of ten kwade nemen. Wel zal deze eerste ervaring leren, dat men hiermee op de goede weg is. Het nog vrij aarzelende begin van momenteel een 30 telers maakt goede kans een aanmerkelijke uitbreiding in de toekomst te krijgen. En daarmee is dan een volgende stap gezet op een nuttige en gewenste gezamelijke aanpak. Alsof dit het mooiste en het beste zou zijn? Misschien niet, maar omdat er in deze tijd nauwelijks meer een andere weg is. Omdat de enkeling ondergaat. Zoals reeds opgemerkt, werden al enige malen pogingen gedaan tot poolvorming, maar dan deed iedere of een enkele veiling dat nog afzonderlijk, met gevolg een onvol doend kwantum om met recht een „pool" genoemd te kunnen worden. De nu gezette stap door de thoolse vei lingen gezamelijk gaf direct een meer vaste grond onder de voeten. De twee miljoen kilo ingebrachte aardappelen is weliswaar nog maar een fractie van hetgeen op Tholen mogelijk is, maar anderszijds toch ook weer niet zo gering, dat het voor de kopers niet de moeite waard zou zijn hieraan de ge wenste aandacht te schenken. Bovendien is de handel in deze tijd ook geporteerd voor tijdsbesparing. En wanneer men voorheen tweemaal per week twee of drie veilingen moest aflopen om aan een soortgelijke kwantum te komen, kan dat nu in een half uur via één veiling per week. Hoe groter partij hoe aantrekkelijker Elke dinsdag wordt nu te Sint-Annaland het kwantum aardappelen geveild. Voor de pool is dat een zestig ton,, maar de veilingen van de startweken wijzen uit, dat het tevens aantrekkelijk is voor de nog niet bij de pool aangeslotenen, zodat er kwantums kwamen tussen de 150 en 175 ton aardappelen. Nu de pool er eenmaal is, is het ook weer een belang van beide partijen, dat het kwantum zo groot mogelijk is. Uitbetaling Er is een ook weer gezamelijke regeling getroffen, dat wel op één veiling wordt afgedrukt, maar dat de aanvoer en sortering wordt gedaan op die veiling waarvan men lid is. Voor de teler zelf veranderd er in dit opzicht dus niets. De huidige ongeveer dertig „poolers" krijgen maandelijks een voorschot of men die maand wel of geen aardappelen heeft ingebracht. Aan het eind van de dertig weken volgt dan de na-uitkering. In dit opzicht kan men een vergelijking trekken met de suikerbieten- verrekening. De start is goed. Er is alle hoop dat uit breiding zal volgen. Niet alleen als els des tijds, maar omdat ook de telers steeds meer ondernemers worden, die gaan rekenen. En concluderen dat speculeren toch zelden dat gemiddelde bereikt dan risico-spreiding. Terwijl de handel evenmin gebrand is op tijdverlies. Hopelijk kan op die weg worden voort gegaan, waarbij allen in het oog moeten houden, dat het belang van de een ook dat van de andere kan zijn. En daarom ook hopen we dat de uitkomst zo zal zijn, dat beide partijen er volop mee gebaat zijn. Dan strekt dat belang zich zelfs uit tot de gehele streek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 1