Vijf en tachtig jaar Accelerando Geslaagde sportdag in feestend Tholen Sint-Annaland Met driehonderd leerlingen; Laatste vijf jaar met Koninklijk predicaat BONANZA Was het dan niet druk in de Kerkstraat toen vorige week de Thoolse braderie werd geopend stelde ruiters. De parade volgde voor het springconcours. Uitslagen van dressuur en het concours elders op deze pagina. De Stichting „Tholen, 600 jaar stad" heeft bij het samenstellen van het programma voor de feestweek ook de kinderen niet ver geten, Woensdag was het de dag voor de kinderen, niet alleen voor die uit de stad zelf, maar van het gehele eiland. Op het gemeentelijk sportterein werd namelijk de Sportdag Lichamelijke Opvoeding gehouden, georganiseerd door enkele onderwijzers onder leiding van de gymleraar, A. W. C. Thoutenhoofd. Nadat de heer J. van Elsacker namens de stichting deze sportdag officieel had ge opend, werd er door alle leerlingen van de negen deelnemende scholen hard gewerkt om een zo goed mogelijk diploma te be halen. De scholieren moesten proeven afleggen op de onderdelen: 60 meter hardlopen, bal- werpen, hoogspringen en het nemen van een hindernisbaan, die was uitgezet in de gymnastiekzaal. Alle deelnemers wisten een diploma te behalen. Het E-diploma - het hoogste wat te halen was - kon geen enkele keer worden uitgereikt. De resultaten van de volgende scholen waren: O.L.S. St. Maartensdijk: 16 B-diploma's, 7 C-diploma's en 6 D-diploma's; O.L.S.St. Philipsland: IA, 11B, 5 C en 2D; C.N.S., Tholen: 2A, 14B, 1.6C en 5D; O.L.S., Tholen: 3A, 15B, 11C en 8D; O.L.S., St. Annaland; 4A, 7B, IOC en 3D; R.K.-school, Oud-Vossemeer: 7A, 11B, 9C en 4D; O.L.S. Oud-Vossemeer: 21B, 15C en 3D; (bij deze scholen waren enkele leerlingen van de Chr. school van Oud-Vossemeer ondergebracht); O.L.S., Scherpenisse; 2A, 6B, 15C en 6D; O.L.S., Poortvliet: 4B, 13C en 4D Nadat alle leerlingen rijkelijk beloond waren met limonade en ijs, werden in de middaguren verschillende wedstrijden ge houden. Bij de slagbalwedstrijden gingen de meis jes van de O.L.S. uit Scherpenisse met de eerste prijs strijken, gevolgd door de C.N.S. uit Tholen en de O.Ls. uit Poortvliet. Bij de jongens was de uitslag: 1, O.L.S. St. Annaland, 2. O.L.S., St. Maartensdijk en 3. O.L.S., Oud-Vossemeer. Bij de estafette-wedstrijden wonnen de meisjes van de O.L.S. uit Scherpenisse de tweede prijs voor de O.L.S. uit Sint-Anna- land en de eerste prijs kwami in het bezit van de O.L.S. uit Oud-Vossemeer. Bij de jongens was de uitslag: 1. R.K.-school, Oud- Vossemeer; 2. O.L.S., Tholen en 3. O.L.S., St. Annaland. In totaal is door 297 leerlingen aan deze sportdag deelgenomen. Dank zij het feit, dat vijf en tachtig jaar lang de notulen van de Koninklijke Fanfare „Accelerando" te Sint-Annaland bewaard zijn gebleven, werd haar historie bij schier elke jubileumviering een belangrijk agendapunt. Het werd ook in onze kolommen al bijna uitputtend behandeld, al kan er naast de vermelding van muzikale feiten met wat extra moeite een stuk dorpsgeschiedenis aan worden verbonden, welke zeer interessant is. Dit laatste lijkt trouwens in de toekomst waarschijnlijk, nu een inwoner zich de moeite getroost de eerste veertig jaar „Accele rando" en daarmee als het ware ook veertig jaar Sint-Annalandse historie, te „boek"stelt. Misschien kan het een rubriek worden met een lang vervolg door bijdragen van andere plaatselijke historici in de andere thoolse gemeenten over weer andere oude verenigingen. Voor wat „Accelerando" betreft ditmaal slechts enkele grepen, nadat gisterenavond in het Sint-Annalands Dorpshuis onder grote belangstelling het 85 jarig bestaan werd herdacht en de secretaris, de heer A. J. Scherpenisse een overzicht op rijm leverde. Op hetgeen die avond verder gebeurde komen we in het volgend nummer nog terug. Het was in de zomer van 1881 dat ver schillende leden van het toen bestaande mannenkoor Cresencotot oprichting kwamen van een muziekvereniging. Vijftien leden werden ingeschreven. De eerste aan schaf van het volledig instrumentarium kostte 386,40, gelden die bijeengebracht werden via vijf procent rentegevende aandelen. Op 10 oktober 1881 volgde de eerste oefenavond nadat op 21 september daar- aanvoorafgaande Accelerandoofficieel was opgericht. Vijf en tachtig jaar lang trad „Accelerando" naar buiten, wanneer gebeurtenissen in de gemeente of streek daartoe aan leiding gaven. De jongste (archief)foto van het korps is van 21 mei van dit jaar, toen medewerking werd verleend bij de opening van de Sint-Annalandse jachthaven. met muziek en dans werden gebracht, recht vaardigden volop het ongemak. „THOLEN, 600 JAAR STAD" Een letterlijk en figuurlijk daverend slot van een eeuwfeest, deed poorters en poorter- essen vanuit de Middeleeuwen, deed de duizenden andere toeschouwers weer tot het hedendaagse terugkeren. Braderie in de Kerkstraat. Standhouders, zoals deze wisten op boeiende wijze de artikelen aan te prijzen Een letterlijk daverend slot vanwege de explosies vuurpijlen rookbommen water vallen, draaiende molen en wat meer hoort bij een groot vuurwerk, zoals het in de Dalempclder werd afgesloten. Naast de rij en toeschouwers aan de Dalemseweg stonden er minstens nog duizend mensen rond de Thoolse brug te wachten op dat vuurwerk, omdat het aanvankelijk de bedoeling was het aan de Eendracht af te steken. De hoe veelheid was echter te groot om dat risico te nemen. Ook figuurlijk een daverend slot vanwege de duizenden koppige menigte Tholenaren, streekbewoners, Brabanders, Belgen, Duit sers en vele andere van ver gekomen feest vierders. Toen dan het laatste grootste vuurwerk stuk nogmaals vlammend verkondigde: „Tholen 600 jaar stad" klonk (voor velen overigens onhoorbaar) een solo van een saxofonist-tenor met het Zeeuwse volks lied. Tholen bewees een week lang feest te kunnen vieren met een gevarieerd en dikwijls ook spectaculair pro gramma. Menige herinnering zal er aan deze Vol elan demonstreerden ook de jeugdige ruiters op de New Forrest- en Shetland- pony's en het was bizonder leuk, toen de Bonanza-familie onder de tonen van het be kende lied schietend en schreeuwend een schelmentroep overweldigden, wharbij de edele prairie-ridders zich van hun beste zijde toonden, ook tegenover de fris blozende amazones. Voor dit concours hippique waren weer zo'n paar duizend belangstellenden. En daarom ook vonden de loten met als prijs een echte pony gretig aftrek. Burgemeester mr J. J. Versluijs van Oud- Vossemeer had de verantwoordelijke taak het winnende lot te trekken. Uit de bus kwam Lisa Goorden van „De Laatste Stui ver" te Oud-Vossemeer. Niet dus zoals eerst werd gezegd Wim van Gorsel van Luchten- burg. Een misverstand dat ontstaan is, om dat de naam onduidelijk was vermeld. Het getrokken nummer was echter in overeen stemming met dat van Lisa Goorden. Gefeliciteerd. OOSTERSE FOLKLORE Aan de voet van de verlichte molen ver zorgde 's avonds de volksdansgroep en het orkest van „Dansemble R" uit Rotterdam een kleurrijk optreden. In authentieke kleder dracht werden Israëlische oude en moderne Uitslagen: Dressuur: 8-tallen, groot: 1. Oranjeruiters uit Willemstad-Fijnaart, klasse Midden, 109J/2 punten; 2. Walcheren te Nieuw- en St. Joosland, klasse Zwaar, 100 punten; 3. Oranjezon uit Vrouwenpolder, klasse Licht, 93J/2 punten. 4-tallen, groot: 1. Oranjeruiters, Vrouwen polder, 102 punten, 2. Graaf Engelbrecht, Kruisland, 94 punten; 3. Schouwse Ruiters te Dreischor, 89 punten. Middel-Zwaar: 1. C. Steendijk met Felix van Walcheren, 107J/2 punten, 2. A.J. Hanse met Athleet van de Schouwse Ruiters, 105 punten en 3. Mevr. M. Bom-v. d. Hill met Quando van de Oranjeruiters, 104 punten, Ring 3. dressuur L.: 1. S. Wittebolt met Furiosa van Prins Auvergne uit Halsteren. 103J/2 punten, 2. M. Hage met Tamara van Graaf Engelbrecht, 101^2 punten en 3. C. de Feyter met Robbie van de Oranjeruiters, 100 punten. Ring 4, dressuur L.: 1» C. Dekker met Zenia van Walcheren, 107 punten, 2. G. Kloet met Appie van Walcheren IO6L2 pun ten en 3. J. Schonen met Corine van Prins Auvergne, 105 punten. Dressuur jeugd: 1. Nely van Exel met Carmen van de Oranjeruiters, 97J^ punten, 2. M. Sneep met Rudi van de Oranjeruiters, 97 punten en 3. mej. A. Buyck met Smelna van Prins Auvergne, 93)^ punten. Pony's ring 7: 1. Mej. M. van Hoeve met Ritmeester, 101J/2 punten. Ring 8: 1, Anchien de Feyter van De Kleppertjes uit Axel, 104 punten, 2. Leendert Dees van idem, 99 pun ten. Pony's achttallen: 1. Prins Auvergne 1 102 punten, 2. De Engelbrechtjes, 95 punten en 3. Prins Auvergne II, 81J^ punten, Pony's viertallen: 1. De Kleppertjes B en C, 107 punten, 2. De Kleppertjes A 105J/£ punten en 3. De Haringruiters, Biervliet, 102 punten. Uitslagen van het springconcours: Indivi dueel klasse Licht: 1. Mej. A. Voorbraak met Emmy van Graaf Engelbrecht; 2. C. A. Abrahamse met Yvonne van Oranjezon en 3. M. van Dis met Diana van de Oranjeruiters. Individueel klasse Midden en Zwaar: 1. A. Wattel met Tarzan van Oranjezon; 2. C. Meesters met Janko van Graaf Engel brecht en 3. J. P. van Dalen met Vera van de Eendrachtruiters uit Oud-Vossemeer. Ring 9: 1. Jan de Feyster van De Klepper tjes, 108 punten, 2. R. Brand van De Engel brechtjes en 3. Els Dekker van idem. Equipe-springen: 1. Oranjezon; 2, Graaf Engelbrecht; 3. Eendrachtruiters De eerste foto (voorzover kon worden nagegaan) van de thans Koninklijke Fanfare „Accelerando" dateert van 75 jaar geleden, toen de vereniging haar 10 jarig bestaan vierde. Van deze groep is niemand meer in leven. De laatste, D. Goedegebuure overleed drie jaar geleden op bijna 100 jarige leeftijd. Onder deze groep zijn er vijf oprichters, namelijk P. van Luijk (voorzitter), M. C. van Elzacker (bestuurslid, daarna secretaris- penningemeester)J. Gunst (vice-voorzitter, daarna voorzitter) L. J. Soeters (secretaris vanaf de oprichting, daarna dirigent, daarna tevens voorzitter) en A. Heijboer Jnzn. Deze foto werd gemaakt met als decor de achtergevel van Piet Soeters (caféhouder) en Nico Bruijnzeel (horlogerie). De achttien leden van het toen tien jarig „Accelerando" zijn: Achterste rij van links naar recht: Piet Soeters (met hoed op), Piet van Luijk, Marinus C. van Elzacker, Engel J. Gunst, Christiaan Bergers, Dingenus Goedegebuure en Willem Dorst. Rij midden: Lambert J. Soeters (dirigent), Cornelis Weijler, Abraham Gunter, Adriaan Heijboer Johzn., Piet Soeters Abrzn., Lam- brecht Soeters Abrzn. Zittend: Johannes van Luijk Janzn., Johannes Goedegebuure, Jacob Weijler, Johannes van Luijk Nabothzn. en Bart Goedegebuure. Afslager Blaas en notaris Van de Velde zorgden voor de nodige belangstelling en gezelligheid tijdens de vendu op de rommelmarkt. Wat een leuke sprookjesoptocht van de jeugd, waarvan hier dan een paar beelden. Links (heel flauw zichtbaar bij de auto) ook de kleine bakkers. dansen gebracht, gevolgd door tegenstel lingen uit de Joegoslavische provincies. Al weer een programma-onderdeel, dat men zich nauwelijks in Tholen heeft kunnen voorstellen. Weliswaar was het niet ge makkelijk daar ruim een uur te moeten staan, maar het bizondere van dit optreden, de indruk van de cultuur in die landen, die feestweek overblijven. Goede her inneringen van samengaan en samendoen. Moge dat laatste een blijvende erfenis zijn van Tholens zesde eeuwfeest. UITSLAGEN CONCOURS HIPPIQUE

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 4