EENDRACHTBODE Het daverend slot van het massale Thoolse eeuwfestijn I I STAD 600 22e JAARGANG No. 45 22 SEPT. 1966 TWEEDE BLAD JAAR De laatste notities: Bewondering voor „Whiskey Four" en voor drenkeling-redding Stampvolle Braderie met rommelmarkt Uniek optreden van Schevenings vissersvrouwenkoor, pijper en trompetterkorps Groet van burgemeester uit Residentie Leuke sprookjesoptochten volle zaal ontspanningsavond Deputatie van Amersfoorts Lyceum Topzaterdag met concours-hippique, dansensemble en een vuurwerk dat klonk ais het Thoois carillon KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN Groet en wens van Haagse eerste burger Ontspannen gezellige feestviering Met dank aan de politie De Poortersbrief ligt nu in de thoolse brandkast en de middel eeuwse pluimhoed tussen de motballen. Krantenknipsels en foto's zullen later nog wel een keer in het plakboek komen. De versiering is opgeruimd, de dennen en sparren, lichtjes en wimpels verwijderd. Alleen het thoolse stadhuis kan blijvend in de schijnwerpers volgens het kortgeleden genomen raadsbesluit. Het thoolse eeuwfeest is voorbij. Een tevreden blik kan achter waarts worden geworpen. Men zal van goede huize dienen te komen, om het zesde eeuw feest met een vervolg eeuw-jubileum in de voorlopig nog verre toekomst te overtreffen. De belangstelling is ieders verwachting verre te boven gegaan. Met de climax op zaterdag jl. Laten we van de laatste drie feestdagen nog hier en daar een glimwormpje doen oplichten. LUCHTMACHT DEMONSTREERDE De verslaggever van het .Brabants Nieuwsblad', die dagelijks ook menig regeltje aan de Thoolse festiviteiten wijdde, merkte in het nummer van donderdag op: ,Het moet sterk in twijfel worden getrokken of het in de Thoolse winkelstraten ooit, nog niet in 600 jaar, drukker is geweest dan woensdagmiddag, toen daar de braderie min of meer officieel werd geopend." We kunnen met zekerheid elke twijfel bij hem wegnemen, want het is nimmer tevoren zo druk in Tholen geweest als in deze jubileumweek. Telkens weer uitspringende gebeurtenissen, zoals ook deze woensdag namiddag, toen de braderie in de Kerkstraat met ook nog wat deelname in de aan grenzende straten, werd geopend. In een Opel van 1934 reed burgemeester Van Boeijen door een wand van pakpapier de Kerkstraat in en daarmee de braderie open. Toen konden de standwerkers aan de gang. Overigens onder minder gunstige weersom standigheden. Met name voor de textiel was dat funest. De drukte was er overigens niet minder om. Er werden zaken gedaan. Het gaf vooral sfeer. In dat opzicht was het wel jammer, dat een aantal standhouders het, mede ook vanwege het ongunstige weer niet lang vol hield en donderdag al niet meer van de partij was. Het was aantrekkelijk voor menig kijker maar zaterdag was er van de braderie al niets meer te zien, enerzijds gelukkig, om dat in de Kerkstraat geen doorkomen aan was geweest, anderzijds echter niet geheel volgens het programma. NOTARIS HANDEN TE KORT Woensdagavond, maar vooral ook donder dagavond was het op de markt een drukte van belang. Het Thoolse allegaertje bleek wat de rommelmarkt betreft inderdaad rom melig te zijn. Voor sommige geschonken voorwerpen was wel grote belangstelling. Nietemin werd er met afslager Blaas en met de .wettige controle" in de persoon van notaris E. D. van de Velde een plezierige verkoping van gemaakt. Het financiële re sultaat zal niet slecht zijn geweest, al kon de vuilnisauto dan nog een vrachtje ophalen. De Thoolse notaris had het trouwens niet alleen druk met de rommelmarkt. Hij was ook de verantwoordelijke notabel voor uit reiking van de Poortersbrief. Met zijn can- didaat-notaris W. Looff en zijn staf in een bij een dergelijk document passende om geving in een kraampje op de Markt werden vanachter de lessenaar de zorgvuldig inge vulde poortersbrieven met het authentieke wapen er op uitgereikt. Bij elkaar wel zo rond de 600 stuks. Tegen betaling van een ,,Zeeuwschen daalder" kreeg men de oor konde overhandigd. Donderdagavond zorgden bovendien de thoolse slagers voor gewaardeerde hapjes. Op een geimproviseerde open haard werd gebakken dat het een lieve lust was. De varkensribbetjes, de worst, fricandella's en wat al niet meer hadden een dusdanige af trek, dat zelfs de drie keurslagers uit de middeleeuwen het niet bij konden benen. En elke avond weer was het treintje, dat een rit door Tholen maakte, onophoudelijk bezet, terwijl er zaterdagavond vele extra treinen nodig waren, (maar niet beschikbaar) om aan de toer-behoefte te voldoen. We moeten echter nog even terug naar donderdagmiddag om nog een excellent pro grammapunt aan de vergetelheid te ont rukken. Het optreden van de Luchtmacht. De toenemende buiigheid deed het ergste vrezen. Maar de alweer honderden belang stellenden werden niet teleurgesteld. Al moest men nu en dan in elkaar duiken voor striemende buien, Daarom ook waren de toeschouwers op het droge mogelijk nog iets natter, dan de manschappen van de Vaar- en Duikerschool, die in hun motorrubber boten door de Eendracht flitsten en waaruit zo nu en dan een „slachtoffer" in de Een dracht werd gegooid om even later weer te worden opgepikt of om via de helicopter uit de thoolse rivier te worden opgehaald. Een bizonder interessant gebeuren. Niet minder indrukwekkend was de de monstratie van het „Whiskey Four" team uit Woensdrecht, dat zo veler sympathie heeft vanwege de vaardigheid en deskundig heid, waarmee deze vier hun straaljagers weten te besturen. Ondanks het „slecht vlieg weer" werd vrijwel het volledig programma afgewerkt met uitzondering dan van de spectaculaire slotfiguur, waarvoor de be wolking te laag was. Manager kapitein J. Kegge, voor Tholen geen onbekende, zat achter de luidspreker voor commentaar en kondigde de loopings en alle andere figuren aan, die daarop zo stipt volgden dat de be wondering van de honderden toeschouwers bij elke volgende „stunt" nog groter werd dan tevoren. Hulde aan kapitein H. van Dommelen, de leider van de vier, aan eerste luitenant W. Jaski, eerste luitenant J. Roest en sergeant B. Drenth. Het kwartier Whiskey Four was fan tastisch. Even later waren de thoolse straten toch weer vol, o.a. bij ,De Kleine Winst" in de Brugstraat, die goede zaken deed met zijn polkabroeken, spekken en al de andere mid deleeuwse zoetigheid. Of vol bewondering stonden bij de groenten en fruit piramide waarin de muziekkiosk was herschapen. SCHEVENINGSE INVASIE Deze donderdag, liever deze donderdag avond bracht nog meer verrassingen. Met wel een uur vertraging, vanwege een onver wacht oponthoud in Rotterdam arriveerden omstreeks kwart over negen tien bussen uit Den Haag-Scheveningen met daarin een 400 Residentie- en Vissersdorpsbewoners, o.a. ook het Schevenings vrouwenvissers- koor en het tamboer, trompetter en pijper korps „Metro" uit die badplaats. Begroet door een delegatie van de Stichting 600 jaar stad ging het in optocht naar het stadhuis, waar de burgemeester en de stichtingsleden een deputatie ontving. De voorzitter van de wijkvereniging Zuiderpark in Den Haag, de heer W. L. Brink vertelde hoe het initiatief was genomen om naar Tholen te komen, toen men een advertentie las, waarin de herdenkingsuit gave .Tholen, stad en eiland" werd aange boden. Koeltechniek LieyevronweatrhU 33 - Tel, 4898 Bergen op Zoom 's-Gravenhage, 9 september 1966 Aan de Heer Burgemeester het Gemeentebestuur en de Burgerij van de stad Tholen. Hooggeachte Collega, Uit naam van het Gemeentebestuur 'van 's-Gravenhage en alle Hagenaars zend ik U mijn oprechte gelukwensen bij gelegenheid van het zesde eeuwfeest van de stad Tholen. Levendig kan ik mij indenken, dat het U allen met trots vervult dit belangrijke feit in voorspoed te kunnen en mogen vieren. De stormen van de geschiedenis zijn aan Tholen zeker niet voorbij gegaan en de watersnoodramp, die het koene Zeeuwe land in ongekende mate teisterde, leeft nog in alle herinnering. Veel zal er in de toe komst gaan veranderen, als Zeeland uit zijn isolement wordt verlost en de zee vriend en vijand tevens achter de machtige Delta- dijken wordt gesloten. De stadsrechten, in 1366 aan uw stad verleend, hebben Tholen een eervolle plaats bezorgd in de rij van middeleeuwse steden in de lage landen bij de zee. Het is mijn oprechte wens, dat Tholen ook in dit veranderend tijdsgewricht haar plaats als Zeeuws bolwerk van arbeid en vrijheid zal mogen behouden. Tholen is in het verleden door de wereld gegaan door haar grote zoon F. D. Roosevelt, de President van de Verenigde Staten van Amerika in de Tweede Wereldoorlog. Moge Uw stad ook voor de toekomst een bakermat zijn en blijven van de echt oud-vaderlandse deugden, die ons kleine land groot hebben gemaakt. Fier en ferm moge Tholen onder de zegen van de Allerhoogste, haar roemrijke geschiedenis van 600 jaren in de nieuwe tijd vervolgen. Burgemeester van 's-Gravenhage Toeschouwers vol bewondering voor Whiskey Four Via een streekblad werd de tocht naar Tholen georganiseerd. Het resultaat is 10 bemande bussen inclusief het vissersvrouwen koor en het trompetterkorps. Tholen is Den Haag al 600 jaar voor, vond de heer Brink, want de residentie heeft nog altijd geen stadsrechten. Niettemin zijn er banden, voor al ook met Scheveningen, waar de thoolse vissers menigmaal een thuishaven vinden. Dit laatste werd ook onderstreept door de heer D. Groen, voorzitter van de wijkver eniging Duin en Westduin. Na de felicita ties was Tholens burgemeester een grote doos haagse hopjes, een doos gestoomde ma kreel en een groet voor de thoolse burgerij van burgemeester Kolfschoten uit Den Haag rijker (zie elders de inhoud van deze brief afgedrukt). Burgemeester Van Boeijen stelde niet alleen de ontvangen, geschenken op hoge prijs maar vooral de komst van zovelen uit Sche veningen en Den Haag naar Tholen. U geeft hiermee aan onze festiviteiten extra fleur. De burgemeester wenste hen nog een prettig uurtje toe in Tholen en een weer behouden thuiskomst. Beluisterd door een grote menigte trad vervolgens het Vissersvrouwenkoor op voor de pui van het stadhuis. „Kind van Holland" - Schevenings Vissersblad en „Van m'n Holland wil ik zingen" waren de door de Vissersvrouwen gebrachte liederen. De leeftijd van de aanwezige leden vari eerde van 34 tot 73 jaar. DOOR VELEN GEMIST Daar weinigen op de hoogte waren van de taptoe, die om 11 gebracht werd door het tamboer, trompetter en pijperskorps „Metro' is door velen een prachtig schouw spel gemist. Het door schijnwerpers ver lichte stadhuis met ter hoogte van de vlagge- stok twee trompetters vanuit de vensters blazend en beneden flonkerend de overige leden van het korps werd het een prachtig besluit van deze bezoekers uit Scheveningen. Overigens was tevoren de toeloop in de stad nog zo groot dat de vissersvrouwen hoegenaamd geen kans kregen het ver diende kopje koffie te gebruiken. Wat was dat toch een mooi schouwspel voor dat stadhuis. SPROOKJESOPTOCHT Onder belangrijk gunstiger weersomstan digheden kwam vrijdag de thoolse jeugd ojmieuw aan bod. Met een sprookjesoptocht vanaf de scholen aan de Zoekweg gestart door een gedeelte van de stad voorzover t mogelijk was. En ook dit werd een ge- sfaagd programma-onderdeel Twaalf groepen met daarnaast nog individuele jeugdige feestvierders op versierde fietsen, steppen, enz. Men zag er Ali Baba en de 40 rovers, Sneeuwitje, Doornroosje en Duimeliesje, maar ook een prachtige wagen met elfjes en de koningin van de Huishoudschool, met een wat dichter bij de twintigste eeuw lig gende visie van de uloschool, nl. een wagen met marsmannetjes, in volledige uitrusting met alle bijbehorende ruimtevaart-attributen. Bizonder leuk was het groepje van de allerkleinsten, waaronder twee snoezige bak kertjes. Er waren ook pony's met versierde wagens. Op het speelterrein aan de Bosstraat zei burgemeester Van Boeijen: Jongens en meisjes, nu jullie ons zoveel moois hebt laten zien, willen we toch ook graag iets doen. We waren van plan een jury de mooiste groep te laten uitkiezen en daarvoor een prijs beschikbaar te stellen, maar dat was een hopeloze opgave. Alle 12 groepen verdienen een eerste prijs. Daarom zal er na de herfstvakantie op school worden ge trakteerd en krijgt elke groep een grote tegel van de pottenbakker Henk Potters uit Oisterwijk met daarop het voorgestelde sprookje. Onmiddellijk na de belofte van de burge meester, zette het „jeugdtamboerkorps" weer een pittige „mars" in en trok de stoet langs dezelfde route terug naar het uitgangspunt. VOLLE ZAAL Voor de derde keer werd de jubileumhal vrijdagavond geheel gevuld - 1100 bezoekers voor het bijwonen van de ontspannings avond met Willy en Willeke Alberti, Annie de Reuver, de Wama's, Peter Oran, Frans Vrolijk en het trio Kees de Nijs. Een gevarieerd een luchtig programma, waarbij de heer A. te Pas tevoren de be zoekers en de artiesten had verwelkomd en er op had gewezen, hoe vooral de heren H. Dijkslag, Bout en J. Blaas enorm veel voorbereidend werk hadden verricht om tot deze gezellige avond te komen. Bizondere bijval kregen Annie de Reuver en De Wama's met tenslotte voor iedere artiest een bloemetje of andere herinnering aan dit optreden in Tholen. AMERSFOORT LYCEUM KWAM EVENEENS FELICITEREN Op de laatste feestdag bleven de verras singen evenmin achterwege. Niet alleen van wege de stralende dag, die elk record van vorige dagen nog verre overtrof voor wat het aantal bezoekers betrof. Duizenden bij het concours hippique, duizenden tegelijker tijd in de thoolse straten, honderden savonds weer bij het dansensemble R en daarnaast nog altijd maar overvolle straten. Tenslotte duizenden ook getuige van het machtige vuurwerk aan de voet van de Mosterddijk in de Dalempolder. Zaterdag was er op het stadhuis ook een deputatie van het Amersfoorts Lyceum, waarvan leraren en leerlingen nu al een jaar of drie een thoolse werkweek mee maken, georganiseerd door de Z.L.M. kring In tegenwoordigheid van de Z.L.M. kring voorzitter P. W. C. van Westen, kring- Een week feest in Tholen met een dergelijke belangstelling is een unicum. Even zelfzaam is het dat met al die duizenden mensen in vrijwel elke leeftijd zo goed als zonder enige wanklank is verlopen. Laten we maar gerust stellen: inderdaad zonder wanklank. Elke avond weer. Tot en met de topdrukte van zaterdagavond toe. Hier en daar een wat lichte drang tijdens het sluitingsuur van de horeca-bedrijven, maar verder dan een overreding van politionele zijde behoefde het niet te komen. Geen werkelijk optreden dus. Mogelijk is dat nog de grootste pluim die op de thoolse feesthoed gestoken mag worden. Niet, dat in het andere geval zaterdag jl. alleen Tholenaren ver antwoordelijk gesteld zouden kunnen worden. Ze vormden slechts een klein deel van de aanwezige massa. Maar duidelijk was bij allen de opzet aanwezig het niet verder te laten komen dan een ontspannen gezellige feestviering. Een enkeling mocht die drempel dan even hebben overschreden en ietwat luid ruchtiger zijn dan normaal, het ging alles snel over. Nogmaals, een compliment waard. Al hoort het niet anders te zijn en al blijkt dat het juist door ook aan normen bij een feest vast te houden, het er des te gezelliger door kan zijn. Waar de oorzaak te zoeken van dit goede verloop? Vanzelf sprekend allereerst bij al degenen, die kwamen feestvieren. Die het gezellig wilden houden. Die enorme massa, maar ook terug te brengen tot ieder individueel. In de tweede plaats kan een mogelijke oorzaak zijn, dat er gedurende die feestweek toch telkens weer zodanig boeiende pro grammapunten waren, dat weinigen door verveling de remmen los lieten. Tenslotte en dat willen we na die week toch wel graag even onderstrepen, was daar de groep Tholen van de Rijkspolitie, van hoog tot laag, niet alleen uit gestationneerd in Tholen zelf, maar ook in de andere eilandgemeenten, die vorige week naar Tholen werden getrokken. De politie, die van de eerste tot de laatste feestminuut klaar moest staan. Die telkens weer „bedreigde punten", denk maar aan de vlucht op het sportveld van de duizenden tijdens de onweersbui, denk maar aan de komst van de tien bussen Scheveningers, aan de sprookjesoptocht, aan het optreden van het ensemble uit Rotterdam aan het leiden van de verkeersstromen, denk maar aan ontvangsten, plechtigheden, sluitingstijden, ontspanningsavonden en wat er die week ook in Tholen is gebeurd. De politie hier, de politie daar, de politie, hoe klein van groep ook voor zo'n gebeuren, overal. Ook een correct optreden, wanneer al bij herhaling was gevraagd ergens wat ruimte te laten. Telkens kwamen er dan toch weer nieuwelingen, die niet wisten, dat een bepaalde ruimte, een zekere doorgang vrij moest blijven. De politie, die als eenzame in deze „feestwoestijn", geen feestneus kon opzetten, omdat minstens 15 uur van de dag de plicht haar bond. Zeker, dat brengt het beroep mee. Een beroep, waarvoor ze zelf hebben gekozen. Niettemin mag er het petje voor worden afgenomen. Daarom ook misschien wat minder ruimte voor het feestverslag om toch dit even naar voren te brengen. En de gehele groep der rijkspolitie van het eiland Tholen, van hoog tot laag te danken voor wat ze in de week van 1217 september in en voor Tholen, wat ze voor de bevolking en de nog meerdere bezoekers hebben willen doen en willen zijn. Wanneer u enkele lezers, misschien als uitzondering toch een keer een hard woord kreeg, dan was dat of minstens verdiend of lang niet zo hard bedoeld. Dan ging dat in het vuur van het „gevecht" om het alles in goede banen te leiden. Dat is gelukt. Volledig gelukt. Met onze complimenten! secretaris M. C. J. Kosten, de heer en me vrouw Van Heusden uit Scherpenisse en nog enkele andere „Leyceumbekenden" werden de 11, Amersfoorters op het stad huis ontvangen. Bij monde van Lycëist Hugo van Lynden werden gelukwensen aangeboden namens het Amersfoortse Lyceum, die er daarbij aan herinnerde hoe nog betrekkelijk kortgeleden de stad van de grote kei haar 700 jarig be staan herdacht. Gezocht in oude paperassen vond men een publikatie uit de zeventiende eeuw, waarbij het stelen van o.m. aardap pelen aan de kaak werd gesteld en de burgers verzocht overtreders aan te geven, die streng gestraft zouden worden. „Dat komt bizonder van pas", antwoorde burgemeester Van Boeijen in zijn dankwoord want ook hier blijken middeleeuwse ge bruiken niet vreemd, waar al een en ander maal iets van de groenten-en fruitpyramide op de Markt is vermist. Hij vond het bi zonder sympathiek, dat Amersfoorters tot deze geste waren gekomen en de verre reis naar Tholen wilden maken. We zijn zeer gevoelig voor dit blijk van sympathie en zullen ook in de toekomst gaarne de Amers foorters weer voor een werkweek ontvangen, aldus de burgemeester. BROMFIETS- HINDERNISWEDSTRIJD Bij deze feestweek kreeg ieder een beurt, ook bromfietsrijders. Op het speelterrein aan de Bosstraat was er een hinderniswedstrijd. Winnaar werd P. van Beek, die fouteloos alle hindernissen wist te omzeilen. Nummer twee werd J. Schot en de derde prijs ging naar G. van der Linden, allen uit Tholen CONCOURS HIPPIQUE Met 's morgens dressuur op een terrein van ,Luchtenburg" was er 's middags In de Dalempolder een groot concours hippique, nadat tevoren de pony's een rit door Tholen maakten. Op het terrein aan de Dalemseweg kwamen 12 rijverenigingen op het veld. De voorzitter van de gewestelijke bond van Landelijke Rijverenigingen, jhr. mr L. P. Quarles van Ufford uit 's-Gravenpolder opende het concours met ook een felicitatie voor Tholens jubileum. Een goede ge dachte om de paardensport als programma onderdeel op te nemen vond deze bonds voorzitter. Met burgemeester van Boeijen en F. P. de Munck inspecteerde hij de keurig opge-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 3