BREDA 'Tïlodinette PLAATWERKERS BANKWERKERS AUTOGEEN-LASSERS ONGESCHOOLDEN KOPERSOLDEERDERS JEUGDIGE KRACHTEN MAGAZIJNBEDIENDE N.V. GEBR. GOEDHART Hotel „Zeeland woninginrichting K.V. MAYFAIR HERENKLEDINGFABRIEK die de nieuwe technische opleiding willen volgen voor Eig. M. M. Tiehem Complete M. J. DEN ENGELSMAN Het betere bier komt uit KOEL- en LUCHTTECHNISCHE APPARATEN SINT-MAARTENSDIJK Tevens is er bij ons nog JONGENS plaats voor V"-,- Si' Éj IÉ111I1111 'y r.> ;- -•■ 'i -.3-'% - t Renbode kreeg schrik van z'n leven Ondertussen rukte het Franse leger, bij gebrek aan noemenswaardige tegenstand, snel op. In het vroege voorjaar van 1747 bezetten zij Staats-Vlaanderen (thans Zeeuws-Vlaanderen)Voor Zeeland dreigt onmiddellijk gevaar. Walcheren raakt in paniek, het broeit op de eilanden, men walgt van de ziekelijke halfslachtigheid der regenten, latente Oranjeliefde breekt baan en onze nationale historie in het algemeen, de Zeeuwse in 't bijzonder, heeft het geleerd, dat zo een beweging nooit of nimmer kan worden onderdrukt Van 24 op 25 april 1747 vergaderden 's nachts de schutters (burgerwacht) uit Vere. De vroedschap werd gedwongen prins Willem van Oranje tot stadhouder uit te roepen. De andere steden van Zeeland volgen en de 28ste april 1747 is Willem IV stadhouder van Zeeland. Na onze provincie volgen Holland, Overijsel en Utrecht en eer twee weken zijn verlopen is de Prins stadhouder/ kapitein- en admiraal-generaal der Verenigde Neder landen. De andere steden van Zeeland volgen..., maar zo zonder meer ging dat niet overal in de provincie, daarvoor waren haat en achterdocht tegen vooral som mige regenten te sterk aanwezig. De bestuurscolleges waren inderdaad gezwicht Oranje als stadhouder te aanvaarden, maar veelal onder druk van het volk, en misschien juist daarom wantrouwde men bepaalde bestuurders en eiste men hun aftreden. Men verlangde in hun plaats om hun integriteit bekendstaande, oranje gezinde personen, om als regenten ad interim op te treden. Zo ging het ook op het eiland Tholen. In het 20ste deel van zijn in 1759 te Amsterdam Indien God het Huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden daaraan de bouwlieden... Echter, wat een bouwkundigen en v/at een bouwers waren o:ize voorvaderen. De Grote of Onze Lieve Vrouwenkerk omstreeks 1700 Stad stondt, vernagelen, op een gerugt, dat die van S. Anneland voorhadden, zig meester van het zelve te maaken, om het tegen de Stad te gebruiken. Die van Vosmeer, kennis gekreegen hebbende van dit vernagelen, kreeten 't uit, als een tastbaar bewys, dat men in Thoolen verstand hieldt met den vyand. De Drossaard van S. Maartensdyk scheen zelf niet te weeten, wat hy van dit vernagelen van 't geschut denken zou. en was niet voldaan, in de reden, die 'er hem de Wethouderschap van gaf. Te S. Anne land. bleeven de boeren oproerig, tot dat er, op ver zoek van die van Thoolen, vyftig dragonders, uit de bezetting van Bergen op Zoom, in 't Dorp gelegd werden, die 'er eenigen tyd huis hielden. De Pre dikant Adolf van Loon, die zig, in den aanvang der beweeginge, aan 't hoofd der bezendinge bevonden hadt. werdt toen, gevangkelyk naar Thoolen gebragt, daarhy een tyd lang in hegtenis zat. Doch, eindelyk, beweezen hebbende, dat men hem tot het aanneemen van den last gedwongen hadt, werdt hy op vrye voe len gesteld. De Stad en het Eiland raakten dus allensskens in rust..." Maar het jaar is nog niet ten einde; heel wat span ningen staan nog te wachten. De Franse troepen zijn namelijk nog steeds aan de winnende hand; binnen een maand heeft men heel Staats-Vlaanderen veroverd, een andere legergroep verslaat de verbonden legers bij Maastricht en rukt op naar Bergen op Zoom. dat wordt belegerd. Tholen, in goede staat van tegenweer Het Sint-Annalandse wantrouwen in de regenten van uitgegeven Vaderlandsche Historie, beschrijft vrij plas- Tholen blijkt ergens niet eens misplaatst te zijn geweest, tiscli J. Wagenaar de wederwaardigheden in het Thool- se land te dien tijde ..Te Thoolen, bleef de benoeming van den Prins langst agter wege. Zy geschiedde hier niet voor den zevenentwintigstenen 't gemeen hadt "r zo dra geene kennis van gekregen, of de boeren van S. Anneland en anderen, ter Stad in gerukt, vorderden verande ring in de Regeeringe. Men riep „dat de Regenten 't Land verraaden hadden, en dat men, te Zierikzee, 't verraad klaarlyk ontdekt hadt." Doch deeze ont dekking bestondt alleenlyk hierin, dat men, in cene oude kist, die 't volk meende met buskruid gevuld te zyn, niet dan zand gevonden hadt, behalve, dat het geschut van binnen vol steentjes zat. Men begeer de dan, ook te Thoolen, 't geschut en den voorraad van 't buskruid te onderzoeken, 't Geschiedde. Doch 't geschut werdt wel gelaaden bevonden. De tonne tjes buskruid, opgeslaagen ter keure van de boeren, die 'er den arm, tot op den bodem, in staken, waren ook behoorlyk gevuld. Toen wilden de boeren de proef neemen van 't geschut. Zy staken een stuk af, zonder te gedoogen dat 'er de kogel afgenomen werdt. De kogel snorde eenen renbode van den Hertoge van Cumberland, toen juist den dyk langs rydende, voorby, zonder hem te raakendoch hy klaagde naderhand zeer, over het gevaar, welk men hem hadt doen loopen. De boeren, hierop naar huis gekeerd, zonden, eenige dagen laater, eene bezen ding, met den Predikant en Sekretaris van S. Anne land aan 't hoofd, naar Thoolen, om eenigen uit de Regenten te ontzetten van 't bewind, of ten minsten te bevorderen, dat hun eenige byzitters uit het platte Land werden toegevoegd. De Stad raakte hierop in roere. De Regenten verlieten 't Stadhuis, daar de boeren en 't graauw, drie dagen, lang, huis hielden, alles doorsnuffelende; en alles, met name, al wat in de Fransche taaie geschreeven was, voor blyken van Landverraaderye opneemende. Daar was er zelfs, die, op 't zien van een afschrift der Verklaaringe des Ko- nings van Frankryk van den zeventienden van Gras maand, uitriepal weêr een brief van den Koning van Frankryk! Doch de Predikant Karei Thibaut bragt de woeste menigte eindelyk tot bedaaren, en bewoog ze, naar huis te gaan. De Regenten namen toen hunne plaatsen wederom in," schoon zy in geduurige angst waren voor de boerenwaarom de Poorten geslooten bleeven. Zelfs liet de Wethouder schap zeker geschut, welk een stuk wegs van de want 't beleg hadt nog maar vier weeken geduurd, toen die van Thoolen, dugtende voor 't overgaan der Stad (Bergen op Zoom), wanneer zy den eersten aan val te wagten zouden hebben, van de Staaten van Zee land en van zyne Hoogheid vryheid begeerden, om zig met de Franschen te mogen verdraagen... Doch al zo men thans bezig is, om het Eiland Thoolen, door het vormen van overstroomingen, en door het opwer pen van batteryen, te dekken, werdt dit verzoek van de hand geweezen." Bang en wankelmoedig zijn de regenten van Tholen. argwanend en ontevreden hierover de overige vroed schappen van het eiland. Het is een enerverende tijd. Ten kóste van 20.000 manschappen krijgt het Franse leger enkele weken later Bergen op Zoom in handen, waarna men bang is voor een aktie tegen Zeeland „Doch Thoolen was in goeden staat van tegenweer ge steld. Ook hebben het laate jaargetyde, de gevaarlyk- heid der Zeeuwsche stroomen en de nabyheid van 't yereenigd Leger, welk het Fransche, geduuriglyk, den toevoer afsneedt, naar alle waarschynlykheid, veel toe- gebragt, om deezen toeleg te doen verwylen..." Voor het land was het echter een moeilijke tijd. Uit geput en vervallen was de staat der Verenigde Neder landen. Mede door deze druk klampte men zich des te steviger vast aan de Prins van Oranje. In 1748 be,- gonnen de vredesonderhandelingen met Frankrijk waarbij Lodewijk XV zich zeer soepel toonde door alle veroveringen terug te geven. Naar buitenuit was voor lopig het gevaar geweken, maar de binnenlandse toe stand was nog verre van rustig, vooral in de grote steden. Overwegend berustend in het heden, onbewust van de vele oorlogen en rampspoeden die komende eeuwen nog in petto zullen houden, leeft echter, ondanks een zo nu en dan fel reageren, onveranderlijk het Zeeuwse volk in het algemeen, zoals Van Oosterzee het in 1841 neerschreef: „...uit de gedurige ondervinding, van door de hoede des Almagtigen te moeten bewaard worden tegen stormen en zeevloeden. Dit moest hun een gevoel van afhankelijkheid instorten van het eeu wig Opperwezen, dat den grond van godsdienstigheid uitmaakt... De nazaat heeft die deugden van het voor geslacht overgeërfd, en bij de vele veranderingen, die de latere lotgevallen der nederlandse natie in het volkskarakter hebben teweeg gebragt, vrij getrouw bewaard..." J. T. Dekker - Sint-Annaland. Wel geen 600 jaar, maar al jaren is in Tholen de meest gerenommeerde zaak van het eiland Kaai 6 - Tholen Voorstraat 1 5 Showroom Weststraat 12 SINT-ANNALAND 9 - T,/ K/ Wegens voortdurende uitbreidingen vragen wij voor spoedige indiensttreding! of iemand die daarvoor wenst te worden opgeleid Voor woning kan zo nodig worden gezorgd! Sollicitaties worden met belangstelling ingewacht bij NIJVERHEIDSWEG 6 SINT-MAARTENSDIJK Tel. 01666.666 Nijverheidsweg 1 Telefoon (01666) 511 - 599 EEN BEROEP TYPISCH VOOR MEISJES: CONFECTICIEN

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 17