WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.F1LIPSLAND Wethouders WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT 600 STAD Herbers& jenniskens Groeiend naar de Thoolse gedenkdagen IV De redaktie legt u deze week voor: Raadsverslag Scherpenisse Schietvereniging kreeg aflossings-snbsidie Nieuw straatverlichtingscontract Afscheid raadslid Hage (na 20 jaar) JAAR Scheveningers mogelijk met tien bussen naar de stad Vissersvrouwenkoor uit Scheveningen komt mee Universiteit Pretoria (Zuid Afrika) verzocht exemplaar „Tholent stad en eiland". Allerwege enthousiasme Paardesport successen THOLEN 22e 'jaargang No. 42 1 september 1966 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 3.75 per half jaar franko p.p. 4.75 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Op de eerste dinsdag van de maand sep tember - ditmaal op de zesde - zullen de nieu we wethouders van de nieuwe gemeentera den worden gekozen. In vrijwel elke gemeen te van ons land (tenzij dat al eerder gebeur de door tussentijdse verkiezingen vanwege samenvoegingen of om andere oorzaken) wordt a.s. dinsdag het uitvoerend college van een gemeenteraad buiten de voorzitter, benoemd. In menige gemeente zullen daar toe voorbereidende besprekingen zijn ge weest en is om deze in ander verband al eens eerder gebezigde uitdrukking weer eens neer te pennen, de pap, de wethouderspap reeds gestort. Over de bezetting van de tegenwoordig behoorlijk betaalde wethouderszetels vindt immers vrijwel overal overleg plaats tussen de verschillende groepen en partijen. Komt men tot overeenstemming, dan zijn de heren al zeker van de uitslag nog voor men aan de stemming toe is. Niet anders is dat bij de gemeenten in onze streek. In menige plaats is het vrij zeker, wat de uitkomst zal zijn. Het komt ondanks afspra ken ook wel voor, dat men de huid verkocht voor de beer was gevangen. En dat is in onze tijd een vrij kostbare huid, De kleine Thoolse en St. Philiplandse ge meenten beperken zich tot de keuze van 2 wethouders. Het moet immers al een gemeen te zijn van een 20.000 inwoners eer een der de wethouderszetel beschikbaar is. Hiervan mag weliswaar met goedkeuring van gede puteerden worden afgeweken, maar regel is het niet. Wethouders kunnen slechts zijn degenen die tot raadslid zijn gekozen. Werd vroeger het wethouderschap veelal gezien als een erebaantje - en dan was het ook meestel een eerbiedwaardig notabel - I thans wordt van de functionaris, wil het j goed zijp, heel wat meer geëist. Een vak- j man op het gemeentelijk terrein. Kennis van zaken, zij het misschien bizondere kennis van het hem toegewezen onderdeel zoals onderwijs, openbare werken of dergelijke, representatief bij vervanging van de burge meester, kortom „reserve-hoofd" van de ge meente. Dinsdag a.s. zal menig zittende wehouder terugkeren op zijn zetel, maar met name ook in onze streek zal ook menig nieuw ge zicht de oude plaats bezetten. Daarvan kun nen we in ons volgend nummer melding ma ken. Voorlopig hopen we dat de nieuwe wethouders uit het goede - of het dan oud of nieuw is - hout gesneden mogen zijn. En wie meer over de dan aan hen opge dragen taak wil weten leze het boekje van Sikkes-Rasterhoff: „Het lidmaatschap van de gemeenteraad", een handleiding niet al leen voor wethouders. Een voltallige raad van de gemeente Scher- nisse werkte zich maandag 29 augustus jl. vlot door de niet grote agenda Bij de ingekomen stukken was er het ver zoek van de schietvereniging „Prinses Ju liana" ter plaatse om voor 1966 een subsi die te willen toestaan van f 1,00.Aange zien de aanvrage ten nauwste verband houdt met de aflossing van de kosten van de schiet- kuil stellen b en w voor gunstig te beschik ken waartegen niemand van de raadsleden bezwaar heeft. De voorzitter deelt vervolgens mee, dat de hearing van de Staatssecretaris inzake de herindeling Tholen op vrijdag 2 sep tember geen doorgang zal vinden, zoals een telefonische mededeling vanuit Middelburg duidelijk maakte. Mogelijk dat het bedanken van de minister van Binnenlandse Zaken aan dit uitstel niet vreemd is, wordt door de raad verondersteld. Er is voorts een hernieuwd verzoek van de Zeeuwse Stichting voor revalidatie om een jaarlijkse subsidie van f 0.05 per inwo ner. Hoewel b en w tegenover de doelstel ling zeker niet onwelwillend staan, vinden ze dit gezien de gemeentefinanciën toch te veel gevraagd. Dit temeer omdat bij een deelname van alle gemeenten de stichting van f 900.naar zo'n f 20.000.subsi die zou groeien. Voortshands willen b en w niet tot sub sidiëring overgaan. En na een enkele vraag of het ook zou kunnen, delen de raadsleden de mening van het college. In eerste instantie was er vervolgens een meerderheidsvoorstel om aan de R.K.Stich ting voor kraamzorg van het Zeeuws Wit Gele Kruis f 2.per verzorgingsdag voor in de gemeente voorkomende gevallen te subsidiëren: Wethouder J. van der Jagt (s.g.p.) merkt evenwel op te zijn terugge komen van zijn eerste mening om hierte genover afwijzend te staan. Zo wordt het een unaniem b en w voorstel. De voorzit ter wijst er op, dat hierover ook in de ver gadering van het college uitvoerig van ge dachten gewisseld is. Dit temeer omdat de andere Stichting voor kraamzorg een alge mene is. Niettemin meent het college dat geen steun onthouden behoefd te worden, wanneer de R.K. een eigen stichting en eventueel inwoners van die overtuiging daar van gebruik willen maken. De heer P. A. Kievit (c.h.u.) informeert of er hier gebruik van zal worden gemaakt De voorzitter denkt van niet, zolang er geen R.K.inwoners zijn. Het kan tot wederopzeg ging worden verstrekt. Alle leden kunnen i zich hiermee verenigen, zij het dat niet de gevraagde f 4.wordt gegeven, maar f 2. 1 per verzorgingsdag zoals dat ook aan de j algemene Zeeuwse Kraamzorgstichting wordt verstrekt. Door diverse kapitaalsuitgaven is de li quiditeitspositie van de gemeente er niet gunstiger op geworden. Aan de minister is verzocht een vaste geldlening op langere termijn te doen aanbieden. Tussentijds dient met kasgeld te worden gefinancierd. Voorge- j steld wordt deze aan te gaan tot een bedrag van een ton voor de periode van 16 sept. 16 december. Op voorstel van b en w wordt besloten tot het aangaan van een nieuw contract voor de openbare verlichting met P.Z.E.M.. De kosten bedragen thans f 3900.per jaar en zullen volgens het nieuwe contract f 3700.bedragen, maar gemakkelijker zijn aan te passen bij kostenstijgingen. REKENING 1964 Deze is door de commissie uit de raad onderzocht en bij monde van dhr, A. Hage (gem. belang) wordt rapport uitgebracht. Gerezen vragen werden door secretaris en financieel ambtenaar bevredigend beant woordt De commissie was van mening, dat het onderhoud van de oude school in de Schoolstraat beter kan zijn, zolang van dat gebouw nog voor verschillende doeleinden gebruik wordt gemaakt. Voorts meent de commissie dat van de gekweekte reserve gebruik dient te worden voor nuttige alge mene doeleinden in de gemeente.. Overigens kan met de voorgelegde cijfers akkoord worden gegaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt de ge meenterekening 1964 voorlopig vastgesteld. AFSCHEID HAGE In de nieuwe raad keren zes „oude" le den terug maar de heer A. Hage stelde zich niet herkiesbaar. De voorzitter verwacht dat het de laatste bijeenkomst is van de raad in deze samenstelling en wijst er op, dat het er bij dhr. Hage niet om ging dat men hem niet meer wilde hebben, maar dat hij zich meende te moeten terugtrekken vanwege een gevorderde leeftijd. Al is het ener zijds spijtig, anderszijds mag het een ver standige beslissing worden genoemd, meent de voorzitter. Op zekere leeftijd gaat het moeilijk worden het allemaal bij te houden en dan wordt vaak vergeten wat betrokkene in zijn goede dagen voor de gemeente bete kende. Bij dit afscheid is dit niet zo. De ge hele raad en gemeente mag dhr. Hage dankbaar zijn voor hetgeen hij voor Scher penisse deed. Bijna op de dag af 20 jaar ge leden kwam dhr. Hage in de raad en stond gedurende die periode mede aan het bewind. De eerste periode tussen 1946 en 1951 de tweede tussen 1957 tot heden. Zestien jaar lang Scherpenisse gediend met in totaal 137 raadsvergaderingen van de 139 bijge woond. Vandaag 9 jaar geleden begon de tweede periode, die thans wordt afgesloten. Een goed en geacht raadslid gaat met dhr. Hage vertrekken, terwijl hij zich ook op ander terrein verdienstelijk maakte. Er is veel tot stand gekomen. Moge u nog vele gezonde jaren tegemoet gaan en het gemeen tewerk, zij in dit of ander verband volgen. Wethouder J. van der Jagt sprekend na mens de raad dankt de scheidende collega eveneens en hoopt dat in deze tijd zal mogen ervaren, dat er een tijd van komen en van gaan zal zijn, ook uit dit leven. In zijn dankwoord merkt dhr. Hage op steeds prettig te hebben mogen samenwer ken en zelfs bij principiële verschillen was er geen hatelijkheid. Ik meen me bij het klimmen der jaren tijdig te moeten terugtrekken en het aan een jongere over te geven. Ik ben dankbaar te hebben mogen meewerken aan het welzijn van Scherpenisse. Daaronder waren zorge lijke wederopbouwjaren na de oorlog, maar tal van zaken zijn tot stand gekomen of ver beterd, zoals bijvoorbeeld het onderwijs, het culturele leven en de recreatie, de woning bouw, het tot standkomen van speelweide ijsbaan, enz. Ik hoop dat er ook bij de nieuwe raad wederzijds begrip wordt ge toond en dat Scherpenisse zelfstandig zal mo gen blijven, want in de nieuwe samenbunde ling kan ik weinig of geen voordeel voor de inwoners zien. Nogmaals allen vriendelijk dank, ook secretaris, andere ambtenaren en bode, zo besloot dhr. Hage. De door de jury aangewezen beste vaas gladiolen werd op de zevende Floratho inge zonden door de heer P. C. J. Steendijk te Stavenisse, die zelf steeds een goot aandeel had in de organisatie daarvan en volgende week naar Goes vertrekt. De heer Steen dijk is werkzaam bij de Grond en Pachtkamer. Het beste voor de familie in de nieu we woonplaats. De heer en mevr. Steendijk bij het fraaie bouquet en de daarbij staande wisselbeker, die hem werd uitgereikt. Zie voor Floratho-verslag pagina 5. RONDVRAAG De heer Dijke verzocht maatregelen voor de afvalton voor de destructor en voorts of in navolging van Sint Annaland eenmaal per maand grof vuil kan worden opgehaald. De voorzitter anwoordt dat een regeling dienaangaande in bespreking is, mede ook als gevolg van deelname door Tholen al zit het allemaal nog niet geheel rond, nu Oud Vossemeer nog buiten deze dienst blijft. De heer Polderman zag een goede verbe tering Spuidam-Schoolstraat ook al is daar nog een stukje oude keien gebruikt. Het blijkt dat er niet meer voldoende geld was. Daarna sluiting. Naarmate de herdenkingsweek dichterbij komt, groeit de mede werking van de inwoners uit tot een laaiend enthousiasme. Dat werd niet alleen duidelijk bij de televisie-opnamen van vorige week vrijdag, toen met vooral een sterke jeugdvertegenwoordiging de middeleeuwse kledij een fleurig gezicht opleverde, maar dat blijkt ook uit de medewerking bij verschillende andere zaken, bij de verkoop van de souvenirs bijvoorbeeld bij het de handen ineen slaan voor versiering en verlichting. Overigens is de belangstelling er niet alleen naar binnen, maar niet minder van buiten. De nationale pers besteedt veel aandacht aan de Thoolse historie en het programma voor de herdenkings week. Laat Tholen er maar op berekend zijn, dat het heel wat mensen van buitenaf binnen haar veste zal krijgen in de week van 12-17 september. Politie en andere organisatoren staan voor de niet gemakkelijke taak dat alles in goede banen te leiden. Het minste wat men er aan kan doen is als burgers zelf degenen die regelend moeten optreden zoveel mogelijk tegemoet te komen en mede daardoor de vreemdelingen een goede herinnering mee te geven. UIT ZUID-AFRIKA Een staaltje van de belangstelling van buiten af is bijvoorbeeld het verzoek van de universiteit uit Pretoria (Zuid-Afrika) om voor haar bibliotheek een exemplaar te mo gen ontvangen van de herdenkingsuitgave „Tholen, stad en eiland" Men vraagt zich dan soms wel af, hoe het ook daar bekend is geworden. Kranten, radio, t.v. dragen er het hunne toe bij In dit verband herinneren we nog eens aan de t.v. uitzending, morgen vrijdagavond na het journaal van 8 uur in Avro's televizier. Ongetwijfeld zullen dan thoolse beelden zijn te zien en daarbij ook de demonstratie van de Middeleeuwse kle derdracht het tot dusver wel grootste succes van de organisatie. SOUVENIRS Overigens de verkoop van souvenirs blijkt eveneens een succes te zijn. Voor het meren deel nog beperkt tot verkoop aan eigen bewoners blijkt de aanmaak nauwelijks, ja zelfs niet voldoende bij te houden. SCHEVENINGSE BELANGSTELLING Een ander schrijven dat de Stichting Tholen 600 jaar stad" bereikte kwam uit Schevenin gen van de wijkvereniging Scheveningen- Duindorp. Bericht werd dat deze wijkver eniging voornemens is een uitstapje naar Tholen op één van de herdenkingsdagen- vermoedelijk donderdag - te organiseren en daartoe via het advertentieblad „De Post hoorn' gelegenheid tot opgave voor de tocht deed. Het resultaat hiervan, is dat verwacht werd dat mogelijk wel tien bussen vol uit Scheveningen en omgeving naar Tholen ko men met waarschijnlijk ook het bekende Scheveningse vissersvrouwenkoor en de drumband, die bereid zijn hun vocale bijdra ge op die dag dan ook te leveren. Niet uit gesloten dan ook, dat men donderdag 15 september het vissersvrouwenkoor in Sche veningse dracht op de Thoolse markt zal kunnen beluisteren. „BOSJE" VERLICHT Inmiddels is toch vrij zeker, dat de bos jes langs de voet een feestverlichting krij gen en daarmee de sfeer zullen verhogen. De „poortersbrief" waarvan ons een afdruk op het fraaie zegel werd getoond, is in druk. Daarover hebben we in het vorig nummer mededelingen gedaan. Er zijn nog wel en kele enthousiaste-medewerkers-vaklieden no dig om de technische outillage rond te krij gen U weet het men kan zich daarvoor tot Nieuwe wethouders Thools enthousiasme voor herdenkingsweek Mogelijk ook Scheveningse vissersvrouwen koor op Thoolse markt. Een record-drukte op zevende Floratho Een scheidende Poortvlietse gemeentebode Uitstel hearing staatssecretaris samenvoeging Thoolse gemeenten Zo gy het quaad vooraf niet ziet De nederval en waarschuwt niet. de directie van de Centrale Dienst wenden. Wat er ook boven verwachting gaat is de verkoop van kaarten voor de ontspan ningsmiddagen en-of avonden in de jubileum hal. „Swiebertje" trok al een 300 klanten (verkochte kaarten) Nog dagelijks wordt hiervoor in het gemeentehuis tussen 7 en 8 uur zitting gehouden. Wanneer u te laat bent met een kaart te kopen, kunt u dat niet ons verwijten. Er is nu een en andermaal de aandacht opgevestigd. Het gaat er voorts op lijken dat de oplage van de herdenkingsuitgave nog voor ver schijning uitverkocht zal zijn. Wanneer u meent dat ook dit overdreven is moet u dat risico nemen. ZELFS WIJNKELDER Inmiddels gaat de middenstand zich roe ren. Niet alleen dat de Kerkstraat een f 350 op tafel bracht voor versiering en verlich ting. maar ook andere buurten komen tot ge zamenlijke aktiviteiten. Een -middenstander kwam zelfs op de gedachte om een wijnkel der in te richten en zo zal daar ook de voor Tholen wel unieke gelegenheid zijn dat men een ,bier- oder weinstube" kan bezoeken. Onder de ongeveer 300 jarige woning van de voormalige firma Pot, waar thans architect Boelhouwers zetelt heeft men een kelder van zo'n 90 vierkante meter stof vrij gemaakt muurschilderingen aangebracht kortom in ,oude stijl" aangekleed en een sfeer aangebracht die weinig onderdoet voor een echte wijnkelder ergens aan Moezel of Rijn. Zo aktiveert de een de ander. Inmiddels zijn of worden in Tholen de programma's bezorgd, terwijl belangstellen den van elders die op het stadhuis kunnen aanvragen en dan krijgen toegezonden, zo lang de voorraad strekt. Tholen kwam in beweging en de sneeuw bal van het enthousiasme rolt verder. Men wil nu de goede zijde tonen en nadat de streek voorheen wel eens in een ver keerd daglicht werd geplaatst, wordt thans veel gedaan om aan te tonen, dat een gemeenschap gezamenlijk toch iets kan presteren. Dat blijkt ook buiten de thoolse deur weerklank te vinden. Er wordt goodwill gekweekt. Dan kunnen kleine vergissingen misverstanden, schoonheidsfoutjes over het hoofd wor den gezien. Laten de Tholenaars daar ook straks aan denken, wanneer oud-inwoners of vreemdelingen hun belangstelling tonen Men kan met een kleinigheid veel sneller wat verliezen, dat en gros is verdiend. Laat het vooral gezellig blijven en geen storende wanklanken een goede opzet ontsieren. Die opzet is tot dusver lof waardig. Woensdag 24 augustus jl. werd door de rijvereniging „De Eendrachtruiters" te Oud Vossemeer deelgenomen aan het concours- hippique dat te Zevenbergen werd gehou den. Vanwege de grote deelneming, ook uit verschillende andere provincies was de con currentie groot. Toch wisten de Eendrachtruiters zich uit stekend te weren, wat uit de volgende uit slagen duidelijk blijkt. Dressuur voor achttallen 5e prijs „de Eendrachtruiters" Individueel klasse licht 2e prijs J. J. v. d. Slikke Springconcours klasse middel 2e prijs J. A. Geuze Sprinconcours klasse middel 2e prijs J. J. v. d. Slikke 6e prijs J. P. van Dalen Springconcours „Speel uw spel" 1ste prijs J. R. van Dalen De heer J. P. van Dalen behaalde met Vera nog twee fraaie derde prijzen in het interprovinciale springconcours. Per gewest werden hier alleen door de twee beste com binaties aan deelgenomen. HEARING STAATSSECRETARIS HERINDELING GAAT NIET DOOR Maandag 29 augustus jl. berichtte het Provinciaal Bestuur van Zeeland aan de gemeentebesturen op Tholen, dat de be spreking op 2 september a.s, tussen de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en de raden der gemeenten op Tholen met be trekking tot de gemeentelijke herindeling, NIET DOORGAAT. Een andere datum werd niet vastgesteld. Een en ander wordt in verband gebracht met de ontslagaanvrage van minister Smallen- broek. s LIÊVEVROUWESTR. 6 BERGEN OP ZOOM DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 Dr. J. M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 4 t.e.m. 10 september Zaterdag 6.16 18.28 Maandag 6.40 18.50 Dinsdag 7.10 19.24 Woensdag 7.46 20.00 Donderdag 8.26 20.48 Vrijdag 9.24 22.00 Zaterdag 10.46 23.36 Laatste kwartier f september te 3.08 uur REIS BEJAARDEN Woensdag 24 augustus jl. vertrokken 2 bussen met 71 thoolse bejaarden vanaf de markt richting Zijpe voor het jaarlijks toch tje. Zierikzee was de eerstt pleisterplaats waar de koffie werd gebruikt om zo ge sterkt de Oosterscheldebrug te passeren. Voor menigeen een belevenis dit gigantisch werk persoonlijk in ogenschouw tt kunnen nemen Om kwart over twaalf was men in

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 1