WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLQND Feestweek in Tholen van 12 tot 17 sept. a,s. WAARIN OPGENOMEN DE THOOISE COURANT Plaatselijk nieuws Zes honderd jaar geleden stadsrechten Herdenkingsprogramma voor jong en oud Historische prenten en kaarten van eiland in fraaie uitgave Een nieuwe kans voor spaarders De redaktie legt u deze week voor trw&zs Souvenirs - historische tentoonstelling - herdenkingssamen komst in monumentale kerk - schoolsportdag - bejaarden en teenager bijeenkomst - sprookjesoptocht - concours hip- pique - Kon. Luchtmachtkapel en groots vuurwerk O RAIFFEISENBANK THOLEN Definitief bestuur C.HJ.O. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG 22e jaargang No. 35 14 juli 1966 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 3.75 per half jaar franko p.p. 4.75 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het mogen „Thoolse Dagen" zijn, een Ronde van Oud-Vossemeer, een bloemententoonstelling „Floratho", een middenstandsshow „Dit Maakt Tholen" of welke andere streekgebeurtenis ook, maar wanneer dat aan de orde is, leeft de gehele streek daarin mee. Dat zal ook het geval dienen te zijn met de herdenking van het historische feit, dat Tholen 600 jaar geleden zijn stadsrechten kreeg. En daarom gaan de streekschijnwerpers zich komende weken vooral richten op onze grootste eilandgemeente, lichtstralen die zich tenslotte samenbundelen in de week van 12 tot 17 septem ber, in welke periode iedere belangstellende streekbewoner zich de een of andere dag naar Tholen zal willen spoeden, hetzij om de historische of de nog bekende „thoolse" klederdrachten te zien, hetzij om vele bezienswaardigheden uit de oude tijden in een aantrekkelijke tentoonstelling te aanschouwen, hetzij als jongere op de schoolsportdag, hetzij bij de samenkomst bejaarden of misschien ook wel als genodigde in de monumentale hervormde kerk, mogelijk zelfs alleen maar om het optreden te zien van een bekende volksdansgroep uit Rotterdam of de Kon. Luchtmachtkapel en het exercitiepeleton, het kan zijn dat slechts de belangstelling uitgaat naar Threa Dops of naar Willeke Alberti en bij velen staat het vast, dat men het grootse vuurwerk op zaterdag 17 sept. aan de Eendracht wil meemaken, maar de een of andere keer zullen de streekbewoners in die week een keer naar „stad" trekken. Ja, zelfs oud-inwoners van Tholen en omgeving hebben reeds snipperdagen gereserveerd voor deze Thoolse herdenkingsdagen. Het stadje aan de Eendracht gaat zich daartoe voorbereiden. En krijgt spontane stimulansen van nabij en verre. men bloemenschikken en moderne handen arbeid. De Thoolse produkten zullen worden gepresenteerd, w.o. de groenten, fruit en bollen. TOT SLOT GROOTS VUURWERK De zaterdag wordt bijna geheel gevuld. Al vroeg zullen de selectie-wedstrijden be ginnen van het concours hippique met mede werking van landelijke rijverenigingen uit Brabant en Zeeland. Er wordt verder een ponyoptocht gehouden, een wedstrijd met hindernissen voor bromfietsen en 's middag de finale van het concours hippique. 'sAv. zal een bekende volksdansgroep uit Rotter dam optreden met folkloristische cultuur uit Iraël, Joego-Slavië en Nederland. En dan zal het feest worden afgesloten met een groot vuurwerk aan de Brabantse kant, met het effect boven de 600 jarige stad aan de Eendracht. Daartussendoor zal de visserij op 9 en 10 september nog een afzonderlijk evenement organiseren los van met programma van de stichting 600 jaar stad. HET GROEIT Die belangstelling voor de herdenking groeit met de week zo niet met de dag. Het begon met de ontdekking door de archivaris, dat de twee zessen in het jaartal voor Tholen ontzaglijk belangrijk bleken te zijn. Het vervolgde met een gedachtenwisseling van enkele inwoners en het breidde zich als een „mossel''vlek uit tot een enthousiaste groep van initiatiefnemers op korte termijn. Inderdaad een korte termijn voor een zo omvangrijk programma. Een programma dat met ruggesteuntje en enige reserve toch de volledige instemming kreeg van de gemeenteraad in de vorm van een bijdrage van 2.per inwoner of om en nabij de 7200,waarvan dan 4800, au fond perdu en het overige als een garan dering. Het wordt aanwijsbaar door de dezer dagen van de pers komende affiche of raam biljet: een afbeelding van het stadhuis- (monument) en de sprekende letters en cij fers: „Tholen 600 jaar stad". Henk Potter uit Oisterwijk was daarvan de ontwerper en binnenkort zal men het in elke gemeente in onze streek tegenkomen. De verwachtingen van de met steeds gro ter enthousiasme werkende stichting „Tholen 600 jaar stad", bestaande uit 19 thoolse ver tegenwoordigers worden naarmate het pro gramma definitieve vormen aanneemt hoop voller. Verrassende steun van het bedrijfs leven, niet alleen uit Tholen, maar ook van elders, reeds nu getoonde interesse vanuit Brabant en België maken het omvangrijke voorbereidende werk van de commissie ge makkelijker. En ook de financiering aan nemelijker, al blijft dat nog altijd de grootste zorg. Daarom ook hoopt men tevens op een daadwerkelijke steun van de eigen inwoners. En inmiddels is reeds in grote lijnen het programma uitgestippeld. DE JUISTE DATUM Op 7 december 1366 werden door heer Jan van Blois aan Tholen stadsrechten verleend. De officiële oorkonde daarvan ligt in het thoolse archief. Deze al eerder aangevochten feiten kun nen met het authentieke dokument worden weerlegd. Alleen voor de herdenking na 600 jaar bleek deze datum weinig geschikt. Precies na sinterklaas en tussen de kerst dagen, in het donkere jaargetijde zat letter lijk alles tegen om het op de officiële datum zelf te gaan herdenken. Daartoe kan een nazomerse septembermaand meestal in ons land met het meest gunstige weerstype beter in aanmerking komen. Na de vakanties ook en met de eerste R in de maand voor mossel en oester een geschikte herdenkingsperiode. Een commissie van welgeteld 19 personen is in Tholen aan het werk. Wekelijks op vergadering en daartussendoor in secties de basis-initiatieven verder ontwikkelend. Daartoe aangevoerd met jeugdig elan door Tholens burgemeester J. E. van Boeijen. Maar ook elk voor zich met eigen talent. Een bekende inwoonster als Ad Kooijmans, vrouwenverenigingen (is het waar dat een mooi kleed wordt gemaakt landbouw, visserij, tuinbouw, jeugdorganisaties be drijfsleven en ga zo maar door. Het vuurtje wakkert aan en het ontbrandt tot een vurige thoolse vlam. Met natuurlijk ook tegenslagen, teleurstellingen, maar toch vastberaden naar de twaalfde september. Tholen denkt niet alleen aan een voorbij vliegende feestweek, maar aan een blijvende herinnering van zeshonderd jaar wel en wee Zeeuwse geschiedenis. GEDENKALBUM Daarom ook een gedachtenis met eeu blij vend karakter. Een uitgave van „Tholen stad en eiland". Keurig verzorgd door de uitgever van de bekende Cronyk van Smalle- gange en daardoor reeds een waarborg voor een waardevolle uitgave. De inhoud bestaat uit de totstandkoming van herdrukken van een aantal historische prenten en kaarten van stad en eiland Tholen, die in een passend omslag worden voorzien van een drietal inleidende beschouwingen van de hand van Dr. P. J. Meertens, M. P. de Bruin en de archivaris van Goes en Tholen mej. A. J. van Heiningen. Een herdruk, die momenteel wordt voorbereid en waarvan binnenkort een prospectus verschijnt en de intekening (via de boekhandel) wordt opengesteld. Een uitgave met een „tijdloos" karakter en daar door te meer waardevol. Vele eilandbewo ners, maar ook van elders in Zeeland en daarbuiten zullen een exemplaar willen be zitten. Temeer, omdat het ook hier gaat om een historisch „album", met een beperkte oplage. De voorintekening zal op 25. komen en reeds lang heeft menig bedrijf uit gezien naar iets specifieks Thools om het relaties, om het bij jubilea of dergelijke te kunnen aanbieden. Met de 21 historische prenten en kaarten, waaronder ook van elke andere thoolse ge meente een afbeelding, zal het een waardevol bezit zijn. Er komen prenten in voor, waar van men het bestaan op een uitzondering na, niet kon bevroeden. Het ligt in de bedoeling, dat dit stukje Thoolse historie op 12 sep tember zal verschijnen. SOUVENIRS De gedachte bij het comité is voorts ge rijpt om in het kader van het 600 jarig be staan te komen tot de introductie van een kunstzinnig verantwoord souvenir, waaraan Tholen tot dusver nog arm is. De keuze viel op enige gebruiksvoorwerpen en sie raden van keramiek, zoals een tegeltje, as bak, beker, lepeltje, e.d. Een souvenir, niet alleen beperkt tot de herdenkingsweek, maar van meer blijvende aard. HISTORISCHE TENTOONSTELLING Een derde overkoepeling van de feest week is de samenstelling van een historische tentoonstelling omvattende stad en eiland Tholen. Een aantal voorwerpen, o.a. van de meekrapteelt zijn reeds aanwezig, naast vele andere bezienswaardigheden uit oude tijden, VAN DAG TOT DAG Om verder het programma van de her denkingsweek op de voet te volgen zij op gemerkt, dat ter introductie aan de daaraan voorafgaande zaterdag een muziekavond wordt gehouden een programma dat bui ten het stichtingscomité omgaat, toch past in de aanloop. Dan zullen namelijk alle muziekkorpsen uit onze streek optreden. Maandag 12 september worden de feeste lijkheden geopend met een herdenkingsbijeen komst in het koorgedeelte van de Grote Kerk. In aanwezigheid van autoriteiten (en het is vrij zeker, dat de commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, alsmede andere Zeeuwse en Brabantse autoriteiten aanwezig zullen zijn) zal professor dr. J. Th. de Smidt, hoogleraar te Amsterdam en Lei den een herdenkingsrede uitspreken. Profes sor Smidt bracht publicaties over de rechts bronnen van de stad Tholen. De omlijsting op deze herdeninkssamenkomst wordt ver zorgd door de Chr. Oratoriumvereniging te Bergen op Zoom en leden van het orkest „Ars antiqua et nova" te Dordrecht onder leiding van Gert Hubers. Na afloop wordt de beiaard bespeeld door Chris van den Boom uit Bergen op Zoom, die vrij regel matig het thoolse carrillon bespeelt. TENTOONSTELLING EN KON. MIL. LUCHTMACHTKAPEL Dinsdagavond wordt de historische ten toonstelling geopend, die tot 21 september te bezichtigen is. Daarbij is de Kon. Lucht machtkapel uitgenodigd met het zo bekende exercitiepeloton. Een avond, waarbij echte muziekliefhebbers en zeker ook allen, die de militaire rok hebben gedragen, van de partij zullen zijn. SCHOOLSPORTDAG EN TEENAGER-AVOND Woensdag zal de jaarlijkse schoolsportdag voor Tholen en St.-Philipsland, die gewoon lijk te Oud-Vossemeer wordt gehouden, voor het thoolse voetlicht komen. Daarbij worden enkele interessante demonstraties voor de jeugd georganiseerd. Aan het einde van de middag vindt een optreden plaats voor de jeugd van de streek van Swiebertje, Brom snor en Saartje. Des avond is er in de grote hallen van de gebr. Schot een teenager avond, waaraan bekende radio-artisten zul len meewerken, o.a, Threa Dops en Willeke Alberti. BEJAARDEN Na de jeugd worden de bejaarden niet vergeten. Donderdagmiddag is er, eveneens in de grote hal van de de gebr. Schot, een voor de bejaarden aantrekkelijke filmmiddag en wordt er 's avonds een „rommelmarkt" op de Markt gehouden met vele aantrekkelijk heden, w.o. ook de bekende thoolse kleder- dracht. SPOOKJES-OPTOCHT Vrijdagnamiddag wordt een kinder optocht gehouden en 's avonds is er een amusementsprogramma. Op de Markt zal er o.a. een pottenbakker werkzaam zijn, ziet spaarbank en alle bankzaken St. Annaland - SI. Maartensdijk - St. Philips- land - Poortvliet - Scherpenisse Slavenisse Tholen, APW| Tholen 600 jaar stad Oude Postweg in ere herstellen Eerste bejaardenwoningen klaar in Stavenisse Gouden Poortvlietse Raijfeisenbank De laatste reeks geslaagden Dijken open in Sint-Philipsland Een wilde vogel acht het pijn lang in de kooi te moeten zijn. Bestuur der Stichting „Tholen 600 jaar stad" Gezocht is naar een zo groot mogelijke vertegenwoordiging van alle thoolse schakeringen. Daarbij is men bewust van tekortkomingen, maar ook van de zeker heid dat het ondoenbaar is met een te groot aantal leden te moeten werken. Het stichtingscomité bestaat uit de dames en heren: burgemeester J. E. van Boeijen, J. Baaij, J. Blaas, P. A. Boot, J. van den Bos, H. Dijkslag, J. van Elsacker, mevr. B. M. Fondse-de Waal, A. F. Goede- mondt, mej. A. J. van Heiningen (archi varis) J. van den Heuvel, F. Kooijmans, M. C. J. Kosten, V. Laban, A. te Tas, P. M. Plouvier, mevr. H. J. Sieling-de Bru.ni D. J. van de Velde en A. Ver kamman. HOOGWATER week van 17 t.e.m. 23 juli 1966 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 2.46 3.36 4.28 5.18 6.05 6.50 7.40 15.14 16.05 16.56 17.44 18.30 19.15 20.40 U vindt de opzet ongetwijfeld de moeite waard. Zeker, wanneer daarbij nog een bizondere verlichting komt van Grote Kerk, Stadhuis en Molen. Na deze voor lichting als gevolg van een dinsdagmor gen jL te Tholen gehouden persconferen tie, waarbij o.a. ook belangstelling was van de redactie van de „Gazet van Antwerpen" zal het balletje van de zes- honderdjarige Thoolse stad verder rollen. Via de raambiljetten, auto-vignet, folders en aanvullende mededelingen, Tholen wil na 600 jaar nog graag eens haar zelfstandig bestaan onderstrepen. Maar het wil daarbij eveneens de thoolse omgeving betrekken, o.a. duidelijk aan wijsbaar door de jeugdsportdag en de bejaardensamenkomst van het gehele eiland. Het wil de eigen bevolking, maar ook ieder ander belangstellende doen delen in de vreugde en de herinnering aan het feit, dat het 600 jaar lang goed wonen en werken was in één van de zes goede Zeeuwse steden. En zal daarom de historie doen her leven, Vooral ook omdat het van grote waarde is te gedenken wat werd ge schonken en nagestreefd, wat werd be reikt en werd verloren, van zegen en tegenslag, van oordeel en voordeel, van dankbaarheid en strijd, van hoogte- en dieptepunten, van verlies en winst, van komen en gaan kortom van een zes honderd jarig bestaan l De afdeling Tholen van de Chr. Histori sche Jongeren Organisatie besloot op haar laatste vergadering een eigen blaadje te gaan uit geven. Verder werd gesproken over sa menwerking met de Arjos en Kath. V.P.J.G. Vijftig procent van de aanwezigen was voor een volledige samenwerking terwijl 20 pet zich voor samenwerking met de Arjos uit sprak. De overigen gaven voorkeur aan sa menwerking met de K.V.P.J.G. omdat deze jongeren door een te gering aantal katholie ken in de streek moeilijk tot een groepering kunnen komen. De eindconclusie was af te wachten of heroprichting van de Arjos tot stand komt. Het streven bleek in de richting van een Chr. Democratische Jongeren Centrum Tho len. In hoeverre dat gerealiseerd kan worden dient te worden afgewacht. Inmiddels heeft de C.H.J.O. afdeling nu een definitief bestuur gekozen met de heer J. P. M. Nijman als voorzitter, A. A. Nieuwkerk als secretaris B. Leunis als penningmeester en de leden B. van Doorn en mej. T. Vos. dr P. J. Duinker Tholen tel. 01660-500 of 458 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 Nieuwe Maan 18 juli te 5.31 DERDE PRIJS VOOR „THE BRA-SISTERS" De steeds meer bekend worden Thoolse zangeresjes, Korrie en Sinie van Vossen, hebben onlangs op een tijdens de „Woude- amusfeesten" te Wouw georganiseerd Teen ager-Songfestival, een derde prijs behaald. Zij behaalden deze prijs door de ver tolking van 2 liedjes uit hun repertoire, nl. „Marmer, Stein und Eisenbricht" en „The French Song". Zij bewezen hiermee werkelijk over enig talent te beschikken. De naam „The Bra-Sisters", is nu echter afgeschaft. Deze was voorheen zeer toe passelijk, omdat hun optreden in het begin alleen nog maar beperkt bleef op avonden van Timpa-foundation N.V., waar ze beide modinettes zijn, waar ze ook hun zang carrière begonnen en waar ze nu ook nog steeds verder geschoold worden. Maar nu ze een algemene belangstelling krijgen heten ze voortaan „The Starlights". Misschien dat Tholen en Timpa N.V. nog eens trots kunnen zijn op deze „Sterren lichtjes". voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom FIETSER GESCHEPT Maanddag werd de wielrijder I. Deurloo alhier op de thoolse rondweg door een auto geschept. Hij liep een lichte hersenschudding, enkele verwondingen aan hoofd en handen op. Dr. Looysen verleende de eerste hulp. Het gebeurde toen Deurloo vanaf de Ver lengde Singel de voorrangsweg wilde op fietsen. Hij liet een uit Oud-Vossemeer komende auto passeren, maar keek te vluch tig naar de Brabantse zijde en daarvandaan kwam, juist de personenwagen vanaf de brug de rondweg op. De auto werd bestuurd door C. L. Polderman uit Sint-Maartensdijk, die alles deed om de fietser te ontwijken, maar niet meer kan voorkomen, dat Deurloo nog op het laatste moment werd gegrepen en in het rozenperk terecht kwam. De fiets werd geheel vernield en de auto hep aan de voor zijde schade op. Een beeld van de vroegere Waterpoort aan de Haven

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 1