„De Oesterschelp Veiling veilig stellen maar veiling is middel, geen doel Teler is doel, geen middel Elke thoolse teler moest in eigen belang ook late piepers veilen Concentratie kan noodzaak zijn, maar moeilijkheden niet gering Het „gemiddelde" is de beste bestaansbron SI sloot schooljaar af met uitreiking getuigschriften 'tis 'rtPHILIPS uw merk van service en vertrouwen Op Sint-Annalandse jaarvergadering LU Acht en twintig primaire opleiding Twintig assistenten Daarnaast ook drie en dertig verkeersdiploma s ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder philips draagbare super-ontvanger. Voor aansluiting op het lichtriet. 28 cm Direct-Vision beeld buis. Automatische functies: fijnafstemming voo de kanalen 2-11. horizontale synchronisatie. u mi fjMH 1 ik i s Waarom kopen bij RADIO CRUSIO? omdat u daar het beste advies en de grootste ser vice krijgt. oomdat u bij Radio Crusio de meest uitgebreide col lectie aantreft. omdat Radio Crusio uw veiligste garantie is. omdat- u bij Radio Crusio het hoogste inruilbedrag krijgt. omdat Radio Crusio steeds uit voorraad kan leveren. TECHN. BUREAU CRUSIO N.V. Antwerpsestraat 14 Grote Markt 36 Antwerpsestraat 8 Papaverstraat 34 Bergen op Zoom - Tel: 01640-4350 (b.g.g. 5192 - 5894 - 4501) CRUSIO Philips „All-transistor" portable super-ontvanger. Kan aangesloten worden op 12 volts accu en licht- net. Met 28 cm Direct-Vision beeldbuis. Uitschuifbare antenne. Voor 1e en 2e programma 898.- Philips „All-transistor" portable super ontvanger voor aansluiting op lichtnet of 12 volts-accu. Met 48 cm Direct- Vision beeldbuis. Automatische horizontale en verticale synchronisatie. UHF-kanaalkiezer. Gradatiefilter. Uitschuifbare antenne. Voor 1e en 2e programma 1280.- Zoals de landarbeider veel meer specialist is en moet zijn dan vroeger, zo worden de leden van een veilingvereniging steeds meer intensief meelevend lid. Er is in deze tijd geen andere weg dan het goed doen of helemaal niet (meer) doen. Deze tendens bleek maandagavond in hotel „De Gouden Leeuw" toen daar 38 leden - en dat was 10% van het totaal - van de veilingvereniging „Sint Annaland Omgeving" bijeen waren om hun belangen te bespreken. Een geanimeerde vergadering met volop gedachtenwisseling, met name ook over eventuele concentratie, over poolvorming en uienafstaarter. Voorzitter C. J. J. Kooijman had in zijn openingswoord het balletje tot die geanimeerde discussie opgegooid. Zelfs een financieel gezonde veiling als die te Sint Annaland met een gemiddelde omzet van 2 x/2 miljoen gulden ondervindt de zorgen van de twintigste eeuw met stijgende lonen, kosten en fusie- noodzaak of „dwang". Te hooi en te gras wordt tegenwoordig over veilingconcentratie gesproken, maar die niet in en met het probleem zit kan ge makkelijk praten zo beluisterden we in het openingswoord van voorzitter C. J. J. Kooij man. Hij had er tevoren op gewezen, dat de wettelijke veilplicht per 1 januari jl. is in getrokken. Daarop had het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen al eerder aange drongen, omdat hieraan geen behoefte meer bestond, nu de veilplicht in de statuten is vastgelegd. Door bindende afspraken tussen de veilingen onderling en met de bond van handelaren wordt een goede naleving hier van aangemoedigd. Zo is het nu verboden leden van een andere veiling als lid aan te nemen, dan wel als gast-veiler te accep teren. Er zijn nog meer bepalingen om te voorkomen, dat het veilingsysteem wordt on dermijnd. Ondertussen kan men geen verslag van een veilingvergadering lezen waarin niet over veilingconcentratie is gesproken. Er zijn er al vele gefussioneerd, waarbij vaak noodzaak de beslissing bracht. Jaar na jaar stijgen immers de kosten en de omzetten hou den daarmee geen gelijke (stijgende) tred. Bij de Sint Annalandse veiling is het niet anders. Men is dit jaar weliswaar rond ge komen, ondanks ook teleurstellende uienprij- zen, maar de winst is gering. De kans dat het één het ander goed maakt is door de smalle basis uitgesloten. Tot dusver wist men door een goede outillage en mechanisa tie stijgende kosten en lonen op te vangen, maar in de toekomst kunnen de mogelijkhe den uitgeput raken, zo waarschuwde de heer Kooijman. Daarom rijst niet ten onrechte de vraag hoelang nog het veilingpercentage op 5% kan worden gehandhaafd. Er werden reeds voordelen behaald door de fustcombinatie, maar niet in de orde van grootte dat hiermee alle en voor iedere vei ling de moeilijkheden zijn opgelost. Een maximum aan besparing zou kunnen worden verkregen wanneer er slechts één veiling op Tholen zou zijn, die dan ook de totale aan- en afvoer moet verwerken. Wan neer in alle 5 veilinggebouwen de aan- en afvoer blijft bestaan, is slechts een minimum aan besparing te bereiken. Iedere veiling blijft dan immers kosten van afschrijving, onderhoud, verzekering, rente, personeelskos ten, materiaal en de top houden. Men zal er niet in slagen uitsluitend met .,los" per soneel te kunnen werken. Een gemeenschap pelijke administratie kan een kleine bespa ring geven, maar moet niet te hoog worden aangeslagen. Het over één klok verkopen geeft nauwelijks enige besparing. En daar mee, zijn de kernpunten genoemd, staan we ook midden in de problemen, zo meende dhr. Kooijman. Het is trouwens nog zo, dat iedere veiling aan redelijke te stellen eisen voldoet vooral ook nu te Stavenisse nieuwe veiling gebouwen in gebruik zijn genomen. Concen tratie voor een betere prijsvorming of bete re service achtte spreker nauwelijks van be lang. Daarom zijn de verwijten, die worden gelanceerd dat men hier nog niet tot con centratie kwam veelal blijken van onvol doende kennis van de problematiek. Het is niet mogelijk om met gelijke maatstaven voor iedere veiling een fusie te verdedi gen en daarom kan men een tegenstander van fusie niet zonder meer veroordelen. Voorzichtigheid, overleg en wijs beleid is in deze gewenst. Daarom ook is door de geza menlijke veilingen een commissie aangewe zen, die nader de mogelijk- en moeilijkheden van fuseren zal nagaan. Daartoe is ook contact opgenomen met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Een rapport zal in het najaar worden uitgebracht, waarbij ook de financiële verhouding van de veilin gen onderling een basis kan zijn. Dit on derwerp kwam ook tijdens de rondvraag nog weer ter sprake. Gesteld werd dat iedere teler - en bij elkaar maken de telers de veiling - tot het uiterste voorkeur zal ge ven van aanvoer bij eigen veiling, of dat nu een teler van Stavenisse, Sint Annaland Sint Maartensdijk of van waar ook is. Gooi desnoods 1 of 2 procent op de hui dige provisie was o.m. een gesteunde over weging uit de vergadering, maar voorkom dat we hetzelfde kwijt zijn door vervoer kosten naar elders of langere wachttijd. De voorzitter merkte daartussen door op, dat het ook wel eens beter kon zijn tijdig de bakens te verzetten, eer het getij te ver is verlopen. Daarom zal men blijven open staan voor mogelijkheden, maar het belang van de leden niet verzaken. LATE AARDAPPELEN Dit was een ander onderwerp in het ope ningswoord van de heer Kooijman. Ieder jaar opnieuw hopen We dat ook in toe nemende mate late aardappelen worden ge veild. Voorbeelden van gunstige resultaten zijn er o.m. in Steenbergen. We hopen dat het ook op Tholen mag slagen. J'1 Voor de tuinders is 1965 bevredigend ver lopen, hoewel ook hier schaalvergroting no dig is om voldoende inkomen te halen. De gladiolentelers werden in het begin van het seizoen teleurgesteld, later trok de prijs op. Met de groep Scherpenisse wordt in goe de harmonie samengewerkt. Tubi 2.95 '/C- BESCHERMT ^BRUiMT SNÉL UIEN De export ondervindt moeilijkheden omdat de kwaliteit achter blijft bij andere landen. Meer aandacht moet aan de bewaring wor den geschonken. Het behoud van de uienteelt is ook voor de handel van belang die dan ook medewerking verleent voor een beter produkt, o.a. door de verpakking. De eerste veilingen van dit seizoen brach ten goede prijzen. Het statiegeld fust werd van f 2.op f 3.gebracht. Dankbaar was het bestuur voor de goede verstandhou ding met de handel. Het gaat immers om beider belang. Tenslotte dankte de voorzit ter dhr. Kooijman al het personeel dat zich ook afgelopen jaar voor het veilingwerk heeft ingezet. Uit de rekening bleek de nog kernge zonde positie van de vereniging. Met een totaalcijfer op de exploitatierekening van f 269.720,92 was er f 41.477,66 afgeschre ven op gebouwen, machines en inventaris, waarna een klein winstsaldo van f 35,21 re sulteerde. Het balanstotaal beliep een bedrag van f 720.611,98. De omzetcijfers brachten we vorige week reeds onder de aandacht. Als bestuurslid werd de heer M. J. Buijs herkozen en in de financiële commissie werd de heer C. Ridderhof vervangen door de heer J. L. Stoel. Goedgekeurd werd het voorstel tot om zetting van de aflossing fustcombinatie en lening over 5 jaar. De provisie en het en treegeld werden op resp 5 en f 2.50 per lid gehandhaafd. Bij de mededelingen merkte de voorzitter op, hoe er toch wat minder Doré's zijn uit- gepoot blijkens de thans afgesloten inven tarisatie, nl. 275 gemeten tegenover 305 in vorig jaar. Er zijn echter 15 gemeten Lek- kerlanders meer. De eersteling heeft in Sint Annaland praktisch afgedaan, terwijl ook de teelt van de eigenheimer sterk is inge krompen, nl. van 65 naar 42 hectare. Bintje is er aanmerkelijk meer uitgezet t.w. 547 te gen 487 in vorig jaar. De oppervlakte zaaiuien daalde van 207 naar 167 gemeten. Ten aanzien van de aankoop uienafstaar ter zal men zeer voorzichtig zijn en over de late aardappelen via de veiling zullen nog mededelingen volgen. Verschillende moeders, de commissie van toezicht, de voorzitter van het Zeeuws lager landbouwhuishoudschoolonderwijs, burge meester J. van Wijk uit Zaamslag, burgemeester J, E. van Boeijen uit Tholen, opperwachtmeester A. Westdorp, de directrice van „Ten Anker" mej. J, Engelvaart, vertegenwoordigers van de ZLM kring andere genodigden en het lerarenkorps waren maandagmiddag in de landbouwhuishoudschool te Tholen ge tuige van de finale van het schooljaar 1966 en tegelijkertijd van de afsluiting voor een aantal leerlingen van hun huishoudschool periode. Ze werden om te beginnen allen verwel komd door de directrice mej. J. A. Wuffing die daarbij mej. A. van der Leeden uit Goes niet vergat en kennelijk het voornemen had om het programma vlot af te wer ken. Daartoe verleende ze allereerst het woord aan de opperwachtmeester der rijkspolitie A. Westdorp te Tholen. Als docent voor de verkeerspraktijk via de verkeerstafel had de bekende opper weer zijn bijdrage geleverd. Hij wees er op, dat men ook bij het verkeersonderwijs niet op het laatste moment kan zeggen: nu ga ik ook daar nog eventjes wat aan doen, want dan betekent het ook geen diploma en wat nog veel meer spreekt, het betekent ook geen voldoende opgedane verkeerskennis om het goed in de praktijk te brengen. Van de drie en dertig deelneemsters was er 1 gezakt en 2 met lof geslaagd. De opper beklemtoonde het geleerde in de praktijk toe te passen, omdat in deze tijd jong en oud als verkeersdeelneemster of deel nemer er absoluut niet meer buiten kan gegronde kennis van de regels te hebben wil het al zo grote gevaar door de ver keersintensiteit geen buitensporige en daar mee schrikwekkende afmetingen aanemen. Dit laatste is nog schier dagelijks het ge val. Laat het nimmer door eigen schuld zijn, betoogde de opper want, dat zal het erge nog verergeren. Hij liet verder graag de diplomauitreiking over aan burgemees ter J. E. van Boeijen, die terug van va kantie weer alle nodige energie kon bij zetten. Het kan niet zo prettig klinken om een zo blijde dag als deze voor de geslaagden om over de ernst van ver keersongelukken te praten, anderszijds kan er niet genoeg op worden gewezen, vond de burgemeester. Hij bond het de meisjes op het hart bij deelname aan het ver keer, dat ook altijd bewust te doen. Een ogenschijnlijk onschuldig grapje op de fiets zo in een onbevangen groepje kan in deze tijd fatale gevolgen hebben. Men kan zich op de weg eenvoudig niets anders meer veroorloven, dan bewust deelnemer te zijn. De burgemeester feli citeerde de geslaagden en in zonderheid Bea Rutgers uit Scherpenisse en Connie Moerland uit Stavenisse, die het hoogste aantal punten behaalden dat bij dit ver- keersexamen mogelijk was en daarmee de aantekening „met lof" meekregen. Ter afwisseling bracht Ria Meeuwsen uit Sint Maartensdijk het bekende „boerke Naes' GOEDE GELDBELEGGING Nadat de directrice aan de hieronder ge noemde cursisten de diploma's had uitgereikt was burgemeester van Wijk uit Zaamslag de eerste die de groep feliciteerde. Het wordt wel gedacht, maar is heus niet zo, aldus de voorzitter van het landbouw onderwijs in Zeeland, dat men als de h.b.s. of ulo niet kan, men dan maar even de huishoudschool tipt. Heus, ook hier moet er voor geleerd worden. Dat wordt duidelijk wanneer men weet, dat er zowel in de 2e als in de 3e (assistenten)klas vier leer lingen moesten worden afgewezen. Tegen woordig - en vroeger was het niet anders maar kon het ook niet anders - wordt vlug gevraagd: wat kan ik er mee verdienen? En gaat men vanwege het gebrek aan werkkrachten dan maar direct en onge schoold naar een kantoor. Dan valt er immers direct te verdienen. Of iemand kan garanderen, dat het nooit anders zal word- den dan een tijd van hoogconjunctuur. Spreker meende, dat men de huishoud schoolperiode mocht beschouwen als een goede geldbelegging. Het rendement zal zelfs bizonder groot zijn, wanneer niet iedereen meer alles kan kopen, wat hij verlangt. Verder wees hij er op van welk groot belang het is dat een toekomstige vrouw een goede maaltijd kan bereiden. Juist die maaltijden zijn in deze haastige tijd nog schaarser, maar daarom juist bizon- dere rustpunten in een gezin. Het is de taak van deze meisjes daar in de toe komst ook voor te zorgen en dan is het een dankbare taak in het leven. Verder meende spreker de gediplomeerden op het hart te moeten binden, dat ze bij moeten blijven. Wat nu modern is, is over 5 jaar alweer ouderwets. Hij was er zeker van dat deze middag ook voor de ouders een opluchting betekende en ze hebben er zeker wel eens achter moeten zitten om hun doch ter aan te sporen tot studie. Tenslotte dankte burgemeester van Wijk directrice en de andere leerkrachten voor wat ze ook dit schooljaar weer voor de leerlingen hebben willen doen. APPLAUS Mevrouw J. J. Noordijke-Hage uit Scher penisse voorzitster van de commissie van toezicht: oogstte een levendig applaus, toen ze in haar felicitatie stelde, dat nogal eens wordt gesproken van de „jeugd van tegenwoordig" maar het vroeger nu ook niet bepaald allemaal lieve kindertjes zijn ge weest. Ze vond dat men nooit oud genoeg is om te leren en wees op de verdere mogelijkheden als gevolg van dit basis on derwijs, zoals o.a. de INAS opleiding. Namens het kringbestuur der ZLM sprak bij verhindering van voorzitter P. W. C. van Westen de vice voorzitter A. C. Breure te Sint Maartensdijk Hij hoopte dat de gedi plomeerden aan de algemene vorming aan dacht blijven schenken en was ietwat ja loers op „De Oesterschelp" wanneer hij deze vergeleek met de land- en tuinbouw school in Scherpenisse, nu hier alles onder één dak kan gebeuren. Hij dankte ook de directrice voor de goede leiding en de andere medewerksters en medewerkers voor hun onderwijs. De ZLM kring kwam niet met lege handen, want voor de beste leer ling Henny Overbeeke uit Tholen die 19714 punt op haar rapport had staan was er een boekenbon, evenals voor num mer twee Alie Voshol uit Poortvliet (133 punten). Hetzelfde geschenk was er voor de besten uit klas 2a en 2b t.w. Beppie Dekker uit Poortvliet 136 punten en Mad- die Slager uit Sint Maartensdijk 129J^ punt Mej. van der Leeden had eveneens ca- deaux bij zich nu namens de Bond van Plattelandsvrouwen vanwege een eerste deeL namen door de huishoudschool aan de handwerkt". edstrijd. Vervaardigd werd een boekomslag en daarvoor werden met een prijsje beloond als de beste „breisters" Ria van Beveren uit Sint Annaland, Joke Keur uit Stavenisse, Annie Nieuwenhuijzen en Lenie Jansen uit Tholen, Er waren bloemetjes voor directrice en leraressen van de geslaagden, er was ook een cadeautje voor de scheidende mej. Bakker en mevr. Wartenaar, waarna met nog een paar zangnummertjes deze diploma uitreiking was afgelopen. De inschrijving voor de nieuwe cursus verloopt al vlot. Er zijn met 67 aangif ten weer drie eerste klassen te vormen, er zullen ook weer 3 tweede en er zal 1 assistentenklas zijn. Met een felici tatie aan de geslaagden, laten we hier onder die namen volgent Getuigschriften Primaire opleiding: Lenie Potter, Marlien Roggeband, Sjaan van Luyk, Lenie Jansen Margie van der Linde, van Tholen: Agnes Jeroense Lia Pipping van Oud Vossemeer; Ria van Beveren Lenie van den Boogaard Ineke Moerland van St. Annaland; Plonie Ver- kerke, Corrie Hage, Greetje Hage, Elly Rijstenbil, Annie Bevelander Ria Geuze van Scherpenisse; Betsie Keur, Connie Moer land, Hannie Klippel, Plonie Niemantsver- driet van Stavenisse: Ina van Oudenaarde, Slager Laura van Riet van Sint Maartens dijk Bea Rutgers uit Groningen; Joke de Hooge uit Rotterdam Nellie Kik uit Oud Beijerland en Jenny Moerland uit Bergen op Zoom. Getuigschriften Assistentenopleiding: Assistenten N Cobie Vis, Ria Steketee uit Tholen; Saartje Ligtendag Lenie Istha uit Oud Vossemeer Ali Voshol, Ineke Mol uit Poortvliet Jannie Janssens, Jannie Hol uit Scherpenisse; Jannie de Ruyter uit Sint Maartensdijk Assistenten H Adrie Slager uit Scherpe nisse Lenie Schot Hennie Overbeeke Fran- cieen Overbeeke uit Tholen; Nellie van Die ren uit Oud Vossemeer Betsie Klippel Nel- leke Potappel uit Stavenisse Betsy van Hemert Ria Meeuwissen uit Sint Maar tensdijk Nellie Vroegop uit Sint Anna land en Mijncke Oudesluijs uit Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 4