WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN SLFILIPSLAND 3ENOMEN DE THOOLSE COURANT De hearing door gedeputeerden over thoolse herindeling Laat één gemeenteplan varen; het is niet in het belang van de streek Met drie gemeenten naar fase-ontwikkeling samenvoeging voorkomt grootste brokken Is rapport „Tholen emergit" wat gekunsteld ten aanzien van drie-zone-suggestie Huidige ontwikkeling in stad Tholen heeft daarop gefundeerd antwoord De redaktie legt u deze week voor WAARIN In raadhuis te Sint-Maartensdijk Belofte aan Poortvliet In 1397 De hearing van gedeputeerden over de herindeling Tholen Sint Philipsland gaat (gezamenlijk) dijkrecreatie regelen Thoolse „Oesterschelp" maakte diploma-blij Ook andere reeks geslaagden In Sint Annaland 45 jaar door allen, voor allen. Veiling is middel, maar teler is doel De Eendrachtbode-jeugd laat zich het pracht kinderverhaaltje „Wipperoen" voorlezen Vergeet de Thoolse Dagen niet: morgen en zaterdag met weersverbetering Elvi's modeshow 22e jaargang No, 33. 30 juni- 1966 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 3.75 per half jaar franko p.p. 4.75 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Met de aangekondigde hearing door gedeputeerde staten van Zeeland, dinsdagmiddag jl. onder leiding van de commissaris der koningin mr J. van Aartsen in het Smerdiekse raadhuis, is de vol gende herindelingsfase Tholen afgesloten. De thoolse bestuurders hebben er eerst het hunne over gezegd in eigen raadszaal, vervolgens de aangewezen vertegenwoordigers daarvan dinsdag jl. nog eens tegenover het provinciaal college. Het ging alles volgens wet, orde en regel met volop gelegenheid tot verdediging van standpunt, van meningen van op- en aanmer kingen. Geen strobreed werd daartoe vanaf de bestuurstafel in de weg gelegd. Men zou er het rijmpje bij kunnen halen, dat eindigt meten het bleef zoals het was. Feitelijk nieuws kwam er niet uit de hearing, kon er ook moeilijk uitkomen, nu de „raads" kaarten reeds op tafel waren gelegd. Niettemin een toch bevrediging schenkende bijeenkomst in zo verre dat hier pertinent aan democratische waarde niet tekort werd gedaan. Anderszijds ook zo nu en dan respect afdwingende pleidooien van de vertegenwoordigers der gemeenten, die het niet over het hart kunnen krijgen reële en mogelijke bezwaren weg te wuiven in de modewereld van schaalvergroting. Gefundeerde en bewogen overtuigingen, met name van de zijde der Poortvlietse en Thoolse afvaardiging. UITSPRAKEN Sint Annaland Een struisvogelei. Sint MaartensdijkSterkte voor beslissing na deze veelheid van meningen. PoortvlietBurger betaalt het gelag. ScherpenisseProvo krijgt meer gehoor. Stavenisse Kind van de rekening. Oud VossemeerKatholieke minderheid in verdrukking. TholenRedelijk verzoek om bewijs motieven genegeerd. En om het totaal beeld nog even duidelijk te maken voor een verdere oriëntatie van dit verslag herhalen we nog eens de uitslag bij de gemeenteraden over het ontwerp van wet tot sa menvoeging, daarbij aantekenende, dat er in Vossemeer een mis verstand was bij de stemming, dat hieronder is rechtgezet: drie twee of één gemeente Tholen 8 2 Oud-Vossemeer 4 3 Sint Annaland 6 1 Stavenisse 3 4 Sint Maartensdijk 2 4 Scherpenisse 7 Poortvliet 5 2 28 17 Twee raadsleden niet aanwezig maakt samen 53 „MAKKERS, STAAKT UW WILD GERAAS". De eerste gemeente, die aanbod kwam zijn standpunt omtrent de herindeling van gemeenten, het standpunt dus ten aan zien van het wetsontwerp tot herindeling toe te lichten, was Sint Annaland. Dit gebeurde bij monde van burgemeester W. Baas. Na een korte inleiding merkte de Sint Annalandse eerste burger op: „Er schijnen hogere instanties dan de colleges van gedeputeerde staten te zijn, die, zo als een fret achter konijnen aanjaagt, als een arend boven ons land het zwerk afspeu ren, op zoek naar gemeenten, die ten offer kunnen vallen aan de moloch van deze tijd. Onrust, spanningen en deining, is het gevolg. Spreker verwees naar een regel van het aan jong en oud bekende lied „Makkers, staakt uw wild geraas". Wanneer gedeputeerden aanvoeren, dat er een algemene tendenz is tot schaalver groting meent spreker dat toch te moeten betwijfelen. Wat echter in die stroomver snelling terecht komt, wordt meegesleurd en dikwerf vernietigd. Later ziet men pas de beschadigingen, zoals het moeilijk op gang komen van het nieuwe gemeente lijke apparaat. Jarenlang wordt soms nog gediscussieerd waar het nieuwe gemeentehuis moet komen. Nu hebben de gemeentebesturen van Tholen zo vervolgde burgemeester Baas zich mogelijk als een der eersten laten voorlichten door een bij uitstek deskundig instituut, de Dinsdagmiddag 28 juni 1966 werd in het stadhuis van de gemeente Sint Maartensdijk een openbare vergade ring gehouden door het provinciaal bestuur van Zeeland onder leiding van de commissaris der koningin in Zee land, mr J. van Aartsen. Van het col lege van gedeputeerden waren aanwe zig de heer J. van den Bos, A. J. Ka- land, J. M. A. C. van Dongen en J. L. van Geensbergen, alsmede de griffier dr D. van der Wel. Aan het slot van de bijeenkomst ver zocht de burgemeester van Poortvliet de heer W. J. van Doorn nog even het woord. „Ik heb nog een cadeautje mee gebracht", verklaarde hij tegenover de commissaris der koningin, nu geen oes ters of gebakken mosselen, maar een geschrift, vers van de pers. Een ge bonden exemplaar van het oud-archief der gemeente Poortvliet van 1535 - 1952 door de archivaris C. Stadermann.. Een uitgave van het gemeentebestuur van Poortvliet. Onder aanbieding van het eerste exemplaar aan de commissaris der koningin verwees Poortvliets burge meester naar pagina 3 van het boek werkje en citeerde daaruit: „Onder de privileges, waarop dorp en heer lijkheid zich van oudsher konden beroe pen, behoorde de brief van Philips de Goede, hertog van Bourgondië, waarbij deze aan die van Poortvliet beloofde, dat zij nooit van de grafelijkheid zou den worden vervreemd door verkoop of schenking of doordat zij op enigerlei wijze in eigendom of leen, aan wie ook zouden worden afgestaan." Onder groot plezier en applaus van de aanwezigen werd na dit zo passend citaat achter de besprekingen rond de thoolse samenvoeging, een exemplaar overhandigd. Slagvaardig antwoordde de commissaris het laatste wat ik hier verwacht had, was een geschenk. J. E. van Boeijen uit Tholen nog nader op 1 dit onderwerp terug. MISSCHIEN VERKEERD BEGREPEN Een tweede woordvoerder was de burge meester van Sint Maartensdijk-Scherpenisse de heer D, C. Bouwense, die allereerst het standpunt van eerstgenoemde gemeente in het midden bracht. Hij wees er op, dat beide genoemde gemeenten reeds in 1961 met her indelingszaken waren geconfronteerd en er daarom mogelijk wat anders tegenoverstaan dan de andere eilandgemeenten. Hier is meer naar de nieuwe situatie toe- geleefd dan elders in de streek. Al in 1961 verklaarden zich 6 van de 7 raadsleden voor een breder draagvlak. Dit standpunt ligt in feite niet ver van de zienswijze in het rapport „Tholen emergit". Het ge meentebestuur is echter van mening dat het geen zin heeft te pleiten voor gemeen ten van 2700 tot 4000 inwoners, anders zou immers het eerste voorstel, de samen voeging Sint Maartensdijk-Scherpenisse niet zijn teruggenomen als niet genoeg verstrekkend? Bovendien noemde men de argumenten in het rapport zwak en aanvechtbaar zodat drie raadsleden en twee wethouders kon den instemmen met 2 gemeenten (weth. C. J. Bazen bracht overigens in de raadsver gadering niet zijn stem uit door afwezig heid - red) Het chauvinisme is in Sint Maartensdijk niet erger, dan elders, be toogde burgemeester Bouwense. Juist bij die herindelingsvraagstukken was daarvan geen sprake. Uitdrukkelijk is gesteld, dat de belangen van de streek moesten pre valeren. Daarom menen we ook, dat agra risch Tholen één geheel is en er niet een simpele functionele indeling van te maken is, zoals het rapport noemt. De wens van Sint Maartensdijk was op westelijk Tho len een gemeente van 9000 zielen. Is dat chauvinisme? Sint Maartensdijk vormt daar in met 2700 inwoners maar een kleine min derheid Wanneer één der kernen hier een overheersende plaats zou opeisen, rekent het tegenwicht van de andere kernen daar mee wel af. vereniging van Ned. Gemeenten. Het resul taat was een duidelijk leesbaar, goed gedocu menteerd wel gefundeerd logisch opgebouw de eindconclusie Voor één gemeente is de tijd nog niet rijp. Het tegendeel van wat men van hogerhand tracht te bereiken, zou het resultaat zijn. Een log lichaam, zonder sou- pelheid, zonder souplesse, dat een drietal ge meenten wel zou kunnen realiseren. Burge meester Baas gebruikte een wat figuurlijk voorbeeld. Het voorbeeld van de een nest met 7 eieren. Laat het drie zwaneneieren worden in plaats van een struisvogel, vond Sint Annalands eerste burger. Want het laatstgenoemd dier steekt de kop in het zand zodra er moeilijkheden komen. Tenslotte wees hij er op, dat de overgrote raadsmeer- derheid van Sint Annaland de conclusie van het rapport der vereniging wenste te aan vaarden. „Geeft ge de voorkeur aan zeven kippeneieren of verwissel ze niet voor drie zwaneneieren, dan kraait de Statenhaan vic torie en wij met hen", aldus burgemeester Baas. Gedeputeerde Kaland zag het als een on juiste conclusie uit de opmerking van gede puteerden ten aanzien van een algemene ten denz tot schaalvergroting te gaan distilleren, dat dit persé ook zou slaan op gemeentelijke samenvoegingen. De voorzitter vroeg zich af of het bewuste rapport niet ietwat ge kleurd tevoorschijn was gekomen vanwege de zo absolute deling in drieën. Is daar niet naar toe geredeneerd? Burgemeester Baas meende dat het een ob jectieve conclusie was, zonder dat men de scherplijnigheid van de verdeling als basis moest nemen. Later kwam o.a. burgemeester Tenslotte: wat gij niet wilt, dat u geschiedt... doe dat met samenvoeging niet Volgende week belt u de redactie tevergeefs. EEN WEEK VAKANTIE! Alles voor het nummer van a.s. donderdag naar de administratie in Tholen, tel. 01660-589 Poortvliet hierbij betrekken betekende slechts vergroting van het agrarisch areaal Moesten het echter 2 gemeenten met een evenredig aantal inwoners worden dan zou Sint Maartensdijk zich daartegen niet ver- Zetten. TEKORT AAN HET RAPPORT De burgemeester van Sint Maartensdijk meende, dat men tekort doet aan het rap port wanneer men het alleen maar han teert als meningsvorming voor een samen voeging. Het reikt verder. Het is een bege leiding bij schaalvergroting en daarom pas te meer van belang, indien zich dat inder daad voordoet. Met twee gemeenten op Tholen is de bestuurbaarheid groter dan met drie en de rivaliteit tussen de kernen minder groot. Die kan bij samenvoeging op andere wijze de eerste jaren remmend wer ken. Burgemeester Bouwense besloot met de wens dat g.s. uit de doolhof van me ningen het juiste voorstel zal weten te vinden en wenste daarbij het college gaarne wijsheid toe. MINDERHEIDSMENING De heer L. J. Koopman van Sint Maar tensdijk (s.g.p.) lichtte nog even het min- derheidsvoorstel toe. Hij spoorde het college van g.s. aan ernstig te overwegen niet verder te gaan dan drie gemeenten. Gedeputeerde van den Bos attendeerde er vervolgens op, hoe burgemeester Bou wense - de meerderheid van de Smerdiek se raad - had gesteld, dat gemeenten van een 4000 zielen niet haalbaar zijn, terwijl er van die zijde toch het voorstel komt van 5 en 2 gemeenten, wat zou bete kenen een 5200 en 10.000 inwoners. Dan zit er ook geen evenwicht in. Burgemeester Bouwense antwoordde, dat niet persé over een zielental is gesproken. BIZONDERE POSITIE Voor de gemeente Oud Vossemeer was burgemeester mr J. J. Versluijs woordvoer der. Hij wees op de bizondere positie die Oud Vossemeer in de rij van zeven thoolse gemeenten inneemt door het feit, dat alleen daar bijna Va deel van de bevolking rooms katholiek is. Daarom ook is men bang dat bij samenvoeging deze thoolse minderheid nauwelijks meer zal worden gehoord. Oud Vossemeer heeft als gemeentebestuur dan ook unaniem sterk aangedrongen op behoud van de zelfstandigheid, mede door deze bi zondere positie. Tijdens de bespreking van het ontwerp van wet tot herindeling en de daarop ge volgde stemming, heeft één van de 7 le den der Oud Vossemeerse raad zich ver gist, zo vervolgde mr Versluijs Hij stem de bij een alternatief voor één gemeente, terwijl hij in feite bedoelde het voorstel van het Rapport te volgen, namelijk drie gemeenten.. De werkelijke mening van de raadsmeerderheid is dus 4 leden voor drie gemeenten en drie leden voor één gemeente indien zelfstandigheid niet haalbaar zou zijn. Gedeputeerde Van Dongen herinnerde er aan, hoe een rooms katholiek in de Een- drachtbode een artikel schreef over deze zaak, waarin hij zich onvoorwaardelijk achter het voorstel schaarde om tot één thoolse gemeente te komen. Dat was toch Gedeputeerden achter de tafel in het raadhuis van Sint Maartensdijk met daartegenover de Thoolse gemeentebestuurders en verdere belangstellenden tijdens de openbare vergadering over samenvoeging.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 1