WEEKBLAD VOOR HET El LORD THOLEN EN ST.FILIPSLOND Geen gevechten naar binnen Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Bijna drie ton voor verbetering zeeweringen in komende drie jaar Overstroming door dijkrecreanten vergt spoedige maatregelen Lasten blijven stijgen Totstandkoming en uitvoering wet plan-wegen met spanning tegemoet gezien VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Waterschap Tholen: De redaktie legt u deze week voor THOLEN 22e jaargang No. 29 2 juni 1966 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 Abonnementen 3.75 per half jaar franko p.p. 4.75 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent „Tholen emergit'' De nota van de Neder landse gemeenten als een bestuurlijke bege leiding van de schaalvergroting op het eiland Tholen heeft de gemeentebestuurders bereikt Ook al weer op het nippertje, zoals de ge hele samenvoegingsgeschiedenis tot duver een stoomcursus is geweest. Men zal het ijzer direct moeten smeden, want gedepu teerde staten verwacht het antwoord op het ontwerp van wet binnen veertien dagen. Laten we er daarom niet te veel doekjes meer omwinden. Tot dusver was het voor het overgrote merendeel van de bestuurders een zich schrap zetten naar de buitenkant. Een afweer van hetgeen van buiten de thoolse samenleving kwam. En daarbij wist men een vrij grote eensgezindheid op te brengen. Het voorstel tot samenvoeging van één thoolse gemeente was voor niemand aanleiding over te gaan tot een onderling gevecht. Hoe is dat nu, na de nota van de vereni ging van Nederlandse gemeenten? Let wel geen afbreuk op die nota. Zeer lezenwaar- dig, interessant en wellicht minder onge rijmd dan de voorstanders van één gemeente er in willen lezen Er zijn heus deskundigen aan het woord. Beinvloed door interne sug gesties? Dat betekent tegelijkertijd een on derwaardering voor de wetenschap. Een strohalm? Maar dan toch beter ge worteld dan de destijds gedane uitspraak door raadsleden, dat men tegen samenvoe ging was. En meer kon men er moeilijk van zeggen. Toen heel moeilijk een gefundeerd goed of kwaad woord. Nu wel een meer ge baseerd ja of neen En dat is toch een winstpunt. De vraag is thans of men dit alternatief wenst. Daarbij moet men in elk geval één ding zeker weten: handhaving van de be staande toestand, van de zeven gemeenten is ondenkbaar. Zegt u dan misschien: van twee kwaden het beste kiezen. En wellicht ge looft u daar ook niet meer in. Dit laatste is dan toch wat voorbarig. Niet, dat er helemaal geen pap gestort zou zijn. Daar komen we heus niet op terug. Maar de hoeveelheid pap kan nog verschil uitmaken Niet onmogelijk dat gedeputeerden aan dit alternatief voorbijgaan, ook niet onmogelijk dat de staatssecretaris het opzij schuift. Maar er is ook nog zoiets als een volksver tegenwoordiging. Die nu niet alleen maar te maken heeft met thoolse gemeentebestuur ders die roepen: we willen niet, maar ook met een nota van sociaal-geografen. Wat echter voorlopig zeer belangrijk is, lijkt ons toe hoe de raden deze nota, de daar in naar voren gebrachte wenselijkheid, in hun discussie zullen hanteren. Wanneer het zover komt, dat het een gevecht naar binnen wordt, mag men tegelijkertijd weten, dat het meteen ook een verloren strijd is. Uiteindelijk wanneer men als gevolg van een onafwendbare ontwikkeling dan toch nog in zekere mate vrijwillig wil kiezen voor de drie-gemeentenvorm zit er misschien nog een kans in. Een kans waarbij mogelijk zelfs voorstan ders van één gemeente door de eensgezind heid van alle andere collega's in die „ge leidelijke overgang" willen toestemmen. Nog een stap verder. We zouden er de voorkeur aan geven om gezamenlijk voor één gemeente te stemmen, boven een gevecht naar binnen over een alternatief. En wat zijn nu reëele mogelijkheden voor dit alternatief voor de uitspraak door de raden om drie ge meenten te vormen? Dat men het gezamelijk ziet als een be tere oplossing voor onze mensen in de thool se samenleving als totaliteit. Dat om maar met één gemeente te beginnen Oud Vos- semeer er unaniem en verre de voorkeur aan heeft te participeren met Tholen en Poortvliet dan in de ene walvis te worden opgeslokt. En niet anders ligt 't voor Poort vliet. Dan eerst zou Tholen de uitgestoken hand mogen grijpen, want als men als vroe gere tegenstander van samenvoeging thans akkoord zou gaan met deze voorgestelde drie-eenheid zou dat niet consequent zijn, tenzij de twee andere partners dat wensen Dus Oud Vossemeer en Poortvliet eerst de voorkeur voor de gestelde woonzone. In de tweede plaats - en dat kan tegelijkertijd gaat het er om of Sint Maartensdijk ge noegen neemt met een alleen samengaan met Scherpenisse, indien laatstgenoemde gemeen- die handreiking wil doen. of dat het persé ook de hand van Stavenise naar de Smal- stad uitgestoken wil zien. Uiteraard zou dat de „vrijwilligheid" van laatstgenoemde gemeente misschien enigermate kunnen be lemmeren te kiezen voor Sint Maartensdijk of Sint Annaland. En dan zal ook Sint Annaland moeten beslissen of het alleen zelf standig (of naarmate de uitslag in Stave- nisse) dan wel met Stavenisse „zelfstandig" wil blijven. „Een groot probleem vormt de recreatie", zo merkte dijkgraaf H. van Gorsel uit Oud-Vossemeer dinsdagmiddag jl. op in het „Holland Huis" te Scherpenisse tijdens de gehouden algemene vergadering van het Waterschap Tholen. „De dijkrecreatie neemt momenteel zo geweldig toe, dat men er gewoon door wordt overstroomd. Het wordt dringend nood zakelijk en ten hoogste tijd, dat hier regelend wordt opgetreden. Dit is echter niet in eerste instantie een taak van het waterschap, doch van de gemeenten. Wanneer niet regelend wordt opgetreden, zo vervolgde de heer Van Gorsel zijn ope ningswoord, zal de recreatie beslist uit de hand lopen en zal het waterschap genood zaakt zijn zij het noodgedwongen het betreden van de zeeweringen totaal ver bieden. Om dit te voorkomen is regeling door de gemeente noodzakelijk. In nauw overleg met het waterschap zullen zeedijk gedeelten moeten worden afgesloten en an dere beschikbaar worden gesteld. Een eerste aanloop zou kunnen zijn het aanleggen van parkeerterreintjes, verbreding van toegangswegen, het plaatsen van af rasteringen, enz. alsmede het makeen van dijkovergangen op die plaatsen, waar de re creatie zich reeds heeft ontwikkeld in het kader van het opgestelde algemene recrea tieplan voor het eiland. TAAK VOOR V.V.V. Naar de mening van de dijkgraaf lag er op dit gebied ook een taak voor de vereni ging voor het vreemdelingenverkeer en voor de hengelsportverenigingen nl. om de recre anten c.q. hun leden steeds meer voor te lichten door middel van folders waarin voor beelden worden gegeven wat aan de zee dijken wel en niet mag: GEEN BEGRIP Opvallend is het onbegrip van de mensen. Men beseft heus niet dat het een gunst is dat de dijken niet zijn afgesloten. De bewo ners van onze streek moeten achter deze zeeweringen leven, zodat deze in goede staat moeten verkeren teneinde stormvloeden enz te kunnen weerstaan. Men moet er toch be grip voor kunnen opbrengen dat zij niet beschadigd mogen worden Het is niet de taak van het waterschap de recreatie te helpen financieren door middel van allerlei herstel lingen aan dijken en glooiingen door ver nielingen. Dit is een taak van de gemeente besturen en de centrale overheid. Ieder weldenkend mens dient rekening te houden met de verpachting van het gras aan de dijken, zodat men slechts met toestemming van de gebruiker (pachter) aan de dijken mag vertoeven. Het is ontoelaatbaar dat sommige bezoekers vishaken, flessen, papier plastic schillen en ander afval in het gras achter laten of weggooien, wat zeer ge vaarlijk is voor het aan de dijken grazende vee. Door anderen worden afrasteringen ver nield en hekken opengelaten. Gelukkig dat het hier maar om een klein percentage gaat van het aantal dijkrecrean ten, maar het wordt voor de goedwillenden bedorven. Soms denkt men met analfabeten van doen te hebben, want men stoort zich niet aan geplaatste borden. Het waterschap is ten volle bereid de dijk recreatie te helpen leiden, al wordt het vooral gezien als een taak van de gemeen ten. Het gaat niet om de mensen van buiten Er zijn nu geen doekjes meer omgewon den. Het moet nu ieder duidelijk zijn. Maar boven alles moet worden gewaarschuwd voor een gevecht naar binnen. Dat zal niet alleen het gestelde alternatief onaanvaard baar maken, maar het zal bovendien ook een van buiten opgelegde schaalvergroting al bij voorbaat zo ondermijnen, dat elke ver wachte sterker bestuurskracht al 'n zodanige knauw krijgt dat hetgeen er aan voordeel in kan zitten ook nog in een nadeel wordt om gezet. En daarmee zouden we onszelf de grootste schade bezorgen. die verlangen naar zee en lucht te weren. Maar het kan niet ten koste gaan van onze dijken, van het voor duizenden guldens moeten herstellen. Het gaat nu het een of het ander worden. En maatregelen kun nen niet meer uitblijven, zo besloot de dijk graaf over de hoofden van de aanwezigen heen gerichte waarschuwing tot gemeentebe stuurders en recreanten. DIESELGEMAAL HIKKEPOLDER IN GEBRUIK De hoofdingelanden waren die morgen al op stap geweest met het dagelijks bestuur van het waterschap. Na een schouw en be zichtiging van de punten, waar herstel aan glooiingen en andere dijkgedeelten nodig is werd het nieuwe hulpgemaal in de Hikke- polder te Oud Vossemeer nu officieel in ge bruik gesteld. En daarmee zijn de afwate ringsinstallaties compleet. De kosten van het nieuwe gemaal bedroegen f 190.000.-maar de herverkaveling draagt hier nog f 85.000 aan bij. Het gemaal zorgt niet alleen voor de ontwatering van de Hikkepolder, maar ook voor ontlasting van de onderbemaling aan de Kadijk en Weihoek. De dijkgraaf kwam erin zijn openings woord nog even op terug. Het jaar 1965 is zeer nat geweest, zodat de bemalingskosten alleen voor stroom- en brandstoffen al een bedrag van ruim f 24.000.meer hebben gevergd dan was geraamd. Een zware over schrijding inderdaad, maar wanneer we onze streek met andere delen van ons land verge lijken, dan is het juist dit goed waterlosings- apparaat geweest, dat ons wateroverlast heeft bespaard en dan zou de economische schade belangrijk meer hebben bedragen voor de landbouwers dan deze f 24.000.extra bemalingskosten. STIJGENDE LASTEN Weliswaar geen prettige mededeling vond de dijkgraaf, maar hij wenste er de verga dering toch reeds op te wijzen, dat de lasten in de toekomst nog een behoorlijke stijging zullen ondergaan, tenzij lonen en prijzen sta biel worden, waarnaar het overigens nog niet uitziet. Die stijging zou nog niet zo erg zijn, indien de prijzen van de land- en tuinbouw- produkten en de pachten maar aangepast werden. Dat gaat allemaal zeer moeizaam en in E.E.G. verband zouden zelfs de prijzen van suikerbieten, tarwe, gerst enz. nog naar beneden moeten. HOGERE RIJKSBIJDRAGE Gelet op het bovenstaande is het dringend gewenst, dat aan de waterschappen meer bij dragen uit de algemene middelen worden toegekend, met name voor de wegen. De totstandkoming van een algemene bij- dragewet zal dienen te worden bevorderd want het is heus niet meer zo dat de wegen op Tholen alleen voor landbouwdoeleinden worden gebruikt. Het niet landbouwverkeer neemt met de dag toe, zodat economisch en toeristisch verkeer gaan overheersen. Mede door die goede wegen profiteren vele van de niet grijpbaren voor waterschapslasten van de taken die 't waterschap verzorgt. Dat is ook de reden, waarom de verhouding ge bouwd-ongebouwd tengunste van het laatste wordt gewijzigd. Plannen zijn reeds bij g.s. in voorbereiding Ook de wegen zullen dan in de aanslag worden betrokken. Bij herhaling heeft de minister van Ver- keer en Waterstaat de subsidie-aanvrage verbetering havendijk Stavenisse afgewezen en weer op grond van het feit althans vol gens rijkswaterstaat dat de aangebrachte caissons technisch niet verantwoord zijn. Slechts de nog korte periode afsluiting Oos- terschelde belet afluiting van de Stavenisse haven of afdamming met een keersluis, die dan minstens een miljoen gulden zou kos ten, Dan zou er wel rijkssubsidie komen, want iets meer of minder tekort mag de rijks-pet niet drukken, aldus de heer Van Gorsel in een kritische noot op de subsi die-afwijzing van de havendijkverbetering te Stavenisse. GRONDPRIJS TE LAAG Na verkoop van een perceeltje grond aan de gemeente Scherpenise in het uitbreidings plan West leverde verkoop van 'n perceel tje dreef aan de gemeente St. Annalad voor aanleg openlucht-circulatiebad een vraag op van ir M. A. Geuze uit Poortvliet. „Wat kost grond in St. Annaland indien 't water schap dat nodig heeft. De heer Geuze vond namelijk een door het waterschapsbestuur gevraagde prijs van f 25.voor een 42 are wel zeer miniem. De voorzitter ant woordde dat het hier om een stukje dreef gaat, waarmee het waterschap niets kan doen. Maar Sint Aannaland wel", repliceerde de heer Geuze Geef het liever in erfpacht tot het waterschap ook grond nodig heeft in die gemeente en ruil het dan om. De heer J. E. van Gorsel uit Tholen, deze vergade ring opnieuw beëdigd had minder bezwaar tegen de prijs op zichzelf dan wel dat men de zekerheid moest hebben dat bij eventuele grondaankoop van Sint Annaland dezelfde prijscoulance zou worden betracht. De voorzitter merkte op, dat zulks kort geleden nog met een andere zaak was ge beurd. De vergadering kon daarna met deze transactie akkoord gaan, nadat de heer Geu ze het betuur tevoren in overweging had gegeven de grondafstand voortaan te verge lijken met de huidige maatstaven. Een voorstel tot verkoop gedeelte sloot in bouwplan ,Zuid te Sint Maartensdijk werd een hamerstuk, evenals verkoop ge dempte delen van de sloot aan Jac. de Rijke te Tholen en C. W. van Dalen te Poort vliet. Visgronden te Gorishoek werden in- gebruik gegeven, waarbij burgemeester W. J. van Doorn opmerkte dat sportvissers ook niet op het water langs die zeedijk geweerd zouden moeten worden, die vanuit een boot je vissen. Aan de heer H. Nieuwenhuize te Biezelinge wordt een gedeelte gedempte sloot in gebruik gegeven voor de bouw van een bungalow aan de Kerweg te Stavenise, ter wijl de ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw Vossemeer en Vrijberghe n.v. vergoeding krijgt wegens verlies visrecht. NADELIG SLOT 1965 Een tweede wijziging van de begroting 1965 toont aan dat de dienst sluit met een nadelig saldo van f 65.935,73 Er zijn nog een 19 mille achterstallige uitgaven te ontvangen en nog een 4500 gulden te betalen. Waar schijnlijk zal het nadelig slot op f 50.878,92 komen. De kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van f 54.826,25 Niemand heeft be zwaar onder de zeedijk in de polder Hikke een gesloten wegdek te doen aanbrengen, waarvan de kosten op f 6500.worden ge raamd. Geinformeerd wordt of deze verbete ring straks weer niet te vergeefs zal blijken te zijn geweest door aanleg brug ScheldeRijn verbinding in die omgeving. Gezworene P. W. C. v. Westen weet mee te delen dat de aansluitende wegen tot aan de Hiksedijk voor rekening zullen komen van de Belgisch- Nederlandse regeringen, terwijl het verder voor provinciale rekening zal komen. Het hier bedoelde traject valt buiten deze verbetering. Geen bezwaar is er tegen aan. koop van sproeiapparatuur voor de onkruid- bestrijding en de sloten in onderhoud bi] het waterschap, waartoe f 6000.wordt gevo teerd De ingelanden krijgen de kans de ge hele sloot door het waterschap te laen sproe ien. Ook wordt een betonmolen aangekocht voor het inwassen van de steenbezetting met betonspecie voor f 1790. Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Vermijdt de strijd naar binnen Hoe men voor de gemeenteraad stemde De nieuwe raadsleden Waterschap stelt dijkrecreatieprobleem aan de orde C.H.J.O. organiseerde levendige Teach-in Tholense boys klopte WHS, maar liet promotie kans in Dongen liggen Rust Roest, Beatrix en waarschijnlijk SPS kampioen Waar het (verldezings)hart vol van was, liep de (stembus) mond over. VERBETERING ZEEDIJKEN Een ingrijpend voorstel is de vorige week al genoemde verbetering van zeedijken op vercheidene plaatsen aan de thoolse zeewe ring. Er is een bedrag voor geraamd van f 268.796,50 af te schrijven in 30 jaar. Het gaat om verbeteringen aan de glooiingen en dijklichamen bij de Nieuwe Annes te Sta venisse en de Margaretha de Noord en Ou deland te Sint Maartensdijk, de Klaas van Steeland en Nieuw Strijen te Poortvliet, Schakerloo, Razernij en Deurloo te Tholen De gemiddelde jaarlijkse rente is op 6% gesteld en de totale jaarlijkse kosten f 17.292,69, Wel zal dit een besparing op leveren van het jaarlijks onderhoud, te stel len tussen de tien en vijftien mille, zodat een bedrag tussen f 2500.en f 7000.- als extra geschot overblijft of 25 tot 70 cent per hectare. Het werk zal in eigen beheer worden uit gevoerd en over drie jaar uitgesmeerd. Dijk graaf Van Gorsel merkte op dat het be stuur met deze ingrijpende verbeteringen wil bereiken dat het ergste onderhoud tot aan afsluiting van de Oosterschelde duur zaam wordt verbeterd. Laat men niet verge ten dat de stormschade in deze stukken afgelopen seizoen al f 10.000.heeft bedra gen en het telkens weer erger wordt door een niet afdoende verbetering. Spreker gaf toe dat het flinke investering betekent, maar dat het toch voordeliger zal zijn dan de kosten telkens weer terugkerend onderhoud. De heer Geuze bleek de tolk van de ver gadering toen hij opmrkte dat uitstel- inder daad meer zal gaan kosten dan we nu wil len besparen. Het waterschap hoopt hiermee de kapitaalswerken buiten het normale on derhoud om te hebben afgerond tot de af sluiting Van de oosterschelde. De rekening- courantovereenkomst werd verhoogd van 5 op 6 ton. Herbenoemd werd de financiële commissie. RONDVRAAG De heer Geuze vroeg aandacht voor de zichtbaarheid van de kruispunten op de ver schillende waterschapswegen. Een verder op ruimen uit de hoeken van het struikgewas is gewenst. Wanneer men weet, dat er op 2 mei jl. zo' 4000 auto's van elders het eiland binnenrolden, mag wel alles gedaa worden de veiligheid te bevorderen. De ver gadering was het daarmee. A. s. winter zal voorzover nodig worden gesnoeid of ver wijderd. De heer J. C. de Rooij uit Stave nisse wees op verwaarlozing onderhoud vuil (distels) van pachters dijken. Hij kon er wel enigszins inkomen, wanneer recreaten maaien onmogelijk maken, Niettemin blijven de pachters verantwoordelijk voor 't schoon houden. Opmerkingen kwamen verder nog los over de houding van sommige dijkrecreanten het parkeren enz. Daarna sluiting. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr P. J. Duinker Tholen tel. 01660-500 of 458 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 HOOGWATER week van 5 tot en met 11 juni 1966 zondag 5.06 17.28 maandag 5.46 18.06 dinsdag 6.25 18.45 woensdag 7.10 19.30 donderdag 7.50 20.08 vrijdag 8.35 20.52 zaterdag 9.26 21.45 Volle Maan 3 juni te 8.41 uur Laatste Kwartier 11 juni te 5.59 uur SCHOOLREIS Voor de leerlingen van de klassen 4, 5 en 6 van de Chr. Nat. School was het dinsdag 24 mei de fijnste dag van het schooljaar. Op die dag werd namelijk het jaarlijkse schoolreisje gehouden. Reeds om half zeven 's morgens vertrok men per bus naar Bergen op Zoom waar een extra trein gereed stond om leerlingen en begeleider naar Harderwijk te vervoeren. Daar werd o.m. een boottocht gemaakt op het Flevomeer, waarna men een bustocht maakte over de Veluwe. In een rustieke boswachterswoning in het plaatsje Drie was er gelegenheid de mee gebrachte kadetten, broodjes e,d, te consume ren. Het hoogtepunt van de dag was het bezoek aan het dolfinarium. De athletische verrichtingen van „Flip per" oogstten veel waardering. Vanzelfspre kend werd ook de speeltuin niet overgesla gen. De leerlingen van de laagste drie klassen moeten nog ettelijke nachtjes slapen voor hun grote dag Donderdag 9 juni ma ken zij een reisje naar de Efteling. GESLAAGD Bij het te Rotterdam gehouden examen slaagde onze vroegere stadgenoot L. G. En gelvaart Az voor leraar schilder N.E. Hij genoot zijn opleiding hiervoor aan de nij- verheidschool te Deventer. WEDVLUCHT Wedvlucht vanuit Creil met 176 duiven afstand 281, km gelost om 7 uur Joh Beuke laar 1 C. Soomers 2 8 28 31 32 L. Laban 3 4 18 21 24 A. Wagemaker 5 9 14 22 26 37 58 C. A. Boogaard 7 19 A. Laban 10 M. Moeliker 11 20 25 44 Joh. Deurloo 12 13 33 43 46 57 M. Tazelaar 16 P. Laban 17 35 40 L. Jansen 23 36 53 55 Jac. van Dijke 27 41 L. v. d. Hoofd 29 A. de Jonge 34 45 52 54 J. de Kok 38 P. de Boef 39 42 49 O. Contant 47 J. Praat 48 50 L. v. d. Kleijn 51 59 C. van Luijk 56 aankomst eerste duif 11.45.43 uur aankomst laatste duif 12.17.3 uur VRIJDAGAVOND 10 juni wordt OUD PAPIER opgehaald BURGERLIJKE STAND Geboorten: 17 mei Jan zoon van Laban Cornelis 23 jaar en van Bout Krina Pieternella wonende te Tholen Dalemseweg 33 20 mei Maria dochter van Aarnoudse Abraham 35 jaar en van Schot Breela Ka- tharina wonende te Tholen Singel 46 23 mei Anthonie zoon van Quist Johannes Willem 37 jaar en van Boot Lena pedicure wonende te Tholen Brugstraat 21 25 mei Dirkje Cornelia dochter van Bolier Jacob 27 jaar en van Vinjé Jacoba Hendrina Pieternella wonende te Tholen Prins Bern- hardstraat 13 Janna Sara dochter van Jansen Marinus oud 22 jaar en van Deurloo Wilhelmina Catharina wonende te Tholen Brugstraat 25 Huwelijksaangiften: Nikkels, Gerrit Johan 24 jaar leraar tech nisch onderwijs wonende te Voorst en van Dijke Wilhelmina 21 jaar zonder beroep wo nende te Tholen Kruittoren 17 Moeliker Marinus 22 jaar transportarbei der wonende te Tholen en Braai Dina Cor-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 1