Het Kanaalschap „De Eendracht" lërhorst A. STRUIJK Definitief recreatie-ontwerp wordt nu verder uitgewerkt Ook intergemeentelijk structuurplan voor de zes deelnemende gemeenten aan de orde In Steenbergen kwam er kink in de kabel 20 pCt korting Burgerlijke Standen Oud Vossemeer ATTENTIE ATTENTIE ANKER, ELNA, KAYZER e.a. NAAIMACHINESPECIALIST Weerpraatje ST. MAARTENSDIJK S-tPhll ipsl and Halsl eren SCHERPENISSE st. philipsland"- 22e JAARGANG No. 24 ËENDRACHTBODE 28 APRIL 1966 DERDE BLAD SCKAAk, t Op 13 april 1965 was er voor het eerst een bespreking tussen de burgemeesters van de zes aan de Eendracht grenzende gemeenten Steenbergen, Nieuw-Vossemeer, Halsteren, Tholen, Oud-Vosse- meer en Sint-Philipsland (drie Brabantse en drie Zeeuwse) om te komen tot een gemeenschappelijke regeling voor een recreatie ontwikkeling langs de nieuwe Schelde-Rijnverbinding, welke bin nen de tien jaar moet worden verwezenlijkt. Het is thans zover, dat met uitzondering van Steenbergen de betrokken gemeentebesturen zich voor deelname aan deze regeling hebben uitgesproken. Verder kregen de provinciale besturen van Brabant en Zeeland het ontwerp toegestuurd en zijn de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en Rijkswaterstaat daarin betrokken. De zeven gebieden Na een persconferentie hebben we de lezers in het nummer van 20 mei 1965 voor het eerst over dit plan uitvoerig ingelicht. Resumerend komt het er op neer dat de ge dachte uitgaat naar een 450 hectare recrea tiegebied langs de Eendracht en Krabbekreek met vooral bebossing langs de in de toe komst drukst bevaren route van Europa. Een plan dat in zeven onderdelen uiteen valt. Nog eens samengevat wordt gedacht aan een recreatiegebied bij de stad Tholen voor de bezoekers die straks over de nieu we brug bij „De Laatste Stuiver" op het eiland komen, evenals voor de inwoners zelf. De bochtafsnijding van het tracé Een- drachtkanaal, maakt het mogelijk een ge deelte voor rustige verblijfsrecreatie te be stemmen en verder een jachthaven. Een langgerekte strook in de richting Oud Vossemeer grenzend aan het Kanaal is voor bebossing bestemd. Dit loopt door tot ten noorden van de Leguitpolder. Aan de overzijde aan de Brabantse kant onder de gemeente Halsteren is een strook recrea tiegebied geprojecteerd, waarbij het de vraag is of dit aan een zo druk bevaren kanaal gewenst zal zijn. Tegenover de Leguitpolder een natuur reservaat, wat weer wel mogelijk is, omdat het Kanaaltracé hier weer een bocht afsnijdt Aan de Nieuw-Vossemeerse zijde een aan legplaats voor boten, waarmee reeds een begin is gemaakt (tegenover het Veer) Ten Noorden van O. Vossemeer ook een strook recreatiegebied waardoor de toegangsweg loopt naar de nieuwe brug. Grenzend aan de Hollare- en Van Haaftenpolder een groot bosgebied op de huidige slikken. En tussen dit terrein en Sint Philipsland1 een groot natuurgebied dat als een langgerekt eiland ter ontwikkeling van flora en fauna Dit .vogeleiland" is wellicht te realiseren door het opspuiten van specie. Verder is er langs Prins Hendrikpolder onder Sint Philipsland - aan de zuidzijde van de verbinding Steenbergen-Schouwen een recreatiegebied inclusief jachthaven ge pland. Een bosstrook tussen de weg en het recreatiegebied zal hier de nodige rust en luwte geven. Tenslotte is ook het slikkengebied ten wes ten van de Heerenpolder (tussen Nieuw Vossemeer en Steenbergen) bestemd als recreatiegebied en wordt omsloten door een bosstrook. Temidden daarvan ligt een bin nenwater, terwijl bij de omgeving rijksweg nog een zomerhuisjesterrein ontwikkeld kan worden. Dit alles zou verwezenlijkt kunnen worden in samenhang met de waterstaatkundige wer ken, de randgebieden dus van het nieuwe „Schelde-Rijnkanaal" voorzover daarbij de Eendracht is betrokken. Het doel van het kanaalschap is kort en krachtig geformuleerd' in artikel 3: „Het Ka naalschap heeft ten doel de behartiging van de belangen der natuurbescherming, der land schapsverzorging en der recreatie binnen zijn gebied. Provincies nog op de vlakte? De N.V. Grondmij heeft het recreatieplan voor dit gebied ontworpen. De hoofdschotel van het initiatief hiertoe mag worden toege schreven aan burgemeester F. Twaalfhoven van Nieuw Vossemeer. Daar is ook inmid dels al heel wat voorbereidend werk ver richt om de bevoegde instanties van dit al les op de hoogte te brengen en zonodig me dewerking te vragen. Provinciaal blijkt het nog niet geheel rond te zitten. Op 8 decem- Speciale aanbieding in BRUIDSJAPONNEN lang en kort were samenwerking zou meebrengen en tot een meer gecoördineerd overleg aanleiding zou geven. Verder zou het een geschikt uit gangspunt zijn voor het gezamenlijk beleid op het terrein van de ruimtelijke ontwikke ling. ber 1965 hebben gedeputeerde staten van Noord-Brabant bericht, dat geen oordeel kan worden gegeven omtrent de opzet van de intergemeentelijke samenwerking. De juri disch administratieve beoordeling van het ontwerp gaf geen aanleiding tot opmerkin gen. Het provinciaal bestuur van Zeeland berichtte 25 januari jl. dat het oordeel om trent de opzet van het samenwerkingsver band moet worden voorbehouden. Beide pro vinciale besturen zullen vooraf nog wel eens moeten overleggen. Inmiddels is ook een ver zoek uitgegaan van het samenwerkingsor gaan aan de provinciale besturen van Bra bant en Zeeland om bemiddelling voor de verkrijging van de eerste subsidie van het ..Incoret" (Interdepartementale Commissie voor Recreatie en Toerisme) in de voorbe- reidingskosten eerste fase tot een bedrag van f 112.000.terwijl aan de Grondmij is gevraagd om een sociografisch onderzoek naar de behoefte aan verschillende recrea- tievormen en daarover op korte termijn een rapport samen te stellen. Bedenkingen van Steenbergen In principe is de samenwerking door alle zes gemeenteraden aanvaard en hier en daar is daaromtrent ook al een definitieve beslis sing gevallen. Dat was o.a. op 2 maart jl. het geval in de gemeenteraad van Nieuw- Vossemeer en vorige week ook in die van Oud Vossemeer. Tevens werd in Nieuw Vossemeer besloten nog wat verder te gaan en een intergemeentelijk struktuurplan over het grondgebied van de zes samenwerkende gemeenten te ontwerpen, wat een nog nau- De gemeenteraad van Nieuw Vossemeer kon zich daarmee in principe verenigen en besloot tevens opdracht te geven tot taxatie van de tot het gemeentelijk grondgebied be herende gorsen en slikken in eigendom van particulieren. Daarentegen rezen er tegen een definitieve beslissing ten aanzien van de ge meenschappelijke regeling ,Het kanaalschap De Eendracht" in de raad van Steenbergen op vrijdagavond 22 april plotseling bezwa ren. De oppositie kwam van wethouder M. Herbers, die van gedachten veranderd bleek te zijn en na de toezegging in principe de definitieve stap vooralsnog niet wenste te doen. In Steenbergen had de commissie Openbare Werken zich langdurig over de zaak beraden, zo lazen we in het Brabants Nieuwsblad van 23 april jl. en was men tot de conclusie gekomen, dat men liever nog beter voorgelicht zou worden. Men kon de financiële consequenties niet overzien. Wethouder Herbers zei dat hij enkele vraag tekens achter het voorstel wilde zetten. Hij had nog geen gelegenheid gehad zijn nieu we standpunt in b en w toe te lichten en moest het dus nu wel doen in de openbare raad. Het speet hem dat het niet mogelijk was de financiële consequenties te over zien, want die waren van verstrekkende bete kenis. Zij moesten in de discussie betrok ken worden, want zij beinvloeden het ver dere investeringsbeleid van de gemeente. Dat er drie Zeeuwse gemeenten deelnamen had hem getroffen. Hij vond de Zeeuwen bes te mensen, maar moeilijke onderhandelaars Hij had respect voor de dynamische aanpak van burgemeester F. Twaalfhoven, „maar als hij al lang elders burgemeester is, dan zullen wij met bepaalde lasten komen te zit ten. Verder is er een tendens merkbaar om bepaalde gemeenten op te heffen, zoals Nieuw-Vossemeer", aldus genoemde wet houder. van minister Vrolijk donderdag in Bergen op Zoom. Hij had er uit afgeleid dat er weinig rijkssteun verwacht kon worden voor een recreatieplan als dit en dacht dat dit ook niet het geval kon zijn in het kader van de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal. Burgemeester mr J. M. van der Meer was zeer verbaasd over deze onverwachte oppositie „juist van de w.thouder die dit verdedigen moet". Zoiets had hij nooit meegemaakt. Hij constateerde, dat de Steen- bergse raad in een omgekeerde wereld leef de, waar een wethouder een voorstel aan valt en de raadsleden het verdedigen. Er bleken namelijk ook voorstanders van het Kanaalschap te zijn. Tenslotte beloofde de voorzitter aan de raad nadere informatie. Ook hieruit blijkt weer, dat men niet te vlug kan zeggen, dat de zaak rond zit. Niet alleen kan er vertraging optreden door aarzelende provinciale besturen, maar ook wel door strubbelingen in de gemeenten die er direct bij zijn betrok ken. Nou ja, direct bij betrokken. Het zou ook nog zonder Steenbergen kunnen. Maar dat is in eerste instantie niet de bedoeling. Een verdere ontwikkeling dient thans te worden afgewacht. Voor wat de Zeeuwse gemeenten betreft, staat men nog steeds achter het plan Twaalf hoven. Nog steeds weten veel mensen niet dat STRUIJK alleen op no. 45 woont en lopen de verkeerde winkel binnen (die een paar huizen bij ons vandaan is). Later horen we dan dat ze dachten dat deze winkel een filiaal van ons was. Uitdrukkelijk wijzen we er nogmaals op: Bij ons een winkel vol naaimachines. en met grote letters op de ruit: Steenbergsestraat 45 - Bergen op Zoom - Tel. 45 03 (van onze weerkundige medewerker) LENTE NAM BIJ ABUIS KONING WINTER ALS GIDS Maar zelden hebben wij (en ook Scandina vië) in april zo veel kou geleden als in deze maand. Een aprilkoudegolf zoals hoogst zelden voorkomt, met sneeuw, nachtvorst, en middagtemperaturen van 2 tot 5 gra- I den, en zoals deze eeuw zo Iaat in april j alleen in 1917 en 1928 voorkwam. In het j begin van de vorige week verbleef deze koudegolf een week in ons land., j De lente blijkt een lelijke vergissing te hebben gemaakt door koning winter, die op terugtocht was naar de Noordpool, als gids weer mee naar het zuiden te nemen. Behalve de kou is vooral het bijzonder i sombere weer opmerkelijk: In maart wer- den in De Bilt al 64 uren te weinig zon ge- i meten, ook de eerste aprilhelft was met 24 tegen normaal 75 uren bijzonder somber. Dit houdt in, dat wij in de laatste zes weken in ons land een tekort hebben kunnen costa- teren van 115 uren zon en vanaf 1 januari al een tekort van 140 uren. Mochten wij dit er in de komende mei en zomermaanden extra bij krijgen", dan wordt het het zomertje wèl. De lente heeft een flinke achterstand opgelopen, maar het kan niet lang meer du ren of dan is de lente er, waar duizenden op hebben gewacht. Dan...wil iedereen er op uit, met als gevolg op zaterdagmiddag en zondagen propvolle wegen. VERKEERSCHAOS Het zullen reeds dit jaar en nog sterker in de komende jaren vooral de voorjaars weekends, met een top op de zondagmiddag en vroege avonduren zijn, die niet alleen in het westen en bij het knooppunt ..Oude rijn", maar op tal van invalswegen van alle grote steden een verkeerschaos met zich Bergen op Zoom Verder bevielen hem in het voorstel ver schillende artikelen niet, zoals de vertegen woordiging in het bestuur van de burgemees ter en een raadslid. Hij zou er liever twee raadsleden van willen maken. Dat er maar om de tien jaar uit de gemeenschappelijke regeling kan worden getreden leek hem evenmin gewenst. Hij vond het gewenst de ze knelpunten nog eens met burgemeester Twaalfhoven te bespreken. De wethouder bracht verder nog uitspraken in het midden mee gaan brengen. Veel erger dan zoals men soms meent, op de echte zomerdagen. Op zonnige avonden in juli of augustus kan het ook wel druk zijn, maar het viel ook verleden jaar weer op, hoe uitzonder lijk rustig het verkeer ook op de zondagen in de veertien dagen van de bouwvak-va- cantie, was, Ook in de zomer trekken duizen den er met de auto op uit, maar in de eerste plaats is de tijd van vertrek en aankomst (in de stad) veel ruimer, Sommigen ver trekken al tussen acht en negen uur en de thuiskomst varieert tussen 5 uur in de late middag tot 9 a 10 uur in de avond. Tevens zijn er velen, die hun weekend op de cam ping in zomerhuizen of thuis in hun eigen tuin doorbrengen. Dit beeld ligt in het voorjaar anders. Het aantal bezoekers aan het strand (ook al is het zonnig) en aan de campings is klein en het is nog te koud om in eigen tuin te zitten. Wat gaat men doen...een zg. rondje rij den. Op dat idee komt niet u alleen, maar de hele straat, de hele wijk. Soms (zo lijkt het wel) rukt, getrokken door de eerste voorjaarszonnestralen, de hele stad er op uit. lijk een nieuwe eenheid worden gebouwd waarin 40 a 50 jeugdige patiënten kunnen worden verpleegd. DOZIJN RECEPTEN MET ROZIJN Dames, die interesse hebben voor boven genoemd receptenboekje kunnen dit per briefkaart aanvragen bij het „California Raisin Bureau" - Postbus 9059 - Amster dam W 3 en krijgen het daarna gratis toe gestuurd. BURGERLIJKE STAND Geboorten: 9 mrt Knuist Lena Adriana dochter van Adriaan en van Cornelisse Elizabeth adres Matheusweg 1 19 mrt Schijven, Dingeman Hendrik zoon van Jacobus Cornelis Marinus en van Dij- keman Cornelia Maria adres Jacoba van Beierenstraat 8 19 mrt Schot, Cornelis Matheus zoon van Johannes Cornelis en van Lisseveld Stevina Marina adres Achter 't Bos 10 20 mrt Meerman Sara dochter van Mari nus Gerrit en Beijnhem Lia adres Paral lelweg 3 30 mrt van der Male Abraham zoon van Willem Leendert en van van Vossen Lena Jacomina adres Provinciale weg 7. Overlijden: Hartog, Willemina Johanna echtgenote van van den Hoek Marinus oud 65 jaar overleden te Sint Maartensdijk Z. Vaders Cornelia Lucretia weduwe van Pot Jan Dirk oud 77 jaar overleden te Bergen op Zoom van Gorsel Maria Pieternella echtgenote van Guequièrre Jacobus Jozias oud 79 jaar overleden te St. Maartensdijk Z. Vertrokken: Wentzel Sophia Geertruida weduwe van Broekhof Aloysius Jacobus Johannes en gezin van Provinciale weg 15 naar Amster dam Burgemeester Hoggnerstraat 609 Ingekomen: Houke Krina A. echtgenote van Lindhout Izak Leendert van Oud Vossemeer naar Groenedijk 36 Bijl Anna Maria echtgenote van Hoek Hubrecht Jacobus Marinus van Tholen naar Westvest 42a MANTELS MANTELCOSTUMES REGENMANTELS zojuist ontvangen lichte terlenka kinder regenmantels li slaagt bij MET ANIMOZEGELS Kremerstraat 11-13 - Bergen op Zoom De gevolgen hiervan zijn dat 's zater dagsmiddags de drukte al los komt maar 's zondags compleet wordt. De meest en thousiasten zijn die naar tante Mien wil len, die 30 tot 60 km weg woont, gaan al vóór de middag de massa komt zo tus sen 12 en 2 uur 's middags los. Dat gaat nog want hier is nog van enige spreiding sprake. Maar terug? Doordat in de voorjaarsmaanden de dag nog niet zo lang is en de zon begin april om 19.10 en midden april om 19,20 onder gaat (en een 20 a 30 minuten daarna is het donker) is het gedrang op deze dagen veel groter, daar de thuiskomst in het voorjaar na zo'n mooie zonnige lentezondag meestal tussen 5 en 7 uur ligt. Veel minder gespreid dus dan in de zomer. GARANTIE LENING AAN VREDERUST Gedeputeerden van Zeeland zullen aan de statenleden op 11 mei a.s. het voorstel doen om een door de Stichting Vrederust aan te gane geldlening van 2,5 miljoen gulden voor wat de rente en aflossing betreft te garan deren. Reeds eerder is een zelfde garantie toegestaan voor een bedrag van 10,5 mil joen. Dit laatste bedrag voor verbouwing en vernieuwing van de paviljoens. De 2,5 miljoen is bestemd voor uitbreiding van de neurosen-inrichting „De Viersprong" (onderdeel van Vrederust). Daar zal name- RECRE AUC8E 81E0 EENDRACHT l£ UW.VOSSEMEER OE m. mmmmém tmtwo« Attt «ft Verhuizingen: Bos Leendert en echtgenote van Wilhel- minastraat 10 naar Markt 18 Bos Adriaan J. C. en gezin van Wilhel- minastraat 10 naar Markt 18 Hoek Hubrecht J. M. van Jacoba van Bei erenstraat 64 naar Westvest 42a BURGERLIJKE STAND over de maand maart 1966 Geboorten: Maria Pieternella Adriana dochter van Marinus Dijke en van Jannetje H. de Groen Maatje Johanna, dochter van Adriaan Lindhoud en van Anthonia van der Slikke Huwelijksaangiften. Abraham A. Polderman 27 jaar en Antho nia M. Bolier 20 jaar Ingekomen: Jan P. S. Prince van Middelburg naar Kerkstraat 6 Jacoba M. Lindhout van Vreeswijk naar Weststraat 16 Pieter Coomans van Rotterdam naar Noordsraat 14 Vertrokken: Kornelis J. de Graaf van Molenweg 7 naar Poortvliet Verhuizingen: Antoon Huigen met echtgenote en 2 kin deren van Weststraat 5 naar salonwagen staande a.d. Wilhelminastraat. BURGELIJKE STAND Geboorten: Louise Marina d.v. M. Quist en H. van Aart Cornelis Marinus z.v. W. Meijer en J. Verwijs Johanna Maria Jacoba d.v. M. J. Verwijs en C. M. J. Schoonen Overijden: J. P. Kramer oud 59 jaar ev. K. Goe- degebuure K. de Ronde uod 62 jaar ev. J. van Bergeijk L. M. Quist dv M. Quist en H. van Aart C. M. Meijer zv W. Meijer en J. Verwijs Joh. Wagemaker oud 77 jaar Huwelijken: G. C. Verwijs oud 21 jaar en J. J. den Braber oud 20 jaar I. Reijngoudt oud 19 jaar en S. Ligten- dag oud 19 jaar M. J. Quist oud 24 jaar en M. Quist oud 21 jaar Ingekomen: M. Westbroek en echtgenote gek. van Papendrecht A. Neele en gezin gek. van Rotterdam Vertrokken: Joh. Reijngoudt naar Halsteren Joh. Gunter naar Rotterdam G. A. Goedegebuure wv H. Verwijs naar Steenbergen Joh. A. Vermeij naar Wemeldinge L. H. M. Verwijs naar Lisse

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 7