EENDRACHTBODE II Gerda's eigen weg jj Kandidatenlijsten voor de gemeenteraad Ambtenaren - organen en verkiezingen De verkiezing van de nieuwe gemeenteraad 22c JAARGANG No, 24 28 APRIL 1966 TWEEDE BLAD Het ontwerp van wet SI! A. Vos RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Wachten op rapport om mening samenvoeging gemeenten kenbaar te maken - Trampoline-springen nog net geen streekbelang - Havengebruik practisch nihi! - Verbetering toren spits en rasdhuisdak Stemmen van lezers Veluwse boerenroman Terwijl we zelf nogal wat sceptisch stonden tegenover de gedachte, dat er voor uitleg en toelichting van het ontwerp van wet voor gemeentelijke herindeling Tholen wel zo veel belangstelling zou bestaan, blijkt dat in de praktijk nogal mee te vallen. Er zijn toch nog heel wat abonné's, die er zich voor interesseren. Graag zullen we van deskundigen vernemen of onze toelichting of uitleg van een of ander artikel of gedeelte daarvan soms verkeerd is geinterpreteerd. Deze week gaat het over de ambtenaren - organen en belastingen. Daartoe zijn we nog altijd bezig met het derde hoofdstuk van het ontwerp dat is samengevat onder de kop „Rechtsvoorschrif ten en uitoefening bevoegdheden fn artikel 6 lezen we dan onder sub 1: „De organen en de ambtenaren van de nieu we gemeente oefenen met ingang van de datum van herindeling hun bevoegdheden uit in het gebied der op te heffen gemeenten. Het is maar bijzaak dat wij liever de tekst anders hadden gekozen en waren begonnen met „De ambtenaren en de organen". Het menselijke stellen we nu eenmal graag boven het materiele. Maar juridisch zal de gebruik te tekst wel de juiste zijn. De vraag is hier: wat zijn de organen en wat zijn de ambtenaren van de nieuwe gemeente op de datum van de herindeling? Die moeten dan toch tevoren zijn benoemd? We hebben vorig maal gezien, dat de in structies van de op te heffen gemeente Tho len van secretaris en ontvanger voor de nieu we gemeente gelden tot zij door andere zijn vervangen. Maar het eerste punt van arti kel 6 betreft zouden tevoren benoemingen moeten plaats hebben? Anders kan de nieu we gemeente op de dag van de herindeling nog geen organen en ambtenaren hebben. En aangezien eerst op de dag na de herinde lingsdatum de nieuwe gemeenteraad voor de eerste maal vergadert, kan niet de nieuwe gemeenteraad de ambtenaren benoemen. Er is echter wel wat op gevonden. En daarvoor moeten we even verder naar hoofd stuk VI „Rechtspositie van de ambtenaren" Daarin staat dat gedeputeerde staten van Zeeland uiterlijk dertig dagen vóór de datum van herindeling een tijdelijke secretaris en een tijdelijke ontvanger voor de nieuwe ge meente benoemen. De tijdelijke benoemingen blijven van kracht tot de nieuwe raad een secretaris en een ontvanger definitief be noemd. Hieruit is reeds duidelijk, dat er ook voor af „samenspel" zal moeten zijn. Ook de hui dige ambtenaren van de burgerlijke stand voorzover zij burgemeester, secretaris of ont vanger zijn, krijgen per herindelingsdatum eervol ontslag. Alle andere ambtenaren, inclusief gemeente werklieden, onderwijzend personeel openbare scholen zijn vanaf de herindelingsdatum voor lopig in dienst van de nieuwe gemeente, Daarop komen we later nog terug, BELASTINGEN De lezer behoeft zich niet blij te maken dat er rond de gemeentelijke herindeling een belastingloos tijdperk zal optreden. Artikel 6 sub 3 vermeldt daaromtrent voldoende. Het komt er op neer, dat de bevoegdheid tot het heffen en invorderen van bestaande gemeen telijke belastingen normaal doorgang zal vin den door de organen en ambtenaren van de nieuwe gemeente. In artikel 17 wordt zoals in 6 sub 2 gehandeld over de gemeenschap pelijke regelingen. In het algemeen mag wor den gesteld dat die van kracht blijven via de nieuwe gemeente. BEZITTINGEN In hoofdstuk IV gaat het om de over gang rechten, lasten, verplichtingen en be zittingen. Dat alles waarmee de huidige gemeenten thans zijn belast of verblijd gaat over naar de nieuwe gemeente. Een recht van Oud Vossemeer bestaat er dan niet meer, een last van Tholen evenmin, een verplichting voor Sint Annaland is opgehouden en de bezitting van Poortvliet ligt op de grote hoop Tholen. Het beheer van dat alles wordt dan voor gezet door de nieuwe gemeente. Uitkeringen door het rijk, provincie of gemeenten wor den gedaan aan de nieuwe gemeente. DE VERKIEZINGEN Daarover gaat het volgend hoofdstuk, In trikei 11 lezen we, hoe b en w van de op te heffen gemeente en ze worden met na me genoemd 'n afschrift van het kiezers- register moeten zenden aan de burgemeester van de op te heffen gemeente Tholen. Wan neer? Op een door gedeputeerde staten van Zeeland te bepalen datum. Tussentijdse veranderingen dus voor de nieuwe verkie zing moeten terstond ter kennis worden gebracht van het college van b en w Tho len. Al die kiesgerechtigden van de 7 ge meenten bij elkaar gaan dan de nieuwe ge meenteraad kiezen. Immers zo staat in arti kel 33 letterlijk „De op de datum van her indeling zitting hebbende leden van de raden van de op te heffen gemeenten, treden met ingang van die datum af". Het ligt dus voor de hand, dat eer die herindelingsdatum een feit is, er nieuwe ver kiezingen worden gehouden. En daarvoor behoeft men niet naar de centrumgemeente, want die bestaat dan nog niet. I In sub 2 van artikel 13 staat, dat kandi daatstelling en eventuele stemming voor de nieuwe gemeenteraad uiterlijk dertig dagen geschieden voor de datum van herindeling. Een datum, die ook door g.s. wordt bepaald. In sub 3 gaat het over het aantal leden. En j dat zou volgens de huidige norm (gemeen- j tewet) bij de ongeveer 15600 inwoners van het eiland Tholen 17 raadsleden betekenen. De stembureaus worden door b en w van I de op te heffen gemeente. Tholen benoemd. In de praktijk komt dat meestal neer op de zelfde plaatselijke stembureaus als vóór de opheffing van de gemeenten. Ook het onderzoek van de geloofsbrieven van de leden van de raad der nieuwe ge meente geschiedt vóór een door gedeputeer den te bepalen datum door de raad van de op te heffen gemeente Tholen. Men ziet dat die hiervoor aangewezen gemeente nogal wat bevoegdheden krijgt. Zij het dat ze alle op het formele vlak liggen. Er is zo tussen de bedrijven door al opge merkt dat de eerste vergadering van de nieu we gemeenteraad zal worden gehouden op de eerste werkdag, die volgt op de datum van herindeling. In die vergadering worden de wethouders benoemd. En ook dat zal tevoren tot een politiek samenspel aanleiding (moeten) geven. Hoofdstuk V wordt afgesloten met de bepaling dat de leden van de nieuwe gemeen teraad en de door die raad gekozen wet houders zitting hebben tot de eerste dinsdag in september 1970. Wanneer gedeputeerden er van overtuigd waren, dat zulks maar een half jaar zou zijn had men wellicht een ander jaar genoemd Daarom moet er ook op gerekend worden, dat de datum van herindeling nu zeker geen vier jaar meer zal duren. En met die vrij grote zekerheid kunnen we het er dan voor deze week weer bij laten Automobielbedrijf Ecndrachtsweg 5 THOLEN Tel. 01660-565 Dinsdag 19 april was de laatste datum voor het indienen van de kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen. In THOLEN kwamen er behalve de reeds eerder door ons gepubliceerde lijst van de .R.P. met de heer H. Jansen als lijsttrekker de volgende kandidatenlijsten binnen. CHU 1 J. v. d. Velde; 2 W. K. Quist; 3 W. L. Bijl; 4 J. de Laater; 5 J. P. M. Nijman; 6 J. Geluk; 7 J. van Dalen; 8 J. M. Kesteloo. De eerste twee genoemden hebben thans zit ting in de raad S.G.P. 1 C. Boender 2 C. L. M. v. d. Berge; 3 C. Griep; 4 A. Aarnoudse; 5 J. C. Schot; 6 A. Kot; 7 R. Stark; 8 J. Koster; 9 J. C. Melse; 10 J. Q. Quist 11 P. Duinkerken; 12 J. Quist; 13 J. L. Geluk; 14 C. v. d. Jagt; 15 F. Bout 16 J. C. de Heer. De eerste twee genoemden hebben thans zitting alsmede de heer De Jonge die niet in de nieuwe raad terugkomt K.V.P. 1, F. Verduit; 2 J. M. C. Ooms; 3 A. F. Goedemondt 4 M. M. Oerlams. Zit ting heeft de heer M. Verduit die niet terug keert Lijst van der Sande: 1 M. van der Sande; 2 A. te Pas; 3 P. Overbeeke; 4 L. Sieling; 5 P. J. v. d. Sande; 6 L. D. A. Looysen; 7 W. Cornelisse; 8 M. Schot. De eerste twee hebben thans zitting in de raad Lijst Berrevoets: 1 J. M. Berrevoets 2 D. J. v. d. Velde; 3 J. v. d. Heuvel; 4 V/. M. van Dijke; 5 J. A. J. Havermans; 6 M. van Vossen; 7 M. M. Bijl. De eerste twee hebben thans zitting in de raad. SINT MAARTENSDIJK Daarvan werd reeds eerder gepubliceerd de lijst PvdA met L. Kloet als lijsttrekker Niet terugkeert de huidige wethouder C. J. Bazen. Als nummer twee staat H. P. van Zetten, die ook thans zitting heef in de raad. De kandidatenlijst C.H.Ü. met het huidige raadslid A. Lind- rout als lijststrekker. De kandidatenlijst S.G. .P met L. J. Koopman die ook thans zitting heeft op de eerste plaats. Tot dusver kwam uit als .rechtse groepering" in een combi natie. Verder de V.V.D. met het zittend raadslid als nummer één de heer J. L. M. Geluk. Een nieuwe lijs is die van Op den Brouw. Als nummer één A. J. op den Brouw en als nummer 2 C. M. Zwagemaker. De heer Op den Brouw heeft thans zitting in de raad en stond vorig maal op de PvdA- lijst. SINT ANNALAND Drie lijsten t.w. rechtse groepering waarin een combinatie s.g.p., c.h.u., verder een pvda lijst en een lijst ge meentebelang. De kandidaten werden al eer der in ons blad afgedrukt. Vorig maal waren het 5 lijsten toen de C.H.U. afzonderlijk kwam en een lijst van de Arbeiders- en Middenstandspartij met L. Heijboer als lijst trekker die nu onder de p.v.d.a. lijst staat. STAVENISSE een arbeiderslijst met op kop wethouder C. J. Moerland en als nummer twee C. Priem Jzn, beiden zitting in de huidige raad, evenals E. J. Joppe als nummer drie. Verder een S.G.P. lijst met op kop A. Smits thans zitting teTwijl de heer N. M. Klippel wethouder vaa deze lijst is verdwe nen. Als derde lijst een combinatie van de C.H.U. en A.R. met als lijsttrekker J. A. Nortier (thans zitting en behorend tot de C.H.U.) 2 M. A. Stouten; 3' D. Gaakeer; 4 W. A. Ista Een nieuwe lijst is die van de huidige wethouder N. M. Klippel die dan ook als enige op de lijst voorkomt. De heer Klippel behoort tot de S.G.P. In OUD VOSSEMEER werden reeds eer der afgedrukt de lijsten van de P.v.d.A. en van de K.V.P., Lijsttrekker bij de PvdA is C. Aarnoudse, die thans zitting heeft in de raad als éénmansfractie. Bij de K.V.P. lijst kwam er in zoverre een verandering, dat de heer C. P. Timermans, die thans zit ting in de raad heeft, niet meer op de kan didatenlijst terugkeerde in verband met de in deze partij geldende leeftijdsgrenzen. In zijn plaats heeft de K.V.P. de heer C. W. de Leeuw kandidaat gesteld, terwijl de heer P. A. W. Mees van de eerste naar de ver kiesbare tweede plaats verhuisde. De in totaal ingediende vijf lijsten zijn politiek volledig onder te brengen, zodat in dat opzicht het juiste beeld wordt verkre gen, De nog niet eerder gepubliceerde lijs ten zijn van A.R.-S.G.P.: 1 C. M. Droo- gers thans zitting: 2 J. Aarnoudse thans wet houder 3 H. G. Jansen; 4 I. J. van Gorsel; 5 C. P. de Hond; 6 J. M. Aarnoudse JMzn; 7 P. van Driel Matthzn V.V.D. 1 A. M. van Engelen (thans zitting) 2 mevr. M. J. Renes-geb. van Geer; 3 H. van Gorsel 4 J. M. van den Houten; 5 J. A. Heijboer C.H.U. 1 P. van Driel (thans wethouder); 2 P. W. C. van Westen; 3 G. van der Male 4 C. M. Lobbezoo; 5 J. L. van Dijke; 6 J. Minheere. In SCHERPENISSE kwamen er in totaal 4 lijsten uit, waarvan we reeds eerder heb ben afgedrukt de V.V.D. met als lijsttrek ker L. A. M. Elenbaas en de PvdA met als nummer één J. Joppe. Verder de lijst van de S.G.P.: 1 Joh. v. d. Jagt (thans wethouder) j 2 L. A. Polderman (thans zitting); 3 M. van Dijke (thans zitting): 4 G. J. van Stee- nis; 5 A. Jasperse 6 G. M. Quist; 7 N. L. Rijstenbil; 8 B. de Jonge; 9 C. G. v. d. Slikke 10 M. Duijnhouwer Lijst C.H.U.: 1 D. Klep- pe (thans wethouder) 2 P. A. Kievit (thans zitting)3 Iz. J. van Daalen; 4 P. Jagt; 5 M. D. Anemaet; 6 L. K. v. d. Werf. De lijst gemeentebelang met A. Hage kwam niet terug. Daarvoor nu de VVDlijst met L. A. M. Elenbaas. In POORTVLIET waren er vorig maal 4 nu slechts 3 lijsten. Daarvan werden reeds gepubliceerd de C.H.U.lijst met bovenaan ir M. A. Geuze en de SGP lijst met P. J. van Houdt op de eerst plaats. De derde lijst is die van de A.R. met als nummer één G. K. J. Krijger (thans wethouder) 2 D. Llyl (heeft zitting) 3 J. K. Krijger; 4 W. C. van Kespen; 5 L. van den Hoven; 6 D. Mullié. Niet terugkeert op de arbei derslijst met op kop D. M. Bijl (thans zit ting). SINT PH1LIPSLAND spant de kroon wat het aantal lijsten betreft. Het zijn er 7. waarvan het merendeel politiek echter moei lijk is te onderscheiden. Reeds eerder werd afgedrukt de lijst Gemeentebelang met A. A. Rijstenbil (thans zitting) op kop en de C.H.U.lijst met W. J. Beurkens (thans zit- ting) als lijsttrekker. Verder zijn er nog de volgende lijsten S.G.P. 1 A. P. Nelisse (thans zitting); 2 L. den Engelsman; 3 J. de Boer; 4 C. M. van Oudenaarde; 5 P. Hoek; 6 J. Reijngoudt; 7 J. M. Neele Abrzn. 8 P. van Hekken; 9 M. Verwijs Gzn; 10 C. Neele Mzn. Lijst A.R. 1 C. van Strien Czn; 2 M. A. Neele, 3 C. Zuidweg; 4 C. J. v. Strien. Lijst Ligtendag: 1 J. M. Ligtendag; 2 H. J. Bosman; 3 R. de Raat; 4 C. Quist Johzn. 5 P. J. de Ruyter; 6 P. Walpot; 7 A. Kot 8 J. C. Verwijs Azn. Lijst Reijnbyeeb - Reijngoudt (thans wethouder) 2 M. J. de Braber; 3 J. M. Faasse; 4 A. C. van der Est; 5 G. C. Noordhoek. Lijst Verwijs: 1 J. Verwijs Dzn 2 M. C. Noordhoek Gzn; 3 L. W. Mol Jzn; 4 A. A. Smits Jzn; 5 F. Mol Azn; 6 C. van Westen Jzn; 7 D. Ti- KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VER HOEVEN Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - Tel. 4898 Bergen op Zoom chem Czn; 8 L. Bakker Jzn; 9 J. A. Voshol 10 M. den Braber Azn; 11 G. Hooglander Fzn. Niet terugkeren de heren P. Mol thans wethouder, voorheen uitkomend op de lijst Mol; verder P. A. Bolier van de A.R. en L. A. Quist van de lijst Mol. Van de lijst Verwijs heeft nummer één al eerder zitting gehad in de raad. Resumerend heeft onze streek per gemeente het hier volgend aantal lijsten ingediend: Tholen 6 lijsten Oud Vossemeer 5 lijsten Sint Annaland 3 lijsten Stavenisse 4 lijsten Sint Maartensdijk 5 lijsten Scherpenisse 4 lijsten Poortvliet 3 lijsten Sint Philipsland 7 lijsten Het wachten is nu verder tot 1 juni De raad van Oud Vossemeer was volle dig tijdens de donderdagmiddag jl. ge houden vergadering. Het voorstel van Ged. Staten tot optrek king per 1 jan. '66 van de wethouderssala rissen aan bet gestegen loonpeil, ontmoette geen enkel bezwaar. Eveneens zonder discussie werd besloten tot subsidiëring van de gezamenlijke Zeeuw se Stichtingen voor Soc. pedagigische Zorg met 15 ct per inwoner. Het betreft hier ge specialiseerd maatschappelijk werk voor zwakzinnigen. Het subsidie voor 't Zeeuws Studiefonds werd opgetrokken tot 10 cent per inwoner. Evenals vorige jaren krijgt het organi satiecomité voor de Thoolse Dagen f 20. doch wanneer weth. P. van Driel (chu) zegt dat het hier om een streek belang gaat, trekt zijn collega J. Aarnoudse (sgp) een be denkelijk geacht. Hij is niet tegen, maar belanrgijk voor dé gehele streek, nee dat is het toch niet. Wanneer de voorzitter schert send de attracie trampoline-springen ter spra ke brengt, kan ook weth. van Driel dat niet onderbrengen bij .streekbelang". Dhr. C. M. Droogers (a.r.) betreurt de naar verhou ding geringe belangstelling voor deze thoolse manifestatie. Op voorstel van b en w wordt de motie over de gemeentelijke herindelingen van de raad van Wemeldinge voor kennisgeving aangenomen. Zoals bekend wordt daarin gepleit voor een wetenschappelijke benade ring van de maatstaven bij het beleid in her indelingszaken. Hoewel Oud Vossemeer vol gens de voorzitter in hetzelfde schuitje zit als Wemeldinge wil men toch eerst het door de eigen thoolse gemeenten gevraagde rap port van de Vereniging van Ned. Gemeen ten afwachten, dat dezelfde materie behan delt. Een pleidooi van dhr. Droogers om evenals zovele gemeenten wèl adhaesie te betuigen vindt geen weerklank omdat de voorzitter meent dat de motie een Zuid-Be- velandse aangelegenheid is. Omvangrijke wijzigingen van het Alg. Ambtenarenreglement die Arbeidsovereen komstenverordening en de Wachtgeldrege ling voorzien in de aanpassing aan de nieu we Pensioenwet, de Verhaalswet Ongevallen Ambtenaren en de Verplaatsingskostenrege ling. De bekende brief van Ged. Staten van 4 april jl. inzake behandeling in tweede ronde van de gemeentelijke samenvoeging op Tho len met kaart en wetsontwerp komt nog niet in bespreking. B en w willen eerst kennis nemen van de inhoud van het rapport van de Vereniging van Ned, Gemeenten over de toekomstmogelijkheden van de streek. De voorzitter meent, dat het rapport volgende week tegemoet kan worden gezien. Dhr. C. M. Droogers zegt er nog van dat ook nu 's raads mening van geen belang zal zijn, het is zo iets als de doodstraf on dergaan. De voorzitter: „Zie het dan als Uw galgenmaal". De exploitaitevergoedingen voor de bij zondere scholen worden over 1965 naar het werkelijk aantal leerlingen als volgt vast gesteld: Chr. School: 881/:? x f 55.59 f 4632,50 idem voor vakonderwijzeres hand werken f 962.50 en R. K. school 922/?, x f 55.59 f 5206,93. Nadat de bezoldigingsverordening 1965 is aangepast aan het loonpeil wordt besloten het laatste stuk bouwgrond dat aan de Cor nells Frankenstraat beschikbaar is te verko pen aan M. A. Geuze voor f 6300.of f 15.per m2. Aangekocht worden enkele stukjes tuin grond van B. E. J. Quist en C. W. d. Leeuw wat de laatste betreft gedeeltelijk in ruil met enkele overbodige stukken gemeentegrond. Eveneens in uitbreidingsplan „Zuid" en voor de aanleg van de verbindingsstraat Molen straat Schoolstraat wordt van dhr. C. A. van Dorst een huis en erf aangekocht. Na het principe besluit in de vorige ver gadering is de officiële toetreding tot de ge meenschappelijke regeling „Kanaalschap De Eendracht' een hamerstuk. GEMEENTETOREN Bij begrotingswijziging krijgen b en w krediet van de raad voor herstel van de spits der gemeentetoren. Ook het dak van 't gemeentehuis is zeer slecht en zou f 6100 aan reparatiekosten. Hiervoor krijgt b en w echter zo voetsstoots geen machtiging. Dhr. C. Aarnoudse (arbeiderspartij) vindt ver nieuwing van de gehele kap veel doeltref fender. Nieuw op oud blijft moeilijkheden geven, Hij krijgt de wethouders en dhr. Droogers mee, zodat eerst nog een raming voor alge hele vernieuwing zal woorden gevraagd. Ook het voorstel tot verbetering van het havenplateau roept enige discussie op. Het gaat hier om herstel van de keibedekking De opgetreden verzakkingen zijn waarschijn lijk het gevolg van weggevloeid zand achter de kademuur Weth. J. Aarnoudse vraagt zich af of hier een zware afdekking met plastic niet mogelijk zou zijn. Dhr. C. Aarnoudse acht betonstorting zoals voorgesteld in het rapport van de Centrale Dienst ook doel treffend. Doelend op het gebruik van de haven, dat praktisch tot nihil is gedaald, vraagt Weth. J. Aarnoudse zich overigens af wie nu ei genlijk hinder van de tegenwoordige toe stand heeft. De heren P. A. W. Mees (K. V.P.) en C. Aarnoudse vinden het echter zo "geen gezicht" zodat besloten wordt er in elk geval iets aan te doen. Weth. van Driel merkt nog op dat de Fa. van Vossen die het werk uitvoeren zal, geen garantie voor snelle uitvoering meer kan geven, om dat de gunstige tijd voor haar bijna verstre ken is. De voorzitter meent evenwel dat de gemeente eerst goedkeuring van deze begro tingswijziging zal moeten afwachten. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag informeert dhr. C. Aarnoudse naar de verbouwing van de ge meentewoning Schoolstraat 21, in huur bij de opperwachtmeester der Rijkspolitie. Het antwoord luidt dat dat b en w plan van de centrale dienst tot vergroting van de woning hebben afgekeurd. Zonder de toezichtkosten zou dat f 25.000.hebben gevergd. Ook in huur zou het veel te duur worden, zeker voor de beurs van een wachtmeester. Men verwacht nl. dat na de gemeentelijke samen voeging op de dorpskernen wachtmeesters in plaats van opperwachtmeesters gestation neerd zullen worden. Intussen hebben b en w opdracht gegeven een plan van bescheidener omvang met b.v. alleen een kantoor en een slaapkamer extra te vervaardigen. Dat was overigens altijd de bedoeling geweest. Dhr. Mees vraagt zich dan wel af waarom er zon plan uit de bus kwam. Nadat dhr. C. Aarnoudse nog heeft geklaagd over een herstelde sleuf in de asfaltbedek- king van de Coentjesweg, pleit dhr. Ca P. Timmermans (kvp) voor trottoiraanleg langs het gedeelte Patrijzenweg van de Bou-Koolj- manstraat tot aan het bedrijf van A .v. d. Klundert. Naar weth. van Driel weet mede te delen staat dit werk ook op het program ma. Tijdens de behandeling van een vroeger agendapunt had dhr. Droogers nog een klacht overgebracht van de fam. van Luijk over onvoldoende ontwatering van de tuin achter hun garage aan de Molenstraat. Dit zou een gevolg zijn van de aanleg van de Cornelis Franken straat, wat door de Cen trale Dienst na 'n ingesteld onderzoek werd ontkend. Mocht het zo zijn dat die mening niet juist was, en er inderdaad een afvoer- greppel is geweest naar de vijver achter de voormalige schuur van dhr. Droogers dan kan de familie van Luijk een nieuw verzoek bij het gemeentebestuur indienen. Daarna sluiting. Geachte Redactie. Mag ik een plaatsje in uw blad, naar aan leiding van „Stemmen van lezers? Bij voor baat mijn dank. De heer D. Uijl is afgegaan op een ver slag van mijn rede, die ik op 18 maart jl. te Sint Annaland heb gehouden. Nu is het altijd riskant om op een verslag af te gaan, hoe goed ook, om daaruit precies te herken nen wat een spreker heeft gezegd. Het is zelfs niet raadzaam voor een spreker om zijn gehouden rede later te lezen. In dit geval heeft dhr. Uijl het wel ge daan en tracht inbreuk te maken op de juistheid van mijn betoog. Indien hij zelf aanwezig ware geweest had hij op de zelfde vergadering daarop kunnen ingaan. Dhr. Uijl, die geen onbekende is in de Geref. Kerk weet heel goed, wat daar thans aan de orde is. Als ik de namen noem slechts van drie schrijvers, n.m. Ds. van Teylingen, van Prof. Zuidema en van Prof Dijk, en als hij dan het boekje leest van Dr. M. J. Arntzen De crisis in de 1door HENK VAN HEE5WIJK 50 i Arie stond er even beteuterd van te kijken, maar toen vatte hij het humoristisch op en mopperde verongelijkt; ,,Ja, ja, zo gaat het in het leven. Nauwelijks ben je vader, of je hebt al niets over je zoon te vertellen." Over namen was door Gerda en Arie eigenlijk nog nimmer serieus gesproken. Maar 's avonds, toen de zuster even weg was, boog Arie zich naar zijn vrouw en zei zacht: „Weet je, snoepie, hoe we onze zoon zullen noemen Ze keek hem vol verwachting aan, een stille hoop koesterende, maar die niet willende uiten. „Geurt Hendrik de Nots zal onze zoon heten. Naar zijn grootvader, snoepie." Ze greep zijn hand. Langzaam druppelden er een paar tranen over haar bleke wangen. „Dank je, Arie, wat vind ik dat verschrikkelijk lief van je. Je bent je bent mijn grote schat, jongen." Hij schudde zijn hoofd. „Niks hoor, ik ben nummer twee. Daar ligt nummer één." „Kom je eens dichterbij, vader de Nots, Zo. En luister jij nu eens naar je gelukkige en blijde vrouwtjed Arie de Nots zal altijd nummer één blijven in mijn leven, goed verstaan Al zouden we een dozijn kinde ren krijgen. Maar jij blijft mijn grote liefde." En toen was de grote man plotseling aangedaan. Woorden waren echter niet nodig. Met de armen om elkaar heen wisten ze het beiden: We zijn gelukkig, dubbel gelukkig, nu we zo'n heerlijke zoon bezitten. Daarbij valt al het andere volkomen in 't niet. Hebben wij geen reden om ontzettend dankbaar te zijn On danks de kloof, die er nog is Hoofdstuk 21 Ik moet er wat op zien te vinden Drie dagen na de geboorte van Geurt Hendrik de Nots bracht de post bij de ouders een felicitatie, af komstig van de familie van 't Grashek uit Nijloo, waar naar Arie en Gerda met grote ogen van verbazing keken. Gerda draaide de felicitatiekaart om en her kende het handschrift van haar moeder. Blij en dankbaar keken man en vrouw elkander aan. „Dat is het begin, snoepie, let op mijn woorden, dit is het begin. Zodra mogelijk, laten we een foto maken van onze zoon en die sturen we naar „De Peppelhorst". Wij blijven zoals we altijd zijn geweest, vrouwtje, zon der enige rancune." Maar nog grotere verbazing heerste er bij de jonge ouders, toen ze het postwissel zagen, dat gelijktijdig gekomen was. Gerda zag, dat haar vader dit waarde volle stukje karton geschreven had. Het gaf recht op drie honderd gulden. Daar waren ze allebei even stil van: driehonderd gulden. Het geld kwam geweldig goed van pas, want er waren door de bevalling heel wat onkosten geweest, zodat het spaarbankboekje een grote aderlating had moeten ondergaan. Met deze driehonderd gulden waren de meeste extra kosten zo ongeveer gedekt. Gerda keek nog eens naar het postwissel. „Daar zal moeder wel niet van weten," zei ze tegen haar man. „Wie weet, hoe lang hij er over gespaard heeft, want al hoeft vader niet op een paar duizendjes te kijken, als hij een bekroonde stamboekkoe wil kopen, moeder beheert de kas en voor zichzelf heeft hij nooit meer dan enkele tientjes op zak." Arie drukte zijn vrouw zacht tegen zich aan. „Het komt allemaal wel in orde, als we maar geduld hebben. Je bent in ieder geval niet vergeten, snoepje." Ze trok hem heftig naar zich toe. „Wij, bedoel je. Kijk maar naar het adres: Aan het echtpaar De Nots- van 't Grashek, zie je wel Als ze het alleen aan mij geadresseerd hadden, zou ik in staat geweest zijn om alles terug te zenden." „Maar snoepje toch." „Schei uit met je snoepie. Ik ben nu ook niet meer je kleine meisje en al die gekke naampjes wil ik niet meer horen. Wil je er aan denken, dat ik nu moeder ben van een wolk van een jongen? Nou?" Arie boog, haar vluchtig in de hals kussend, en ant woordde droog, „Ja moe," maar ontweek haar gelijk tijdig, toen ze hem een klap wilde geven. In het grote huis was nog iemand, die zich verheugde over het geluk, dat deze twee jonge mensen beschoren was: sinds Geurt Hendrik zijn intrede in deze wereld had gedaan, liep tante Gerdien zeker een keer of zes per dag de trap op naar de eerste verdieping om „die kleine schat" even te zien en te bewonderen. Als Arie vroege dienst had, kwam tante Gerdien boven koffie drinken en keek toe, als de moeder de baby baadde en voedde. Dan hoefde er niet veel gezegd te worden. De vrouwen keken alleen maar, blij en gelukkig. In april kondigden Tannie en Geert hun voorge nomen huwelijk aan. Tannie had er een kort katte belletje bij geschreven: „Denk er om, wij rekenen op jullie, de hele dag. Kom maar zo vroeg mogelijk; we laten jullie wel van de trein halen." (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 3