WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FIUPSLAND Plaatselijk Nieuws Naar de mooiste tijd WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De redaktie legt u deze week voor THOLEN DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG OUD-VOSSEMEER SINT-ANNALAND 22e jaargang No. 24 28 april 1966 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 4 24407 Abonnementen 3.75 per half jaar franko p.p. 4.75 inkassokosten Prijs per nummer 17 cent Advertenties 15 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom HOOGWATER in de week van 1 t.e.m. 7 mei 1966 zondag 0.30 13.12 maandag 1.34 14.05 dinsdag 2.28 14.58 woensdag 3.1,4 15.40 donderdag 3.55 16.24 vrijdag 4.38 17.04 zaterdag 5.20 17.46 De invloed van een constitutioneel monarch op de gang van zaken in het land behoeft lang niet zo gering te zijn als men algemeen denkt. Veel hangt hierbij af van de persoonlijkheid, het karakter van de vorst en van de aandacht, die hij of zij geeft aan de volksbelangen. H.M. koningin Juliana, die 30 april haar 58ste verjaardag zal vieren, heeft deze waarden te allen tijde onderkend. Zij heeft steeds een levendige belangstelling aan de dag gelegd voor alles, wat er onder ons volk leeft. Een belang stelling, die altijd rechtstreeks uit het hart komt en die daarom steeds een positieve weerklank vindt bij alle groeperingen van ons volk. Maar niet alleen in de rol van vorstin, ook als moeder wist zij eerbied af te dwingen. Koningin Juliana heeft ons allen steeds een voorbeeld van goed gezinsleven gegeven. Zij heeft haar dochters opgevoed in blijheid en ernst, zo nodig ook in gepaste gestrengheid. Onze koningin heeft een moeilijk jaar achter de rug. De verdeeldheid en de spanningen die twee huwelijken van haar dochters onder ons volk te weegbrachten, hebben haar zwaar beproefd. Maar onze koningin is een moedige vrouw, die zich niet laat meeslepen door allerlei emoties en steeds in staat blijkt temidden van moeilijke omstandigheden een zekere nuchterheid te bewaren. In deze lakonieke en bedachtzame benadering van de problemen schuilt juist de grootheid van deze vorstin, wier verjaardag toch weer blij zal worden gevierd. r s -0-* Er is ditmaal heel lang op gewacht. Maan den van donkerheid, sneeuw en ijs, wind en vooral regen. De „zeven" mooie februari dagen bleven uit. maart donker en nat, april bracht tot deze week alleen een zachte pa sen en dan nu plotseling die zon hoog aan de hemel, hart en lijf verwarmend. Merk waardig dat op zo een mooie eerste ook echt warme voorjaarsdag al wordt gehoord: hè, hè, dat is nu meteen weer al te kras. Of we niet zo lang op dat echte zonne-zweet- druppeltje hadden gewacht. Het is niet gauw goed bij ons m'ensen. Terwijl u dit leest kan het al weer anders zijn uitgepakt, maar wat een mooie dinsdag is het deze week geweest. En toen zagen we het ook meteen, dat we toe zijn aan de mooiste tijd van het jaar. De tijd van groeien en bloeien, de tijd waar in de vogels bruiloft vieren (en straks het ei) Hebben we in deze haastige wereld nog altijd van al dat moois te genieten? We vrezen van niet. Natuurlijk velen trekken er de weekends dan op uit, vooral met de auto, maar hoevelen van hen zouden de weder geboorte in de natuur echt beleven? Guido Gezelle klaagde reeds in zijn tijd: „Hoe menig mens aanschouwt het niet, En gaat voorbij Voorbaar waar 't blinkend goud hem jaagt Hoevelen ontvluchten niet asfalt en beton en zoeken hun vertier alleen maar in het rossen en rausen langs de wegen, zonder ook maar een flauw benul te hebben van het grote wonder dat bezig is zich rond om ons heen te voltrekken? Verliezen we niet steeds meer het contact met de natuur en, zoals eens onze verre voorouders de zon, de maan, de sterren en de natuurelementen aanbaden, zo buigen wij ons vol bewondering voor de wonderen van de techniek, maar vergeten daarbij dat wat thans bezig is zich buiten te voltrekken nog een véél groter wonder is dan wat men senhanden ooit kunnen maken. Een kind kan een mugje tussen zijn vin gertjes dooddrukken, maar welke technicus welke professor kan het weer tot leven bren gen? En terwijl we ons steeds rijker voelen, wor den we steeds armer... Gelukkig komt het nog wel voor, dat een onderwijzer de kinderen opstellen laat maken over onderwerpen uit de natuur en dan is het vaak verblijdend wat kinderen wel zien, waaraan we als ouderen voorbijgaan. Een heel donkere, een erg natte periode ligt achter ons. In de landbouw moest men even lang wachten als de stedeling, die de rust wil opzoeken. Daarom waren er deze week blijde dagen. Blij dat een begin ge maakt kon worden op het land - en hopen- lijk kan het doorgang vinden. Het zaad aan de akker toevertrouwen. Op „mulle" grond zal niet worden gewacht. Maar niet temin kan de wasdom nog rijk zijn. En het weer ook voor de rustzoekende stedeling aangenaam. Graag wensen we de landbouw een goede zaaitijd toe, graag gunnen we de stedelig, die zich hier wil verpozen het mooie en goede van onze streek. Laten we er zelf niet aan voorbijgaan. Holland groeit weer, holland bloeit weer ook onze streek. dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J, M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, tel. 01666-400. Volle Maan 4 mei te 22.01 uur. MEER LICHT Door de P.Z.E.M. worden thans in de binnenstad en buitenwijken ongeveer 100 straatlantaarns bijgeplaatst. WANDELSPORT Zaterdag 15 april heeft de thoolse wandel unie met 25 personen deelgenomen aan de jaarlijkse tocht van „De vrolijke tippe laars" te Vlissingen. VERGADERING N.C.V.B. De afdeling Tholen van de N.C.V.B. kwam woensdagavond onder leiding van mevrouw B. M. Fondse-de Waal voor haar maandelijkse vergadering bijeen in het ge heel gemoderniseerde verenigingsgebouw in de Brugstraat. De burgemeester van Tholen, de heer J. E. van Boeijen hield een interessante causerie over het onderwerp: „De burger en zijn overheid". Dat deze lezing bij de dames in de smaak viel, bewijst wel de geanimeerde bespreking die erop volgde. De volgende vergadering werd vastgesteld op vrijdag 1.3 mei. Dan gaan de leden naar Anna-Jacobapolder, waar een streekver- gadering zal worden gehouden. ACTIEVE C.H.J.O. Het gonst in de onlangs opgerichte Chr.- Historische Jongeren Organisattie van aller lei activiteiten. Op de vorige week gehouden bijeenkomst gaven zich weer vijf nieuwe leden op, zodat men binnenkort de geplande 30 leden zal hebben bereikt. Tijdens deze vergadering werd in de plaats van de heer B. van Westen te Oud-Vossemeer, die zich om studie-redenen terug moest trekken als penningmeester aangesteld de heer D. van Doorn te Poortvliet. Verder werd aan het voorlopige bestuur nog toegevoegd mejuffr. T. Vos te Oud-Vossemeer. Voor de te houden teach-in op 27 mei aanstaande in de bovenzaal van het ge meentehuis van Poortvliet hebben de vol gende heren reeds toegezegd te zullen komen: P. A. Roels te St. Maartensdijk (P.v.d.A.); J. L. M. Elenbaas te Scherpe- nisse (V.V.D.); J. van den Bos te Tholen (A.R.); J. M. C. Ooms te Oud-Vossemeer (K.V.P.); J. Blom te 's-Gravenpolder (P.S. P); M. Huijzen te Delft (C.H.U.). Het ge heel zal onder leiding staan van drs. A. M. de Boo uit Delft. De teach-in zal als volgt in zijn werk gaan: Iedere spreker mag gedurende vijf minuten het woord voeren. Zoals bekend zullen allen hun visie uitspreken over de oorzaak van de grote politieke verschuiving die bij de laatst gehouden verkiezingen plaats vond. De volgende vijf minuten kan iedereen uit de zaal, die het niet eens was met de spreker, op een teken van de voorzitter zijn mening naar voren brengen. Na totaal 10 min. krijgt een nieuwe spreker 'het woord. BURGERLIJKE STAND Geboorten: 11 april Leendert zoon van Deurloo Karei Cornelis en van Pollie Dirkje wonende te Tholen, Machteld van Gelrestraat 30 Huwelijksaangiften Oudesluijs Pieter Willem 25 jaar schilder wonende te Poortvliet en van Dijke Neeltje 21 jaar zonder beroep wonende te Tholen Jan van Bloisstraat 5 Schot Jacob Job 21 jaar vishandelaar wo nende te Tholen en Quist Johanna Marga- retha 20 jaar kantoorbediende wonende te Tholen Hoogstraat 2 van den Boogaard Marinus Frederik 22 jaar electro-monteur wonende te Sint Anna land en Deurloo Johanna 25 jaar zonder be roep wonende te Tholen Bosstraat 15 Noom Gerard 24 jaar fruitteler wonende te Scherpenisse en Schot Jacoba Johanna 23 jaar zonder beroep wonende te Tholen Vossemeersepoort 28 Huwelijken: van Poepelen Jacobus 19 jaar monteur wonende te Tholen en van der Steen Maar- tje 16 jaar zonder beroep wonende te Tholen Meerman Gerrit 25 jaar onderhoudsmon teur wonende te Tholen en Ottevanger Jo hanna oud 20 jaar doktersassistente wonende te Tholen Visser Gerrit 26 jaar wonende te Urk en Kot Maria Jacoba 25 jaar wonende te Tho len Overlijden: Quist Johannis 50 jaar los-werkman wo nende te Tholen echtgenoot van Tramper Jacomina VOORSTEL MEDEWERKING AAN CHR. ULO IN RAAD Morgenmiddag - vrijdag 29 april - om 4 uur zal de raad van Tholen in openbare vergadering het voorstel van b en w wor den voorgelegd om medewerking te verlenen tot het beschikbaar stellen van gelden uit de gemeentekas voor het stichten van een school voor christelijk uitgebreid lager on derwijs aan de Molenvlietsedijk alhier. Dit voorstel dan naar aanleiding van het verzoek van 29 maart jl. door het bestuur van voornoemde stichting. B en w schrijven dat de aanvraag voldoet aan de in artikel 73 der Lager onderwijswet 1920 omschreven vereisten, zodat volgens artikel 75 van die wet de gevraagde medewerking verleend moet worden. Ook komt het voortel aan de orde tot de finitieve medewerking aan het intergemeente lijk samenwerkingsverband ter behartiging van de natuurbescherming, de landschaps verzorging en de recreatie in het gebied van de Eendracht en de Krabbekreek. Elders in dit nummer wordt hierover in een apart ar tikel uitvoeriger over verteld. B en w schrij ven hoe de voorbereidingswerkzaamheden ten behoeve van het Schelde-Rijnkanaal een stadium bereikt hebben, dat het nodig is ook ten aanzien van voornoemde doelstellin gen stappen te doen en daarom na het prin cipe besluit van 20 september 1965 thans tot een definitieve beslissing ten aanzien van ht - kanaalschap De Eendracht te komen. Verder is behoefte gebleken aan een pla nologische visie op het Eendrachtgebied in zijn totaliteit. Daarom ook is er een tweede voorstel, nl. om machtiging te verlenen tot het .ontwerpen van een intergemeentelijk structuurplan waarin de Eendrachtgemeen- ten liggen. SPELREGEL-QUIZ VOETBAL Een uit 5 man bestaand Vosmeers team t.w. J. Verreijen, M. Istha, W. Heijboer, L. de Koning en C. de Leeuw heeft vrijdag avond in Bergen op Zoom de finale gewon nen van de spelregelquiz die op initiatief van de Bergen op Zoomse scheidsrechters- vereniging deze winter is georganiseerd. Zij behaalden in totaal 320 punten. Twee de werd de winnaar van vorig jaar Divo uit Dinteloord met 218 punten, terwijl S.C. W. uit Welberg 206 punten verzamelde. Door deze overwinning kwam Vosmeer in het bezit van een 40 cm hoge wisselbeker en een herinneringszuil. Eén der Vosmeerse spelers behaalde een record van ruim 90 punten. BEJAARDEN-GYMNASTIEK Het belang van aangepaste gymnastiek voor het algemeen welzijn van bejaarden wordt overal steeds meer ingezien. Daarom is het verheugend dat ook plaat selijk o.a. door de dames van het V.V.H. ini tiatieven zijn ontplooid die er toe leiden dat maandagmiddag een cursus bejaarden- gymnastiek of bewegingsleer van start kon gaan. Zeker niet in de laatste plaats voor het werk van de wijkverpleegster van het Groene Kruis Zr B. P. van Bruinessen die vele bejaarden hiervoor wist warm t;e krij gen, was de eerste les meteen een succes. Er waren 16 deelnemers. De lessen worden voortaan elke maandagmiddag om 2 uur gehouden in de Bejaardensociëteit. De cursus omvat 12 lessen van plm 1 uur. en wordt gegeven döor een deskundige, dhr. Snijder uit Goes Na deze eerste 12 lessen gaan de oefeningen gewoon door maar dan inge kort tot Yi uur en onder leiding van Zr. van Bruinessen. De kosten van deze cursus worden voor namelijk gedragen door het Groene Kruis want de geringe bijdragen van de bejaar den ad een kwartje per les zijn maar sym bolisch van aard. Aan de eerste les van maandagmiddag ging een officieel toespraakje vooraf van de pre sidente van het V.V.H. Mevr. Versluijs-Sy- brandy, waarin zij de hoop uitsprak op een goede cursus en een grote deelname. UITREIKING VERKEERS-DIPLOMA'S Donderdagavond 28 april a.s. zullen in de zaal van dhr. P. A. W. Mees de school- verkeersdiploma's worden uitgereikt. Het programma dat wordt verzorgd door de plaatselijke afdeling van de Ver. voor Veilig Verkeer omvat ook de uitreiking van geschenken van de met lof geslaagden en de vertoning van een film. Het is spijtig dat er ditmaal geen diplo ma's voor volwassenen zullen zijn. De cursus voor alle weggebruikers moest nl. wegens gebrek aan deelname worden gestaakt. KONINKLIJKE JAARDAGEN Groei en bloei in de natuur Raad Oud-Vossemeer concludeert dat haven- gebruik praktisch tot nihil is gedaald Vóór de herindelingsdatum tijdelijke benoeming gemeentesecretaris en ontvanger door gedeputeerden De kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezing Bejaardengym in Vossemeer Vrederust gaat degraderen Stemmen van lezers Aan het werk kent men de vakman Een gemoedelijke jongeman met nuchtere oogopslag, rustige manieren en een verfrissende spontaneïteit. Dat is de indruk, die Pieter van Vollenhoven, de verloofde van h.k.h. prinses" Margriet nu reeds allerwegen heeft gevestigd. Deze zoon van de directeur van een Schiedamse zeilmakerij, die kortgeleden zijn rechtenstudie beëindigde en thans de wapenrok draagt, wordt 30 april 27 jaar. Vrijwel moeiteloos heeft hij zich de sympathie van het Neder landse volk weten te verwerven. De sportieve inslag, die zijn levensstijl kenmerkt en zijn ongekunsteld optreden, spreken zowel het vrouwelijke als het manlijke deel van onze bevolking sterk aan. Creativiteit kenmerkt trouwens toch het leven van de aanstaande gemaal van prinses Margriet. Hij beoefent vele takken van sport en is een enthousiast muziekliefhebber. Begin 1967 zal het huwelijk tussen prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven worden voltrokken. Donderdagavond zijn ook de schoolkin deren van klas 5 de ouders en de bejaar den hartelijk welkom. Het programma be gint om half acht. VEILIG-VERKEERS-QUIZ Een tachtig belangstellenden waren vrij dagavond in het Dorpshuis voor de door de afdeling van Veilig Verkeer georganiseer de verkeersquiz en diploma-uitreiking. Voor zitter J. W. van Popering sprak het wel komstwoord inzonderheid tot opperwacht meester J. Slot, die hij tegelijkertijd dank bracht voor de gegeven verkeerslessen, ver bolgens ook aan de 17 gediplomeerde vol wassenen van de cursus en de deelneemsters •en deelnemers aan de te houden quiz. De 17 geslaagden kregen vervolgens het •diploma waarvan mej. J. W. van Iwaarden en de heer K. M. van Dijke Wzn de aante kening met lof. Een spannend duel leverden vervolgens de vier quiz groepen aan wie voor de pauze schriftelijke verkeersvragen werden voorge legd. terwijl na de pauze antwoorden op vertoonde dia's moesten worden gegeven. Een door de afdeling beschikbaar gestelde fraaie wisselbeker werd gewonnen door de groep chauffeurs van L. J. Rijnberg-van 't Hof met 145 punten. Nummer twee werd de groep van firma J. en M. Moerland Zn met 130 punten Derde de groep van firma v. d. Klundert met 102punt en vierde de groep leerlin gen van de autorijschool Van Popering met 100 punten. Men vond het een gezellige en leerzame avond die men jaarlijks hoopt te herhalen met als inzet de wisselbeker. GELIJK SPEL De tennisvereniging „Octavia" speelde za terdagavond in het Dorpshuis gelijk (8-8) tegen „Velocitas" uit Oud Vossemear.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 1