Bell tv VIJFTIG JAAR BMW Bronchi letten Kantongerecht te Tholen Politieke belichting Stavenisse Bell... favoriet in vormgeving Voor S.G.P. Staten kring De heer A. Vlasblom uit Delft t Mooi stukje democratie bij samenvoeging gemeenten Wel frisse, lollige geest, maar fundament wordt vergeten Plll'Olj,r'engl Neef reed tante van de weg Moeilijke beslissing over verantwoordelijkheid schaftlokaal Beide aannemers kregen een formele boete Vrijspraak na aanvaring bij Stavenisse Overtreding opdooi werd niet licht geacht BMW! WAT EEN WAGEN WAT EEN WEGLSGGING U weet misschien dat de postweg van Zeeland naar Holland, waarlangs post en reizigers werden vervoerd, tot in het laatst van de vorige eeuw via Tholen liep. Van Middelburg over het Sloeveer naar Goes. Via het veer Yersekendam naar Gorishoek, over Oud Vossemeer en later over Tholen via het Moerdijkveer verder Holland in. Een verbinding over water was de Mid- delburgsche boot. Tot ver in de jongste wereldoorlog meerde deze aan het steiger te Stavenisse. De meeste zo niet alle eiland gemeenten hadden hun buurtschippers op Goes en Middelburg. LI ziet dat Tholen in het nabije verleden niet te klagen had over verbinding met overig Zeeland. Met de komst van „stoomtrein en automobiel" be gon zich dit te wijzigen. Voor Tholen bete kende dit achteruitgang, wat tot vandaag zo gebleven is. Door het leggen van een dam zou de ontwikkeling alsnog achterhaald kunnen worden. Ik meen om meer dan één reden een dam te mogen bepleiten. Daar door zou een inniger contact tot stand komen tussen delen die bij elkaar horen. Het pro testantse Tholen geografisch verenigd met protestants Zeeland. Hierdoor zouden moge lijkheden binnen ons bereik komen die tot- nog toe problemen oproepen. Ik denk b.v. aan hogere schoolopleiding van protestantse signatuur in Goes en Mid delburg. Mensen met een positief christe lijke instelling zullen toch met een bezwaard hart hun kinderen aan leraren toevertrou wen die de rooms-katholieke moraal voor staan, zoals thans veelal het geval is in Bergen op Zoom. Al jarenlang is de verwezenlijking van een protestants ziekenhuis voor ons eiland in voorbereiding. Het is een lijdensweg. Via een dam naar Goes; het zou de inrichting van een diaconessenhuis althans voor ons eiland onnodig maken. Ik voor mij geef de voorkeur aan een neutraal „Bergzicht" meer dan aan een Algemeen Burger Gasthuis met sterk roomse inslag. Men wordt dan alvast niet gevconfron- teerd met crusifix en misgewaad. Afgezien daarvan een eventueel diaconessenhuis waarnaar gestreeft wordt, zal van minimale omvang zijn. Daardoo: zal het misschien niet over de technische middelen en een staf van medische specialisten kunnen beschikken, zoals in onze tijd mogelijk is. Een groot streekziekenhuis zoals b.v. in Goes kan dat wel en dit kan de behandeling en verzorging der patiënten alleen maar ten goede komen. Voor het zakenleven zou een dam niet van minder belang zijn. Veel Zeeuwse groot handelaars en fabrikanten mogen Tholen onder hun verzorgingsgebied rekenen. Aan de andere kant is Bergen op Zoom de verzorgingsstad van ons eiland. Op ge vaar af voor discriminator uitgemaakt te worden, zie ik dit als een bezwaar. Onlangs hoorde ik iemand zeggen „velen jammeren luide over Rome's opdringen, maar als Ze een nieuwe jas nodig hebben, tien te gen één gaan ze naar een roomse recla mewinkel". Als protestanten is het onze plicht ook op economisch terrein zoveel mogelijk positief-christelijk te handelen. Tholen als tuinbouwgebied in opkomst zou gebaat zijn met een kortere verbinding met Zuid-Beveland. De daar bestaande tuin bouwveilingen zouden vanuit Tholen hun omzet zien stijgen, waardoor meer kopers en groter afzetgebied. Een dam biedt misschien de werkgelegen heid meer kansen. De industriekern Goes; het Sloehavenproject, wellicht eerder ver wezenlijkt dan het Reimerswaalplan; zou via een dam tot onze naaste omgeving gaan be horen. In mijn pleidooi voor een dam door de Oosterschelde gaf ik slechts enkele sugges ties ter overweging. Hopenlijk zijn ze met meerdere aan te vullen. Laat Tholen een voorbeeld nemen aan Flakkee. De gezamenlijke gemeenten - nee niet samengevoegde, dat is pas onlangs ge beurd - vonden elkaar in een brugcomité. Het heeft wel wat jaren geduurd, maar de brug kwam er. Tholenaren, wie steekt de eerste spade in de grond voor een dam De gemeente Stavenisse, gelegen aan de uiterste noordwestzijde van het eiland Tho len heeft van alle eilandgemeenten de laat ste dertig jaar de zwaarste slagen te incas seren gekregen. Was het rond de eeuwwis seling een naar verhouding vrij aardig bloe iende gemeente met een niet geringe han del en scheepvaart, met bovendien de veer- verbinding naar Schouwen en Rotterdam inclusief naar en van het naburig eiland de postverzending, het getij keerde naarmate de streek zich steeds meer op West- Brabant ging oriënteren, vooral ook na de vaste verbinding over de Eendracht, een steeds geringer gebruik van het Veer en tenslotte de slagen van evacuatie en vooral ook de ramp 1953. Vijftig jaar geleden had deze gemeente ruim 1900 inwoners, terwijl het in januari van dit jaar de 1500 niet meer haalde. Het is duidelijk dat 25% minder inwoners op een gemeente als deze er diep ingrijpt. Het geeft een uiteindelijke terugslag in alle ge ledingen van het dorpsleven, zowel ten aan zien van het voorzieningspeil (middenstand) als van het verenigingsleven (cultureel en maatschappelijk) Er ging na het dieptepunt van de ramp nog een onheilspellende, mogelijk beslissen de bui boven de gemeente nl toen er sprake was van afsluiting van de haven, aange merkt als een zwakke plaats in de zeewering van de thoolse waterkering.. Dit gevaar werd nog gekeerd door aktiviteit vanuit de gemeente, medewerking van het thoolse wa terschap en het provinciaal bestuur. Dat de rijksoverheid met een verdere gemeentelijke achteruitgang geen rekening hield, bleek toen en is ook nu nog duidelijk. Het zal ieder bekend zijn dat een bijdrage in de kosten verbetering havendijken door de minister is afgewezen. Weliswaar een verzoek, dat uit ging van het Waterschap, maar waarbij Stavenisse in dezelfde mate betrokken is. Niettemin moet nuchter worden vastge steld, dat Stavenisse in de hoek zat en zit waar de hardste klappen vielen. Een licht puntje is mogelijk nog een toenemende be langstelling van toeristische zijde en een verdere tuinbouw-ontwikkeling. Daarom kan men in Stavenisse ook twee sterk genuanceerde meningen tegenkomen over de samenvoeging van gemeenten, het geen zich openbaarde in de daarover ge houden stemming. De 3 man sterke pvda fractie bleek voorstander, de 3 man sterke s.g.p. fractie bleek tegenstander, terwijl de c.h.u. vertegenwoordiger zich met aarzeling en zeker enig voorbehoud bij de tegenstan ders schaarde en het dus vooral Stavenisse was ,die de geringste meerderheid opleverde omtrent de beslissing wel of niet samenvoe ging. Enerzijds een mening, dat samenvoe ging mogelijk wel een verdere teruggang van dit kerkdorp kan betekenen maar dan in elk geval de jongeren de mogelijkheid biedt zich in het streekcentrum te vestigen, bij anderen tegenstand van samenvoeging, om dat er als zelfstandige gemeente nog een kansje in zit, indien althans de mogelijkhe den van deze tijd worden aangegrepen, om het gemeentelijk hoofd boven water te hou den. Voor Stavenisse lijkt het perspectief in alle gevallen dus hetzij vrij somber, hetzij erg onzeker. En daaraan is vooral de lig ging niet vreemd. Krijgen de andere gemeenten buiten de grotere kernen Tholen, Sint Maartensdijk en Sint Annaland altijd nog wel ergens impul sen door afstraling van die kernen middels industriële ontwikkeling van middenstands- bedrijven of woningbouw, Stavenisse is vol komen op zichzelf aangewezen. SAMENSTELLING RAAD Daarin komt een vrij groot contrast naar voren. Een bezetting van 3 s.g.p.zetels en van 3 pvda zetels met daartussen dan de ene c.h-er. De laatste uitslag van de ge meenteraadsverkiezing (in 1962) leverde het volgende beeld. S.G.P. 308 stemmen PvdA (Arb. partij) 252 stemmen CH-AR 129 stemmen Lijst Potappel 68 stemmen Totaal geldig 757 stemmen Het verschil tussen de SGP en PvdA (al komt die in Stavenisse dan uit onder Arb. partij) is betrekkelijk gering. De SGP kwam meteen aan 3 zetels, de PvdA kreeg een derde lid via een restzetel om dat de lijst Potappel geen voldoende per centage van de kiesdeler haalde om een ze tel te krijgen. Zo werd de samenstelling N. M. Klippel G. M. Steendijk en A. J. Smits (s.g.p.) C. J. Moerland, C. Priem en E. J. Joppe (arb. partij) J. A. Nortier (c.h.u.) Wethouder is C. J. Moerland (arb. partij) en N. M. Klippel (s.g.p.) Burgemeester-secretars A. Sluijmers sedert 1956. Gemeente-ontvanger M. van Dijke te St. Annaland sedert 1951. gemeente-ge neesheer J. J. Kok. Stavenisse is 1280 hectare en telde op 1 januari jl. 1498 inwoners. Bell tv past volledig in de persoonlijke sfeer van uw woonkamer. Bell besteedt uiterste zorg aan vormgeving en afwerking COSY 59 cm- Prachtig meubel VHF/UHF Prijs: 1825.- De importeur verstrekt u graag de adressen van geselecteerde dealers. IMTRA Mr. Frederiksstr, 17a, Breda 41487 Vrijdagavond sprak de heer A. Vlasblom lid van de provinciale staten van Zuid-Hol land en raadslid van Delft, in een goed be zet Dorpshuis te Sint Analand voor de Sta- tenkring Tholen van de Staatkundig Gere formeerde Partij over het onderwerp „ter stembus". In een fel betoog ging hij in op het ont staan en de grondslagen der S.G.P. de her indeling en het democratisch stelsel. De voorzitter van de afdeling Sint Anna land van de S.G.P. en fractieleider van die partij in de raad, de heer J. Moerland, had de bijeenkomst met Schriftlezing en gebed geopend. De massa vraagt steeds Wie zal ons het goede doen zien? In het verleden hebben Nero, Napoleon, Stalin en Hitier op deze vraag geantwoord: lk Nu zegt elke politieke partij: ik In gro ter verband zeggen N.A.V.O., E.E.G. en Benelux: lk De Nederlanders oefenen weer in Duitsland, en de Duitsers in Nederland. De verkiezingen staan a.s. woensdag voor de deur. Waarom nu geen C.H.LT., A.R.P., G.V.P. of B.P.? Ik hoop dat de heer Vlas blom u dit duidelijk kan maken, aldus de heer Moerland in zijn openingswoord. Welke kandidaten zullen het beste zijn? begon de heer Vlasblom zijn onderwerp. In de historie hebben we altijd een grote naam gehad. In 1922 is de S.G.P. op het po litieke pad gekomen. Sindsdien hebben we de verantwoordelijkheid in provinciale sta ten en gemeenteraden, en later in de Twee de Kamer gedragen. De S.G.P. was er om het goede voor ons volk te gaan bepleiten. Opgevoed bij de oude schrijvers en de predikanten die het woord recht sneden, kon den we dit doen. Iedere overheid moet naar Gods woord de wetten formeren, en tot heil van het volk zijn. Dit was de stem van Dordt, zei men. Dat was goed gezien, volgens de heer Vlas blom. Ds. Kersten en de S.G.P. regeren uit de Dordtse leerregels. Wie gaf de ger. kerk het recht een gedeelte van art. 36 te gaan schrappen? Als wij de grondslag, zoals die in de Bijbel en Calvijn's Institutie staan op getekend, in ons hart gevoelen, kunnen wij ons ook op maatschappelijk en politiek ge bied in de wereld bewegen. Het maatschap pelijke en politieke moet echter net als bij Calvijn's Institutie, op de tweede plaats ko men. De bekende radiopredikant dr Okke Jager, aldus de heer Vlasblom spreekt maar over geloof, hoop en liefde. Ellende en smart nogen er niet meer bijkomen. Okke Jager heeft gezegd: de vaste banken uit de kerk, allemaal losse stoelen. Als de Kerkdienst klaar is alle stoelen voorbij en een ronde dans maken omdat er voor iedereen genade is. Het puik van de godgeleerdheid heeft aan de oude vertaling gewerkt. De heer Vlasblom karakteriseerde de Nieuwe Verta ling als zijnde niet die God gegeven heeft. De Reformatie heeft het gelaat van het aardrijk geheel veranderd, vervolgde de heer Vlasblom. Toen men voor het woord van God, voort gebracht door Calvijn en de predikanten, is gaan buigen, kwam men los van onderdruk king. Er waren nog legeraanvoerders die baden voor ze aan een slag begonnen. God zegende toen de wapens van Nederland. GEEN TIJD VOOR ONTSPANNING Toneelbezoek, kaartspel en dans zijn on verenigbaar met het leven uit Gods woord. Men zegt wel, aldus de heer Vlasblom, men moet toch even ontspanning hebben. Wij hebben daar echter geen tijd voor, daar is de tijd voor ons te kostbaar voor. Ook dr. Jan Schouten van de A.R.P. wees er reeds op, dat men zich niet meer om de eeuwige dingen bekommert. Dat is evenwel voor ieder mens primair. Ieder moet zich voorbe reiden om voor God te sterven. Doordat ons volk verleid wordt, door hare leids lieden neemt de verwereldlijking steeds toe. Op de ger. theologische school te Kampen zegt men tegen de studenten dat de eerste 11 hoofdstukken van Genesis een mythe zijn. HEERE WAT WILT GIJ DAT IK DOEN ZAL Wat is de roeping van de overheid? Gods gedachte weer te denken en in de praktijk te brengen vervolgde de S.G.P. woordvoer der. Men moet zich afvragen, hoe zou God hierover hebben gedacht. God is de kern bron waaruit we kunnen putten. We her kennen Hem in de natuur. Christus kennen We uit het Woord. Het is nodig dat de mens ontdekt wordt in zijn zondestaat. Hoestdrank in tabletvorm.95ct „DEMOCRATIE" Vervolgens ging de heer Vlasblom in op enkele staatkundige kwesties. De laatste tijd zijn er veel wetten die onze principes ver trappen. We moeten ons daaraan onderwer pen, willen we niet met de strafrechter in aanraking komen. We hebben nu het demo cratische stelsel. Hoewel we van dit demo cratisch stelsel geen voorstander zijn, maken we er gebruik van. De heer Vlasblom had het zogenaamde democratische stelsel aan den lijve onder vonden bij het solliciteren naar het burge meesterschap. Wij moeten eerst aantonen dat we kwaliteiten en wetskennis hebben. Kandidaten van andere partijen krijgen de wetskennis en kwaliteiten met hun benoe ming thuisgestuurd, merkte de heer Vlas blom hier over op. Bij de herindeling van Flakkee hebben we ook zo'n mooi stukje democratie gezien. 89 raadsleden gloeiend te gen, 19 raadsleden gloeiend voor. De pro vinciale staten werden gehoord, en er wer den nog verschillende hearings gehouden. De vertegenwoordigers van Flakkee in de porv. staten van Zuid Holland waren even eens gloeiend tegen. Plotseling hoort men: alles samengevoegd. Dat is nu democratie. De grote partijen krijgen altijd maar gelijk. .in de huid gezondheid en zuiverheid FRISSE LOLLIGE GEEST Met de herindeling op Tholen zal het wel net zo gaan, meende de heer Vlasblom. Men zegt :Flakkee en Tholen zijn achterlijk. We moeten die mensen eens met de wereld in aanraking brengen. Door de gemeenten sa men te voegen zijn we weer eens verlost van die achterlijke mensen. Ze komen gemakke lijker in aanraking met toneel, zang en dans. De P.v.d.A. voorstander van de samenvoe ging ziet er brood en winst in. Ze zijn zeer bezorgd om onze geestelijke gezondheid. Door import van buiten zal men proberen een lollige frisse geest te krijgen, zodat het sombere van het christendom verdwijnt. Zo ging de heer Vlasblom fel in op de herindelingsplannen. In de toekomst zal men zeggen, vervolgde hij, St. Philipsland ook nog maar bij Tholen, en tenslotte Zeeland maar bij Brabant en Zuid Holland. Dan heeft Zeeland geen bestaansrecht meer. PARAAT ZIJN We moeten echter het hoofd niet in de schoot leggen, we moeten blijven vechten. We wensen niet overvleugeld te worden. In het geheel niet door het humanisme van de P.v.d.A. en P.S.P. Volgens de voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr van Praag zal Nederland zonder Christus vol maakt zijn. Daar hebben we ons in de 16e eeuw zeer zeker niet voor vrijgevochten, meende de heer Vlasblom. We moeten een krachtig protest tegen deze regering laten, horen. We kunnen dat nu bij a.s. verkiezingen doen, omdat de statenverkiezingen verband houden met de kamerverkiezingen. We moeten daarom ten allen tijde paraat zijn. Als we Rome niet vasthouden, schuiven de kiezers naar de P.v.d.A. zeggen verschil lende protestanten. Over de P.v.d.A. zei de heer Vlasblom: deze partij is wel een beetje burgerlijker geworden, maar hetzelfde sociaal-democratische zit er nog steeds in. Men kan zich afvragen of het nog zin heeft om te stemmen. De P.v.d.A. heeft bij de vorige verkiezingen 4 zetels verloren Het was dus duidelijk dat men niet meer aan de leidraad van de P.v.d.A. wilde. Wie heeft de regering nu het recht gegeven om de oude koers voort te zetten door met de socialisten te gaan samenwerken. Nie mand toch, meende de heer Vlasblom. Op 23 maart moeten we van onze grond wettelijke rechten gebruik maken. De rege ring mag geen dwang uitoefenen op ver schillende lagen van de bevolking. Zij re geert bij de gratie Gods. We willen onze hoog geroemde vrijheid, waarvoor de chris telijke partijen gevochten hebben behouden. Onze vaderen hebben 80 jaar voor gewe tensvrijheid gevochten, niet voor geloofs vrijheid. Laten we alsjeblieft in de ons overgelaten geschriften studeren en het werk van onze vaderen voortzetten totdat Jezus Christus komt op de wolken des hemels. Dan is deze verschrikking gelukkig voorbij meende de heer Vlasblom. Men moet bui gen voor het juk des Heren. Zijn juk is niet zwaar. Met dankgebed sloot de heer Vlasblom de bijeenkomst. Na twee maanden ritting te Tholsn had de kantonrechter mr J. Moolenburgh vrijdag jl nogal wat zaken te verwerken. Zo kwam de Belg J.M.K. te Borghout bij Antwerpen voor de groene tafel omdat hij op 19 september van het vorige jaar de Hoogstraat kwam afgereden en bij het stad huis, rechttoe, rechtaan op de Kerkstraat aanstuurde, terwijl op de hoek Hoogstraat- Brugstraat een bord duidelijk zichtbaar aan geeft, dat het verboden is dat gedeelte van de Hoogstraat in te rijden. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Vanuit de Een- drachtsweg was een brommer de richting Kerkstraat ingereden en op het kruispunt tegen de ongedacht en onverwacht uit de Hoogstraat komende personenwagen gebotst. In sappig Vlaams verkondigde de al wat bejaarde zuiderbuur aan, dat hij voor de eerste maal met gezin in Tholen kwam en bij het vele uitkijken op de bochten in de smalle straatjes het verbodsbord niet had gezien. De officier van justitie, mr H. van Raalte kon zich wel indenken dat het niet eenvoudig is alles te zien in een vreemd stadje met nauwe straatjes, maar dit bord aan de Hoogstraat van Tholen is toch wel bizonder goed zichtbaar. En bovendien is het zaak vooral op vreemd gebied extra uit te kijken. De gevolgen waren vrij erns tig. De aangereden brommer liep een paar beenbreuken op en daarbij was er nogal materiele schade. Hij eiste een boete van f 50.of 10 dagen en betreurde het, dat de Belgische bestuurder niet eens was komen informeren, hoe het met de aangeredene was. Verdachte antwoordde aan de vader van de jongeman wel een brief te hebben ge schreven en ook direct de verzekering in kennis te hebben gesteld. Bewijzen daarvan werden overlegd. Voorts had hij grote waardering voor het .hoogstaand optreden van d'n thoolse politie" zo besloot de heer K. die overigens erkende zich aan hem tenlaste gelegde schuldig te hebben gemaakt. Het werd f 40.of 8 dagen hechtenis. DOOR WEER EN WIND Bij storm regen en hagelbuien was de bakkersknecht F.A.B. uit Sint Philipsland op de avond van -17 november omstreeks kwart over vijf namiddag met zijn brommer rijdend op rijksweg 18 tegen een wielrijdster opgereden. Naar later bleek, was het zijn bloedeigen tante. De wielrijdster liep ver wondingen op. De heer B had echter op de brommer zijn verloofde, die inmiddels zijn vrouw is geworden. De officier van justitie was er zeker van, dat verdachte te veel voorover gebogen had gereden om zich te beschermen tegen het gure weer en daardoor te laat de wielrijdster had ontdekt. Verdach te beweerde, dat het achterlicht van de fiets niet brandde en hij daarom te laat zijn tante ontdekte. Hij ontkende voorts met zijn verloofde te hebben gesproken en daardoor afgeleid zou zijn. Zijn vrouw trad op als getuige a dechar ge, maar kon weinig licht op de zaak wer pen, omdat ze niet gezien had dat er een wielrijdster op het rijwielpad reed. Ze ver klaarde dat haar man niet zover voorover gebogen reed, dat hij geen zicht zou hebben gehad op de weg voor hem. Overigens was de klap heel hard aangeko men, want de tante was 4 maanden lang arbeidsongeschikt geweest na opgelopen armbreuken. De officier van justitie achtte het onvoorzichtig rijden en het daarmee het verkeer op de weg in gevaar brengen bewe zen en eiste f 75.boete of 15 dagen hech tenis. De raadsman mr F. W. Adriaanse uit Middelburg wees er op, dat hier het meest belangrijkste is of er onoplettendheid in het spel was. En dat moet de officier dan ook kunnen bewijzen. Niemand rijdt immers op zettelijk een ander ondersteboven. Misschien dat ook hier geen maximum van oplettend heid aan de dag is gelegd, maar waar is dat wel het geval. Wanneer men met zulk weer eind november omstreeks kwart over vijf op de fiets gaat rijden, moet men toch wel een achterlicht hebben dat brandt. En het schijnt dat zulks niet het geval was bij de aangereden mej. L.N. Daarom vond de raadsman dat er ook sprake moest zijn van een belangrijke mate van schuld bij het slachtoffer zelf. De kantorechter wees er op, dat bij zulk weer ook bromfietsers extra aandacht die nen te schenken aan wat op de weg gebeurt Het is evenmin zo, dat men kan zeggen: o, dat achterlicht brandt niet, dan er maar tegen aan. Men heeft ook zelf verantwoor delijkheid. De mogelijkheid evenwel in aan merking nemende dat het achterlicht van het slachtoffer niet brandde, verminderde de kantonrechter de eis tot een boete van f 35.of 7 dagen. MATERIAAL VOORRADIG Minder zwaar werd de overtreding aan gerekend, die door W.A.L.R. afdelingschef van een bedrijf in Vlaardingen en wonende te Sint Maartensdijk was veroorzaakt, toen hij op 5 december ongeveer half tien 's a- vonds te Tholen met zn' auto over de singel reed zonder dat zijn 2 achterlichten brand den. Verdachte had namelijk reservelampjes bij zich en kon het euvel staande het pro ces verbaal verhelpen. Hij wees er dan ook op, hoe hij met 2 brandende achterlichten van zijn werk was weggereden en onmoge lijk heeft kunnen zien, dat één achterlicht het had begeven. Daarmee was de officier het wel eens, maar op het moment dat ver- baliseerd werd brandde er maar één licht en was het dus een overtreding. Na een eis van f 15.of 3 dagen werd de uitspraak f 10.of 2 dagen. WIE ZORGT VOOR HET SCHAFTLOKAAL De aannemer M.A. van G. uit Wemeldin- ge verscheen voor de tweede maal voor de Kantonrechter vanwege het proces verbaal dat tegen hem was opgemaakt, omdat hij bij de bouw van een aantal woningen in Tholen niet had gezorgd voor een schaft lokaal, garderobe en toiletten op het werk. Vorig maal had Van G reeds aangevoerd, dat niet hij, maar de aannemer J. uit Wouw daarvoor aansprakelijk was, omdat hij dit werk aan die aannemer had overge dragen en zes personeelsleden van de Wouwse aannemer daar werkzaam waren. Van G. stelde vast: de arbeiders zijn niet bij mij in loondienst, dus voer ik dit werk zelf niet uit, al was ik wel de aannemer bij de inschrijving. Vorig maal tijdens de zitting in oktober jl. was de verbalisant van de Arbeidsinspectie mede aanwezig. Hij had verklaard, dat het gebruikelijk is, dat de hoofdaannemer voorzieningen treft, maar kan niet gesproken worden over een hoofd aannemer. De aannemers heeft het werk een voudig overgedragen aan een andere col lega, die het met zijn mensen uitvoert. De zaak werd toen aangehouden, omdat de officier van justitie hierover de mening wil de vragen van de hoofdinspecteur-directeur van de Arbeidsinspectie te Breda. Uit het van deze ontvangen schrijven meende mr Van Raalte te mogen opmaken, dat aanne mer J en niet Van G aansprakelijk moest worden gesteld, hoewel aannemer J. beweert dat hij die arbeiders maar aan Van G. uit leende. „Dat is niet zo, vond Van G. „want toen we eens ruzie hadden zei J: hup alles weg hier en hij nam zijn mensen mee" Ik had dus over die mensen geen zeggen schap" De officier wenste eerst nog aannemer J, te horen om na te gaan of het nu hier om een zgn uitleenbedrijf ging, ja dan nee, alvorens hij tot een uitspraak kwam. LEVERINGSPROGRAMMA: BMW 1600 TWEE DEURS BMW 1600 BMW 1800 BMW 1800 A BMW 1800 Tl BMW 2000 BMW 2000 Tl BMW 2000 CS BMW 2000 CA VRAAGT UW DEALER OM EEN PROEFRIT WETTELIJK AANSPRAKELIJK Aannemer G.J. uit Wouw had dan 6 bouw vakkers in dienst voor de 20 te bouwen wo ningen in Tholen, die oorspronkelijk waren aangenomen door Van G. uit Wemeldinge. Omdat laatstgenoemde elders op het eiland Tholen nog te veel ander werk had, zou aannemer J het werk in Tholen uitvoeren. Daarom was er aanvankelijk tegen Van G, maar later ook tegen aannemer J. proces ver baal opgemaakt. Deze verklaarde voor de kantonrechter rondborstig, dat hij misschien zuiver wettelijk bekeken wel aansprakelijk gesteld zou kunnen worden, maar hem is het nimmer overkomen, terwijl hij al zoveel andere werken voor een aannemer uitvoer de. Maar die zorgde dan ook voor schaftlo kaal, enz. Bovendien waren er op het thool se werk ook personeelsleden van Van G bezig. En wat nog meer zegt vond verdach te J.: uiteindelijk was Van G baas over het werk en niemand anders. De Kantonrechter wees er op, hoe de Arbeidsinspectie het toch anders zegt. Dat vond J toch onbegrijpelijk Veronderstel dat iemand mensen uitleent op een ander karwei en je moet ook nog een werkkeet meegeven, dat gebeurt nergens. De officier van justitie meende nu in de zaak tegen aannemer J toch maar te moeten requireren. Hij verklaarde dit geval zeer hoog te hebben opgenomen. Nergens kwam duidelijk vast te staan, wie nu eigenlijk aan sprakelijk is. Aannemer J erkent dat hij wet telijk voor zijn mensen moet zorgen, maar hij was niet de hoofdaannemer. Anderszijds waren die mensen alleen bij J. in dienst. Hij eiste een boete van f 11.of 2 dagen en deed dat even later precies zo tegenover aannemer Van G. De kantonrechter maakte het nog formeler door f 6. boete op te leg gen of 2 dagen. SCHADE NA ACHTERUITRIJDEN De expediteur W.v.N. te Bergen op Zoom had 12 november van vorig jaar bij de Con- tre'Escarpe te Tholen met zijn vrachtwagen achteruitgereden en daarbij schade aan een loods veroorzaakt. Een zinken afvoerpijp was stuk gereden. De bedrijfsleider van de firma Stoffels de heer A.J.D. was voor de schadeclaim aanwezig. Hij verklaarde de toedracht niet te hebben gezien, maar bij aangifte aan de politie had deze ontdekt, dat een haak van de goot in de vrachtwagen lag. De officier achtte het tenlaste gelegde bewezen en eiste f 25.boete of 11 dagen met toewijzing van de civiele vordering ad f 155,58 De uitspraak was conform voor de niet ter zitting verschenen verdachte. OPDOOI De vrachtwagenchauffeur E.E. te Zelhem kon het niet over z'n hart verkrijgen onver richter zake terug te keren, toen hij in de omgeving van Anna Jacobapolder een lading stro moest halen en hem in de buurt aange komen, bleek dat hij de weg niet mocht inrij den, omdat die boven bepaald asgewicht vanwege opdooi was afgesloten. Dat gebeul de 26 januari jl. Na een zo groot aantal kilometers te hebben gereden was dat toch te veel gevergd vond hij en nu verklaarde hij het bewuste bord aan de ingang Noord- weg niet te hebben gezien. Hij had voor f 50.kunnen schikken, maar dit vond hij zo hoog, dat hij nog eens naar Tholen was gekomen. Het bleef echter f 50.want de officier nam deze overtreding niet licht „Op die manier gaan de vaderlandse wegen stuk en dat kost tegenwoordig al te veel." Voor eenzelfde overtreding werd ook P.A.C.O. te Nieuw Vossemeer veroordeeld eveneens voor het inrijden van een weg on der St. Philipsland tot f 40.— boete of 8 dagen, na een eis van eveneens f 50. Deze chauffeur, nu werkloos vond het een zeer hoge boete. INRIT VERBODEN M.H. te St. Willebrord had op 14 augus tus 1965 nabij St. Philipsland op andermans erf een auto geparkeerd, na een verboden toegangsbord te zijn gepasseerd. Als getuige was opgeroepen de landbouwer, op wiens erf zich dit had afgespeeld, nl. de heer G. J. de J. te Anna Jacobapolder. H. had er kend op dat erf te hebben gestaan, maar beweerde van de knecht toestemming te heb ben gekregen. De heer De J. wees er op dat dit bord er al veel langer stond, dat hij bij herhaling had gewaarschuwd en dat hij des tijds ook zijn knecht had geinstrueerd, dat men niet op z'n erf mocht parkeren. Het liep de spuigaten uit, zodat ik op den duur zelf niet meer uit m'n garage kon. De of ficier vond het een duidelijk geval en eiste f 15.- of 3 dagen. De uitspraak werd f 10.of 2 dagen. AANVARING WITTE TONNEN VLIJE Dit vaarwater bij Stavenisse is nogal be rucht. Op 20 september 1965 was er ook een aanvaring en wel tussen de sleepboot Judie 4 en de VTG 46. De sleepbootkapi tein A.L.W. te Maasbracht stond terecht omdat hij niet voldoende stuurboord zou hebben gehouden. De post Wemeldinge van de rijskpolitie te water had procesverbaal opgemaakt en kwam ter zitting voorzever nodig een uiteenzetting geven. Tenlaste was gelegd, dat de sleepboot kapitein A.L.W. niet voldoende vaart had verminderd en tenslotte ook de motor niet retour had ingezet. Een sleepschip van 1700 ton had de Maasbrachtse kapitein aan de lijn. De kapitein verklaarde dat op het sleep schip een Duitse schipper aanwezig was, die in dit water onbekend was. Hij was bij het Keeten gaan geren en was er niet inge- slaagd het schip weer tijdig onder be heer te krijgen, ondanks de signalen van de sleepbootkapitein, die de route op z'n duim pje kende. De getuige opperwachtmeester J.W.D. gaf aan, hoe normaal bij het naderen van de Witte Vlijen een grote bocht wordt gemaakt, wat de kapitein ook voldoende bekend is. Deze merkte op, dat hij een midscheepse aanvaring had willen voorkomen en daar om was uitgeweken, wat ook de tegenvaar- der op een dwaalspoor had gebracht. De officier stelde vast dat naar stuur boord was uitgeweken en niet tijdig vaart was verminderd, maar kon niet tot een posi tieve schuldaanwijzing komen, waarom hij ontslag van rechtsvervolging verzocht. De uitspraak was conform. GEEN DOORGANG De Sint Philipslandse vrachtwagenchauf feur M.V. stond terecht omdat hij geen doorgang zou hebben verleend aan achter opkomend verkeer op het ogenblik dat hij linksaf een zijweg moest inslaan. Het bleek op een zeer onoverzichtelijk punt te zijn geweest, waardoor de eis tot f 15.of 3 dagen beperkt bleef, waarna de uitspraak op f 11boete kwam. A.J.G., echtgenote van P.M.P. te Oud Vossemeer was in Tholen met een personen wagen achteruitgereden om zich uit een geparkeerde file te wringen en had daarbij schade toegebracht aan een achtef- haar geparkeerde auto. Verdachte had zelf niets gemerkt, maar was er later, toen ze op de Thoolse markt was op geattendeerd dat ze op de Hoogstraat schade had veroorzaakt. De beledigde partij was de jonge hulpkan- tonnier P.J.D. aan wie de civiele vordering van f 124. werd toegewezen, terwijl mevr. A.J.G.-P. een boete kreeg van f 22.50 of 6 dagen na een eis van f 35.of 7 dagen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1966 | | pagina 4