Uitslag puzzel Van de Waterleiding Maatschappij Tholen RAADSVERSLAG SCHERPENISSE Ook met verhoogde personele belasting nog geen sluitende begroting» S»G.P. stemde tegen culturele subsidies, even als tegen een verhoogde bijdrage voor de bibliotheek» Daarbij staakten de stemmen* zodat het nogmaals aan de orde komt» Verlichtingsplan en gronden voor de ratiobouw» RAADSVERSLAG STAVENISSE Verhoogde subsidie aan het Kraamcentrum» Blij met ratio-bouw doorgang» Verontrust over de loon- en prijsspiraal» terd. Ze is nog niet opgeleverd (gelukkig) Er ontbreken enkele dingen. Men kan er niet eens een kop koffie zetten. Het zijn schrome lijke te korten in een nieuw gebouw als dit. Inderdaad heeft het college zich aktief bezig gehouden met de bouw van Bogaers- woningen. Met zeer bevredigende resulta ten. Ook voor wat de verdeling van de opdrachten betreft is het goed gelukt. Vol lof was spreker in dit opzicht voor de pro vinciale directie en de centrale dienst ter plaatse. Ook het college heeft grote waarde ring voor het werk, dat op de secretarie is verricht, aldus de voorzitter. Wanneer dhr. v. d. Sande zegt zich met de sociale voorzieningen te kunnen vereni gen, stemt de voorzitter zulks dankbaar. Hij heeft vergelijkinsmateriaal aangevraagd bij een 8 tal andere gemeenten, waaronder soortgelijke als Tholen, maar ook van Am sterdam en Rotterdam. En dan blijkt dat deze gemeente in dat opzicht tot de best verzorgde behoort. Er wordt inderdaad ook (automatisch) huurcompensatie verstrekt. Ter verfraaiing (en verbetering) zal men een mooie beplanting rond de nieuwe lagere dubbelschool laten aanbrengen. Prettig is ook, dat het met de Visfabriek tot een bevredigende oplossing is gekomen. Daarom te meer is het erg, dat er niet overal riolering is en men nog met de Vestuitmon- ding zit. Gevraagd is ook om een bepaalde dag voor de stortplaats in te schakelen. Misschien kunnen we het daar ook nog met wat rij platen verbeteren. GEMEENSCHAPPELIJKE VUILNISOPHAALDIENST Mogelijk zal ook deze dienst ten aanzien van het grof vuil uitkomst kunnen brengen, wanneer het mogelijk zal zijn aan te sluiten Er is spoedig een tweede vuilniswagen bij die dienst nodig en dan kan Tholen mee doen. Hopenlijk wil ook de 7e en laatste gemeente (Oud-V.) dan aansluiten. Inderdaad zal de gemeente grond kwijt raken voor de aanleg Schelde Rijnkanaal, zo gaat de voorzitter in vogelvlucht door. Hoeveel dat bij particulieren is, weet spre ker niet. Hij erkent voorts dat er straten in de gemeente zijn, die er droevig bijlig gen. Het college en het vorige heeft lange tijd gehoopt dat de nieuwe riolering er zou komen en dan tegelijk de straten opknappen maar nu zal er wat moeten gebeuren, ook zonder riolering. Dan ziet het er althans bo vengronds wat beter uit. Urgent zijn herbe strating van de Oudelandsestraat en Oude- landsepoort, evenals Brugstraat en Doelweg. Maar ten aanzien van dit onderhoud valt er met de huidige begrotingsbedragen niet veel te doen. Tenslotte zegt de voorzitter dat men als college nog weinig weet over definitieve tracé's van aansluitende wegen. Er komen wel grondboringen en de gemeente wordt bij het overleg betrokken. DE TWEEDE RONDE Dan is allereerst het woord aan wethou der H. Jansen (a.r.) Er zijn enkele dingen opgerakeld, die me nopen daarop in te ha ken. Ik kan me voorstellen dat de wethou dersverkiezing niet de instemming had van dhr. Boender, maar het is in 1962 gebeurd en ik kan het nut er niet van inzien daarop thans weer terug te komen. Of het moet pro paganda zijn van die kant voor de komende verkiezingen. Onbegrijpelijk dat zo n begin selpartij als die van dhr. Boender is, zijn tijd niet kan afwachten. Spreker wil wel adviseren: doe uw best om de combinatie, die in 1962 is mislukt, in 1966 te doen slagen, maar zonder verloochening van het SGP beginsel zal dat niet kunnen. Het is voor dhr. Boender duidelijk een litteken, dat blijft steken. Ik wil er verder maar niets meer over zeggen, gedachtig de spreuk: hoe meer men roert, hoe meer het stinkt, zo besluit wethouder Jansen. Wethouder J. v. d. Velde (c.h.) stelt vast, dat duidelijk is geworden, dat dhr. Boender een goed politicus is en daarom ziet hij zijn uitlating dan ook inderdaad als een gratis propaganda. Spreker meent dat men niet anders dan blij kan zijn, dat er een oplossing gevonden is indertijd (Dhr. Boender interumpeert hierbij: wat u betreft wel ja) De heer Van, der Velde: maar ook wat het gemeentebelang aangaat. De heer Boender in tweede instantie het woord krijgend) zegt dat hij kan begrijpen dat men het niet prettig vindt aan 1962 te worden herinnerd. Hij zal dan ook niet verder gaan en slechts antwoorden op de vraag van dhr. Te Pas. Naar zijn mening brengt de democratie én de evenredige ver tegenwoordiging met zich mee, dat het da gelijks bestuur van een gemeente wordt ge vormd uit de grootste partijen, terwijl hier een eenmansfractie eerste wethouder is. Daarna stelt dhr. Boender voor een motie aan te nemen van de volgende inhoud: „De raad van Tholen op 22 december 1965 in openbare vergadering bijeen spreekt als zijn mening uit, dat de totstandkoming van nieu we riolering evenals een rioolwaterzuive ringsinstallatie dringend nodig is." Weth. Jansen zegt dat het college alles heeft ge daan wat mogelijk is om tot resultaat te komen, maar het is met de kop tegen de muur lopen. Het kost veel geld en als dat er niet is, loop je vast. Overigens staat hij volledig achter de inhoud van de motie. De voorzitter: laat men ons toestaan finan cieringsmogelijkheden te zoeken. Het gaat om een stuk volksgezondheid. Het zal de gemeente geld kosten, misschien veel geld, maar die consequenties moeten we dan aan vaarden. De motie Boender krijgt vervolgens alge mene instemming. Het laatste deel van de begrotingsbehan deling is de vaststelling van de subsidies. Een lange lijst van geprolongeerde subsidies zoals voor school en beroepskeuze. Thoolse Dagen. Commissie Werkgelegenheid, VVV. enz. en enkele nieuwe of verhogingen zoals voor Kraamzorg van f 1.50 naar f 4.per verzorgingsdag terwijl de heer Berrevoets aanvankelijk nog pleit voor een subsidie aan de u.t.s. te Bergen op Zoom, maar wan neer blijkt dat het om buitenschool-aktivi- teiten gaat kan hij zich bij het college en collega's neerleggen om daaraan niet mee te doen. Ook zal geen subsidie worden ver strekt aan de Ned. Kampeerraad. Er blijkt dan geen hoofdelijke stemming meer nodig te zijn om de begroting vast te stellen. En de bedragen: gewone dienst ontvangsten en uitgaven f 801.595,19 een onvoorziene post van f 2578.en een tekort van f 25.000.-. De kapitaaldienst ontvang sten f 4.630.038,15 uitgaven f 4.598.026,25 nadelig slot f 32.011,90 Algemene instemming kreeg ook het voor stel van b en w om een aanvullende bijdra-' ge uit het gemeentefonds. RONDVRAAG De heer Berrevoets informeert naar de werkplaatsdependance „De Bevelanden" De voorzitter antwoordt dat op 3 januari in Tholen wordt gestart met waarschijnlijk 20 personen. De heer Berrevoets wijst er op hoe f 3000.is uitgetrokken voor verbete ring Zoekwegje. Voorlopig zou hij het bij een tegelpad willen laten. De heer Van der Sande wil er verlich ting bij op de Oudelandsedijk en verder met name in de zomermaanden de begraafplaats ruimer tijd per dag openstellen. Daarna zegt de voorzitter dat het de laat ste vergadering in 1965 zal zijn. In negen raadsvergaderingen zijn 120 voorstellen ver werkt. Een dieptepunt vormde het bericht over de herindeling van gemeenten. Zo werd het een bewogen jaar. Na een eerste vol kalender jaar in Tholen te hebben gewerkt is het hem een behoefte dank te brengen aan ieder die in het belang van Tholen, het dier baar Tholen voor het college en inmiddels ook voor spreker heeft gewerkt. Hij heeft waardering voor de wijze waarop de gedach ten wisseling in de raad plaats heeft. Tenslot te wenst hij allen en hun gezinnen gezegende kerstdagen en een goede jaarwisseling toe. Namens de raad antwoordt dhr. Boender met wederkerig hartelijke wensen. Daarna slui ting. In de laatste raadsvergadering van 1965 te Scherpenisse, waarbij de heer J. Joppe (pvda) wegens ziekte verhinderd was, wees burgemeester D. C. Bouwense er in zijn openingswoord op, hoe dit jaar ook voor het gemeentebestuur een droeve herinnering achterlaat door het op 17 januari overlij den van raadslid L. Bijnagte. Namens de bibliotheekcommissie was door de heer C. G. van den Hoek de jaarlijkse subsidie aangevraagd voor 1965 en dat voor een bezit van 1100 boeken. Op de begro ting was voor 1000 boeken a 15 cent be groot. B en w stellen voor die post van f 150.nu met f 15.te verhogen. Het blijkt een meerderheidsvoorstel te zijn van b en w, want wethouder Joh. v. d. Jagt (s.g.p.) vult aan met te zeggen, dat gezien de tekorten op de gemeentebegroting hij er niet voor is om de bestaande begro tingspost te verhogen. De heer M. Dijke (s.g.p.) stelt vast, dat destijds besloten is per boek te subsidiëren. Men had wellicht beter een vast bedrag kunnen noemen, an ders is er geen eind. In principe is hij trou wens geen voorstander. Dergelijke vereni gingen moeten zichzelf zien te bedruipen. De heer P. A. Kievit (c.h.u.) wil de bi bliotheek best steunen, maar de bijdrage kan niet telkens omhoog worden gebracht. Vol gend jaar kan men wel een boekenbezit heb ben van 1500 stuks. Gezien het tekort op de gemeentebegroting moet men voorzichtig zijn. Mogelijk kunnen we suggereren, dat het bestuur zou moeten overgaan tot ver hoging van het leesgeld. De boeken zijn niet goedkoop en wat betekent een kwartje per boek? De voorzitter weet niet of zulks zo ge- gemakkelijk is. Er wordt in de gemeente flink gelezen. En dat is goed. De bibliotheek maakt echter naast eigen boekenaankoop ge bruik van een wisselkist en daarop wordt hoegenaamd niets verdiend om het boeken bezit te vermeerderen. Dat is nodig om bij te blijven. Ook hij is niet voor een ongeli miteerde subsidie-verhoging, maar dit be drag acht hij zeker niet te veel. Het blijkt dat stemming nodig is over dit voorstel. Tegen zijn L. A. Polderman, M. Dijke en Joh. v. d. Jagt, allen s.g.p. Vóór stemmen de heren D. Kleppe (c.h.u.) P. A. Kievit (c.h.u.) en A. Hage (gem. belang) De uitslag is hiermee 3-3 en de beslissing wordt dus tot een volgende vergadering aangehouden voor een herstemming. Eerder was nog door de voorzitter mee gedeeld, naar aanleiding van de gelezen no tulen, dat nader wordt onderzocht of er op de Markt een zgn. Abri-wachtgelegenheid voor buspassagiers kan worden geplaatst. Daaromtrent kan men in 1966 een nader voorstel tegemoet zien. Voorts deelt de voor zitter nog mee dat het gerestaureerde schilde rij (drieluik) nu elke dag kan worden ver wacht. Aan de Zeeuwse Stichting voor revalidatie zal nogmaals een éénmalige sub sidie worden verstrekt van f 0.05 per inwo ner om de tekorten 1961 t.e.m. 1965 te dek ken. UITBREIDING RAIFFENSENBANK De plaatselijke Raiffeisenbank „Scherpe nisse" vraagt of het gemeentebestuur in principe bereid is grond in het uitbreidings plan door verkoop beschikbaar te stellen op de hoek Wilhelminastraat - Laban Deur- loostraat tegenover het bestaande bankge bouw voor een nieuwe bank. B en w heb ben vastgesteld dat het niet in strijd met de bestemming van het uitbreidingsplan „West" is en stellen voor in beginsel guns tig te beschikken. De heer Polderman meent te weten, dat de grond oorspronkelijk was aangewezen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Hij vraagt voorts of er nog grond zal over blijven. De voorzitter meent van wel, zo dat er wellicht nog een woning kan staan. Hij beaamt de vraag van dhr. Polderman, dat daar oorspronkelijk een nieuw gemeente huis was gepland, maar daar kan men ,wel èen doekje over doen". Alle leden kunnen zich met de grondver- koop aan de bank verenigen. De commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland vraagt voor Kraamzorg de subsidie van f 1.op f 4.te brengen. Destijds was om f 2.gevraagd en toen heeft de raad er f 1,van gemaakt. Vier gulden vindt men al te drastisch. Besloten wordt dat b en w het geval eerst nog eens nader zullen onderzoeken, alvorens met een of ander voorstel ter tafel te komen. OUDE KEIBESTRATING De heer A. Rinses verzoekt ongeveer 300 m2 oude keibestrating uit de Spuidam- straat te mogen overnemen voor verharding van zijn toegangsdreef. De oude natuur steenkeien blijken volgens advies van de Centrale Dienst niet meer geschikt voor de openbare weg. Voorgesteld wordt de gevraagde 300 m2 te verkopen tegen f 2.25 per m2 exclusief verlading en transport. De heer Polderman zegt zich daarmee te kunnen verenigen, wanneer de gemeente ze zelf niet nodig heeft of kan gebruiken. Tot de verkoop wordt besloten, terwijl ook de heer P. A. Kievit nog een 50 m2 kan aankopen. Voor kennisgeving wordt aangenomen het ontvangen jaarverslag 1964 van de water leiding Maatschappij „Tholen". De bewoners van de woningwetwoningen Wilhelminastraat 6 en 8 de heren P. van Ast en J. Katsman kunnen hun huurwonig kopen voor resp. f 8802.en f 8808.-. Daar heeft niemand bezwaar tegen. In een vorige raadsvergadering spraken de leden zich uit om de uitgifte van bouwgrond aan het eind van de Laban Deurloóstraat voor drie woningen te bestemmen. Inmid dels hebben zich daarvoor gemeld de heren A. M. Beeke voor de vrijstaande woning en de heren L. v. d. Werf en J. Wesdorp ,die twee woningen aan elkaar willen bouwen. De bouwgrondprijs is vastgesteld op f 12. per m2. Aan de heer Beeke wordt 410 m2 aan de heer Wesdorp 225 m2 en aan de heer v. d. Werf 245 m2 verkocht. Een maximum krediet in rekening cou rant wordt voor 1966 aangegaan met de N. V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een be drag van een ton. VERHOGING OPCENTEN PERSONELE BELASTING De begroting 1966 geeft een tekort aan van f 8000.Opheffing van dit tekort door verlaging van de geraamde uitgaven acht het college niet mogelijk, willen de noodza kelijke voorzieningen van de gemeente niet in gevaar komen. Om tot een sluitende be groting te komen moeten dus de inkomsten nader worden bezien. Daarbij heeft het col lege zich afgevraagd, welke belastingen ver hoogd kunnen worden. Dat zijn immers naast de uitkering uit het gemeentefonds van het rijk de voornaamste ontvangsten. De ge meentelijke belastingen bevinden zich op redelijk peil. Maar het aantal opcenten op de personele belasting is met 150 zeker niet hoog. Dit cijfer dateert al vanaf de oorlogsjaren, terwijl het merendeel der ge meenten al op 250 zit. Ook voor Scherpe nisse is gezien de begroting een aanzienlijke verhoging gewenst. B en w stellen voor om de opcenten tot 250 te verhogen. De meeropbrengst wordt geschat op f 3400. per jaar. De verhoging gaat in op 1 juni 1966 Hoewel onprettig menen b en w hier niet buiten te kunnen. De heer Polderman ontkent de noodzaak van deze verhoging niet, maar hij vindt het spijtig, dat men enerzijds telkens weer subsidies verhoogt, terwijl men tevoren weet dat dan zeker ook de belastingen naar boven moeten. Hij is er voor eerst de subsidies op zij te schuiven. Ik wil bezuinigen, zo besluit de heer Polderman. De heer Dijke stelt vast, dat men er on danks de voorgestelde verhoging nog niet mee is om de begroting sluitend te krijgen. Op de subsidies wil hij nog nader terugko men bij de begrotingsbehandeling. Weth. v. d. Jagt is het met beide vorige sprekers eens. Hij kan met de voorgestelde verhoging instemmen, maar behoudt zich het recht voor straks over de subsidies voor de verenigingen te beslissen. Bij stemming is alleen de heer Polderman tegen deze belasting-verhoging. De andere heren zijn dat in feite ook, maar zien het als onontkoombaar voor het gemeentelijk be leid en steunen b en w. Zowel een wijziging van de rechtsposi tieregeling gemeentepersoneel als van sala rismaatregelen zijn hamerstukken. DE BEGROTING De rapporteur A. Hage doet voorlezing van hetgeen de commissie van onderzoek der begroting te berde heeft gebracht. Zo betreurt de commissie het vanzelfsprekend dat de financiële armslag zo gering is. Van kapitaalsuitgaven zal in 1966 hoegenaamd niets kunnen komen. Verder is zij unaniem van oordeel, dat het project ratiobouw met grote spoed dient te geschieden en dat is vanaf heden mogelijk De heer M. Dijke zou gaarne afsluiting zien van de functie van het bestuur der gemeentelijke instelling voor sociale zorg, iets wat in januari zal gebeuren, zo deelt de voorzitter mee. Voorts vindt de heer Dijke, de prijs olie verwarming lagere scholen aan de hoge kant en verklaart zich voorts tegen de subsidie of zaken die betrekking hebben op cultu rele of recreatieve aard. VERLICHTING De commissie weet, dat een plan tot her ziening van de openbare verlichting in haar geheel wordt voorbereid, maar dringt toch nog eens aan op voorrang verbetering in de verlichting van de Molenstraat. De nota jeugdsport is nog niet gereed, zo dat de commissie daarover nog geen oor deel behoeft uit te spreken. Verder wordt b en w en secretarieperso- neel dank gebracht voor het begrotingswerk De voorzitter antwoordt ,dat het college met de raad betreurt, dat er niet meer financiële armslag is. Het lichtpunt bij dit alles is het verblijdend bericht, dat uit Tholen kwam met betrekking tot het doorgang vinden van de ratiobouw. Scherpenisse krijgt hierdoor binnen een paar jaar 24 woningen erbij en dat is hoogst belangrijk. Het is dus gewenst voor die tijd met de grondaankoop rond te zitten en dat zal wel lukken, zo meent de voorzitter, hoewel haast geboden is. Ook met de urgentie verlichtingverbetering Mo lenstraat zijn b en w het wel eens. De heer Polderman wijst er op, dat dit vorig jaar al naar voren is gebracht. SUBSIDIE-BEZWAREN. Vervolgens komt de heer Dijke terug op de subsidie-aanvragen. In principe ver klaart hij zich tegen subsidiëring van de schoolfilm, de schoolsportdag, bibliotheek, voetbalvereniging, muziekvereniging, fokvee- dag en andere culturele en recreatieve bij dragen. Wanneer de mensen dergelijke ont spanning willen beoefenen, moeten ze dat zelf maar betalen en er niet de gemeente voor laten opdraaien en dus ook iedereen, die daar niet aan mee wil doen. De voorzitter zegt dat genoemd raadslid kan weten, dat hij een andere mening is toegedaan. Neem bijvoorbeeld de schoolfilm Men kreeg het projectieapparaat destijds van de adoptiegemeenten, bestemd voor de gehele streek. Het gebruik ervan moet evenwel be taald worden waartoe de gemeente f 50. per jaar bijdraagt. Spreker zou het betreu ren, wanneer de raad zich daarin terugtrok Het voorstel van dhr. Dijke blijft echter die subsidie-bedragen uit de begroting 1966 te halen. TOT WEINIG NUT Wethouder van der Jagt wil er ook wel iets van zeggen. Hij vindt 't prettig te kun nen verklaren, dat ook dit bijna afgelopen jaar de onderlinge verstandhouding tussen de raad weer goed was. Hij hoopt dat het zo ook mag blijven. Dat wil niet zeggen, dat er geen verschillende opvattingen bestaan. Zo deelt hij de mening van dhr. Dijke ten aanzien van de subsidies en die mening wordt nog gevoed, nu bovendien de gemeen tebegroting een tekort oplevert. Hij kan de voorgestelde zaken alleen maar betitelen als tot weinig nut. In dit leven gaat alles voor bij ook al wordt men zoals onze inwoon ster wijlen mej. Bruijnzeel 102 jaar. Het gaat er bij mij niet om, iemand tegen te wer ken, zo vervolgt dhr. v. d. Jagt als persoon want ik heb niks tegen die mensen, maar omdat ik bezwaren heb tegen die dingen. Het is eind 1965 en al wil ik daarmee, niet elke vergadering aankomen, al is dat mis schien nodig, nu mag ik er nog wel even op wijzen, hoe vergankelijk alles op aarde is. En als het leven wegvloeit, valt alles dat van hier is weg. Wat doen we dan nog met films? Ik mag het u toch wel eens voor leggen, dat het boven alles nodig is zich op dat levenseinde te richten. Met dat voor ogen heb ik geen vrijheid voor al die sub sidies te stemmen, zo besluit wethouder van der Jagt zijn betoog. De voorzitter merkt op het zeer geluk kig te vinden, dat er middelen zijn gevon den om de jeugd bezig te houden, zoals de sport op zaterdag, de leesbibliotheek, school film, enz. Hij meent dat men er verder wel kan afstappen, omdat terzake de meningen wel gevormd zijn. En daarin heeft de voor zitter het niet mis, want bij de stemming over het voorstel Dijke om de geraamde subsidies voor culturele en recreatieve doel einden uit de begroting te halen wordt het 3-3. Voor zijn Dijke, v. d. Jagt, Polderman tegen Kleppe Hage en Kievit. Ook dit zal dus een volgend maal nog eens aan de or de komen. De heer Polderman wijst er dan nog eens op, dat er ondanks de belastingverhoging nog een tekort overblijft. Hoe dat weg te werken. De voorzitter ziet geen andere mo gelijkheid dan via het gemeentefonds. De secretaris A. L. G. van Doorn vult aan, hoe er een herziening aanhangig is, wat mogelijk nog resultaten kan opleveren. Thans is de uitkomst daarvan nog niet be kend. De heer Polderman stelt vast, dat er toch heel weinig kan gebeuren in met deze be groting, bijvoorbeeld de verbetering verlich ting. Kan dit door gaan. De voorzitter antwoordt dat het misschien mogelijk is via kapitaalsuitgaven. Hij vraagt voorts wie het Spuidamplein zal verbeteren. Weth. v. d. Jagt antwoordt dat dit door de firma Klippel te Stavenisse zal worden uit gevoerd. Terwijl over de eerder genoemde subsidies nog nader zal worden beslist wordt hierna de begroting 1966 met algemene stemmen aangenomen. Voor realisering van de ratiobouw in plan West is het nodig in 1966 de vrije hand te hebben op de gemeentelijke tuin grond achter de woningen Westkerkseweg. De tuintjes zijn tot 31 december 1966 ver huurd, maar opzegging is ten allen tijde mogelijk. Dat gebeurt dan nu per 1 janu ari 1966. De heer Polderman vraagt of de huurders daarvan nog wel gebruik kunnen maken. zolang die grond niet nodig is om braak- Iiggen te voorkomen. Eventueel dan op ei gen risico. De voorzitter antwoordt dat be keken zal worden, wat persé nodig is. Algemene instemming krijgt ook het voor stel tot deelname aan de gemeenschappelijke regeling van de centrale werkplaats „De Bevelanden" te Goes. De voorzitter herinnert er daarbij aan, hoe al eerder en dat als eerste in Zeeland zo'n werkplaats in Sint Maartensdijk is gestart, maar hoe het toen mislukt is, omdat het als klein rayon niet mogelijk bleek zo'n werkplaats in stand te houden. Thans wordt het met „De Beve landen" geprobeerd, waarbij een dependance in Tholen wordt gevestigd. De bedoeling is 3 januari in de vml. openbare school te starten. Een prachtig initiatief vindt de bur gemeester om die mensen volwaardig werk te geven. Na enkele stemmingen wordt de heer D. Kleppe aangewezen om zitting te nemen als vertegenwoordiger van Scherpenisse in de raad van beheer. Tenslotte wordt de gemeentebegroting 1965 nog gewijzigd. RONDVRAAG De heer Dijke vraagt of er nog iets van torenherstel komt. Het plan blijkt nog in be handeling te zijn. De heer Polderman ver wacht er niet veel van. Tenslotte wenst de voorzitter alle leden goede kerstdagen toe en een prettige jaarwisseling, goede woorden die daarna ook aan het adres van de voorzit ter en zijn gezin worden gericht door weth. van der Jagt. Daarna sluiting. Het kon een korte raadsvergadering zijn, donderdag 23 december des avonds om 8 uur, omdat op deze laatste bijeenkomst in 1965 nog slechts enkele formele zaken waren af te doen. Burgemeester A. Sluijmers was wegens een sterfgeval in de familie verhinderd, zo dat wethouder C. J. Moerland de hamer han teerde. Namens de raad condoleerde hij de burgemeester en familie met het geleden ver lies. Na een enkele opmerking van redactionele aard werden de notulen vastgesteld. Een wijziging van de begroting 1965, was even als een wijziging van de bezoldigingsveror dening en rechtspositieregeling ambtenaren een hamerstuk. Een voorstel tot wijziging van de autotoelage voor de financieel amb tenaar was reeds in een begrotingswijziging opgenomen, maar b en w meenden daarop aan de raad een nadere toelichting te moeten geven. Tot dusver was het 12 cent per kilo meter, maar conform de rijksregeling wordt nu 18 cent per kilometer voorgesteld tot 5000 km 's jaars en daarboven een vergoe ding van 15 cent. De heer J. A. Nortier (c.h.) vraagt of dan niet meer afzonderlijk voor autokosten wordt gedeclareerd. De heer Moerland ant woordt ontkennend. De heer A. J. Smits (onafhankelijk) zegt principieel bezwaar te hebben tegen de op gelegde all risk verzekering voor de finan cieel ambtenaar. De heer G. M. Steendijk (s.g.p.) deelt dat bezwaar. Het zou wel eens kunnen zijn, dat men hierdoor ambte naren afstoot, die dat niet wensen, Het moet niet gedwongen zijn, vindt dhr. Steen- dijk. Weth. Moerland zegt dat dit een voor waarde is, zodat men daar niet buiten kan. Met aantekennig dat genoemde leden tegen de verzekering zijn niet tegen de verho ging van het bedrag per kilometer wordt het voorstel aangenomen. VOOR KRAAMZORG Per november 1962 werd aan het Centrum voor Kraamzorg te Goes een subsidie toege kend van f 1.50 per verzorgingsdag. Gezien de tekorten van de laatste jaren vraagt het Centrum die subsidie vanaf 1 januari 1965 te willen bepalen op f 4.per verzorgings dag. B en w stellen voor daaraan gevolg te geven. Dhr. C. Priem (pvda) informeert hoe het op andere gemeenten is. Wethouder C. J. Moerland las van enkele gemeenten dat men er mee akoord gaat. De heer Nortier erkent de belangrijkheid van deze verhoging, maar ook de noodza kelijkheid. We hebben het al voelen aanko men, toen we de jaarverslagen kregen. Het is voor de gemeente wel een aderlating, maar toch moeten we hieraan voldoen. Die hulp is onmisbaar in voorkomende gevallen 't is hard nodig Op 'n nadere vraag van dhr. Priem antwoordt de wnd. voorzit ter, dat in de gemeenten waar men niet mee doet, de betrokkenen het volle bedrag zullen moeten betalen. Zonder hoofdelijke stemming kan de raad tot deze hogere sub sidie besluiten. Eerder had de heer Nor tier bij het nemen van salarismaatregelen in het algemeen al zijn ongerustheid geuit over de ten aanzien van loonsverhogingen wat alarmerende geruchten in de pers. Men vraagt zich daarbij af, waar moet dat heen, We willen allen meer inkomen, maar zijn we er werkelijk goed mee? Er zal toch wel ergens en een keer 'n streep onder gezet moe ten worden. Wethouder Moerland meent persoonlijk over de zo ingewikkelde materie van loon- en prijspolitiek geen wijs woord te kunnen zeggen. Een wijziging van de Intercommunale IZA-regeling houdt in, dat nu ook gepen sioneerde ambtenaren tot die regeling kun nen toetreden. GEEN INGRIJPENDE VERANDERINGEN Op deze laatste raadsvergadering van 1965 stelt wethouder Moerland als wnd voorzit ter vast dat in het bijna afgelopen jaar in Stavenisse geen drastische veranderingen hebben plaatsgevonden. Toch kwam er nog zbwel het een en ander tot stand, zoals de herbestrating Stoofdijk, terwijl f 3000.aan de Oudelandsedijk is gespendeerd. Er kwam provinciale goedkeuring op het uitbreidings plan en de grond aankopen daarvoor. Het besluit werd genomen het Dorpshuis van de stichting over te nemen en te verbeteren, waarmee men inmiddels is begonnen. Op dit jaareinde kwam dan nog de ver blijdende mededeling, dat de ratiobouw door gang kan vinden. In Stavenisse zullen dan ook binnen 2 jaar 24 woningenwetwoningen worden gebouwd. Spreker hoopte dat het allemaal vlot zal verlopen en besloot zijn terugblikje met de wens, dat alle leden en hun gezinnen gezegende kerstdagen en een goede jaarwisseling zouden hebben. Wederkerige wensen kwamen er namens de raad bij monde van dhr. Nortier. Hij hoopte dat men gezamenlijk in 1966 weer de belangen van Stavenisse zou mogen behartigen en dat op dezelfde prettige wijze als tot dusver mogelijk was. Daarna slui ting. Uitslag van opgave 12 (Hersenbreker) De grammofoonplaat van de week kan maar naar één adres gaan, het adres van een inzendster die niet alleen de hersenbreker feflloos oploste, maar er ook nog een diagram naast plakte met een nevenoplossing als anagram, waarbij bv. spat taps werd, kerk, krek, reden, neder enz. Dat presteer de alleen mevrouw HENZEN Sluispad 1 te Weesp. Voor haar 11 punten. Wie een normale oplossing inzond zonder gebreken mag 10 punten boeken, voor elke fout trok de jury een punt af. En wie zijn de kanshebbers voor het kampioenschap Desgevraagd geven wij hier enkele namen van inzenders, die o.i. bij goede oplossing van de (laatste) kerstopgave een goede gooi doen naar een van de hoofdprijzen of zelfs het landelijk puzzelkampioenschap. Wij ge ven de totalen tot en met oplossing opgave 12, Dat zijn onder meer mevr. P. HENZEN Weesp (70 punten) mej. M. H. SMEENK Voorburg (71 p.) mevr. M. van EIJK, Gouda (72 p.) dhr. J. van BREEDEN te Emmen (73 p.) dhr. P. BEEKELAAR te Beilen (74 p.) en mevr. C. L. BEEKELAAR te Beilen (met enkele afwijkende uitslagen ook totaal 74 p.) en last but not least dhr. G. van HEUVELEN in Delft (76 p.) En toch hebben deze puzzelgroten óól^ enkele foutieve oplossingen ingezonden want in totaal vielen er 82 normale en nog 23 extra punten te behalen tot en met op gave 12. En wie weet welke verrassing de eind uitslag nog brengt nu de jury voor de grote gemengde kerstopgave per inzender 6 op lossingen heeft te waarderen. OPLOSSING 12 HERSENBREKER Horizontaal: kaaba, zo rk pips amen roe tijd rus la ik de an re fm en ls nee epe pan snob grap dd ot egaal Vertikaal: kop af arm zeil kern po st ad nu reden ijs simon aan iel eend op spat es eb eg ap ode rol ra Bij het scheiden van 1965 verscheen van bovengenoemde maat schappij het jaarverslag 1964. Waar het echter vrijwel alleen dat jaarverslag is, dat gelegenheid biedt om toch wel enkele interessante cijfers te noemen, diepen we zo het een en ander op uit dit 41ste boekjaar van een maatschappij, waarvan we dagelijks opnieuw profijt hebben. In het boekjaar steeg het waterverbruik opnieuw met 4.7 tot 995.000 m3. Dank zij de vernieuwing van de filterbodemcon- structie kon de capaciteit van de zuive- ringswerken tot het oorspronkelijk niveau worden opgevoerd. Toch is een belangrijke uitbreiding nodig. De ligging van het pomp station Halsteren is evenwel ongunstig van wege de grens tussen zout en zoet grond water. Een nadere bestudering van andere mogelijkheden van de waterwinning nam een aanvang. Wel is besloten tot de spoedige bouw van een reinwaterkelder van 1000 kub. Verder werd de noodzakelijke uitbreiding van de transportcapaciteit voorbereid. Wat de finan ciële sanering van het bedrijf betreft werd in 1964 geen enkele vordering gemaakt, Gemeenten Tholen Poortvliet Scherpenisse Sint Maartensdijk Stavenisse Sint Annaland Oud Vossemeer Halsteren aansluitingen 1188 649 489 976 507 674 2282 een zaak die al sedert 1960 bij provincie en rijk in studie is. De tariefsverhoging werd doorgezet en watermeters gekocht en geplaatst. Op 31 december waren 17 personen bij de Maat schappij in dienst. iHejt Imaximaalverpompte |dagverbruijq bedroeg 4240 m3 het maximaal dagverbruik 4346 op 3 augustus 1964 en het laagste verbruik 1860 m3 op 19 januari 1964. De to tale lengte van het buizennet bedroeg 275.171 m. Het aantal watermeters eind 1964 bedroeg 3404, waarvan 3058 stuks waren geplaatst, een bemetering toen van 40 De opbrengsten voor waterlevering stegen tot f 375.892.of met 7.1 Die opbrengst was als volgt verkregen: totaal opbrengst 58.176,96 30.402,57 21.856,18 47.677,67 22.203,71 40 075,65 30.508,60 7654 f 119.731,14 f 370.632,48

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 16