Over de Brug Glans Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Nieuwjaarswens Ringen De redaktie legt u deze week voor: Geuze-nummer Herenmodes Herenkonfektie THOLEN OUD -VOSSEMEER SINT-ANNALAND De abonnementsprijs Winkelsluiting 22e jaargang No. 5 16 december 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkassokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Gisterenmiddag schreed onze vorstin, Hare Majesteit Koningin Juliana, over de Oosterscheldebrug. Wat een groots ogen blik. De gebeurtenis van het jaar voor onze provincie. De langste brug van Eu ropa. Iedereen die dat ogenblik bijwoonde kwam onder de indruk, hetzij persoonlijk aanwezig, hetzij via televisiebeelden direct bij het gebeuren betrokken. Nationaal en internationaal is er heel wat over geschre ven. En in onze provincie is het al enke le weken het gesprek van de dag geweest. Het werd „het paradepaard van Zeeland" genoemd. Iedere Zeeuw is er trots op. En de technici niet minder. Wie zou er enige afbreuk willen doen aan de durf van de initiatiefnemers, aan het brugcomité, aan het provinciaal bestuur, aan de mannen van de tekenkamer, ingenieurs, aannemers, kort om aan iedereen die dit modern zeeuws verkeersmonument tot stand bracht. Laten we maar cijfers echterwege laten van hetgeen er allemaal in verwerkt is. Ook een beschrijving van het vernuft waarmee alles in elkaar paste. Vrijwel ie dereen weet ook, dat de rijafstand vanuit Midden-Zeeland naar de Randstad nu niet meer dan 90 kilometer bedraagt en met ruim 50 kilometer is teruggebracht. De bejaarde gedeputeerde mr dr A. J. J. Mes heeft er als voorzitter van het comité „Opening Oosterscheldebrug" gisteren nog een druk dagje aan gehad, al waren de voorbereidingen daartoe ongetwijfeld erger. Het was machtig. De na weken nu rusti ge Oosterschelde, het hoge gezelschap, de vierhonderd genodigden, het défilé van de Zeeuwse vervoerders met een 250 voer tuigen. En dat alles vanwege de 5022 meter lange Oosterscheldebrug, op een enkel punt zeventien meter boven het water van deze zeearm, welke in onze provincie al zo veel lief, maar niet minder leed heeft gebracht. Een gebeurtenis, welke die van maart 1872, toen de Zeeuwse spoorlijn in ge bruik werd genomen, nog overtreft al die nen we alles eigentijds te bezien. Terecht: de brug is de trots van Zeeland Ze kost 67 miljoen gulden en is 13 jaar eerder klaar dan de waarschijnlijke afslui ting van de Oosterschelde via een dam. Het ziet er volgens deskundigen naar uit, dat het met de vastgestelde toltarieven nau welijks een strop kan zijn. Integendeel. Welke „maar" kan er op al dat grootse, dat wonderlijk technische, dat uitgeplozen economische, nog volgen? Als men een „maar" heeft, doet men een stapje terug naar eigen kring. Zo'n maar was er bij het Zierikzeese gemeente bestuur, dat teleurgesteld was over de ma nier waarop het eiland werd betrokken bij de opening van de brug. Het grootste be zwaar was, dat de schooljeugd er nauwe lijks bij wordt betrokken, terwijl de ge meentebesturen van Schouwen zich dat an ders hadden voorgesteld. Nu mag men niet verhelen, dat bij der gelijke gebeurtenissen de tenen gevoelig zijn. We staan allemaal zo graag op de voorste rij, al doen we dan naar buiten mogelijk van het tegendeel blijken. Tot het ogenblik, dat we ons gepasseerd voelen. En toch kunnen we met de Schouwse be stuurders meevoelen. Wanneer we dan het kringetje nog verder gaan beperken, komen we bij onze streek en de Oosterscheldebrug Neem dan de kaart in gedachten voor u van het Deltagebied. En dan heeft de nieu we situatie ons het gevoel, dat de Ooster scheldebrug Tholen en St. Philipsland ver der van Zeeland heeft verwijderd en dich ter naar Brabant gedrukt. Het kan niet meer zijn dan een gevoel want in wezen is er voor onze streek door de opening van de brug niets veranderd. Maar ook weer in het licht van de Schouw se teleurstelling lijkt ons dat gevoel be grijpelijk. En soms mag men niet alleen maar moet men het gevoel laten spreken. Opdat het gevoel niet te groot wordt, dat Zeeland niet anders meer zou zijn dan midden-Zeeland, dan Middelburg - Vlis- singen - Goes - Terneuzen. Niet bedoeld als verstoring van de na pret en trots op hetgeen gisteren ons ge west opnieuw groot heeft gemaakt, noch minder bedoeld als afbreuk aan hetgeen door Nederlanders tot stand is gebracht, maar wel een beklemtoning van de on danks bruggen en dammen ongewijzigde werkelijkheid, dat Zeeland bestaat uit ver schillende delen. Waartoe o.a. Tholen en Sint Philipsland behoren. De felicitaties voor het provinciaal be stuur met hetgeen gisteren werkelijkheid is geworden, zijn er niet minder gemeend om. Daarvoor komen we gul over de thool- se brug en philiplandse dam. Iets van de „goodwill', die de thans ere voorzitter van de ZLM, ir M. A. Geuze gedurende 20 jaar heeft verworven kwam op de aktiva-zijde van onze streek terecht. Iets van de glans bij het afscheid weer kaatste naar onze streek. Dat kwam voor al in het openbaar, toen de vice-voorzitter Ermerins citeerde: „dat men in deze land streek (Tholen) personen vond, die in ge zond vernuft, beschaafde zeden en onder zoek van nuttige geschrifen, boven alle andere Zeeuwse Eilanden uitmunten." Laten we er even nuchter bij blijven als ir Geuze tijdens het afscheid, zonder het menselijk gevoel weg te cijferen of te ver doezelen, want dan zou het, om met deze grote streekbewoner te spreken, een twee maal vragen om eer zijn. Maar wanneer Z.K.H. Prins Bernhard de grote public relation man van ons land wordt genoemd, de beste ambassadeur, dan mag hetzelfde van ir Geuze worden gezegd ten aanzien van onze streek. Dat vermindert ook aan onze kant de verantwoordelijkheid niet. Integendeel. Niet alleen was er het grootse afscheid van de ZLM voorzitter Geuze, niet alleen de verschijning van het gedenkboek „Van nabij en verre" ook met een speciale bijla ge van het Zeeuws Land- en Tuinbouw blad (uitgeverij van der Zande te Terneu zen) werd de afsluiting van de periode Geuze geaccentueerd. Twintig pagina's omvat deze bijlage met talrijke foto's van ir Geuze en de vele me dewerkers aan deze bijlage. Ook van de plaatselijke afdeling der ZLM te Poort vliet kwamen er pennen in beweging. Mi nister mr B. W. Biesheuvel van landbouw en visserij schreef een voorwoord, verder komen de dagelijkse bestuursleden van de Z.L.M. aan het woord en is er een bijdra ge van de journalist C. van der Maas, die een aantal interviews met de schei dende ZLM voorzitter in het middelpunt aan de lezers doorgaf. De abonné's zullen het gewaardeerd heb ben dat extra nummer vrijdag 9 december in de bus te hebben gevonden. De uitgeef ster heeft op die wijze ook in ruime mate aan dit afscheid bijgedragen. MODEUZE Kerstgeschenken HERENMODES Het aparte vindt U bij KTortemeestraat 1 BERGEN OP ZOOM DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr P. J. Duinker Tholen tel. 01660-500 of 458 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 HOOGWATER in de week van 19 tot en met 25 december zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 0.50 1.50 2.40 3.26 4,10 4.46 5.22 22 dec. Nieuwe Maan te 13.20 14 10 14.58 15.42 16.24 17.00 17.40 >.39 uur KERSTSPEL DOOR KINDEREN ZONDAGSSCHOOL Maandag 20 december viert de zondags school van de Ned. Prot. Bond het kerst feest. Op deze avond, die om 7 uur begint zal het kerstspel „Zoals de herders en de wijzen" door de kinderen van de zondags school worden opgevoerd. MOEDERCURSUS Donderdagavond 8 december werd in het wijkgebouw van het Groene Kruis de laat ste avond van de moedercursus gehouden. De voorzitter van de Groene Kruisafde- ling doker P. J. Duinker sprak een woord van dank jegens de districtsverpleegstert die de lessen verzorgde en verzocht haar volgend seizoen weer dergelijke avonden in Tholen te willen verzorgen. Onder de aanwezige dames werden nog tal van nuttige artikelen verloot. BENOEMD TOT DIRECTEUR ARBEIDSBUREAU Deze week werd benoemd tot directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau bijkan toor Tholen. de heer J. P. M. van der Ma le. De heer Van der Male is reeds sinds 1955 aan het bijkantoor Tholen verbonden, en werd opvolger van de heer C. Dronken die naar Culemborg vertrok. Onze felici taties met deze promotie. N.H. OPRICHTING KNAPENVERENIGING Vrijdag 17 december a.s. wordt om kwart voor 8 in het verenigingsgebouw een N.H. Knapenvereniging opgericht. In feite betreft het hier een heroprichting van de oude vereniging die enkele jaren op non-actief is geweest. Als leider zal optreden dhr. J. Moerland. Te Poortvliet werd maandag de eerste montagestal in Nederland met een bijdrage van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de landbouw in gebruik genomen. Burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet verrichtte de officiële opening met het binnenleiden van de ..troeteloma" van de stal Giljam. Zie voor verslag pagina 9. POSTDUIVENNIEUWS De Internationale Postduiven-tentoonstel ling in Londen, waarover we enige tijd ge leden berichtten, is voor de Nederlandse inzending een groot succes geworden. De nationale inzending van 20 duiven behaal de op een totaal van 2400 duiven de eerste prijs in het landenklassement. Dit was te danken aan de kwaliteit van de individuele duiven. Samen zorgden ze voor een over wicht van 15 punten op de naaste concur rent. Onder het spelen van het Wilhelmus ging de cup, bekend onder de naam „The Ainsworth Trophy" over in handen van de Nederlandse afgevaardigden. Ook de prijs individueel ging naar Ne derland, en wel naar dhr. H. J. Handgraaf uit Haarlem, die ook de 23e, 53e en 79e prijs won. Naar Nederland gingen verder de 18e, 19e, 23e 56e en 73e prijs. Dhr. J. Smelders won 4 prijzen nl. de nrs 11 41 60 en 63. De 35e prijs was voor mevr. Remkes en de 82e voor dhr. A. Heeren. Voor de leden van de plaatselijke dui vensportvereniging ,De Zwaluw" en uit- teraard voor elke belangstellende was wel het grootste nieuws dat de heren A. A. Douw en J. B. Tholenaar alhier op deze internationale tentoonstelling resp. de 40e en 46e prijs behaalden. De winnende duif van dhr. Douw een rode doffer is een fokprodukt van dhr. R. de Blaaij uit Bergen op Zoom. De heren Douw en Tholenaar wonnen ook nog prijzen in de categorie der .ge schenkduiven" De duiven werden gekeurd door de in ternationale keurmeesters R. v. Spitael (België), Guy Barre (Frankrijk), Dr. Ko- haus (Duitsland) en A. Langenberg Ne derland). Als expositie ruimte fungeerde de enor me Royal-Horti-Cultural New Hal. VERGADERING IJSCLUB Was vorige week in Tholen de opkomst op de jaarvergadering van de IJsclub al daar met 2 leden zeer miniem, ook voor de algemene vergadering van de IJsclub ,Sint Annaland" was vorige week woensdaga vond de belangstelling bij dhr. I. Rijn berg met 12 stemgerechtigden niet groot. Een gelijktijdige bijeenkomst van tuinders en een t.v, sportuitzending zullen aan de overigens toch geringe belangstelling nog wel afbreuk hebben gedaan. Voorzitter A. Burgers wees er in zijn openingswoord op, hoe de vereniging in het afgelopen jaar ook diep is getroffen door het overlijden van jeugdige leden. Verder ook het erelid A. A. Goedegebuure Azn die vele jaren commissaris van de IJsclub was. Leden afkomstig uit andere gemeenten met achterstallige contributies waren afge voerd, waardoor het aantal bedankjes op 42 kwam te staan. Negentien nieuwe leden waren ingeschreven, waardoor het totale aantal 819 bedroeg. De contributieverho ging van f 1.— naar f 1.50 per lid per jaar had dus nauwelijks invloed gehad op het ledental, Als bestuursleden werden G. Heijboer en J. Boom Azn herkozen. Als commissarissen de heren M. Mosselman, B. Keur en W. Scherpenisse Johzn. De voorzitter deelde hierna mee, dat al vroeg begonnen was met het terrein onder water te zetten, waar dat normaal niet voor 1 december gebeurd. Vroeg ingevallen vorst deed het bestuur besluiten reeds half november de nodige maatregelen te nemen. Uit het financieel verslag van penning meester J. Kurvink bleek, dat het seizoen met een kasgeld van J 1411.24 kan starten Er was f 1537,98 ontvangen (mede door de contributieverhoging) en vorig seizoen vanwege de kwakkelwinter maar f 791.21 uitgegeven. Met het saldo 1964 beschikt de vereniging thans over bovengenoemd kasgeld. De lening bij de Boerenleenbank en de nog uitstaande renteloze voorschotten maken eveneens een totaal uit van onge veer f 1400.zodat het werkelijk bezit der vereniging er op neerkomt, dat men het aangekochte terrein nu werkelijk in ei gendom heeft. De financiële positie is dus gunstig, al zal van vorengenoemd kasgeld het winter seizoen betaald moeten worden, w.o. ook de door mevr. Witsen Elias de Casembroot geschonken f 100.voor een kinderijsfes- tijn. Er bleven trouwens nog andere uitgaven in het vooruitzicht. Bij de rondvraag werd er namelijk sterk op aangedrongen over te gaan tot aankoop van een sneeuwborstel of schuif, welke op een trekkertje gemon teerd kan worden. Ten aanzien van een vrijwillig schoonmaken door de baan van de leden koesterde men geen hoge ver wachtingen. Tenthouder A. Burgers ver klaarde zich bereid om na bezit van een dergelijke apparatuur de baan gratis schoon te zullen houden. Verder werd nog gespro ken over een via het Staatsbosbeheer mo gelijke verdere beplanting als windscherm Daarna sluiting. ONDERHOUD PROVINCIALE WEGEN OP THOLEN Te Middelburg werd het onderhoud voor 1966 aanbesteed van de provinciale wegen Over de Oosterscheldebrug Verantwoordelijke glans Bij het afscheid van de ZLM-voorzitter Sint-Annalandse jachthaven werd verhuurd aan plaatselijke watersportvereniging Zwembadgronden werden aangekocht In Tholen lopen nog 60 woningaanvrageri Eerste montagestal van het O en F fonds in Poortvliet V erkeersveiligheidt Wie op een tijger rijdt, kan nooit meer afstappen. Per 1 januari 1966 zal de abonnementsprijs van ons blad 3.75 bedragen per half jaar, franko per post 4.75. Het ministerie van economische zaken heeft verklaard tegen deze verhoging van 1 cent per week geen bezwaar te hebben. Vandaag kan uw nieuwjaarswens nog worden gestuurd aan de administratie Eendrachtbode - Tholen. op Tholen. Laagste inschrijver was de heer A. Goedegebuure alhier voor f 83.000. de firma J. van Vossen Zn te Sint An naland schreef in voor f 85.300.de fir ma J. en M. Moerland Zn voor f 90.000. firma Klippel te Stavenisse voor f 90.500. C. Scherpenisse te Sint Annaland voor f 92.000.firma W. van Vossen Zn te Sint Annaland voor f 92.500.en firma A v. d. Werf te Sint Maartensdijk voor f 92.000.—. GAAT U MET KERSTMIS VERLOVEN dan van C. M. v. BROEKHOVEN Juwelier Kortemeestraat 33 - Bergen op Zoom tel. 5607 (b.g.g. 5458) COLLECTEN De collecte voor de anti-honger aktie heeft f 418.00 opgebracht. De busjesaktie voor de Hemava bracht f 26.64 op. TAFELTENNISCLUB OPGERICHT Op een bijeenkomst in het Dorpshuis werd een dezer dagen de tafeltennisclub „Octavia" opgericht. De vereniging telt ongeveer 20 leden. Er was reeds een tafeltennisclubje, die elke zaterdagavond in het Hervormd Ver enigingsgebouw oefende. Dit was een voort vloeisel uit „de instuif", die moest verdwij nen toen de chr. school een gedeelte van het gebouw in gebruik nam. Het tennissen kon toch iedere zaterdagavond nog doorgang vinden in een gedeelte van het gebouw. Het tennisclubje van ongeveer 5 jon gens is nu uitgebreid tot een vereniging van 20 leden. Voorzitter is Bart Vroegop, Han Elenbaas is sekretaris en Johan Krijger uit Poortvliet is penningmeester. Elke zaterdagavond wordt er in het Her vormd Verenigingsgebouw getennist. Een mooie ontspanning voor vele jongeren. Ie dere jongen of meisje is nog welkom. OUD-BURGEMEESTER HANSENS OVERLEDEN Dinsdag 14 december jl is nog onverwacht in het Diaconessen ziekenhuis te Breda op 88 jarige leeftijd overleden de heer C. M. P. W. Hanssens. Wijlen de heer Hanssens werd op 3 september 1877 te Stavenisse geboren en op 43 jarige leeftijd bij K.B. van 16 april 1920 benoemd tot burgemeester van de gemeente Sint Annaland. Op 29 april daaraanvolgende had de installatie plaats. Vanaf 20 tot en met 23 december zijn de winkels volgens de wettelijke landelijke re geling 's avonds ot 9 uur geopend of tot en met 24 december in die gemeenten waar vrijdagavond de wekelijkse koopavond wordt gehouden. Op 1 oktober 1942 kreeg hij ontslag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Sedert 1924 was burgemeester Hans sens ook ambtenaar van de burgerlijke stand Voorts was hij vele jaren dijkgraaf van het waterschap Sint Annaland, secretaris- ontvanger van de waterkering Oud Kem- penshofstede- en Moggershil en rentmeester van de Ambachtsheerlijkheid Stavenisse. De laatste gewichtige daad in zijn bur gemeestersperiode was de officiële in ge- bruikname van het nieuwe raadhuis aan de Bierensstraat op donderdag 19 december 1940 een voor die tijd royale gemeentezetel, nog gebouwd op de grens van de spotgoed kope naar een langzaam duurder wordend tijdvak. Overigens kenmerkte zijn ambtsperiode zich tot een bijna vanaf het begin neer gaande economische struktuur tot aan de climax van de dertiger jaren met grote werk loosheid en ontelbare maatschappelijke en sociale moeilijkheden. Eer een voor een burgemeester in die tijd grootste moeilijkheden kwamen van bezet terszijde was wijlen de heer Hanssens toe aan zijn pensioen, in die tijd een grote op luchting. Drie en dertig jaar heeft hij nog van dat pensioen kunnen genieten, al bleef hij tot op zeer hoge leeftijd aktief in andere betrekkingen en volgde hij het streekgebeu- ren ook via ons blad, op de voet. Een goede week geleden voelde hij zich minder goed en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Toen er beterschap scheen te komen, kwam plotseling het overlijden. Oud Burgemeester Hanssens zal vrijdag a.s. in deze gemeente worden begra- De middenstandsvereniging „AKTIVA" deelt mede, dat met goedkeuring van b en w de winkelsluiting op woensdagmiddag niet geldt voor de Kerst- en Oudejaarsweek. adv.ing.med. SCHELDE-BAR Nadat het café Moerland aan de Voorstraat (Coco-Bar) enkele maanden zonder exploi tant was en door de nieuwe eigenaar de heer J. Sturris te koop werd aangeboden werd het bedrijf vrijdag jl. weer in gebruik genomen, nu onder de naam „Schelde-Bar" en met als exploitant de heer J. J. Koedood uit Rotterdam,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1