WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FIUPSLDND Koningin opent woensdag Oosterscheldebrug Vijf miljoen gulden volgemaakt door jeugdige spaarster bij Boerenleenbank te Stavenisse WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De redaktie legt u deze week voor: VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Rijks-h.b.s. te Bergen op Zoom wordt verbeterd RAAD TE SINT ANNALAND Dagelijks bestuur wil jachthaven verhuren aan watersportvereniging „Sini-Annaland" Verdere voorbereidingen voor zwembad Grondaankoop voor doortrekking Van den Bosstraat NORMALE VERSCHIJNINGSDAGEN Kersttijd Verlovingstijd Fa. B. WOLF THOLEN OUD-VOSSEMEER 22e jaargang No. 4 9 december 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkassokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Woensdag 15 december a.s. zal H.M. Ko ningin Juliana de Oosterscheldebrug die zo als ieder wel bekend zal zijn, de vaste ver binding vormt tussen de Bevelanden en Schouwen officieel openen. Deze officiële opening van de langste brug in Europa, die in de kortst mogelijke tijd tot stand kwam, zal worden bijgewoond door tussen de 450 en 500 genodigden. De Koningin zal met een druk-op-de-knop de dubbele klapbrug laten zakken. Dat mo ment zal worden verlevendigd met sirenes van sleepboten uit Vlissingen en Terneuzen uitgerust met waterkanonnen, enkele schepen ook van de Koninklijke Marine uit Vlissin gen en de reuzenbok „Ir J. G. Snip In veer tien bussen zullen de 450 genodigden daarna over de nieuwe verbinding rijden, terwijl er vervolgens een défilé wordt afgenomen van het Zeeuwse vervoer in al zijn geledingen. Tussen de 200 en 250 voertuigen zullen hier aan deelnemen. In hotel Mondragon te Zierikzee volgen de toespraken en een door het provinciaal bestuur van Zeeland aangeboden receptie en tot slot zal in hotel „De Korenbeurs" te Goes een diner voor een groot aantal genodigden zijn. Het is ook voor velen in onze streek van belang, dat er een positief antwoord is ge komen van de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, mr. J. H. Grosheide op de vragen van de Eerste Kamerleden ir M. A. Geuze en dr J. W. van Hulst van de Christelijk Historische Unie met betrekking tot de accomodatie van de rijks h.b.s. te Ber gen op Zoom. De staatssecretaris heeft meegedeeld dat voorbereidende maatregelen zijn getroffen voor de bouw van drie noodlokalen bij de Rijks Hogere Burgerschool. Zo mogelijk zul len deze lokalen voor 1 september volgend jaar worden opgeleverd. Voor een nieuw gymnastieklokaal is een uitgewerkt plan ge reed. Het bestaande gymlokaal zal dan ver bouwd worden tot overblijflokaal. Vanwege de beperkte kredieten voor 1966 van de rijksgebouwendienst kon echter nog geen datum van aanbesteding worden ge noemd. De staatssecretaris erkende, dat het gym lokaal van de h.b.s. verouderd en te klein is. Ook andere door de Kamerleden genoemde gebreken zijn hem bekend. Zo is de ka mer voor de leraren bijvoorbeeld iets k! i- ner dan bij een nieuwe school zou worden toegestaan. Tot september 1964 bedroeg het aantal klassen tien. Toen werd het plotse ling 14 en dit jaar kwam het op vijftien klas De leden van de gemeenteraad te Sint Annaland zijn uitgenodigd om dinsdag 14 december a.s. een openbare raadsvergadering bij te wonen. Waarschijnlijk wordt het 's avonds 8 uur. Van de toch weer vrij omvangrijke agenda brengen we enkele belangrijke voorstellen onder de aandacht. Zo schrijven b en w aan de leden, dat het gehele jachthavenproject vóór het seizoen 1966 ongetwijfeld ingebruik genomen zal kunnen worden en thans dus maatregelen nodig zijn tot de exploitatie daarvan. In overleg met het ministerie van Economische zaken en de Kon. Ned. Water sportvereniging merkt het college op, dat er vier vormen van exploitatie mogelijk zijn. Ten eerste: de gemeente exploiteert de jacht haven zelf; ten tweede: ze verhuurt ze aan een commerciële instelling ten derde kan ze verhuren aan de plaatselijke watersportver eniging en ten vierde kan ze een combinatie maken van bovengenoede vormen. Het college is van oordeel dat er ernstige bezwaren kleven aan zelf exploiteren. Dat lijkt haar niet de taak van de overheid, Bo vendien is er personeel voor nodig, niet alleen voor controle, maar ook voor de ad ministratieve rompslomp die er aan vastzit. Er is trouwens geen gemeente bekend, zo bleek na informatie, die zelf een jachthaven exploiteert. Verhuur aan een commerciële in stelling lijkt b en w ook niet je ware, al is dit dan ook reeds door verschillende instel lingen verzocht. Men heeft hier uiteraard te maken met een haven, welke met rijkssub sidie werd aangelegd. Om dan een exploi tatiewinst in de zak van een particuliere in stelling terecht te laten komen zal niet stro ken met het doel van de rijksoverheid. Verhuur aan de watersportvereniging „Sint Annaland" lijkt het college het meest verant woord. Die vereniging gaat het niet om winst maar stelt zich ten doel de watersport te be vorderen. Een gemaakt concept-huurovereen komst kreeg de instemming van de minister van economische zaken, terwijl ook de be trokken watersportvereniging er, behoudens enkele ondergeschikte wijzigingen mee ak koord kon gaan. B en w hebben voor wat het huurbedrag betreft de landelijk vrij alge mene regel van 50 cent per m'2 wateropper vlakte willen volgen. Bij volledige bezetting van de jachthaven zou de watersportvereni ging dan f 29,900.per jaar moeten betalen Dat kapt er vanzelfsprekend nogal in, waar om b en w meenden het te moeten afronden naar beneden tot f 25.000. Het onderhoud van de jachthaven is voor rekening van de gemeente. Het reglement bevat ook een artikel omtrent de overwinte ring van de schepen. Alleen op vergunning van b en w mag het vaartuig ook in de win ter blijven liggen. Uitdrukkelijk is ook be paald, dat men niet persé lid moet zijn van de watersportvereniging om een ligplaats te krijgen, tenzij alle ligplaatsen aan leden zijn verhuurd. De oude drijvende ponton vóór de gebouwen van de Cavetho blijft aan de gemeente. Daar kunnen plaatselijke en andere sportvissers met hun roeiboot terecht tegen f 4.per m2 oppervlakte schip. Het voorstel van b en w komt er dus uiter aard op neer om de jachthaven aan de wa tersportvereniging „Sint Annaland" te ver huren tegen f 25.000. 's jaars. DOORTREKKING VAN DEN BOSSTRAAT Nu provinciale goedkeuring werd verkre gen op het bouwrijpmaken van het perceel waarop het bejaardentehuis zal worden ge bouwd, waarbij o.a. de Tienhoven en Van den Bosstraat worden doorgetrokken, is voor realisering van het laatste nog wat grond nodig. De wed. H. Polderman en familie is be reid daartoe de gevraagde 460 m2 grond te verkopen en de heer F. Rijnberg wil 955 m2 afstaan. Verder is er een voorstel om f 2600.te i voteren voor de aankoop van 15 nieuwe brandweerpakken. De heer H. M. Bocxe. Bebouwdendam 5 te Tholen berichtte geen gebruik meer te zullen maken van de grond, die voor een Bogaerswoning zou zijn bestemd. Nieuwe gegadigde is de heer J. Sturris. Weststraat 6 en w stellen voor het desbetreffende be sluit te wijzigen. De Kon. Ned. Heide Maatschappij advi seert om het komend voorjaar het nieuwe sportveld te dressen en te ontluchten, daar anders de grond gaat verzuren, wat gele plekken op de grasmat zal meebrengen. B en w willen daarom overgaan tot aankoop van een puntrol en vragen hiervoor een crediet van f 600. De heer L. F. Stols Brugstraat 8 kreeg en woningwetwoning toegewezen. De ge meente kan nu de krotwoning in de Brug straat overnemen voor f 750.en wil die daarna nog tijdelijk verhuren aan de heer J. de Rijke te Sint Maartensdijk tot ook voor hc-m een andere woning is. Behalve nieuwe costuums werd ook de vergoeding voor het brandweerpersoneel op nieuw bekeken. Het voorstel is om voortaan f 4.per oefening te geven, terwijl het uur loon bij brand f 5.50 zal bedragen. De com mandant krijgt een éénmalig bedrag van I f 275.de ondercommandant f 200.en de chauffeur monteur en pompbediende f 150.—. PARKEREN Het komt b en w verder gewenst voor om j naast het Dorpshuis de nog beschikbare ruimte geschikt te maken voor het parkeren. Een 6 tal personenwagens kunnen er dan weer staan maar de aanleg zal eerst f 3500 vergen. Verder wordt het credit in rekening courant verlengd tot een maximaal bedrag van t f 150.000.met de Bank van Ned. Gemeen ten, mits hieraan de raad haar goedkeuring hecht. Dan zijn er verder enkele strookjes grond in de Zuidstraat nodig om de hoeken af te ronden Naar raming is er verder f 1350.nodig voor het plaatsen van 5 plaatsnaamborden in de gemeente, voor 8 borden maximum snelheid en 8 einde maximum snelheid. Ver der zijn nog 8 zgn. flespalen nodig. VOOR HET ZWEMBAD Ook al waren de plannen tot aanleg van een zwembad enigszins naar de achtergrond geschoven na de dijkval, in de ijskast zijn ze beslist niet terecht gekomen. Daarom ook komt a.s. dinsdag het voorstel ter tafel om waar mogelijk is gronden voor dit doel aan te kopen. Het gaat hier om de hoek achter de Kleine Nol en de haven, ongeveer tot aan de stortplaats. De laatste zal metter tijd daar ook gaan verdwijnen daar er in alle gemeenten gedachten worden geopperd om ook het grove vuil naar Scherpenisse te doen vervoeren. Zoals reeds eerder bekend en in principe aangenomen wordt in dezelf de hoek gedacht aan realisering van kam peer- en bungalowterrein. Kennelijk is het doel van b en w er op gericht om de twee reële mogelijkheden die er in deze tijd in de gemeente zijn, tuin bouw en recreatie niet te verwaarlozen. En dan vergt regeren een ruim vooruitziende blik. de drie jaar de volgende mijlpaal: vijl mil joen gulden aan spaargeld. Een felicitatie waard vond de heer Van Beveren en daarbij richtte hij zich tot be stuur, raad van toezicht en personeel. De Boerenleenbank groeide uit tot een dorps- bank en geniet het volle vertrouwen van de bevolking. Een instelling, die men niet weg denken kan. Waar de één het overtollig geld in bewaring geeft tegen rente en waar een ander geholpen wordt tegen een voor delige rente. Verder een jaarlijks toenemend rekening-courantverkeer, steeds meer boe- kingsposten. Was het op oudejaarsdagl962 dat een jeugdige spaarder de eerste storting deed naar de vijf miljoen, nu is het een jeugdige spaarster, die het gaatje vol maakte en wel de 3 jarige Hilly Tazelaar. Van rente heeft ze nog niet veel begrip meende de voor zitter, maar wel grote interesse voor de mooie pop en het rotanstoeltje dat ze kreeg aangeboden. Ook een envelop met inhoud, waarvoor de ouders nog wat kunnen kopen of de weg naar zes miljoen op de spaar bank beginnen. Voorts was dat de heer J. de Vos die met een storting namens gebr. de Vos aan de grens van de vijf miljoen kwam, terwijl de heer C. Potappei die grens als eerste over schreed. Ook zij kregen een enveloppe met inhoud. De heer Van Beveren vermoedde wel dat het voor Stavenisse een hele toer zou zijn die 6 miljoen te bereiken. Dat hangt ook wel af van de waarde van het geld. Nadat de inleggers wederkerig dank gebracht hadden voor de cadeaux sprak de ere voor zitter, de heer Van IJsseldijk nog een kort woord. Hij feliciteerde de bestuurders en het personeel met dit resultaat, waaraan vooral ook de kassier een werkzaam aandeel had. Die was van mening dat het dit jaar niet zou lukken, maar dat was dan eens een mis rekening. De oud-gediende eindigde met: „Wie alles wat de ogen zien. En alle koopt op het woord „misschien". Wie veel verteert op kleine winsten En zich ongaarne houdt de minsten Wie onbepaald zijn geld betrouwt En onnauwkeurig boeken houdt. Wie zelden rekent, zelden schrijft. Het is een wonder, dat die staande blijft. En met dit wijsgerig woord was ook het officiële gedeelte van deze vijf miljoen bij eenkomst ten einde. Al bleef men daarna nog wel enige tijd bijeen onder het genot van een traktatie. Ook de schooljeugd profiteerde van deze mijlpaal en kreeg via de Banksinterklaas een chocoladeletter aangeboden. Koningin opent woensdag Oosterscheldebrug St. Annaland volgt recreatie~ en tuinbouwmogelijkheden Rijks h.b.s. te Bergen op Zoom wordt verbeterd Vijf miljoen op Stavenisse Boerenleenbank De prijzen voor de jeugd Rust in voetbalcompetitie Rustig vertrouwen voert tot het doel. Het KERST, en OUDEJAARSNUMMER kan die jaar op de normale wijze verschijnen, nl. op donderdag 23 en donderdag 30 december. Ook de postabonné's kunnen er zeker van zijn het kerstnummer 24 december te ontvangen en het oudejaars- nummer op 31 december. Met name voor de decemberweken geldt, dat de normale advertenties uiterlijk dinsdagmiddag in Tholen binnen moeten zijn. Bergen op Zoom Voor uw verlovingsringen naar Fortuinstraat 13 - Bergen op Zoom op graveren kan worden gewacht Ook in Stavenisse weer een gaatje vol. De vijf miljoen bij de Coöperatieve Boeren leenbank. Men stond er even bij stil. Dat gebeurde op maandag 29 nov. in het bank gebouw aan de Poststraat. Voorzitter J. van Beveren begroette daar de ere-Voorzitter, het bestuur, de raad van toezicht, het personeel en enkele cliënten van de Bank. Dat laatste was dan ook de bizonderheid op deze bijeenkomst. Men had immers de vijf miljoen gulden aan spaar gelden overschreden. En dat mag toch in een niet zo grote gemeenschap als Stavenisse is, wel even worden vermeld. Daarbij komt dat de Coöperatieve Boerenleenbank er niet alleen de geldscepter zwaait. Er is ook nog een Rijkspostspaarbank en agentschappen van Nuts- en Middenstandsspaarbank. Daarom te meer spreekt het bedrag, dat de Boerenleenbank nu aan spaargelden „bewaart". Daarnaast heeft men nog voor een half miljoen aan effecten gedeponeerd. Alles bij elkaar een bewijs, dat er in deze gemeente nog flink wordt gespaard, vond voorzitter Van Beveren en dat er nog velen zijn, die rekening houden met minder vette laren om dan toch nog zoals men dat, pleegt te noemen, een appeltje voor de dorst te hebben. De tijd dat men zijn geld het liefst thuis bewaarde is al lang geschiedenis en op deze bankgeschiedenis ging spreker nog even wat dieper in. In 1937 was er 304.662,- aan spaargeld, in 1940 was dat 263.329, in 1947 kwam men boven het miljoen uit, in 1953 zat men aan 2.357.362,in 1960 werd de drie miljoen overschreden, in 1962 waren het er meer dan vier en nu, binnen DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663 -400 HOOGWATER in de week van 12 t.e.m. 18 dec. 1965 Zondag 6.10 18.38 Maandag 7.00 19.30 Dinsdag 7.55 20.26 Woensdag 8.48 21.28 Donderdag 9.50 22.35 Vrijdag 11.00 23.42 Zaterdag 12.08 14 dec. Laatste Kwartier te 23.35 uur. RIJKS POST SPAARBANK In deze gemeente werden de sinterklaas- kosten in de Rijkspostspaarbank mutaties over november duidelijk. Er werd namelijk f 22.923.29 ingelegd maar niet minder dan f 29.433,97 opgenomen. KERST BEJAARDEN Op 17 december 's middags om 5 uur zal door de dames van het V.V.H. in het So- citeitsgebouw in de Visstraat een Kerst maaltijd voor bejaarden worden verzorgd. Iedere Thoolse inwoner, boven de 65 is van zelfsprekend hartelijk welkom! LI MOET zich hiervoor mondeling of schriftelijk opgeven bij mevrouw v. d. Vel- de-Heerebout, Oudelandsestraat 37, in ieder geval vóór 13 december. BEGROTINGSTEKORT f 25.000.— Gisterennamiddag werd in een openbare raadsvergadering onder leiding van burge meester J. E. van Boeijen de begroting voor het dienstjaar 1966 aangeboden. Kwam men vorig jaar aan een tekort van een dikke zestig mille, het is thans, mede dank zij de verhoging van gemeentelijke belastingen te ruggebracht tot omstreeks f 25.000. Dat houdt echter ook meteen in, dat er geen gekke sprongen gemaakt kunnen wor den. Er blijven trouwens ieder jaar tal van onzekerheden. De cijfers zien er dan zo uit. Gewone dienst aan ontvangsten en uitgaven f 2.514.596,41 met een onvoorziene post van f 2578.70. De kapitaaldienst ink. f 4.990.401,03 en uitgaven f 4.958.389,13 batig slot f 32.011,90 Kapitaalswerken van omvang zijn niet ge raamd, aangezien dat bij afzonderlijke be grotingswijziging gebeurt. Met N.V. Publex te Amsterdam zal een huurovereenkomst worden verlengd voor de aanplakborden in de Elendrachtsweg, Be bouwdendam en Vossemeersepoort, tegen f 80.per jaar. Vastgesteld werd de vergoeding voor de kleuterscholen over 1964. Aan de Algemene kleuterschool zal nog f 558.33 worden uit betaald aan de chr. kleuterschool f 716,50. Over 1965 zal aan de alg. kleuterschool een voorschot worden verstrekt van f 3967,29 en aan de chr. kleuterschool f 4476.—. „HELPT ELKANDER" Maandagavond kwam de varkensvereni ging „Helpt Elkander" in spoedeisende ver gadering bijeen. Op verzoek van verschillen de leden werd voorgesteld over te gaan tot likwidatie van deze vereniging omdat prak tisch geen varkens meer door particulieren worden gehouden. Bij stemming werd de sta- tutair vereiste 2ls meerderheid niet verkre gen, zodat de vereniging voorlopig nog zal doorgaan. GYMNASTIEKUITVOERING JEUGD Vrijdagavond hield de gymver. „Olympia" haar uitvoering voor de kleintjes. Er was hiervoor goede belangstelling. Na een wel komstwoord door de heer Piessens werden de nummers door de junioren vlot uitge voerd. Tenslotte kwamen tot genoegen van de jeugd enkele filmpjes op het doek. SINTERKLAASFEEST Onder grote belangstelling van de jeugd bracht zaterdagmiddag de Sint en zijn knecht een Ijpzoek aan de gemeente. Er werd een rondgang gemaakt, voorafgegaan door „de Kon. Harmonie Concordia", waarna een of ficiële ontvangst op 't gemeentehuis volgde De jeugd had er echt plezier in. IJSCLUB VERGADERING MET TWEE LEDEN Wanneer het zodanig heeft gevroren, dat in andere gemeenten een ijsbaan is geopend, wordt heftige kritiek geleverd op bestuurders die het overigens ook niet kunnen helpen, dat men het hier met de Vest moet doen. En als daar gereden kan worden, wordt ver wacht, dat alles piekfijn in orde is. Daar voor is men immers bestuurder? Het minste wat die bestuurders dan echter mogen verwachten, is dat de leden op de jaarlijkse vergadering hun wensen kenbaar maken en medewerking toezeggen. Zie hieronder het resultaat. Op de maandagavond jl. in hotel „Zeeland" gehouden jaarvergadering kon voorzitter M. C. Meerman zegge en schrij ven 2 leden verwelkomen. Men leverde toch maar een jaarverslag en er bleek bij de pen ningmeester een goed batig saldo te zijn. De contributie was reeds opgehaald en slechts 12 leden hadden bedankt. Financieel is men dus wel genegen te steunen. Het ledental bedraagt 214. Bestuursverkiezing en verdere plannen kon- den door de geringe opkomst niet worden verwezenlijkt. VOETBAL De wedstrijd M.O.C.-9-Vosmeer-4 eindig de 1-2. Bij de rust stond het 4e elftal van Vosmeer reeds met 1 punt voor. Beide goals werden gescoord door H. Voshol. SALDI R.P.S. Over de maand november is er alhier veel gespaard. De inleg bij de R.P.S. alhier althans overtrof verre het uitbetaalde geld. Opgenomen 9.086,31 tegen een inleg van 22.519,30. SUKSES VOOR Dhr. J. M. v. d. HOUTEN Tijdens de onlangs in Tholen gehouden vogeltentoonstelling behaalde dhr. Jac. M. van den Houten alhier enkele fraaie prijzen. Zijn inzendingen leverde hem in totaal 2 bekers, een wisselbeker, een lauwertak en een medaille op. Dit voor de inzending tropische vogels, en bastaarden. In de laatste categorie had hij het meeste sukses met een kruising tussen een muskaatvink en een Japanse meeuw die hem het Bonds- kruis van de Ned. Bond van Vogellief hebbers opleverde. Op deze tentoonstelling, georganiseerd door de Vereniging „Vogelvreugd" waren 121 vogels te zien van de aangesloten leden uit Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Anna- land.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1