WEEKBLQD VOOR HET EILAND THSLEH EN ST.FILIPSLQND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT D'n insenjeur weet wei hoe ie het art mot pakke" Groot man in klein gewest „Ik voel me thuis zodra ik over de brug kom" „Geen dag spijt boer en ZLM voorzitter te zijn geworden" Kring verraste scheidende voorzitter met dia-projector Bij het afscheid van de Z.L.M. kring De redaktie legt u deze week voor WlNKELSLUlTlNG Sint-elftal vraagt als cadeau zelfstandigheid gemeenten 22è jaargang No. 3 4 december 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkassokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Afscheid Burgemeester L. J. de Jonge van St. Philipsland hoopt 16 december a.s. de pensioengerechtigde leeftijd te bereiken en verzocht per 1 janu ari 1966 zijn functie te mogen neer leggen Bizondere omstandigheden daargelaten, heeft burgemeester L. J, de Jonge van Sint Philipsland voor de laatste maal de voor zittershamer van het gemeentebestuur aldaar in een openbare normale raadsvergadering gehanteerd. Een uitgebreid verslag van die vergadering komt elders in dit nummer voor. Het slot- tegelijk afscheidswoord was kort. Misschien dat de oorzaak van die kortheid gezocht moet worden in de verwikkelingen die zich tijdens de laatste jaren van zijn bijna 20 ja rige burgemeestersambtsperiode hebben voor gedaan. Die waren er onmiskenbaar. Meer dan hem en het overgrote deel van zijn in woners lief waren kwam men in het lande lijk nieuws. Terecht, ook wel ten onrechte! Er hebben zich in de raadszaal en ook wel daarbuiten botsingen voorgedaan, die men ook bij het vriendelijke dat gewoonlijk bij een afscheidswoord past, eerlijkheidshal ve niet mag verdoezelen. De contrasten werden zeker niet in de eerste plaats veroor zaakt door de persoon van burgemeester De Jonge zelf. Integendeel, zijn grootste wens het bleek duidelijk zonder dat het ons door hem is ingegeven was in rustig vaarwater naar het pensioen te sturen. Met volop liefde voor functie en inwoners Met de volle overtuiging ook, dat hij het beste met zijn gemeente voor had en heel weinigen zullen daaraan willen twijfelen. Maar óók met een zodanig behoudende koers dat bij de snelle ontwikkeling van de laat ste jaren botsingen nauwelijks konden uitblij ven. Daarvan kan men moeilijk hem noch oppositie of wie dan ook directe verwijten maken. Dat is zuiver het gevolg van de tijdsomstandigheden en niet hij alleen, maar meerdere van de wettelijk en democratisch gekozen vertegenwoordigers van de gemeen te. En dat komt men lang niet alleen in St. Philipsland tegen, want dat is tegenwoordig niet zo eenvoudig. Het gevolg was echter enerzijds een verdere verstarring en anders- zijds een gretig voedsel vindende we schrijven niet zoekende oppositie. Het vertroebelde de sfeer menigmaal en in lan delijke publicaties werd dat alles nu en dan ver overtrokken. Degenen die het wel meen den met de gemeente en haar inwoners we hopen daartoe te behoren hebben daar in geen behagen kunnen scheppen, al maak te onvolledige voorlichting en verwarde dis cussies ook de perstribune begrijpelijk af en toe wat kregelig. In St. Philipsland is de laatste jaren nog eens onderstreept hoe moeilijk het in deze tijd is een gemeente te leiden, te besturen, laat staan in het kiel zog van de tijd mee te varen. De branding veroorzaakt bij het tegendeel averij. Vaak is hierbij vergeten, dat uiteraard een burge meester, een raadsvoorzitter, slechts genomen besluiten heeft uit te voeren. Er mag worden aangenomen dat na al deze beslommeringen burgemeester De Jonge blij is deze taak te kunnen neerleggen, al zitten er dan ook aan 't bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd twee kanten nl. ook het ouder zijn. Het leek er in de laatste raadsvergadering op, dat het afscheid kort en krachtig zou blijven. Trouwens, het is niet de taak van de scheidende zelf iets anders uit eigen be weging te zoeken. Dat is een taak van de inwoners. Toch schijnen er in die andere richting gedachten naar voren te komen. In hoeverre die verder gerealiseerd zullen wor den, laten we hier in het midden. Het afscheidswoord dat we afgezien van wat er mogelijk wel of niet komen gaat tot burgemeester De Jonge willen richten is na bovenstaande al wat breder dan zijn eigen woorden in de laatste openbare raadsverga dering. Maar dit was noodzakelijk om in alle openheid toch te mogen besluiten met namens vele inwoners van St. Philipsland dank te betuigen voor hetgeen burgemeester De Jonge voor zijn gemeente trachtte te doen gedurende 20 ambtsjaren. Met mense lijke fouten en gebreken, maar ook met deug den, die voor een samenleving van grote waarde zijn inzonderheid vcor een kleinere gemeenschap. Uiteraard kan burgemeester De Jonge er van overtuigd zijn, dat vriend en vijand en dit laatste klinkt veel te hard, want in de politiek kan een vijand óók een vriend zijn -hem van harte nog vele gezonde jaren toewensen. Met daarbij de hoop - en dan zijn we toch weer in de gebruikelijke clichéafscheidssfeer dat het hem en zijn gezin maar ook zijn gemeente waarvoor hij poogde het goede te zoeken in de toekomst wèl mag gaan. Een voorstel dat nu eens met alge mene stemmen ook in St. Philipsland kan worden aangenomen. I» „Zolang het goed is op het platteland te wonen, zolang het goed is op Tholen thuis te zijn, zal de zorg van veel dragelijk blijven. En ik voel me echt thuis, als ik „thuis" ben en veel van wat die dag heel moeilijk was wordt dan weer draaglijk. Het waren in dat opzicht rijke jaren in uw midden en daarvoor dank ik u allen zeer hartelijk, dat is ook nog mijn verwachting voor de toekomst", aldus ir M. A. Geuze uit Poortvliet op de ZLM Kringvergadering in het „Holland Huis" te Scherpenisse. Zoals reeds elders in dit nummer bij het verslag van de agenda van deze kringverga dering opgemerkt, was de opkomst belang rijk groter dan normaal, was het niet het zakelijk gedeelte dat domineerde, maar het afscheid van de ZLM kring door de alge meen voorzitter. De laatste kring ook in dit gewest waar dat gebeurde. Met een nog meer persoonlijk accent dan elders als streekgenoot. De vice-voorzitter der ZLM, de heer Dek ker had het al op een hoofdbestuursvergade ring gezegd, dat het een goed voornemen was van ir Geuze om van elke kring afzon derlijk afscheid te nemen, omdat iedere kring toch weer een apart karakter draagt. Daar op haakte ook kringvoorzitter Van Westen in toen hij ir Geuze vorige week vrijdag in het Holland Huis toesprak. Daarbij ging spreker terug tot de eerste naoorlogse kring vergadering onder leiding van wijlen J. L. Groenewege. Dat was op 1 augustus 1945 te Poortvliet. De Maatschappij zou worden gereorganiseerd. Een commissie was daar toe benoemd. Men dacht er zelfs aan om St. Philipsland tot een aparte kring om te bouwen, maar de voormannen te St. Philips land voelden daar niet voor. Men bleef met Tholen een eenheid vormen. Wijlen J. L. Groenewege verklaarde zich te moeten terug trekken als kringvoorzitter. Door 4 afdelin gen in de kring werd toen direct de naam van ir Geuze genoemd, „al was hij dan nog wat jong" en op 8 augustus 1945 volgde de benoeming tot kringvoorzitter met 35 van de 42 stemmen. Wanneer u aldus de Leer Van Westen zo even voor ons een onder werp hield met als titel „een klein land in een grote wereld" zou ik na 20 jaar ZLM werk van de heer Geuze willen zeggen: „een groot man uit een klein gewest". In deze periode is naar uw stem geluis terd in de streek, maar ook in het gewest, ook in den lande. Het bleef niet bij het Kringvoorzitterschap hier, maar het werd ook voor u het alge meen voorzitterschap van de ZLM. Wat een zorg en een werk na de innundatie. Wat een commissies voor de verschillende onderdelen en vele daarvan onder uw leiding, zo ver- Zorg dat je er bij komt, dacht ook deze vader met vele tienduizenden anderen in ons land. Wie tijdig koopt, koopt het best. Maar het is precies als bij moeder de vrouw toch méér gekocht dan de bedoeling was. Van achter platzak, maar zwaarbeladen met verrassingen naar huis. volgde de heer Van Westen. Denk maar aan de schaderegeling, aan de uitkering zoutscha- de gebouwen, grotendeels uw werk en waar door duizenden guldens uit de schatkist naar de gedupeerden vloeiden. RAMP EN HERVERKAVELING Vervolgens stond de kringvoorzitter stil bij het rampjaar en de herverkaveling. Terwijl alle verbindingen verbroken waren, zowel telefonisch als via de wegen zocht men ir Geuze van rijkswege op om met hem te spre ken over de situatie op agrarisch gebied in deze streek. Per helicopter kwam men bij zijn evacuatieadres op „De Wouter" te Oud Vossemeer. Veertien dagen later was het al zeker dat de oude wet op de schaderege ling 1945 ook voor de rampgebieden van kracht zou worden. Eerst voor de overstroomde delen, maar later werd ook voor het gehele eiland de wet herverkaveling van toepassing verklaard. Dat betekende een geweldige ingreep. Men was er niet rijp voor, kon de qevolgen niet overzien en bood weerstand. Dat was geen gemakkelijke periode voor de ZLM voorzit ter, temeer niet omdat hij werd benoemd tot lid van de herverkavelingscommissie. Een grootse maar geen gemakkelijke op dracht de bevolking te gaan overtuigen, dat het voor de streek het beste was, Betere we gen ontwatering en betere kavelindeling. U leidde voorlichtingsavonden waarop werd uit eengezet hoe de uitvoerinq van de herverka- lingswerken in de praktijk zou geschieden. Ondanks goede bedoelingen was er veel ongenoegen. Spreker noemde daarvan een treffend voorbeeld. Op een voorlichtingsa vond in de streek kwamen ook twee broers al op rijpere leeftijd luisteren. „Wat de inse- jeur daar wel te zeggen had. Het waren im mers communistische neigingen, die over de streek neerdaalden. Je goede grond zo maar afnemen, waarop vader en grootvader had den geboerd. Een groot schandaal, dat het daglicht niet kon zien." Na afloop zei de een tot de andere: „Zie je wel, hij was er ook tegen" „Welnee", z»i de andere broer „jij snapt er niks van. Hij laat eerst de ver gadering aan het woord en dan weet d'n in- sejeur wel, hoe hij het aan moet pakken." Spreker verklaarde in het begin ozk huive rig te zijn geweest, maar nu met een over groot deel van de streek hulde kon brengen aan hen, die meteen al de noodzaak van die ingreep door hadden, aan de gehele herver kavelingscommissie en in deze streek voor al ook aan de heren Geuze en wijlen Groe newege en Markusse. Bij een burgemeestersaf scheid Het vernisje van St. Philipslands begroting 1966 Het boerenblijft zorgen baren Afscheid van ZLM-voorzitter in eigen kring De beste puzzelaar thans in Oud-Vossemeer Niemand te arm voor een bejaardenwoning Watersportvereniging Sint-Annaland" naar verdere ontplooiing De wijze raad van de sintt MAKKERS STAAKT UW WILD GERAAS. „Ik ben er verlegen onder", verklaarde ir M. A. Geuze vrijdagmiddag jl. in het „Hollandhuis", nadat de kring voorzitter P. W. C. van Westen hem bij het afscheid namens de 856 ZLMers op Tholen en St. Philipsland een diaprojector had aangeboden. Op de achtergrond links kringvoorzitter P. W. C. van Westen en verder naar rechts enkele kringbestuurders als H. Timmers te St. Philipsland, A, C. Breure te Sint-Maartensdijk en secretaris M. C. J. Kosten te Tholen. De heer Van Westen wees er verder op hoe ir Geuze steeds groter taken werden hem opgelegd tot in 's lands regering toe: Hij vervolgde met: uw enorme werklust, ontem bare geest, diepgaand geloof, eenvoud, naas tenliefde, beminlijkheid en helder verstand maakten u tot een persoonlijkheid van grote allure. Na dit alles zal het voor uw opvolger niet eenvoudig zijn, maar de heer Van Wes ten was toch van mening, dat ir Prins ook alles zal doen wat mogelijk is. Ook de kring Tholen en St. Philipsland is dankbaar en trots wat door ir Geuze voor de gemeen schap wilde en kon doen. Hij hoopte dat hij nog vele jaren op ander terrein verdiens telijk werk mocht verrichten en wenste hem en zijn gezin bovenal een goede gezond heid. Bij de afsluiting van deze 20 jarige periode besloot de heer Van Westen met de volgen de dichtregels: „Wat is de hemel wijd en licht Wat is het leven goed. De wereld is een wonderbron Met telkens nieuw geluid De bruidegom is de lentezon en Tholen is de bruid. Namens alle 856 leden van de Kring Tho len en St. Philipsland der ZLM bood hij vervolgens de scheidende voorzitter een dia projector aan. THOOLSE ETS De stille werker achter de coulissen was mevrouw Geuze, zo vervolgde de heer van Westen. Hoeveel telefoontjes moest ze niet aannemen voor haar zo vaak uitstedige man Daarbij had ze een groot aandeel in de dage lijkse leiding van het bedrijf en de zorg voor de kinderen. Het betekende eveneens een op offering voor de gemeenschap. Ook daar voor is de kring u dankbaar mevrouw Geu ze, aldus de voorzitter. Als herinnering aan dit afscheidsuur werd mevrouw Geuze een Thoolse ets aangeboden. SENIOR WAS VAAK „INVALLER" Vervolgens kreeg ook de heer E. C. W. A. Geuze, de vader van de ZLM voorzitter een blijk van waardering in de vorm van een kist sigaren. U was mede een schakel in het ZLM werk, meende de heer Van Westen zich tot Geuze senior richtend. En heel vaak invaller nog op de „Zandhoeve" toen uw zcon daar reeds boer was geworden. Mo gelijk heeft u wel eens gedacht-: wat moet daar van terecht komen, nu hij zo vaak weg moet, Het is een zegen, dat u de start meemaakte en thans ook de afsluiting van die 20 jarige periode, zo besloot de Kring voorzitter zijn toespraak tot Geuze sr. MEER GESCHENKEN Er volgden nog meer dankwoorden, zij het van andere zijde. Allereerst door de directri ce mej. Wuffing van de Landbouwhuishoud- school, die mede tolk was van de land- en tuinbouwschool in Scherpenisse. Zij wees op de kracht en rust die er van de ZLM voorzitter uiging en sprak over het vele wat hij deed voor het landbouwonderwijs in haar totaliteit. Met een bouquet voor me vrouw Geuze en een stel langSDeelplaten werden deze woorden van erkentelijkheid on derstreept. De plattelandsvrouwen bleven niet achter Namens de Thoolse afdeling sprak mevrouw Noordijke-Hage en namens de afdeling St. Philipsland mevrouw Wisse-Kleppe. De da mes herinnerden er aan, hoe men hetzelfde doel nastreefde, de leefbaarheid en ontwik keling van hef platteland maar ook het sa mengaan te bevorderen. Ze wensten de fa milie Geuze nog vele gezonde jaren toe na deze zo mooie en vruchtbare arbeid en over handigden drie dia dozen. NIET IN DE HOEK LATEN DRUKKEN! Het woord was tenslotte nog aan ir Geuze zelf. „Ik ben er verlegen onder", zo begon hij zijn dankwoord. In 1943 boer geworden, mocht ik 13 jaar leiding aan deze kring ge- Nog tot en met zaterdag 4 december zijn de winkels volgens de wettelijke landelijke regeling geopend tot 21.00 uur (9 uur) 's avonds Ik heb er geen dag spijt van gehad boer te zijn geworden zomin als ZLM voorzitter. Er waren in deze periode moeilijke en grootse momenten. Nu moest ik wel gaan verminde ren, want op 48 jarige leeftijd kun je nog niet altijd te moe zijn. Ik hoop in dat opzicht nog meer beslissingen te kunnen nemen in de nabije toekomst. Dat vele herinneringen me thans voor de geest komen, laat zich verstaan, vervolgde de heer Geuze. Er zou geen eind aan komen daarin diep door te dringen en het zou ook te gevoelig worden. Ramp en herverkaveling waren tegelijkertijd diepte- en hoogtepunten van leed en samen werking. Samen is veel bereikt. Spreker wees er op, dat de herverkavelingskosten van 15% zoals eerst was voorgehouden belangrijk zijn teruggebracht. Ieder op eigen wijze heeft aan die samenwerking meegedaan. Ik kon het ook niet uit mezelf, maar moest uit geloof kunnen putten, al is dat vaak ook zeer zwak Dankbaar was de heer Geuze voor het feit, dat men in deze hulde ook zijn vrouw en vader had betrokken. Tegenwoordig wordt met diploma's geleefd. M'n vrouw heeft er nogal, maar moest nog veel meer zonder diploma doen, zoals telefoniste, re ceptioniste, bedrijfsleidster, enz. Ondanks de soms overbelasting waren het rijke jaren, vond ir Geuze die alle leden van de thoolse en philiplandse kring dankte voor het schitterend geschenk dat hem was aangeboden. Hij wees er voorts op dat het onderwijs daarom steeds zo zijn belangstelling heeft, waar dit het begin is van de maatschappe lijke vorming, terwijl hij anderszijds het be lang van het werk door de Plattelandsvrou wen aantipte. Er valt alleen maar te wer ken op geintrigeerde basis. En het is nodig te werken aan het gehele plattelandsgezin. Zijn we misschien al een omstreden deel van ons volk geworden? zo vroeg ir Geuze zich af maar liet er onmiddellijk op volgen dat het heus niet nodig is, dat men zich in de hoék laat drukken. Het gemoed zou te vol worden alles hier op te halen, vond spreker. Ik ben u ontzaggelijk dankbaar voor deze band en voor het feit dat u ons vanmiddag hier hebt willen uitnodigen en gedaan, zoals u deed. Laten we uiteraard niet vergeten, dat aan Gods zegen alles is gelegen en op die basis hoop ik ook in de toekomst nog in uw midden te mogen zijn. We zullen er ons blijven thuis voelen, zoals we het al tijd hebben gedaan, aldus ir Geuze in zijn dankwoord tot de talrijke aanwezigen in het Holland Huis. Men had daarna niets meer voor de rond vraag. En het was ook goed, dat deze bijeenkomst in deze afscheidssfeer ein digde. Een afscheid zonder sentimenten, maar daarom niet minder oprecht en hartelijk. Acht van de elf „Sint" burgemeesters waren dinsdag jl. met hun echtgenotes te gast in Breda en woonden o.a. 's middags in de Spaanse bar „El Corteyo" het program ma „Draaien maar" van Cees Schilperoort en Cees de Lange. Toch werd bij al dit feestelijke de werke lijkheid niet vergeten, want er ging ook een telegram naar minister Smallenbroek met het verzoek nog eens goed na te denken, eer tot opheffing van gemeenten in Nederland wordt overgegaan. Uit onze omgeving waren de burgemees ter van Sint Maartensdijk en Sint Anna land met echtgenote aanwezig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1