Eerste montagestal in Nederland via het 0 en S-fonds in Poortvliet Z.L.M. voorzitter Geuze neemt afscheid van thoolse kring De redaktie legt u deze week voor het Begin is eR al. anöeRen bLij maken öat gaat nog even öoor en öan is eR weeR een jaaR voorbij i RAADSVERSLAG STAVENISSE Sobere en dan nog niet sluitende begroti baart zorg Gemeentelijke belastingverhoging heft landelijke belastingverlaging op Aan kapitaalswerken valt niet te denken En het wegenfonds moet de Oudelandsedijk „redden" Toch zal getracht worden het Dorpshuis te verbeteren KOOLS DE VISSER 22e jaargang No. 2 25 november 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestraat 34 - Tholen - Tel. 01660-589 - Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkassokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Morgen, vrijdag 26 november zal in het Holland Huis te Scherpenisse om half drie een ledenvergadering worden gehouden van de Kring Tholen en St. Philipsland der Z.L.M. Naast mededelingen over de Schelde-Rijnverbinding en de gevol gen niervan voor Tholen en St, Philipsland zal afscheid worden genomen van de algemeen voorzitter ir. M. A. Geuze uit Poortvliet. Tevoren zal de heer Geuze in die functie een laatste onderwerp voor de kring leveren onder de titel „Klein land in grote wereld". Wanneer de heer Geuze straks in de al gemene ledenvergadering van de Z.L.M. zijn functie zal overdragen aan zijn inmid dels door het hoofdbestuur al benoemde op volger ir J. Prins te Goes zal dit niet alleen sterk tot de leden spreken omdat het hier om de belangrijkste functie in de ZLM gaat maar omdat hierbij tegelijk het de laatste jaren belangrijke zo niet belangrijkste lid van de ZLM is betrokken. Een zeer popu lair voorzitter. Als streekbewoner heeft de streek mede in die populariteit gedeeld. Daarom niet alleen zal morgen de kring Tholen en St. Philipsland zich met welge meende dankwoorden richten tot de schei dende voorzitter maar zeker ook om datgene wat hij voor deze kring deed en betekende. En onze streek kent de heer Geuze vol doende om niet te weten, dat hij niet die vele uren heeft geofferd om tot de climax van een ovationeel afscheid te komen. Wel zal hij die vriendelijkheid als mens tegen over mens, als streekbewoner tegenover zijn streekgenoten waarderen en er terecht ook nog wat trots op zijn. Waarderen in de overtuiging dat het niet maar woorden zijn „als te doen gebruikelijk bij een afscheid" maar als een oprecht gevoel van erkentelijk heid voor zijn inzet tot een gemeenschappe lijk doel. Daarom ook mogen we er namens die velen vast de wens aan laten voorafgaan dat ir Geuze zij het dan niet meer als ZLM voorzitter in zijn nog vele andere functies nog jaren de gezondheid en kracht geschonken wordt om zijn omvangrijke taak te vervullen. En eerlijk aan die wens kleeft dan in zoverre wat egoisme, dat we tegelijk de zekerheid hebben, dat de belan gen van onze streek als geheel en de agra rische sector in het bizonder, niet worden vergeten. ZLM voorzitter gaat van kring afscheid nemen Stavenisse zit met begroting in de put Daarentegen heeft Oud-Vossemeer nog een post onvoorzien, die meetelt In Tholen zal binnenkort de begroting worden aangeboden Maar de Centrale Werkplaats komt er En de eerste montagestal in Nederland En verder is er nog heel wat: vanavond bijvoorbeeld raadsvergadering in Sint-Philipsland. De laatste van burgemeester L. J. de Jonge 7 Een streekroman Smerdiekers in een selectie-elftal De Eendrachtbode-sinterklaas En de voortgaande rubriek: „Wie is de beste puzzelaar?" Om van het plaatselijk nieuws en de advertenties in het teken van een winterse sinterklaas maar niet te spreken „Alles zullen we eerlijk delen overschot en kastekort SPORTJACKS in dames-, heren, en kindermaten COATS - ADAMO JASSEN - JAGERSJASSEN en CAPE'S HELANCA PANTALONS TEENAGERBROEKEN met wijde pijp CLUBSJAALS BIVAKMUTSEN 1 Warme sportieve kleding BERGEN OP ZOOM Fortuinstraat 4-6 Tot dusver hoorden we meer over sanering via het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de landbouw dan over de ontwikkelings zijde. Maar thans is er ook een concreet geval van het laatste. De eerste montagestal die via dit fonds in ons land tot stand is gekomen, werd gebouwd op het bedrijf van de heer C. Giljam, Randweg 8 te Poortvliet. Voor zover de ontwikkelingsmogelijkhe den van genoemd fonds nadere toelichting vereist, zij opgemerkt, dat het in het raam van een rijksbijdrage regeling mogelijk is bedrijfsgebouwen te verbeteren. Naast een flink bedrag voor de sanering is er ook een zeker bedrag gereserveerd voor de ontwik kelingszijde van dit fonds. Daarvan nu heeft veehouder C. Giljam te Poortvliet weten te profiteren. De basis daartoe lag bij het In stituut voor bedrijfsgebouwenverbetering van de landbouw te Wageningen (I.B.V.) Het instituut nodigde architecten uit een ontwerp te maken voor een arbeidsbesparend bouw systeem voor rundveestallen. Enkele types werden goedgekeurd en de in die richting met veel voortvarendheid werkende veehou der Giljam vond een aannemer bereid met een door de I.B.V. goedgekeurd bestek een montagestal te bouwen. Zo zat er schot in. Zoveel schot, dat het de eerste montagestal in Nederland is, waarbij van de bijdrage regeling van het O 6 S wordt geprofiteerd De montagestal wordt als één geheel maar dan in onderdelen (van betonblokken en gebinten) aangevoerd en ter plaatse ge monteerd. Vanwege deze première in Nederland zal er een officiële ingebruikname volgen en wel op maandag 13 december a.s. waarbij waar schijnlijk o.m. aanwezig zal zijn de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst in Zeeland, dr. ir. W. C. van Beekom, evenals burgemeester en l wethouders van Poortvliet. Voor de dinsdagavond jl. gehouden be- grotingsraad te Stavenisse was de heer» G. M. Steendijk (s.g.p.) verhinderd. Bij de ingekomen stukken was ook een dankbetuiging van mevrouw S. C. de Ca- sembroot, baronesse van der Felz. De voor zitter van de raad, burgemeeser A. Sluij- mers ging er nog even nader op in. Nim mer zullen we vergeten wat wijlen jhr de Casembroot voor Stavenisse betekende, in zonderheid voor hetgeen hij na de ramp voor onze gemeente heeft gedaan, aldus de voorzitter. Vastgesteld werden de uitgaven van het openbaar lager onderwijs over het jaar 1964 nadat de heer C. Priem (pvda) informeerde wat de post administratiekosten ad f 200. in feite behelsde. De voorzitter anwoordde dat dit een post betreft voor de onderwijs administratie, welke op de secretarie woi*t uitgevoerd. Zoals reeds eerder bericht la« het beschikbaar gestelde bedrag f 487,93 hoger dan de werkelijke uitgaven ad f 7093,12. Een hamerstuk was de wijziging algeme ne politieverordening. De raad had niet het minste bezwaar om toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling van de Centrale werkplaats „De Bevelanden", welke een dependance te Tholen vestigt. De heer J. A. Nortier (c.h.) kreeg volop bevestiging op zijn vraag of die dependance toch inder daad in Tholen komt. Hij juichte deze vesti ging overigens zeer toe. Ook de heer A. J. Smits (onafh.) zag het als een groot belang voor Tholen en in formeerde of er ook inwoners uit Stavenisse waren, die naar de werkplaats gaan. Wet houder C. J. Moerland (pvda) zag dit niet direct, maar meende dat hiertoe in de toe komst zeker mogelijkheden bestaan. Tenslotte informeerde de heer Smits nog of het exploitatietekort weer door het Rijk wordt vergoed. De voorzitter antwoordde dat het de gemeente 15% zal kosten. Als vertegenwoordiger in het algemeen bestuur werd de eerste wethouder C. J. Moerland benoemd. GEMEENTELIJKE BELASTINGEN VERHOOGD Met de niet sluitende begroting, met de zekerheid dat gedeputeerden daaraan zonder belastingverhoging geen goedkeuring zou hechten, zat het er in, dat de gemeentelijke heffingen moesten stijgen. Van de ontwer pen daartoe is al eerder mededeling gedaan. Het ging om verhoging rioolbelasting, hon denbelasting, reinigingsrechten en opcenten personenbelasting.. „We zijn er als het ware toe gedwongen" concludeerde de voorzitter. Zo zagen ook de raadsleden deze sprong. De heer Smits had de ervaring, dat er de laatste tijd in vele gemeenten verhogingen voorkomen. Het is een teken van de moeilijke situatie der gemeenten en zeker niet alleen van de grote gemeenten. Spreker was overtuigd van de noodzaak en had dan ook waardering voor het dagelijks bestuur dat een billijke verde ling van deze verhoging had uitgekiend. Trouwens, vele gemeenten liggen nog aan merkelijk hoger, troostte hij over het hoofd van de raad heen zijn mededorpsgenoten. Overigens komt de klap hard aan, vond de heer Smits, zo maar 4 belastingverhogingen in éne ruk. „Ik kan er echter m'n stem niet aan onthouden, want het is nodig." Daarmee was de heer Nortier het eens We kunnen er niet onderuit. De rioolhef fing vond hij overigens wel een zware be lasting, maar uiteraard zal het begrotings tekort van f 7500.gedekt moeten worden. Het verdeelschema vond hij gunstiger dan te voren, de progressie beter aange past. Na nog enkele informaties over de bepalingen bij de rioolbelasting kon de heer Nortier er zijn stem wel aan geven. Wel had hij bezwaar tegen de bepaling dat b en w via advies gemeenteontvanger ont heffing kunnen verlenen, maar de eveneens aanwezige financieel ambtenaar, de heer C. Meertens vulde aan, dat een ontheffingsbe paling elke belastingverordening kent. De heer E. Joppe (pvda) wenste er ove rigens zuchtend, ook mee in te stemmen. Wel zou hij liever zien, dat het Rijk meer overnam, want op deze wijze gaat het al les zwaar op de gemeenten drukken. Daar om moest hij met een bezwaard hart „ja" zeggen. Zonder hoofdelijke stemming werden hier na de vier punten met betrekking tot de verhoging van de gemeentelijke belastingen aangenomen. DE BEGROTING 1966 De commissie van onderzoek was tot een vrij uitvoerig rapport gekomen. Eenheid is er in de treurzang, dat er een tekort is van f 7500.bij een maar geringe onvoor- ziene post van f 3492. Een opmerking ten aanzien van presen tiegelden voor het stembureau wordt door b en w toegelicht door er op te wijzen, dat de kosten van verteringen met inbegrip van presentiegeld f 30.per persoon bedragen. ONDERHOUD STRATEN Vrij laag acht de commissie de post voor onderhoud straten en pleinen. Er staat f 2000.voor. De heer Nortier meent dat een redelijk onderhoudspeil daarmee in het gedrang komt. En zo denken ook de andere leden er over. Het gedeelte Stoofdijk bij de suatiesluis is niet best. terwijl ook een ge deelte Prins Bernhardstraat verbeterd moet worden. Helemaal niet te spreken is men over de onderhoudskosten Oudelandsedijk. Die lo pen veel te hoog op. Daaraan wordt het grootste deel van deze post besteed. Hou de Oudelandsedijk er voorlopig maar bui ten. vindt de raad. B en w merken op, dat de laatste jaren normaal f 3000.voor onderhoud werd geraamd. Inderdaad slokte de Oudelandse dijk daarvan een groot deel op. Gezien het huidige tekort op de begroting blijft er geen ruimte over om een post te reserveren voor de Oudelandsedijk. Het onderhoud zal dan in 1966 ook tot bet allernoodzakelijkste wor den beperkt. (En ze is toch al niet te best red.) Overigens zal met f 2000.een re delijk onderhoudspeil voor de gemeentekom te bereiken zijn. De in het rapport genoemde slechte plaatsen hebben de aandacht van b en w. TE LAGE VERGOEDING REISKOSTEN Dat vindt dhr. Priem. Er staat f 900. voor op de begroting. En daarmee komt men er redelijk niet uit vindt dit raadslid. Veel te weinig ingezetenen komen voor vergoeding in aanmerking. De ouders van nog altijd leerplichtige kinderen zijn ge noodzaakt kosten te maken, indien de lage re school met vrucht is afgelopen. Dat vindt de heer Joppe ook. De heren Nortier, Smits en Steendijk willen minder ver gaan. Er is toch een vrij goede regeling ter plaatse? Ja zeggen b en w, die is er zeker. En gunstiger dan in menige gemeente. TEGEN SUBSIDIE SPORTVERENIGING Als nu een begroting een tekort heeft van f 7500.gaat het toch wel te ver om toch maar f 800.subsidie aan een voet balvereniging te geven, vindt dhr. Smits. Hij acht met dit financieel beeld voor ogen trouwens de tijd rijp het subsidiebeleid gron dig te herzien. Verschillende subsidies, zoals voor de muziekvereniging „Euterpe", de Fokveedag, e.d. zouden best minder kunnen of worden geschrapt. Dat vindt dhr. Nortier weer niet. Jammer, dat het plaatselijk mu ziekkorps geen bestaansmogelijkheid had, maar Euterpe doet zijn best voor ons en ik wil dit korps graag blijven steunen. Ook de heer Smits vindt, dat de muziek bij de openbare feestelijkheid wel thuishoort. B en w zijn er zeker van dat een bijdrage van f 800.aan een sportvereniging niet duur is. Wanneer de gemeente een eigen sportterrein zou moeten exploiteren zou dat heel wat meer gaan kosten. Zo laten maar vinden b en w. Ook willen ze de subsidie voor „Euterpe" handhaven. Het korps deed al wat het kon al hebben we dan niet dezelfde aanspraken als de andere gemeen ten, zo vullen b en w verder aan. DE BIJSTANDSWET De heer Nortier las in verschillende dag bladen kritiek op de Bijstandswet. Is het juist dat het meermalen voorkwam (in den lande), dat gegevens openbaar werden. Ve len schromen naar het gemeentehuis te gaan die het hard nodig hebben. Laten zij er van doordrongen zijn, dat het geen armenbede- ling meer is, maar een recht op financiële bijstand. Een zo ruim mogelijke toepassing acht dhr. Nortier evenals dbr. Priem ge wenst. die voorts graag zou zien, dat op soepele wijze kolentoeslag wordt verstrekt. In dit verband wijst dhr. Nortier op een bekendmaking van het gemeentebestuur van Sint Maartensdijk, waarin belanghebbenden in de gelegenheid gesteld worden een aan vraag om kolentoeslag te doen. Hij zou het hier ook zo willen. Dat vinden ook de andere leden. B en w antwoordden, dat de gehanteer de norm hoog ligt. Het college wil ten aanzien van de drempelvrees nog eens be klemtonen dat dit overbodig is. Ieder inwo ner die niet over de nodige middelen be schikt heeft recht op bijstand. Dat is wet telijk vastgelegd omdat men staatsburger is Allen aan wie voorheen kolentoeslag werd verstrekt kregen een folder over de Bij standswet. Op Tholen is er een uniforme uitvoering van de wet. terwijl op St. Phi lipsland dezelfde normen worden gehanteerd V.V.V. De heer Smits ziet het nut van subsidie aan de vereniging voor Vreemdelinqenver- keer niet in. De raad besloot jaarlijks 10 cent per inwoner bij te dragen. B en w geven toe, dat de vereniging daarmee niet veel kan doen, zodat men ook weinig kan verwachten. Het subsidie over 1965 zal dan ook niet worden uitbetaald. Voor 1966 zal dit nader worden bekeken. GASVOORZIENING De heer Nortier vindt de post onvoor ziene uitgaven ad f 3492,55 laag. Daar bij heeft hij niet eens aangetroffen een post voor gasvoorziening in de gemeente. Het kan zijn dat er in 1966 aansluiting komt. Dat zal geld kosten. Ook de kosten AVO werkplaats zijn niet opgenomen. En dan laat hij de loonsverhoging voor de ambte naren nog buiten beschouwing. Met de an dere leden vreest de heer Nortier dan ook dat het tekort op deze begroting uiteindelijk veel groter zal zijn dan f 7500. Zo erg zien b en w het niet. De gasvoor ziening bijvoorbeeld behoeft niet op de be groting te drukken. Dat is een kous apart. Het is een zaak voor de Zegam. De aansluiting bij „De Bevelanden" zal inderdaad geld kosten. Voor 1966 zal dat 30 cent per inwoner zijn. En een salarisver hoging zal worden gedekt door een hoger uitkering uit het gemeentefonds. KAPITAALDIENST. Een totaal bedrag van f 672.245,49 met een eigen kapitaal van f 32.933,67, een re servefonds van f 70.126.81. De uitgaven be dragen naar raming f 844.944,82. Niet ge dekt is f 109.638,85. Moeten daarvoor ook dekkingsmiddelen worden gezocht. B en w menen nog niet tot een vaste geldlening te moeten overgaan. Het kan nog wel zó DORPSHUIS Met de uitgetrokken f 1000.— voor ver betering hiervan kan niet zo heel veel ge beuren vindt de commissie. B en w ant woordden de exploitatie van het gebouw door de gemeente te overwegen. Dan zal een concierge aangesteld moeten worden, die ook het onderhoud verzorgt. In 1966 zal het gebouw zeker geen vol jaar meer in exploitatie zijn. Bij de aannemer is er op aangedrongen de werkzaamheden te bespoe-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1