Die richting uit? WEEKBIBB VOOR HET EILPKD TNOLEK EH ST. FILIPSLQNQ Tuinder Wesdorp maakte vier miljoen spaargeld vol WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT T.A.D. probeert het met noord-zuid-verbinding RAIFFEISENBANK TE SCHERPENISSE: VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG Voorproefje op gouden jubileum Oak van nood een deugd maken I De redaktie legt u deze week voor: Regaling gebruik nieuwe gymzaal Nutsspaarbank streelt naar ruimte-uitbreiding VOOR BABY'S HUIDJE 22e jaargang No. 1 18 november 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g.531 - Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkassokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het vermoeden dat niet ieder trouw lezer kennis zal nemen van het verslag van de vorige week gehouden Waterschapsvergade ring zal wel met de werkelijkheid overeenko men. Al mag daarnaast worden veronder steld, dat de belangstelling hiervoor al heel wat groter is dan vroeger. Toen werd een dergelijke bijeenkomst nauwelijks aan de openbaarheid prijsgegeven. Ook niet op prijs gesteld. Dat ligt wel even anders. Niet al leen omdat aan het publiceren van het ver handelde geen strobreed in de weg wordt ge legd door het waterschapsbestuur, maar ook omdat niet alleen de ingelanden en daar voor las men vroeger de boeren, er bij be trokken zijn. Wie betaalt tegenwoordig geen geschot, hetzij vanwege het gebouwde of ongebouwde bezit? Toch blijft er in zo'n waterschapsvergade ring veel wat in het bestuurlijke, administra tieve cf technische vlak ligt. Voor de openbaarheid is gewoonlijk nog het meest interessant hetgeen de dijkgraaf in zijn openingswoord naar voren brengt: een samenvatting hetzij van uitgevoerde wer ken, nieuwe plannen of bijvoorbeeld zoals ook nu weer de minder prettige aankondi ging van een verhoogd dijkgeschot. Het valt niet te ontkennen, dat de lasten ook ten aanzien daarvan steeds zwaarder gaan drukken. Terecht waren daarover ook de hoofdingelahden bezorgd, hetgeen, zoals men in het verslag kan lezen, ditmaal resul teerde in een noodkreet aan gedeputeerde staten. Een begrijpelijk alarm. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat dit balletje alsmaar verder rolt. En dit alarm deed ook ons wat verder denken. Immers, terecht werd daarbij ook gesteld eveneens een opmerking van de dijkgraaf dat het al lang niet meer de ingelanden alleen zijn, die van om het simpel uit te drukken de dijkbescherming profiteren. Die ingelanden mogen er dan di rect het meeste belang bij hebben, het is uiteraard een bescherming van alle inwo ners. En van zowel wegen als dijken gaat zo langzamerhand iedereen in den lande pro fiteren, hetzij dan als ingelanden, hetzij als vervoerder, als toerist, als sportvisser, als kampeerder of wat en wie dan ook. En moet dan toch die last eenzijdig blijven drukken? Moet hierachter niet een vraag volgen of het zo langzamerhand geen tijd gaat worden, dat achter „waterschappen" een punt wordt gezet en dat het rijk hier de beschermer wordt, gesteund naar evenredigheid door al le rijksinwoners? Het lijkt misschien een knuppel te zijn in verschillende kippenhokken tegelijk. Maar de alarmkreet van de hoofdingelanden van het Thoolse waterschap roept toch derge lijke vragen op. Anders zal het een steeds verder eenzijdig belasten worden. We zijn er ons overigens tegelijkertijd van bewust, dat het antwoord niet voor het grijpen ligt. ciele positie te verbeteren of er een steentje aan bij te dragen om de nodige apparatuur te kunnen aankopen. Vanuit dit standpunt bezien willen we deze aktiviteit dan ook graag aanbevelen. Ook op Tholen en St. Philipsland Uitbreiding van de Mond- en Klauwzeermaatregelen in het zuiden des lands Ingaande 16 november 1965 te 0.00 uur, is het vervoer van varkens, runderen, scha pen en geiten uit een gebied, omvattende Noord-Brabant, Limburg, St. Philipsland, Tholen en het gedeelte van Gelderland ten Zuiden van Waal en Rijn naar het overige deel van ons land verboden. Dit blijkt uit een ministeriële beschikking in de Staats courant, waarin de begrenzing volgens de waterscheidingen precies is omschreven. In dit zuidelijk gebied zijn tevens de varkens- markten geschorst en is het houden van keuringen, tentoonstellingen en dergelijk bij eenbrengen van varkens eveneens verboden. Voorts is binnen een deel van het zuide lijke gebied het vervoer van varkens ver boden. Dit in de Peel en aanliggend gebied gelegen deel is thans, vergeleken bij het op 9 november jl. afgekondigde vervoersverbod, uitgebreid. Tenslotte heeft de minister van landbouw en visserij bepaald, dat uitvoerkeuring van vers vlees van varkens en herkauwende dieren in het gehele zuidelijk gebied wordt stopgezet. Het samenstel van mond- en klauwzeer- bestrijdingsmaatregelen geldt voorlopig tot 1 december a.s. Zaterdagmorgen 13 november was er in het kantoor van de Raiffeisenbank te Scherpenisse een onderbreking in de normale gang van zaken. Een werkpauze om een bereikte mijlpaal te onderstrepen: de vier miljoen gulden aan spaargeld was bereikt. En dat voor een Bank, die een omgeving bestrijkt met zo'n 1300 inwoners. Dan loopt men er wat het sparen betreft niet achter. En er is nog méér wat deze Raiffeisenbank tot een echte Dorpsbank maakt. Van deze 1300 zielen is minstens 95 als spaarde/ De moeite van het releveren waard, vond de voorzitter de heer L. A. M. Elenbaas. Evenals de bereikte vier miljoen, wat de familie Wesdorp onwetend en onverwacht een prettige herinnering opleverde. De gymnastiekvereniging WWV te Sint Maartensdijk en WIK te Sint Annaland gaan een oud glas- en flessenaktie onder nemen om de kosten van de noodzakelijke toestellen te bestrijden. Nu andere verenigingen oud papier opha len, willen deze gymnastiekverenigingen zich tot het oud glaswerk beperken. De eerste ophaalrondgang is op 25 novem ber a.s. in Scherpenisse en 26 november in Sint Maartensdijk evenals te Sint Annaland Dit wordt daarna herhaald op dezelfde da gen in dé laatste week van iedere maand. Indien de inwoners van bovengenoemde gemeenten nog wat restanten over hebben van de schoonmaak, bewaar het dan nog even. Alle oude flessen, heel of kapot, met en zonder dep hebben waarde voor de vereni gingen. Vanzelfsprekend worden ook gaarne flessen met statiegeld ingenomen. In het bizonder wordt een beroep gedaan op de winkeliers, hotelexploitanten, schilders enz. Naast medewerking aan deze vereni ging krijqen ze een pracht gelegenheid om snel van flessen en glasrestanten af te komen Zelfs bij iemand buiten deze gemeenten, die een voorraadje heeft gevormd, kan daar van telefonisch kennisgeven (01666-339 of 01665-364) en het wordt opgehaald. Wie hst kleine niet eert. is het grote niet weerd, vinden deze verenigingen. Het gaat er hun niet cm alleen maar bij de gemeente besturen aan te kloppen, liever zelfs niet als het anders kan. En daarom ook wil men van deze voor de inwoners waardeloze res tanten, zij het dat er voor de leden niet wei nig werk aan vastzit, trachten de finan- BIJNA IN HET GOUD De in 1916 opgerichte Coöperatieve Boe ren, nu Raiffeisenbank te Scherpenisse is bijna toe aan haar gouden jubileum. Daar over zullen de leden ter zijner tijd meer ho ren al spreekt het bestuur voorlopig maar te streven naar een bescheiden herdenking. Zover is het thans nog niet, maar wel kwam de vier miljoen spaargeld vol. Daar voor zorgde enkele dagen tevoren de tuinder Wesdorp aan de Randweg 4 „Een trouwe klant van onze Bank", vulde de heer Elen baas er aan toe in zijn speechje tijdens de zaterdagmorgen gehouden bijeenkomst in het kantoor van de bank met daarbij bestuur, raad van toezicht, de oud en ere-voorzitter J. H. Hage (bijna 82 jaar) en de heer Wes dorp en echtgenote aanwezig. Dit echtpaar en de ere-voorzitter, die in 1962 ook aan wezig was bij de bereike drie miljoen, kre gen een bizonder welkomstwoord te horen. De heer Elenbaas maakte de nieuw bereik te mijlpaal duidelijk met cijfers. Hoe kan het anders bij een Bank. In 1916 opgericht wa ren er 18 spaarders met een totale inleg van f 107.78. In 1925 telde men 497 spaar ders met f 72.814.in 1960 waren het er 750 met 2 miljoen gulden en in 1965 zit men aan zo'n 1050 spaarders met vier mil joen ingelegd. De f 107.van het eer ste jaar is veranderd in een omzet, die nu soms in één week een ton beloopt. Ja, die omzet steeg van zo'n f 5000.tot nu rond de 27 miljoen gulden. En om nog even ver der met cijfers te goochelen: het aantal boe- kingsposten was het eerste jaar rond de 70 in 1925 waren het er 361, in 1960 waren het 16.000 en nu zit men tegen de 30.000 aan in het nog niet geheel verstreken 1965 Met 210 lopende rekeningen. Genoeg dan nu met getallen. niet uitbreidende gemeente vroeg men zich af. En toch staat de groei nog steeds niet stil. Stijging van spaargelden moge dan een normale situatie van de tijd zijn, het is toch anderszijds ook een teken, dat er vertrouwen in de Raiffeisenbank ter plaatse wordt gesteld Graag zullen we de service die men van ons verwacht blijven geven. Het is al lang niet meer de zuivere boeren-leenbank van het be gin. Dat bleek spreker uit een laatstelijk nog gemaakt schema, waarbij 40% van de spaarders uit niet-agrariërs bleek te bestaan Over die ontwikkeling moet men telkens toch weer beschaamd staan, vond de heer Van de Hoek, die er van overtuigd is, dat de Raiffeisenbank in Scherpenisse nog niet aan het eind is van haar mogelijkheden. Tenslotte dankte de heer Wesdorp voor het mooie en voor hem en zijn vrouw zo ver rassende geschenk. Moge de groei van deze bank en de via tuinder Wesdorp te Scherpenisse bereikte mijlplaal tegelijkertijd het symbool zijn van een zich even snel ontwikkelde tuin bouw In onze streek. Dat is aller belang. Een steeds verdergaand eenzijdig belasten Waar komen nieuwe bruggen over de Eendracht 7 Waar blijft rijksvergoeding havendijken Raad in de Smalstad duwt aan bejaarden en dorpshuisplan Regeling voor Poortvliet's sportterrein gewenst Eerste veehouderijavond van het seizoen Smerdiek verzette de voetbalbakens Troost: Veel smartelijker is het de roem te verliezen, dan hem nimmer verworven te hebben. Niemand twijfelt immers aan de behoefte waarin de bank te Scherpenisse voorziet. Voorzitter Elenbaas wees er op, hoe vooral ten aanzien van het rekening-courant verkeer de Raiffeisenbanken op Tholen een bizon der goede beurt maken in de landelijke ver houding. Hij toonde voorts aan. hoe trou wens de Raiffeisenbank steeds dichter bij de top van alle banken komt. Door de grote steden liggen momenteel de algemene spaar banken nog wat voor, maar Raiffeisen zit hen dicht op de hielen. Het verschil wordt steeds kleiner. De Raiffeisenbanken op Tho len liggen momenteel 1ls% hoger met de ren te dan de andere bij de Centrale aangesloten leden. Toch wordt nog en begrijpelijk gevraagd om meer rente, maar dan wordt vergeten, dat men ook terecht kan voor geldopnamen tegen zeer redelijke percentages Terugkerend tot de gebeurtenis van deze morgen verklaarde de heer Elenbaas na mens bestuur, raad van toezicht, kassier van den Hoek en de nieuwe administratie ve hulp mej Slager blij te zijn met de door de heer Wesdorp volgemaakte vier miljoen spaargeld. Als herinnering aan deze inleg overhandigde hij de heer Wesdorp een elek trisch scheerapparaat en mevrouw Wesdorp kreeg een mooie azalea. „GA ZO MAAR VERDER vond de bijna 82 jarige oud- en erevoorzit ter J. H. Hage, die niet achterbleef met zijn felicitatie. Hij was blij dit nog te mogen beleven en had veel waardering voor het werk van bestuurders en personeel. Ook kassier v. d. Hoek feliciteerde het echtpaar Wesdorp, er daarbij aan herin nerend hoe niemand nog veel groei ver wachtte, toen hij in 1961 als kassier werd benoemd. Hoe zou dat kunnen bij een zich Tijdens de „vier miljoen bijeenkomst" te Scherpenisse werd bestuur, raad van toe zicht, personeel.en de bijna 82 jarige ere-voorzitter J. Hage (staande midden) op de plaat vastgelegd. Voor wat de ochtendverbinding betreft zal de bus uit Stavenisse dan een 10 minuten vroeger moeten vertrekken, waardoor men dus ook weer vroeger in Bergen op Zoom is, wat voor de werknemers naar die ge meente bezwaren opleverde. Er zijn plannen, zoals reeds tijdens meer dere raadsvergaderingen meegedeeld om niet al te ingrijpende wijzigingen aan te brengen in de lijndienst van de Thoolse Autobus diensten om daardoor wat meer mogelijkhe den te krijgen voor een noord-zuid verbin ding. Reeds geruime tijd werd er door een enkele politieke partij op aangedrongen deze verbinding te overwegen. De wat meerdere werkgelegenheid te St. Maartensdijk brengt mee dat er voor werk nemers uit St. Annaland en Oud Vossemeer ook meer behoefte kan zijn aan zo'n bus verbinding. Daarbij komen dan nog de scho lieren uit die gemeenten voor de LTS te St. Maartensdijk en de LLS te Scherpenisse. De gemeenteraad van Tholen zal heden- Aanvankelijk zou men reeds op 1 novem- middag om half vier in openbare vergade- ber beginnen om de nieuwe lijndienst in te r'n9 bijeenkomen. r™'trta--bi) verbindKin9en hangt het H van d c zo vaak het een nauw verband met t ander vraagt gelden voor uitbreiding van de leer- Wat voor werknemers naar St. Maartensdijk en hulpmiddelen voor het verkeersonderwijs. Ook is er hiermee geen fraaie oplossing gevonden voor de scholieren van uit Oud Vossemeer en vanuit St. Annaland naar Scherpenisse of Sint Maartensdijk. De scho len beginnen half negen en wanneer men dan reeds om half acht in St. Maartensdijk is betekent het een uur vóór de tijd. Een later vertrek is weer niet geschikt voor de werknemers. De vraag is dus of deze verbindingen inderdaad aan de ver wachtingen zullen beantwoorden. Lliteraard staat het vervoersbelang op de eerste plaats maar anderszijds valt het rendement van de TAD evenmin uit te schakelen. De proef waarschijnlijk tot de nieuwe zomerdienstrege ling op 22 mei 1966 zal aantonen of het een voor allen aanvaardbare verbetering is. Het blijft een zijtakje en zolang het nog niet om meerdere tientallen werkkrachten gaat, om van honderden maar niet te spre ken, zal de oplossing niet eenvoudig zijn. Bovendien rijden vanuit Sint Maartensdijk personeelsbusjes naar de verschillende ge meenten en de nieuwe busverbinding zal waarschijnlijk niet zo aantrekkelijk zijn, dat de betreffende fabrieken deze service op geven. De vraag rijst daarom of de voor keur niet zou moeten uitgaan naar een uur verbinding voor alle gemeenten vanaf be ginpunt naar eindpunt. Maar er blijven waarschijnlijk altijd 2 beginpunten nl. Sta venisse en St. Annaland, juist om dat alle scholen zo ongeveer dezelfde tijd beginnen en ook het werk in de fabrieken of andere bedrijven. Bovendien moet ook de trein- aansluiting niet uit het oog worden verlo ren. Laat onze streek de proef voorlopig vol gen. zonder daarvan te grote verwachtingen te hebben. Wat niet geprobeerd is, is ech ter niet bewezen. Vanmiddag raad in Tholen goed kan zijn, zou voor werknemers naar In meerderheid adviseert de onderzoek com- school. Sinds het vertrek van het toen malig hoofd der uloschool werd het pand aan een particulier verhuurd. De bedoeling is deze particulier aan een andere woonruimte te helpen, zodra de plan nen van de Nutsspaarbank vaster vormen aannemen. B en w willen genoemd pand dus voor veertien mille verkopen. Ongetwij- Bergen op Zoom weer minder aantrekkelijk j-u:; „i i i missie de ontwerpen tot verhooqde reini u j J p°\9°9 '^en,n9 e gingsrechten, bouwterreinbelasting, straat- ^e'd za' de raad °°k instemmen met het et et grote aantal scholieren naar eQ riooibelastinq en een brandassurantiebe- voorstel tot deelneming aan de gemeenschap- Bergen op Zoom en de groep voor St. Maar- k d peIijke h van de centraIe werkplaats lensdijk en bcherpenisse leek vrijwel ondoen- De Bevelanden" baar. Het moest een geven en nemen zijn 1 B en w stellen voor om de heer W. A. tenzij ios van oe huidige dienstregeling een Blaas per 1 januari 1966 te benoemen als Daaruit volgt dan een ander voorstel, nl geheel op zichzelf staande regeling vanuit technisch ambtenaar bij de Centrale Dienst beschikbaar stellen van een crediet als OnH-\/r»<;«:r»m'Pr 5~.tnf Mnnrfpncrliik on .Qinf ï\T„ j t-.ii" KiirJrano li of lirlmmtccJiin nin Oud-Vossem?er - Sint Maartensdijk en Sint Annaland-Scherpenisse - Sint Maartensdijk werd gemaakt. De voorzitter van de Raiffeisenbank te Scherpenisse de heer L. A. M. Elenbaas overhandigde de heer J. Wesdorp een electrisch scheerapparaat, nadat deze spaarder cr via een storiing voor had gezorgd, dat de vier miljoen gulden spaargelden werden overschreden. Mevrouw Wesdorp kreeg een bloemstuk. Al is het ook op dit moment nog niet ze ker, getracht wordt nu per 1 december a.s. de nieuwe regeling in te voeren. In hoofd zaak komt het hier op neer, dat men dan vanuit Oud Vossemeer en Sint Annaland evenals uit Stavenisse om half acht fn Sint Maartensdijk kan zijn. Maar dat wil niet zeggen, dat er behalve van uit Stavenisse rechtstreeks een bus naar St. Maartensdijk rijdt. Vanuit St. Annaland gaat dat via Stavenisse en van Oud Vossemeer tot Poort vliet waar men kan overstappen cp de lijn Bergen op Zoom-Stavenisse Des middags rijdt er vanuit Scherpenisse een bus naar St. Annaland en vanuit Poort vliet een bus naar Oud Vossemeer. „Noord Zeeland". bijdrage voor het lidmaatschap van „De Bevelanden". Bij toetreding zal f 883.be- Voor de aanleg van de Prinses Margriet taald moeten worden, en de Prinses Beatrixstraat alsmede de door- trekking van Koningin Wilhelmina- en Prins tenslotte moet dan ook een lid voor het Bernhardstraat werd f 121.000:op de be- algemeen bestuur worden aangewezen, waar- groting 1965 gebracht. Op advies van de directeur van de Cen trale Dienst werd voor de aanbesteding de inschrijving beperkt tot éen vijftal aanne mers. Het resultaat daarvan was. zo delen b en w mede, zeer bevredigend. Het laagst ingeschreven bedrag was nl. f 89.200.- door de firma gebr. J. en M. Moerland en Zonen te Sint Annaland. Voorgesteld werdt dit werk aan genoemde aannemer te gun- NUTSSPAARBANK WIL HOOGSTRAAT 26 KOPEN Het bestuur van de Nutsspaarbank ver zocht pand Hoogstraat 26 te mogen kopen waardoor het in staat is uitbreiding te ge ven aan het naast gelegen bankgebouw. Het bod is f 14.000.Dit pand werd door de gemeente in 1952 gekocht voor huisves ting van het toenmalig hoofd van de ulo toe burgemeester J. E. van Boeijen wordt voorgedragen. INGEBRUIKNEMING GYMNASTIEKZAAL Nu de gymnastiekzaal aan de Zoekweg zijn voltooiing nadert, menen b en w re gelen voor het gebruik daarvan te moeten instellen. Het heeft daarom een concept gemaakt en aan de raad voorgelegd. Om trent vast te stellen tarieven zal met de raad nader worden overlegd. Artikel 1 van het concept vermeldt: „De gymnastiekzaal zal alleen in gebruik worden gegeven aan ver enigingen en instellingen die bij hun vor mende of recreatieve arbeid, de doelstel lingen van de lichamelijke opvoeding na streven. Gevraagd wordt aan de raad om de bevoegdheid tot verhuur van de nieuwe gymzaal over te dragen aan burgemeester en wethouders.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1