Zilveren ambtenaar in de bloemetjes Sporthoekje Ph. van der Male te Poortvliet: Kreeg minister Luns aan de telefoon RAADSVERGADERING IN SINT-MAARTENSDIJK 1966 met sluitende begroting beginnen Maar talrijke onzekere factoren maken die „sluiting" dubieus Vastlegging van ruim 16 hectare industrieterrein Saneringsplan Ark, Blauwstraat en Vijfzinnen Voor de Rechtbank Mi Bronchiletten BOEKENNIEUWS I fHHMV J Veel verder dan het zuiver ambtelijk terrein wordt een secretarie functionaris in een kleine gemeenschap betrokken bij het wel en wee van de gemeente waarvoor hij dienstbaar is. Dat kwam weer duidelijk uit de verf bij de jubileumherdenking van de commies ter secretarie en waarnemend gemeentesecretaris vast Poortvliet, de heer Ph. van der Male, die vrijdag 5 november jl. het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden de eerste ambtelijke schreden in Poortvliet als volontair plaatste. Vriendelijke woorden, enkele histo rische anekdotes, een paar rotanstoelen, enveloppe met inhoud, andere cadeaux en veel bloemen waren evenzovele bewijzen van waardering voor een ambtenaar, die een kwart eeuw lang z'n dorpsgenoten met voorkomend- en welwillendheid tegemoet was getreden. Het gezelschap van genodigden, waaron der de wederzijdse familie van jubilaris en echtgenote, vrienden en kennissen en alle bij het gemeentelijk apparaat betrokkenen werden vrijdagavond op de bovenzaal van het gemeentehuis allereerst verwelkomd door burgemeester W. J. van Doorn. Maar niet te ambtelijk doen op deze avond vond Poort- vliet's eerste burger, die er in een gezellig toespraakje op wees, dat in een kleine ge meenschap als deze, waar iedereen ieder een kent zich vrijwel het gehele dorpsgebeu- ren vanuit, rond of naar de secretarie af speelt. Dat bleek hem bij zijn poging een dag uit het ambtelijk leven van de zilveren jubilaris te noteren. Uit die dagboeknotities kwam vast te staan, dat de inwoners zich gewoonlijk niet beperken tot een zuiver zake lijk verzoek, maar er vaak het gehele per soonlijke privéleven bijhalen. Daarom ook is de menselijke factor zo nauw bij het leven van de ambtenaar betrokken. Een veelvoud van kennis op het gemeentelijk terrein is nodig, maar niet minder menselijk inzicht. Mede namens de wethouders feliciteerde hij de heer van der Male met deze voor hem, zijn gezin en verdere familie toch heug lijke dag. Bizonder is, dat op 5 november 1940 de benoeming tot volontair volgde on der de huidige wethouders, die thans ook bij dit zilveren jlubileum aanwezig zijn.; Na het volontairschap werd het in 1941 ook controleur werkeloosheidswet en dis- tribuant levensmiddelen. Op 23 jarige leef tijd genoot de heer Van der Male een jaar salaris van f 250.maar 1 juli 1943 kwam de benoeming als ambtenaar ter secretarie. Spreker vond het prettig, dat ook oud-bur gemeester en mevrouw van Oeveren deze herdenking nog konden bijwonen. Hij acht te het wel van veel belang, dat de jubilaris zelf voldoening had van deze 25 jarige ar beid in zijn geboorteplaats en bood hem onder felicitaties een enveloppe met inhoud aan als de officiële gratificatie voor de 25 jarige ambtenaar. Daarbij voor mevrouw van der Male een bloemenmand, terwijl er via al het gemeentepersoneel 2 rotan-tuinstoelen werden overhandigd als een prettige her innering aan de goede onderlinge verstand houding. De burgemeesterlijke felicitaties werden hierna onderstreept door de beide bejaarde wethouders J. J. van der Slikke en G. K. Krijger, terwijl ook oud-burgemeester B. J. van Oeveren met het oproepen van enkele herinneringen zijn gelukwensen aanbood. Via een gesprek met grootvader Van der Male kwam de kleinzoon op de secretarie, ook al had ik 't vaste voornemen nimmer meer een volontair te nemen, zo merkte de heer Van Oeveren op, omdat men daaraan eerst 'n jaar lang extra aandacht moet schen ken en ze gewoonlijk vertrokken, wanneer de leertijd achter de rug was. Dat is met dhr. v. d. Male niet zo gegaan en daarom was ik later blij toch maar te zijn bezweken voor de aandrang tot benoeming. Oud-burgemeester Van Oeveren betwij felde het, afgezien nog van een hopenlijk goede gezondheid, dat de heer Van der Male z'n 40 jarig jubileum als Poortvliet's se cretarie-ambtenaar zou halen. Daartoe zijn de samenvoegingswolken te dreigend. De tijd zal dat leren, voegde de heer Van Oe veren er nog diplomatiek aan toe, maar ik wens u toch nog vele goede jaren in Poortvliet, zo besloot hij zijn toepsraak. „HALLO MINISTER LUNS 1" Adjunct commies J. v. d. Maas gewaag de van de 14 jarige samenwerking met de jubilaris en feliciteerde namens al het per soneel. Er moge dan in 'n kleine gemeente als Poortvliet geen spectaculaire dingen ge beuren, toch komt het voor dat men sommi ge voorvallen niet vergeet vond spreker. Zo wist hij zich te herinneren hoe de heer Van der Male op zekere dag dringend verle gen zat om 'n paar toeristenkaarten. Z'n hulp voor zijn mede-inwoners ging zover, dat hij niet aarzelde het betrokken ministerie te bellen, maar om dan de juiste afdeling te pakken te krijgen is veel makkelijker gezegd dan gerealiseerd. Het liep de heer van der Male tenslotte zo hoog, dat hij tenslotte aansluiting verzocht met toestel nummer zóveel. Hij kreeg minister Luns in hoogst eigen persoon toen aan de hoorn. Maar de toeristenkaarten kwamen op tijd. Gemeentebode Deurloo (de heer van der Male wist het die morgen al, dat hij deze jubileumdag een gedicht rijker zou worden) bracht zijn felicitatie op rijm: een 25 jarig ambtelijk leven op Poortvliet's secretarie sa men gevat, terwijl een broer van de jubilaris de heer C. C. van der Male daarvoor niet onderdeed en tenslotte ook een familielid van mevrouw van der Male uit eigen erva ring ambtelijke anekdotes voor het voetlicht bracht. VOORBIJGESNELD In zijn dankwoord tot de aanwezigen en de sprekers merkte de jubilaris op, dat deze kwarteeuw als het ware voorbijgesneld is. Hij verheugde zich zeer over de aanwezig heid van de familie Van Oeveren. Twaalf jaar had hij onder leiding van burgemeester Van Oeveren gearbeid, nu 13 jaar onder burgemeester Van Doorn. Voor bet genoten vertrouwen zei hij beide chefs dank evenals de wethouders en allen die in deze kwart eeuw hem tot steun en vriendschap waren geweest. Voor de ontvangen cadeaux en bloemenhulde betuigde spreker zijn erken telijkheid en hoopte ook in de toekomst Poortvliet nog te mogen dienen. Hierna volgde een druk bezochte recep tie, waarbij verschillende ingezetenen de jubilaris kwamen feliciteren, terwijl men daar na in kleiner verband nog gezellig bijeen bleef. Poortvliet's inwoners hebben hun amb tenaar Van der Male deze heuglijke dag van harte gegund. Gisterenmorgen werd in de gemeenteraad van Sint-Maartensdijk de gemeentebegroting over 1966 behandeld. Ten aanzien hiervan merkten burgemeester en wethouders op, dat het enerzijds wel prettig is een sluitende begroting te hebben, maar dat anderszijds nog zoveel onzekere factoren aanwezig zijn, welke de dienst 1966 ongunstig kunnen be ïnvloeden, dat wel alles moet meelopen, wil een sluitende dienst gehandhaafd blijven in het begrotingsjaar. Door enige toevallige omstandigheden werken bijvoorbeeld be paalde factoren van de financiële verhouding dermate gunstig voor Sint-Maartensdijk, dat daaruit een direct aanwijsbaar voordeel van rond 10.000,voortvloeit, maar zo blijft het niet in de toekomst. Voorts zijn een aan tal investeringen nodig ter handhaving en ter verbetering van het voorzieningenpeil in de gemeente, die zeker hun lasten op het ge meentelijk budget zullen leggen. De begroting geeft een totaal aan ontvangsten en uit gaven op de gew. dienst van 2.232.214,27 met een onvoorziene post van 15.576,50. De kapitaaldienst vermeldt aan ontvang sten 5.544,281,62, uitgaven 5.970.648,26, nadelig slot 426.366,64. De begroting van het gemeentelijk woning bedrijf geeft een totaal aan baten en lasten van 174.372,24 met een netto exploitatie tekort van 3318,08. De begroting van kapitaalontvangsten en uitgaven vermeldt in totaal 20.430,38. Behalve een aantal goedgekeurde raads besluiten was er ook het verzoek van het Revalidatiecentrum voor kinderen "Johanna Stichting", welke een gemeentelijke bijdrage vraagt voor 1966. Evenals vorig jaar stel den b en w zich echter op het standpunt, dat het niet mogelijk is van gemeentewege afzonderlijke verpleeginrichtingen te gaan subsidiëren. Dan zou men immers zeker eerst die inrichtingen financieel moeten steunen, waar patiënten uit deze gemeente worden verpleegd. Een vraag van de gymnastiekvereniging „W.W.V." om over 1966 een subsidie van 250.te ontvangen werd bij behandeling van de begroting afgewerkt. Een eenmalige subsidie van 5 cent per inwoner wordt verleend aan de Zeeuwse Stichting voor revalidatie. RATIO-BOUW Het definitieve plan voor de bouw van 96 ratio-woningen kwam binnen en werd spoedshalve ook reeds aan volkshuisvesting doorgzonden. Overigens werd met de aan nemer nog geen volledige overeenstemming bereikt over de bouwkosten, zodat nog geen voorstel tot onderhandse aanbesteding ge daan kon worden, Wel werd besloten om voor dit bouwplan rijksvoorschotten en bij dragen aan te vragen. MEER INDUSTRIE-TERREIN OP RESERVE Van het 12J^ hectare groot industrie terrein is thans ongeveer TYi hectare defini tief verkocht, terwijl nog circa 2.75 hectare door de bestaande bedrijven in optie is ge vraagd voor eventuele uitbreiding van hun bedrijven. Voor vrije verkoop is maar ruim 2 hectare meer beschikbaar. B en w vinden het nodig er voor te zorgen, dat steeds de mogelijkheid aanwezig blijft om het industrie terrein naar behoefte uit te breiden. Daarbij komt dat zich meermalen de nood zaak voordeed om semie-industriële bedrijven en landbouwtechnische hulpbedrijven van plaatsruimte te voorzien. Op de door de minister van economische zaken gesubsidi eerde industrieterreinen was die mogelijkheid nilet aanwezig. Vanwege het provinciaal bestuur is juist aangedrongen op de aanwijzing van een plaats voor laatstgenoemde bedrijven, ten einde ook die op een bepaald gebied te concentreren. Om deze redenen hebben b en w een partiële herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak doen vervaardigen, waarvan het ontwerp ter inzage lag. Bezwaren kwamen daarop niet binnen. Overeenstemming is er te dien aanzien ook met de provinciale commissie ter beoorde ling van gemeentelijke uitbreidingsplannen. De oppervlakte van de industrieterreinen zouden daardoor met 16 a 17 hectare (in de Pluimpot vergroot worden. Het gaat voorlopig nog slechts om vastlegging van de stedebouwkundige bestemming. Uitvoering van de nodige openbare werken (bouwrijp- maken) zal eerst later aan de orde komen. Verder werd een crediet beschikbaar ge steld van 2195.voor aankoop van een boekhoudmachine. Een begrotingswijziging was ook nodig voor meubilering van een lokaal in de open bare school voor het handvaardigheidsonder- wijs. Het wnd. hoofd der school verzocht hiertoe 2400,beschikbaar te stellen waarop de inspecteur l.o. gunstig adviseerde. In de derde plaats was een begrotings wijziging nodig voor verhoging van de post reclame voor industrievestigingen. Er was 300,— begroot, maar dit zou 700, moeten worden. In de vierde plaats was een begrotings wijziging '65 nodig omdat de uitgaven voor vakonderwijs aan de bijzondere school hoger zijn dan door het bestuur was opgegeven. Een voorschot van 559,20 was verstrekt, er moet echter over 1964 nog een bedrag van ƒ1752,88 bij. De uitgaven 1964 voor het openbaar 1 lager onderwijs bedroegen 7155,72. Er was met een gem. aantal leerlingen van 117 2/3 I ad 54,25 in totaal 6383,42 beschikbaar gesteld, zodat er 772,30 meer is uitgegeven. Voor de bizondere school was het 144 2/3 leerling, waarvoor 7848,17 vergoeding wordt betaald, welk bedrag reeds aan voor schot werd verstrekt. Vaststelling van de vergoeding vakonder wijs aan de bizondere school over 1964 is nog niet mogelijk, omdat tot heden door het schoolbestuur geen kwitanties zijn over gelegd. Ook voor de b.l.o.school werd de exploi tatievergoeding over 1964 vastgesteld. De school begon per 1 december 1964. Voor 1965 is een bedrag per leerling vastgesteld van 130.Dat zal ook gelden voor december 1964. Dan wordt het 35 x Yi van 130.— is totaal 379,17. MEER PER LEERLING Nu de openbare school over 1964 zo rond 6.per leerling meer uitgaf dan aanvankelijk werd vastgesteld, achten b en w het gewenst het bedrag per leerling over 1965, dat op 56,12 lag ook met 6.— te verhogen en op 62,12 te stellen. Overname van jachtrecht en verpachting landbouwgrond zijn stukken die snel onder de hamer doorgaan. SANERINGSPLAN Met het inwerking treden van de wet op de ruimtelijke ordening is het mogelijk een bestemmingsplan te maken voor delen van de bebouwde kom. Voor het gebied Ark en Blauwstraat met omgeving is reeds een ont werp gemaakt en voor de Vijfzinnen wordt dat spoedig verwacht. Voorlopig wordt bepaald, dat een bestemmingsplan voor deze gebieden wordt voorbereid, opdat er zich daar geen onverwachte dingen meer zouden kunnen voordoen. Voor discussie rond deze agenda en andere genomen besluiten verwijzen we naar de binnenpagina voorzover nog ruimte aan wezig of komen daarop in het volgend nummer terug. Te Middelburg eiste vrijdag jl. de offi cier van justitie mr J. L. Andreae twee weken gevangenisstraf en een jaar niet rij den tegen de 19 jarige Th.R. uit Sint An- naland voor roekeloos, onvoorzichtig en hoogst onoordeelkundig rijden op de avond van 1, mei 1965. Het gebeurde die zaterdag avond op de Langeweg onder de gemeente Sint Annaland. Met drie vrienden als me de-inzittenden was R uit Bergen op Zoom komen rijden. De jongelui waren naar de film geweest en gebruikten vervolgens een consumptie. De vriend van R, die de auto van zijn vader die avond beschikbaar kreeg nam een biertje, terwijl R zelf het bij een seven up hield. De vriend vond toen, dat R, die twee maanden tevoren zijn rijbewijs kreeg maar naar huis moest rijden. Met een snelheid van tegen de negentig kilometer kwam men aan het laatste gedeelte van de tocht, de Langeweg. Ongeveer halverwege wandelde daar de 22 jarige Jan Elenbaas en zijn verloofde eveneens op weg naar huis aan de rechterkant van de weg. Elenbaas werd door de auto geschept en vond daarbij de dood. Zijn verloofde liep vrij ernstige verwondingen op en ook de inzittenden van de auto( die over de kop sloeg) liepen let sel op. Met gebogen hoofd hoorde R vrijdag het requisitoir van de officier van justitie aan. Hij kon niet verklaren, hoe het was gekomen, omdat hij de wandelaars niet had gezien na te voren de grote lichten te heb ben gedimd. Mr Andreae betoogde dat de snelheid waarmee daar werd gereden zelfs voor een geroutineerd chauffeur aan de hoge kant is. „Met jeugdige onbezonnenheid is hier op onverantwoordelijke wijze een aan tal pk's gehanteerd", vond hij, die bij de eis wel rekening wilde houden met de voor al tijdens de avonduren door het verloofde paartje wel ernstige gemaakte fout door rechts van de weg te lopen. Raadsman mr W. K. H. Dieleman meen de dat de gevolgen bij een snelheid van 50 kilometer per uur even groot geweest zou den zijn, omdat het paartje in hun donkere kleding op dat uur van de dag lopend aan de rechterzijde van de weg niet tijdig ge zien kon worden. Hoe triest deze gevolgen waren, er is hier toch sprake van schuld aan de kant van de voetgangers, die een groot deel van de schuld van verdachte opheft, stelde mr Dieleman, die daarom een veroor deling van dood door schuld niet juist achtte. De president van de rechtbank mr. P. van Empel zal 19 november uitspraak doen. Smerdiek legt zich erbij neer De uitslagen: 4e klas KNVB-B: Kats-Tern. Boys 16: Smerdiek-Wolphaartsdijk 12. lste klasse Afdeling: WN-Sprang2: 3 - 3 Kogelvangers-HNC 2-7. 2e klasse: WHS 2-Good Luck 2: 2-3 3e klasse: Thol. Boys 2-VVN 42. Zoals men ziet, een zeer geringe voetbal activiteit. En dat zal a.s. zaterdag voor wat de competitie betreft niet beter zijn. Dan wordt er namelijk gebekerd en ligt de competitie in de afdelingen volkomen stil. Smerdiek-Wolphaartsdijk 12 Het lijkt er op, dat Smerdiek er zich bij heeft neergelegd om dit jaar van alle promotie-adspiraties af te zien. Dat zit er na de nederlaag van zaterdag op eigen veld tegen Wolfaartsdijk ook echt wel in. Op zichzelf niet zo erg, al is het in zoverre wel jammer, omdat er dit jaar weinig uitschie ters in deze afdeling voorkomen, althans hoegenaamd geen elftallen, waarvoor Smer diek in feite behoeft onder te doen. Maar ook bij de supportersschare was er vanaf het begin dezer competitie minder geloof in de prestaties van hun elftal, nadat Van der Rhee was verhuisd. En in de eerste wed strijden is het vaak tegen verwachting en tegen het vertoonde spel in, nèt niet gelukt. Op zeker ogenblik komt er dan ook nog eens een werkelijke teleurstelling en dat was zaterdag jl. het geval. Wanneer men de stand bekijkt en daarbij ook het aantal doel punten voor en tegen in deze afdeling is het heus niet zo, dat de Smerdiekse verdediging daarbij een slecht figuur slaat. Integendeel, slechts Tern, boys bracht hef in dat opzicht nog iets verder en moest maar 7 maal vissen tegenover de Smerdiekse keeper 8 maal. In vergelijking met de andere elftallen is dat echter heel gering. Er staat echter tegenover, dat men op de twee onderste na ook de minste doelpunten heeft gemaakt. En daaruit blijkt toch wel duidelijk, dat de voorhoede in Van der Rhee een bizonder gevoelig verlies leed, die meer voor de „open" kansen zorgde Tenzij de leiders (Tern, boys en Krabben- dijke er in de tweede competitiehelft niets meer van terecht brengen, moet men de promotiekans voor Smerdiek als het ware als verkeken beschouwen. Het kan misschien tot gevolg hebben, dat men zonder die span ning soepeler gaat draaien en z'n derde plaats weet te behouden. Wat het voetbalspel op zich betreft, was Smerdiek ook zaterdag nog de meerdere van de tegenstander. Bij de thuisclub bleef het toch te veel breiwerk om er verrassing in te brengen en bij Wolfaartsdijk was het wel meer openspel, maar uiteraard toch ook vrij doorzichting, al moest naast keeper Bijl ook de lat de Smerdiekenaars wat bijstaan. Na een blanko ruststand zat er met wind mee voor Smerdiek nog alles in wat wenselijk was voor de tweede driekwartier. Toen echter na 10 minuten een van rich ting veranderde bal in het Smerdiekse doel verdween gaven de supporters het meteen op. De spelers echter hebben meer moed en deden alles om verandering in deze achter stand te krijgen. Toen was het voor de thuisclub wel bizonder teleurstellend, dat ook de ver dediging op zeker ogenblik een steek liet vallen en Bijl geen kans meer had: 02. Smerdiek probeerde het toch weer. Dat is uiteraard een bizonder goede kant van dit elftal, dat het moreel niet gauw verslagen is En inderdaad kreeg Van Driel loon naar werken, toen hij een met grote snelheid vrij gespeelde bal aan Van Splunter doorgaf, die Cor van Houdt in betere positie zag: 12 Van die tijd af bleef het overwicht aan de Smerdiekse kant, maar nu toonde de Wol- faartsdijkse verdediging als het moet ook pal te kunnen staan. Subliem werk van de keeper en goed ingrijpen van de backs ver hinderden de Smerdiekse gelijkmaker. De te leurgestelde supporters zullen moeten toe geven, dat hun elftal ondanks alles hard gewerkt heeft voor de ook wel verdiende gelijkmaker, die echter niet kwam. Tern. Boys Krabbendijke Smerdiek Y erseke Rillandia Nieuwland Wolfaartsdijk Hoek Kats VVN nu vier verliespunten Met een wedstrijd meer gespeeld staat VVN op gelijke puntenhoogte als Tholense boys en dat is dus een praktische achter stand. Zaterdag jl. zorgde Sprang 2 in De Klundert er voor, dat VVN niet verder kwam dan een gelijk spel. Nou ja, als het tegen de Sprang reserves moet, kan men nooit te vroeg juichen, maar toen VVN voor rust al een 31 voorsprong had, moest 8 6 1 1 13 25 7 8 5 1 2 11 24 16 8 2 4 2 8 11— 8 7 4 0 3 8 19—16 8 3 1 4 7 16—17 8 3 1 4 7 15—17 8 3 1 4 7 22—27 8 2 1 5 5 9—18 7 1 2 4 4 9—24 het voor een mogelijke leider toch bekeken zijn. Dan kan men echter als het tegen Sprang gaat, niet op z'n lauweren gaan rusten en bemerkt men dat te laat. dan is het ook te laat. Het werd 33. HNC schoot er lustig op los in Willem stad en won met 27 van Kogelvangers, terwijl de thuisclub 10 minuten na rust zelfs nog een 10 voorsprong had. Dat is wel een instorting op het laatste moment. In de tweede klas was er alleen de ont moeting tussen WHS 2 en Good Luck 2. Een vrij gelijk opgaande strijd met technisch bekwamer gasten. Tegen >wind in opende Jaap Ridderhof na een rush de score, maar keeper Rijnberg verkeek zich even later op een corner en het was gelijk. Even later doelpuntte Adri Bruijnzeel uit een voorzet van Ridderhof, maar nog voor rust moest de WHS keeper opnieuw zwichten: 22 en ruststand. Het eerste kwartier van de tweede helft zat het er voor WHS in, want de Raamsdonkers kwamen in de verdrukking, maar de voorwaartsen profiteerden er niet van. Uiteindelijk viel toen weer een doel punt aan de andere kant via een hoog en van ver genomen schot. WHS kreeg een enkele minuut voor het einde via een toe gekende strafschop nog een volle kans op een punt, maar de bal ging recht op de keeper af en zo kwam WHS niet uit de gevarenzone. In de derde klas is Thol. boys 2 er dan toch weer in geslaagd aan 2 punten te komen door WN met een 42 nederlaag huis waarts te sturen. De winst zat er al spoe dig in en nu lieten de Tholenareq zich daarvan niet afbrengen. JEUGD De WHS-A jeugd won met 52 van Tholense boys A, de WHS-B jeugd verloor met 70 van Tholense boys B. Vosmeer A won met 10 van MOC A en MOC B won met 32 van Vosmeer B. DE VERWACHTING A.s. zaterdag moet Smerdiek naar Nieuw land en het zal daar niet eenvoudig zijn om een nederlaag te ontlopen. In de afdelingen wordt gebekerd, waarbij Vrederust het tegen SPS moet opnemen. Het is wel aardig voor de Poortvliets- Scherpenisse combinate om het eens tegen een elftal uit een paar hogere klassen (lste klasse A) te mogen opnemen en aangezien dit het sterkste elftal uit die afdeling zeker niet is (hekkensluiter) is SPS ook niet bij voorbaat verloren. Verder bekerden Seolto en BWR, Zwal. boys 2 en DEB, Roda en PTT, SVV en ONI, Sprang 2 en Beatrix en PTT tegen Wit Zwart. Hoestdrcnk in tabletvorm.95ct Helen Miles Davis: DE ONTDEKKING VAN DE SCHEIKUNDIGE ELEMENTEN uitg. Het Spectrum, Utrecht. Prisma-pocket nr. 1090, prijs 1.50. Pas deze eeuw heeft de ontdekking van scheikundige elementen een betekenis ge kregen, die nauwelijks is te overzien. De gehele schepping is opgebouwd uit elementen, voorzover bekend: 103 in totaal. Helen Miles Davis geeft in bovengenoemd werkje een beschrijving van de karakteris tieke eigenschappen van deze elementen en de waarde ervan in het leven van de mens. Het boekje is een naslagwerk voor stude renden, leraren, analisten, technici, doch heeft zeer zeker ook betekenis voor de ge- interesseerde leek. v. T. Walter Hofer: DE ONTKETENING VAN DE TWEEDE WERELDOOR LOG, uitg Het Spectrum Utrecht Prisma-pocket nr 1071. Over de tweede wereldoorlog zijn al tal rijke boeken geschreven, goede en minder goede, dcch een werk als dit, valt wel even j buiten deze schier oneindige rij. In dit J boek wordt de ontketening van de oorlog beschreven, zó boeiend en ingrijpend, dat we werkelijk de afschuw van de grootheids waanzin van dé verantwoordelijke man van deze oorlog, Adolf Hitler, voelen. Een groot aantal gepubliceerde documen ten maken dit werk tot een waardevol, vef- antwoord boek. v.T. DE KOGEL DOOR DE KERK, 14 interviews met gewezen gerefor meerden. Uig. Bert Bakker-Daamen N.V. Den Haag prijs f 3.50 Dit boekje wordt ingeleid door dr J. J. Buskes, die als eerste zijn kritiek op de gere formeerde kerk spuit. Daarna volgen de veertien interviews met de gewezen gerefor- meerden en tot slot krijgen we kritiek op de kritieken te lezen. Als kritiek vind ik de inleiding het best. Dr Buskes geeft negatieve punten, waar we allemaal bij stil moeten staan. Ja, alle maal; niet alleen de gereformeerden, maar alle kerkmensen. De kogel gaat door alle kerken heen, zegt Buskes. Wat de kritieken betreft, kunnen we alleen maar zeggen en denken, dat we hier te ma ken hebben met een verzameling zeer sub jectieve uitingen. Het zou nl. ook wel eens kunnen gebeuren, dat een gemeentelid van een andere kerk GEREFORMEERD wordt! En zou het ook niet eens zo kunnen zijn, dat er bij de persoon in kwestie (in dit ge val de geinterviewde) van binnen iets ha pert, dat gemakshalve op de gereformeerde kerk wordt afgeschoven? Het is m.i. zó dat de slechtste kerkgangers en de minst meelevende leden de meeste kritiek hebben. Lucas 6 42 zegt ons .Huichelaar doe eerst de balk weg uit uw oog en dan zult gij scherp kunnen zien". De laatste woorden van de opponent, dr G. Th. Rothuizen lui den: „zo'n boekje, nee, louter voor zijn plezier leest en schrijft men het niet". MAAR het mag gelezen worden. v.T. A. van der Zwet schreef ook in deze serie het jongensverhaal „Drie brommers zoeken het zonnige zuiden" Voor 12-15 jarigen. Drie vrienden trekken er per brommer op uit. Naar de Middellandse zee. Zou dat allemaal goed aflopen denken de thuisblij vers? Dat doet het inderdaad, maar geluk kig dat ze het alles tevoren niet geweten hebben. Wat een avonturen voor deze jon gelui. Na een' beroving zitten ze daar zelfs WIE IS DE BESTE PUZZELAAR van ons land En wie helpt er mijn oplei ding betalen, zodat ik straks een blinde kan [eleiden door het drukke verkeer Ie pagina ZES en puzzel mee I WAT ZIJN DE PRIJZEN? I. f 500.én het landelijk kampioenschap voor degene die in totaal het hoogste .aantal punten verwerft uit ALLE op gaven. 2 tm 10 In volgorde van het aantal pun ten keuze uit een draagbaar radiotoestel, div. luxueuze serviezen, Delftsblauwe vazen, een dameshorloge, een herenhor loge en een fondu-pan. IIOnze speciale rayonprijs, bestaande uit een boekenbon van f 25.voor de bes te puzzelaar onder onze lezers. 12 tm 25 Voorts loven wij ter aanmoediging elke week een L.P.-grammofoonplaat uit voor de inzender die het HOOGSTE aantal EXTRA punten verwerft voor een enkele oplossing van de opgave voor die week. VOORWAARDEN voor DEELNEMING aan PUZZELCOMPETITIE NEDERLAND 1. Alleen abonnees en leden van hun ge zinnen mogen meedingen naar de prij zen en de titel „beste puzzelaar van Nederland" 2. Elk meedingend gezinslid is per in zending 25 cents inleggeld verschul digd. 3. Het volledig uitgeknipte diagram of invulstrookje met codeletters en oplos sing moet op een blanco briefkaart worden geplakt, te adresseren aan PERSPUZZELCOMPETITIE, post bus 35 te LItrecht 4. Onduidelijke invulling of veranderin gen maken een inzending ongeldig. 5. Oplossingen die na a.s. woensdag 19 uur n.m. in het bezit van de centrale jury komen, dingen die week niet meer mee in de puntentelling. 6. Op elke briefkaart moet het verschul digde porto (10 cent voor binnenland) en het extra porto van 25 cent per op lossing rechts boven aan de adres zijde worden geplakt. Inzendingen die event, niet door de PTT zijn afge stempeld, zijn ongeldig. 7. Voor elke goede inzending verwerft de deelnemers een aantal punten, in verhouding tot de zwaarte van de op gave. Extra punten kunnen worden gegeven voor opvallende of originele oplossingen. Winnaars zijn degenen die in deze competitie het hoogste aantal punten in totaal verwerven. 8. Wij dragen geen verantwoordelijk heid voor zoekraken, beschadiging of vertraging. 9. Een deskundige jury van Neder landse puzzelontwerpers beslist over geldigheid en waardering der inzen dingen. Over opgaven, oplossingen en toekenning der punten is geen corres pondentie mogelijk. 10. Door inzending verklaart men zich ak koord met deze voorwaarden en met de beslissingen van de jury. De gehele competitie wordt gehouden ten bate van een goed doel. Het ligt namelijk in de bedoeling per oplos sing 25 cents extra port te laten plak ken op de briefkaarten en het batig saldo ten goede te doen komen aan de Stichting Koninklijke Nederlands Geleidehondenfonds, dat het bedrag zal besteden voor de opleiding van geleidehonden voor blinden. Daarom rekenen wij op uw medewer king, op uw deelneming en op uw briefkaarten met de oplossingen van uw gezin. zonder een cent op zak. Maar ze redden er zich uit. Opnieuw een vlot verhaal van A. van der Zwet die al eerder drie meipockets schreef met Piet Vrolijk als hoofdpersoon. Het derde nieuwe deeltje is van Ary Baardman „De bange helden" die een die venbende in de Biesbos op het spoor komen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 5