WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Geen pruillip Plaatselijk Nieuws Waterschap Tholen WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE DONDERDAG De redaktie legt u deze week voor Gelijke monniken RAADSVERGADERING SINT-ANNALAND Sluitende begroting 1966 met redelijke post onvoorzien Onderzoek commissie dringt aan op spoedige realisering nieuwe scholen Het lager onderwijs huist thans in krotlokalen Garandering stichtingskosten Bejaardentehuis Plan van honderd tot zeventig bedden teruggebracht Bouw in 1966 Verhoging van de reinigingsrechten Bouwrijpmaken van gronden bejaardentehuis en verdere realisering achter de bogerds" Hogere subsidie voor „Accelerando* Dijkgeschot 1966 met fl. 5,-— omhoog voor ongebouwd eo 1 pet voor gebouwd Geen „geschotrusf in het vooruitzicht Waarom ge«n rijksbijdrage voor havendijken te Stavenisse THOLEN 21e jaargang No. 50 28 oktober 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkassokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Met op de gewone dienst aan ontvangs ten een bedrag van bijna vijftien miljoen gul den is de provinciale begroting 1966 tot een sluitend geheel gekomen en is er nog een batig slot van een dikke ton. Voor de ka- pitaaldienst komen men zelfs aan bijna veer tig miljoen. Met dergelijke bedragen voor 300.000 inwoners duizelt het toch min of meer en is de provinciale griffie een bedrijf gewor den, waar toch heel wat omgaat. Daarvan getuigt trouwens ook de bijbehorende begro tingsbrief van het dagelijks bestuur van ons gewest, een niet te langdradig, zeker niet te ambtelijk en daardoor een heldere dokumen- tatie van wat gebeurde en wat dient te geschieden. We leven anno 1965 en dan wordt verwacht, dat we alles zo ruim moge lijk bekijken. Uiteindelijk zal toch ieder voor het eigen standje blijven vechten. Wanneer ons dan ook als streekbewoner van Tholen in alle vriendelijkheid deze omvangrijke stuk ken (agenda en begroting worden toege zonden en gelegenheid geboden ze ook door te nemen, dan mag het niet verwonderen, dat de meeste aandacht gericht is op datgeen wat over onze streek in die begrotingsbrief is te vinden. En om het maar meteen kort en goed te zeggen: zo heel veel is dat niet. De vraag -rijst hierbij onmiddellijk: kan en moet het dan veel zijn? Nou ja, dat zouden we wel graag willen, maar om dat ook te motiveren is minder eenvoudig. Ons is al eerder voor de voeten gelegd, dat het hier van de bijna 300.000 Zeeuwen maar gaat om 17.000 (Tholen en St. Philipsland) Rekent u zelf het percentage maar uit, ook ten aanzien van de 15 miljoen ontvangsten gewone dienst en de bijna evenzovele uitgaven. Men kan moeilijk eisen, dat ieder „dis trict" zijn evenredige portie uit deze pot krijgt toebedeeld. En dus hebben we in die begrotingsbrief naarstig verder gebladerd. Ja we lazen al, dat de Oosterscheldebrug de provincie voorlopig f 750.000.per jaar kost, maar dat geld komt terug. Tol- Eni wat een plannen voor de wegenfinanciering provinciale stoombootdiensten, ruimtelijke ordening, industrie. Maar nu komen wij aan bod. Het streekplan oost Zeeland komt al is er thans nog geen tijdschema voor te ge ven. En de tuinbouw, al 40 kassen. Welis waar geboren uit eigen initiatief, zonder provinciale subsidie, maar ze worden ge noemd. En dan het aardgas, een aangele genheid in eerste instantie voor de Gasunie maar daarnaast toch ook voor de Zegam. En daar heeft het provinciaal bestuur de hand in. Verder ratio-bouw. En in het kader van de Schelde-Rijnver- binding kan er ook een recreatiegebied aan de Eendrachtoevers komen. Ja, met de pro vinciale bibliotheek, beeldende kunst en zo veel anders cultureel heben we dan weer niet zoveel van doen. Daarvoor staat er in Middelburg een schouwburg. En dan zijn we toch bijna aan het eind van het thoolse nieuws in de begrotingsbrief. Wel is al ter sprake gekomen de mogelijkheden voor toe- leidende wegen naar de geprojecteerde brug gen over het toekomstige Schelde-Rijnkanaal maar verder dan het voorlopig gesprek is het nog niet. Dus was het toch wel juist, dat we in het begin opmerkten, dat er zo heel veel in deze begrotingsbrief over Tholen en Sint Philipsland niet is te vinden. Dat moeten we tegoed houden. Tot de Schelde-Rijnplan- nen aan uitvoering toe zijn. Voorlopig is er nog zoveel werk voor de provincie (en geld nodig) rond de Sloe- ontwikkeling, de ontsluiting via de Ooster scheldebrug, rond Terneuzen, enz. Zelfs samenvoegingsvoordeel komt nog niet in deze begrotingsbrief tot uitdrukking. En toch willen we na het voorgaande geen pruillip zetten. Als een kind dat eigenlijk niet precies weet wat het wil hebben, maar toch wat wil krijgen omdat een ander het ook krijgt. Alleen mogen we aantekenen, dat onze streek de hoop koestert, dat het aardgas er inderdaad in 1966 komt. dat men niet te laat zal zijn met een uitgewerkt plan voor de juiste en ruim voldoende aansluitende wegen op de komende nieuwe bruggen en dat voorts ook van provinciale zijde naar wegen gezocht wordt om Tholen en Scher- penisse aan een rioolzuivering te helpen. Voorzover er in 1966 uit de provinciale miljoenenpot aan onze streek besteed wordt, zullen we dan gaarne als een meevaller be schouwen. it Het aanvangsuur van de vrijdag 29 oktober (morgen) te houden openbare raadsvergadering te Sint-Annaland is in tegenstelling met het normale tijdstip van acht uur 's avonds gesteld op 2 uur 's middags. De lengte van de agenda en de belangrijkheid van verschillende punten daaruit maken dit voor de laatste jaren ongebruikelijke tijdstip noodzakelijk. Desnoods kan dan de vergadering in de avonduren worden voortgezet. Uitschieters op deze agenda is het vaststellen van de sluitende begroting 1966, waarop overigens weinig aanmerkingen zijn ge komen «f vragen gerezen bij de commissie van onderzoek, zoals uit de ontvangen stukken blijkt en dan verder de toekomstige bouw van het bejaardentehuis met alles wat daaraan ten aanzien van de financiering en het bouwrijpmaken vastzit. Dat de commissie voor de zoveelste maal de aandacht vestigde op de toestand van de scholen voor het lager onderwijs, zal niemand van de inwoners bevreemden. Al jaren lang werd van bevoegde zijde toegegeven, dat het aan nieuwbouw-urgentie niet ontbreekt, maar de gewenste verklaring daarvan blijft uit. Het daarbij evenzovele jaren mondjesmaat beperkte onderhoud is er mede oorzaak van, dat een krotachtige indruk is ontstaan, terwijl inderdaad elke daaraan nog te besteden cent weggegooid geld is. Houdt men er ook bij de meeste nieuwbouwspoed rekening mee, dat het altijd nog wel een paar jaar zal aanlopen, eer nieuwe scholen betrokken kunnen worden, dan moet men inderdaad vast stellen, dat het er voor personeel en leerlingen voorlopig nog maar donker uitziet. Overigens wijzen de voorstellen van deze agenda op een onver droten expansie, waarop geen spoor van samenvoegingslauwheid valt te bespeuren. Hier volgt dan een samenvatting van de pre-adviezen van deze 23 punten tellende agenda. Aan de orde komt de begroting van in komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1966. De gewone dienst geeft aan ontvang en uitgaaf f 1.021.290,18. De kapitaaldienst komt, met f 2.840.379,81 inkomsten en f 3.092.034,28 uitgaven, met een nadelig saldo van f 251.654,47 uit de bus. De commissie belast met het onderzoek van de begroting, kan zich verenigen met de algehele opzet van de begroting en het stemt haast tot voldoening dat de ontwerp begroting sluit met een redelijke post voor onvoorziene uitgaven. De leden van de commissie, de raadsleden F. J. Stols (p.v.d.a.) J. A. den Engelsman (s.g.p.) en Ph. van der Weele (gem. bel.) zijn echter van mening dat de raming voor stof- en ijsbestrijding te laag is. Bij een eventuele strenge winter met veel sneeuw en ijs, zal dit bedrag ontoereikend zijn. Zij geeft in overweging deze raming te verho gen tot een totaal bedrag van f 1000. In het memorie van antwoord van het col lege van b en w staat dat hiermee rekening zal worden gehouden en bij een volgend voorstel tot wijziging van de begroting 1966 zal deze raming worden verhoogd tot f 1000. De commissie vestigt in haar verslag ver der de aandacht op het schilderwerk van de woningwetwoningen aan de Zuidstraat Dit jaar zijn deze woningen met grondverf behandeld maar de commissie acht het ge wenst dat in het volgend jaar deze woningen worden afgeschilderd. B en w zeggen in hun memorie van toe lichting dat het schilderwerk precies volgens de opdracht van de centrale dienst „Noord- Zeeland" is uitgevoerd. De laatste behan deling van het houtwerk bestond uit het schilderen met grondlakverf. De centrale dienst geeft bij het schilderen met synte- tische verf geen opdracht meer tot het zgn. overlakken, teneinde blaasvorming van de verf te voorkomen. Het schilderwerk aan deze woningwetwoningen is dus voltooid. SCHOLENBOUW De commissie dringt, naar haar mening ten overvloede, er nogmaals op aan dat b en w alles in het werk zullen stellen om tot een spoedige realisering te komen van de nieuwbouw van de lagere scholen. De huidige huisvesting van de scholen is ui termate slecht en nieuwbouw wordt drin gend gewenst geacht. B en w antwoordden dat zij thans helaas nog niets definitiefs kunnen mededelen, maar al het mogelijke ondernemen om tot spoedige realisering van de plannen te geraken. Zij betreuren het in hoge mate, dat de afgifte van de urgentieverklaring voor deze bouw I zo lang op zich laat wachten. De toestand van de oude schoolgebouwen is van dien aard, dat een spoedige afgifte van deze verklaring zeer noodzakelijk is. Ook dit jaar heeft het college reeds verschillende pogingen aangewend om deze afgifte te be vorderen. Het resultaat is echter nog niet bekend. BEJAARDENTEHUIS Naast de begroting komt er morgenmid dag nog een zeer belangrijk punt aan de or de, een voorstel tot het garanderen van door de Hervormde Stichting voor bejaar denzorg Eiland Tholen en St. Philipsland aan te gane geldleningen t.b.v. de vaste financiering der stichtingskosten van het door de stichting te Sint Annaland te bou wen bejaardentehuis. In de raadsvergadering van 19 februari van dit jaar werd aan de stichting een per ceel bouwterrein verkocht in het uitbreidings plan „achter de molen". Tevens besloot de raad zich in principe garant te stellen voor de richtige betaling der renten, aflossingen en vergoedingen der door de stichting aan te trekken vaste financieringsmiddelen, t.b.v. de stichtingskosten van het door de stich ting te bouwen bejaardentehuis. Bij de toen gevoerde discussie werd door de heer P. van Schetsen (p.v.d.a.) onder meer de vraag gesteld, of andersdenkenden op normale wijze in het tehuis zouden wor den opgenomen en of aan deze personen geestelijke bijstand zou kunnen worden ver leend door de geestelijke van hun keuze. Het bestuur van de stichting heeft hierop geantwoord dat indien een Roomskatholiek ingezetene of andersdenkende te eniger tijd een plaats vraagt in het tehuis, dat verzoek normaal zal worden behandeld op gelijke wijze als andere aanvragen. Hoewel de stichting omgezet is in een prot. christelijke zal natuurlijk noch aan hervormde de voor keur worden gegeven, noch aan leden van de deelnemende kerken. Aan de mensen zal, indien zij dit verlan gen die geestelijke bijstand worden verleend die zij zelf wensen. Maar met dien verstan de, dat dit zal geschieden in de privésfeer De sfeer van het gehele tehuis wordt be paald door de beginselen die in de sta tuten zijn vastgelegd. Maar deze garanderen persoonlijke vrijheid. VAN HONDERD NAAR ZEVENTIG BEDDEN In het aanvankelijke plan van de stich ting is echter verandering gekemen. Nader overleg met rijks- en provinciale instanties heeft er toe geleid, dat het schetsplan zo danig is herzien, dat de opname-capaciteit van 100 op 70 personen is gebracht. De hoofdingenieur-directeuur van de volkshuis vesting en de bouwnijverheid in. Zeeland heeft zich behoudens enkele ondergeschikte punten, met de opzet van dit tweede schets plan kunnen verenigen. Het stichtingsbestuur verwacht, dat in het eerse halfjaar van 1966 met de bouw van het tehuis zal kunnen worden begonnen, zodat de garantie-verle ning definitief door het gemeenlebestuur dient te worden geregeld. Volgens de raming zullen de netto stichtingskosten f 1.700.000 bedragen. B en w vragen zich in hun prea- advies af, of aan het verzojk van de stichting zich voor 100 garant te stel len - kan worden voldaan, dan wel voor een lager percentage. Aanvankelijk hebben wij gedacht, vervolgen b en w, aan 90 der netto stichtingskosten. Dit percentage wordt ook gehanteerd bij de regeling be vordering eigen woning bezit. Dan zou de stichting uit eigen middelen f 170.000. moeten betalen. Deze gang van zaken zou voor de gemeente en provincie een aantrek kelijke zijde hebben met het oog op de Wet kapitaal uitgaven publiekrechtelijke licha men. Krachtens deze wet dient n.l. voor de door de gemeente gestelde garanties t.b.v. de stichting van bejaardentehuizen te worden geput uit het provinciale leningsquotum. Het behoeft geen betoog, vervolgen b en w dat deze bepaling een uitermate zware be lasting voor het provinciale leningsquotum betekent, en bezien van dit oogpunt, zou elke verlichting van deze last - door een zelf standige financiering van de zijde van de stichting van een gedeelte der stichtings kosten moeten worden toegejuicht. Bij de Tweede Kamer is nu ook een wetsontwerp ingediend, waarbij de wet ka pitaalsuitgaven publiekrechtelijke lichamen onder andere in die zin wordt gewijzigd, dat garanties voor leningen, aan te gaan door instellingen die voorzien in de huisvesting van bejaarden, buiten de regeling betreffen de het leningenplafond worden gebracht. Bij de aanvaarding van dit wetsvoorstel en gezien de drang vanuit het parlement behoeft hieraan niet te worden getwijfeld vervalt derhalve de behoefte aan een lager garantie-percentage, gefundeerd op deze Wet. Nu blijft dus alleen ter beoordeling over, aldus b en w of dit lager percentage uit een oogpunt van risico-dekking voor de ge meente gewenst is. Dat de in de stichting samenwerkende diaconiën mede risico dragen met betrekking tot het door de stichting te bouwen tehuis, komt ons zonder meer gewenst voor. Naar enze mening zal dit de binding tussen de leden der aangesloten kerken en het tehuis bevorderen en deze leden medeverantwoordelijkheid stellen voor een 'juist beheer. De wijze waarop dit mede-risico moet ge schieden kan worden bereikt door een recht streekse financiering van een gedeelte der stichtingskosten. en in de tweede plaats door de diaconiën hoofdelijk te binden aan een garantie ten opzichte van de gemeente voor betaling van eventuele jaarlijkse ex ploitatie-tekorten der stichting. In dit ge- Verwachtingsvol Tholen toch aardgas in 1966 Bouw Sint-Annalands bejaardentehuis volgend jaar verwacht Maar nieuwe scholen zijn er evenhard nodig Stavenisse kon het niet tot een sluitende begroting brengen. Poortvliet zit net rond Nieuwe predikant in Anna Jacobapolder Zeeuwse Groene Kruis boven „halve ton leden" Een liggende hond, waait geen brood in de mond. val zal immers de gemeente Sint Annaland eerst voor betaling van renten en aflossin gen worden aangesproken, indien over enig jaar een nadelig^ exploitatie-saldo zou ont staan, groter dan het vooraf overeenge komen bedrag. Bij een bespreking met de voorzitter der stichting, is gebleken dat de voorkeur der stichting uitging naar de twee de methode waarbij een bedrag van f 7500 per jaar als aandeel der diaconiën in een eventueel nadelig exploitatie-saldo aanvaard baar werd geacht. (Zie vervolg op pag, 6) Wanneer woensdag 10 november a.s. het bestuur van het Waterschap Tholen haar algemene vergadering in het „Holland Huis" houdt, kan de begroting voor het dienstjaar 1966 worden vastgesteld. Daartoe hebben de hoofdingelanden een dikke bundel pape rassen toegezonden gekregen, waaraan een grote brok administratieve inspanning vast zit. Bij de vele andere werkzaamheden, die zich vooral dit jaar als het ware opstapelden wist men deze begroting nog vrij tijdig de deur uit te krijgen. Meer dan dit omvangrijke werk zal echter de hoofdingelanden evenals de ingelanden aanspreken, dat het geschot voor 1966 ondanks een zo zuinig mogelijk beheer toch weer met f 5.per ha moet worden verhoogd voor het ongebouwde en met 1, voor het gebouwde ten opzichte van het vorig jaar. Zo zal in 1966 vcor on gebouwd f 70.geschot per ha worden ge heven en 14 van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen als grond belasting. Daarmee kan een verhoogde ont vangst worden verkregen van f 60.353,69 of in totaal f 724.129,12. Die verhoogde uitgaven worden ook gemotiveerd en vloeien hoofdzakelijk voort uit materiaalkosten, lo nen, salarissen en kapitaallasten. Vergete men niet dat alleen voor het administratief personeel f 57.675.per jaar moet worden uitbetaald en dat heus niet omdat men daar op „een houtje zit te bijten". Ieder kent uit eigen bedrijf wel ongeveer, wat er tegen woordig aan papieren rompslomp vastzit. Er zijn in de begroting 1966 geen nieuwe werken of stichting van nieuwe gebouwen geraamd. Reeds wordt op het eind van de begro tingsbrief gewaarschuwd, dat met een voort durende stijging van lonen en prijzen geen „rust" in het geschot mag worden verwacht. De schrale troost voor ingelanden is, dat er in dat opzicht nergens rust te vinden is. Bij aanvaarding van de nieuwe wet,, uit kering wegen (het ontwerp zal wellicht de Staten Generaal nu spoedig bereiken) is een aanmerkelijk hogere uitkering te ver wachten, ja tot het 4 of 5 voudige toe van het thans uitgekeerde bedrag. Aan de orde komt vervolgens het verzoek van het gemeentebestuur Sint Annaland in verband met straataanleg een gedeelte sloot bij de woning van dhr. L. Theunisse te mogen aankopen en tot demping te mogen overgaan. Verder zijn er een boel salarismaatrege len te nemen, verpachting jachtrecht, aan gaan rekening courant overeenkomst en een eerste wijziging van de begroting 1965. De heer C. F. van der Peijl, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor de C.H.U. heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd of het juist is, dat het waterschap Tholen tot nu toe geen voorschot op de rijksbijdrage in de kosten van verbetering van een zwakke plaats in de hoogwaterkering havendijken te Stavenisse heeft ontvangen, terwijl het waterschap „De Brabantse Bandijk" dat een soortgelijke voorziening heeft getroffen, wel een rijksuitkering heeft ontvangen. Het Ka merlid vraagt de minister de motieven tot afwijzing van het verzoek van het water schap Sint Maartensdijk opnieuw in over weging te nemen, opdat geen ongelijke bede ling van de waterschappen in Nederland zal ontstaan. Hierbij kan onzerzijds worden aangetekend dat in feite dus geen rijksbijdrage in de kos ten van verbetering havendijken is toegezegd dus daarop ook geen voorschot kon worden verleend. Alleen en daarin is de vraagstel ler wel volkomen juist waarom werd het verzoek om een bijdrage afgewezen. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663-400 HOOGWATER in de week van 31 oktober tot en met 6 nov. zondag maandag dinsdag 7.50 8.44 9.48 20.15 21.18 22.35 11.08 woensdag donderdag vrijdag zaterdag nov.- Eerste Kwartier te 15.05 uur 1.05 1..50 23.55 12.26 13.28 14.10 VERLICHTING VAN UW VOERTUIG Nogmaals wordt onder uw aandacht ge bracht dat hedenavond en morgenavond (dus 28 en 29 oktober) telkens van 19 tot 21 uur in de garage van de firma D. C. Schot en Zonen, gelegen aan de Postweg te Tho len voor een ieder de koplampen van motor voertuigen gratis worden gecontroleerd. Kleine afwijkingen worden ter plaatse her steld. Het is nl. gebleken dat vorige week enkele automobilisten meenden dat deze controle toen werd gehouden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1