WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSIOND Regering zoekt nieuwe steden TJioolse gymverenigingen zochten en vonden samenwerkingsvormen H Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT mm m mm De redaktie legt u deze week voor Waar moet snel groeiende bevolking blijven „Oiympia" Tholen verzorgt in 1966 de jeagdvaardigheidsproeven voor de kring Poortvliet's „Excelsior" nam vaardigheids- proeven adspiranten en senioren voor haar rekening Sint-Annalaads „W.I.K organiseert thoolse kampioenschappen en massa demonstratie 1 ¥i f -v DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN SINT-ANN ALAND OUD -VOSSEMEER 21e jaargang No. 49 21 oktober 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkassokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Den Haag (NNP) De regering is be zorgd over de snelle groei van de bevolking in Nederland. Vooral de snelle verstedelij king "ote delen van ons land, waar kleine pluoiotii .c^endsnel uitgroeien tot steden van fors formaat, dreigt de nodige moeilijkheden te geven. Het kabinet wil zo snel mogelijk een plan uitwerken, waa-: 4"*e ontwikke ling, die tot nu toe min of meer in het wil de weg kon plaats hebben, aan een bepaald schema moet worden onderworpen. Daar voor zullen de meest recente gegevens over bevolkingsgroei en de snelle verstedelijking (in ambtelijke taal: urbanisatie) worden ver zameld en zal een beeld worden geschetst van het uiterlijk van Nederland in de ko mende jaren. Deze nota zal, zoals minister Bogaers (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) in zijn jongste begroting aankondig de, volgend jaar verschijnen. Meer en meer is te bemerken, dat de leef baarheid minder wordt, zei de minister in die begroting. Het is vooral de maar heel beperkte ruimte, welke wij ter beschikking hebben, die de boosdoener is. De ruimte, wel ke wij nodig hebben om te wonen, te werken en ons te ontspannen, kan niet voldoende door landaanwinning (b.v. de toch niet on aanzienlijke IJsselmeerpolders) worden uit gebreid in verhouding tot de groei van on ze bevolking en het toenemen van de Eu ropese functie van ons land, stelde minister Bogaers. Ons ruimtegebrek zal ons daardoor in de toekomst veel meer moeilijkheden ge- "cr_ dan de woningnood nu, schreef hij som ber. Er is nu eenmaal geen mogelijkheid de productie te vergroten zoals bij de wo ningnood, waar de gestegen groei van het bouwcijfer langzaam maar zeker verbetering brengt in de situatie. „Integendeel, het pro bleem van de verdeling van de ruimte zal in de toekomst steeds klemmender vormen aannemen", aldus de begroting. Om welke gigantische belangen het gaat wordt duidelijk als men de voorspellingen van de planologen nagaat. Die zeggen, dat vóór de eeuwwisseling, dus in de komende 35 jaren, nieuwe woonruimte zal moeten worden geschapen voor rond acht miljoen mensen. Dit betekent, dat in die tijd evenveel aan nieuwe steden moet worden gebouwd als wij er nu hebben of, anders gezegd, dat alle Nederlandse steden nog eens zo groot als nu moeten worden. Het is niet alleen het gebrek aan ruimte, dat problemen veroorzaakt, Industrialisatie en motorisering vragen de bijzondere aan dacht in een toch al dicht bevolkt land. Bovendien wordt ons land volgens minister Bogaers internationaal betrokken bij de groei van een uitgestrekt complex van steden, in dustriegebieden en havens in en rondom de Rijn-Maas-Schelde-delta, met als zwaarte punten de Randstad Holland, het Rijn- en Ruhrgebied en de grote centra in België en Noord Frankrijk, De dichtste verstedelijking is dan ook merkbaar in die delen van ons land, die tot dit complex behoren. Globaal genomen is dit dat deel, dat ten Zuiden van de lijn Alkmaar-Arnhem ligt. Ten Noor den en Noord-Oosten van deze lijn is tot nu toe een minder dicht beslag op de ruimte gelegd. Terwijl voorlopig ook nog het Deltagebied (Zeeland-West-Brabant) min der onder druk staat. Grote aandacht wil de regering besteden aan de ontwikkeling van 't Noorden van ons land. Immers, elke bevolkingsaanwas, die hier kan worden opgevangen, betekent een verlichting voor het overbezette Westen. Voor het eerst is vorig jaar het Noorden als geheel over de migratiedrempel gekomen Er trokken meer Nederlanders naar toe dan er weggingen. Het is van belang, dat deze tegenbeweging in stand wordt gehouden en versterkt door het verder uitgroeien van krachtige industriële en stedelijke centra in het Noorden, zegt minister Bogaers. Het was vorig jaar voor het eerst in honderd jaren, dat de drie Noordelijke provincies ge zamenlijk een vestigingsoverschot hadden. De grootste moeilijkheden doen zich voor in het Westen, midden en Zuiden van Ne derland. Rond het einde van de eeuw zal Nederland 20 tot 21 miljoen inwoners heb ben, waarvan 16 miljoen ten Zuiden van de zone Alkmaar-Arnhem zullen wonen. Ter wijl dus in het Noorden een beleid moet worden gevoerd, dat tot een snelle ontwikke ling van het gebied moet leiden, zal in de andere delen van het land een „inrichtingsbe leid" moeten worden ontworpen. Kernpunt daarvan moet volgens minister Bogaers de verstedelijking zijn. De steden zijn geconcentreerd in vier grote zones: 1. de Noordvleugel van de Randstad (IJ- mond, Haarlem, Amsterdam, Zaanstreek, jGooi, Utijecht, Amersfoort, Utrechtse heuvelrug, Veluwezoom, Arnhem, Nijm egen); 2. De Zuidvleugel van de Randstad (Lei den, Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaar- dingen, Rotterdam, Dordrecht); 3. De Brabantse steden (Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg, Waalwijk, Den Bosch, Oss, Eindhoven en Helmond) 4. Zuid- en Midden-Limburg. De beide vleugels van de Randstad zul len binnenkort een capaciteitstekort hebben voor bijna een miljoen mensen. Voor hen zul len elders steden moeten worden gebouwd. De gedachten gaan daarbij uit naar Alkmaar Lelystad, Zuidelijk Flevoland. Hellevoet- sluis en misschien nieuwe kernen verder in het Deltagebied. Een belangrijke vraag is daarbij hoe die steden moeten worden ge bouwd en hoe voldoende recht kan worden gedaan aan recreatie- en landbouwbelangen. De nota van volgend jaar moet daarop een antwoord geven. Voor de eerste maal waren de bestuurders van de vijf gymnastiek verenigingen op Tholen bijeen om te overleggen welke mogelijk- hedei\ zijn om tot dusver individueel georganiseerde akties, demonstraties, examens, enz, te gaan coördineren. Zonder de ook daaraan verbonden moeilijkheden over het hoofd te zien, kwam men op verschillende punten tot overeenstemming, o.a. ten aanzien van collectieve jeugd- en de gewone vaardigheids- proeven, het thoolse kampioenschap en het geven van een ge zamenlijke openluchtdemonstratie. Verder bleek bij allen belang stelling te zijn voor de kampweken en een gezamenlijk deelnemen aan de jeugddag te Bergen op Zoom en de adspirantendag te Zierikzee. Ippi "M, Steden - verdeling Uienprijs door Kantongerecht opgejaagd Controle maximumsnelheid met de stopwatch Verblijd met nieuwe Scherpenisse kleuterschool Bedroefd door overlijden verkeersslachtoffer „Het Vrije Volk" en de thoolse samenvoeging Opper Staas in Vossemeer jubileerde Gymnastiekverenigingen naar samenwerking De vierde puzzel in de competitie Smerdiekrustend winnaar Clubkampioen „De Zeebaars" „Elk die geeft veel vrienden heeft" Deze vergadering werd dinsdagavond in het dorpshuis te Sint Annaland gehouden en de voorzitter van de organiserende vereni ging „W.I.K." aldaar, de heer J. C. Meer land sprak er in zijn welkomstwoord zijn vreugde over uit, dat van alle vijf thoolse gymverenigingen bestuursleden aanwezig i waren, evenals een tweetal afgevaardigde van de Zeeuws-Brabantse turnkring uit Bergen op Zoom. Minder groot was de op komst van de turnleiders, waarvan alleen die van de Poortvlietse vereniging akte de presence gaf. j De heer Moerland wees er voorts op, hoe deze bijeenkomst als voornaamste doel had te overleggen, welke coordinatiemogelijk- heden er zijn en op welke wijze deze tak van de lichamelijke opvoeding meer aandacht kan krijgen. Wat doen we eigenlijk op Tho len voor jongeren tot 12 jaar? Wanneer het als plaatselijke vereniging niet mogelijk is bepaalde aktiviteiten uit te breiden of tot andere over te gaan, hetzij door onbe kendheid, hetzij door het niet beschikbaar zijn van leidinggevende personen, hetzij om financiële redenen kan dat misschien wel met alle vijf verenigingen tezamen. Hij hoopte dat de besprekingen op deze vergadering daartoe in belangrijke mate zouden bijdragen een wens die schriftelijk werd onderstreept via een brief van het bestuur der Zebra turnkring. VAARDIGHEIDSPROEVEN Als eerste onderdeel werd besproken het gezamenlijk afnemen van de jeugdvaardig- heidsproeven. De voorzitter van ,Spido" herinnerde er hierbij aan, dat men al eerder samenwerking had gezocht en gevonden tus sen de verenigingen van Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer, hetgeen later weer was afgezwakt. Toen bleven de nog jongere ver enigingen uit Sint Maartensdijk en Sint Annaland buiten schot. Wanneer dhr. Moer land meent, dat men als het ware een „be roepsleider" zou moeten hebben, omdat het voor de huidige leiders te veel is na een normale dagtaak 's avonds gymlessen te geven, besprekingen bij te wonen, aanwezig te zijn bij demonstraties enz. dan geldt dat evenzeer voor juryleden. Maar het is nog altijd een liefhebberij en op die basis moet men het aanpakken. Hij was overigens met de andere verenigingsbestuurders bereid om de jeugdvaardigheidsproeven collectief te houden. Voor 1966 zal „Olympia" Tholen zich met de organisatie daarvan belasten, waarbij op 7 mei een bondswandeltocht wordt gehouden en op 1,4 mei de jeugdvaar digheidsproeven. De gewone vaardigheidsproeven zullen op 2 april in Poortvliet worden gehouden, georganiseerd door „Excelsior". Vervolgens zijn er op 25 juni te Sint Annaland de wedstrijden voor de thoolse kampioenschappen met tegelijkertijd een mas sale vrije oefening. Propaganda-materiaal van het KNGV zal over het gehele eiland worden verspreid. Dit jaar namen leden van de Vosmeerse en Sint Annalandse gymnastiek deel aan een jeugdkampweek in het recreatieoord Beekbergen. Na een toelichting door de Zebra-bestuurder bleken alle verenigingen er voor te voelen hun leden gelegenheid te bieden daaraan volgend seizoen deel te ne men. Voor de jongeren zijn de kosten maar f 31.per persoon, reiskosten inbegrepen. Voor ouderen f 41.Deze kampweken worden door het Rijk gesubsidieerd. Dit jaar zal er op 11 juni in Bergen op Zoom een jeugddag worden gehouden, waaraan alle jongere turners kunnen deelnemen. Op 18 juni volgt een adspirantendag te Zierikzee Zoveel mogelijk zullen hieraan ook alle thoolse verenigingen deelnemen. Geconcludeerd werd voorts, dat het moei lijk is om aan leiders te komen, inzonderheid hadden hiermee „W.I.K." en „W.W.V." te kampen. Tenslotte viel het besluit om een volgen de gecombineerde vergadering te houden op 10 januari in hotel Zeeland te Tholen. In zijn slotwoord hoopte de voorzitter van de Sint Annalandse gym, dat de ge nomen besluiten het turnen in onze streek in het algemeen en dat voor de jeugd in het bizonder ten goede zou komen. WIE IS DE BESTE PUZZELAAR van ons land En wie helpt er mijn oplei ding betalen, zodat ik straks een blinde kan geleiden door het drukke verkeer Zie pagina ZES en puzzel mee WAT ZIJN DE PRIJZEN? I. f 500.én het landelijk kampioenschap voor degene die in totaal het hoogste aantal punten verwerft uit ALLE op gaven. 2 tm 10 In volgorde van het aantal pun ten keuze uit een draagbaar radiotoestel, div. luxueuze serviezen, Delftsblauwe vazen, een dameshorloge, een herenhor loge en een fondu-pan. II. Onze speciale rayonprijs, bestaande uit een boekenbon van f 25.voor de bes te puzzelaar onder onze lezers. 12 tm 25 Voorts loven wij ter aanmoediging elke week een L.P.-grammofoonplaat uit voor de inzender die het HOOGSTE aantal EXTRA punten verwerft voor een enkele oplossing van de opgave voor die week. dr L. D. A. Looijsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663-400 De rijkspolitie van Tholen stelde een on derzoek in. In „TEN ANKER" De beurt om de inwoners van „Ten An ker" een gezellige avond te bezorgen, was maandagavond aan de afdeling Sint Anna land van de Bond van Plattelandsvrouwen. Zij kregen eerst een hartelijk welkom te ho ren namens de inwoners door de directrice mej. J. Engeivaart, waarna de afdelings presidente mevr. Slager daarop aansloot. De secretaresse mevr. Breure gaf hierna een korte uiteenzetting van het programma. Tweemaal werd opgetreden door een jeug dig blokfluitgroepje onder leiding van mevr. Goedegebuure-Lanooy, waarvan zichtbaar werd genoten. Tweemaal ook was er zang door enkele dames, een verhaal door mevr. C. C. Kooijman-Krijger en voordracht door mevr. Breure, terwijl de heer W. Moerland een quiz organiseerde tussen plattelandsvrou wen en inwoners van „Ten Anker" Deze later door de directrice betitelde kleine Toon Hermans zorgde er voor, dat het steeds geanimeerder toeging en bracht dan ook nog een extraatje, zodat het met de twee pauzes waarin traktatie van de Sint An nalandse afdeling al vrij laat was, eer het welgemeend dankwoord van de directrice de gezellige avond besloot. NU DIRECTEUR Het bestuur van de stichting Nutsspaar- bank Tholen heeft in haar voltallige verga dering van 15 oktober jl. besloten haar boekhouder-kassier de heer J. van Elsacker te benoemen tot directeur van deze Bank. BURGERLIJKE STAND HOOGWATER in de week van 24 tot en met 30 oktober zondag 3.30 15.44 maandag 4.08 16.20 dinsdag 4.50 17.04 woensdag 5.28 17.38 donderdag 6.04 18.10 vrijdag 6.40 18.50 zaterdag 7.14 19.28 24 okt. Nieuwe Maan te 6.50 uur 1 nov. Eerste Kwartier te 15.05 BEROEP NIET AANGENOMEN Voor het door de Geref. Gemeente uit gebrachte beroep, bedankte ds P. Blok uit Dirksland. AAN DE BURGERIJ In deze week wordt uw geldelijke steun gevraagd om een aantal van de miljoenen hongerende medemensen in staat te stellen zichzelf en hun kinderen het allernodigste voedsel te verschaffen. Kunnen wij nog gerust van eigen welvaart genieten, als wij weten, dat. de helft van de wereldbevolking letterlijk honger lijdt? De Anti-Honger-Aktie doet deze week een appèl op onze gevoelens van ware naas tenllefde. Vandaag of morgen ontvangt u een zakje waarop het symbool van de aktie is afge beeld. In de komende dagen zullen vrijwilligers het gevulde zakje bij u in ontvangst komen nemen. Geef wat uw hart u ingeeft 1 De burgemeester van T'holen J. E. van Boeijen TRAGISCH ONGELUK AAN BOORD VAN JACHT Maandagmiddag is op de Oosterschelde aan boord van het jacht „Pluimpot" van de hee,r B uit Halsteren 'n tragisch ongeluk ge beurd dat het leven kostte aan de 63 jarige A. Baden uit Bergen op Zoom. De eigenaar van het jacht was aan het wormen steken op de slikken, terwijl de heer Baden aan boord was. De eigenaar ging terug naar zijn jacht om te kijken waar de heer Baden bleef. Hij vond de 63 jarige man overboord in het wa ter. Deze was reeds buiten kennis, en over leed kort daarna aan boord van het jacht. Geboorten: 4 okt. Jaco-bus Johannes zoon van de Lang, Leendert Jacobus en van Baaij Leena Josina wonende te Tholen Walstraat 12 15 okt. Pieter Mattheus zoon van Mattheus Pieter Roggeband en van Huisman Jacoba Maria won. te Tholen Oudelandsepoort 5. Huwelijksaangiften: van Ast Marinus Lenard wonende te Tho len en Braai Anna Adriana wonende te Tholen, Schakerloopolder 2 Huwelijken: Apers Cornells Johannes wonende te Ber' gen op Zoom en Hommel Johanna Maria- wonende te Tholen Weijs Bernardus Hendrikus Maria wo nende te Bergen op Zoom en Pollie Johan' na wonende te Tholen Roggeband Paulus wonende te Oud Vos semeer Baaij Maria Engelina wonende te Tholen Overlijden Bout Jacoba Johanna wonende te Tholen echtgenote van Schot Jan Schot Simon oud 90 jaar echtgenoot van Quist Pietêrnella Cornelia z Hoek Dina Johanna oud 85 jaar gehuwd geweest met van Ijsseldijk Willem teur De Munck van „De Eendrachtruiters" zijn jarenlange vakkennis en toewijding het zijne bijgedragen. „De Eendrachtruiters in de heer Van Dalen gefeliciteerd. GESLAAGDE BAZAAR N.H. VROUWENVERENIGING In het verenigingsgebouw heersten vrij dag- en zaterdagmiddag en -avond een gezel lige drukte tijdens de bazaar der N.H. Vrouwenvereniging. Vooral op de laatste dag zorgde de schooljeugd voor een grote toeloop naar grabelton, „knip een prijs en „altijd wat". De twee sjoelbakken waren doorlopend in gebruik. De andere attrac ties deden het ook goed. De verloofde van dhr. Jac. Deurloo benaderde het best het aantal bonen in een fles, 913, en won een set soepkommen. Andere attracties hadden als hoofdprijs, een mud kolen, een mand boodschappen en meerdere zeer uiteenlopen de zaken, waaronder een haan, die naar dhr. A. L. v. d. Jagt ging. De sprei werd geloot door J. D. Droogers, het verkeersbord was voor de elders wonende mej. R. Aarnoudse en de fruitmand voor de fam. I. v. Gorsel. terwijl de taart versneden moest worden om dat drie verschillende personen het juiste cijfer beneden de 500 hadden geraden. Van de afdeling aangeboden handwerken kon het zeer mooi uitgedoste poppen bruids paar niet aan de man of vrouw worden ge bracht. Voorzover het publiek wist wie de achternaam van de bruidegom had opgege ven, kon niemand zich herinneren dat de fam'. C. Jeroense een kostganger „Verseveld" heeft gehad. Niettemin bracht de aldus on bekend gebleven bruidegom f 72.50 in het laadje. Ook de verkoop van de kleding en hand werken, die de dames in het afgelopen jaar heben vervaardigd of van de thuiswerkers ten geschenke kregen, had een goed verloop. Hoewel er nog heel wat onverkocht bleef, .waaronder truien en wollen babykleertjes hebben de dames afgezien van een uitver- Hcoopavond. Deze artikelen blijven echter nog te koop tegen de vaste prijzen, toch werkelijk niet te hoge prijzen, en zijn te be zichtigen bij 'het bestuurslid mevr. Nie- mantsverdriet-Vos, Hoewel de actie eerst sluit na de trekking van de grote verloting op donderdagavond 28 oktober a.s. om 8 uur. staat wel vast dat 1 de bazaar- en de verkoopafdeling ook dit jaar weer een goed batig saldo t.b.v. de JM.H.Kerk heben opgeleverd. Alle nummers van de grote verloting zijn ^intussen uitverkocht. Tot de dag der trek- iing blijven de prijzen uitgestald in de eta- van dhr. A. A. Douw. DE EENDRACHTRUITERS Vorige week behaalde hef lid van „De Eendrachtruiters" J. van Dalen een goed succes op het indoor-concours hippique „Het Gouden Ei" te Barnevekl. Het was weer zijn trouwe paard „Vera" waannee hij in het puissance springconcours een verdiende 4e plaats bemachtigde. Men moet over deze klassificatie niet gering denken Immers, niet minder dan 60 combinaties namen aan dit springconcours deel. waaron der verschjjllende kampioenen uit geheel Nederland. In dit parcours waren hin dernissen van 1.40 tot 1.60 m gebouwd. Voor ruiter Van Dalen een beloning voor de vele uren oefening die hieraan voorat zijn gegaan. Verder heeft hieraan de uistruc OUDSTE INWOONSTER Maandag ji. overleed de 92 jarige wed. Van Dussen-Breure, welke sedert het over lijden van de wed. jz. Overbeeke de oudste inwoonster van deze gemeente was. Thans is de oudste inwoonster in deze ge meente de 92 jarige Wed. O. Overbeeke- 'Quist aan de Javadijk. Deze nog zeer vitale 'hoogbejaarde inwoonster is in april jarig. CAUSERIE OVER BEJAARDENTEHUIS Tijdens de eerste bejaardenmiddag van dit seizoen, vorige week wonsdag gehouden in het Sint Annalands dorpshuis werd een voor de aanwezigen en in feite voor nog meer inet aanwezigen interessant onderwerp be handeld door burgemeester H. J. Smith. Met mevrouw Smith steeds volop met dit bejaardenwerk meelevend sprak 'hij over de plannen die er bij de hervormde stichting zijn om in deze gemeente een bejaardentehuis te bouwen. Een en ander werd ook via de raadsvergadering al eerder onder de aan dacht gebracht. Na er op te hebben gewezen hoe o.m. de verbeterde levensomstandighe den en de verbeterde volksgebondheid de gemiddelde leeftijd hebben verhoogd, maar

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1