WEEKBLAD VOOR HET EILQNO THOLEN EN SLFILIPSLOND Plaatselijk Nieuws Sanbella n.v. kwam naar industrieterrein Sint-Annaland WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT H. M. de Koningin zal langste brug van Europa 15 december openen De redaktie legt u deze week voor Drie en twintig modinettes en 3 mannelijke personeelsleden in ruim atelier voor foundations-industrie THOLEN OUD -VOSSEMEER 39.75 SINT-ANNALAND 21e jaargang No. 47 7 oktober 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkassokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom WONDERWERK IN ZEELAND Een van de laatste Zeeuwse eilanden is geen echt eiland meer. Letterlijk is er een brug geslagen met het vaste land. Een brug waarover men zoals bij vrijwel elk onder deel van de wereldvermaard geworden Del tawerken, alleen maar in superlatieven kan spreken. Een wonderlijk staaltje van techniek maar dan vijf kilometer lang (en daarmee de langste van Europa), een zware betonnen constructie steunend op zo'n vijftig pijlers, maar architectonisch zo mooi uitgevoerd, dat het gehele gevaarte boven het woelige water van de Oosterschelde lijkt te zweven. De brug zal 15 december voor het verkeer worden opengesteld. Zij vormt de verbinding tussen Schouwen Duiveland en de Bevelanden en daarmee een van de belangrijkste etappes in de nieuwe verbinding van Zeeland met de Randstad Holland, een verbinding die tot de meest indrukwekkende in de wereld behoort. Een nieuwe snelweg is al aangelegd van Rotter dam naar het Haringvliet. Een brug en een dam leiden het verkeer over dit brede water naar Overflakkee. Van hier strekt zich over vele kilometers de brede Grevelingendam uit naar Schouwen Duiveland. Deze dam men en de brug over het Haringvliet zijn vorig jaar gereedgekomen. Als de lange brug over de Oosterschelde gereed is, zal de rij-afstand Rotterdam-Middelburg met liefst 90 kilometer zijn verkort. De nieuwe brug wordt gebouwd voor rekening van de provincie Zeeland. In het kader van de door het Rijk betaalde delta werken kon geen ruimte meer worden ge vonden voor dit stuk verkeerstechniek, dat immers, strikt genomen, geen werk is ter beveiliging tegen de woeste aanvallen van de zee. Rond zeventig miljoen gulden zal de provincie uitgeven voor de brug. Om de kos ten er weer uit te halen zal tol worden geheven. Men verwacht grote belangstelling van het verkeer in 1966 een miljoen auto's in 1978 twee en een half miljoen. Daar komen nog een half tot drie kwart miljoen rijwielen en motoren bij. Het bouwen van de brug was het resultaat van een fors stukje touwtrekkerij. Dat de verbindingen in Zeeland, die voornamelijk steunden op tijdrovende pontveren, snel moesten worden verbeterd was iedereen wel duidelijk. De grote vraag was hoe. De eerste gedachte was een dam op de plaats waar nu de brug staat. Of een nieuwe veerverbin- ding. Dit laatste plan zou een investering vragen van enige tientallen miljoenen gul dens, terwijl het nadeel van de veren lange wachttijden bij drukte zou blijven bestaan. Een vaste dam kon, zo berekenden de waterstaatkundigen, niet eerder worden gebouwd dan het moment waarop de mond van de Oosterschelde zou zijn gesloten. De getijstromen zeer sterk in de Zeeuwse wateren zouden het werk aan de dam zo niet onmogelijk, dan in elk geval te kost baar maken. De dijk, die de mond van de Oosterschelde moet afsluiten, komt echter pas in 1978 gereed. Het rijk was niet bereid deze datum te vervroegen. En zolang kan Zeeland niet wachten. Als enige alternatief bleef de brug. Wie volgend jaar in zijn auto over de brug rijdt, zal nauwlettend op zijn snelheid moeten passen. Over het brede water van de Oosterschelde heersen verraderlijke win den, die iemand gemakkelijk de macht over het stuur kunnen ontnemen. Verhoogt dit niet het risico, dat een ongelukkige auto mobilist over de rand van de brug heen van zeventien meter hoogte in het vijf en dertig meter diepe water verdwijnt Nee, zeggen de deskundigen. Zolang men niet sneller rijdt dan vijftig kilometer per uur is men zelfs bij een forse storm nog veilig. Het totale wegdek van de bnig is 11,85 meter breed. Het gedeelte waarover de auto's zullen rijden heeft een breedte van 7,60 meter, daar komt 2.75 meter bij voor het rijwielpad. De rest van de breedte wordt gebruikt voor afschei dingen. De scheepvaart zal van de nieuwe brug weinig hinder ondervinden. Een van de knapste staaltjes in de constructie is de dubbele basculebrug, die in het trace is op genomen. Deze biedt een doorvaartwijdte van minstens dertig meter. Het rijdend verkeer zal tot december tot de officiële opening - moeten wachten. De brug moet eerst nog worden afgewerkt. Op het betonnen dék zal een stroeve laag asphaltbitumen worden gestort om slippartijen te voorkomen. (nadruk verboden) contact met dhr. Pleune kwam er toch al spoedig zekerheid. Hij wees op de grote verandering voor laatstgenoemde en zijn personeel door deze verhuizing naar een modern atelier. Het deed spreker deugd, dat het alles uit Zeeuws initiatief was geboren en hij was er van overtuigd, dat deze vesti ging nog heel wat kan uitdijen, ja nog wel tweemaal zo groot kan worden als thans het geval is. Daartoe werd de nodige industrie- grond dan ook al gereserveerd. Verder wees de heer Van Tuinen op de geleidelijke groei van „Sanbella", welk bedrijf nu echter al connecties heeft in geheel Europa en waarbij de vraag naar het product nog altijd groter is dan het aanbod. Sprekend over de ver anderingen die zich ook op Tholen voor doen, hoopte de commissaris, dat dit nieuwe bedrijf in versterkte mate tot die ontwikke ling zou mogen bijdragen om op die wijze ook mee te werken aan de groei en bloei van de streek. Door deze vestiging wordt de naam van Sint-Annaland meer verbreid. De heer Van Tuinen dankte tenslotte het gemeentebestuur voor de tot dusver ver leende medewerking en hoopte dat er ook spoedig vergunning zou zijn voor de aan grenzend te bouwen woning voor bedrijfs leider Pleune. NOG PLANNEN GENOEG Burgemeester H. J. Smith verklaarde na mens het gemeentebestuur dat het hem een groot genoegen was deze nieuwe vestiging te mogen openen. „En dat zijn geen loze woorden", aldus de burgemeester, „want nog altijd worden mensen uit de landbouw ge stoten en wanneer er een nieuw stuk werk gelegenheid wordt geschapen, zijn we daar blij mee. We kampen nog steeds met een grote pendel en daarom acht het gemeente bestuur het van groot belang, wanneer zich hier bedrijven vestigen, zelfs al gaat het bij een vestiging als deze voornamelijk om vrouwelijke werkkrachten. Het is echter vaak zo", vervolgde de heer Smith, dat wanneer er één schaap over de dam is, er meer volgen. Daarom is ook alles gedaan, wat het gemeentebestuur kon doen, om deze vestiging vlot van de grond te laten komen." De burgemeester herinnerde er voorts aan, dat er al verschillende bestemmingsplannen voor het haventerrein waren, van bungalow- en scholenbouw tot recreatiedoeleinden toe. Het is uiteraard industrie geworden en we zijn blij dat er deze ontwikkeling is. Wan neer ik naga, met welke voortvarendheid de inwoners hier na de ramp alles hebben aan gepakt en welke plannen er nog zijn, dan zit Sint-Annaland heus niet op herindeling van gemeenten te wachten, vond burge meester Smith. Hij hoopte dat de Sint-Annalandse vesti ging voor „Sanbella" zou opleveren wat verwacht was en riep het nieuwe bedrijf een welkom toe in deze gemeente. Verder her innerde de burgemeester aan het begin van Pleune's bedrijf en de huidige overgang naar Sanbella. Een bekroning van zeer hard wer ken onder benepen omstandigheden. Moge de samenwerking blijvend bevredigen. Veel succes, zo besloot burgemeester Smith zijn toespraak. Daarbij waren in de cantine mede tegen woordig de personeelsleden, die zich ver volgens achter de machines zetten, zodat de genodigden even later het bedrijf in volle gang zagen. Behalve de 23 modinettes in het atelier, heeft de bedrijfsleider nog 8 z.g.n. „thuiswerksters" en is er een monteur en expediteur aan verbonden. Het voornaamste produkt is een afgewerkt corselet, daarnaast ook gaines en panties. De afzet loopt via het hoofdbedrijf te Goes. Binnen een week werden op het Sint-Annalands industrieterrein twee bedrijven officieel in gebruik genomen. Vorige week was het de nieuwe vestiging van Shell bestrijdingsmiddelen en maandag jl. die van „Sanbella" n.v. te Goes met als bedrijfsleider de vroegere kleermaker W. Pleune van Sint-Annaland. „Sanbella" cleamde op dit terrein 1600 m2, waarvan thans 350 m2 is bebouwd met een ruim en licht atelier, kantine, kantoor, garderobe, toiletten en magazijn. Daar werken nu 23 modinettes achter snorrende machines voor namelijk aan het „Sanbella" corselet. Een keurig bedrijf met volop uitbreidingsmogelijkheden. HOE HET WAS In de gezellige kantine van deze nieuwe Sint-Annalandse industrie hangt een voor deze gemeente bekend schilderij van Leen Molendijk; gezicht op de oude haven. Een beeld van de toen nog werkelijke, nu ge dempte haven. Het schilderij zal er aan blijven herinneren hoe het geweest is en hoe 't kan veranderen. Veranderingen waren er ook bij kleermaker W. Pleune. Enkele jaren geleden vestigde hij zich in deze ge meente vanuit zijn geboorteplaats Scherpe- nisse als kleermaker in een pand aan de Voorstraat. Van een eenmanszaak werd het loonconfectie met een zich geleidelijk uit breidende personeelsbezetting. Tenslotte waren er in dat pand min of meer op elkaar gepakt met de naaitafels rug aan rug 13 meisjes en 2 mannelijke werkkrachten pan talons aan het fabriceren. Een dergelijke uitbreiding komt niet vanzelf, daar weet de heer Pleune over mee te praten. Het be staande pand liet geen verdere expansie toe. Toen kwam de mogelijkheid op de ge dempte haven. Op 22 juli 1964 was de bouw vergunning voor een nieuw bedrijfspand binnen. De bedoeling was de pantalon- produktie daar uitgebreider voort te zetten. Eer men het nieuwe atelier kon betrekken en dat was nog binnen het jaar 11. juli 1965 deed zich voor de heer Pleune echter de mogelijkheid voor zich met „Sanbella" n.v. uit Goes te associëren en op de pro ductie van foundations over te schakelen. De overeenkomst kwam tot stand en zo hebben zich niet alleen grote veranderingen aan de oude haven voltrokken, maar ook bij kleermaker Pleune. UITDIJEN In de kantine van dit nieuwe bedrijf was maandagmorgen een klein gezelschap ge nodigden aanwezig, waaronder burgemeester en mevrouw Smith, weth. J. Moerland, de heer en mevr. Leune-Priem, de directeur van „Sanbella" de heer H. Meeuwsen uit Goes en echtgenote, de heer J. v. Tuinen te Middelburg namens bestuur en commissa rissen en de accountant-adviseur G. H. Luijendijk uit Middelburg. Laatstgenoemde sprak een welkomstwoord tot de genodigden, inzonderheid tot de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en wees er op, dat het een officiële opening op korte termijn is ge worden. De derde vestiging van „Sanbella" n.v. (na Goes en Vlissingen), nu in Sint-Anna land. De heer J. van Tuinen vulde aan, dat het wel enige moeite heeft gekost deze vestiging hier te krijgen, maar na het eerste DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dokter J. Kok te Stavenlsse tel. 01663 - 400 HOOGWATER in de week van 10 t.e.m. 16 October Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 3.50 uur 4.24 4.55 5.28 5.56 6.30 7.07 16.00 uur 16.35 17.05 17.38 18.08 18.46 19.30 10 oct. Volle Maan te 18.20 uur 17 oct. Laatste kwartier te 22.25 uur DUIVENSPORT De Trouwe Duif te Tholen sloot dit sei zoen met een wedvlucht vanuit Neufvilles 111 km in concours waren 58 duiven, ge lost werd om 11.20 uur. L. Laban 1 5, C. v. Luijk 2 9, G. de Kok 3 8 14 15, P. Laban 4 6 7, W. Kwist 10, A. Burgers 11 12, O. Contant 13 eerste duif 12.48.51 u. laatste duif 14.12.58 u. C. BAKKER KAMPIOEN IN DEN HAAG Bij de zaterdag, 25 september in de dojo van de „Nakada-organisatie" gehouden returnwedstrijden tussen de judoclub „Za- Zen" uit Bergen op Zoom en „Nakada" te Den Haag, is bij de persoonlijke wedstrijden C. Bakker van de „E.J.C. Tholen" bruine band) kampioen geworden. Tweede werd N. Jaspers uit Ossendrecht, derde K. Nijo uit Den Haag en vierde C. Charles uit den Haag beiden le dan). De kortste partij werd gemaakt door de Thoolse judoka A. van Luijk, die in 3 seconden zijn tegenstander uit Den Haag wist uit te schakelen. De teamwedstrijden leverden een over winning op voor Nakada met 25 punten tegen ZaZen (combinatie Bergen op Zoom- Ossendrecht-Tholen) 22 punten. Door de president van Nakada, Joh. v. d. Bruggen 6e dan, werden de prijzen uit gereikt aan C. Bakker en N. Jaspers en aan de captain van het Haagse team, M. Pronk. Zaterdag 23 oktober zullen ongeveer 10 judoka's deelnemen aan internationale wedstrijden te Ossendrecht, tegen clubs uit Dortmund en Dusseldorf, onder leiding van H. G. Lüden uit Duitsland. Op zaterdag 13 november worden in de zaal van de heer van Zanten de school- kampioenschappen van de sportschool W. Wuijts uit Bergen op Zoom, gehouden. Hieraan nemens naast de „E.J.C.Tholen" ook de judoclub uit Ossendrecht en Bergen op Zoom aan deel. BROMFIETSER ERNSTIG GEWOND De twintig-jarige Dirk Jansen uit Scher- penisse is zaterdagavond laat op de provin ciale weg van Tholen naar Scherpenisse met zijn bromfiets tegen een boom gebotst. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en moest worden opgenomen in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom. Zijn toestand was ernstig. De oorzaak van het ongeval is onbekend. De heer Jansen was op weg naar zijn woning in Scherpenisse. Dokter Looysen verleende eerste hulp. RECLASSERING Daarvoor werd in deze gemeente f 364.66 gecollecteerd. VERKOPING Vrijdag en zaterdag a.s. wordt weer de jaarlijkse verkoping gehouden van de her vormde dameskrans in het verenigingsge bouw in de Brugstraat. Er zijn naast gebreide goederen en vele andere artikelen ook weer oliebollen te koop DUIVENSPORT De vlucht van afgelopen zaterdag werd gehouden vanaf Neufvilles over 115 km. Voor „De Zwaluw" luidt de uitslag als volgt: C. A. Rijnberg 1, W. Burgers 2 7 12 Jac. Vaders 3 8 9 10 17 18 21 G. Hoek 4 C. van Meer 5, A. v. Daalen 6 U 13, J. Thole- naar 14 20 D. Havermans 15 P. C. van As 16 19. Na te zijn gelost om 11.20 uur arriveerde de eerste prijswinnaar om 12.47.1,0 uur en de laatste prijswinnaar om 13.28.35 uur met gemiddelde snelheden van resp. 1353.90 en 891.70 m per minuut. Het aantal duiven in deze vlucht bedroeg 63 VOETBALSPORT De Vosmeer A-junioren wonnen zaterdag jl. de uitwedstrijd tegen Rimboe-A met 3-1 De doelpunten werden gescoord door W. Heijboer, H. Voshol en M. Jeroense. De B-junioren verloren echter op eigen terrein met 6-1 van Cluzona B. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de postcommandant der rijkspolitie zijn inlichtingen te verkrijgen over de vol gende gevonden voorwerpen. 1 step, 1 broche en een tractor-rad. LELIJK TERECHTGEKOMEN Tengevolge van een val met zijn brom fiets in de Patrijzenweg liep dhr. J. A. al hier flinke verwondingen op. Bij het uitwij ken voor de bestelauto van dhr. A. D. alhier moet hij de macht over zijn stuur zijn kwijtgeraakt en aan de kant van de weg zijn gevallen. De auto heeft hem niet geraakt. Dokter Renes achtte overbrenging naar 't Ziekenhuis te Bergen op Zoom nood zakelijk. Hier bleek dat hij 'n gebroken sleu telbeen, een lichte hersenschudding en ver wondingen aan de knie had opgelopen. Het ongeluk had vorige week woensdag voormiddag plaats. De Koningin zal 15 december de langste brug van Europa Oosterscheldeopenen Geref. Gemeenteschool Tholen herdacht veertigjarig bestaan Twee vestigingen op Sint-Annalands industrieterrein officieel geopend Sint-Maartensdijk kwam met een sluitende begroting 1966 Rust Roest liet de punten in Tholen Leesseizoent Het verrukkelijke van lezen is, dat het stimuleert tot denken. Ontvangen 'n geheel nieuwe collectie ITALIAANSE JACK'S de prijs valt u mee Kremerstraat 11 Bergen op Zoom VERKOPING BOUWLAND In hotel „De Gouden Leeuw" verkocht notaris W. L. Blindenbach maandagavond, weer voor een volle zaal, 4.13.30 ha bouw land te St. Annaland en 0.87.40 ha te Oud- Vossemeer va mevr. A. B. van Schaik- Nagtglas Boot uit Nijmegen. De 4.13.30 ha bouwland, gelegen aan de Bredevlietseweg, is thans in gebruik door drie pachters. Eerst werden deze afzonder lijke stukken ter verkoop aangeboden. Zij brachten 1000.-, 2000.en 2000. op per gemet. Achtereenvolgens geboden door C. van Oudenaarde, W. Moerland en P. Moerland. De 0.87.40 ha gelegen in West Vrijberghe te Oud-Vossemeer, werd ook eerst afzonder lijk verkocht en bracht 2000.op per gemet. Bieder was M. J. Buijs te Poortvliet. Blijkbaar waren deze bedragen niet hoog genoeg, want bovengenoemde stukken wer den voor de tweede maal aangeboden. Zij bracht toen op 3300.2700, en 2600.per gemet. Bieders achtereen volgens J. W. Moerland Johzn., W. Moer land en P. Moerland. Het stuk bouwland te Oud-Vossemeer bracht voor de tweede keer 2700.op per gemet. Koper M. J. Buijs. Vervolgens werd de 4.13.30 ha aan de Bredevlietseweg totaal aangeboden. De inzet was 2994,per gemet. Koper werd A. de Boer voor f 3150.per gemet. De 4.13.30 ha aan de Bredevlietseweg en 0.87.40 ha in West Vrijberghe samen, werd ingezet met 3071,per gemet. Hierop kwam geen enkel bod. De prijzen waren deze keer lager dan bij de vorige verkoping, toen voor ongeveer 4000,per gemet verkocht werd, aange zien het bouwland pas in 1970 te aanvaar den is. Het is namelijk verpacht tot roven oogst 1969. SCHAAKCLUB STARTTE Met een 7-tal deelnemers startte vorige week een schaakclubje te Sint-Annaland waar men voortaan iedere vrijdagavond in hotel „Havenzicht" de borden op tafel zet. Na er enige tijd geleden de aandacht op te hebben gevestigd dat er enkele liefhebbers waren, die het prettig zouden vinden andere schakers te ontmoeten, is men tot dit zeven tal, waaronder ook een paar uit andere gemeenten gekomen. Meerdere liefhebbers kunnen daar altijd nog kennis komen maken. NAGIFT Zuster Van Vlaanderen verzocht ons nog mee te delen, dat de collecte kankerbestrij ding nog was aangevuld met een nagekomen gift van 5. MEELEVEN Een zeer grote en droeve stoet trok dins dagmiddag door de straten van deze ge meente. Niet voor het eerst dit jaar. Wel opnieuw in-droevig. De nog geen 18 jarige leerling van de vierde klas van de r.h.b.s. te Bergen op Zoom Aart van Winkelen werd begraven. In drie weken tijd had een ernstige ziekte het jonge en sterke lichaam gesloopt. Zeer groot was ook het meeleven bij dit sterfgeval. Voor de 331 leerlingen van genoemde h.b.s. was er die middag geen school. Leraren en klassegenoten volgden de baar, evenals de besturen en leden van de hervormde jongelingsvereniging en Konink lijke Fanfare „Accelerando" die een vriend en mede lid naar de laatste rustplaats brach ten. Naast de baar een viertal vrienden. Op de baar een krans van directeur en le raren der r.h.b.s. en een krans van de leer lingen. Daartussen nog een klein bouquet als laatste groet van de klasgenoten. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de schooldekaan drs. A. Petermeijer, die er op wees hoe een prettig en opge wekt leerling in zo korte tijd aan de school was ontvallen en de ouders en verdere fa milie kracht en troost toewenste. De hervormd predikant ds P. Kolijn van Scherpenisse sprak naar aanleiding van ps. 11.2:4: „Den oprechten gaat het licht op in de duisternis.'' Met nadruk wees de pre dikant daarbij op de duisternis van het hier voor familie en verwanten ontstane leed, maar ook op Hem die als een lichtstraal het door rouw versluierde hart kan troosten. Ds. L. G. Zwanenburg van Stavenisse sloot hierop aan me.t het Gebed des 'Heeren. Namens de familie dankte de heer A. J. Duij- zer voor het zo groot meeleven tijdens ziekte en overlijden tot aan dit laatste ogenblik toe van zo heel velen in en buiten de ge meente. WINTER-LEESSEIZOEN De volksbibliotheek stapt naar gewoonte in oktober over van de vrijdag naar de za terdaguitlening. En daarmee wordt dan het winter-leesseizoen ingeluid. Ondanks de vele andere mogelijkheden via snellere verbin- De voorzijde van het nieuwe bedrijfspand van de firma A. Rijnberg Zn. Aan de Spuistraat te Sint-Annaland (voor verslag zie pagina 5)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1