Wie is de beste puzzelaar Afscheid ds. J. van Dijk van hervormd Poortvliet Bent u geen puzzelaar Gaslaagden vakopleiding Smeeona POORTVLIET SLUIT ZICH AAN BIJ ADVIES DAGELIJKS BESTUUR: Herindelingsplan afwijzen Raadslid Bijl verwacht groter bestuurskracht van één thoolse gemeente PLAK DIT STROOKJE op BLANCO ZIJDE BRIEFKAART Oplossing vadert Oplossing moeder: Oplossing zoon: Oplossing dochter: Menselijke motieven houden liefde Gods kunstmatig klein Wacht u voor uitersten In samenwerking met vele andere bladen in den lande organiseren wij in het komende kwartaal een grote wedstrijd om de vereren de titels: „De beste puzzelaar van Neder land" en „De beste puzzelaar onder onze lezers". Behalve deze kampioenschappen zijn er verscheidene waardevolle prijzen te behalen waaronder een HOOFDPRIJS VAN f 500.— en voorts vele luxueuze en huishoudelijke ar tikelen als dames- en herenhorloges, radio, serviezen, mixers, haardrogers enz., terwijl ons blad uitlooft voor de beste inzender uit onze eigen abonnees: EEN BOEKENBON VAN f 25.— Van af heden kunt u wekelijks een spe ciale opgave tegemoet zien, in zeer afwisse lende reeks van 13 verschillende soorten met een gemengde kerstpuzzel tot besluit, zodat alle liefhebbers aan hun trekken ko men en iedereen kans heeft lage en hoge ogen te gooien. Want voor elke goede oplos sing worden door een jury van Nederlandse puzzelontwerpers punten toegekend en wie 13 maal meedoet, kan in de prijzen vallen. Ter aanmoediging komt er wekelijks nog een L.P.-grammofoonplaat terecht bij de gene die voor een oplossing het hoogste aan tal EXTRA PUNTEN verwierf, want de ju ry is gemachtigd méér punten bij het waar deringscijfer van een bepaalde puzzel te tellen, als de inzender zich onderscheidt door originaliteit of een afwijkende, maar opval lende oplossing. De gehele competitie wordt gehouden ten bate van een goed doel. Het ligt namelijk in de bedoeling per oplos sing 25 cents extra port te laten plak ken op de briefkaarten en het batig saldo ten goede te doen komen aan de Stichting Koninklijke Nederlands Geleidehondenfonds, dat het bedrag zal besteden voor de opleiding van geleidehonden voor blinden. Daarom rekenen wij op uw medewer king, op uw deelneming en op uw briefkaarten met de oplossingen van uw gezin. Ook al hebt nooit gepuzzeld, deze eerste opgave kunt u beslist wel baas. Want we beginnen de grote strijd om het puzzelkam pioenschap en waardevolle prijzen met de eenvoudige „verschillenpuzzel". De tekenaar tekende tweemaal het zelfde plaatje, maar de afbeelding rechts is niet precies gelijk aan het voorbeeld links. Het gaat er maar om de verschillen op te sporen en op te tellen. Hoeveel lijntjes zijn er na het overtekenen fout getrokken of vergeten Ieder gezinslid kan meedoen, maar ten hoogste vier op één briefkaart. Gebruik het hierbij afgedrukte invulstrookje voor uw op lossing (en) en vul voor ieder gezinslid het totaal getelde aantal foutieve lijntjes in. Plak het dan verschuldigde porto boven het adres, vermeld het adres van het gezins hoofd (abonné) als afzender en post uw briefkaarten (en) vandaag nog. Volgende week plaatsen wij de oplossing bij de nieuwe opgave. Wie dit raadsel geheel goed heeft opgelost en verder aan alle voorwaarden voor deel neming heeft voldaan, kan rekenen op toe kenning van VIJF PUNTEN. Wie een op vallende of originele oplossing instuurt maakt kans op een of meer EXTRA punten. Help mee de opleiding van een blinden geleidehond te bekostigen. Zolang u zelf nog kunt zien, kunt u ook puzzelen voor dit goede doel. Plak daarom een kwartje extra aan geldige postzegels per oplossing boven het normale porto. De dienst begon met het zingen van Ps. 68 2, het votum en groet, de geloofsartike len en het lezen van Thessalonicenzen 5. Als tekst had ds van Dijk de verzen 4 en 5 uit het voorgelezen hoofdstuk: „Maar gij broeders, gij zijt niet in duisternis, dat u die dag als een dief zou bevangen. Gij zijt allen kinderen des lichts en kinderen des daags: wij zijn niet des nachts noch der duisternis." Als thema had de predikant boven deze tekst geplaatst: „De dag des Heeren". Die komende is. En waarbij de vraag voor ieder moet rijzen: welke houding zullen we op die dag kunnen aannemen. Daaruit moet de vraag wel voortkomen of men de liefde Gods kent. Dat is bepalend voor de toekoms tige houding op die grote Dag. Dominee van Dijk eindigde zijn afscheidspreek met te vermanen tot vreedzaamheid, met te wijzen op het genade verband en de liefde Gods. „De God des Vleses heilige u geheel en al. Hij die u roept, is getrouw. Dat gij allen moogt zijn of worden kinderen in het Licht." NIET WAT MENSEN ZEGGEN, MAAR HET VERLOSSENDE MIDDELAARSWERK IS BEPALEND „Aan het einde van dit gedeelte van mijn levensreis gekomen, voel ik mij zeer ge drongen om u te danken", zo begon ds van Dijk zijn afscheidstoespraak. Het zijn vijf heel goede jaren geweest. Ik heb mij kun nen verheugen in uw opmerkelijke kerkelijke trouw. Blij ben ik, dat u met mij bent blijven denken, terwijl zich in de loop van deze jaren een verdieping en verschuiving van mijn inzichten hebben voorgedaan. Steeds meer hield ik u voor de ruimte van de lief de van Christus, waarover men nooit te klein noch te gering mag denken. „Deze liefde Gods wordt kunstmatig gehouden met louter menselijke motieven", zo vervolgde spreker. „Alleen iemand uit een kleine vrienden kring mag bekeerd worden. En het is diep te betreuren, dat de hele gemeente dit nog slikt bovendien. Zo gelooft men niet in het VOORWAARDEN voor DEELNEMING aan PUZZELCOMPETITIE NEDERLAND 1. Alleen abonnees en leden van hun ge zinnen mogen meedingen naar de prij zen en de titel „beste puzzelaar van Nederland" 2. Elk meedingend gezinslid is per in zending 25 cents inleggeld verschul digd. 3. Het volledig uitgeknipte diagram of invulstrookje met codeletters en oplos sing moet op een blanco briefkaart worden geplakt, te adresseren aan PERSPUZZELCOMPETITIE, post bus 35 te Utrecht 4. Onduidelijke invulling of veranderin gen maken een inzending ongeldig. 5. Oplossingen die na a.s. woensdag 19 uur n.m. in het bezit van de centrale jury komen, dingen die week niet meer mee in de puntentelling. 6. Op elke briefkaart moet het verschul digde porto (10 cent voor binnenland) en het extra porto van 25 cent per op lossing rechts boven aan de adres zijde worden geplakt. Inzendingen die event, niet door de PTT zijn afge stempeld, zijn ongeldig. 7. Voor elke goede inzending verwerft de deelnemers een aantal punten, in verhouding tot de zwaarte van de op gave. Extra punten kunnen worden gegeven voor opvallende of originele oplossingen. Winnaars zijn degenen die in deze competitie het hoogste aantal punten in totaal verwerven. 8. Wij dragen geen verantwoordelijk heid voor zoekraken, beschadiging of vertraging. 9. Een deskundige jury van Neder landse puzzelontwerpers beslist over geldigheid en waardering der inzen dingen. Over opgaven, oplossingen en toekenning der punten is geen corres pondentie mogelijk. 10. Door inzending verklaart men zich ak koord niet deze voorwaarden en met de beslissingen van de jury. verlossende werk van de Middelaar, maar in opvattingen en verwachingen van een groep- je mensen. Onder u leven gedachten, die de volle barmhartigheid van Christus zwaar verduisteren, daarom durft geen mens hier van de grond te komen. Kennis van zonde en ellende moet altijd nog dieper worden ingeleefd, maar niemand weet hoe diep. Als of het af te meten is als een bunder land of de inhoud van een liter. Dat men ondanks dit nog trouw onder de bediening blijft, geeft hoop, dat de Heere nog in stilte wordt aangeroepen en vertrouwd wordt op Zijn onuitsprekelijke goedheid. Ik hoop dat u mij verstaan hebt, wanneer ik aandrong op het betrachten van christelijke liefde. De Christen-gemeente hoort een oase te zijn op aarde. Niet door wereldgelijkvormigheid of voorwerp van spot en ergernis. Ook in Poortvliet is er heel wat weer stand. Dikke muren van onverstand moe ten neergehaald. Er zijn in deze moderne maatschappij zo veel nieuwe situaties en omstandigheden ontstaan, waar de christe lijke liefde óók betracht en beoefend moet worden. Die nieuwe eisen worden vaak niet gezien en dan gaat men blind en on vruchtbaar door de wereld. Diep treurig en verwoestend is een prediking, die de mensen verzuimt te wijzen op de eisen, welke de veranderde wereld stelt. Men laat zich beto veren door mensen, die menen dat het nog net zo moet als vijftig jaar geleden. Maar de plicht is er om eigentijds en zelfstandig de houding in de wereld te bepalen naar de geboden van Christus." EIGENTIJDS Ds van Dijk verklaarde voorts met zorg te zijn vervuld over de toekomstige bearbei ding van deze gemeente. Wie zal de her derstaf straks opnemen? Er zijn voorgangers die een ramp voor een gemeente zouden zijn, althans voor een gemeente die haar taak in deze maatschappij moet leren verstaan. Laat u zich niet wijsmaken, dat ideeën van vijftig jaar geleden naar Gods Woord waren, want dan wordt u voorgelogen. Laat ik het in uw woorden zeggen: Je kunt uitstekend zwaar zijn en tóch normaal. Wel zwaar, maar eigentijds, zelfstandig denkend en oor delend en handelend, wel zwaar maar toch midden in dit moderne leven. Dat klinkt scherp, want de vrome mens en de uitwendige godsdienst wensen ongestoord de ongerechtigheid uit te leven en houden niet van op de vingers te worden getikt. Laster en verdachtmaking zijn binnen de kerk nog graag gebruikte middelen. Spreker zei dit nog eens te moeten bena drukken omdat hij zeer geinteresseerd en betrokken is bij het geestelijk leven in deze gemeente. Vervolgens dankte hij het gemeentebestuur voor de goede samenwerking. Hij wees er op, hoe de burgemeester uitmuntte door ge moedelijkheid en openstaan voor iedereen. Hij dankte de president-kerkvoogd, oud-bur gemeester B. J. van Oeveren voor de ijver en aandacht die hij aan kerkelijke zaken be steedt. Door de voor kort hoogste functie in het kerkvoogdijcollege van Nederland kon Poortvliet mede profiteren. Een apart woord had ds van Dijk voor de mannenvereniging, wier bijeenkomsten hij bizonder zal missen. Organist en koster werden voor de onver flauwde ijver dankgebracht. Een bizondere vriendschapsband was er met de ringcolle- ga's. Daaraan zullen de allerbeste herinne ringen meegaan vond de scheidende predi kant van Poortvliet. Hij wenste consulent ds J. van der Haar van Sint Maartensdijk sterkte toe bij de nieuwe verantwoordelijk heid. Blij was spreker met de aanwezigheid van de vertegenwoordigers der andere plaat selijke kerken en hij herhaalde, hetgeen hij bij intrede van ds Kok had gezegd: de kerk muren mogen dan rustig blijven staan, maar maak ze niet te dik. Ze mogen ons niet verleiden, dat we ons beter dan de ander voelen, maar alleen maar verdrieten dat ze bestaan. Hij begroette ouderling Jumelt als verte genwoordiger van de provinciale visitatie waaraan spreker ook zijn beste krachten had mogen geven.. Ds. L. G. Zwanenburg van Stavenisse heeft het voorzitterschap van de Stichting Bejaardenzorg overgenomen. Ds. van Dijk vond het een eer samen met deze collega en ds Alblas de oprichting te hebben voor bereid. De zorg voor bejaarden is een taak van de kerk. Ook in dat opzicht moeten weerstanden worden overwonnen. Mensen, die de kerk hebben verweten in het verleden te weinig warme menselijkheid en humaniteit te hebben getoond, werken fel tegen nu de kerk van de grond rijst op dat terrein. En dan wordt men zelfs nog gesteund door sommigen uit eigen kring. Spreker hoopte dat dit bejaardenwerk verder vruchten zou mo gen dragen. GEEN UITERSTEN Zich daarna tot de kerkeraad richtend, verklaarde ds van Dijk, dat haar een zware taak wacht. Voer een nuchter en realis tisch beleid. U zult moeten zoeken naar een voorganger, die niet slechts op één, maar op zoveel mogelijk punten voldoet. Doe het nooit uit angst, nooit in de wilde weg, nog minder omdat u aan anderen een hekel hebt, maar doe het met volledige zelfbeheersing. Zoek het niet in uitersten, want dat zou een ramp voor deze goede gemeente kun nen zijn. Sta open voor andere meningen, luister ook buiten de consistoriekamer. De gemeente wil worden geleid, maar dan op verstandige, gematigde, redelijke wijze, Het kan zijn dat u verkeerde raad krijgt. Het gaat echter niet om tien of twintig mensen die hun zin krijgen, want dat zijn uitersten die een ongustige invloed uitoefenen, maar om de zeer grote gematigde goedwillende middengroep in deze hervormde gemeente. Daaraan denkend betekent goede vaart. Wees er van overtuigd, zo besloot ds van Dijk zijn toepsraak, dat het niet wordt gezegd ten kwade, maar uit genegenheid voor deze gemeente. Ook was er daarom nog een apart woord voor de jeugd en de uit nodiging de pastorie te Zuilichem niet voor bij te gaan. TOESPRAKEN Hierna volgden toespraken door wethou der J. J. van der Slikke (bij uitstedigheid van de burgemeester) namens de burgerlijke gemeente, door de president-kerkvoogd oud burgemeester Van Oeveren, die zich even eens tot mevrouw van Dijk richtte (de bur gerij ziet u node vertrekken), door ds L. G. Zwanenburg namens Classis en Ring (plaats van kerk in Thoolse samenleving menigmaal besproken en dankbaar voor werk t.b.v. bejaardenzorg) door ouderling Jumelet van Bruinisse (belangrijk werk als 4 jarig visi tator provinciaal), door consulent ds. van der Haar (vernieuwing en verdieping van deze prediking geen achteruitgang), door ou derling P. J. van Houdt namens Geref. Ge meente (Gode bevolen) door ouderling J. Uyl van de Geref. Kerk. (bereidheid tot toenadering) en door ouderling C. Bijl na mens hervormde kerkeraad (afscheid door velen betreurd na rechte prediking te hebben gebracht), die de gemeente ps 121:4 liet zingen. Nog was er tenslotte een kort dankwoord van ds van Dijk aan alle sprekers om dan voor het laatst als Poortvliet hervormd her der en leraar de gemeente de zegen op te leggen. Velen maakten hierna van de gelegenheid gebruik om met een handdruk nog persoon lijk afscheid te nemen van ds en mevr. van Dijk. Een afscheidspreek en een afscheids toespraak, waarover een rustig bezinnen ook buiten Poortvliets grenzen nuttig kan zijn. Ds van Dijk was voorts kerkvisitator-pro- vinciaal en voorzitter Herv. Bejaardenstich ting, ook bestuurslid van de Prot Chr. Zie kenhuis te Bergen op Zoom en had zitting in het voorlopig streekorgaan Tholen. In de Graanbeurs te Breda werden zater dag aan de geslaagden van de Stichting Vakopleiding Smeeona diploma's uitgereikt. De smeeona, die uit het bedrijfsleven is ontstaan, verzorgt reeds 15 jaar de op leiding tot vakman in het midden- en klein bedrijf in de metaalindustrie. De geslaagden uit onze streek zijn: C. P. Fase te Sint-Annaland (construc tiewerken-lassen L. C. van 't Hof te Sint-Annaland (gezel smid-constructie-bankwerken B. Goedegebuure te Stavenisse (aspirant smid-constructie-bankwerken J. Reyngoudt te Sint-Philipsland (smid- constructie-bankwerken P. Schot te Tholen (constructiewerken- lassen). f 1.673.773,92, nadelig f 92.859,12. De re kening gaat nu naar de raadscommissie van onderzoek. Dhr. Mees: Wie zit daarin De voorzitter U, en II krijgt een oproe ping voor de vergadering. We zullen die zelfs uitstellen indien U verhinderd bent. TROTTOIRS IN MOLENSTRAAT Tijdens de rondvraag zegt de voorzitter dhr. C. Aarnoudse toe, dat zal worden nage gaan wie moet zorgen voor de herplaatsing van de erfafschedingen in de Coentjesweg. Weth. J. Aarnoudse klaagt over het trage tempo bij de afwerking van de Molenstraat en dhr. A. M. van Engelen vraagt wat er gebeurt met degenen die weigerden een strookje van hun voortuin af te staan voor de verbreding van de Molenstraat. Wordt dat procederen en kan de gemeente van de schadevergoeding de extra kosten aftrekken die ze maakte om het trottoir in een boog om die tuintjes heen te leggen? De voorzitter anwoordt te hopen dat ook de enig over geblevene van de groep aanvankelijke wei geraars nog van gedachten zal veranderen. Mocht het tot een onteigening komen dan zal aan het kostenverhaal de nodige aan dacht worden geschonken. I Daarna sluiting. Al kwam de samenvoegingskwestie de zelfde avond nog in twee andere thoolse gemeenten aan de orde, in Poortvliet had men daarvan toch de primeur. Alle leden waren donderdagavond 23 september jl. om 8 uur in de raadszaal, waar de voorzitter na ambtsgebed het enige agendapunt aan de orde stelde: de gemeentelijke herindeling. Het dagelijks bestuur had de leden, zoals in de andere gemeenten uitvoerig geinformeerd door alle hierop betrekking hebbende be scheiden toe te zenden. En daarmee ook de conclusie van b en w om het voorstel van gedeputeerde staten tot het vormen van één thoolse gemeente af te wijzen. De mo tieven voor deze afwijzing hebben we reeds uitvoerig onder de aandacht van de lezers gebracht. OPHEFFING DOET PIJN Als eerste krijgt wethouder J. J. van der Slikke (c.h.u.) het woord, die ook namens zijn collega wethouder G. K. Krijger (a.r.) spreekt. „De zelfstandigheid van de gemeen te gaat ons zeer aan het hart. Meer dan 25 jaar hebben we dit werk uit grote liefde voor het dorp verricht. Daaronder moeilijke perioden, als de innundatie, evacuatie en her stel. Het was een vreugde op eerlijke ma nier voor het welzijn van de gemeente te kunnen werken. Na wat er mogelijk was in de afgelopen jaren, doet het voorstel van g.s. om de zelfstandigheid van de gemeente op te heffen,, pijn Wij vrezen dat het op gaan in een groter geheel ten koste van de plaatselijke belangstelling zal gaan en daar mee veel goeds verloren. Uit de grond van mijn hart hoop ik, dat de gemeente zelf standig zal blijven," aldus wethouder van der Slikke. ALLES IN HET WERK STELLEN De heer P. J. van Houdt s.g.p.) wijst op het grote gewicht van deze zaak. Zit er nu werkelijk voordeel aan zo'n samenvoeging? De belangen van de gemeente zijn toch steeds goed behartigd. Spreker kan over de toekomst niet gerust zijn. In een grote gemeente ontbreekt het aan bestuurders, die bekend zijn met de plaatselijke omstandighe den. De verzorging van de kernen zal in het gedrang komen. Er moet zoveel mogelijk gedaan worden, vindt de heer Van Houdt, om de zelfstandigheid der gemeenten te hand haven. De belangen van onze gemeente zijn altijd goed tot hun recht gekomen. Hij kan zich met het voorstel van b en w volledig verenigen. De voorzitter informeert nog even of de heer Van Houdt met de vraag over voordeel doelt op de financiële kant, wat laatstgenoemde bevestigend beantwoordt. NIET EENS TIJD VOOR BEZINNING De heer D. Uyl (a.r.) acht het begrijpe lijk, dat niet onder alle omstandigheden de zelfstandigheid van een kleine gemeente ge handhaafd kan blijven. Gehuchten onder de rook van grote steden lossen daarin op. Maar op Tholen is de situatie geheel anders Hier hebben alle gemeenten duidelijk een eigen kern met behoorlijke verzorgingscentra en voldoende ontwikkelde sociale en cultu rele omstandigheden. Elke kern heeft een eigen geaardheid en inslag. Spreker toonde met voorbeelden uit de afgelopen tien jaar duidelijk aan, dat het aan bestuurskracht niet ontbrak. Vaak hangt dat echter samen met het beschikken over voldoende finan ciële middelen (denk maar aan Rotterdam) Ook wat de ruimtelijke ordening betreft, be hoeft geen vrees te bestaan vond de heer Uyl Elke gemeente heeft nog veel ruimte die goed besteed zal worden. Hij wees de sa menvoeging af. De tijd zal leren of het in de toekomst noodzakelijk wordt. De argu menten van g.s. zijn echter vaag en het overgrote deel van de bevolking is tegen samenvoeging. Spreker zou het democrati scher vinden, wanneer over dergelijke be langrijke zaken een referendum onder de plaatselijke bevolking gehouden zou worden. Nu komt het onverwacht en is er geen tijd voor behoorlijke bezinning, zo besloot de heer Uyl zijn motivering tot afwijzing van het voorstel g.s. TOT EEN NUMMER GEDEGRADEERD De heer M. J. Geuze (c.h.) herinnert er aan ,hoe gedeputeerden in 1961 nog volop bezwaren aanvoerden om niet tot één thool se gemeente te komen. Nu blijken die bezwa_ ren er plotseling niet meer te zijn. Spreker vindt dat er niets is veranderd. Dezelfde bezwaren zijn er nog. Daarnaast zijn de mo tieven, welke gedeputeerden aanvoeren, zeer aanvechtbaar. En daarbij weigert het provin ciaal college ook nog een jaar opschorting. Dat is bizonder teleurstellend. De heer Geuze verwacht financieel geen enkel voordeel van samenvoeging. En de ge meenten zijn stuk voor stuk volop in staat de toekomstige mogelijkheden te benutten. Tot dusver was het ook mogelijk nuttige gemeen schappelijke regelingen tot stand te bren gen. Dat de stormachtige ontwikkeling na de watersnood een krachtiger bestuursappa raat vereist, wijst spreker van de hand en toont met voorbeelden aan, wat er de laat ste 10 jaar zoal in Poortvliet tot stand werd gebracht als verbouw gemeentehuis, vereni gingszaal, 2 nieuwe scholen, een sportzaal sportterrein, rioolzuiveringsinstallatie en een goed bestrate en verlichte gemeente. Nee, al dus de heer Geuze, het voorstel van gedepu teerden gaat me veel te ver. Hoe groter het ambtelijke apparaat wordt hoe meer de mens tot een nummer wordt gedegradeerd. ANDER GELUID De heer D. M. Bijl (p.v.d.a.) wijst er op, dat het zijn collega's bekend is, dat hij een andere visie heeft en dan ook een ander geluid zal laten horen. Hij wil niet gaan afbreken wat voorgaande sprekers over de voorzieningen der gemeente hebben opge somd. Er is inderdaad heel wat tot stand gekomen. Maar het komen tot meer concen tratie acht hij een noodzaak. Men ziet het in het gehele maatschappelijk leven en ook de thoolse gemeenten zullen daaraan niet kunnen ontkomen, Misschien dat het niet minder gaat kosten, maar men heeft wel een betere financiële armslag. Een specialisatie t van de administratieve afdelingen zal het mogelijk maken, dat de ambtenaren tot een betere dagtaakverdeling kunnen komen en men zal daartoe volledig bevoegde krachten kunnen aantrekken. POLITIEK ZUIVERDER De heer Bijl vond samenvoeging ook van belang, omdat bij verkiezingen voor één thoolse raad de zaken in politiek opzicht veel j zuiverder komen te liggen. In kleine ge meenten domineren vaak persoonlijke be langen en persoonlijke voorkeuren. Er zijn plaatselijke groeperingen die niet onder een duidelijke politieke naam uitkomen. Het ge halte van de nieuwe gemeenteraad kan veel beter zijn door de noodzakelijke selectie dan van de huidige raden. Zeker, er zijn ge voeligheden, vooral bij de ouderen, die het verworvene graag behouden en dat kan spreker zich ook indenken, maar de komen de generatie zal daar geen erg meer in heb ben. De heer Bijl verwachtte voorts van de recreatie, waneer dat door zeven gemeenten moet worden aangepakt, weinig heil. Dit is een zaak welke één bestuur moet behartigen Zo zijn er nog verschillende andere dingen, waarvoor het nuttig zal zijn, dat één be stuur kan optreden. De heer Bijl besluit zijn betoog met de verklaring, dat hij kan instemmen met het voornemen van g.s. tot het vormen van één thoolse gemeente. AFSTAND TE GROOT Tenslotte sluit het tweede s.g.p. lid de heer J. P. van der Male zich aan, bij hetgeen door zijn fractiegenoot Van Houdt is opgemerkt. Hij ziet geen voordeel voor Poortvliet in de samenvoeging. De afstand tot de burgers wordt te groot. Het is een groot goed bij de eigen burgemeester in de eigen woon kern terecht te kunnen. Daarmee heeft ieder lid dan het zijne over de samenvoeging gezegd en brengt burge meester Van Doorn het voorstel van b en w om de plannen van g.s. af te wijzen in stemming. Dit werd met 6-1 aangenomen. Tegen stemde de heer Bijl. Daarna sluiting. (Voor elke ingevulde oplossing aan ommezijde briefkaart 1 postzegel van 25 cent bijplakken naast de postzegel van 10 cent (binnenland). Adresseer aan: Pers-Puzzelcompetitie, postbus 35, Utrecht Bergen op Zoom Het was in volle kerk, dat ds, J. van Dijk zondagavond afscheid nam van Poortvliet na een vijfjarige ambtsperiode aldaar. Naast de talrijke gemeenteleden ook de ringcollega's, vertegenwoordiger van classis, van plaatselijke andere kerken en van andere streek- college's. De scheidende predikant heeft het zijn gemeente, waar hij, naar hij opmerkte, vijf heel goede jaren had, nog eens duidelijk Voor gehouden, dat het verkeerd doet zich door mensen te laten over heersen, die niet wensen open te staan voor de ruimte van de liefde van Christus. Wacht u voor uitersten, waarschuwde deze predikant („en ik doe het uit genegenheid en bezorgdheid voor en over u"), die naast theoloog al meerdere malen blijk gaf van een doorwrocht inzicht der thoolse sociologie. Mogelijk heeft die waarheid wat scherp geklonken, maar dan tegelijk ook oprecht, tegelijk ook wakker schuddend, tegelijk ook vermanend, tegelijk ook de problematiek onderkennend, tegelijk ook om het ten nutte te maken en daarom tegelijk ook liefdevol.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 4