WEKBLAD VOOR HET ElLflKD THOLEN EN ST.FILIPSLOND Rijks- Troonrede Tholens „Troonrede" WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De redaktie legt u deze week voor RAADSVERSLAG THOLEN Urgentie rioolwaterzuivering stijgt met elke klaargekomen nieuwe woning In principe bereid tot gezamelijke deelname behartiging recreatieve ontwikkeling Eendrachtgebied Werkplaats A.V.O. kan 4 oktober starten Krediet voor Thools rapport Franse tuinders bezochten Tholen Als de „peeslik" komt DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG 21c jaargang No. 45 23 september 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g.531 Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkassokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het staatsstuk, dat beter bekend is on der de titel Troonrede, is jaarlijks een be langrijke en belangwekkende samenvatting van hetgeen wat mogelijk bleek en wat men in de nabije toekomst denkt te kunnen ver- wezelijken. Van de troonrede 1965 mag wor den gezegd, dat ze minder nog dan tevoren om de feiten heendraait. Kort en krachtig gezegd waarop het staat. Met daarin duide lijk „kopjes" ten aanzien van de woning bouw, de wegenbouw, het onderwijs, recre atie, volksgezondheid. Het zijn echt die pro blemen, waarmee als het ware iedereen op zijn tijd van doen heeft. En daarom ook zeer velen aanspreken. Nu wordt van een individuele belasting controle gewoonlijk gezegd, dat het altijd geld kost, hoe zeer men te goeder trouw, hoe nauwkeurig men te werk ging. Dat be tekent in feite een waarderend klopje voor de betreffende ambtenaar, al zal het zelden zo bedoeld zijn. Iets dergelijks mag van een Troonrede worden opgemerkt, dat gaat geld kosten. Als men er iets anders van verwachtte, heeft men ijdele hoop gekoesterd. Hoe kan men rekenen op meer gemakken, betere wel vaartsverdeling, genoeglijker ontspanning en wat dies meer zij, zonder dat men er voor in de beurs moet. In de troonrede is er geen doekjes om gewonden. De overheid blaakt van ijver nog meer te doen voor 't volk, maar ergens moet dan het geld vandaan komen. Ook die wegen zijn duidelijk gemaakt. En men kan er over denken, hoe men wil, het zijn lang de slechtste wegen niet. Duurdere auto's, duurdere benzine, duurder roken, duurder drank, duurder radio en t.v. duurder tex tiel. Zonder dat hierbij ergens ook de le vensstandaard wordt geraakt gaat het niet, maar het merendeel ervan mag men toch onder de luxe rangschikken. Een luxe die als het dan werkelijk moet, wat kan worden getemperd. Vermoedelijk nog ten nutte van lichaam en geest. Nee, ontevreden mag men niet zijn over deze troonrede, juist omdat ze de kaarten duidelijk op tafel legt. Van een geheel ander laken is het pak der Thoolse Troonrede van deze week. Onze gemeentebesturen staan er voor hun mening kenbaar te maken over de gemeentelijke her indeling ofwel de samenvoeging tot één Thoolse gemeente. Een bizonder moeilijke beslissing. De colleges van burgemeesters en wethouders hebben ten aanzien daarvan gezamelijk een pre-advies uitgebracht, dat we deze week dan maar de thoolse troon rede noemen. Hoe men ook over deze sa menvoeging moge denken, men kan het van de colleges begrijpen, dat ze teleurgesteld zijn door de strakke houding van gedepu teerden na het billijke verzoek om enige op- schortng teneinde een zo ingrijpende zaak van alle kanten te belichten, alvorens tot een conclusie te kunnen komen. Het is on juist wanneer gedeputeerden hierin niet an ders willen zien, dan een onnodig rekken van de procedure. Na al die eeuwen en met noch een Reimerswaalplan, noch een bizonder snelle ontwikkeling van de nabije kernstad in het verschiet, kan dat ene jaar van geen betekenis zijn. Daarentegen was het wel van betekenis voor de thoolse bestuurders, al was het al leen maar vanwege de voldoening, dat in het belang van de streek gedaan was, wat mogelijk bleek om een gefundeerde visie te krijgen. Zelfs al zou het rapport en men kan moeilijk anders verwachten aan leiding geven tot tweeërlei opvatting. Maar dat niet zonder verrijking van de kennis op dit terrein. En nu zullen dan de raden zich laten ho ren. Mag men aan dat oordeel grote waarde toekennen, zowel aan het ja als aan het nee? Een nee, omdat men het maar bij het oude, vertrouwde wil laten en een ja, omdat men graag aan vernieuwing meedoet? Mogelijk ziet de provinciale overheid het slechts als een formaliteit. Daarom dan te meer be grijpelijk, dat de raadsleden zich wat opge laten voelen. Zowel voor- als tegenstander van samenvoeging. Oók de voorstander is het door deze houding moeilijker gemaakt. Ook hij zal de redelijkheid van een nadere bestudering inzien, al denkt hij mogelijk an ders over de resultaten daarvan. Aan de uitkomst van de besprekingen door de raden over deze samenvoeging twijfelen we niet. Maar dat kan nauwelijks voldoe ning geven. Omdat om met het meren deel van de thoolse college's te spreken „spoed en zorgvuldigheid zich ten deze niet wel laten verenigen." Het zeldzame geval deed zich maandag avond 20 september jl. voor, dat er op de publieke tribune van de thoolse raads zaal levendige belangstelling bestond voor de om half negen gehouden openbare ver gadering. De hervormde predikant ds. E. M. Bakker had als voorzitter van de jeugd club de leden (jongens en meisjes uit Tho len) meegebracht om deze democratische uiting van ons maatschappelijk bestel eens persoonlijk bij te wonen. Een goede gedach te, ook al is niet elke agenda even interes sant om een juiste indruk te krijgen. De her vormde jeugdclub weet nu in elk geval hoe het toegaat op een raadsvergadering en het kan de belangstelling en waardering (kri tiek mag ook) voor onze bestuurders alleen maar doen toenemen, wat tegelijkertijd een toenemende interesse voor de woonplaats be tekent. Om nog even op dit commentaartje voort te borduren zou het lang niet gek zijn wanneer juist deze weken in alle gemeenten een levendige belangstelling, ook van jon geren zijde aanwezig was, nu alle thoolse raden de gemeentelijke herindeling lees samenvoeging gaan behandelen. Voor deze thoolse raad was de heer Te Pas verhinderd. De heer J. M. Berrevoets (gem. belang.) had enkele vragen naar aan leiding van de ter goedkeuring voorgeleg de notulen. Hij was blij, dat de schuur van Hoogerheide was gesloopt en informeerde voorts naar de verstrekte vergoedingen, ook in verband met verlichting, enz. Tenslotte kon de voorzitter, burgemeester J. E. van Boeijen hem toegeven, dat destijds inderdaad bij aankoop van gronden bij het industrieterrein een perceeltje opnieuw was gekocht, dat reeds aan de gemeente toebe hoorde. Althans, dat dit dreigde te gebeuren Er waren een hele rits goedgekeurde raads besluiten, die voor kennisgeving werden aan genomen. Verder waren er subsidie-verzoeken van het Zeeuwse Wit Gele Kruis, het Natio naal Centrum voor Amateurtoneel, het Le ger des Heils, de Nederlandse Kampeerraad Revalidatiestichting, gymnastiekver. „Olym- pia", Stichting Zeeland, het Astmafonds, ver eniging Kinderhulp, Pro Rege en de Zon nebloemstichting, welke alle bij de begroting 1966 nadere aandacht zullen krijgen. BUSHALTE Meegedeeld werd dat de verkoop van 755 m2 grond aan de ZLM door gedeputeerden is goedgekeurd. De heer M. van der Sande (gem. belang) had in gedachten een ge deelte van die grond eigenlijk bestemd voor plaatsing van een overdekte bushalte. Nu het nieuwe thoolse stadsgedeelte allengs gro ter wordt, verdient het aanbeveling, dat in die hoek een dergelijke voorziening komt. De voorzitter vind 't wel een juiste gedach te. Het is ook nu nog niet uitgesloten, meent hij, dat er daar plaats voor overblijft. Hij wil het graag eens laten bekijken. A.V.O. WERKPLAATS Goedgekeurd is eveneens de verhuur van een gedeelte der voormalige openbare lagere school aan het algemeen bestuur van de centrale werkplaats „De Bevelanden" jte Goes. Deze dependance van de A.V.O.- werkplaats zal waarschijnlijk 4 oktober a.s. reeds starten. Verder is er de ministeriele mededeling dat tot 1 oktober a.s. uitstel wordt verleend om de mening over de samenvoeging van gemeenten op Tholen kenbaar te maken. In dit verband vult de voorzitter aan, hoe inmiddels gedepueerde staten van Zee land berichtten, dat aan het verzoek tot op schorting van de procedure met een jaar niet zal worden voldaan. Dit betekent, dat deze zaak met spoed besproken moet wor den. Inmiddels hebben b en w een pre-advies opgemaakt (zie ook elders in dit nummer) dat aan de leden ter hand wordt gesteld. Besloten wordt op donderdagavond 23 sep tember weer bijeen te komen voor behande ling van de samenvoeging gemeenten. DE URGENTIE VAN DE RIOOLWATERZUIVERING De heer Berrevoets had verwacht, dat er bij de ingekomen stukken ook een brief zou zijn van het Waterschap Tholen. De voorzitter antwoordt dat deze was gericht aan burgemeester en wethouders. Het houdt verband met de afvoer van het thoolse riool water via de waterschapsleidingen, waarte gen het waterschap bezwaar maakt. De voorzitter merkt op, dat het een gecompli ceerde kwestie is, waarbij men het Water schap volkomen gelijk moet geven, maar wat thans nog moeilijk oplosbaar is. Deze i brief is mede een wapen" in de hand van het gemeentebestuur om er bij de hogere instanties met te meer redenen en klem op te kunnen aandringen gelden beschikbaar te stellen voor een rioolwaterzuiverings instal latie. De heer Berrevoets is hiermede nog niet tevreden. Hij vindt dat deze zaak zeker de raad, ja de gehele gemeente aangaat. Hoe lang moet dit alles nog gaan duren? Er ko men steeds meer mensen wonen in Tholen en elke aangesloten woning op het huidige stelsel betekent een verergering van de onge wenste toestand. De voorzitter is het daarmee eens en weer dat de raad er zo over denkt. Het dagelijks bestuur zit in deze heus niet stil. Telkens weer wordt er bij provincie en rijk op ge hamerd. We zijn er in vroegere jaren naast komen te zitten, toen verschillende gemeen ten gebruik maakten van de mogelijkheid tot uitvoering van D.A.C.W. (werkloosheids) verband. Eer men ter plaatse de plannen daartoe zover had, was er geen werkloos heid meer, integendeel een overspanning van de arbeidsmarkt, die nog steeds voortduurt. En daarmee is de verbetering van het riole ringsstelsel in de nog resterende gemeenten dus ook in Tholen, heel wat moeilijker ge worden. Het gaat om zeer hoge bedragen. Thans wordt bestudeerd hoe het onder de wet financiële verhoudingen rijk-gemeenten kan worden ondergebracht. Maar het is zover nog niet en daarom kan ik voor de nabije toekomst de gemeente weinig hoop geven. Wees er echter zeker van, dat het bij ons aan de top van de urgentie staat genoteerd. De heer C. Boender (s.g.p.) merkt op, dat hij toch ook nieuwsgierig is geworden naar de inhoud van deze brief en het daar om ook wel met dhr. Berrevoets eens is, dat een behandeling in het openbaar nuttig is. Overigens weet hij niet wat met deze brief precies wordt bedoeld. De voorzitter antwoordt dat de inhoud er op neerkomt, dat het Waterschap bezwaar maakt tegen bestendiging van de huidige riool waterafvoer naar de waterschapsleidin gen. Het bestuur wil graag zien, dat hieraan een eind komt en wij willen dat niet minder graag. We kunnen alkaar in dit opzicht een hand geven. Ook wethouder H. Jansen (a.r.) vult nader aan, dat dergelijke brieven mede een argumentering zijn om de urgentie te laten blijken. De heren Boender en Berrevoets zouden deze brief graag a.s. donderdag willen be handelen in de dan weer te houden openbare raadsvergadering en de voorzitter zegt dat hiertegen geen bezwaar is. Voorstellen tot vaststelling van een nieu we verordening straat- en rioolbelasting, een wijziging van de brandassurantieverordening een nieuwe verordening reinigingsrechten en van bouwterreinbelasting zullen eerst wor den onderzocht door een commissie uit de raad, bestaande uit de heren C. L. M. v. d. Berge (s.g.p.) W. K. Quist (c.h.u.) en de al eerder genoemde heer Berrevoets. Ter nadere illustratie zij opgemerkt, dat over het vijfjarig tijdvak 1960 tot en met 1,964 een straat- en rioolbelasting is ont vangen f 123.682.22 en dat werd uitgege ven voor onderhoud riolering, verlichting onderhoud en vernieuwing straten en pleinen f 248.171,40 dus ruim een ton meer dan aan deze belasting werd ontvangen. Een wijziging van de heffing keurlonen nu gedeputeerden geen verhoging wensen bij noodslachting wordt een hamerstuk. Aangegaan wordt een geldlening van f 352.000.- met de Bank voor Ned. Ge meenten, looptijd 25 jaar rente 6 pet. Aangeboden wordt ter onderzoek de re keningen 1963. Verkoop van grond, hoofdza kelijk bestemd voor woningbouw wordt aan het college van b en w gedelegeerd.. De heer A. Schot Visstraat 9 vraagt huur of koop van een strookje grond, gelegen achter zijn perceel grenzende aan de tuin van het ver enigingsgebouw Brugstraat 16. B. en w. willen niet verder gaan dan verhuur. Het gaat om 16 m2 tegen een huurprijs van f 2.50. In dit verband wijst de heer Berre voets op het gevaarlijke hoekpand aan de Visstraat, terwijl ook de heer Van der San- de de situatie daar riskant vindt. B en w zullen dit nader bekijken. Na vertrek van mr A. J. van der Hoeven stond de woning Botermarkt 9 een tijdje leeg. Ze werd per 15 augustus jl. tijdelijk verhuurd aan de ulo-leraar H. Venekamp B en w stellen voor deze verhuur te besten digen aan genoemde leraar tegen f 84 per maand. De heer Boender begrijpt er uit, dat het een tijdelijke verhuur is en dat er geen verbeteringskosten aan de woning worden gemaakt, hetgeen de voorzitter bevestigt. Aan de ulo school is een vakature van een vaste leerkracht. Drie sollicitanten kwamen af op de oproeping. Voorgesteld wordt de reeds tijdelijk werkzame H. Venekamp in vaste dienst te benoemen. Hij krijgt algemene stemmen bij de schriftelijke verkiezing. Na het door ziekte ongeschikt verklaren voor de dienstbetrekking wordt aan de baas- fitter van het gasbedrijf R. de Groot eer vol ontslag verleend. In wederzijds overleg werd de pensioenregeling volgens de gel dende normen vastgesteld. Als leden van de woonruimtecommissie worden herbenoemd de heren F. Verduit, A. J. v. d. Berge, M. van Halst, G. v. d. Linde en M. van der Sande. Plaatsvervan gers zijn P, J. Drooger, C. L. M. v. d. Ber ge, W. K. Quist, W. Geluk en D. J. v. de Velde. Vastgesteld wordt de vergoeding voor het bijzonder vakonderwijs over 1964 (school Hofstraat) De werkelijke uitgaven beloning vakonderwijzeres bedroegen f 198.95, waar door na ontvangen voorschot de school nog f,23.95 te goed heeft. Voor de Eben Hae- zerschool (vml. school Doelweg) is het in aanmerking komend bedrag bepaald op f 7507,31 en voor het v.g.l.o. op f 922.68 De school heeft nog f 1388.77 te goed. Besloten wordt tot garandering rente en aflossing van een hypothecaire geldlening voor woningbouw door G. M. Minheere te Tholen, J. L. Landa te Bergen op Zoom en H. P. C. Oostvogels te Bergen op Zoom. PLAN VOOR UITBREIDING BEBOUWDE KOM Voor het maken van een plan in onder delen voor uitbreiding van de bebouwde kom der gemeente omvattende het gebied ingeslo ten door de Provinciale (post) weg - Molen weg - Gemaalweg - Zwarteweg - Oudeland- sedijk wordt een voorbereidingsbesluit ge nomen, zodat men ook daar maar niet kan bouwen, hoe en wat men wil. STUDIE OVER THOOLSE MOEILIJK- EN MOGELIJKHEDEN Met het oog op het verstrekkend voorstel van gedeputeerden tot samenvoeging der thoolse gemeenten, werd in een gezamenlijke bijeenkomst van de thoolse raden te Scher- penisse besloten tot het laten opmaken van een rapport over Tholen door de ver eniging van Ned. Gemeenten. Daartoe vraagt b en w thans de raad een bedrag van f 3600.te voteren. De heer Berrevoets zou dit voorstel maar willen aanhouden tot donderdag de raad zijn mening kenbaar maakt over de samen voeging. De voorzitter meent dat dit er niet direct bij betrokken behoeft te worden. Het on derzoek toch maar door laten gaan. De raad zal immers nogmaals worden gehoord over de samenvoeging bij het voorontwerp van wet en ook om andere reden is er wel be hoefte aan een nadere wetenschappelijke studie over Tholen. Er is eigenlijk geen enkel aanknopingspunt De heer Berrevoets vermoedt dat de sa menvoeging toch wel doorgang zal vinden, maar wil dit rapport niet kelderen. De voorzitter vult nog aan, dat geen van de gemeentebesturen veel weet over de argu menten die door gedeputeerden inzake de samenvoeging worden aangevoerd en daar over ook niet veel kan weten. De heer M, van der Sande is er van over tuigd, dat 90 pet van de thoolse bevolking tegen samenvoeging is en er wel meer dan een gulden voor over zou hebben zelfstandig te blijven. De voorzitter onderschrijft dat het dan in derdaad een „koopje" zou zijn. De heer D. J. van der Velde (alg. belang) vindt het maar een groot bedrag, dat voor een derge lijke studie op tafel moet komen. We moeten toch al telkens de belastingen verhogen en dan nu weer zo'n bedrag gaan uitgeven. Hij is er niet enthousiast over, al wil hij dan geen spelbreker zijn. HET GAAT OM MENSEN De voorzitter meent dat men de samen voeging toch niet mag onderschatten. Het gaat om een levensgemeenschap van mensen, het gaat om een zijn of niet zijn van de ge meente. Daarover te moeten beslissen eist toch zeker wel een gefundeerd oordeel. De heer Quist vreest dat het straks toch weer meer zal kosten, dan nu wordt ge vraagd, maar dat acht de voorzitter een overdreven zorg. Een open Staatsstuk En een thoolse troonrede" Deze en komende dagen geven thoolse gemeenteraden hun mening over samenvoeging Pre-advies van vrijwel alle college's is afwijzend Urgentie thools rioolwaterzuivering stijgt ten top W.H.S. noteerde eerste competitiepunten Vooruitgaan is belangrijk Rechtuitgaan is belangrijker Wethouder J. v. d. Velde (c.h.u.) vindt dat men toch moet doen, wat men kan om te behouden wat men heeft. De voorzitter herhaalt dat het rapport be doeld is tot het verkrijgen van een beter, een juist inzicht. We krijgen wel eens de indruk, aldus de burgemeester dat niemand daaromtrent enig inzicht heeft. Hoe kan men dan toch tot een zo ingrijpend iets besluiten. Hierna kan de raad er zich mee vereni gen, dat het gevraagde bedrag voor het rap port op tafel komt. UITBREIDING STRAATVERLICHTING De openbare straatverlichting voldoet in Tholen niet meer aan de eisen van deze tijd vinden burgemeester en wethouders. Daar om werd overlegd met de PZEM. Een rond gang door de gemeente toonde aan, dat er nog minstens 92 lichtpunten moeten bijko men of worden verplaatst. Deze voorzienin gen vragen een investering van f 43.845. Via huurvergoeding zou het de gemeente op f 4292.08 per jaar komen te staan. Daar bij worden de exploitatiekosten (stroomver bruik en onderhoud) op f 4122.57 per jaar geraamd. B en w vragen voor dit alles een krediet van f 8414.65 voor huurvergoeding aan de PZEM en exploitatiekosten. De raad acht het evenzeer nodig, dat er een betere verlichting komt en kan daarmee dan ook instemmen. De heer Van der Sande informeert of daartoe ook de verlichting in de nieuwe woonwijk behoort. De voorzitter anwoordt dat dit weer een aparte zaak is. De heer van der Sande dringt er op aan, daarvan ook spoedig werk te maken. Er wonen daar al heel wat inwoners en de donkere tijd staat voor de deur. De voorzitter erkent dat ook daarbij haast geboden is. ONTWIKKELING EENDRACHTSGEBIED Het duurt niet meer lang of er wordt een begin gemaakt met de werken voor de nieu we vaarweg tussen Schelde en Rijn. Daartoe wordt ook het tracé van de Eendracht ge corrigeerd. Een grote hoeveelheid specie (klei) komt ter beschikking welke elders moet worden geborgen. Rijkswaterstaat wil daarmee tegelijkertijd wel de belangen van natuurbescherming en recreatie dienen. Daarom maakte de Grondmij een plan-ont werp waarin de berging van specie is opge nomen. Het schijnt dat van rijks- en pro vinciale instanties medewerking is te ver wachten. Nodig zal daarbij ook zijn een vorm van samenwerking van de hierbij be trokken „Eendracht"gemeenten. Op korte termijn dient daaromtrent het overleg te worden geopend. Tholen behoort daar van zelfsprekend ook bij. Aan de raad wordt daarom thans gevraagd zich in principe bereid te verklaren deze doelstellingen teza men met andere gemeenten te willen behar tigen en een samenwerkingsregeling aan te gaan. Te zijner tijd zo voegt de voorzitter aan het pre-advies toe zullen dan nadere voor stellen worden gedaan. De heer Boender zegt zich daarmee in principe wel te kunnen verenigen, maar volle vrijheid wenst hij ten opzichte van zijn me ning bij de definitieve voorstellen. Ook de heer Berrevoets spreekt zich in die richting uit. De voorzitter onderstreept die volle vrijheid. Zonder hoofdelijke stem ming wordt hierna genoemd principebesluit genomen. De verhuur van de percelen Hogewal 7, Kerkstraat 11, Verbrandestraat 14 en Hoog straat 59 worden aan b en w gedelegeerd. RONDVRAAG De heer Berrevoets had reeds eerder met ontsteltenis kennis genomen van de verplaat singskosten (verhuiskosten) van de oud-bur gemeester. De voorzitter antwoordt dat dit zuiver volgens de richtlijnen is toegekend. De heer Berrevoets vindt het wat ongeli miteerd. Men kan wel naar Amerika willen verhuizen en de gemeente daarvoor laten betalen. De voorzitter herhaalt dat het een wettelijke verordening is. De heer Berre voets constateerde verder, dat er nog geen doorbraak plaats vond bij de Molenvlietse- straat. De voorzitter antwoordt dat de onder handelingen voortduren. De heer Van der Sande zou willen, dat het Bosje werd ver fraaid. de paden van grind worden voorzien en de bebossing wat lichter werd gemaakt. Ook de heer D. J. van der Velde blijkt geporteerd voor een bloemrijker geheel. De voorzitter anwoordt dat deze zaak juist is bekeken met Staatsbosbeheer. Er zal dien aangaande ter zijner tijd dus wel wat op de raadstafel komen. Daarna sluiting. Bijna 50 Franse vollegrondstuinders brach ten met hun vrouwen op 14 september een bezoek aan ons eiland. Ze werden rondgeleid door de heer B. Ba- ijense van de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst. Ze bezochten het bedrijf van J. M. den Braber te Stavenisse en L. Hage te Sint Annaland om de verschillende teelten te be kijken. Verder gingen ze naar het loonbe drijf van A. Rijnberg te Sint Annaland voor het bekijken van diverse werktuigen. Na de middag werd een bezoek gebracht aan de veiling te Sint Annaland en het koelhuis De Houwer" te Scherpenisse. Deze groep was afkomstig uit Bretagne en stond onder leiding van Ir. Andrae. Ze telen daar o.a. bloemkool, artisjok, peen, vroege aardappels, uien en prei. Ze intereseerden zich bizonder voor de teelt en bewaring van uien, de teelt van vroege aardappels en bloemkool, het veilingsysteem en de coöperaties. Toegegeven ook zonder dat er bieten aan te pas zijn gekomen, was er dit jaar al heel wat „slik" op en rond de akkers. Maar in de tijd van de bietencampagne is het een normaal iets. En die bietencampagne staat aan de start. Puttershoek vraagt de eerste levering op 28 september, een week later volgen de VCS en CSM. Al zijn de verwachtingen met betrekking tot de suikergehalte niet hoog gespannen, deze week vol zon is nog van groot belang. Vorig jaar verwerkten de Nederlandse suikerfabrieken ruim 4 miljoen ton bieten Ook onze streek zorgt daarbij voor haar deel. De bietenuitzaai is dit jaar groter dan in 1964, nl. 91.815 tegenover 79.134 hectare Nog een waarschuwing. Als het werkelijk „bietenslik" gaat worden, denk om de toe nemende kansen op ongevallen bij glibbe righeid op de akker met de apparatuur ook, op de wegen. De vervoerders weten, dat ze de wielen voor het de openbare weg opgaat, eerst dienen te reinigen. Een slippertje ligt soms aan een klein hoopje. dr P. J. Duinker Tholen tel. 01660-500 of 458 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 HOOGWATER week van 26 sept. t.e.m. 2 october Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 25 sept. Nieuwe Maan te 6.30 uur 3 oct. Eerste Kwartier te 16.00 uur 4.30 uur en 16.50 uur 5.18 17.30 .5.55 18.05 6.30 18.44 7.05 19.15 7.40 19.55 8.20 20.44

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1