WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOIEN EN ST.FILIPSLAND Gave en opgave Onvoorstelbaar MAFT) Plaatselijk nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOISE COURANT Dertienjarige Sint-Annalandse l.t.s.er onder vrachtwagen gedood De redahtie legt u deze week voor RAADSVERSLAG SCHERPENISSE Inrichtingskrediet voor nieuwe kleuterschool Raad eens met streekstandpunt tot opschorting procedure gemeentelijke samenvoeging Verhuur gemeentewoning zat niet zo lekker Op de fiets van school naar huis Ook u kunt de b.l.o. school bezichtigen DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 21e jaargang No. 44 16 september 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Re~ul'f;" Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkassokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het leven is een gave. Men zal dit moei lijk kunnen ontkennen. Bij de geboorte van de mens wordt in normale omstandigheden met blijdschap vermeld, dat het leven werd geschonken. Een gave Eenmaal geschonken, de gave ontvangen, wordt het leven een opgave. Men wordt opgevoed en groot gebracht om de opgave te kunnen vervullen. Ieder krijgt met het leven een opgave. Achter ons ligt het seizoen, waarin een groot deel van ons volk even pauzeerde. De vakantietijd ligt achter ons, De school deuren zijn één of al meerdere weken open. Het bedrijfsleven draait weer met volle be zetting. Nog even terugblikkend mag met dankbaarheid worden vermeld, dat zo heel velen voor een week of meerdere van huis waren, maar daar weer veilig terugkeerden. Inzonderheid voor de thuisblijvers brengt ook de vakantietijd spanning teweeg. En is men gelukkig alles weer bij elkaar te zien. De (verkeers)gevaren, dagelijks aanwezig, lijken zich juist in die periode te vermenig vuldigen. Daarom mag best even bij de be houden terugkeer worden stilgestaaan. En nu is er het nieuwe seizoen. Elk jaargetij heeft zijn aparte bekoring. Ook al verkiest men de zon hoog aan de hemel. En ook na jaar en winter vragen ieder op zijn terrein aan de opgave van het leven te voldoen. Bestuurders en colleges slaan de zakboek jes vvtei open. Veiyauciii.gen tn tuide re* bij eenkomsten worden vastgesteld. Het leven is namelijk geen „kant-en-klaar" opgave. Men moet er zelf wat van maken. Men moet steeds blijven bouwen, opbouwen. Daarom behoeft de opgave nog niet on aangenaam te zijn Zelfs een vakantie periode kan niet blijven duren. Het gemakke lijke schenkt geen bevrediging, de overwin ning van het moeilijke wel. Het leven in onze tijd is ook een opgave met grote verantwoordelijkheid. Op veel terreinen is vernieuwing, wijkt men af van oudere inzichten. Men moet die vernieuwing een kans geven. Men moet niet overdrijven maar ook niet dat is een even groot gevaar elke vernieuwing torpederen. Het is niet waar dat men vroeger alles verkeerd deed, omdat men soms anders dacht. Het is ook niet waar, dat men tegenwoordig al les verkeerd doet, omdat men nu weer an ders denkt. Zonder vertrouwen vielen er noch vroe ger noch thans grote dingen te verrichten. Het leven is een gave en een opgave, Dat geldt voor ieder, Dat geldt voor alle tijden dat geldt voor elk seizoen. Aan het begin van het, wat men pleegt te noemen, winterseizoen, dienen we ieder op zijn terrein, de opgave te beseffen. En trachten die opgave te vervullen. Het leed dat een Sint Annalands gezin na een dodelijk verkeersongeval besprong is onvoorstelbaar. Dit jaar zijn daar al drie jonge mensen, na een noodlottig ongeval be graven. Voor de technische school te Sint Maartensdijk is het einde van het school- seizoen 1965 even droevig als het prille be gin van het nieuwe '65-66. Twee leerlin gen kwamen haar op deze wijze te ontvallen Meer dan een oprecht meeleven, een „o wat erg" kan er bij de buitenstaander niet zijn. Soms pleegt men te zeggen, in een „wilde wereld" te leven. Maar wie kan de tijd •stilzetten Waren het vroeger epidemieën, die vele, zeer vele jonge levens wegmaaiden thans starer, wc. op de zwarte verkeersblad- zijde van deze generatie. En terwijl de we tenschap steeds meer vat kreeg en krijgt op wat voorheen onafwendbaar was. schijnen we thans machteloos te zijn tegen de vloek van deze tijd. Maar ook hier blijft bij de gave van het leven, de opgave tot beveiliging daarvan. Voor de niet langdurige openbare raads vergadering te Scherpenisse op dinsdag 14 september jl. was wethouder van der Jagt wegens ziekte verhinderd. De leden van de raad zullen voor de te houden vergadering voortaan f 17.50 kun nen beuren. Gedeputeerde staten keurde het desbetreffende raadsbesluit goed. RUSTDAG-GEBOD VOLLEDIG HANDHAVEN De Nederlandse vereniging tot bevorde ring van de zondagsrust en de zondagsheili ging te Ede bepleit in een uitvoerig schrij ven aan het rustdag-gebod alle geldigheid toe te kennen, wanneer de raad de nieuwe kampeerverordening gaat vaststellen. De vaststelling daarvan is echter opgeschort waarom b en w voorstellen deze brief mede te betrekken bij de behandeling van het con cept voor de nieuwe verordening. En daar mee kan de raad unaniem instemmen. De Stichting Zeeland Wederopbouw - orgaan) vraagt de jaarlijkse subsidie met in gang van 1966 te verhogen tot 10 cent per inwoner. In 1961 kwam het van 3 op 8 cent. B en w achten het werk van deze stichting belangrijk genoeg om de gevraagde vergoe ding over te nemen. Nadat de heer M. Dijke (s.g.p.) nadere inlichtingen zijn verstrekt over het doel van de stichting wordt het voorstel tot verhoging zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een soortgelijk verzoek van de Zeeuwse stichting voor revalidatie, waarin om 5 cent per inwoner wordt gevraagd, zal men voorts hands terzijde leggen. Eerstens omdat in 1963 om een eenmalige bijdrage van 5 cent werd gevraagd voor restauratie en inrichting van een kantoorgebouw en toen over een exploi tatietekort niet is gerept en tweedens omdat voor 1965 een tekort van f 4225.werd geraamd. Indien men nu van alle Zeeuwse gemeenten 5 cent per inwoner zou krijgen zou het totaal bedrag f 14.000 ver boven dat tekort uitgaan. Mogelijk meent genoemde stichting niet van alle gemeenten een bijdrage te krijgen, wat nog niet betekent zo oordelen b en w van Scherpenisse, dat deze gemeente dan maar het volle pond moet gaan geven. Overigens is men het met de heer J. Joppe (pvda) eens, dat deze Stichting goed werk doet en zou men op goede basis niet geheel ongenegen zijn daaraan steun te verlenen. Vastgesteld worden de vergoedingen over 1964 voor het kleuteronderwijs. Men heeft ter plaatse te do®n met de algemene en chr. kleuterschool. De vergoeding per lokaal be draagt f 1020.waarvan f 888.aan voor schot is verstrekt en elke school nog f 132.— lokaalvergoeding krijgt. De vergoeding per kleuter voor de chr. kleuterschool komt op f 522.23 met als verstrekt voorschot f 388.89 of nog een te goed van f 133.34 die voor de Marijke school op f 456.30 waarvan f 379.95 voorschot is verstrekt en nog f 76.35 moet worden uitbetaald. Ook de voorschotten voor 1965 worden bepaald. De chr. kleuterschool krijgt in to taal f 1615.83 en de algemene kleuterschool f 1546,29. Verder krijgt de kleuterschool Marijke f 1560.huurvergoeding. De chr. kleuterschool krijgt f 1165.eigendomsver- goedig. Een aantal begrotingswijzigingen worden hierna vlot vastgesteld. NIEUWE KLEUTERSCHOOL Onder die begrotingswijziging is ook het inrichtingskrediet voor de nieuwe chr. kleu terschool aan de Laban Deurloostraat, waar van mag worden aangenomen, dat, ze om streeks half oktober in gebruik genomen kan worden. De inspectrice heeft een begroting van f 8117.49 voor de nieuwe inventaris goedgekeurd. Verder zit in voornoemde be grotingswijzing vast de inwerkingtreding van de algemene bijstandswet. Een tekort van f 3000.zal uit de saldi-reserve worden ge dekt. De heer M. Dijke informeert naar de uit voering daarvan. Hij las in een krant dat het niet overal naar wens verloopt. Is het niet gewenst dat er een plaatselijke adviescom missie komt. Tenslotte kan het college van b en w niet alles weten, wat voor uitvoering van deze wet nodig is. De voorzitter ant woordt dat hiervoor normen zijn aangegeven en men uiteindelijk zoveel mogelijk uniform werkt. De heer Joppe vult aan, destijds ook reeds te hebben gedacht aan de noodzaak van een streekadvies-commissie voor uitvoering bij standswet. Toen werd besloten om het even aan te zien, hoe het zou lopen, Er is trou wens reeds een kleine commissie die daarvan meer studie heeft gemaakt. De heer Dijke kan er zich bij neerleggen om het voorlopig nog aan te zien. Ook de gemeente Scherpenisse bleek una niem bereid tot het verstrekken van een ren teloosvoorschot voor de aankoop van een zgn. dental-car. De kosten bedragen in to taal f 55.000.Scherpenisse zal dan Voor de tweede maal binnen het halfjaar liepen scholieren van de technische school te Sint-Maartensdijk langs de baar van een mede-leerling. Weer trok één groot brok leed maandagmiddag door Sint-Annalands straten, toen de nog geen 14 jaar oude Johan van de Griek werd begraven. Omgekomen na een verkeers ongeval. Op weg van school naar huis plotseling uit het leven weggerukt. Het gebeurde donderdagmiddag tegen half zes op de oude Sint-Annalandse dijk ter hoogte van de boerderij „Oud Ravensoord". Een vrachtwagen met aanhanger uit Nijmegen, komend van de veiling Sint-Maartensdijk en op weg naar de veiling Sint-Annaland passeerde de groep Sint-Annalandse l.t.s.ers, die sedert een goede week weer dagelijks of voor het eerste schooljaar die fietstocht maken. Onder hen de nog geen 14 jaar oude Johan van de Griek uit de eerste LTS klas. Met zijn vrienden week hij uit voor de vrachtwagen en kwam met zijn fiets in de berm terecht. Het wegdek ligt wat hoger en de kantjes zijn bij passerende wagens lastig en gevaarlijk. Toen Johan probeerde weer op het wegdek te komen schijnt hij met zijn voorwiel het achterspatbord te hebben geraakt van de voor hem fietsende mede-leerling. Hij kwam te vallen en daardoor onder de wielen van de aanhangwagen terecht Vrij kort daarna is hij aan de verwondingen aan het hoofd overleden. De chauffeur had het niet bemerkt en werd eerst op het terrein van de Sint-Annalandse veiling van dit noodlottig gebeuren op de hoogte gesteld. Van onverantwoordelijk rijden was hier geen sprake. Een achterop komende brommer had de vrachtwagen vrijwel de gehele route kunnen bijhouden, zodat met geen hoge snelheid werd gereden. Het slachtoffer werd eerst naar het Groene Kruisgebouw en de andere dag naar de ouderlijke woning overgebracht. Groot was de verslagenheid in de streek en de vrienden, waaronder er waren, die dit jaar voor de tweede maal een mede-scholier verliezen door een noodlottig ongeval waren diep geschokt. Toen maandagmiddag Johan werd begraven, liepen ze naast de baar, terwijl de andere klasgenoten, evenals directeur en leraren van de technische school volgden. Ook de bestuurder van de vrachtwagen en zijn chef waren aanwezig. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de LTS-directeur J. van Vrede- veld. Hij herinnerde er aan, hoe in korte tijd voor de tweede maal een zo droeve gang moet worden gemaakt. Deze leerling was nog maar kort op school. Ruim een week. En meteen is de nog zo korte band verbroken. De school is er diep door getroffen, maar voor ouders en verdere nabestaanden is het leed onvoorstel baar. De heer Vredeveld wenste ouders, zuster en broer kracht toe dit grote verdriet te kunnen dragen. Ds. P. Kolijn, hervormd predikant te Scherpenisse sprak een woord van vermaning en vertroosting. „Wanneer we hier in groot meeleven met de familie tot schreiens toe bewogen zijn over dit gebeuren, denk ik aan de kortste bijbel tekst, aldus ds. Kolijn, namelijk toen ook de Heere Jezus aan het graf van een vriend stond: „Jezus weende." De Enige die ook nu nog kan en wil troosten. Een grote opgave Onvoorstelbaar leed Verkeersongeval kostte Sint-Annalandse knaap het leven Gedeputeerden wensen procedure samenvoeging niet op te schorten Vosmeer se raad vindt bestuurbaarheid van thoolse gemeenten nog zo slecht niet XVèl lopen de karakters sterk uiteen In Smerdiek werd Dr. Albert Schweitzer in straatnaam geëerd In Scherpenisse is nieuwe kleuterschool bijna klaar Gezelligmaar wat riskant met zoveel mensen Eerste competitieuitslag leverde Tholense boys winst op. Wie kan het (samen) voegen, Naar elks genoegen 7 Daalen (voorz.) Johs. Geuze. D. Quaak, en L. van der Werf en in de vakature die reeds lang bestaat wordt de heer G. Steenis gekozen. HERZIENIGSPLAN GEMEENTEGRENZEN De gezamenlijke colleges van burgemees ter en wethouders der Thoolse gemeenten hebben gedeputeerden gevraagd de procedu re van gemeentelijke samenvoeging op Tho len voor 1 jaar op te schorten. B en w vin den. dat het stuk ook de mening van Scher penisse is en zien dat als een completering van het al eerder ingenomen standpunt. De voorzitter leest dat aan gedeputeerden ge zonden schrijven en vindt dat het een juiste weergave is van de gedachten der thoolse gemeentebestuurders. De raad kan er zich bij neerleggen met aantekening van de heer Joppe dat hij tegen f 4011.39 renteloos lenen. De voorzitter acht het zeer gewenst dat de schooltandverzor- ging op deze wijze beter geoutilleerd wordt. In samenwerking met Brabantse gemeenten kan dit worden bereikt. KANTOORMACHINES De inspecteur van het lager onderwijs keurde een uitgaaf van f 810.80 goed voor aankoop van schrijfmachine en duplicator ingevolge artikel 72 der L. O. wet ten be hoeve van de chr. school ter plaatse. Het blijkt dat bij deze post ook de benodigde materialen als papier en stencils waren in begrepen. De financieel ambtenaar meent dat dit gedeelte uit de jaarlijkse exploitatie vergoeding dient te worden bestreden, waar mee b en w het eens zijn. Daarom stellen b en w voor het gevraagde bedrag wel te voteren, maar de uitgaaf art. 72 te beperken tot zuivere aankoop van beide machines zonder materiaal. Bovendien zou het via aankoop door de gemeente goedkoper kun nen vanwege de korting instellingen. De heer M. Dijke kan niet inzien, waarom men van het advies van de inspecteur zou moeten afwijken. De voorzitter wijs er op, dat de inspec teur in deze alleen maar adviseert maar de uitvoering daarvan aan b en w overlaat. Het zou voorts de vraag zijn of gedeputeerden daarop geen aanmerking zouden maken, wanneer we het materiaal daarbij betrokken. De heer L. P. Polderman (s.g.p.) is niet geporteerd voor een aankoop elders. Dat lijkt wel goedkoper maar als er onderhoud aan te pas moet komen, zit men weer om hoog. De voorzitter antwoordt dat het toch ook goed loopt met de kantoormachines op de secretarie. Uiteindelijk kan men zich ver enigen met f 810.80 te voteren, waarbij na der met het schoolbestuur wordt overlegd over de besteding. VERHUUR GEMEENTEWONING De Z.L.M. wil het pand Kerkstraat 7 aan de heer J. L. Noom die thans een ge meentewoning huurt verkopen. Voor ze daartoe overgaat, wil de ZLM graag weten of de leraar aan de land- en tuinbouw school de heer H. Breebaart in aanmerking komt voor een woningwetwoning (huur) De ZLM wijst er op, dat ze reeds heel wat heeft gedaan voor huisvesting van het per soneel van deze school, o.a. de bouw nieu we woning directeur en verbetering pand Kerkstraat 7. De ZLM wil evenwel geen huizenexploitant worden en wil daarom pand Kerkstraat 7. verkopen. Ter verkrijging van een bouwvolume kon nogal eens worden „geschermd" met de aanwezigheid van de land- en tuinbouwschool, evenals met de Groen voederdrogerij. Moreel meent de ZLM dan ook wel recht op deze huurwoning te hebben. B en w kunnen dat in grote lijnen onder schrijven en waar het pand Kerkstraat 7 uiteraard aan een eigen inwoner wordt ver kocht stelt het college voor de woningwetwo ning Laban Deurloostraat 8 te verhuren aan de heer H. Breevaart. De voorzitter vult nog aan, dat de adviescommissie woonruim- tewet in deze wel niet enthousiast was, maar toch meende die woning aan de ZLM te moeten toewijzen. De heer Polderman vindt het een knoei- zootje, zonder dat hij daarvan de ZLM de schuld wil geven. Ook de heer A. Hage (gem. belang) is er niet gelukkig mee, en vraagt nog een nadere toelichting. De heer Joppe wijst er op, dat alle leden in de ver onderstelling verkeerden, dat genoemde wo ningwetwoning aan een ander zou worden toegewezen. Óp deze manier komt de nor male „lijst" nooit in aanmerking. Op deze wijze worden we weer in een dwangpositie gebracht door de ZLM. De voorzitter vindt dat het zo niet is. De ZLM heeft toch gelijk dat ze het zo wil doen. En het heeft zelf een woning. De heer Polderman zegt dat het helemaal niet zijn bedoeling is het onderwijs achter uit te stellen voor wat een woningtoewijzing betreft. Integendeel, men dient daarmee rekening te houden, ongeacht voor welke school het is. Alle leden zijn er met de voor zitter van overtuigd, dat men eerder al een woningtoewijzing kreeg omdat de ZLM school hier staat, al wordt er daarbij op ge wezen, dat er de laatste vier jaar helemaal niets meer uit de woningpot kwam. De heer P. A. Kievit vindt het ook maar een onver kwikkelijke geschiedenis. Wat moeten we er mee doen? Dit aan de ZLM weigeren baat niemand. Precies ant woordt de voorzitter, in dat geval immers zullen we Noom aan een woning moeten helpen. Bij stemming blijkt, dat de heer Joppe het toch te moeilijk vindt hierop ja te zeg gen, terwijl de andere leden het weer te moeilijk vinden „nee" tegen het voorstel van b en w te laten horen. Zo wordt het ZLM verzoek met 5 - 1 ingewilligd. Tegen een wijziging in de keurloonveror- dening met betrekking tot de heffing voor noodslachting maakt de raad geen bezwaar, al vinden ze de argumenten van gedepu teerden bepaald niet steekhoudend. Tot leden van de woonruimte-adviescom missie worden herbenoemd de heren I. van 'N NAAIMACHINE? IN IEDER GEVAL W. RIKKEN N.V. Kortemeestraat 17 - TeL 5878 BERGEN OP ZOOM hoefte wel bestaat bij de lange afstand pen delaars, die voor dag en dauw ergens moe ten wachten op de bus. Het zou natuurlijk tegelijk voor de gewone buspassagiers dienst moeten doen. Overigens is het nog al een vrij duur geval en waar moet het worden geplaatst. De heer Dijke dacht aan het Spuidamplein. De voorzitter wil het wel eens laten onderzoeken. De heer Dijke vindt het spijtig, dat de sloot achter de nieuwe kleuterschool nog niet gedempt is. De voorzitter zal doen wat in deze mogelijk is. Half oktober wordt deze nieuwe school in gebruik genomen. Het is wenselijk dat het dan voor elkaar is. Tenslotte heeft de heer Dijke nog klach ten over de sloot achter de woning van La ban Jansen. Dit blijkt echter een oude klach- tenkoek te zijn. welke alleen met grote kos ten kan worden opgelost. De voorzitter had bij de opening van de raad een bizonder welkomstwoord gericht tot wethouder Kleppe, die voor het eerst na zijn Canadese reis de openbare raadsver gadering weer bijwoonde, terwijl hij de heer Kievit dankte voor het waarnemen van de wethoudersfunctie gedurende die periode. BOUWGROND Eind 1964 werd besloten tot verkoop van bouwgrond aan de heer D. Quaak voor ga- ragebouw. Op het ingediende bouwplan kon geen goedkeuring worden verkregen, zodat in overleg met de heer Quaak de grondver- koop niet werd doorgezet. Inmiddels heeft de autorijschoolhouder L. van der Graaff de mogelijkheid onderzocht autoboxes te bouwen in het uitbreidingsplan bij de woningwetwoning Laban Deurloo straat 30. Daartoe was ook de voor de heer D. Quaak bestemde grond voor een gedeelte (200 m2) nodig. Laatstgenoemde was bereid dat deel af te staan, mede omdat hij zelf een ander plan had. Mevr. L. Bijl-Quaak zou de benodigde grond voor de boxen aankopen. B en w stel len na deze vrij ingewikkelde geschiedenis voor om het besluit tot verkodp van bouw grond aan de heer D. Quaak in te trekken en 326 m2 bouwgrond aan hem te verkopen voor in totaal f 2544.terwijl aan mevr. L. Bijl-Quaak 210 m2 kan worden verkocht voor in totaal f 1347. Niemand van de leden heeft bezwaar te gen deze wijzigingen. Door een gunstige liquiditeitspositie kan de gemeente f 10.000 lenen aan de Bescherming Bevolking. RONDVRAAG De heer Joppe informeert of dit jaar de Spuidam nog wordt bestraat. Dit zal afhan gen van tijdige goedkeuring. De heer P. A. Kievit (c.h.u.) vraagt in hoeverre de schade aan het speelterrein-ijs> baan hersteld is. De voorzitter anwoordt dat dit nog niet voor elkaar is. Het was ook geen geschikt weer om te „repareren". De heer Polderman ziet niet in, dat het ooit voor elkaar zal komen. De voorzit ter erkent ook te zijn geschrokken van de ontstane ravage na de „Thoolse Dagen". Maar niemand kon weten, dat het zo'n re genval zou worden. De heer Dijke acht ook in deze gemeente een wachtlokaaltje voor de buspassagiers van belang. De voor zitter merkt op, dat daaraan de grootste be- Het bestuur en het hoofd der chr. school voor buitengewoon lager onderwijs „De Toetssteen",, te Sint Maartensdijk stelt ieder belangstellend streekbewoner in de gelegen heid de nieuwe school aan de provinciale weg te Sint Maartensdijk te bezichtigen op vrijdag 17 september. Op de advertentiepagina's worden hierom trent nadere mededelingen gedaan. Wanneer u daarvoor de tijd kunt uittrekken, zal het prettig zijn van uw meeleven blijk te geven. dr P. J. Duinker Tholen tel. 01660-500 of 458 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer teL 01,676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663-400 HOOGWATER de week van 19 tot en met 25 september zondag 9.05 21.38 maandag 1.0.25 23.15 dinsdag 12.08 woensdag 0.50 13.30 donderdag 2.04 14.34 vrijdag 3.04 15.25 zaterdag 3.50 16.10 25 sept. Nieuwe Maan te 6.31 uur BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat in het verenigingsgebouw Brugstraat 16, zitting wordt gehouden voor de herkeuring der maten, gewichten en meet werktuigen op maandag, 20 september 1965 van 10.15-12 en van 13-16 uur en op dinsdag 21 september 1965 van 9.45- 12 uur Burgemeester en wethouders van Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1