EENDRACHTBODE caballero Geen „handjeklap", maar wel redelijke eisen! Gerda's eigen weg Opper A. M. Westdorp jubileerde Tips voor Tuinders TWEEDE BLAD 21e JAARGANG No. 43 Na formele bijeenkomst gezellige receptie Stroom bloemen en cadeaux hield niet op Raadsvergadering te Sint-Maartensdijk Bejaardentehuis in bestaande uitbreidingsplan passen Handenarbeid op openbare school anders dan andere Voor onteigening cultuurgrond Schelde- Rijnverbinding collectieve belangenbehartiging Initiatief ZLM verdere uitwerking Landbouwschap Veluwse boerenroman Mevrouw Westdorp-de Bruin te Tholen kan ongetwijfeld tot volgende moederdag wachten, eer de familie weer aan een bloemetje behoeft te denken. Het jubileum van haar man: opper Westdorp vijf en twintig jaar bij de politie, bracht een stroom bloemstukken en andere cadeaux in haar woning. In dat opzicht zijn de in deze kwart eeuw tekort- gekomen „schouderklopjes" zeker ingehaald. En werd tegelijk het werk van de echtgenote van telefoontjes, boodschapjes en koffiezetten in een bloemenwaardering omgezet. FORMEEL De jubileumviering voor in onze streek bekende opperwachtmeester der rijkspolitie en groepscommandant van Tholen A. M. Westdorp begon met een officiële bijeen komst tijdens de morgenuren in hotel „Hof van HollandDaar waren naast de colle ga's met hun echtgenotes uit de streek ook het voltallige college van burgemeester en wethouders bij tegenwoordig, de vertegen woordiger van de districtscommandant Zeel- land kapitein Warnecke, de oud groepscom mandant van Tholen, gepensioneerd adju dant C. Griep, adjudant P. Peijzel uit Ber gen op Zoom namens de Algemene Politie bond en een vertegenwoordiger van de chr. politiebond. Ook notaris E. D. van de Velde voorzitter van de afdeling Tholen van het Verbond voor Veilig Verkeer woonde te officiële plechtigheid bij. Als gasten van het gemeentebestuur van Tholen in deze zaal aanwezig, voerde als eerste burgemeester J. E. van Boeijen het woord. Hij noemde het in de eerste plaats een feestelijke dag voor de jubilaris zelf, daarnaast echter ook voor zijn gezinsleden en het gehele politiekorps op Tholen. Hij memoreerde voorts hoe de heer Westdorp in september 1940 bij de Kon. Marechaussee kwam en sinds 1949 werkzaam is in Tholen Het gemeentebestuur heeft nogal eens met de politie te maken en ik kan u verklaren, dat we met onze politiemensen in Tholen ge lukkig zijn, aldus burgemeester Van Boeijen. Met de jubilaris als postcommandant zijn we dat zeker. De politie heeft tegenover het pu bliek een zware, lang niet altijd gewaardeer de taak. Maar in onze waardering vand it moment willen we toch ook betrekken de verantwoorde wijze waarop hier de politie taak wordt opgevat, niet alleen gezagdra gend en gezaghebbend maar ook menselijk. Hier wordt op voortreffelijk wijze gecombi neerd. Voorts gaf de heer Westdorp heel wat vrije tijd prijs ten behoeve van de ver keersveiligheid. Dat wordt door het gemeen tebestuur hoog aangeslagen. Misschien spreekt die verkeersveiligheid in onze omge ving nog wat minder aan, dan in de grote steden, we hebben er toch allen en steeds meer mee te maken en juist omdat we maar zo nu en dan vanuit de thoolse oase in de grote verkeerswoestijn terecht komen, is verkeerskennis des te belangrijker. Uw posi tie als gezagsdrager, zo meende de burge meester, wordt er door verbeterd en het brengt het publiek via een zekere sfeer dich ter bij de politie. Daarvoor bracht hij de ju bilaris hulde en hoopte dat hij nog vele jaren in gezondheid zijn dienst in Tholen en om geving zou mogen verrichten. Met de beste wensen namens het gemeentebestuur over handigde de burgemeester een boekenbon om daarna mevrouw Westdorp van 'n bloe menhulde te voorzien. SCHOUDERKLOPJE groep Tholen nog waarderende woorden aan toe. Onze jubilaris is uit het goede po- litiehout gesneden, stelde de adjudant vast, Geen moeite is hem te veel. Het werk wordt opgewekt en met overgave uitgevoerd. Daar bij komt dan nog 't pluspunt van 't Veilig Verkeerswerk. Namens de collega's bood hij opper Westdorp een fraai elektrisch uur werk aan en verder ook bloemen voor mevr. Westdorp. Daarna volgden felicitaties en cadeaux elkaar op de voet. Namens het hoofdbestuur van de Ned. Politiebond en na mens de afdeling Tholen daarvan (envelop met inhoud) een felicitatie van de chr. poli tiebond en een persoonlijke van notaris E. D. van de Velde, die 's avonds namens Veilig Verkeer terugkwam en toen een boe kenbon overhandigde. Ook oud-adjudant Griep feliciteerde de jubilaris, waarmee hij 11 jaar had gewerkt. Een goede tijd, vond de heer Griep, die hoopte dat de heer West dorp ook komende jaren met dezelfde opge wektheid zijn dienst zou mogen vervullen. OMGEVING NOG ALTIJD NIEUW DE RESERVISTEN 's Avonds was er een druk bezochte re ceptie in ,Hof van Holland", waar de bloe men en cadeauschat nog verder werd aange vuld. Toen kwam ook de boekenbon van Veilig Verkeer en de danktoon voor hetgeen Opper Westdorp in dit opzicht heeft willen doen. Toen werd ook gewag gemaakt van de goede binding die er is tussen jubilaris en reservisten en uiteraard kwam ook het ge- Terwijl elders in dit nummer wellicht nog een mogelijkheid bestaat een verslag te geven van de discussie der openbare raads vergadering te Sint Maartensdijk, gehouden woensdag 8 september jl. volgt hier een sa menvatting der voorstellen en andere stuk ken, die ter tafel zijn gebracht. Bij de ingekomen stukken was er een brief van de Centrale Dienst „Noord Zeeland" met een nieuw schetsplan voor een lijken huisje en gereedschappenberging onder een vond de raad wat ingrijpend. Nu is lijken huisje en gereedschapsberging onder een dak gebracht. B en w achten dit plan aan vaardbaar, zij het dat hierbij dan nog een luifel aangebracht dient te worden. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het raadsbesluit tot de bouw van 2 parti culiere woningen door de gemeente niet kun nen goedkeuren omdat deze bij de huidige rentestandaard niet rendabel door de gemeen te zijn te verhuren. B en w menen zich hier tegen niet te moeten verzetten en werken aan een plan om het bouwvolume van deze twee woningen alsnog om te zetten in een volume voor 4 bejaardenhuizen. Het presentiegeld van de raadsvergaderin gen is op f 20.voor een dag- en f 15. voor een avondvergadering (per lid) gesteld. Mededeling werd voorts gedaan van de verlenging door de minister van Binnenland se zaken met betrekking tot de raadsbehan- deling van het gemeentelijk herindelingsplan Tot 1 oktober heeft men respijt. B en w herinneren er hierbij aan, hoe in een gezamenlijke bijeenkomst te Scherpenisse werd besloten om gedeputeerden te vragen de procedure een jaar op te schorten. Voorts kwamen aan de orde subsidiever zoeken van de Stichting Zeeland tot een bedrag van 10 cent per inwoner. De Bond tegen het vloeken kan wat b en w betreft voor 1966 weer een bedrag van f 10.krij gen. Ook ten aanzien van de Prot. Chr. Stichting voor maatschappelijk werk ten be hoeve van doofstommen te Voorburg wil men de gebruikelijke subsidie van f 20. handhaven. De Zeeuwse Stichting voor Revalidatie vraagt 5 cent per inwoner. In 1963 is een eenmalige subsidie gegeven. De tekorten blijken niet gering te zijn. Toch willen b en w nog meer zekerheid omtrent de noodzaak alvorens een voorstel tot subsidiering te wil len doen. BEJAARDENTEHUIS Teneinde het bejaardentehuis^ in te passen in het bestaande uitbreidingsplan is een in cidentele wijziging van het plan ontworpen. Het lag ter inzage en bezwaren zijn niet in gebracht. Ook de provinciale commissie kan zich hiermee verenigen. Het tehuis werd ge pland aan het nog onbebouwde deel van de Jacoba van Beierenstraat. De heer A. A. Joppe, Wal 15 wil zijn krotwoning voor f 600.aan de gemeente verkopen en b en w vinden, dat men dit moet doen. Daarna wil de heer Joppe die woning als schuurtje huren, terwijl eenzelfde verzoek binnenkwam van de heer C. van Dijke ten aanzien van de woning Vijfzinnen 15 L.T.S. De leraar aan de L.T.S. de heer T. Vier gever heeft zijn laatste examen met gunstig gevolg afgelegd, zodat er geen bezwaar overblijft hem in vaste dienst met volledige bevoegdheid te benoemen. Daarnaast wordt voorgesteld om de heer H. J. Luijmes na ruim 2 jaar tijdelijk nu als onderwijzer in vaste dienst te benoemen aan de openbare lagere school alhier. Gedeputeerden maken bezwaar tegen een verhoging van de keurlonen voor de nood- slachting. Een verhoging die overigens niet boven de f 400.per jaar zou komen. B en w vragen de raad vorig besluit in te trekken en aan de wens van gedeputeerden tegemoet te komen. Voorts is het nodig de begroting 1965 te wijzigen. Zo zal schoonhouden, verlichting en verwarming van het gemeentehuis f 2500 meer vergen dan aanvankelijk was geraamd. Voor onderhoud straten, pleinen en begraaf- dicht van de bejaarde Haverkort namens de thoolse bevolking op de planken. Na de meer officiële plechtigheid in de mor genuren, was het 's avonds een gezellige re ceptie die tenslotte nog in een meer intiem samenzijn eindigde. Opper Westdorp heeft met familie erva ren, dat onze streek een goed politieman en tegelijkertijd geacht streekgenoot weet te waarderen en daarvan op een geschikt mo ment ook wil getuigen. plaats zal men rond f 3000.extra uitgaven hebben. De kosten van de rioolzuiverings installatie zijn van f 6500.tot f 9500. verhoogd. Daartegenover staan wat meer ontvangsten door uitkeringen ingevolge de financiële verhouding en door verhoging van de straatbelasting. Het nadelig slot van Een twintigtal bij het nieuwe kanaal be- trokken grondgebruikers hadden gevolg ge- geven aan de „openbare" uitnodiging van de ZLM kring om in hotel „Hof van Hol land' samen te komen. Voorzitter P. W. C. van Westen richtte zich allereerst met een bizonder welkomstwoord tot de heren J. W. van Iwaarden te Goes, hoofd van de afde ling grond- en pachtzaken der ZLM en tot de ZLM adviseur J. Markusse, eveneens te Goes. Hij wees er voorts op, hoe de bijeenkomst speciaal was belegd voor degenen, die aan de nieuwe Schelde-Rijnverbinding grond kwijtraken. Reeds was op de laatste alge mene ZLM vergadering geadviseerd, dat men beter eerst inlichtingen kon vragen bij de standsorganisatie, dan zonder de gevol gen terdege te overzien op een eventueel aanbod van grondaankoop ingaan. Het al gemaakte begin door de Centrale Commissie voor vaststelling van onteigeningsvergoe- dngen was voor het ZLMbestuur enigermate een verrassing. Dat maakt het echter nodig, dat met de voorlichting niet wordt gewacht. Na de herverkaveling van dit gebied, waarbij werd getracht tot zoveel mogelijk levensvatbare bedrijven te komen, nopen internationale belangen thans weer tot een ingrijpen. Er zijn cultuurgronden nodig voor aanleg van de nieuwe Schelde Rijnverbinding. Daardoor zullen grondgebruikers gedupeerd worden en vanzelfsprekend hebben zij recht op een redelijke schadevergoeding. Het zal echter voor ieder van de betrokkenen moei lijk zijn om persoonlijk dat „redelijke" op de juiste lijn te stellen. De standsorganisatie acht het haar plicht daarbij zonodig de le den te helpen. De heer Van Westen hoopte dan ook dat de aanwezigen na een toelich ting door de heren Van Iwaarden en Mar kusse hun vragen zouden afvuren. De heer Van Iwaarden gaf vervolgens een korte toelichting op de gang van zaken bij verwerving van gronden. Hij wees er daarbij op, dat dit plan in een officieel de begroting 1965 kan door deze mutaties worden verlaagd tot f 3500. HANDENARBEID Het waarnemend hoofd van de openbare lagere school wil met het vak handenarbeid beginnen. Drie van de vier aanwezige leer krachten zijn daartoe bevoegd. De kosten van eerste aanschaffing nodige materialen worden op f 1468,14 geraamd. De inspec teur vindt dit 'n sobere opzet. B en w stellen voor een krediet van rond f 1500.te ver lenen. Voor een nieuwe schoolradio zal men f 300.toestaan. Voor de aankoop van een dental-car door de stichting schooltandverzorging wordt een renteloos voorschot gevraagd van f 8374,99 Verder wil men voor begrafeniskleding zorgen ten behoeve van de gemeentewerk man C. Hartog. waarvoor in totaal f 400 wordt gevraagd. Uit een ingesteld onderzoek naar vergoe dingen brandweerpersoneel is gebleken, dat het merendeel der thoolse gemeenten de ver goeding heeft gebracht op f 4.per uur bij brand. B en w stellen dan ook voor om de brandweerlieden van Sint Maartensdijk per voorkomende blussing ook f 4.per man uit te keren. stadium komt, wanneer afkondiging plaats vindt in de Staatscourant. Vooraf wordt ech ter de basis gelegd. Dat gebeurt o.a. door een gesprek met belanghebbenden, dat ge beurt door de taxatiecommissie (Centrale Commissie voor vaststelling van onteige ningsvergoedingen) en ander overleg. Ge woonlijk gaat men daartoe betrokkenen zelf opzoeken. In dit geval heeft de commissie echter de betrokkenen opgeroepen. Een wat merkwaardige manier, maar van die kant bezien wel de gemakkelijkste. Voor onteigening zijn objectieve gege vens aanwezig. Alvorens daartoe te kunnen overgaan moet een „minnelijk" overleg zijn zijn gepleegd. Er zullen ook zittingen worden gehouden, waarbij leden van gedeputeerde staten van de hierbij betrokken provincies aanwezig zullen zijn. Na de overeenkomst tussen België en Ne derland kan elke gedachte aan „afwending van het gevaar" wel buiten geschouwing blijven. Volgens het reeds opgemaakte tracé zal het ongeveer worden uitgevoerd en daar mee moet rekening worden gehouden. Na het goedgekeurde plan zal betrokkenen een aanbod worden gedaan, waarbij waarschijn lijk één totaal bedrag wordt genoemd. Be grijpelijk is 't moeilijk te beoordelen of dat bedrag (gedetailleerd) juist is. Reken er op, dat dit wel aan de hand van de stelre gels zal gebeuren. Het wordt hier geen „handjeklap'Verkoop. Door het lange tracé zijn bij de nieuwe Schelde Rijnverbinding heel wat grondgebruikers betrokken, uist ook omdat de hele verwerving van de nodige grond aan spelregels gebonden is, kunnen bertokkenen het beste collectief werken om hun belangen te behartigen. Die groep kan dan een vertrouwenscommissie benoemen en de mogelijkheid is aanwezig daarbij een paar deskundigen van bijvoorbeeld het Landbouw schap aan te trekken. Alle gewenste gege vens dienen te worden geregistreerd, waar om het ook thans nog te vroeg is om te gaan spreken over de vergoedingen zelf. Zo meende de heer Van Iwaarden. De detail zaken zijn thans nog niet aan de orde. Hij meende de aanwezigen wel te moeten adviseren hun belangen collectief te laten be hartigen. VRIJWILLIGE RUILVERKAVELING De heren van Iwaarden en Markusse ga ven vervolgens nog enige toelichting op de mogelijkheid tot verplaatsing van bedrijven, zoals dat destijds via de Herverkaveling gebeurde. Degenen die voor genoemd doel zoveel grond moeten afstaan, dat geen le vensvatbaar bedrijf (of helemaal niets) over blijft, kunnen onder zekere voorwaarden in aanmerking komen voor een bedrijf in de Flevopolder. Daaruit zou dan verder als het ware een vrijwillige ruilverkaveling kunnen voortvloe ien. In hoeverre dat voor de bedrijven rond de Eendracht mogelijk zou zijn, was thans nog niet geheel te beoordelen. In dat geval zou men ingedeeld kunnen worden bij de voorkeurscategorie en in de Flevo worden gecompenseerd. De gemaakte grondprijs is vrij van inkomstenbelasting (niet van even tuele vermogensbelasting), terwijl de andere vergoedingen wel belastbaar zijn (i.b. tussen de 20-40 Tijdens de discussie kwam naar voren, dat ook de visserij hierbij is betrokken, een punt dat nader zal worden bekeken. Verder werd er op gewezen, dat niet al leen voor het kanaal grond nodig is, maar in niet mindere mate voor de aanleg van wegen naar de nieuwe bruggen. De nieuwe brug bij Tholen komt, volgens de laatste gegevens bij het Schenkeldijkje en de wegen lopen via Molenvliet uit op de provinciale weg ter hoogte van het Stenen Kruis (tussen Tholen en Poortvliet). De brug bij Oud Vossemeer zal ten noor den van die gemeente worden aangelegd en de wegen zullen niet verder gaan dan tot aan de provinciale weg. Nadat nog enkele vragen waren beant woord, verklaarden de aanwezigen er de voorkeur aan te geven om te komen tot een gezamenlijke belangenbehartiging. De volgende stap van de ZLM zal nu zijn, alle betrokkenen hierover nader in te lichten om tijdens een volgende vergadering te komen tot oprichting van een stichting collectieve belangenbehartiging grondafstand Schelde Rijn. Mede omdat de belanghebben den in twee provincies zijn gevestigd, zal hierbij als overkoepeling het Landbouwschap worden ingeschakeld. Kapitein Warnecke dankte het gemeente bestuur voor de geboden mogelijkheid hier bijeen te kunnen komen en vond dat 25 jaar toch een lange weg is, die echter maar een klein stukje meer is, wanneer ze werd af gelegd. Hij herinnerde aan de vele onzeker heden in de periode dat de jubilaris bij de Kon. Marechaussee kwam, aan zijn tijd te Kortgene en dan de terugkeer naar Tholen (als geboren Sint Annalander) Vertrokken als adspirant politieman, teruggekeerd als op perwachtmeester met een reëele mogelijkheid tot een verdere bevordering, zij het dat de wachtlijst daartoe de tijd zal beinvloeden. Maar het zit er toch zeker in, dat de be vordering er komt, zo meende de kapitein. Hij wees er vervolgens op, dat de jubile rende opper de ook bij de politietaak snelle ontwikkeling heeft weten bij te houden en meende dan ook, dat de jubilaris over deze afgelegde kwart eeuw tevreden mocht zijn. Daarna overhandigde hij opper Westdorp onder felicitaties de gebruikelijke cheque. Adjudant W. J. Bos voegde er namens de In zijn dankwoord tot alle sprekers, ge vers en geefsters verklaarde opper Westdorp dat hoewel op Tholen geboren en weer te ruggekomen de streek toch steeds nieuw voor hem blijft, omdat hij van zijn werk en omge ving houdt. Toch had hij er destijds niet om gevraagd naar Tholen terug te komen. Dat doet men nu eenmaal niet naar de omge ving waar men is geboren. Spijt had hij er evenwel nooit van gehad. De heer Westdorp wees er vervolgens op, dat de juiste opvat ting van de politietaak al een heel eind op weg helpt. We zijn er om de mensen te die nen en het wederzijds begrip is daarbij van veel belang. In hetzelfde kader werpt ook het werk voor Veilig Verkeer zijn nut af. Men komt meer direct en op andere wijze met de jongeren in aanraking. Het weder zijds vertrouwen groeit en het is na de schooljaren belangrijk. Hij dankte zijn supe rieuren en collega's voor de goede samen werking en hoopte dat de verstandhouding zoals die thans bestaat, zal voortduren. Bij TOMATEN kunnen we nu flink blad plukken, de lichttoetreding wordt er door bevorderd en daardoor verloopt de afrijping beter. HERFSTSLA moeten we in het begin niet te veel verwennen met water, anders blijft de beworteling te oppervlakkig. 4 a 5 weken na het planten, als de planten goed aan de groei zijn, geven we de AARDBEIEN 1 kg 12 10 18 korrelmest per roe. Wilt U van KNOLSELDERIJ het blad verkopen Ontdoe de plant echter niet te vroeg van zijn blad want dat gaat ten koste van de knolopbrengst. De WITLOFMINEERVLIEG bestrijden we door de opgezette wortel te spuiten met 25 ml rogor in 10 a 2ó 1 water op 10 m2. Zodra de BRAMENOOGST achter de rug is gaan wij het oude hout weghalen en verbranden. WINTEBLOEMKOOL bewerken we in de herfst zo weinig mogelijk met de frees, om dichtslaan van de grond te voorkomen. BLOEMKOOL, voor de vroege voorjaarsteelt, zaaien we 1, oktober. De vroegste rassen zaaien we het laatst i.v.m. het optreden van „hoorders". Wilt u ook POOTGOED bestellen van het vroege aardappelras „Lekker- lander" Doe het dan tijdig anders vist u achter het net. A.s. winter zijn er weer diverse mogelijkheden om CURSUSSEN te volgen. Gaat u zich ook opgeven R.T.V.D. Goes. B. Baijense, Degenen, die cultuurgrond zullen moeten afstaan voor aanleg van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding begrijpen ook wel, dat de grondoverdracht geen „koehandeltje" kan worden, dat be langhebbende grondgebruikers enerzijds en belanghebbende overheid anderszijds via „handjeklap,, tot overeenstemming ko men. Zó gaat dat niet op een dergelijk officieel niveau. Maar dat met de belangen van die grondgebruikers naar alle redelijk heid en in alle opzichten rekening wordt gehouden, mag wel worden verwacht. Het zal die grondgebruikers niet mogelijk zijn alle aan de overdracht verbonden haken en ogen individueel te kunnen voorzien. Een collectieve belangenbehartiging zal via deskundigen beter gefundeerd zijn en effectiever. De moge lijkheid is er voor betrokkenen rond de Eendracht, nu daartoe door de Thoolse en St. Philiplandse ZLM kring het initiatief werd genomen. door HENK VAN HEESWIJK 20 r* Maar bij het hek, toen ze afgestapt waren, aarzelde ze nog even. In de schemering greep hij haar hand en drukte die. „Dank u wel, juffrouw van 't Grashek, dat u me gezelschap wilde houden. En dat van Amsterdam, dat meen ik. Hier, ik zal u mijn adres geven. Als u wilt, schrijft u me dan. Ik ben helemaal tot uw beschikking. Alleen, ik moet natuurlijk geen dienst hebben." Hij scheurde een blaadje uit zijn opschrijfboekje, waarop hij zijn adres geschreven had en overhandigde dat. „Wilt u het doen Ik bedoel, als u zin hebt, om met mij Amsterdam te bekijken, wilt u me dan schrijven?" Ze schudde haar hoofd. „Er zal wel nooit iets van komen, maar goed ik zal het bewaren. Dank u wel voor alles. Een paar dingen ben ik al vergeten en voor de rest vond ik het erg prettig." Opnieuw drukte hij haar hand, „Tot ziens, juffrouw van 't Grashek." „Och ja, de wereld is tegenwoordig zo groot niet meer. We lopen elkaar nog wel eens tegen." „Lex, beste hond, zorg goed voor het vrouwtje, he?" „Wafantwoordde de herder en toen Gerda naar huis reed, keek de hond nog een keer om en blafte hartelijk naar de jongeman, die eenzaam achterbleef bij de ingang. Hoofdstuk 9 En Brand ligt er uit De toneelavond, waarop Gerda zich min of meer ver heugd had, werd een grote teleurstelling. Dat was niet de schuld van de spelers, want die deden werkelijk hun best en vertolkten het blijspel dan ook zoals het moest zijn. En het publiek genoot eveneens. Maar voor Gerda was de vreugde al vergald vóór het doek voor de eerste keer was opgegaan. Want nauwelijks had ze met haar vriendin in de zaal op een van de voorste rijen plaats genomen, of de brede, forse gestalte van Brand van Gispelaar verscheen in de rij en met een vriendelijk: „Hallo, Gerda, tref ik het even vanavond ging hij naast haar zitten, alsof dat de meest vanzelfsprekende gang van zaken was. Het meisje fronste haar wenkbrauwen en constateerde gelijktijdig, dat naast haar vriendin eveneens een jongen ging zitten. De lange Willem Labots, waarmee Tannie wel vaker een avond uit was geweest. Dit is een doorgestoken kaart van Tannie, dacht ze. Die heeft dit waarschijnlijk achter mijn rug om bekok stoofd. Nou, dan zal ze re plezier van hebben. En Brand eveneens. Ik ben niet in de stemming voor een jongen, en zeker niet voor Brand met z'n eigendomsallures. Ik ben niets van hem en hij kan geen enkel recht op me laten gelden, als hij daar maar weer rekening mee houdt. Ik ben vanavond uit om een toneelstuk te zien en verder geen bijkomstigheden. Brand begon opgewekt te babbelen, verklaarde dat hij er een pracht van een avond van zou maken en dat ze er maar niet op moest rekenen, dat het na het derde bedrijf afgelopen was. „Daarna gaan we een paar uurtjes naar Apeldoorn, Ger; daar weet ik een fijne tent, die tot drie uur open is. Zullen we 'm vanavond eens flink van katoen geven." Gerda keek hem met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Zo? Je bent nogal wat van plan. Nou, je amuseer je maar." De jongen draaide zich helemaal naar haar toe en keek verwonderd. „We gaan natuurlijk met z'n vieren. Wat dacht jij nou „Ik denk," antwoordde Gerda op nadrukkelijke toon, „dat jij een kleine vergissing maakt. Wie de andere drie zijn, weet ik niet en interesseert me evenmin. Maar ik ben in ieder geval niet van de partij." Hij lachte. „Doe niet zo mal. 't Is er leuk en gezellig. Dat is nog eens wat anders dan die dorpstoneelclug." „Nijloo is een stad," verduidelijkte Gerda chauvinis tisch. „Je bent natuurlijk in de war met Groevendijk." „Ach meid, wat doet dat er allemaal toe. Je zult eens zien, hoe geweldig het daar is." Ze draaide zich om. „Wat doe je dan hier? Waarom ga je er dan niet meteen heen „Als jij meegaat, doe ik het zo." „Zeer vereerd, maar ik zal van je uitnodiging geen gebruik maken, nu niet en straks niet. Probeer je met die gedachte alvast maar vertrouwd te maken." Hij keek haar onderzoekend aan. „Wat mankeert je vanavond? Heb je de smoor in?" Ze knikte. „Ja, als je dat weten wilt. Ik ben vanavond uit met mijn vriendin en bij mijn weten heb ik jou er niet bij gevraagd, of wel?" Hij wees naar de lange Willem. „En hij dan „Daar heb ik niets mee te maken. Dat is een zaak van Tannie." Het meisje, dat haar naam hoorde, wendde zich nu tot haar vriendin. „Wat hebben jullie toch Waarom zitten jullie zo te bekvechten?" „Hij wil, dat we na afloop meegaan naar een nacht kroeg in Apeldoorn." „Ga nou. Daar zijn geen nachtkroegen. Het is een beschaafde zaak, waar wat variété wordt gegeven." (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 3