RAADSVERSLAG ST. PHILIPSLAND Nu en dan laaiden de vlammen weer hoog op Meerderheid niet eens met notulen Principe-besluit inzake subsidie „Con Amore" genegeerd. Nu staakten de stemmen Goed sluitende begroting 1966 met flinke post onvoorzien werd aangeboden Blij met ratio bouwvier en twintig woningen Algemene instemming met krediet structuurplan Tholen Aankoop materialen voor gemeentewerklieden Liever zelfstandig Groene Kruiswerk blijven doen moeten worden of 5300 per jaar. Nu wor den 2500 woningen per jaar gebouwd, in 1975 zullen het er 3500 moeten zijn. INDUSTRIE Over de industriële ontwikkeling van de laatste jaren wordt met betrekking tot onze streek meegedeeld hoe St. Maartensdijk 6J^ hectare grond verkocht en bijna 3 hectare in optie uitgaf, dat er 450 arbeids plaatsen werden gecreëerd door vestigingen en 50 door verplaatsingen en saneringen. Forse maatregelen zullen nodig zijn voor de grondwaterproduktie. Voor wat de aard gasvoorziening betreft is de omschakeling in 1966 op Tholen te verwachten, terwijl daaromtrent voor St. Philipsland nog geen nadere gegevens bekend zijn. Ten aanzien van verkeer en waterstaat wordt opgemerkt, dat de hoofdader Vlis- singen - Bergen op Zoom in 1975 verbe terd en verdubbeld zal zijn en verder de Oosterscheldebrug belangrijke wijzigingen met betrekking tot de verkeersintensiteit op de Zeeuwse wegen zal opleveren. Op het eerste vijfjarenplan provinciale wegen komt ook de herziening van de ontslui ting Tholen voor. Vanzelfsprekend wordt ook het Schelde-Rijnkanaal genoemd. Het doet ons wat eigenaardig aan, wanneer we daarover het volgende lezen: „Het loopt aan de oostgrens van Zeeland langs Tholen, maar kan door middel van het na 1978 aan de orde komende Reimerswaalplan voor Zeeland ook betekenis krijgen." Het lijkt ons toe, dat het voor die tijd ook al bete kenis heeft voor Zeeland, omdat Tholen nog steeds tot deze provinice behoort. RECREATIE Bij het lezen van dit hoofdstuk duizelt men van de snelle expansie. Gememoreerd wordt o.m. de aanleg van de jachthaven te Sint Annaland, terwijl voorts wordt gedacht aan een jachthaven voor Stave- nisse en het nieuwe element door kanalisatie van de Eendracht, het Thools-Brabantse recreatieplan. Onder „Landbouw en platteland" is de herverkaveling verwerkt, wordt getipt, dat er op Tholen en in Oost Zeeuws-Vlaande- ren reeds een bedrijfsverzorgingsdienst be staat, terwijl verder de tuinbouwontwikke- ling van onze streek wordt genoemd. Voor St. Philipsland is het nodig (mede door de komende Schelde-Rijnverbinding) de waterbeheersing ingrijpend te wijzigen waartoe een werkgroep een rapport zal uit brengen. Het hoofdstuk „Visserij" is kort en weinig rooskleurig: „De periode 1965- 1975 zal in het teken staan van het naderen de einde van de oester- en mosselteelt in de Ooterschelde." Daarentegen staat Het Deltaplan „in het hart van ons betoog". STADSONTWIKKELING De problemen die de regionale expansie met zitfh meebrengt met name gepresenteerd aan de besturen van de gemeenten waar in de groei zich concentreert. Helaas zijn het juist deze gemeenten die financieel over onvoldoende draagkracht beschikken om die sprong te maken, zo wordt over dit pro bleem geschreven. Het wordt toegelicht aan de hand van een aantal gemeenten, waaronder ook Sint Maartensdijk wordt vermeld. Als secundaire ontwikkelingskern met 2600 inwoners is daar gebleken hoe succesvol de industrie-ontwikkeling is ge weest. „Daarmee werd tevens compensa tie verkregen voor de uitstoot van agrariërs ten gevolge van de herverkaveling op Tho len. Het aantal werknemers waarmee de industrie in de komende jaren zal groeien wordt berekend op ongeveer 100 per jaar. Voor het gehele eiland, dat relatief het grootste pendelgebied van Zeeland is, is het te wensen dat de kernaanwijzing ge handhaafd blijft. De aanleg van een 20 hectare groot industrieterrein wordt voor bereid. Door het hoge percentage van 35 a 40 aan krotwoningen en de noodzaak ka derpersoneel aan te trekken is er naar ver houding een grote woningbehoefte. Dit jaar begint waarschijnlijk de bouw van 100 ra- tio-woningen, maar de toewijzingen moeten worden gecontinueerd. Het gemeentebestuur streeft naar verbetering van het woonkli maat. Verschillende scholen zijn al ver nieuwd en sedert 1956 is er een zeer goed lopende L.T.S. Een openbare lagere school moet nog worden vernieuwd en men streeft naar een middelbare school. In uitvoering is een project tot vergroting van de sport- accomodatie. Nog in 1965 hoopt men te beginnen met de bouw van een dorpshuis, tevens geschikt voor zaalsporten. Aan een instructiebad bestaat grote behoefte. Er wor den plannen uitgewerkt voor de verbetering van de voorzieningen aan het kleine strand met een eventueel zwembad. Staatsbosbe heer is begonnen met bebossing van een stuk van de afgedamde Pluimpot. Het geheel schiereiland hoopt op een vaste verbin ding met Zuid-Beveland door middel van een secundaire dam. De streek is overigens door provinciale en herverkavelingswegen veel beter dan vroeger ontsloten." Tot zo ver de mededelingen over Sint Maartens dijk, waarbij de gehele streek wordt be trokken. HERINDELING Ook aan de gemeentelijke herindeling is een hoofdstuk gewijd. „Zeeland is de provincie met naar verhouding het grootste aantal gemeenten en de kleinste gemiddelde bevolkingsgrootte." zo wordt gesteld. Dat gemiddelde is 3231 per gemeente. In Noord Holland zijn het gemiddeld 18026 inwoners per gemeente. „Er zijn vergevorderde plannen tot sa menvoeging van gemeenten in Zeeland. Zij worden geargumenteerd met de noodzaak de bestuurskracht te vergroten. Wie de zaken objectief beschouwt neemt een over dreven lokaal patriottisme waar, dat plaats dient te maken voor het bevorderen van het denken en handelen in streekverband. Te kleine gemeenten dragen er toe bij dat de gemeentelijke autonomie wordt uitgehold. Het argument dat zij de belangstelling voor de democratie prikkelen gaat slechts op voor wat details zijn vergeleken met de streekproblemen. Een streekgemeente kan kiezen, kan zelf bepalen welke kerkdorpen in aanmerking komen voor uitbreiding en waar woningen moeten worden gebouwd. Herziening van de gemeentelijke indeling is een wezenlijk onderdeel van de veran dering in de sociaal-politieke structuur die nodig is voor de „take-off (d.i. ontplooi ing) aldus het Z.T. Daarna worden de gebieden genoemd van onze provincie. „Sint Philipsland is een gemeente en tevens het kleinste aparte district." „Tholen wordt gevormd door 7 gemeen ten, die volgens de voorstellen tot een ge meente worden teruggebracht." Het is niet het enige interessante, dat in dit nummer naar voren komt. Wel hebben we met het bovenstaande het belangrijkste voor onze streek er uitgelicht. Noch de natte zomer, noch de vakantie periode heeft alle vuur in de St. Philip- landse raadbosbrand weten te blussen. Zo nu en dan laaiden de vlammen weer hoog op tijdens de maandagavond 30 au gustus jl. gehouden openbare raadsverga dering De brandslangen moesten dan wor den uitgelegd en het bleek zelfs nodig water te geven om de vuurgolven te be dwingen. Van verder commentaar kunnen we ons onthouden, wanneer we zo goed als dat mogelijk is, verslag van de discussies ge ven. De heer Beurkens (c.h.u.) was verhinderd METEEN FOUT Het zat meteen scheef, toen de voorzitter, burgemeester L. J. de Jonge na opening met ambtsgebed, de notulen van drie vorige vergaderingen ter vaststelling aan de orde stelde. Mogelijk was hierover al gebabbeld in de een uur durende „voorbespreking" zodat niet om half acht maar om half ne gen aan de openbaarheid van de vergadering gevolg werd gegeven. Met name de weergave van de verga dering van 14 mei jl. zat een meerderheid van de raad niet lekker. Daarbij ging het vooral om wat wel en niet besloten was met betrekking tot de dijkrecreatie. Hoe het precies in elkaar zat, kwam bij een wat verwarde discussie niet geheel uit de verf. Het zal daarom nodig zijn de recreatie-her innering wat op te frissen. Het waterschap van St. Philipsland zag met toenemen de zorg de nog sterker toenemende dijk recreatie en vond dat er wat aan moest gebeuren om een algeheel verbod van dijk- betreding te voorkomen. Daartoe zou de gemeente enkele voorzieningen moeten tref fen. Nu bleken b en w aanvankelijk niet geporteerd iets voor recreatie uit te geven, hoewel er geen principieel bezwaar bestond bij het college dat een visje werd verschalkt. In elk geval diende het waterschap een rap port in, aan de hand waarvan de gemeente werd verzocht maatregelen te nemen. Dit rapport werd eerst in besloten zitting be sproken, eerstens op 15 april, vervolgens op 14 mei i 965. Bij de heropening van de open bare zitting werd het voor de pers niet helemaal duidelijk, waar het om ging. Be grepen is, dat een gedeelte dijk wel, een groot deel niet beschikbaar zou worden ge steld voor dijkrecreatie, dat men voor dit jaar nog zou afzien van aanleg parkeerge legenheid en dat er nog problemen over bleven ten aanzien van verpachting en het uitgeven van vergunningen. Ook zouden geen badhokjes worden geplaatst. De notulist de heer L. C. de Rooij had als gevolg van de bespreking in de besloten zitting een besluit geformuleerd, waarmee de raad zich in haar geheel kon verenigen, met uitzondering van wethouder P. Mol die zich van het geheel distancieerde. Raads lid Beurkens had dhr. de Rooij er op ge attendeerd, dat nog enkele dingen geschrapt dienden te worden. Uit het daarna van b en w aan het waterschapsbestuur gezonden schrijven was maar weinig van het eigen lijk besluit overgebleven. Dit was althans de mening van de heren A. A. Rijstenbil (gem. belang) P. A. Bolier (a.r.) L. Quist (gem. belang) en Beurkens (c.h.u.) Deze heren kwamen thans (met uitzon dering dan van de afwezige Beurkens) met hun bezwaren tegen onvolledige notulen op de proppen. Dhr. Rijstenbil was van mening, dat een en ander wel degelijk was besproken. Hij kon zich indenken, dat de notulist, nadat er zoveel personen tegelijk het woord voerden, dit alles niet juist heeft kunnen weergeven maar dat is nu met een kleine moeite op te lossen, door eenvoudig deze discussie wel in de notulen op te nemen. In grote lijnen was dhr. Quist het daarmee eens. Er zijn ver schillende punten van bespreking uitgeval len o.a. ten aanzien van de kleedgelegen heid en pachtersvergoeding, zo meende dit raadslid. Daarom kon ook hij de notulen zo niet goedkeuren. De heer Bolier herin nerde eraan, dat de voorzitter aanvankelijk het rapport van het waterschap volgens concept had willen overnemen. De voorzitter vond dat de notulist er nu maar eens wat over moest zeggen. Die had de notulen gemaakt. De heer de Rooij merkte op: misschien worden deze notulen verward met hetgeen beproken is in de besloten zitting en dat staat vanzelfsprekend niet in de notulen. Hij is er van overtuigd, dat hij voor een juiste weergave, zorgdroeg, voorzover dat mogelijk was. „Indien meerdere personen tegelijk aan het woord waren, is dat geen pluim voor de voorzitter ten aanzien van de orde handhaving, maar daar kan ik niets aan doen," aldus de heer De Rooij. Weth. Reijngoudt (s.g.p.) is van mening dat de notulen juist zijn. De voorzitter: „Het seizoen is nu voorbij, we kunnen het alle maal laten rusten tot 1966 en dan weer bekijken." De heer Rijstenbil zegt daarmee geen genoegen te kunnen nemen. Die notulen die nen te worden herzien, evenals het besluit, waarvan het waterschapsbestuur kennis kreeg want zo is het niet. In de vorige vergadering heb ik het er al overgehad, dat het besluit, zoals het aan het waterschap werd doorgegeven, niet conform de genomen beslissing was. Toen hebben we het echter moeten aanhouden, omdat we nog geen notulen hadden en het dus niet kon worden nagezien. De heer De Rooij: „Ik sta er borg voor, dat het in besloten zitting genomen besluit goed is genomen. Ik kan er niets aan doen, wanneer er in „De Druiventros" dan ook weer een „raadsvergadering" wordt gehou den." Tegen deze „insinuatie" maakte de heer Rijstenbil ernstig bezwaar. Er is daar he lemaal geen raadsvergadering gehouden, dat kan ook niet, maar is het dan onredelijk dat bij het waterschapsbestuur wordt ge ïnformeerd, hoe het in elkaar zit? Met zijn vieren", zo vervolgde de heer Rijstenbil, „zeggen we dat de notulen in deze niet volledig zijn en jullie drieën zeg gen, dat ze goed zijn, dus denkt een meer derheid er anders over dan het college en kunnen de notulen zo niet worden goedge keurd. De heer Bolier wil liever maar niet zover gaan, omdat er inderdaad nog een kans komt het opnieuw te bekijken en de voor zitter vindt het nu welletjes: „we zetten een streep onder de recreatie", zo wimpelt hij verder commentaar af en brengt daarna vaststelling der notulen in stemming. Voor goedkeuring zijn beide wethouders, raads lid Nelisse en Bolier. Tegen stemmen de heren Rijstenbil en Quist. De heer Rijstenbil: „Als het zo gaat, zeg ik het vertrouwen op in b en w. De voorzitter: „ik zou maar eens een andere houding aannemen, dat is verkieslij ker." „Niks daarvan", weert Rijstenbil af, „ik kom hier nog wel op terug." De voorzitter: „je moet doen wat je niet laten kunt, je schrijft maar, schrijven maar!" BEDRAG PER LEERLING Dat is dan weer het moment dat de brandslangen opgerold kunnen worden en gaat het enige tijd vlot met de agenda. Nog wel even een vonkje, want dhr. Rijs tenbil stuurde een briefje aan de raad met verzoek voor 1966 twee bedragen te gaan vaststellen voor het lager onderwijs nl. één afzonderlijk bedrag voor de bruikleenschool De voorzitter zegt dat deze kwestie bij de begroting 1966 in behandeling zal komen Dhr. Rijstenbil kan niet begrijpen waarom deze kwestie zo lang moet blijven hangen. Waarom is het niet direct gebeurd, toen ik het vroeg. Dan was een hoop gerommel voorkomen en nu gaat men het toch doen. Dat komen we telkens weer tegen. Hij heeft ook nog een brief gekregen van de inspec teur L.O. Franszen, waarin deze schrijft dat alle door de chr. school te veel ontvan gen gelden zijn terugbetaald o.a. over een paar jaar een bedrag van f 6000. Dit laatste betwist wethouder Reijngoudt ten sterkste. „Dat bestaat niet, de school heeft jaarlijks het onderhoudsverschil terug betaald en verder niets". De voorzitter heeft de hamer dan weer te pakken, zodat dit geval (voorlopig) buitenspel staat. De heer G. M. Otte stuurde bericht om trent aanvaarding van de benoeming als hoofd van de openbare lagere school. UITBREIDING WIHELMINASTRAAT De Centrale Dienst „Noord Zeeland" ad viseert zo spoedig mogelijk over te gaan tot een verdere aanleg van de weg achter de Wilhelminastraat en de gronden achter de Schoolstraat aan te kopen. B en w stellen voor uitvoering te geven aan 't voorstel met betrekking tot de Wilhelminastraat, waar door voorlopig voldoende bouwgrond be schikbaar komt. Met aankoop grond School straat wil het college liever nog wachten. De raad kan zich met dit voorstel ver enigen. Goedgekeurd is de verkoop van grond aan de gebr. Noorthoek en de heer G. Walpot. Voor de bouw van een wo ning bij de Kleuterschool ten behoeve van dhr. Abr. Kosten vraagt Rohyp te Rotter dam borgtocht tot een bedrag van f 10.000 waartoe wordt besloten. De heren F. A. Vaders, C. Dieleman en J. v. d. Gouwe krijgen de door hen ge vraagde bouwgrond voor woningbouw tegen f 16.05 per m2. De firma Hooglander en Co vraagt 1800 m2 grond van het industrieterrein voor de bouw van een gladiolendroogschuur. Ook dat wordt een hamerstuk. Tegen f 10.per m2 gaat deze grond over naar de nieuwe eigenaar. B en w stellen voor om het verzoek om subsidie door het Zeeuws Consultatiebu reau te Middelburg af te wijzen. De heer Rijstenbil vindt dit onjuist. Er zijn in geheel Zeeland nog maar twee andere gemeen ten, die hieraan niet meedoen. Waarom wil St. Philipsland daar buiten blijven. Het gaat om het luttel bedrag van f 50.'s jaars. Hij blijkt echter geen steun te krijgen van zijn collega's wanneer het om stemmen over dit voorstel gaat. Zo wordt dit ver zoek toch afgewezen. GARAGES Na informatie door de opzichter van de Centrale Dienst kreeg men een folder om trent verplaatsbare betonnen autogarages van een firma te Markelo. B en w stellen de raad voor 3 van deze garages aan te kopen. Het zal een totaal uitgaaf vergen van f 7246.50, terwijl de huur f 4.per week of in totaal f 624.per jaar zal op brengen. De heer Rijstenbil weet dat het mooie stevige dingen zijn. De heer Quist vraagt of de gemeente er goed zal uitkomen, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt Daarna wordt tot aankoop van 3 garages besloten. De heer Ant. Moerland krijgt reiskosten vergoeding voor zijn zoontje, dat de b.l.o. school bezoekt. Het gaat om f 16.50 per maand. „HOE HEB IK HET NOU?" De temperatuur stijgt opnieuw met spron gen, wanneer het verzoek van de muziek vereniging „Con Amore" te Anna Jaco- bapolder in behandeling komt. Deze vereni ging vraagt het gemeentebestuur om een bijdrage in het tekort op de begroting 1965 ad f 251.79. Die hitte ontwikkelt zich echter meer, omdat b en w daarop het voorstel laten volgen dit verzoek af te wijzen. „Hoe heb ik het nou?" merkt dhr. Rijsten bil op. In de vergadering van 15 april jl werd met meerderheid van stemmen in prin cipe besloten om subsidie aan „Con Amore" te geven toen aan de orde kwam 't verzoek om een bijdrage voor de zangvereniging. Gezegd is toen: gelijke monniken, gelijke kappen", dus ook „Con Amore" subsidie als die dat nodig heeft. En nu komt me daar het voorstel van b en w tegen de meerderheid van de raad in, om geen sub sidie te geven. De heer Bolier zegt, dat hij niet zou weten om welke reden „Con Amo re" nu zou moeten worden afgewezen. De voorzitter is van mening, dat dhr. Rijs tenbil de plank misslaat, want in de verga dering waar dhr. Rijstenbil over spreekt ging het over subsidie voor de zangvereni ging. Die mening is ook weth. Reijngoudt toegedaan, want hij had nog gezegd, dat die toezegging aan de zang voor hem niet betekende, dat hij ook een andere vereni ging zou subsidiëren. ZWART OP WIT „Heren", zei de heer Rijstenbil en er lag een triomfantelijke overtuiging in zijn betoog -„heren, het staat zwart op wit in de notulen. Leest u ze maar na". Dat gebeurde prompt door de heer De Rooij. Inderdaad, zwart op wit, De raad besloot met 6 stemmen voor en 1 tegen (weth. Mol) aan de zangvereniging subsi die te verlenen en besloot verder op voor stel van dhr. Rijstenbil gesteund door dhr. Quist, in principe ook „Con Amore" finan cieel te zullen steunen, indien daartoe een aanvrage werd ingediend. Dat voorstel werd met 4 tegen 3 aanvaard, waarbij de heren wethouders en raadslid Nelisse zich tegen verklaarden. Weth. Mol voerde aan, dat hij tegen stemde, omdat hij van het standpunt uitgaat dat ieder zijn eigen hobby maar moet betalen, wat tegenwoordig ook zonder be zwaar mogelijk is. De heer Rijstenbil zegt dat daar niks te gen is. Men mag in alles een standpunt hebben. Het is niet eens nodig, dat b en w er voor zijn, maar als er 4 van de 7 raads leden voorstemmen, dan is dat een be sliste meerderheid Dhr. Quist vindt dat wan neer je de een steunt, de ander niet met een kluitje in het riet gestuurd kan worden. De voorzitter is evenwel van mening, dat men over bepaalde verenigingen verschil lend kan oordelen. Hij negeert dan ook het op 15 april genomen meerderheids principe besluit van de raad en brengt het voorstel van b en w in stemming om subsidie aan „Con Amore" af te wijzen. En daarbij sta ken dan de stemmen, want dhr. Beurkens ontbreekt. Voor subsidie zijn de heren Quist Bolier en Rijstenbil. Tegen de beide wethou ders, Mol, Reijngoudt en raadslid Nelisse. Een volgend maal komt „Con Amore" dus weer op de raadsplanken. De laatste punten gaan daarna van een het goede leien dakje. De Zeeuwse Stichting voor mee is de voorzitter het volkomen eens. Revalidatie krijgt f 0.05 per inwoner jaar- Maatregelen zijn nodig. Daarna sluiting. lijkse subsidie en de Stichting Zeeland f 0.10 per inwoner. Herbenoemd worden de leden van de commissie advies woon ruimte t.w. F. A. Vaders, L. Abrahamse, A. I. Clarisse, A. U. Nelisse en D. Tichem De heer J. Quist te Den Haag krijgt de benodigde grond voor woningbouw tegen f 16.05 per m2. VIJFDE LOKAAL Het bestuur van de chr. school vraagt een lokaliteit vanwege de aanstelling van een 5e leerkracht. B en w stellen voor de Centrale Dienst te laten adviseren. De heer Rijstenbil vindt dat de school geholpen moet worden. De voorzitter zegt dat ge dacht is daartoe het handenarbeidlokaal van de openbare en chr. school in te richten. De heer Rijstenbil vraagt zich af of dat wel juist is. Dat lokaal wordt door beide scholen gebruikt. Nu zou men de één erin, de ander eruit moeten doen. De openbare school gebruikt het o.m. voor aardrijkskun deles met projector, enz. Verder repeteren er de muziek en zangvereniging. Persoonlijk dacht hij aan de mogelijkheid tot gebruik van het verenigingsgebouw der hervormde kerk. De school kan daarmee zijn geholpen en voor de kerk kan het rendabel worden. De heer Reijngoudt kan niet aannemen, dat de inspecteur zou goedkeuren, dat het han denarbeidlokaal voor het gevraagde doel wordt vrijgemaakt. Weth. Mol vindt de gedachte van dhr. Rijstenbil lang niet gek Indien het hervormd kerkbestuur er iets voor zou voelen, kan het een oplossing zijn. Met toelichting van opzichter Brouwer wordt daarna van gedachten gewisseld over de bouw van een nieuw lokaal aan de school. De voorzitter dacht verder aan een gymlokaal. In principe kan de raad er zich mee verenigen, dat de Centrale Dienst de mogelijkheden onderzoekt, waarbij moge lijk het verenigingsgebouw een tijdelijke oplossing kan geven. Een wijziging van de begroting 1965 is een hamerstuk. Aangeboden wordt de ge meenterekening 1964. De cijfers luiden: gewone dienst inkomsten f 725.620,75 uit gaven f 710.473,78 batig slot f 15.146,97 Kap. dienst inkomsten f 925.554,80 uitgaven f 794.512,12 nadelig slot f 48.957,52. DE BEGROTING 1966. Als eerste gemeente in onze streek mogelijk de derde in Zeeland biedt b en w van St. Philipsland de begroting 1966 ter onderzoek aan. Een goed sluitende be groting met een flinke post onvoorzien. De cijfers luiden bij de gewone dienst inkomsten en uitgaven f 788.311,05 met een post on- i voorzien van f 25.488,62. Kapitaal dienst inkomsten f 828.691,18 uitgaven f 958.239,13 nadelig slot f 129.547,95. De raad zal deze begroting onderzoeken. Schriftelijk is er voor de rondvraag niets te berde gebracht, maar dhr. Bolier krijgt gelegenheid nog even te wijzen op het lang uitblijven van de sloop der verbrande wo ning te Anna Jacobapolder, waarop opzich ter Brouwer nader toelichting geeft, terwijl dhr. Rijstenbil attendeert op de wantoestan den bij de stortplaats, waar te „veel van wordt neergesmeten. En daar- Bergen op Zoom RAADSVERSLAG POORTVLIET In vlot tempo met bij een enkel onderwerp een prettige discussie behandelde de Poort- vlietse voltallige raad onder leiding van burgemeester W. J. van Doorn dinsdagmor gen jl. vijftien agendapunten. Er werd een kasgeldlening aangegaan van f 75.000.bij de N.V. Bank van Ned. Gemeenten voor drie maanden. De uitgaven 1964 voor het openbaar lager onderwijs bedroegen f 4392.11. Be schikbaar gesteld was er 632/3 leerling x f 58.37 of in totaal f 3716,22 De overschrij- ding bedroeg f 675,89. De bijzondere school had recht op 691/s j leerling x f 58.37 of f 4046.99 in totaal. Er j was aan voorschot f 4202.64 verleend, zo dat het bestuur nog f 155,65 dient terug te betalen. De netto uitgaven van de school bedroegen f 4252.42 een bedrag dat voor j vergoeding in aanmerking komt. Verder is er het voorstel van b en w om het pand Langestraat 13 aan te ko pen. voorheen bewoond door de dames Endhoven. Die woning is thans verhuurd aankoop van een Agria trekkertje. 1 stel de Noordhoekseweg en 5140 m2 groot. De heer G. J. Hoek aldaar verzocht pachter te worden, wanneer het vrijkomt. Niemand heeft daar bezwaar tegen. Het worden nor male pachtvoorwaarden. De huurster van de woningwetwoning aan de burgemeester van Oeverenstraat 2, de wed. Beeke-Heijboer heeft de huur beëin digd. B en w menen dat hiervoor de heer A. Baaij in aanmerking komt. Daarmee kan de raad zich eveneens akkoord verklaren MATERIAAL Het personeel van gemeentewerken moet zich bij haar taak steeds op een primitieve wijze behelpen, delen b en w aan de raad mee. O.a. voor het vervoer van materialen heeft men alleen de beschikking over een handwagentje en dat werkt niet produktief Zo gaan veel arbeidsuren verloren. Daar om stellen b en w voor over te gaan tot aan de heer C. L. Hage welke inmiddels echter ook een woning kocht en op korte termijn het perceel Langestraat 13 zal ont ruimen. De gemeente kan de woning kopen voor de symbolische prijs van f 1. Omtrent de bestemming van het pand kun nen b en w nog geen mededelingen doen. De voorzitter heeft wel eens gedacht aan een lokaal waar bejaarden kunnen samenkomen Om het pand weer als behoorlijke woning in te richten zou nogal wat kosten vergen. Wel kan het nog tijdelijk worden verhuurd aan het gezin Jansen, dat nog moet wachten op verbouw van een woning en éen nu te beknopte inwoning pleegt. De heer C. Bijl (pvda) is niet tegen het voorstel, maar in feite is het toch maar een krotwoning, die wordt gekocht. Hij vindt het wel jammer dat er nog geen be stemming aan gegeven kan worden, omdat men dan ook zou weten of het de gemeente nog veel gaat kosten. De voorzitter is van oordeel, dat de grond de aankoop zeker waard is. Daartoe wordt dan ook met algemene stemmen besloten. Mevr. Jobse-van Iwaarden is voornemens afstand te doen van het door haar gepach te perceeltje bouwland van het voormalig Algemeen Armbestuur. Dit is gelegen aan luchtbandwielen, trapnaven, maaibalk, maai- spuitinstallatie en een tweewielige aanhang, wagen. Dit alles is achter het trekkertje aan te brengen. De totale kosten belopen f 6865.—. De voorzitter voegt er nog aan toe, dat hetgeen men als gemeente nu bezit met be trekking tot het nodige materiaal werke lijk uit de tijd is. De heer Bijl vindt het een juist voorstel, maar is zelf met het materiaal wat aange kocht is niet bekend, Zou het inderdaad efficient zijn? De voorzitter antwoordt bevestigend. Het trekkertje kan voor al het materiaal worden gebruikt. Leverantie kan geschieden via garage De Jonge ter plaatse. De heer P. J. van Houdt (s.g.p.) is er van overtuigd, dat het arbeidsbesparend zal werken, zodat het anderszijds weer terug komt, wat enerzijds wordt uitgegeven. Na nog enkele informaties kunnen alle leden zich met deze aankoop verenigen. De inspecteur heeft het door het chr. schoolbestuur aangevraagd schoolmeubilair tot een bedrag van f 5673,90 goedgekeurd Voor de aanschaffing van een elektrische vloerwrijver was f 500.gevraagd maar de inspecteur meent dat men daartoe met f 300.- kan volstaan. Gevoteerd wordt een bedrag van f 6000.in totaal. Wijziging van de salarismaatregelen wordt een hamerstuk. VIA RATIOBOUW 24 WONINGEN Het woningbouwbeleid van de regering is er de laatste tijd steeds meer op gericht over te gaan tot het vormen van zgn. bouw- stromen. Door een arbeidsbesparende bouw wordt het aantal manuren per woning ver minderd en de meeste woningwetwoningen worden daarvoor gereserveerd. Om ook voor zo n toewijzing in aanmerking te ko men, werden op Tholen eveneens bespre kingen gevoerd, een plan opgesteld en daar op de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten gevraagd. Het provinciaal college re gelde 'n verdeling van 300 woningen voor 't eiland Tholen. Daarvan zou Poortvliet er 24 krijgen. Bij het schema van uitvoering zullen eerst in Tholen 24 woningen worden gebouv/d, daarna in Poortvliet. Ook hier is nog steeds een grote behoef te aan goede woningen. Heel de streek, mis schien met uitzondering van Stavenisse heeft een sterk verouderd woningbezit. Daarom ook juichen b en w van Poortvliet deze ratio-bouw toe. Het is vrij zeker dat nog dit jaar wordt begonnen. Er is hier voldoende bouwterrein aanwezig, nl. aan de Julianastraat en het Hogedorp. Voorgesteld wordt te besluiten tot de bouw van 24 woningen uit de bouw- stroom Tholen en de rijksvoorschotten daar toe aan te vragen. De voorzitter zegt er blij mee te zijn, dat dit kan doorgaan en dat er in Poort vliet al grond voor beschikbaar is. De ruim te werd terdege door de Centrale Dienst uit gekiend en na Tholen zal men hier als een der eerste Thoolse gemeenten beginnen. Er mag hierbij nog wel eens duidelijk worden gesteld, zo vindt de burgemeester dat het hier gaat om de bouw van normale woningen. Het zijn zelfs groter woningen dan onze bestaande types woningwetbouw, nl. in de Schoolstraat te St. Annaland staan. Vanzelfsprekend wordt het voor die 300 overal hetzelfde type. De heer Bijl vraagt of ze ook wat hoger in huur liggen dan de kleinere woningwetwoningen waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Bijl constateerde voorts, dat er op het Hogedorp toch nogal wat ruimte (grond) overblijft. De voorzitter wijst er op, dat er daar nog een vrije bungalow gebouwd kan worden en wat groenstroken zijn toch ook gewenst. De heer M. Uijl (a.r.) vraagt zich af, waarom de woningen bij een arbeidsbespa rend systeem toch duurder komen in huur. De voorzitter antwoordt dat het komt om dat ze groter zijn. Hij geeft dan een nadere toelichting op deze zgn. doorstroombouw, waarbij de eerste ploeg funderingen legt, de volgende optrekt, enz. De heer Uijl is nog benieuwd of daarvoor wel voldoende arbeidskrachten aanwezig zijn, maar de voorzitter zegt, dat het hier om een grote aannemer gaat. Tenslotte zou de heer Uijl nog graag willen weten wanneer ze aan die woningen beginnen en wanneer ze ongeveer klaar kunnen zijn. De voorzitter antwoordt dat het in het voornemen ligt om no- vember-december te gaan beginnen en dan zijn ze een jaar later zeker bewoonbaar. De heer van Houdt zegt verblijd te zijn, dat men hierdoor wat gemakkelijker in de woningen komt te zitten. Daarmee zullen vele mensen blij zijn en dus ook de raad, die met de voorstellen van b en w volle dig kan instemmen. STRUCTUURPLAN VOOR HET EILAND „De plannen inzake de wijziging der gemeen te grenzen op t eiland Tholen heeft menig een de vraag doen stellen wat is het eiland Tholen eigenlijk. Welke mogelijkheden en voouitzichten bestaan er voor dit feitelijk agrarisch gebied?" aldus b en w in het pre advies met betrekking tot het doen maken van een structuurplan. De gedachte daartoe rijpte op een voor de vakantie te Scherpe- nisse gehouden bijeenkomst van alle thoolse raden. Het plan zal een gedocumenteerde informatie over de streek moeten zijn, De vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft zich bereid verklaard zulk een plan binnen een jaar af te leveren. B en w kun nen de waarde daarvan onderschrijven en vragen een krediet van f 1.per inwoner. Geinformeerd wordt hoe het dan staat met de eventuele samenvoeging gemeenten De voorzitter herinnert er aan, hoe met uitzondering van de heer Bijl de raadsle den de vergadering te Scherpenisse bijwoon den. Zoals bekend maakten gedeputeerden de procedure aanhangig met betrekking tot gemeentelijke samenvoeging. De colleges van burgemeesters en wethouders op Tholen hebben daarop de minister van binnenlandse zake uitstel gevraagd. De minister heeft dat uitstel toegestaan tot 1 oktober a.s. Daarop hebben de thoolse gemeentebestu ren aan gedeputeerde staten gevraagd de procedure een jaar op te schorten om tot een gefundeerde uitspraak te kunnen komen Daarop is nog geen bericht van g.s. ont vangen. Indien het geen opschorten wordt zal de raad voor 1 oktober moeten beslis sen over de samenvoeging. In het andere geval kan men het rapport afwachten en aan de hand daarvan tot een conclusie komen. De heer van Houdt merkt op, dat hij op de vergadering te Scherpenisse liever had gehoord welke financiële voordelen er aan samenvoeging verbonden zijn. Op een an dere vergadering had hij vernomen, dat die er heus niet zijn. De heer Bijl zegt een soortgelijk plan te hebben gelezen van het Land van Altena. Hij wil het hier niet onder tafel vegen, maar acht het toch van geen betekenis voor de thans zittende raadsleden. Wel kan het nuttig zijn voor de toekomstige nieu we raad of raden, zulks temeer omdat de nieuwe raad van één gemeente ook aan de hand van zo'n rapport een beter overzicht zou hebben. Hij wil dan ook het gevraagde bedrag wel voteren. Een uitspraak over een wel of niet samenvoeging van gemeen ten wordt thans niet gevraagd. Alle leden kunnen met het voorstel ak koord gaan. ZELFSTANDIGHEID GROENE KRUISAFDELING Het bestuur van de plaatselijke Groene Kruisafdeling vraagt de gemeentelijke subsi die te willen verhogen De begroting '65 heeft nl. een tekort aan van ongeveer f 3000. De lastenverzwaring wordt voornamelijk veroorzaakt door stijging van de personeels kosten. Het rijk geeft daarin 45 pet zodat 55 pet voor rekening van de vereniging overblijft. Om zelfstandig te kunnen blijven besloot de afdeling de contributie voor 1965 op f 15.te brengen. Wanneer de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 4