WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FIUPSLAND Gezinsverzorging en Maatschappelijk Werk Driedaagse Braderie in Bergen op Zoom JaarversSaq E.T.I. 1 WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De bevolking van Nederland (II) Plaatselijk nieuws Eerste stap naar Benelux-jaarmarkt De redaktie legt u deze week voor De ontwakende potentiële krachten van de vrouw in onze mannen-maatschappij VOOR DE EIGEN BEVOLKING Na ds abnormale weersomstandigheden 21e jaargang No. 38 5 augustus 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkassokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het fysieke overwicht van de vrouw op de man In een vorig artikel (Zie ons blad van 29 juli jl„ red.), getiteld „De Bevolging van Nederlandwerd met cijfers van Het Bureau voor de Statistiek aangetoond, dat het vrou wenoverschot van jaar tot jaar een regres sieve tendens ondergaat. Mochten de mannen evenwel aan dit mysterieuze verschijnsel een gevoel van groeiend machtsbesef ontlenen, dan hebben zij het bepaald mis. Want al mag het vrouwenoverschot dan verminderen en wel licht geheel verdwijnen, alles wijst er niette min op, dat de vrouwen desondanks hard bezig zijn de mannen terzijde te dringen in hun maatschappij. We zagen immers reeds hoe de leden der vrouwelijke sexe in grote getale hun woon steden op het platteland gaan verlaten. Zo als weleer de Amazones dreigen zij bezit te gaan nemen van de door de mannen be heerste gebieden. De Randstad Holland is in feite reeds aan een numerieke vrouwenmeer derheid onderworpen. En wanneer men dan bedenkt, dat de vrouw tot in alle leeftijden de man overleeft, dan schijnt het er voor de man bepaald niet rooskleurig uit te zien. Als het zo in hetzelfde tempo verder gaat, zullen we het misschien nog beleven, dat een deel der door de vrouwen uit hun werk- wereld gestoten mannen zich moet tevreden stellen met allerlei vrouwenbaantjes. Dan wordt het wellicht de vrouw in de industrie en de man er op uit als hulp in de huis houding, kinderverzorger, ziekenverpleger, enz. Waarom eigenlijk niet, zullen de vrouwen opmerken. Laten we de rollen maar eens gaan omkeren Dan zal de vrouw mis schien gaan redeneren, dat zij, buiten haar taak om de bevolking in stand te houden en j kinderen groot te brengen, zo goed als de man ook kwaliteiten bezit om het welvaarts peil in stand te houden. Is de vrouw ook intellectueel opgewassen tegen de man 1 Bij de vorengeschetste, zwaar dreigende omineuze situatie voor de mannen, te wor den verdrongen uit hun werkkring door de blijkbaar fysiek beter toegeruste vrouw, rijst toch ook nog een andere vraag. Mag het dan een niet te loochenen feit zijn, dat de vrouw een ernstige mededingster gaat wor den in vele mannenberoepen, de vraag is of zij dat óók is op het intellectuele vlak. Want per saldo wordt de maatschappij in al haar geledingen nog altijd bestuurd door het intellect en niet door fysieke kracht. Het is jammer, dat niet voor de meisjes evenals voor de mannen, die bij de recru- tering elk jaar aan een intelligentietest wor den onderworpen, een soortgelijke verplich ting geldt. In wezen weten we eigenlijk niets af van de geestelijke begaafdheid, uitgedrukt in intelligentiequotiënten, van de tot vrouw rijpende meisjes. Ongetwijfeld een discremi- nerende negatie van de vrouwen. Niettemin, de vraag daargelaten of de vrouwen in intelligentie de mannen misschien zouden evenaren of zelfs overtreffen, speelt in feite het intellect, dat is dus verworven kennis door studie, de grote rol. Laat ons, wat dat door studie verworven intellect bij de vrouwen betreft, ons beginnen bij de meisjes en jongens, die de eerste stap pen ondernemen bij het Lager Onderwijs. Bij dit verplichte onderwijs voor iedereen zien we, dat de meisjes met 5 meer dan de jongens op veertienjarige leeftijd de brui aan iedere verdere studie geven. We zien dan verder de belangstelling voor voortgezet onderwijs bij de meisjes op haar veertiende jaar t.o.v. de jongens, te begin nen met 6 snel terug lopen; op achttien jarige leeftijd blijven zij met studiedeelname bijna 20% achter bij de jongens. Typerend is ook, dat, waar in 1962 van de geslaagde leerlingen voor de Mulo examens diploma A de meisjes met haar 53 tegenover de jongens met 47 in de meerderheid zijn, zich een geweldige terug loop vertoont als het er om gaat het diploma B, dan wel A en B behalen. Van de in beide richtingen samen geslaagden waren er 3370 jongens of 82% en slechts 734 meisjes of 18%. Ook wat betreft de geslaagden voor de V.H.M.O.-examens blijven de meisjes verre de minderen van de jongens. Bij de voor het Gymnasium diploma A afgelegde examens slaagden de meisjes met een getal van 784 tegenover de jongens met 1121. Voor het B-diploma slaagden 800 meisjes minder dan jongens en voor H.B.S. B zelfs 3900. Ver meld moet worden, dat er tevens 3060 meis jes slaagden voor de middelbare meisjes school, doch die laat geen vergelijking met de gemengde scholen toe. Het is evident, dat de meisjes verre de minderen zijn van de jongens, waar het de exacte vakken betreft. Als men deze merkwaardige uitkomsten beschouwt, zou men geneigd zijn te zeggen, dat ze als richtlijnen mogen gelden voor het intelligentiepeil der meisjes. We moeten even wel voorzichtig zijn met zulk een uitspraak. Wellicht is het zo, dat uit traditie de meeste meisjes, vooral uit de „lagere" standen, mede en vooral daarin gesteund door de ouders, geen directe noodzaak zien om even als de jongens later een positie in de maat schappij te gaan innemen. Ook hierin kan zich nog wel eens een veranderde zienswijze gaan baanbreken. In elk geval wijst ook de drang naar het bezetten van hogere maatschappelijke posi ties in een negatieve richting bij de meisjes. In 1962 gingen slechts ca. 8000 meisjes deel nemen aan studie bij de universiteiten en hogescholen tegenover 36.000 jongemannen. Maar nog sterker dan bij het middelbaar onderwijs geldt voor deze „studie-ambitie ongetwijfeld ook de traditionele achterstel ling van de jonge vrouw door ouders en gemeenschap. De slotconclusie van al deze vergelijkin gen zou derhalve kunnen luiden, dat wat het intellectuele deel der Nederlandse mannen aangaat, deze zich geen enkele zorg be hoeven te maken. Het „gevaar" schuilt in hoofdzaak bij de mindere mannengoden, de arbeiders en de „half-intellectuelen". Zou het in de, wellicht niet eens zo verre, toekomst zó worden, dat vele mannen de vroegere arbeid der vrouwen zullen moeten gaan overnemen, de hoofden der bedrijven, de bestuurders van land en maatschappij, kortom de ganse braintrust die het opper commando voert, blijkt in nog geen enkel opzicht door de vrouwen te worden be naderd. Dus, mannen: ende despereert niet I Voor alsnog steunt de maatschappij nog altijd op een hechte mannenbasis. En u, vrouwen, al blijkt u met uw geringe aantal de Alma Mater niet te veroveren, handhaaft in ieder geval, ondanks uw ons- stuimig opdringende kracht, uw erenaam van Mater Familias en Mater Gloriosa. Bedenkt, dat u nog altijd taken vervult, welke de mannen met hun groter intellect nimmer van u kunnen overnemen. Blijft dus, ons mannen, de troost schenken van uw vrouwelijk liefde en uw moeder schap (nadruk verboden) In deze maand zal het overgrote deel van de bevolking van het eiland Tholen de woorden „gezinsverzorging en maatschappelijk werk horen." Daarom onderstaande ter inleiding. Het kan zijn dat u het nooit moeilijk hebt. U bent nooit ziek, uw vrouw is gezond, u hebt volop werk, u kent geen moeilijkheden in huwelijk en gezin. U hebt goede, gezonde kinderen. Dan bent u rijk gezegend. Zo is het niet bij iedereen. Veel medemensen op ons eiland hebben allerlei moeilijkheden door ziekte, invaliditeit of door een verkeerde gang van zaken in hun leven. Daar nu wil de Stichting Gezinsverzor ging en Maatschappelijk Werk op het eiland Tholen hulp bieden. Er zijn negen meisjes die voor een geringe vergoeding overal waar nodig, worden in gezet om te helpen. Verschillende meisjes hebben voor dit werk opleiding gehad. Het salaris vari deze meisjes is goed. De stichting zorgt daarvoor. Dat is mogelijk door overheidssubsidie en door bijdragen van de kerken. Daarom kunnen de meisjes ook diegenen helpen, die persé niet kunnen betalen. De meisjes hebben handenvol werk. De leiding daarvan is in handen van mevrouw van der Slikke te Stavenisse. De praktijk leert dat voor de regeling van dat alles veel tijd en zorg nodig is. Alle ge zinnen die geholpen worden, dienen tevoren te worden bezocht, vaak zelfs meer dan eens. De meisjes en de gezinnen worden zo in haar werk en in die hulp begeleid. Ook dat kost geld. Vergoeding reisgeld en vergoeding voor het vele werk dat er verder aan is verbonden. Zoals het vaak gaat bij dit soort dingen, staat de vergoeding eigenlijk in geen verhouding tot het vele ver antwoordelijke werk, dat er voor moest worden gedaan. Iemand die geen liefde voor dit werk heeft, zou het beslist niet willen en zou het ook niet kunnen doen. Waarom ook dit werk niet behoorlijk wordt betaald U zult deze vraag zeker in deze tijd stellen. Het ant woord is, omdat dit werk door niemand financieel wordt gesteund. De overheid laat hier verstek gaan. De stichting acht dit on billijk en wil toch doen wat ze kan. Maar dan moet ze daartoe de middelen bezitten. Behalve het hiervoor genoemde zijn er nog meer posten die veel geld vragen uit eigen middelen. Ieder die ook maar enig inzicht heeft in administratie kan begrijpen dat een stichting met zoveel meisjes en een maatschappelijk werker in dienst ook op dit onderdeel veel moet doen. Veel daarvan wordt gratis ge daan of slechts voor de kosten. Maar men kan wel begrijpen, dat dit de opdracht gevers op den duur niet bevredigt, zoals het nergens zou bevredigen. Een dergelijke stichting heeft middelen nodig om haar werk goed en verantwoord te kunnen doen. Ook de maatschappelijk werker heeft soms toelagen nodig om zijn werk naar behoren te verrichten. U begrijpt dat dit niet kan worden verhaald op patiën ten en cliënten. Daarom besloot het bestuur dit voorjaar de kerken te vragen of het mogelijk zou zijn een kollekte te houden op 8 augustus of daarna. Tot vreugde van het bestuur zijn de meeste kerken daarop positief ingegaan. Enkele kerken konden het niet meer in passen in het kollekteplan, maar hebben een belangrijke bijdrage toegezegd. Nu zal a.s. zondag of een van de vol gende zondagen in deze maand in vele ker ken op het eiland een kollekte worden ge houden. Het stichtingsbestuur kan die kollekte met vrijmoedigheid aanbevelen. Lezers, gaat u naar de kerk Geeft dan een milde gave voor dit mooie werk. Gaat u niet, geef dan toch een bijdrage aan een van de kerkeraadsleden. II kunt ook gireren op giro 15.29.63 van de Coöperatieve Boeren leenbank te Stavenisse t.g.v. maatschappelijk werk en gezinsverzorging. De stichting zal u zeer dankbaar zijn. Weest ervan over tuigd dat het geld in het belang van heel de bevolking wordt besteed. Voor een wijde omtrek is de stad Bergen op Zoom de centrum gemeente. Van Stavenisse tot Putte, van Anna Jacobapolder tot Krabbendijke. Voor iedereen binnen deze grote cirkel de dichtst bijzijnde, de gemakkelijkst bereikbare stad. De Bergse middenstand weet, dat het niet uitsluitend een plaatse lijke functie heeft. De aktie-radius reikt veel verder. In vroeger eeuwen, in onze tijd en ongetwijfeld, met de voor ogen staande kernontwikkeling, in nog sterker mate voor de toekomst. Wie daarvoor elders of in Bergen op Zoom de ogen sluit, speelt struis vogelpolitiek. Zo denkt ook het bestuur van de nog jonge Bergen op Zoomse winkeliersvereniging er over. En rekt de hals om de leden tot aktiviteiten aan te sporen. Een centrumgemeente waardig. Een eerste stap is de driedaagse braderie, de „expositie en ver koop op straat", vandaag, morgen en zaterdag 7 augustus. Een stap, die misschien uitgroeit tot een jaarlijks Benelux-evenement. Ook een centrumfunctie is in onze tijd niet meer aan landsgrenzen gebonden. Een kijkje tijdens deze vakantieperiode in Bergen op Zoom zal daarvan het overtuigend bewijs leveren. Welke opzet? Misschien weet niet iedereen wat een braderie betekent en met welk doel ze wordt georganiseerd. Het betekent in het kort, dat de klant de drempel niet behoeft over te stappen naar de winkel, maar dat de winke lier de klant tegemoet treedt. Hij of zij komt zelf eerst de drempel over en stalt zijn goederen voor de winkel uit. Dan staat hij of zij op zijn „eigen markt". Tegelijkertijd wordt het begrip „klant" veel ruimer. Im mers, ondanks de vriendelijkste uitnodiging om de winkel binnen te komen en zonder enige verplichting een kijkje te nemen, blijft de „drempelvrees" bestaan. Dat doet men niet. Zo maar eens een winkel binnenlopen. Maar wèl langs de markttentjes. En daar eens rustig rondkijken. Om van die speciale aanbieding kennis te nemen en daar weer te luisteren naar een met veel enthousiasme aangekondigd artikel. Dan voelt men zich werkelijk vrij èn om te kijken èn om te kopen. Zo zal het deze drie dagen in Bergen op Zoom zijn. Niet alleen maar een „markt" op de Markt, maar met die Markt als centrum in veel wijder kring: in de Kremer- straat, Kortemeestraat, de Fortuin- en Bos straat, de Lievevrouwestraat, de Steenbergse, de Zuivel- en Wouwsestraat. Met tussen de honderd en honderdvijftig deelnemende winkeliers. Met straatversiering en feestver lichting. Met misschien nog een officiële opening hedenmiddag om 3 uur, met in elk geval een muzikale rondgang door de har monie „Concordia" vanavond zo tussen 7 en half negen. Met waarschijnlijk een olie- bollenkraam op het marktplein en met deze drie avonden op de grote Markt telkens vanaf half tien tot half twaalf een bal- champêtre, die evenals de braderie gratis toegankelijk is. Elke dag is de Braderie van 3 uur tot 10 uur 's avonds geopend en daarmee alle winkels tot die tijd. Zo willen de deelnemende winkeliers hun stad en hun bedrijven eens extra in het mid delpunt plaatsen en verkregen daartoe ruime medewerking van het gemeentebestuur. Ze lieten 25.000 folders verspreiden in Bergen op Zoom en wijde omtrek, ook in onze streek. Van belang hierbij is ook te weten, dat de hiervoor genoemde straten zo goed als geheel voor het doorgaande verkeer zijn afgesloten, dat is dus eveneens vanaf 4 tot 10 uur 's avonds. Bescheiden Er zijn zo'n 400 winkeliers in Bergen op Zoom, van de kleinste tot de grootste. Het bestuur van de winkeliersvereniging rekent op een deelname aan de braderie van zo'n 150. Ook van winkeliers van buiten het stadscentrum, welke niet in de hiervoor ge noemde straten zetelen. Die zullen een plaats krijgen op de Grote Markt, wellicht ook op de trottoirs. Deelname staat immers voor ieder lid open. Het bestuur ziet dit als een bescheiden begin. Met als grondgedachte op specifieke wijze de belangen dienen van de Bergse winkeliers. De vereniging is er immers van overtuigd dat hun stad reeds vanaf de Middel eeuwen een belangrijk centrum is en dat nog steeds meer zal worden. Daartoe is het nodig, dat ook de plaatselijke midden stand nieuw leven wordt ingeblazen. Met de drie daagse Braderie dan als eerste stap. Een gezellig „open" winkelen voor de inwoners en de mensen uit de wijde omtrek. Zonder overdadig feestgedruis, maar met wel een vrolijke noot. En een aantrekkelijke aanbeveling van de arti kelen, Ieder naar eigen fantasie en eigen initiatief. Terwijl daarnaast toch de gedachte bij het bestuur groeit om door deze eerste aktiviteit de basis te leggen voor een jaarlijkse Benelux-markt. Dit bescheiden begin kan dus een grote stoot zijn voor het vervolg. Ongetwijfeld afhankelijk van een enthousiaste deelname van de winkeliers, grote publieke belangstelling en in niet mindere mate gunstige weersomstandigheden. Daarom gaat het vandaag, mórgen en zaterdag in Bergen op Zoom l De dames weren zich geducht Na abnormale weersomstandigheden agrarische (schade)inventaris Gezinsverzorging en maatschappelijk werk vraagt uw financiële medewerking Toenemende expansie Zeeuwse volkshuishouding ET I~jaarverslag Nederlandse landbouw geen bloeiende bedrijfstak LEI-jaarver slag Driedaagse Braderie in Bergen op Zoom Ds. Slager neemt afscheid van Stavenisse jubileum gemeentebode Oud~Vossemeer Is d'hemel heden grauw Morgen is hij blauw Groei van steden minder ten koste van dorpen. Landbouw verminderde weer met 580 personen. De toenemende expansie van de Zeeuwse volkshuishouding blijkt uit de groei van het inwonertal, de afneming van het negatieve pendelsaldo en de daling van de gemiddelde werkloosheid. Deze veelomvattende en heldere conclusie vormt de inleiding van het jaarverslag 1964 van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Het inwonertal van onze provincie steeg in 1964 met 2665 zielen tot een totaal van 290.177 inwoners. Het geboorte-overschot dat ruim 2850 bedroeg werd in het verslag jaar voor 93 gebonden, zodat het eerste doel van de regionale politiek bijna werd bereikt. Bedroeg het jaargemiddelde van de werkloosheid in 1961 nog 1404, in 1964 liep het terug tot 1009. De arbeidsmarktbeschrijving over 1964 stelt de groei van de industriële bedrijvigheid in Zeeland op 1050 mannen en 280 vrou wen. De dienstensector nam met 190 mannen en 100 vrouwen toe, de landbouw nam af met 550 mannen en 30 vrouwen. Nog beter dan in 1963 kon zich het platte land handhaven, zo lezen we verder in dit ETI/verslag. De groei van de steden gaat niet meer zo sterk ten koste van de dorpen als voorheen, toen de algemene expansie zeer gering was. Voor het eerst na de oorlog nam het inwonertal van alle „eilanden" toe. De herverkavelingen in Tholen en die in West Zuid Beveland werden in 1964 opgeleverd. Op Tholen werd 65 miljoen, voor de Beve- landse hoek 29 miljoen geinvesteerd. Na zes jaar heeft de streekverbeteringscommissie Tholen haar werk beëindigd. Zij is omgezet in een algemene streekcommissie. Dit laatste staat ook wel in dit verslag te lezen, maar is niet helemaal volgens de werkelijkheid. Wel is het tot een voorlopig streekorgaan gekomen, die zich voorlopig nog meer als gespreksgroep nader oriënteert. Verwezen wordt voorts naar het rapport van het Landbouweconomisch Instituut om trent de ondernemersinkomsten in de akker bouw. Voor bedrijven van 25 tot 50 hectaren werden in Zeeland de beste resultaten be reikt, namelijk 28.050,tegenover 18.250,— in 1963. De laagste inkomsten kwamen voor in de noordelijke bouwstreek: 9400,De Zeeuwse veilingen hadden een omzet van 35.2 miljoen, waarvan 25 miljoen voor fruit. In het verslagjaar werd zekerheid ver kregen over 16 industriële vestigingen en belangrijke uitbreidingen. Adviezen over vestigingen en uitbreidingen werden behan deld voor Sint-Annaland (2), voor Sint- Maartensdijk (4), voor Tholen (1). Belangwekkend is ook hetgeen over het toerisme wordt weergegeven. Het aantal overnachtingen steeg in 1964 met 13 tot 2.7 miljoen. Zo waren er in Westenschou- wen 608.000 overnachtingen, in Vrouwen polder 223.000 en in Wissenkerke/Kamper- land 150.000 om er enkele te noemen. De belangrijkste badplaatsen in Zeeland zijn Westerschouwen, Cadzand, Zoutelande, Westkapelle, Koudekerke en Domburg. Per streek spande Walcheren met 1.550.000 overnachtingen de kroon. Ook het achterland van de kust wordt steeds meer in de toeristenstroom betrokken. Aan infrastructuursteun van het rijk ontving de provincie over 1964 een bedrag van 7000.00.,o.a. ook voor een jachthaven in Sint-Annaland. Verder worden in dit verslag belicht het verkeer, het Deltaplan, stads- en streek- ontwikkeling en openbare nutsvoorzieningen. Ten aanzien van de voorlichting, de „public-relations" zat het ETI in het ver slagjaar evenmin stil. Er werden 37 lezin gen verzorgd, 50 artikelen geschreven voor dag- en weekbladen en vaktijdschriften en in 10 gevallen informaties verstrekt. Vier radio-uitzendingen verzorgd, vier excursies voor studenten georganiseerd en in 43 ge vallen adviezen verstrekt aan fabrieken, banken, handelsmaatschappijen en sociale instituten. Tenslotte constateerden we in dit verslag, dat in het algemeen bestuur niemand zitting heeft, die in onze streek woonachtig is. Vragen van ir Geuze aan minister van Landbouw en Visserij. Op 29 juli jl. heeft ir M. A. Geuze te Poortvliet, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal de volgende vragen gesteld aan de minister van Landbouw en Visserij: 1. Is de minister niet van mening, dat de lang aanhoudende abnormaal ongunstige weersomstandigheden het gewenst maken, dat een overzicht wordt verkregen van de schade, welke deze in land- en tuinbouw teweegbrengt, ten einde: a. een overzicht te verkrijgen van de individuele en van de totale schade; b. een inzicht te verkrijgen van de ver moedelijke produktiepositie der ver schillende getroffen teelten; c. de mogelijkheden tot hulpverlening waar nodig voor te bereiden 2. Zo ja, is de minister dan bereid ten spoedigste tot de noodzakelijke inventa risatie terzake, met gebruikmaking van het de provinciale voedsel-commissaris- sen ter beschikking staand apparaat, over te gaan en aan de Kamer mededeling van de resultaten dezer inventarisatie te doen DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663-400 Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur dr R. C. Rinses Scherpenlsse tel. 01666-596

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1