WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND DE STUDENTEN IN NEDERLAND Plaatselijk Nieuws Jaarverslag 1964 Stichting „Vrederust WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Door verkeersongeval 41 jarige PZEM monteur uit St. Philipsland omgekomen De redaktie legt u deze week voor Personeelsaaavulling blijft grootste zorg THOLEN t 21e jaargang No. 36 22 juli 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkossokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Leed! Het is ontstellend hoe zwaar onze streek dit jaar wordt getroffen door dodelijke onge vallen. Een jongeman in Sint Annaland, een visser uit Tholen, een scholier uit Poort vliet en vorige week een inwoner uit Sint Philipsland. Schier dagelijks lézen we daar van in de dagbladen. We staan er even bij stil: "t Jonge, 't jonge, wat een ongeluk weer!" Maar het gaat dan toch vaak buiten ons om. Het is ook onmogelijk al dat leed te dragen. Wanneer eenzelfde schrikkelijk gebeurtenis plaats vindt in onze omgeving, waar vrijwel iedereen iedereen kent is er de verslagenheid. En wordt de onrust, de j vrees zich op de weg te begeven groter, Waaraan toch niet te ontkomen is. Voor de voetganger, de fietser, de brommer, de motor-, de autobestuurder, de trekker- of vrachtwagenchauffeur. Toch dienen we daar bij stil te staan. We kunnen er ons niet afmaken door te constateren, dat iedere pe riode z'n eigen „oordelen" heeft, hetzij zoals in de oude tijden de stammen-oorlogen, hetzij de epidemieën, waarvoor we de laatste de cennia gelukkig gespaard blijven en waartoe de medische wetenschap al zoveel wist bij te dragen. Maar in onze tijd blijft er de aan klacht van de 2000 doden, die per jaar in het verkeer vallen. Een aantal dat toeneemt met het intensiever verkeer. Inderdaad een aanklacht. Feitelijk zijn we allemaal schul dig omdat we die „massamoord" op onze wegen en straten toelaten. Daarbij gaat het beslist niet om bovengenoemde gevallen in eigen streek. Wie durft daarvan een ander een verwijt te maken. Zeker is dat we met z'n allen een ander opofferen aan de haast aan de dynamiek van deze tijd. Immers in feite blijven we vrijwel onberoerd door dit alles. Zo nu en dan laten de bonden van de bedrijfsautohouders hun stem horen over de wegen en de nodige maatregelen. Maar als volk aanvaarden we dit in feite als een noodzakelijk gevolg van deze dynamiek, Wat wordt er niet gedaan, sinds in 1953 een natuurramp 2000 doden eiste? De aan klacht van de 2000, die hun leven lieten in de watersnood sloeg aan. Maar de 2000 van de weg in een jaar accepteren we. Het is niet in de eerste plaats het gevolg van het dodelijk verkeersongeval van afge lopen week in onze streek, dat we deze re gels schrijven. Het laatste jaarverslag van de ANWB geeft daartoe voldoende stof. Hoe zullen we de aanklacht van de 2000 kunnen ontzenuwen? Hoe zullen we met een nog altijd toenemend verkeer op onze wegen nog erger kunnen voorkomen? Zeker, met vooral goede en voor dat verkeer geschikte wegen, met gecontroleerd materiaal, kennis van de voorschriften, maar in neg veel sterker mate met zelfbeheersing, de attentie dat een ander een fout kan maken, het in tomen van de haast en het er vanaf zien deel te nemen aan gemotoriseerd verkeer, wan neer de leeftijd daartoe noopt. Telkens opnieuw zal daartoe de roep moeten uitgaan, telkens weer zal ons dat op het hart gebonden moeten worden. Daar bij niet alleen even stilstaan, wanneer een bekende daarbij is betrokken. Maar het elke minuut van de dag als deelnemer aan het verkeer indachtig zijn. We zien er geen kans toe om meer dan dit onder de aandacht te brengen. Als zo'n leed ons overspoeld is het te laat I. Een in 1964 uitgekomen publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft ons ten aanzien van de studenten in Nederland het volgende overzicht: Naast de aanzwellende geboortegolf in Nederland neemt uiteraard ook het aantal studenten bij het wetenschappelijk onderwijs toe. Was bijvoorbeeld in het studiejaar 1960/61 de toeloop van de eerstejaars studenten 7479, het jaar daarop waren er 7913 en in 1963: 8425. Het aantal studerenden van ca. 38.000 in 1960 nam met 27 toe tot 48.000 in 1963. Opmerkelijk hierbij is het geringe aantal vrouwelijke studenten van 18%, dat in drie jaren niet steeg; voor de mannen was de toename in 1962 en 1963 respectievelijk 8 en 6%. DE STUDIEKEUZE Wat betreft de studiekeuze blijkt het as pect over de laatste drie jaren nagenoeg gelijk. Het ziet er nog niet naar uit, dat verscheidene wensen in een eerder gepubli ceerde prognose tot 1980 ten aanzien van de behoefte aan academisch geschoolden voor diverse vakken zullen worden verwezenlijkt Het geconstateerde tekort aan afgestudeer den in de letteren bijvoorbeeld wordt stellig niet opgeheven indien de afname van de eer ste jaars studenten (van ruim 13 van alle studenten in 1960 tot nog geen 10 in 1963) zich zou continueren. Tegenover de, zij het geringe, stijging van deelname in de rechtenstudie is de voort gaande vermeerdering der belangstelling voor de godsdienstige sector evident. Was er bij de toekomstige predikers van het Woord in 1960 nog de geringe belangstel ling van 2 ten opzichte van alle studie richtingen samen, in 1963 was dat kleine getal weder gedaald tot 1.5 In het laat ste jaar meldden zich slechts 117 mannen en 14 vrouwen voor de studie in de Godge leerdheid. Meer belangstelling voor het woord toon den beide sexen in de rechtspraak tot een aandeel van 8 waarbij de vrouwen haar sexe zelfs met 4 méér vertegenwoordig den dan de mannen. Wat daarentegen de sterk verminderde belangstelling bij de vrouwen voor de kan sel betreft (slechts 14 eerstejaars) deze wijst wellicht op synodale tegenkanting. Blijk baar om toch het woord te kunnen voeren wierpen zich twaalf maal zoveel meer vrou wen (176) op om voor de balie te getuigen, dan wel om plaats te nemen achter de groene tafel. Nog in geen enkel opzicht lijkt er een keer te komen in het grote tekort aan medici, waarover zoveel verontrusting heerst. Gro tere deelname aan de artsenstudie was er in 1960 slechts met enkele tienden procenten tot ruim 11 van het totaal aantal stude renden; minder dan voor economie. Dit zou overigens tegemoetkomen aan de prognose hiervoren genoemd, dat er in 1980 een overschot van 24 bij de artsen te ver wachten is. Gezien evenwel de enorme be hoefte aan medici buiten het vlekje Neder land in de rest van de wereld, moet toch eigenlijk wel worden gesproken van een ge weldig tekort aan artsen. De psychologie, welke met 4 relatief een veel grotere plaats inneemt dan de geneeskunde, spriekt wel duidelijke taal. Voor deze jonge weten schap zijn vooral de vrouwen met haar 10 ambitie de mannen met 3 verre de baas HOELANG DOEN DE STUDENTEN ER OVER OM HET GESTELDE DOEL TE BEREIKEN? Een verdere publicatie van het C.B.S. geeft een overzicht van de studietijd der studen ten van de na-oorlogse generaties (1948- 1950). Daaruit blijkt ten eerste, dat voor alle stu dierichtingen de tot doctor gepromoveerden in de minderheid blijven ten opzichte van hen, die enkel voor hun candidaatsexamen slaagden. Indien het juist is, wat professor Garmt Stuiveling eens voor de radio zei, namelijk, dat een niet gepromoveerde student een niet-afgestudeerde student is. moeten er zich nog heel wat promovendi aandienen. De professor vergat er echter bij te zeggen, dat het behalen van een doctorsbul gewoon lijk slechts is weggelegd voor die studenten die over voldoende geldmiddelen kunnen be schikken. Eerst bij het zesde studiejaar wordt bij de meeste faculteiten voor het eerst en door slechts enkelen de doctorsgraad behaald, om daarna elk jaar op te lopen. Het grootste aantal promoties werd bereikt na een studie duur van 13 jaren; dat waren de generaties van 1948-49. Opvallend hierbij is het hoge percentage bij de geneeskunde, waar bij 76 geslaagden voor het candidaatsexamen tevens 72 de doctorsgraad behaalde. Bij de geneeskundige faculteit had reeds binnen 2 jaar 5 der studenten zijn candi daatsexamen gedaan en binnen drie jaar was dit zelfs 25 Wat overigens betreft het slagen voor het artsexamen, slaagde eerst na acht studieja ren 20 terwijl pas na dertien jaren 65 zijn artsenbul verwierf. Buitengewoon voortvarend zijn de studen ten in de economische wetenschappen in Rotterdam en Tilburg. Reeds na één studie jaar was 39 van de studenten, die zijn propadeutisch examen deed, terwijl na drie studiejaren reeds 18 slaagde voor het candidaats. Naast de geringe belangstelling voor stu die in de Godgeleerdheid valt in deze sec tor ook het zeer lage percentage geslaagden voor het doctoraal examen op; dit is namelijk Opnieuw is leed en verslagenheid over onze streek gegaan, toen daar vrijdagmorgen 16 juli omstreeks half tien op rijksweg 18 tussen St. Philipsland en Anna Jacobapolder een streekbewoner het leven liet bij een verkeersongeval. De bijna 42-jarige Jan van der Vlies uit Sint Philipsland ging omstreeks half negen van huis in zijn P.Z.E.M. personenwagen om aan het veer Zijpe een apparaat af te halen, wat later aan het veer in Oud-Vossemeer moest worden gebracht. Terugrijdend vanaf Zijpe moest hij onderweg links afslaan om een transformatorhuisje tussen Anna Jacobapolder en St. Philipsland te controleren. Uit dè richting Steenbergen kwam een personenwagen waarin twee ambtenaren van de tuinbouw- voorlichtingsdienst uit Geldermalsen. Ze zagen hoe de heer Van der Vlies de richtingaanwijzer naar links had uitstaan en op deze rijksweg het voorsorteren in acht had genomen. Hij stond toen vrijwel stil en de auto uit Geldermalsen, waarvan de bestuurder vast overtuigd was, dat hij door de monteur was gezien reed door met een snelheid van ongeveer 80 kilo meter. Toen zagen ze plotseling de monteur toch de linker weghelft opkomen. Een botsing was niet meer te vermijden, al liepen de wielen vast door het remmen van de Geldermalsense bestuurder. De gevolgen waren verschrikkelijk. De auto met bestuurder van der Vlies werd door de botsing nog enkele meters meegesleurd en de inzittende over het wegdek geslagen. Hoewel uiterlijk niet ernstig verwond werd de PZEM monteur toch in kritiek levensgevaar een naburige woning binnen gedragen. Spoedig daarna is Jan van der Vlies overleden. Dokter Menger uit St. Philipsland kon niet anders dan de dood constateren. Een golf van leed voor de achterblijvende weduwe en haar 2 kinderen (zoon en dochtertje), verslagenheid in de gemeente, ja in de gehele streek, waar men deze PZEM monteur zo goed kende. Verslagenheid ook bij de collega's en directie in Middelburg. Het slachtoffer stond bekend als een rustig autobestuurder, die reeds ontelbare malen het transformatiehuisje had bezocht en daar bij- de bult van de Noorddijk ook goed bekend was, het gevaar daarvan ook bewust op deze Rijksweg 18, waar ook vorig jaar nog een verkeersongeval plaats vond. Het is dus vrij zeker, dat hij de auto uit richting Steenbergen niet heeft opgemerkt. De bestuurder van de wagen uit Geldermalsen en zijn vriend liepen wel enige verwondingen op, maar konden na eerste hulp door dokter Menger en behandeling in het ziekenhuis te Bergen op Zoom worden thuisgebracht. In alle gemeenten van onze streek was Jan van der Vlies werkzaam. Een goede collega, een vriendelijke streekbewoner. Dinsdagmiddag jl. vond de begrafenis plaats te Sint-Philipsland, waarbij o.m. vertegenwoordigers van de P.Z.E.M. directie en verschillende collega's aanwezig waren. Een krans van de P.Z.E.M. dekte de baar als een laatste groet aan een ijverig ambtenaar. Daarvan getuigde ook de rayonvertegenwoordiger P. Leenhouts, er aan herinnerend hoe Jan van der Vlies na de schooltijd van jongsaf bij de P.Z.E.M. was gekomen, bizonder geschikt bleek te zijn voor zijn werk, een goed collega was en beminnelijk persoon voor de medeburger. We hadden bij onze dienst nog zo veel van hem verwacht, merkte de heer Leenhouts op. Dat heeft niet zo mogen zijn. Hij wenste het zo zwaar getroffen gezin sterkte en kracht toe, zoals dat ook door ds. B. A. Donkersgoed, die de begrafenis leidde aan de hand van Gods Woord was gedaan. Namens de familie werd daarna dank gebracht voor de aan Jan van der Vlies bewezen laatste eer en het meeleven met de familie. Laten we er iets aan doen Opnieuw verslagenheid door dodelijk verkeersongeval Sint-Maartensdijk voteerde eerste bedrag voor streekrapport In Scherpenisse liep men vast met de nieuwe kampeerverordening Een tipje van het werk der Stichting Zeeland Personeelszorg bij ,,Vrederust'' Nog een reeks geslaagden en bevordering Jan Overeenkam en de bouwvakvacantie Over de vrede wordt net zo veel gesproken als over het weer en met hetzelfde succes. Gisteren werd op de Stichting „Vrederust" de 61ste jaarvergadering gehouden van de vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland. Tevo ren kregen de nu 19.293 over geheel Zee land en West-Brabant verspreide leden het jaarverslag 1964 toegezonden. Over het le dental en de ledengroei heeft men niet te klagen. Sinds het jaar 1959 is hef met gemid deld 1473 leden per jaar een verheugende groei. Afgelopen jaar waren het er 1542. zodat men nog boven het hiervoor genoem de gemiddelde uitkomt. Ruim 200 van de leden hebben een belangrijke verhoging van hun kontributie toegezegd. Een navolgings- waardig voorbeeld. Minder rooskleurig is de personeelsvoor ziening. Het aantrekken van leerlingverple- genden brengt vaak teleurstellingen met zich. Van de 44 jongelui die vorig jaar in dienst kwamen zijn er nog 8 voor 't jaareinde ver trokken. Hoewel nog steeds een belangrijk aantal Zeeuwse meisjes en jongens „Vre derust" als hun opleidingsinrichting kiezen (ongeveer Vs deel komt uit Zeeland) kan toch niet gesteld worden, dat dit de provin cie bij uitstek is om het personeel te recru- teren. Vooral bij ziekte van personeelsleden doet het tekort zich ernstig gevoelen. Be paalde diensten moesten dan uitvallen of worden gecombineerd. Dank zij de bereid heid van 21 leerlingen van scholen om tenminste 4 weken van hun zomervacantie in de verpleging te komen assisteren, konden de vakantie-afspraken van het personeel worden nagekomen. Verschillende huishoud scholen brachten leerlingen van de Assis tentenklas voor 3 maanden (in het kader van hun opleiding) op „Vrederust" en dat betekende een welkome aanvulling voor de huishoudelijke dienst. In totaal waren 183 mannen (vorig jaar 174) en 174 vrouwen (v.j. 182) in dienst van de stichting. Dat is een totaal van 357 en nog één meer dan in 1963 Was het aantal patiënten op 1 januari 1964 in totaal 883 (459 mannen en 424 vrouwen), per 31 de cember 1964 waren het 453 mannen en 421 vrouwen of 874 personen. In het verslag jaar waren er 1/9 nieuwe patiënten opgeno men, 104 ontslagen, 42 overleden en een aantal met verlof. De personeelsbezetting liet het niet toe, dat het aantal verpeegden belangrijk kon worden uitgebreid. Om nog enig idee te geven van het leden tal in onze streek, welke „Vrederust" met een jaarlijkse contributie steunen: Tholen 318 leden (f 380.Oud Vossemeer 126 (f 136.Sint Annaland 41 (f 50.50), Sta- venisse 94 (f 131.50) Sint Maartensdijk 86 (f 271.75) Scherpenisse 140 met f 164.25 Poortvliet 115 met f 126.St. Philipsland 98 met f 108.50 en Anna Jacobapolder 75 met f 99.20 Men mag gêrust stellen dat de laatsgenoemde kern naar verhouding de meeste individuele steun aan „Vrederust" geeft, terwijl in meerdere streekgemeenten het ledental nog wel belangrijk zou kunnen stijgen. 15 tegenover bijvoorbeeld bij de medici 72 en bij de rechtsgeleerden 63 Al met al zou misschien de vraag moeten worden gesteld of het wel juist is, dat zo vele studenten gedurende dertien jaren (en over een aantal jaren zal blijken hoeveel jaren méér) college blijven lopen, terwijl toch na vijf studiejaren reeds gemiddeld 60 in de meeste vakken slaagt voor het candidaatsexamen. De tijd waarin vele stu denten enkel studeerden om student te spe len, zou toch eens tot het verleden moeten gaan behoren, gezien de grote nood aan academisch geschoolden, ook in de wereld buiten Nederland. HOEVEEL BUITENLANDSE STUDENTEN TELLEN DE NEDERLANDSE UNIVERSITEITEN Het aantal buitenlanders, dat bij de Ne derlandse universiteiten en hogescholen stu deerde bedroeg 1168, d.i. 2.5 van alle Nederlandse en buitenlandse studenten sa men. Daaronder waren 192 vrouwelijke studenten nagenoeg in dezelfde verhouding tot de mannen als bij de Nederlanders. De beide sexen samen vertegenwoordigden 22 landen, terwijl er 82 statenlozen onder waren. Indonesië leverde het leeuwendeel van 238 studenten, terwijl van Ierland één student college liep in Delft. Buiten het aantal sta tenlozen kwam de grootste toeloop uit de Verenigde Staten (136), Oost- en West- Duitsland (120), Noorwegen (103) en Hon garije (68). Met 31 van het totaal kwamen zij voor de artsenstudie, waarbij vooral Noor wegen met 99 van de 103 studenten opviel naast 80 van de 136 Amerikanen en 60 van de 238 Indonesiërs. Geringe belangstelling daarentegen za gen we bij de rechtenstudie met een totaal van 52 studenten waarvan Duitsland met 9 studenten en de statenlozen met 6 de ani mo van de Indonesiërs met hun 2 studenten overtroffen. Veel groter was de deelname van de Indo nesiërs aan de technische studies, namelijk 67 en wel 34 van alle buitenlandse stu denten bij de technische wetenschappen. Economie studeerden de Indonesiërs met een aantal van 36 ofwel 37 van alle economische buitenlandse studenten. Relatief waren de Indonesische studenten voor deze beide vakken heel wat meer in aantal dan de Nederlandse studenten. (Nadruk verboden) DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr P. J. Duinker Tholen tel. 01660-500 of 458 dr H. Menger, St. Philipsland tel. 01677—500 dr. A. C. J. Noteboom, St.-Annaland tel. 01665-400 Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur dr R. C. Rinses Scherpenisse tel. 01666-596 HOOGWATER en met 31 juli 1965 12.46 1.15 13.50 2.20 14.50 3.20 15.50 4.16 16.48 5.10 1,7.35 6.00 18.25 zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 28 juli Nieuwe Maan te 4.13 uur STRANDTOCHT VLISSINGEN Zaterdag jl. hebben 35 leden van de Thool- se Wandel Unie meegelopen in de strand- tocht te Vlissingen. Er waren twee groepen met 1,6 deelnemers op de 15 km en 19 deel nemers op de 10 km. Na deze mooie tocht kregen alle deelnemers een medaille KLEUTERLEIDSTER In de vakature mevr. Westplate v. d. Graaf is per 1 juli jl. benoemd als kleuter leidster aan de algemene kleuterschool mej. S. Behage te Breskens. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangiften Tazelaar Marinus Pieter oud 24 jaar wo nende te Tholen Kon Wilhelminastraat 8 en van Oost Cornelia F. A. J. wonende te Poortvliet Huwelijken Dekker, Pieter Jacobus oud 22 jaar rijks ambtenaar wonende te Halsteren en de Kor te Elizabeth oud 22 jaar bejaardenverzorg ster wonende te Tholen GEREFORMEERDE KERK NAM NIEUW ORGEL IN GEBRUIK De restauratie van de Gereformeerde Kerk aan de Doelweg is nu geheel voltooid. Men vergaderde reeds lang in het fraai vernieuw de gebouw maar tot nu toe ontbrak een echt kerkorgel. Zondagavond werd in een speciale dienst het nieuwe orgel geleverd door de firma Leeflang uit Apeldoorn in gebruik genomen In deze dienst ging voor ds J. C. van Eg- mond sinds 4 juli Gereformeerd predikant te 's Gravenzande. Tijdens de Thoolse perio de van ds van Egmond werd de grondige restauratie van het kerkgebouw een feit., Na de preek van ds van Egmond over Psalm 150:2; „Looft Hem om Zijn mach tige daden", kreeg de organist Arie J. Key- zer uit Middel'harnis de gelegenheid de mo gelijkheden van het orgel te laten horen. Achtereenvolgens speelde hij de Koraalpar tita van G. Böhm over „Wie maar de goede God laat zorgen"; drie voorspelen met ko raal van L. Krebs, successievelijk „Jezus is mijn toeverlaat", „Wat God doet, dat is welgedaan" en „God in den hoge alleen zij eer". Tenslotte improviseerde de heer Keyzer over gezang 59 „De dag door Uwe gunst ontvangen", waarna de gemeente de vier verzen van dit gezang ten gehore bracht. Arie Keyzer had tijdens de dienst ook de gemeentezang begeleid. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1