WEEKBLAD VOOR HET EILAND TH DIEN EN ST.FIL1PSLAKD „Thoolse (natte) Dagen" deden het toch weer goed Echtpaar Verwaal nam afscheid van St. Philipslandse school WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Thoolse gemeentebesturen vragen gedeputeerden procedure samenvoeging gemeenten één jaar op te schorten De redaktie legt u deze week voor Veestapel maakte bevredigende tot goede beurt Selecte groep paarden Fokschapen en geiten van de partij Défilé bekroning van eerste dag Voorkeuringen en dressuur op zaterdag Imposante parade van de ruiters Pony's en „Euterpe" met een vrolijke noot Tally Ho en Jachtrit speciale attrakties Gezellige tent in teken vrije tijdsbesteding Jeu jdtekenwedstrijd en ontwerp vlag Bij elkaar weer zo'n 2 500 bezoekers Tijd nodig voor gefundeerde weloverwogen uitspraak „Het was fijn zo ia eensgeziadheid samen te kunnen werken' 21e jaargang No. 35 45 juli 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkossokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het niet zo lachwekkende, maar wel veelzeggende mopje is al ingeburgerd, dat wanneer de boeren regen wensen, ze slechts „Thoolse Dagen" behoeven te organiseren. Tot zes maal toe is bevestigd, dat het vóór, tijdens of onmiddellijk na dit thools evenement in overvloed uit de hemel komt vallen. Dit jaar wensten de boeren helemaal geen regen, maar wel Thoolse Dagen. En toen kwam de regen toch, er voor, er in, er na. En toch werd vrijwel zonder mankeren het gehele tweedaags programma afgewerkt. De meeste millime' zrs vielen namelijk in de nachtelijke uren. Maar dan ging het ook bij tientallen tegelijk. De sporen daarvan zijn zichtbaar op het Pluimpotterrein. Maar toch goede belangstelling. Die eerste dag met een vijfhonderd wat matigjes, maar zaterdag werd de 2500 in totaal toch weer ongeveer volgemaakt. En daardoor werden het ondanks die weerstegenslagen opnieuw geslaagde Thoolse Dagen. Ontzet hoorde de heer A. C. van Heus- den woensdag omstreeks 1 uur het water als bij bakken uit de lucht vallen. Hij stond in de grote tent op het Pluimpotterrein, die het enige ogenblik in lichte laaie leek te staan door de felle bliksemschichten en on middellijk daarna weer in het pikkedonker lag. Om bang van te worden. De heer Van Heusden had geen rust, toen hij thuis de zware buien volgde. Hoe zou dat op het Pluimpotterrein zijn en hoe in de grote tent? De werkelijkheid was nog erger dan de ge dachte. Wat moest daar morgen van terecht komen? Die donderdagmorgen werd 55 mili- meter regenval genoteerd En die dag kwa men de standhouders met hun materiaal moest 't terrein verder in orde worden ge bracht en zou 't zeker geruineerd zijn gewor den ware 't niet dat 'n „rijverbod" werd af gekondigd. Met een lichte trekker en banaen- wagentje werd al het materiaal op de be stemming gebracht. Het bleek voor de andere dag het behoud van het terrein te zijn ge weest. De zesde fokveedag kon van start. De deelnemers kwamen. Het vee werd gebracht en de keuringen begonnen alsof er van 55 milimeter geen sprake was. Het geloei klonk boven de microfoon-mededelingen uit. Met slechts een geringe tijdsoverschrijding speel de men het toch klaar. En over hetgeen was gebracht toonde ir W. L. Harmsen, de rijks- veeteeltconsulent in Zeeland zich tevreden. „Een goede beurt van het thoolse vee', con cludeerde hij. Het is goed deze dagen te hou den. Niet alleen als een graadmeter voor hetgeen de Thoolse veehouderij te bieden heeft, maar ook het verhogen van de belang stelling voor dit onderdeel van agrarisch Tholen. GEEN VERKAPTE KERMIS Toen dan ook in de middaguren de kam pioenen gereed stonden, de prijswinnaars trots de lijn vasthielden vond burgemeester D. C. Bouwense het de geschikte tijd om iets over deze Thoolse Dagen te zeggen en ze tegelijkertijd officieel te openen. Het zijn niet alleen de organisatoren van deze dagen geweest, die meerdere malen naar de lucht hebben gekeken, merkte burgemees ter Bouwense op. Wij, als gemeentebestuur van Scherpenisse, zaten met dezelfde zorg. Was het immers niet met enige aarzeling dat de gemeenteraad toestemming had ver leend tot gebruik van deze gemeentelijke speelweide en ijsbaan. Niet omdat men in dit opzicht niet terwille zou willen zijn, maar vanwege de vrees voor een kapot terrein. De aanleg heeft de gemeente immers nog een aardige duit gekost en dan dient men er toch wat zuinig op te zijn. Terwijl het weer niet valt te dwingen en in vol ver trouwen voor een goed beheer van de com missie heeft de raad het verzoek toch inge willigd. En terecht, want men mag deze „Thoolse Dagen" als belangrijk voor cnze streek aanmerken. Niet alleen als een uit wisseling van de fokprestaties, maar even goed als een zekere binding van de gemeen schap tijdens die dagen. Het is bizonder aantrekkelijk, dat hier het nuttige met 't aan gename kan worden verenigd en wanneer de jeugd opmerkt, dat er vrijwel nooit iets valt te doen op Tholen, dan doet ze er goed aan vooral het programma van morgen mee te beleven. De burgemeester wenste dan ook met klem te moeten protesteren tegen dege nen die maar lukraak beweren, dat dit thool se evenement een soort verkapte kermis zou zijn. Dat gaat toch echt al te ver. Integen deel, laten we hopen, dat er in onze streek zijn, die ieder jaar opnieuw de moed kunnen opbrengen deze veelomvattende organisatie tot stand te brengen, zich daarvoor willen inzetten en dat telkens opnieuw attraktief weten te maken. Moge deze en de tweede thoolse dag in alle opzichten aan de ver wachtingen voldoen en een talrijk publiek trekken, zo besloot burgemeester Bouwense de officiële openingsspeech. DE KAMPIOENEN En toen was daar het défilé van de be kroonde dieren. Van de bijna 180 deelnemen de koeien was de 7 jarige „Adèle van Veld 1.965 besluiten met de conclusie dat het toch weer goed was gegaan en daarom ook al len danken voor de medewerking en de ge toonde belangstelling, inzonderheid ook de rijkspolitie voor de prima verkeersregeling op het daar vrij gevaarlijke kruispunt. Het leek ons bovendien toe, dat het Pluimpotterrein door de ligging in de Dorpskom zeker niet minder heeft vol daan dan het terrein in de Schapenweg te Poortvliet. Sommigen zijn zelfs van mening, dat een jaarlijks wisselend ter rein, telkens in een andere gemeente van onze streek de belangstelling zal be vorderen. Verwezenlijking van die ge dachte is niet eenvoudig, omdat men lang niet overal over een geschikt terrein kan beschikken. Alle omstandigheden in aan merking genomen, liep het in de Pluim- pot voortreffelijk. En is bewezen, dat de Thoolse Dagen ook kunnen voortgaan zonder dat een streekverbeteringscom- missie moet bijspringen. Gelukkig maar, dat men op eigen benen weet te kunnen staan. Daaraan is overigens de ervaring van de oudgedienden niet vreemd aan. In dat opzicht kan de heer Van Heusden en zijn mede commissie-leden de buien weer rustig over zich heen laten gaan. Al hopen we met hen op een nog zonnige nazomer. Thoolse gemeenteraden vragen uitstel van procedure samenvoeging voor gefundeerde studie Ondanks tientallen millimeters regen nog geslaagde Thoolse Dagen" 1965 Variatie met tekenwedstrijd en prijsvraag eigen vlag Raad Sint-Annaland stemde in met verdere realisering uitbreidingsplan Een reeks geslaagden en bevorderden Diploma's voor L.T.S.ers Modern garagebedrijf te Poortvliet geopend. En een massa uitverkoopnieuws in de advertentiepagina's Halfjaarlijkse opruiming» Men is met niets zo gul als met goede raad. zicht" van de fa C. L. Geluk Zn uit Sint Maartensdijk nummero één. De reservetitel was voor Janna van mevr H. M. v. d. Slik- ke-Donken uit Poortvliet. Bij de vaarzen werd Sientje 77 van dezelfde eigenares kampioen. Mevrouw van der Slikke maakte trouwens dit jaar een hele goede beurt, want ook de reservetitel bij de vaarzen werd haar deel en zelfs kwam de kampioen Stier Lodewijk 25 uit die stal. De stier Sjaak van H. van der Jagt uit Poortvliet kreeg de reservetitel. Bij de paarden klom Erna van Kouwen- berg van fokker A. van Trijen uit Oud Vossemeer naar de top, terwijl „Dina" van de stallen Brooijmans te Oud Vossemeer het erekampioenschap werd toebedeeld. En ver diend. Bij de kleine groep geiten was het „Jan- nie" van M. Hage die eenzelfde lintje kreeg uitgereikt en „Sjoukje" eveneens van M. Hage uit Tholen werd reservekampioen. Kampioen ram bij de schapen werd het dier van D. J. van Gorsel uit Tholen met als reserve het eigendom van de heer M. A. Geuze uit Oud Vossemeer. De kampioen ooi kwam uit de stal van de firma C. L. Geluk Zn te Sint Maartensdijk terwijl de eerste prijs van de kalverenopfokwedstrijd werd gewonnen door A. van Tilburgh uit Oud Vossemeer. Maar al die uitslagen kan men elders in dit nummer lezen. RUITERDAG Op de tweede dag kwamen de ruiters vol op aan hun trekken en daarmee al die belangstellenden voor de paardensport. Deename uit de provincie Zeeland, maar eveneens uit Brabant. Een extra applausje kregen „De Kleppertjes" uit Axel op hun pony's. Bizonder mooi was de massale parade tussen de verschillende attraktienum- mers door. En dan was daarop eens weer als een aantrekkelijk intermezzo de medede- ling, dat in de grote tent de prijswinnaars van de tekenwedstrijd bekend werden ge- maakt. Bij honderden stroomde men daar heen om tegelijkertijd de verschillende stands waarin de „vrije tijdsbesteding" dit jaar domineerde te bezichtigen. Een dit jaar leuke aankleding van deze tent door de ver schillende standhouders, een grote, maar toch een intieme winkel. Daar waren dan de uitverkoren teke ningen geëxposeerd. Geen gemakkelijke taak was het voor de jury van drie om de bes ten uit de 10 deelnemende scholen te halen. Ook het resultaat daarvan kunt u in dit nummer lezen. Tegelijk kon men een keuze doen uit een aantal tekeningen, waarop de toekomstige thoolse vlag was geprojecteerd. Wat vindt u de beste? Er is ook aan dit onderdeel goed meegedaan en we zijn be nieuwd welke tekening de meeste stemmen kreeg. Uiteraard was ook de muziekvereni ging „Euterpe" van de partij om voor de no dige muzikale aanvulling te zorgen. Voor zitter Kosten kon zaterdagavond omstreeks 6 uur toen alleen de orientatierit nog op het programma stond de thoolse dagen Afgezien van het feit of het door Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de Thoolse Raden bij brief van 25 mei 1965 voor gelegde plan tot samenvoeging van alle op het eiland Tholen gelegen gemeenten tot één nieuwe gemeente al of niet de instemming van die gemeentebesturen heeft, wil men op Tholen eerst een diepgaand onderzoek instellen naar het gehele complex van hiermee samenhangende factoren, eer men zich over dit plan kan en wil uitspreken. Dat was de conclusie van de informele bespreking, welke dinsdag avond 13 juli jl. in tegenwoordigheid van vrijwel alle bestuurders der zeven thoolse gemeenten in het „Holland Huis" te Scherpenisse werd gehouden. In deze heel rustige vergadering was de vrijwel unanieme mening van de aanwezigen dat het ondoenbaar is om zidh binnen de drie maanden een gefundeerd oordeel te vormen omtrent het voornemen van gedeputeerden tot samenvoeging. Het mag naar beide zijden geen geëmotioneerde uitspraak worden, zo werd vastgesteld, maar een onderzoek naar de feitelijke probleemstelling zal van grote waarde kunnen zijn eer een uitspraak wordt gedaan. Bovendien kan daarmee bereikt wor den, dat men als Thoolse raadsleden teza men leert denken en praten over de Thoolse problemen en zaken en dat voorts de daar door opgedane kennis nuttig zal zijn of de gemeenten nu zelfstandig blijven dan wel worden opgeheven. Wordt dit uitstel verleend, dan zou men als thoolse bestuurders bereid zijn gelden te voteren voor het laten opstellen van een rapport, na een onderzoek door deskundi gen van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Tijdens deze bijeenkomst werd hier over een uiteenzetting gegeven door mr H. E. Phaff en drs A. Bours van genoemde vereniging. Deze kwestie is voor onze streek te be langrijk om het met een „ja of nee" te kun nen afdoen, had burgemeester W. J. van Doorn, die de leiding van de bijeenkomst had, in zijn openingswoord opgemerkt. Laat men dit niet zien als een protestmeeting maar zuiver als een beleidsbepaling, tenein de met een goed gedokumenteerd oordeel de behandeling in de raadsvergaderingen te kunnen aanpakken. «tl® Gedurende zes en half jaar was het echtpaar Verwaal in Sint- Philipsland het middelpunt van het openbaar onderwijs. De heer A. Verwaal als hoofd en zijn echtgenote enkele jaren als onder wijzeres. Men was hier ingeburgerd in de goede zin van het woord. Het onderwijs is in deze periode zeker niets te kort gekomen. En de binding (ook via ,,'t Kreukeltje") is er belangrijk door verstevigd. Aan het Sint-Philipslandse schoolleven werd dank zij de familie Verwaal meer inhoud gegeven. GOED BESTEDE GELDEN Na de pauze volgde een reeks sprekers Burgemeester L. J. de Jonge was de tolk van de gemeente. Hij verklaarde verheugd te zijn, dat het onderwijs in zijn gemeente op zo'n hoog peil stond. Dat had nogal wat geld gekost, maar die gelden zijn goed be steed, vond de burgemeester. Hij was zowel de heer als mevrouw Verwaal zeer erken telijk voor alles wat ze gedaan hadden om dat onderwijs te bevorderen. Namens de afdeling Volksonderwijs sprak de heer A. van Dijke. Hij wees er op, hoe de heer Verwaal één der oprichters van deze afdeling is. Een nog steeds groeiende afde ling, die met nu al 170 leden ook een van de bloeiendste in de provincie is. Namens de federatie Zeeland van Volks onderwijs sprak de heer B. van Dijke. Er is op geoorloofde wijze hard gevochten in de gemeente voor het openbaar onderwijs. Het heeft zich onbetwist weten te handha ven. Andere spreker waren de heer S. A. de Kraker, onderwijzer aan de o.l.s. namens de collega's, de heer Otte toekomstig school hoofd voor St. Philipsland de heren S. Dor- resteyn en Pronk, hoofden van de beide bizondere scholen. Ze dankten allen de heer Verwaal voor de prettige samenwerking en wensten hem veel succes toe in zijn nieu we werkkring. Verder was daar de heer A. Labruyère die memoreerde wat de heer Verwaal deed voor het Jeugd Roode Kruis. De heer M. van Dijke was de tolk van de ouders en tenslotte dankte ook de handwerkonderwijze- res mej. Van Strien voor de vriendschappe lijke samenwerking. Namens de oudercommissie volksonderwijs en het overige personeel der school werd een blijvende herinnering aangeboden, ter wijl het personeel der bijzondere school, de Roode Kruisafdeling en de V.O.fede- ratie niet achterbleven met cadeux. Onder tussen was ook mevrouw Verwaal al her haaldelijk verrast met bloemen. GOED SAMENSPEL De heer Verwaal verklaarde te zijn ge troffen door deze grote belangstelling en waardering. Dat doet goed na de mooie maar ook drukke tijd in St. Philipsland. Druk omdat er in de school veel te bouwen viel, druk ook vanwege de vele aktivitei- ten waardoor we trachtten het schoolleven aantrekkelijk te maken en meer inhoud te ge ven. Druk ook omdat we (met zijn vrouw) samen voor de klas stonden. „Maar als het onderwijs je hobby is, is dat niet erg. Zeker niet wanneer je daarbij belangstelling en steun ondervindt zoals dat hier 't geval was. De samenwerking met de oudercommissie en volksonderwijs was prima, het was fijn zo in eensgezindheid samen te kunnen wer ken voor school en leerlingen. Als ik hier iets bereikt heb, dan kon dit alleen door het samenspel van ouders, oudercommissie, volks onderwijs en gemeentebestuur enerzijds en het onderwijzend personeel anderzijds,, al dus dhr. Verwaal. Daarna richtte hij nog een persoonlijk woord tot de sprekers en dankte voor de prachtige geschenken. Tot slot wens te hij de school en de inwoners van Flip- land alle goeds toe. Men was daarna nog enige tijd gezel lig bijeen. De laatste wens van de heer Verwaal willen we namens zijn vele ken nissen graag terugkaatsen. Daarvan waren ook de gemeentebestuur ders, oudercommissie, volksonderwijs en de ouders zelf overtuigd. Dat bleek uit de eind juni gehouden afscheidsavond. Een druk bezochte bijeenkomst. Namens de oudercom missie en de afdeling van Volksonderwijs heette de heer A. A. Rijstenbil de aanwezi gen welkom. In zijn afscheidswoord tot de familie Verwaal liet spreker duidelijk uit komen, dat de school en de gemeente aan beiden veel te danken hebben. Daarbij noem de hij o.m. de vele nieuwe leermethodes, de schoolkrant en de driedaagse schoolreis. Er is in die zes jaren zowel het een en ander veranderd. Ook in St. Philipsland. Dat kwam duidelijk naar voren door verto ning van een mooie collectie dia's dooi de heren Verwaal en Thoutenhoofd, vml. onderwijzer aan deze school. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01,676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663 - 400 Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur dr R. C. Rinses Scherpenisse tel. 01666-596

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1