WEEKBLAD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Hoe een „ander" onze provincie ziet Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Diploma uitreiking Landbouwhuishoudschool „De Oesterschelp" Tholen De redaktie legt u deze week voor RAAD IN SINT-ANNALAND Ia geen enkel opzicht lijkt het nog op een „verdwijnende" gemeente Wanneer de raad: „ja" zegt, (èa g.s.) kunnen weer plannen voor zon half miljoentje worden uitgevoerd Verdere ontsluiting uitbreidingsplan „achter de bogerds" Begin van saneriag aan de Ring Bouw van zes Bogaerswoningen Aanleg van drie woonstraten OP SCHOOLREIS VERDRONKEN Tragisch einde van 14 jarige L.T.S.er Sjaak Fase uit Poortvliet DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 21e jaargang No. 34 8 juli 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g.531 Giro 124407 franko p.p. 4.25 inkossokosten Abonnementen 3.50 per half jaar Prijs per nummer 16 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom LAND MET (WOON)RUIMTE TE HUUR aangeboden woning met voor- en achtertuin, voorkamer, woonkamer-keuken en 3 slaapkamers, inclusief centrale verwar ming 29.50 per week. Zon advertentie in een van de in de Randstad Holland verschijnende bladen zou ieder zich doen afvragen, of hier geen ver gissing in het spel was. Maar het is werke lijkheid en die werkelijkheid krijgt gestalte in Zeelands hoofdstad, Middelburg. Nu ja, Zeeland Zegt men dan. Dat is met krantenpapier dichtgeplakt. Wie gaat er nu naar Zeeland Burgemeester Drijber van Middelburg zegt „De vrouwen houden onze politiemacht op peil. Ze huilen tranen met tuiten als ze er naar toe moeten, ze zijn dolblij als hun man naar het Westen wordt overgeplaatst en daarna huilen ze wéér tranen met tui ten om naar Zeeland terug te mogen'. We denken aan Zeeland als aan een ver zameling eilanden, slechts na lange reizen deels per boot, te bereiken. Via Haringvliet brug, Grevelingendam en de Veerse dijk zit men nu 137 km van Rotterdam, als de Ooserscheldebrug volgend jaar klaar is nog maar 85 km dat is één uur rijden. We denken aan Middelburg als (wéér Bur gemeester Drijber) de „antieke schrijftafel van het kleine Zeeland' met zijn prachtige monumenten, de Abdij, het stadhuis, zijn oude koopmanshuizen langs de kaaien. Maar het regionale industriebeleid (de vier Zeeuwse industrie-kernen) en het Del taplan hebben hier een geweldige verande ring gebracht en die verandering gaat nog steeds voort. Straks ook weer via het Schel- de-Rijnkanaal. WERKEN EN WONEN. Alles draait hier om de plannen „Sloe- haven" „Vlissingen-Oost" en Schslde-Rijn. De landbouw stoot steeds meer werkkrach ten af, de jonge mensen gaan naar elders, veroudering van de bevolking dreigt. Hier aan wordt door de industrialisatie een halt toegeroepen. In 1947 was er voor 31.000 arbeiders in Zeeland werk in de landbouw nu nog voor 17.000, over tien jaren mis schien nog voor 10.000. Daarom wordt de omscholing krachtig aangepakt en de ves tiging van nieuwe industrieën bevorderd. Uitgestrekte en gunstig aan spoorweg en diep vaarwater gelegen terreinen geven daar toe de gelegenheid. Maar waar werkers zijn, moeten woningen zijn. Natuurlijk heeft men ook hier zijn „wacht lijst", maar er wordt geweldig gebouwd. Er zijn enkele flats, maar het merendeel bestaat uit de z.g. „vrije' woningen, bij de stede- lingen nauwelijks bekend. I Van drie woningen, in bovenstaande ge fingeerde advertentie genoemd worden er 1600 gebouwd in het z.g. Magistraatskwar- tier. GEEN „ACHTERLAND" Misschien zijn er, die menen dat men zich hier gaat „begraven" en gespeend is van alle mogelijkheden van het dicht, ja overbevolkte westen des lands. Op Walcheren leiden alle wegen naar Middelburg en dat is niet alleen een schone traditionele stad, maar met haar schouwburg haar concertzaal, haar openluchttheater en haar sporthal, haar zwembad en haar jacht haven, haar scholen voor ULO, Nijverheids onderwijs, handels- middelbaar- en voorbe reidend hoger onderwijs vormt zij een cen trum voor enderwijs en cultuur. Een wandeling door de drukke winkelstra ten, geheel herbouwd en gemoderniseerd na de oorlogsverwoestingen, toont duidelijk aan hoe de middenstand met zijn tijd is meege gaan. Er is niet alleen werkgelegenheid en woonruimte, maar ook leefruimte. Wijd welft zich de hemel over het Zeeuwse land en over zijn grote rivieren. Machtige veerboten brengen honderden auto's tegelijk van Vlis- singen over naar Zeeuws Vlaanderen. Het oude, prachtige stadje Veere met zijn won dermooie stadhuisje is een watersportcen trum van de eerste rang geworden, het Veer se meer geeft de zeilers alle ruimte. Langs de talrijke zeeweringen op de Bevelanden en Tholen profiteren sportvissers van rust en goede vangst. De Westhoek van Schouwen was al eerder ontdekt. RUSTIG PROGRESSIEF Wat men hier mist, zijn de gejaagdheid en de herrie van de grote steden, de men senpakhuizen, het gebrek aan communicatie. De Zeeuwen zijn progressief, maar ze doen het rustig aan. Men holt niet, men wandelt. En steeds groter wordt de stroom van hen die Zeeland weten te vinden voor verpozing. De Middelburgse markt ziet aan hetzelfde kraampje de Zeeuwse boerin in haar mooie klederdracht naast de Engelse toeriste en de marktkooplui spreken een aardig mondje „over de grens"; in de winkels staan de wa ren in verscheidene muntsoorten geprijsd. Wie niet alleen wil werken, maar ook wil leven, kan in ons goede land gelukkig nog altijd terecht. Hoog boven de groene landou wen en de brede wateren wenkt de Lange Jan van Middelburg. Wie er eenmaal zit, wil er nooit meer vandaan. (Nadruk verboden) Het college van burgemeester en wethou ders van Sint Annaland blijkt nog geens zins bij de pakken neer te zitten, nu er een vlijmscherp herindelingszwaard boven het hoofd van de thoolse gemeenten hangt. Het is heus niet zo, dat er vóór deze tijd in Sint Annaland niets tot stand is gebracht. IntegendeelMaar ook nu bruist het nog van „bestuurlijk leven". Van de kleinste verbetering als het maken van een tegelpad, waaruit de zorg voor het individu spreekt, tot een kapitale uitgave voor aanleg van een drietal nieuwe straten weermee het< geheel wordt gediend. Dit alles blijkt uit de 24 punten tellende „vakantie-agenda" voor een op 9 juli a.s. te houden openbare raadsvergadering. Dan krijgt de raad allereerst te maken met een hele reeks van goedgekeurde raads besluiten, waaronder de aanleg van een oefenvoetbalterrein, de reconstructie toegang Javadijk - Haven en van de nieuwe kam- peerverordening. Van wat minder importantie is het voorstel tot verbetering verwarming van de arres- gaan tantenlokalen. Het zal .een f 425. kosten. Successievelijk gaan de woningen in de Suzannaweg en aan de Javadijk verdwijnen. In deze vergadering komt het voorstel tot sloop van weer vier krotwoningen in die straten. De hoofdbushalte aan de Brugstraat in tensiveert het gebruik van het voetpad tussen Tuin- en Brugstraat. Daarom moet het nu maar in zijn geheel worden betegeld vinden b en w. Voor f 875.komt het voor elkaar. De wateroverlast voor de bewoners van de Vijf Zinnen wil men opheffen door over een twintig meter een nieuwe rio lering aan te brengen, die op de Tuinstraat loost. ONTSLUITING SCHOOLSTRAAT NAAR TUINSTRAAT Enkele voorstellen hebben betrekking op een te maken doorbraak van de School straat naar de Tuinstraat. Daartoe werd reeds eerder de woning van de heer J. A. Jeroense gekocht, die over enige tijd naar de Hoenderweg zal verhuizen. Verder kwam overeenstemming met de erven wed. Kaashoek over aankoop pand Nieuwstraat 24. Zodra deze woningen vrij zijn ligt de weg naar de ontsluiting open. In hetzelfde vlak ligt het verzoek van de heer G. Moerland tot aankoop van het nu gemeentelijk eigendom, het pand van de heer J. A. Jeroense om na de aanleg van de nieuwe verbindingsstraat op de hoek Nieuw straat - verlengde Tuinstraat een woon- en winkelpand te bouwen, terwijl b en w an- derszijds enige grond met dhr. Moerland willen ruilen om die verlengde Tuinstraat bouwrijp te kunnen maken. DRIE NIEUWE STRATEN Op 19 februari werd f 15.000.op tafel gelegd voor het maken van een bestek en tekeningen inzake aanleg van drie woonstra ten in het uitbreidingsplan „achter de bo gerds" Per 4 juni jl. werd f 90.000.ge voteerd voor de financiering van die werken (riolering en straataanleg) Het gaat hier om een verlenging van de Raiffeisenstraat en Crooswijck, waarvan de laatste gaat in de richting van de Hoen derweg en een P-vorm krijgt, waar ener zijds straks ruimte is voor de zgn, ratio- bouw en (anderszijds een |;t|roo(t perc^iS beschikbaar blijft voor de nieuwe scholen. De fima Joh. van Vossen Zonen heb ben voor dit werk ingeschreven tot een bp- drag van in totaal f 91.299.De begro ting was f 95.000.Voorgesteld zal wor den dit werk voor het inschrijfbedrag aan genoemd aannemersbedrijf te gunnen. Om nog even in deze hoek te blijven is er verder het voorstel tot herstrating van de Klooster-, Kerkeblok- en Zuidstraat. Nu de grens van de Bogaers-woningen tot f 20.000.- is verhoogd hadden b en w een contactavond belegd met de woningzoe kenden in de gemeente. De heren J. J. Snoep (Molendijk 7), W. P. Vermeulen (Hoen derweg 42), M. P. Mosselman (Nieuwstraat 3!) M. C. Keur (Nieuwstraat 28a.)en. C. M. Noorthoek (Hoenderweg 26) bleken direct bereid daarvan gebruik te willen maken, zodat b en w in de komende raad voorstellen aan genoemde aanvragers bouw grond te verkopen voor een Bogaers-woning. Daarvan komen er dan vier aan de verbin dingsstraat tussen Tuin- en Schoolstraat en twee aan de Raiffeisenstraat. Langs de verbinding tussen School- en Tqinstraat kunnen 'tussen eerstgenoemde! weg en het komende winkelpand van de heer G. Moerland nog vier woningwetwo ningen gebouwd worden. EEN BEGIN AAN DE RING In het centrum van de gemeente, aan de Ring staan aan de ene zijde woningen en aan de andere zijde de hervormde kerk, de (oude) scholen en nog een paar parti culiere woningen. Teneinde langzamerhand te komen tot sanering van laatstgenoemde Ring-zijde stellen b en w voor om de woning en schuur van mevr. C. A. v. d. Male-Huijgen aan te kopen, inclusief ver goeding voor f 13.000.De schuur kan direct worden afgebroken, terwijl de huidige eigenares het recht krijgt haar levenlang in het woonhuis te blijven. Voorts dient het westelijk gedeelte van de Ring opnieuw te worden gerioleerd en bestraat, althans zolang er nog geen sprake is van nieuwe scholen. Maar het plan tot die verbetering moet ook tevoren reeds klaar liggen. VERHUIZING SPEELTUIN Nu de Hoenderweg is gereconstrueerd en de voormalige watergang is gedempt, ligt er tussen rioolgemaal en het huis van de fa milie de Witte een terrein dat in de toekomst ook voor woningbouw kan worden benut. Daartoe is dan evenwel een strook grond nodig van het weiland toebehorende aan de heer J. van Luijk. Overleg wees uit, dat de gemeente die grond kan kopen. De gemeente moet dan zorgen voor verplaatsing van het kippenhok. Nu die grond voorlopig nog niet bebouwd zal worden en de speeltuin achter Tonhuis in het gedrang komt door verbreding van de Spuistraat, willen b en w de speeltuin- apparatuur doen verhuizen naar het per ceel J. van Luijk aan de Hoenderweg. De speeltuin komt dan ook dichterbij het nieuwe dorpsgedeelte. Overleg vond plaats met het bestuur van „Vrij en Blij". Waar men echter nog niet zo lang geleden op de ge dempte haven ook al moest verhuizen vraagt dit bestuur een tegemoetkoming in de ver plaatsingskosten. B en w vinden dit niet onredelijk en achten een vergoeding van zo'n 50 pet wel op zijn plaats. De raad moet er nu maar verder over beslissen. Door het bestuur van de school met den Bijbel worden gelden gevraagd voor aan schaffing van een nieuwe leesmethode voor het eerste leerjaar. De -gymnastiejkverenigingi „jW.IJK." zit in financiële nood en vraagt de gemeente lijke subsidie van f 100.op f 350.:'s jaars te brengen. Tenslotte moet nog worden behandeld een verzoek van de gebr. H. en J. C. Westdorp, die een industriehal bouwden op de gedempte haven voor klein verpakking consumptie-aardappelen, maar daarvan nu een soort cafétaria willen maken met ver lof A en B met terras op het voorterrein en een camping. B en w menen dat inwilli ging van dit verzoek in strijd is met de bestemming van het terrein en met de aan de gebr. Westdorp gestelde voorwaarden bij verkoop van het industrieterrein (waarop als zodanig goedkeuring door g.s. werd verleend) B en w stellen dan ook voor dit verzoek af te wijzen. 58 leerlingen ontvingen een diploma Maandagmiddag 5 juli jl. vond in de gymnastiekzaal van de Landbouwhuishoud school de uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen van de twee jarige primaire opleiding en de leerlingen van de assisten tenklas. De directrice, mej. J. A. Wuffing, heette alle aanwezigen hartelijk welkom waaronder met name de burgemeester van Souburg, B. H. G. ter Haar Romeny, als voorzitter van de provinciale commissie Landbouw Huis houd onderwijs, de heer H. Jansen, loco burgemeester van Tholen, mej. A. van der Leeden namens het hoofdbestuur van de Z. L.M., de heer J. van Dalen namens de Prov. Com. Landb. Huish. Onderw. kring Tholen en St. Philipsland, namens h|et Kringbestuur van de Z.L.M. de heren P. W. C. van Westen en M. C. J. Kosten en de dames van de Commissie van Toezicht. Nadat mej. Wuffing de diploma's uitge reikt had, wees zij de leerlingen er op, dat men niet moet denken er nu te zijn, want de maatschappij in z'n grote verscheiden heid eist tegenwoordig veel. Burgemeester Ter Haar Romeny, voor het laatst in zijn functie als voorzitter van de Prov. Com. Landb. Huish. Onderw. der Z.L.M. sloot zich in een geestige speech bij deze woorden aan en wenste de geslaag de meisjes geluk met hun behaalde succes, dat verdiend moet worden en dat men niet zo maar krijgt. De heer Van Westen sprekende namens het bestuur van de kring Tholen en St. Philipsland bood aan de meisjes van iedere klas met het hoogst aantal behaalde punten een boekenbon aan, te weten: Hennie Overbeeke uit Tholen uit klas 2a Cobie Klaassen van St. Maartensdijk uit klas 2b Nellie Vroegop van Sint Annaland uit klas 2c: Nellie de Rijke uit de assistentenklas. Daarna dankte de heer Van Westen bur gemeester Ter Haar Romeny zeer hartelijk voor het vele werk dat hij voor het Land- bouw-huishoudonderwijs in de streek Tholen gedaan heeft, o.a. de totstandkoming van het prachtige gebouw waarin men thans ge huisvest is. Na het felicitatiewoord van mevr Noordijke zong een groepje leerlingen een canon onder leiding van de heer Ghr. van der Boom. Na de pauze heeft de directrice in enige hartelijke bewoordingen namens de leer krachten afscheid genomen van de schei dende leerkrachten: de heren J. Lako, H. P. Verton en H. van Overbeeke. Namens de leerlingen bedankte Hannie Gunter voor het genoten onderwijs en tevens werden de klas seleerkrachten cadeaux aangeboden. Hierna dankten de vertrekkende leerkrach ten voor de vriendelijke woorden tot hun ge richt en sloot de directrice deze feestelijke bijeenkomst. VOOR DE PRIMAIRE OPLEIDING ZIJN GESLAAGD Hanny Aalbrechtse, Hanny Bout, Betsy Klippel, Magda Moerland, Joke Overbeeke, Henny Overbeeke (met lof), Ank Potter, Ella Guiqièrre, Dien Quist, Leny Schot, Dirkje van Vossen, Corrie van Vossen, Ada Bos, (allen praktijkdiploma) Adrienne Deur- loo, Francien Overbeeke en Cobi Vis allen te Tholen. Ria Pipping, Janny Jansens, Willy Jas- perse, Adrie Slager, Janny Uijl en Miep van Haaften allen te Scherpenisse. Nelleke Potappel te Stavenisse. Ria Steketee, Ali Voshol, Ineke Mol, Han- na Hoogerbrugge, Jannie Geuze, Nellie van Dieren, Corry de Groen, Cokkie Jeroense, Tineke Ligtendag en Mijneke Oudesluijs al len te Poortvliet. Ria Stoutjesdijk (alleen praktijk diplo ma) Cobie Klaassen, Betsy van Hemert, Ria Meeuwissen en Jannie de Ruiter allen te Sint Maartensdijk. Corrie van Dijke, Dientje Hendriksen, Le- nie Istha en Saartje Ligtendag allen te Oud Vossemeer. Joke Heijboer, Joke Kurvink, Koosje Over beeke, Annie Stols (met lof) en Annie Vroegop (met lof) allen te Sint Annaland VOOR DE ASSISTENTENOPLEIDING SLAAGDEN: Maddie Bentschap Knook te Sint Maar tensdijk Ina Burgers, Lenie Goedegebuure en Hen nie Gunter allen te Sint Annaland Maddie Duine te Oud Vossemeer Ina van Houdt, Lenie Rijstenbil en Joke de Viet te Scherpenisse Betsie Quist te Tholen Nellie de Rijke te Stavenisse. Wie eenmaal in Zeeland woont Poortvlietse scholier op schoolreis verdronken Stavenisse wijzigde uitbreidingsplan Sint-Annaland nog plannen bij de vleet Geslaagden van ,,De Oesterschelp" Morgen en overmorgen de Thoolse Dagen" Vosmeer klopte bij herhaling Smerdiek MET VACANT1E „Het geluk is daar, waar men liet vindt; zelden daar, waar men het zoekt." Temidden van talrijke school- en bejaarden reizen of trips van reisverenigingen, waarnaar de leerlingen al dagen tevoren in spanning uitzien en wat voor bejaarden zo gezellig kan zijn, is een zware slag gevallen. Een zware slag voor de familie door het tragisch einde van de 14 jarige L.T.S. tweede klasse leerling metaal uit Sint-Maartensdijk Sjaak Fase te Poortvliet en ontstel tenis in onze streek. Het gebeurde dinsdagavond 6 juli omstreeks 7 uur in het recreatieoord ,,De IJzeren Man'' te Vught. Reeds waren de vier meereizende leraren van genoemde technische school bezig de jongens uit de tweede klas, die met twee bussen de reis maakten, aan het verzamelen, toen de kano, waarin Sjaak peddelde omsloeg. Met een vriend uit Scherpenisse zat hij in het bootje, toen die, aan de achterzijde peddelend, een misslag maakte en er afviel. Daardoor sloeg het bootje om en raakte ook Sjaak Fase die niet kon zwemmen te water. Het lukte zijn vriend niet hem te grijpen. Ook andere hulp kwam te laat. Tegen half negen 's avonds hebben kikvorsmannen het stoffelijk overschot gevonden, dat werd opgebaard in een ziekenhuis te 's Hertogenbosch en waarheen zich de ouders J. L. Fase en echtgenote woensdagnacht spoedden. Nadat ook vorige week andere klassen van de L.T.S. uit Sint-Maartensdijk op reis waren gegaan, gingen dinsdag jl. de tweede en twee derde klassen van die school naar het 'Oorlogsmuseum te Overloon. Op de terugweg bracht men een bezoek aan de „IJzeren Man", waar de jongens gingen roeien. Op het punt van terugkeer gebeurde dit zo tragisch ongeval, dat bij de vrienden een diepe indruk achter liet. Terwijl de vier leraren achterbleven, werden de jongens direct in de bussen geleid en naar Tholen gebracht. Later kwamen de vier leraren per auto thuis. Het stoffelijk overschot kon nog gisteren naar de ouderlijke woning worden vervoerd en zal de begrafenis zaterdag te Sint- Annaland plaats vinden. Grote deelneming gaat uit naar de familie Fase bij dit zo tragisch ongeval, terwijl vooral ook de verslagenheid op de L.T.S., waar vrijdag diploma-uitreiking plaats vindt, zeer groot is. dr L. D. A. Looljsen, Tholen tel. 01660-542 dr R. C. Renes, O.-Vossemeer tel. 01667-400 Dr. J. M. v. d. Bel, St. Maartensdijk, tel. 01666-400. Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur dr R, C. Rinses Scherpenisse tel. 01666-596 HOOGWATER in de week van 11 tot en met 17 juli 1965 zondag 2.10 14.40 maandag 3.00 15.28 dinsdag 3.46 16.08 woensdag 4.26 16.50 donderdag 5.05 17.20 vrijdag ,5.40 17.55 zaterdag 6.10 18.26 14 juli Volle Maan te 21.55 uur GROENE KRUISVERGADERING Vrijdag jl. werd door de afdeling Tholen van het Groene Kruis een algemene leden vergadering gehouden, welke zeer slecht werd bezocht. Immers, met een bezoek van slechts 3 leden plus het bestuur kan men daaraan geen hogere waardering geven. Ter vergelijking: de vereniging telt 900 leden. Voorzitter P. J. Duinker meende er zich maar bij te moeten neerleggen. Het is niet anders. Hij herdacht in zijn openingswoord verder het grote verlies voor de vereniging door het overlijden van bestuurder Kramer waarop een ogenblik stilte werd betracht tot zijn nagedachtenis. De meer formele ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Uit de verlies en winstrekening 1964 bleek dat er een batig saldo was van f 1119,49. Aan de wnd. penningmeester werd de charge verleend. Het goed verzorgde jaarverslag werd voor ieder aanwezige in de pauze ter inzage ge legd. Daaruit bleek dat het aantal leden van 901 op 31 december 1964 enigszins was teruggelopen door inwoners met gemoeds bezwaren na de polio-inentingen en verder dat enkelen hadden bedankt vanwege de con tributie. Er hadden 280 uitleningen plaats van ver_ plegingsartikelen. Door een schenking van

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1