erste paal de grond in Sint-Annaiandse nieuwe jachthaven centrum van watersport Prinses Beatrix kwam op verkenning Schoolsportdag Centrale opsporing van oorlogsslachtoffers Tips voor Tuinders RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Kanaalschap „De Eendracht" komt later in discussie Druk gebruik van bejaardensoos Binnenkort riolering Kerkring De „dreven" zijn niet best! OUD -VOSSEMEER KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN Beeld van honderd jaren oorlog Ook de raad van Oud Vossemeer nam tijdens de vorige week donderdagmiddag ge houden voltallige vergadering nog geen standpunt in over de samenvoeging der gemeenten. Na de brief van gedeputeerde staten te hebben voorgelezen, stelde de voor zitter voor om de zaak eerst nog eens rus tig te bestuderen, wellicht samen met de raden van de andere gemeenten. De brief komt dus in een volgende verga dering in discussie. Met de voorgestelde nieuwe salarisrege ling van de gemeente-ontvanger kon de raad akkoord gaan. Volgens een verificatierapport over de Landarbeidersstichting is er een tekort op getreden van f 148.06 tegen slechts f 18.67 in het voorafgaande jaar. Het tekort is een gevolg van de kosten van verharding uitrit ten los land. Een subsidie-aanvraag van de Centrale van Kath. Militaire Tehuizen werd evenals vorige jaren afgewezen. Ingekomen waren diverse door gedepu teerde staten goedgekeurde besluiten o.a. van grondaankopen van de stroken voortuin Icings de Molenstraat t.b.v. de trottoirverbre ding. Met het riolerings- en straatwerk heeft „Elk's Aanneembedrijf" maandag jl. een be gin gemaakt. De voorzitter sprak de hoop uit dat de enkele eigenaren, die de grond niet willen verkopen, nog van mening zul len veranderen. Ged. Staten hebben ook de renteloze geld lening van f 10.000.aan de muziekver eniging goedgekeurd. Waarschijnlijk ter le ring van raadslid muzikant Mees las de voor zitter uitvoerig alle dwangmaatregelen die de gemeente zich heeft voorbehouden. Wanneer jaarlijks geen f 1000.wordt afgelost of de instrumenten slecht worden onderhouden,' moeten ze op eerste aanzegging van b en w op het gemeentehuis worden ingeleverd. Dhr. Mees gaf b en w de raad alvast mu zieklessen te nemen, waaruit weer con clusies getrokken kunnen worden over spre kers vertrouwen in de financiële positie der vereniging. Volgens een rapport van de commandant is het de laatste tijd niet zo best gesteld met de deelname aan de oefeningen der vrijwil lige Brandweer. Op voorstel van b en w wordt daarom besloten de vergoeding ter zake te koppelen aan een minimum aantal bijgewoonde oefeningen. De vergoeding wordt verhoogd tot f. 4.00 per oefening doch wie er minder dan 6 per jaar bezoekt krijgt niets uitbetaald. De jaarlijkse vaste vergoeding blijft echter onveranderd. Het blusloon bij branden wordt verhoogd van f 3.50 op f 5.50. De exploitatievergoeding naar het werke lijk aantal leerlingen over 1964 wordt vast gesteld als volgt: R.K. lag. school 911/s x f 52is f 4749,33 en Chr. Lag. School 84 x f 52.is f 4368.Bovendien wordt definitief over 1964 aan de Chr. Lag. School f 715,61 beschikbaar gesteld voor de vak onderwijzeres nuttige handwerken. EEN NOGAL FORSE VERHOGING KEURLONEN De Vleeskeuringsdienst St. Maartensdijk kampte over 1964 met een tekort van f 6000 terwijl voor 1965 zelfs f 10.000.wordt verwacht. Men denkt rond te kunnen komen bij een keurloonverhoging voor paarden en run deren van f 12.50 op f 17.50, voor varkens kalveren schapen en geiten van f 5.op f 7.en voor van buiten de kring inge voerd vlees van 5 op 7 cent per kg. Deze verhoging zal ingaan te rekenen vanaf de eerste maand die volgt op de Koninklijke goedkeuring. De verhoging is nogal fors, vindt dhr. van Engelen. De laatste verhoging is nog geen 2 jaar oud. Hij vraagt zich af of er niet te weinig keuringen zijn in verhouding tot het personeel. Hoe zijn de tarieven in an dere keuringsdistricten? Ook dhr. Droogers meent dat het afnemend aantal huisslachtin gen van invloed moet zijn op de binnen komende keurlonen. De voorzitter heeft juist de indruk dat het personeel het gehele jaar druk bezet is. De afnemende huisslachtingen worden ge compenseerd door grotere omzetten door de slagers. De voorzitter noemt enige cijfers waaruit blijkt dat respectabele hoeveelheden vlees jaarlijks worden gekeurd. Men is het er dan wel over eens dat de oorzaak is te zoeken in de diverse loonronden: tariefverho gingen in de toekomst zijn dus wel waar schijnlijk. Met de aanhangige verhoging wordt daarna akkoord gegaan. BEJAARDENSOOS DRUK BEZET. Het gebruik van de Bejaardensoos heeft een hogere vlucht genomen dan aanvankelijk was verondersteld. Men komt niet 2 maal per week bijeen, maar praktisch elke dag en ook voor bruiloften e.d. is het lokaal vaak in gebruik. Aanvankelijk zorgden die huur ders dan zelf voor schone oplevering, maar bij de invoering van een hoger tarief hebben b en w die voorwaarde laten vervallen. Al met al dus veel extra werk voor de schoonhoudster Mevr. de Ronde. Aange zien zij haar werk prima verricht stellen b en w voor haar jaarsalaris met f 225. te verhogen en te brengen op f 610. Tegen deze verhoging, tegen een wijziging van de bezoldigingsverordening voor het overige personeel per 1 juli a.s. gevolgd door technische wijzigingen van div. rechtsposi tie-regelingen heeft niemand bezwaar. VERBINDINGSSTRAAT Voor de uitvoering van het uitbreidings plan ,,Zuid", de verbindingsstraat tussen de Molenstraat en de Schoolstraat worden de eerste percelen tuingrond gekocht van L. J. van Vossen, L. Istha, C. Voshol, A. L. van der Jagt N. C. van de Merbel E. G. Hoek, A. Remijn en C. van Meer. Een en ander naar schattingen van de Centrale Com missie voor de Onteigeningsvergoedingen. De voormalige stal bij het abattoir is ge heel verbouwd en ingericht tot een pekel en verwerkingsinrichting van vlees ten be hoeve van de ondernemer W. de Bruin alhier. De huur wordt thans vastgesteld op f 17.50 per week. Bij wijziging van de begroting komt een krediet van f 7000.beschikbaar voor de plankosten uitvoering uitbreidingsplan Oost en ondergaat de post woningverbetering een verhoging met f 10.000.Tweederde ge deelte van deze premie komt voor rekening van het Rijk. Evenals vorige jaren stelt de raad f 20. subsidie beschikbaar voor het comité dat de z.g. „Thoolse Dagen" organiseert. Deze worden gehouden te Scherpenisse op 9 en 10 juli. De eerste dag is geheel bestemd voor de veekeuringen en voor de tweede dag staat er ook een gewestelijk concours- hippique op het programma. Het verzoek om in principe te besluiten tot deelname aan de gemeenschappelijke rege ling „Kanaalschap De Eendracht" kwam op voorstel van b en w nog niet in behandeling Men wil daarmee wachten tot met name over de financiële consequenties meer gege vens bekend zijn. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN BERGEN OP ZOOM Bosstrant - hoek Llndebaan - teL 5467 RONDVRAAG Dit punt is juist in de b en w vergadering besproken en voorziening wordt toegezegd. Minder duidelijk was of het tweede verzoek van dit raadslid tot het maken van een ach terpad met uitgang op de Patrijzenweg t.b.v. enkele gemeentewoningen aan de Bou Kooij- manstraat wel uitvoerbaar is. Weth. J. Aar- noudse meende dat de gemeente daar geen gronden meer bezit. Het zal in elk geval wor den onderzocht. Na nog te hebben gepleit voor verbetering van de huisvesting en ge zinshulp in een bepaald gezin vroeg dhr. C. Aarnoudse tenslotte toezending van de teke ningen en bestek van de binnenkort aan te besteden riolering van de Kerkring met zij straten. Aangezien hieraan enkele prakti sche bezwaren zijn verbonden, nam dhr. Aar noudse genoegen met de bevoegdheid tot in zage op het gemeentehuis. GESLOTEN WEGDEK VOOR DREVEN Dhr. C. Droogers sneed nog een punt aan dat op het einde van deze korte vergade ring de tongen nog even los maakte. De ver harding van de dreven door het land van de Wezen Armen. Dhr. Mees voorspelde dat die dreven over 50 jaar nog een bron van klachten zullen zijn „De Wezen Armen hebben ook nooit af doende maatregelen genomen" zei weth. van Driel. Dhr. Mees ontkende dat ten stellig ste, de oorzaak ligt bij de Herverkaveling, die mooie beloften deed, waar niets van te recht kwam. De voornaamste klacht is dat de pachters niet gehinderd door greppels of sloten hun land tot in de dreven omploegen. De gebrui kelijke methode van grintverharding voldoet niet. „In de Hoelleker' is het niet beter dan „op de Kievit". Dhr. C. M. Droogers heeft zelfs geconstateerd dat men dwars door de dreven afwateringskanalen heeft gegraven zonder ze bij droog weer dicht te gooien. B en w hebben nu een plan in studie om de moeilijkheden in één keer op te lossen, al zal dit wel wat geld kosten, t.w. een ge sloten wegdek dat weth. Aarnoudse op 4 m breed wil maken. Dhr. Mees kan er mee akoord gaan mits er greppels naast worden gegraven. Dhr. van Engelen vreest afbrokkelen van de kan ten en voelt meer voor z.g. betonnen sporen met een breedte van 35 cm. B en w zullen met de opmerkingen reke ning houden. De vergadering wordt gesloten nadat weth Dhr. C. Aarnoudse drong tijdens de rond vraag aan op beter onderhoud van de ha venkade. Het gras zou er 1 meter hoog staan Nu binnenkort 2 grote schepen met vacantie- j Aarnoudse mede namens zijn echtgenote gangers te verwachten zijn, is het zaak er zijn dank heeft betuigd voor alle gelukwen- voor te zorgen dat de kade er goed uit ziet. sen ontvangen bij zijn gouden bruiloft. 'n nieuw COSTUUM IJ slaagt voor vader en zoon ij Kremerstraat 11 - Bergen op Zoom Het was een welbewuste keuze, toen H.K.H. Prinses Beatrix op de late avond van Eerste Pinksterdag met „De Groene Draeck" om en nabij de Sint-Annalandse haven ligplaats koos. Eerstens omdat het daar als het ware nog een oase is in de storm achtige ontwikkeling van de watersportwoestijn, maar ook omdat men van daaruit alle richtingen uitkan. Via de Eendracht naar het Veerse Meer, via het Zijpe naar het Noorden of via het Keeten naar het Westen, Een middelpunt in het watersportgebied. Dat kan het steeds meer worden, maar de rust zal niet blijven. Dezer dagen ging de eerste paal de grond in voor de nieuwe jachthaven. Over enkele maanden zullen er zoo'n 150 jachten bijkomen. En die ontwikkeling zal niet meer blijven staan. Daarvan was ook burgemeester H. J. Smith overtuigd, toen hij vrijdagmiddag 25 juni officieel „de eerste paal" via een hei installatie op vaardige wijze in de haven bodem liet verdwijnen. De eerste van drie honderd heipalen, die nodig zijn voor het aanbrengen van vijf drijvende steigers van elk 50 meter, haaks op de havenkant aange bracht. Die palen krijgen meerstangen, waar langs het touw dat de jachten afmeert bij eb en vloed op en neer schuift. De vijf steigers zijn via de dijk (zeewering) bereikbaar over bruggen. Een vernuftige constructie wordt de toegangstrap, waarvan de treden nooit nat of glibberig worden. De treden komen aan kettingen te hangen. De drijvende ponton neemt iedere trede in een inkeping mee omhoog en omlaag naar gelang de water stand. Een soort „roltrap" naar het plezier vaartuig. Zover is het nu nog niet. Daar moet eerst nog een half jaar aan gewerkt worden. De eerste meerpaal zit er nu in. Dat gebeurde in tegenwoordigheid van ir H. J. M. Bekker van de Provinciale Waterstaat in Zeeland en de rayonvertegen woordiger J. de Regt te Tholen, de Sint Annalandse wethouders, afgevaardigden van de watersportvereniging „Sint Annaland Omstreken", van aannemer Plieger uit Lex- mond en enkele andere genodigden. Burgemeester Smith vond het na die eerste spannende heidaad een heugelijk gebeuren voor deze gemeente. „Daarbij mogen we wel even stilstaan. Het kostte nogal wat voorbe reidingszweetdruppels. In 1959 werd de nieu we „landbouwhaven" in gebruik genomen, na afsluiting van een door de ramp 1953 zwakke plaats in de beveiliging: de oude haven in de geineentekom. Toen reeds bleek ze voor het feitelijk doel te groot vanwege het steeds toenemend vervoer van de land- bouwprodukten per as. Spoedig bleek, dat die haven met een oppervlakte van 5.6 hec tare en een diepte van 3.35 n.a.p. (bereik baar voor schepen tot 1400 ton) voor aan- en afvoer landbouwprodukten en meststoffen niet rendabel meer te maken was. Er is een loswal van liefst 265 meter. Een investering van 2 miljoen gulden, maar de havengelden liepen per jaar schrikbarend terug. Het Sint Annalandse gemeentebestuur ver zocht aan gedeputeerde staten van Zeeland de bestemming te veranderen. Kwam er bij het snel toenemend watertoerisme niet steeds meer gebrek aan jachthavens? Het ging als van een leien dakje. Met voldoening gewaagde burgemeester Smith van voortva rende medewerking van rijks- en provinciale overheid. Een aanzienlijke rijkssubsidie werd via de staatssecretaris van Economische Zaken verkregen, gedeputeerden zorgden voor snelle goedkeuring en de provinciale waterstaat had binnen 14 dagen een schets- plan klaar. Het doel van de jachthaven is niet al leen een uitbreiding van de recreatieve mo gelijkheden, maar ook voor een gunstige economische ontwikkeling van deze gemeen te, terwijl inzonderheid de middenstand deze gelegenheid zal kunnen aangrijpen. Burgemeester Smith was er van overtuigd dat de Sint Annalandse spreuk sedert 1591 „altijd bet groeyende" via de nieuwe jacht haven een stevige impuls zou krijgen. Zeker is dat „De Groene Draeck" een volgende pinksterdag meer buren zal hebben dan in 1965 het geval was. digheden zich nog goed aan zien, doch toen 's middags de regenbuien kwamen opzetten was het weldra met de wedstrijden gedaan. De slagbalwedstrijden moesten vervallen, en tot grote teleurstelling van de jongens kon ook hun voetbalwedstrijd met het onderwij zend personeel geen doorgang vinden. De terugreis per fiets bezorgde de jeugd van de andere plaatsen 's middags menig nat pak. Bij de organisatie van de wedstrijden ont ving het onderwijzend personeel onder lei ding van de heren C. G. van Hoek te Scher penisse en dhr. J. D. Vroege te Oud Vos semeer een zeer welkome hulp van een aantal vrijwilligers uit Oud Vossemeer. Het diplomawerk omvatte dit jaar 4 on derdelen t.w, 60 m hardlopen, kastiebal-wer- pen, verspringen en hindernis-loop. Naar ge,- lang van de prestatie kregen de leerlingen diploma's volgens de letters A tot en met E waarbij de E de hoogste en de A de laagste waarde vertgenwoordigt. Slechts 5 leerlin gen of \y2% konden de minimumnorm voor A niet halen. Per school en per diploma waren de uit slagen als volgt: A B C D E Openb. Lag. school Oud Vossemeer 9 15 12 7 R. K. Lag. school Oud Vossemeer 1 19 12 4 1 Chr. Lag. school Oud Vossemeer 3 12 5 2 Chr. Lag. school Tholen 7 18 14 9 Chr. Lag. school Poortvliet 7 5 6 2 Openb. Lag. school Sint Maartensdijk 7 12 13 8 1 Openb. Lag. school Sint Annaland 1, 8 15 2 Openb. Lag. school Tholen 8 16 12 5 Openb. Lag. school Scherpenisse 9 12 1 1 Openb. Lag. school Poortvliet 1 7 5 5 Openb. Lag. school Sint Philipsland 2 7 5 2 Van het middag programma konden alleen de estafette-wedstrijden worden afgehandeld Bij de jongens won de Openb .Lag. school van St. Maartensdijk gevolgd door de Open bare Scholen van St. Philipsland en Tholen. Bij de meisjes-wedstrijden won de Open bare School van Oud Vosemeer, terwijl de 2e en 3e prijs ging naar de Openb. Lag. School te Sint Annaland en de R.K. School te Oud Vossemeer. Een gedeelte der wedstrijden werd bijge woond door Burgemeester en Wethouders van Oud Vossemeer. De consulent voor li chamelijke oefening, dhr. Distelbrink, was verhinderd. Alle kinderen ontvingen tweemaal een tractatie. Nadat 1964 in de reeds lange rij van jaar lijkse schoolsportdagen was overgeslagen is de grote deelname van vorige week dinsdag wellicht het begin geworden van een waar lijk grootse sportontmoeting tussen de lagere schooljeugd van de gehele streek Op de gebruikelijke ontmoetingsplaats, het sportveld te Oud Vossemeer waren 11 scho len vertegenwoordigd met 355 leerlingen, voornamelijk gerecruteerd uit de klassen 5 en 6. In 1963 kwamen 207 leerlingen van 9 scholen bijeen. Toen men rond 9 uur 's morgens met het diploma-werk begon, lieten de weersomstan- modieuze ZOMERMANTELS óók voor de grotere maten U slaagt bij Kremerstraat 11 Bergen op Zoom Bij AUGURKEN moeten we nu spoedig de meeldauw gaan bestrijden. Is de maand juli zonnig en droog, dan spuiten we met 50 gram karathane per 100 liter water. Is juli regenrijk dan spuiten met 300 gram maneb per 100 liter water. Bespuiten om de 10 dagen herhalen en niet uitvoeren bij scherpe zonneschijn. Het middel Morestan is ook goed bruik baar. BRANDVLEKKEN bij augurken gaan we tegen door om de 14 dagen te spuiten met 300 gr maneb of zineb per 100 liter water. We kunnen maneb of zineb ook gemengd met Kara thane gebruiken. BLADVLEKKENZIEKTE bij knolselderij, in de volksmond dikwijls „roest" genoemd, bestrijden we door te spuiten met 500 gram koperoxijchloride of met 200 gr van een organische tinverbinding per 100 liter water. Op plantenbedden van KOOL zien we hier en daar valse meeldauw optreden. Aan de onderzijde van de bladeren zien we dan wit schimmelpluis. Hiertegen kunnen we stuiven met zineb of een koperstuifmiddel. In KROTEN kan de bietenvlieg optreden. Zodra we schade waarnemen spuiten we met 60 gr/ml parathion 25 of 50 ml Phosdrin per 100 liter water. Tijdens de pluk kunnen we bladvlekken in TOMATEN het beste bestrijden met „Bulbosan". Bij dit middel blijven de vruchten schoner. Papiervlekkenziekte op PREI gaan we tegen, zodra de eerste verschijnselen optreden, door te spuiten met 400 gr zineb of 500 gr captan in 100 liter water. Na 10-14 dagen herhalen. De PREIMOT, een klein rupsje dat gangen in het blad vreet, gaan we te lijf met 150 ml parathion 25% of 20 ml diazinon per 100 liter water. De Plantenveldjes van AARDBEIEN moeten nu volkomen schoon zijn. De uitlopers gaan we netjes uitleggen. TOMATEN hebben nu meer behoefte aan water als aan het begin van de teelt, vooral bij zonnige dagen. Giet dus regel matig en controleer uw grond door een gat te graven. R.T.V.D. Goes. B. Baijense. REISVERENIGING „NITOP" Op woensdag 16 juni begon de reisver- eniging „Nitop" in haar 20 jarig bestaan aan haar 19e reis. Om 5 uur werd vertrokken vanaf hotel Mees en werd aan een lange tocht van ruim 700 km begonnen. Via Ant werpen ging het de autobaan op over Aken- Keulen, Frankfort, Karlsruhe, Baden Baden naar Freiburg. Daarna werd de autobaan waar onderweg verschillende malen was ge stopt verlaten en ging het laatste gedeelte door het prachtige Hollental en bereikte men om ongeveer 7 uur het einddoel Titisee waar hotel Sonneneck gereed stond om het gezelschap te ontvangen. Nadat de kamers waren opgezocht en het gezelschap zich had verfrist volgde om 8 uur het diner. Daarna werd de avond gezellig onder elkaar door gebracht. De tweede dag om 9 uur ontbijt. Wegens de minder gunstige weersgesteldheid in de morgenuren werd besloten in plaats het reisplan van de 2e dag, het reisplan van de 4e dag uit te voeren. Om 10 uur werd vertrokken en ging de reis langs de Schluch- see, het grootste stuwmeer van het Zwarte Woud naar St. Blasiën welke buitengewoon mooi gelegen is in het dal van de Alb. In dit stadje, waarvan de geschiedenis be gint in de 10e eeuw, werd de in barokkenstijl gebouwde kloosterkerk bezocht. Deze kerk wordt beheerst door een enorme koepel, op 3 na de grootste van Europa. De hoogte is 72 meter en de middellijn 35 meter. In dit stadje werd ook de lunch gebruikt. Daar de lucht ondertussen volkomenwas opge klaard werd op de terugreis door het Alb- dal, met hoogten tot 1100 meter onvergete lijk genoten van het prachtig gezicht in het dal waarvan de berghellingen bedekt zijn met naaldwouden. Om 6.30 uur arriveerde men weer in het hotel. Begunstigd door prachtig weer werd de volgende morgen het reisplan van de 3e dag uitgevoerd Om half negen ontbijt en om halft tien vertrek. Van Titissee naar Lench- kirch welke plaats gelegen is aan de voet van de Hochfirst (1170 meter) in het hoge dal van de Haslach-Bach, een zijriviertje van de Wutach. Vervolgens ging het over Bondorf naar Stuhlingen waar de Zwit serse grens werd gepasseerd. Na 22 km kwam men aan het einddoel van die dag Schaffhausen, waar de grootste waterval van Europa werd bezocht. Mede door de vele regens welke in de voorafgaande weken in deze streek was gevallen, bood deze wa terval een beeld van ongekende kracht. Over een breedte van 160 meter stortte het water van een hoogte van 20 meter naar beneden. In de onmiddellijke omgeving van de waterval werd de lunch gebruikt. Via Huffingen ging de reis terug naar Titissee waar een uur na aankomst in het hotel diner. De volgende morgen werd het reisplan van de tweede dag uitgevoerd. Om 9 uur ontbijt. Daarna tot de middag gelegenheid om wat te wandelen in Titisee waarvan in verband met het mooie weer door de leden gretig gebruik werd gemaakt. Ook werd nog een rondvaart gemaakt op de Titissee. Om 1 uur werd in het hotel de lunch gebruikt. Om 2 uur werd gestart om het Feldbergge- bied te bezoeken met als hoogste berg van het Zwarte Woud „de Feldberg" (1493 me ter) Door het prachtige weer werd tijdens de klim van de bus tot een hoogte van onge veer 1300 meter genoten van het prachtig gezicht in de dalen van dit gebied waarvan de berghellingen bedekt zijn met naaldwou den. De laatste 193 meter naar de top van de berg werd afgelegd in een stoeltjes- sen nog bedekt met sneeuw. Het uitzicht lift. De top van de berg was op vele plaat- hier was schitterend mooi. Alhoewel alle le den de kinderschoenen reeds lang ontgroeid zijn werden er natuurlijk toch sneeuwballen uitgewisseld. Na de terugreis werd om 7 uur weer he diner gebruikt. De volgende morgen moest jammer ge noeg de terugreis worden aanvaard. Om 8 uur was het ontbijt en om 9 uur vertrek. Via het Hollental werd de autobaan weer opgezocht en draaide de bus met haar neus in de richting Oud Vossemeer, Na dat op de autobaan verschillende malen was gestopt en in de laatste rastatte tussen Keulen en A- ken voor de laatste maal arriveerde het ge zelschap om ongeveer 8 uur in Maastricht waar in het Savoy hotel het afscheidsdiner werd gebruikt. Daarna volgde de laatste etappe en arriveerde het gezelschap behou den gezond en hoogst voldaan in Oud Vos semeer waarmede de 19e reis van Nitop was beëindigd. Uitgezonderd donderdagmorgen werd de reis begunstigd door prachtig weer en kon den de jasjes verder de gehele reis uit. Mede door dit weer, maar vooral door de schitterende onderlinge versandhouding van de leden is deze reis weer een volle dig succes geworden en wordt alweer ver- lanqend gedacht aan de 20ste reis van „Nitop' Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - Tel. 4898 Bergen op Zoom (NNP) Genève Aan de rand van het Zwitserse Genève, de stad die zowel het Europese hoofdkwartier van de Verenigde Naties als het Hoofdkantoor van het Inter nationale Rode Kruis huisvesting verleent, bevindt zich in een pittoreske, in een bloe mentuin verborgen villa een van de vreemd ste en tegelijk meest welsprekende monu menten van honderd jaar oorlogsleed. Het is de „Centrale Opsporingsdienst" van het Ro de Kruis. In de kelders van het gebouw zijn 45 miljoen kaarten opgeslagen over soldaten en burgers die tijdens een oorlog in gevan genschap geraakten of van huis werden ver dreven. De oudste gevallen stammen nog uit de strijd tussen Duitsers en Denen in 1864, meer dan een eeuw geleden. Met behulp van deze gegevens verkregen via inlichtingen uit de oorlogvoerende landen, probeert het Rode Kruis uit elkaar gedreven gezinsleden weer tot elkaar te brengen. Vandaag de dag, twintig jaren na de laatste wereldoorlog, ko men elke week in Genève nog zo'n dui zend brieven binnen van mensen ,die gege vens opvragen over het lot van bekenden, die in de jongste wereldoorlog verdwenen. De Centrale Opsporingsdienst doet trou wens meer dan het zoeken naar verdwenen oorlogsslachtoffers. Hij beschikt ook over in lichtingen voor mensen, die nu recht hebben op een vergoeding voor het feit dat zij in de oorlog van huis werden weggesleept naar gevangenkampen of concentratiekampen in Duitsland of andere door de Duitsers bezet te gebieden. Hoewel de dienst in eerste in stantie bedoeld was voor het registreren van militaire krijgsgevangenen vormen de bur gers tegenwoordig dan ook een belangrijk deel van het werkterrein. Tenslotte maakt de oorlog geen onderscheid meer tussen iemand in uniform of iemand in maatkostuum Het internationale oorlogsrecht deed dat aanvankelijk wel. In 1929 werd voor het eerst in de Conventie van Genève vastge legd, dat het Rode Kruis gegevens moest verzamelen en doorgeven over militaire krijgsgevangenen. Pas na de tweede wereld oorlog in 1949, werd bij internationaal ver drag geregeld dat het Rode Kruis dezelfde taak heeft ten opzichte van geinterneerde burgers en vluchtelingen. Vele honderduizenden gezinnen danken aan deze dienst het feit dat zij tijdens of na de oorlog nog iets hoorden over het lot van hun zoon of vader. Nu nog liggen voor de bezoeker van de dienst in Genève als som bere relekwieën de rapporten ter inzage die het Duitse opperbevel naar het Rode Kruis in Zwitserland stuurde over neergeschoten geallieerde vliegers. Die officiële rapporten nu als vergeelde telegrammen nog te lezen gaven de namen van de vliegers en als die ontbraken het legernummer of het merk en identificatienummer van het neergeschoten vliegtuig, Of een simpele zin zoals „aange spoeld aan de Noordzeekust nabij IJmui- den" Het Rode Kruis kon dan zo snel moge lijk de gezinnen in Engeland of Amerika berichtten over het overlijden of het gewond in gevangenschap geraken van de betrok kenen. In de jongste oorlog verwerkte de postka mer van de dienst in Genève dan ook zo'n vijftig- tot honderdduizend brieven per dag. Twaalfhonderd mensen, onder wie 276 vrij willigers werkten aan het noteren van de gegevens, die Geallieerden zowel als Duit sers zonden. De oorlogvoerende partijen zon den ook rapporten over de krijgsgevangenen die ze maakten. Dit beeld kon echter nooit compleet zijn Dagelijks geraakten duizenden zoek. Vooral burgers. De dienst is op de vreemdste wijze aan inlichtingen over deze verdwenen oor logsslachtoffers gekomen. Zo werd in Bul garije een leeg sigarettendoosje gevonden, dat uit een trein was geworpen en dat aan de binnenkant de lijst bevatte van een aantal Italianen die door de Duitsers via Bulgarije werden gedeporteerd. Dagelijks krijgt de Opsporingsdienst met nieuwe gevallen te maken. Mensen van het Rode Kruis proberen in de Kongo, in Viet nam in de Dominikaanse Republiek zoveel mogelijk namen te verzamelen van gevange nen en slachtoffers om hun familie te kun nen inlichten. Het is een triest werkterrein maar een dankbaar werk in vele gevallen. Geen wonder dat de Centrale ontelbare dank betuigingen bezit van moeders, die einde- lijk hun zoon terugkregen of iets over zijn lot konden vernemen, van kinderen die hun vader weer ontmoetten. (Nadruk verboden)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 4