WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Plezierige rust voor de toerist! De redaktie legt u deze week voor RAADSVERSLAG ST. PHILIPSLAND Laten we niet met het hoofd tegen de muur lopen, want de huidige school- regeling is onjuist, vond de heer Rijstenbii - De voorzitter „Het is wel duidelijk, dat b en w altijd volgens de wet gehandeld hebben" - Het college bekijkt nog of na 1965 de zgn. bruikleenregeling toegepast zal worden - Over gemeentelijke mede werking aan dijkrecreatie zal men nog weer eens gaan overleggen - Verkoop grond woningbouw - Voor dorpshuis annex gymlokaal is tien mille toe gezegd. 21e jaargang No. 32 24 juni 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g.531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1,50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Op 29 juni a.s. hopen wij de 54ste verjaardag te vieren van z.k.h. prins Bernhard. Mogelijk nog met meer aandacht dan voorheen, omdat ons koninklijk gezin nu dank zij de huwbare dochters - steeds meer in de belangstelling komt te staan. Prins Bernhard is een belangrijke figuur geworden in onze jongste geschiedenis. Uit de laatste onthullingen blijkt, dat hij tijdens de oorlog persoonlijk heeft deelgenomen aan verscheidene aanvallen op vijandelijke doelen, 's Lands economie heeft hij onschatbare diensten bewezen door zijn goodwill-reizen naar het buitenland. In 't eigen land neemt hij dagelijks deel aan het bestuurswerk van ontelbare instellingen. Sportief als hij is, raakte hij betrokken in de organisatie van vele sport evenementen. Hij ontvangt niet alleen veel post van mensen die hem als bemiddelaar wensen of zijn tussenkomst inroepen als officiële instanties hun de pas afsneden, maar hij stelt ook alles in het werk om klachten te onderzoeken en verzoeken iri te willigen. Elke brief aan hem gericht, wordt beantwoord. Ondanks een druk leven en ondanks de voortdurende zorg voor zijn gezondheid (de prins is na het auto-ongeluk in 1937 niet meer geheel de oude geworden en moest o.m. de paardensport opgeven) is z.k.h. ook nog een uitstekend gezinshoofd en rechtvaardig vader voor zijn dochters. Hij aarzelde geen ogenblik in zijn houding tegenover weerspannige kinderen, maar weet daarna ook weer mild te vergeven en te vergeten. In onze samenleving wist hij al jaren een goede plaats te veroveren. Wij hopen hem als hoofd van ons koninklijk gezin, als eerste burger van bet land en als „goodwill-ambassadeur" nog heel veel jaren te behouden. Het mag wel als vaststaand worden aan genomen, dat komende week voor vorsten huis en volk belangrijke dingen staan te ge beuren. Alles wijst er op, dat onze kroon prinses zich gaat verloven met de Duitse diplomaat Claus von Amsberg, Er is al heel wat over te doen geweest. De laatste paar jaar staat ons vorstenhuis en daarmee ons volk nogal eens voor verwikkelingen, welke niet altijd even gemakkelijk zijn te ontwarren. Wanneer men zelf drie huw bare dochters zcu bezitten, zou dat in de dan veel kleiner en enger kring mogelijk niet an ders zijn. Maar het ligt hier op ander niveau. Immers prinses Beatrix is niet aleen een jon ge vrouw die zoals ieder ander de keus van haar hart kan en mag volgen, maar ze is ook nog kroonprinses van Nederland. Met veel rechten, maar ook met veel verplichtin gen en een zware verantwoordelijkheid. Het feit nu, dat Claus von Amsberg een Duitser is, mocht op zichzelf niet terzake doen. maar doet het dat toch. Dat doet het na 1940, dat doet het zeker na 1945. Die Duitsers zitten nu eenmaal met dat verleden zelfs een niet een oudere Duitser als de heer Von Amsberg. En dat kunnen wij niet hel pen. Het is niet óns verleden. Zo zijn er thans velen die deze keuze betreuren. Ze ker nu zelfs geen prins of ander adellijke telg betreft. En dus zeggen, dat een derge lijke keuze ook in eigen land gevonden kon worden. Maar juist dit is iets, waar men buiten moet blijven. Wanneer terecht aan vorstenkinderen een in dat opzicht veel gro ter vrijheid wordt gegeven dan vroeger, móet men zelf de keuze weer niet gaan be palen. Zo lopen thans de reacties uiteen van welwillend tot gereserveerd en zelfs onver bloemde kritiek. Het is jammer vcor de zo hechte band tussen vorstenhuis en volk. Wanneer een kroonprinses gaat verloven zou er algemene vreugde en voldoening moe ten "zijn, ook moeten kunnen zijn. Dat is thans bepaald niet zo. Wie het anders zegt wil de werkelijkheid verbloemen. Niet mag worden vergeten, dat ook prinses Beatrix in die bange jaren nog maar een kind was. De werkelijkheid daarvan niet zelf beleefde. Ook als is haar die tijd door de Koninklijke ouders tot en met op het hart gebonden. En daarom ook kunnen vele jongeren de hier en daar inderdaad wat te overtrokken gede primeerde mening van de ouderen niet vol gen. Onze kroonprinses is zeer geliefd bij ons volk. Ze deed haar keuze. Hoe sterk is nu die liefde. Heel veel zal afhangen van de wijze waarop de toekomstige verloofde en dan waarschijnlijk de toekomstige echtge noot van onze ook toekomstige koningin zich in ons land zal aanpassen. Een zeer goed voorbeeld daarvan heeft ons volk in Prins Bernhard. Dat we thans niet direct dat spontane en thousiasme kunnen opbrengen als destijds in 1937 het geval was, zal ook het straks ver loofde paar moeten kunnen begrijpen. Het behoeft niet in te houden, dat het nimmer zover zal komen. Een gouden N.C.A.B. speld voor de heer W. M. Lindhout te Tholen, die naar bonds voorzitter IJska opmerkte 25 jaar op de bres had gestaan voor de arbeider (zie pag.6) Een voltallige raadsvergadering werd maan dagavond 21 juni door burgemeester L. J. de Jonge met ambtsgebed geopend. D; goed gekeurde raadsbesluiten werden voor ken nisgeving aangenomen, waarna de voorzit ter de verblijdende mededeling kon doen dat door de Stichting Zuidwest Nederland een bedrag van f 10.000.in het vooruit zicht werd gesteld, wanneer wordt overge gaan tot stichting van een dorpshuis an nex gymlokaal. Eer dat verwezenlijkt kan worden moet e- tog wel een lieve cent bij maar een dorpshuis in eigen gemeente, ge combineerd inet de even hard nodige gym zaal is dringend gewenst. In Anna Jaco- bapolder beschikt men voor die kern over een uitstekende verenigingslokaliteit „Ons Dorpshuis'. B en w kunnen zich in elk geval na bo venvermelde toezegging nader gaan bera den hoe ook in St. Philipsland een dorps huis kan worden verkregen. VERBREDING COMMANDOSTRAAT De bewoners van de Commandostraat in Anna Jacobapolder vragen aan het ge meentebestuur deze straat te willen verbre den. Aan de ongemakken die in deze tijd de te smalle straat meebrengt, behoeft niet te worden getwijfeld. Dat doen b en w trou wens ook niet. maar nu Zuiddijk en Voor straat in het dorp nog overhoop liggen kan men er nog niet meer bij overhoop gaan halen. De raad kan zich echter verenigen met de toezegging van het college, dat de Commandostraat verbreding ,.ter zijner tijd" zal worden uitgevoerd. Goedgekeurd werden ook raadsbesluiten met betrekking tot verkoop van grond aan A. P. van der Est en anderen, evenals de verhuur van tuingrond aan verschillende per sonen. SUBSIDIE VOOR DE ZANG De raad kon zich zonder verdere discus sie verenigen met het voorstel van b en w om het verzoek om subsidie door de zangver eniging te A.J.Polder in te willigen. Het voorstel was om f 100.te geven. Wel kreeg weth. Mol de aantekening te hebben tegengestemd, terwijl het overigens zonder hoofdelijke stemming tot een beslissing kwam Ook zonder commentaar ging de slotwij- ziging van de begroting 1964 onder de ha mer door, terwijl een wijziging van de begro ting 1965 eenzelfde lot onderging. Een for-: inaliteit was daarna de overname van een schrijven van gedeputeerden betreffende sa larismaatregelen voor secretarissen, ontvan gers en ambtenaren v. d. burgerlijke stand. De gebr. Noorthoek kochten 656 m- grond tegen f 16.05 per m2 op de hoek van de verlengde Schoolstraat voor de bouw van een bugalow, terwijl de heer G. Walpot naast Joh. v. d. Velde gaat bouwen. De prinses Marijke school in het dorp kreeg op haar verzoek f 970.vcor aan koop van nieuw kleutermateriaal. LICHTMASTEN De PZEM gaf de kosten op voor het plaatsen en verplaatsen van lichtmasten in de Beatrixstraat te Anna Jacobapolder. B en w stellen voor dit te laten uitvoeren, waar mee de raad zich kon verenigen. De heer Beurkens (c.h.) vond dat een spoedige ver betering van de verlichting in de nieuwe wijk eveneens nodig is, hetgeen ook door b en w zal worden bekeken. De voorzitter deelt mee, dat de prijs van de grond industrieterrein nu door gedebu teerde staten is bepaald op f 10.per m2 HOE ZIT HET MET HET RAADSBESLUIT In dit verband vraagt de heer A. A. Rijs tenbii (gem. belang) hoever het nu staat met het raadsbesluit tot verkoop van grond aan Hooglander Co, die vorig jaar reeds vergunning kreeg van b en w om vast met de bouw van een drooghal voor gladiolen op het industrieterrein te beginnen, maar waaraan de gevraagde grond nog steeds niet is afgeleverd. De bouw is slechts ten dele uitgevoerd en er is al geruime tijd mee ge stopt. Daar moet wel iets mee gebeuren. Vorig jaar was in principe besloten die grond aan Hooglander Zn te verkopen, j waartoe b en w nader zouden onderhandelen Toen hebben b en w de heer Hooglander ge adviseerd alvast maar te gaan bouwen om dat die mensen wilden opschieten. Dat is allemaal goed maar dan moet er toch een raadsbesluit tot verkoop worden goedge keurd door gedeputeerden. Hoe en waar In grote getale woonde de Zeeuwse leden van de Ned. Chr. Agrarische Bedrijfs- bond vrijdag jl. de zomerdag bij in de expeditiehal van Gebrs. Schot te Tholen. Bij het zingen van het Bondslied. zie verslag pagina 6 zal men anders straks het geld moeten halen. En wat kan men nu doen met hetgeen op het industrieterrein tot stand kwam. B en w hebben toen al gezegd dat het dan allemaal aan de gemeente blijft, maar dat is ook waar deloos. Na deze suggestie werd nog eens bij her haling besloten het raadsbesluit ter goed keuring aan gedeputeerden te zenden. Hierna werd de afrekening van de kos ten vastgesteld voor het bizonder onderwijs over 1964. Volgens art 101 der L.O. wet krijgt de bijzondere school in het dorp na ontvangen voorschot nog een bedrag van f 460.87 terwijl de school in de Polder f 203.68 moet terugbetalen. Voor de exploi tatiekosten zal de bijz. school in het dorp f 5913.06 moeten terugbetalen. Voor het vakonderwijs krijgt deze school weer f 840.21 boven het al ontvangen voorschot, terwijl die school in de Polder voor vakon derwijs nog f 249.76 toegestopt zal krijgen. BENOEMING HOOFD OPENBARE SCHOOL B en w hadden in de vakature, die ont staat door het vertrek van de heer A. Ver waal na het oproepen van sollicitanten aan de raad een voordracht van drie genoemd, t.w. 1 G. M. Otte te Hellevoetssluis, b A. H. van Rossum en c S. A. de Kraker te St. Philipsland (onderwijzer o.l.s. aldaar). De heer Rijstenbii vond het wel wat pijn lijk en ook wat denigrerend voor de per soon in kwestie, dat de plaatselijke onderwij zer De Kraker als nummer drie op de voor dracht was geplaatst. Mogelijk is dat weer van invloed, wanneer deze onderwijzer naar elders wil solliciteren. Hij kan zich inden ken dat b en w ook andere redenen als al leen het onderwijs laten meespreken, zoals leeftijd en het gehuwd zijn vanwege de be schikbare woning, maar het had dan voor de heer De Kraker evengoed nummer twee kunnen zijn. j Hierna krijgt de eerste van de voordracht de heer G. M. Otte alle stemmen voor zijn benoeming als opvolger van de heer Ver waal. Daarna wordt zonder discussie in prin cipe besluit genomen tot het aangaan van de voorgestane samenwerkingsvorm inzake een gemeenschappelijke regeling „Kanaal schap de Eendracht". Een en ander was door de betrokken gemeentebesturen tevoren in een vergadering uitvoerig besproken. I DIJKRECREATIE Evenals vorig maal gaat men voor bespre king van de dijkrecreatie weer in een lang durige besloten zitting, zij het dan wat min der lang dan vorig maal. Nu was het naar aanleiding van ingeko men brieven van het waterschap en bezwa ren van A. C. v. d. Est en de gebr. v d Velde. Zoals bekend was vorig maal tot mede werking besloten, zij het enigszins afwij kend van het door het Waterschap voorge stelde plan met betrekking tot de open te stellen dijkgedeelten. Na heropening van deze besloten zitting was er het voorstel van 't lid P. A. Bolier (a.r.) om een beslissing uit te stellen, ten einde de thans nog niet gereedzijnde notulen van de twee vorige vergaderingen te bestu deren en een hernieuwde bespreking te hou den met het bestuur van het waterschap. Het gaat vooral ook om de financiële conse quenties voor de gemeente. Als gemeente Dat gunt onze streek graag iedereen die hier een rustig weekend of vakantie wil doorbrengen. En die iets kent van flatbewoning, verkeerslawaai, fabrieksfluiten en opstoppingen, die kan zich indenken, dat het hier een plezierige rust kan zijn. Degenen, die hier ontspanningen zoeken, komen niet om eens „flink uit te gaan", voorzover wij dat hieronder verstaan. Anders zouden ze deze kleine gemeenschappen niet opzoeken, laat staan de zeedijken. We zijn er van overtuigd, dat die toerist een welwillend oor bij onze streekbewoners vindt, wanneer hij of zij de weg vraagt of andere inlichtingen wenst. En die toerist mag het gerust weten, dat wij onze zeeweringen heel graag onbeschadigd houden, dat het merendeel van onze bevolking niet eens vijf, maar vaak zes dagen in de buitenlucht op de akker werkzaam is en ook volgens overtuiging de zondag werkelijk als rustdag wit houden. Die vakantieganger en toerist kan voor de zondag ook gebruik maken van de inlichtingen, die onze rubriek oredikbeurtenverschaft en sinds kort hebben we voorzover ons werd opgegeven, ook r.k. diensten opgenomen voor de r.k. vakantiegangers. Bij het prettige van de verschillende watergenoegenszijn er ook gevaren. De stroom, de wind, de eb en de vloed. Ook daarover moeten we de vreemdelingen waar nodig, inlichten. En hen die plezierige rust van harte gunnen. DE PRINS En de KROONPRINSES Plezier voor de toerist Dijkrecreatie kwam in St. Philipsland nog niet in goede spoor St. Maartensdijk wil spoed met dorpshuisbouw En Stavenisse gaat dorpshuis verbeteren Ook Poortvliet wacht nog met uitspraak herindeling gemeenten De Eendrachtcup voor Vosmeer" En de geslaagden Als gij hoog wilt klimmen, gebruik dan uw eigen benen. Het kantoor van de redactie is volgende week (van 28 juni t,m 3 juli) wegens VACANTIE GESLOTEN.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1