Nieuw! Sporthoekje Tërliörst KOSTUUMS W.IX en W,W*V. namen deel aan Zebra-jeugdsportdag f 32.50 De molens van Zeeland J Weerpraatje Dc bijzondere chocolade en de uitzonderlijk frisse mint maken Trim tot een ongewone versnapering, tot een verfijnde verfrissing voor jong en oud. RAADSVERGADERING IN STAVENISSE Nader beraden over herindeling gemeenten Vakantieregeling voor de bakkers Overname en ingrijpende verbetering Dorpshuis r« BOEKENNIEUWS Westelijke waddeneilanden zonnigste gebied van ons land voor de zaken van alle dag anderzijds. Wij achten voor alles een onderzoek nodig naar de mogelijkheid van bestuurs vormen of bestuursmaatregelen welke zou den passen voor bestuursbeleid als boven aangeduid. GEEN TWEE OF DRIE GEMEENTEN Er gaan op het eilind Tholen ook wel stemmen op om de door u voorgestelde gemeentelijke concentratie te doen matigen in die zin, dat het Thoolse gebied zou kun nen worden opgesplitst in 2 of 3 gemeenten. Dit nu zou naar onze mening met recht het paard achter de wagen spannen zijn. Deze gedachte kan slechts ingegeven zijn om bepaalde kernen als bestuurszetels te „redden" en of de andere kernen dan hun zelfstandigheid toch verliezen, doet er dus blijkbaar zoveel niet toe. Dan zou men weer terecht komen in de discriminatie, tegen welke wij ons zo fel hebben verzet bij uw eerste voorstel en ontwerp tot herindeling van het eiland Tholen, waarbij aan Scherpenisse zijn zelf standigheid zou zijn ontnomen, zonder dat iets wezenlijk zou zijn gewonnen. Dit denkbeeld wijzen wij in de meest pertinente zin af. Het is geen constructieve opbouw. Resumerende achten wij uw voorstel praematuur, terwijl het op zichzelf te rechtlijnig van opzet is in die zin, dat andere mogelijkheden om tot een slag vaardig streekbeleid te geraken niet voldoende onder 't oog zijn gezien. Daarbij is o.i. een differentiate in het bestuursapparaat nodig, opdat zowel aan het locale als aan het streekbelang recht worde gedaan," aldus de raad van Scherpenisse in haar antwoord op de brief van gedeputeerden over de samenvoeging. Zoals opgemerkt vindt u hierover meer meer in het raadsverslag van Scherpenisse, elders in dit nummer. Een vijftien punten tellende agenda kreeg de gemeenteraad van Stavenisse gisteravond te verwerken. Bij de ingekomen stukken was bet schrij ven van gedeputeerde staten omtrent de her indeling van het eiland Tholen. B en w merken hierbij op, dat het zich nog nader wil beraden. De raad kan te zijner tijd en dat moet in elk geval voor 25 augustus a.s, zijn dienaangaande een voorsted van het college tegemoet zien. Aan de orde kwam vervolgens de slotwijziging van de gemeen tebegroting 1964, een reden voor alle ge meenten om voor 1 juli te vergaderen. Gedeputeerden hadden nog enkele opmer kingen op het bij raadsbesluit van 1.8 sep tember 1964 vastgestelde nieuwe havenregle ment. Ze zijn van weining betekenis, zodat de raad hierop geen aamerkingen maakte. VAKANTIE Drie van de vier plaatselijke bakkers heb ben een verzoek ingediend om een vakan tieregeling met winkelsluiting vast te stellen Het advies van de Kamer van Koophandel luidde hierop gunstig. Ook de raad kon zich met het voorstel verenigen wat bete kent, dat alle bakkers tussen mei en oktober tenminste zes achtereenvolgende werkdagen zullen moeten sluiten voor vakantie. Verder werden ook in deze gemeente de keurlonen gewijzigd, dat is opgetrokken om dat de exploitatie van de vleeskeuringsdienst eiland Tholen over 1964 een flink nadelig saldo opleverde. Voor 1965 worden de uit gaven van deze dienst geraamd op f 34.500, terwijl nog op een 10 stijging van de per soneelskosten moet worden gerekend. Bij ei kwaar worden het dan f37.000.In 1964 werd aan keurlonen ruim f 26.300.ontvan gen. Een sluitende begroting kan worden verkregen indien de keurlonen voor paarden en runderden van f 12.50 tot f 17.50 wor den opgetrokken, die voor kalveren, varkens schapen en geiten van f 5.naar f 7. en 5 cent inplaats van 4 cent voor invoer geslachte onderdelen en verwerking tot vleeswaren. Voor gebruik van de nieuwe noodslacht- plaats in Poortvliet wordt tusen de f 4.50 en f 14.gerekend. Interressant is ook wel te weten, dat in 1964 twee paarden voor de slacht werden ge keurd, 789 runderen, 56 kalveren, 2587 var kens, 1 schaap en 2 geiten. Daarnaast werd voor de eilandgemeenten nog. 63.598 kg „los' ingevoerd.. ELECTRA TUINBOUW De heer M. Moerland Stoofdijk 19 ver zocht subsidie in de aanlegkosten electra warenhuis. De gemeente kan hiervoor f 388,97 bijdragen. De totaalkosten zijn f 2944,84. De heer C. den Braber verzocht zijn huur- woningwetwoning Prinses Irenestraat 16 te kopen. De minister stelde de prijs op f 12.245.Voor de prijs wordt de woning verkocht. Zestien kinderen van de openbare lagere school namen deel aan een studie en-of be roepskeuze onderzoek. De ouders hebben hiervoor f 5.- per leerling bijgedragen. Daarop komt men dan nog in totaal zo'n f 175.te kort. De gemeente zal dit voor haar rekening nemen. Besloten wordt tot voorbereiding van een herziening van het wederopbouwplan der ge meente. De presentiegelden van de raadsle den worden tot f 20.verhoogd en f 10. voor commissievergadering. Hoewel het huivuil naar de centrale stort plaats bij Scherpenisse wordt afgevoerd wordt de plaatselijke vuilnisbelt toch nog gebruikt voor afval van landbouwers, tuin ders, enz. Om de boel daar op orde te hou den dient een afrastering te worden geplaatst welke volgens raming f 1737.zal bedragen Met de nodige egalisatie zal er f 2500.— no dig zijn, welk bedrag door de raad beschik baar werd gesteld. HET DORPSHUIS Ieder inwoner weet, dat het dorpshuis in desplorabele staat verkeert Het gebouw werd tot dusver geexploiteerd door „Stichting Dorpshuis Stavenisse" die evenwel met te korten kampte en geen middelen had het ge bouw in behoorlijke staat te houden. Zo ging het verval nog sneller door. Reeds werd door de gemeente de grond waarop dit ge bouw staat aangekocht. Nu wil genoemde stichting ook het gebouw aan de gemeente verkoper), inclusief het meubilair. Het be stuur vraagt daarvoor f 2000.om er fi nancieel te kunnen uitspringen. B en w heb ben aan de Centrale Dienst gevraagd een be groting te maken van de kosten die een be hoorlijk herstel van dit dorpshuis vergen. Er moet heel wat aan gebeuren: dakspanten versterkt, dakbedekking nagezien, vloerbalk laag verstevigen, plafond vernieuwen, ook een nieuwe elektrische installatie (verlich ting) Sanitaire voorzieningen verbeteren, deu ren en ramen reviseren, binnen- en buiten schilderwerk. Keuken- en garderoberuimte vergroten gordijnen, vloerbedekking enz. ver nieuwen. De totale kosten van dit alles wor den op f 21.500.geraamd. Een hoog be drag. Dat vinden ook burgemeester en wet houders. Maar een goed ingericht dorpshuis is voor een gemeente in deze tijd onmisbaar Men wil het verhuren ad f 50.voor brui loften, verlovingen, e.d. en voor f 40.-bij vergaderingen. Met een twintigjarige af- schrijviug zal dan nog een tekort van f 1,000 per paar overblijven. B en w vinden dat wel verantwoord voor een dergelijk gemeen schappelijk doel. Hoe de raad hierover dacht en wat en waarover verder werd gediscussieerd, kunt u in het volgend nummer lezen. Zo n 80 jongens en meisjes, leden van de gymnastiekvereniging „Willen is kunnen" te Sint Annalad en van „Wij willen vooruit" te Sint Maartensdijk hebben zaterdag deelge nomen aan de Zebra-jeugdsportdag in Oost- kapelle. Daar waren zo'n 1400 jeugdige tur ners bijeen, geboren in 1953 t.e.m. 1955. Deze grootse jeugddag was georganiseerd door de Zeeuws Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. en door D.O.K. uit Oostka. pelle De wedstrijd bestond uit een wandel tocht van 4.5 km door bos, duin en over strand met start en finish op de speelweide van het kasteel Westhove. Tijdens deze wandeltocht moesten 11 sportieve opdrachten worden vervuld afgestemd op behendigheid evenwicht en uithoudingsvermogen. Het was paaldragen over een hindernis, „vogelnestjes' maken in de ringen, een schutting „nemen", ringsteken, zandhaasje met ballen op een busje gooien en een even- wichtsbalk boven het water. Een geheugentest bestond uit tien vragen en een tekenwedstrijd naar vrije keuze van onderwerpen. Het weer hield zich nog een tijdje goed, maar nog te vroeg verstoorde regen en wind deze plezierige sportdemonstratie. Vooral bij de tekenwedstrijd leverde de regen moeilijk heden op. Men kon te meer respect hebben voor het doorzettingsvermogen van de jeugd die de „frisse' moed er in hield. Het avond programma moest door de weersomstandig heden echter vervallen. Dat betekende dat onze jeugdige eiland-gymnasten een uurtje vroeger this waren dan was gepland. De volledige uitslagen deze konden vanwege de afgelasting ter plaatse niet be kend gemaakt worden waren: S.V.Duiveland Oosterland Jongens I 2e pr. S.V.Serooskerke Meisjes I 2e pr, Jon gens I le pr. Hygiea Westkapelle Meisjes I 3e pr. jongens I 2e pr. Astrow Souburg Meisjes I 2e pr. Meis jes II 2e pr, Meisjes III 2e pr. Jongens I le pr. Jongens II 2e pr. VTV Vissingen Meisjes I 2e pr. Meisjes II 3e pr. Meisjes III 3e pr. Jongens I le pr. Medioburgum Middelburg Meisjes I 3e pr. D.A.W. 's Gravenpolder Meisjes I 2e pr Jongens I le pr. VZOS Yerseke Meisjes I l,e pr. Meisjes II 2e pr Jongens I 2e pr. Volharding Goes Meisjes I 2e pr Jongens I 2e pr. OKK Kortgene Meisjes I 2e pr. Jongens I 2e pr. Prins Hendrik Breda Meisjes I 3e pr. Jongens I 2e pr. Deltasport Zierikzee Meisjes I le pr. Jongens I le pr. Sparta Krabbendijke Meisjes II le pr. L.O. Vlissingen Meisjes I 2e pr. BTV Bergen op Zoom Meisjes II le pr. Meisjes III 2e pr. Jongens 1 3e pr. Jongens II le pr. Jongens III 2e pr. DOK Öostkapelle Meisjes I 2e pr. Jon gens I 3e pr. Kwiek Bruinisse Meisjes II 2e pr. Jongens I 2e pr. Olympia Kapelle Meisjes I 2e pr. Meis jes III 2e pr. Jongens II 2e pr. WWV St. Maartensdijk Meisjes II 2e pr Jongens I 3e pr. WIK St. Annaland Meisjes I 3e pr Meis jes II le pr. Jongens I le pr. K.G.V. Kloetinge Meisjes I 2e pr. Jongens I le pr. WIK Sluis Meisjes I 3e pr Jongens I 3e pr. O.T.V. Oostburg Meisjes I 2e pr Jongens I 3e pr. Udi Wolphaartsdijk MeisjeS I 2e pr Jongens I 2e pr. WIK Wemeldinge Meisjes I 3e pr. Jon gens I 2e pr. Thor Sas van Gent Meisjes I 3e pr Jon gens I 2e pr. Wilhelmina Middelburg Meisjes I 3e pr. Jongens I 3e pr. WIK Rilland Bath Meisjes I 3e pr. Jon gens I le pr. Swift Koudekerke Meisjes I 3e pr. Jongens I 2e pr. Individuele tekenwedstrijd Meisjes: 1 Cor- rie van Weele Kwiek Bruinsse 2 Betty Flipse Swift Kouderke 3 Francky v. Sluys DOK Öostkapelle Jongens: Chellie van Giels BTV Bergen op Zoom Hans Scherpenisse WWV St. Maatensdijk Mink Jung KGV Kloetinge. A.s. zaterdag wordt door aspiranten deel genomen aan waar door de Zebra Turn kring uitgeschreven wedstrijden te Vlissin gen. Men zal dan o.m. deelnemen aan de openluchtdemontratie voor het stadhuis van Vlissingen. Hopendijk onder betere weers omstandigheden. SCHOOLVOETBAL Evenals vorige jaren werd ook nu in de Pinkstervakantie het voetbaltournooi voor lagere scholen gehouden. Aan dit tournooi namen op „derde Pinksterdag" de volgende scholen deel: openbare en christelijke school te Sint Annaland openbare school O. Vos- semeer en de drie lagere scholen uit Tholen. Er werd gespeeld op het veld van Tholen- se boys. Het was voor de jongeren een pret tige afwisseling in de pinkstervakantie op het mooie thoolse veld en men was de orga nisatoren ook dit jaar weer te hebben door gezet dankbaar. JAPONNEN in Trieel en Kunstzij vanaf f39.75 BLOUSEN in Tergal vanaf modes voor de elegante vrouw Z.J.. Grote Markt 12 Bergen op Zoom De uitslagen luidden: o.l.s. Tholen - chr.v.g.l.o. Tholen 1-0 c.n.s. Tholen - o:l:s: Oud Vossemeer 1 - 3 o.l.s. St. Annaland - o.l.s. Tholen 0-8 o.l.s. St. Aannaland - c.n.s. Tholen 7-0 chr.v.g.l.o. Tholen - o.l.s. St. Annaland 7 - 1 o.l. St. Annaland - o.l.s. O. Vossemeer 0-0 (Sint Annaland won met strafschoppen) De finale ging tussen de openbare school van Tholen en de christelijke school van Sint Annaland. Hoewel aan beide kanten goed partij werd gegeven, waren de jeugdige Tho- lenaren produktiever en maakten er een 3-0 zege van. Adjudant W. J. Bos van de rijks- politiet groep eiland Tholen, die er echt plezier aan beleefde, reikte de beker uit. die ook dit jaar in het bezit bleef van de openbare school Tholen. Verder kreeg ieder elftal een herinneringsmedaille. Deze her inneringen waren beschikbaar gesteld door het politiecorps op het eiland Tholen. Zo wel de goedgeefse politie als de jonge voetballers heben er genoegen aan beleed. BRABANTS ELFTAL Op het voormalige Elinkwijkterrein te Utrecht speelde het Brabants zaterdag elf tal van de afdelingen in de finale tegen Am sterdam, Dordrecht en Zwolle Uit onze om geving waren in het Brabants elftal opge steld S. Berrevoets, A. Potappel en D. de Korte van Tholense boys en Iman de Witte van W.H.S. Verder van Riel, Broeders en Wouters van Olympia, W. Timmermans, Hesselman en P. Faro van ONI, Heinen en de Vos van J.P.S., C. v. d. Schans, Van Vuuren en Vuchts van Sprang 2. Tussen vaartsdag uitgestelde finale-wedstrijd tussen Vosmeer I en Sinerdiek I wordt nu a.s. za terdag op het Thoodse veld betwist. Men hoopt 's avonds tegen 7 uur beter weer te hebben om 't tot een goede en gezellige par tij voetbal te brengen met veel belangstelling langs de lijnen. Als de winden waaien door lucht en wolken heen. Dan wil dit kruis wel draaien ja zelfs voor iedereen. In opdracht van het Provinciaal bestuur van Zeeland is door de heer M. van Hoog straten een studie gemaakt van de 75 nog aanwezige molens in dit gewest. Daarvan heeft hij belangeloos een boek samengesteld. De heer van Hoogstraten, verbonden aan het Instituut Stad en Landschap van Zuid- Hollnd te Rotterdam, conservator van het streekmuseum te Sommelsdijk en lid van de „De dans boven het ravijn" door J. C. Ooms-Vinckers, Uitgave La Rivière Voorhoeve - Zwolle (geb. f 9.90) Het zwarte werelddeel in beweging en in beroering. Ieder weet het. Niet ieder staat er bij stil. De schrijfster van deze roman was in West-Afrika. Ze zag hoe zich daar in het zwarte werelddeel veranderingen vol trekken en hoe de jonge Afrikaan uit de koers geslagen door het vele nieuwe en het conservatisme der ouderen zich toch op de toekomst trachten te richten Afua, het negervrouwtje is de hoofdjersoon in dit ver haal. Op dertien jarige leeftijd wordt ze door haar „mame versjacherd aan een inheemse cacaoplanter. Ze ontvlucht haar echtgenoot met haar pas geboren baby en raakt dan in een gelegenheid waar ontucht tiert. Ook daar weet ze te ontsnappen en komt via verschillende ontmoetingen met de blanken terug bij haar mame. De tweede hoofdpersoon is Kofi, de neger jongen, die het tot gymnastiekleraar brengt zal gaan, nee, zal móeten ontplooien. De vrees wordt sterker tegen dat alles niet te zijn opgewassen en daarmee de twijfel of de liefde voor de toekomstige predikant wel voldoende, wel écht is. Die twijfel geeft een grote stoot het plan om als hulp in de huishouding in Israël te gaan werken, ook werkelijk tot uitvoer te brengen. Daar wordt Ellen wakker geschud ervarend dat de woestijn niet dor is, ook moe ten tranen daarbij helpen. Na 'n jaar weet Ellen klaar en duidelijk, wie ze gelukkig kan maken. Een aktueel Israëlboek, dat de oudere meisjes plezier zal doen. Nieuwe detectives Beertjes-serie": in de Zwarte Molencommissie in Zuid-Holland is o.a. een j Een vooraanstaande positie in de kring van bekend molen deskundige j z'jn rasgenoten. Men komt blanken tegen De commissaris van de Koningin in Zee- j die te oppervlakkig met hun taak omgaan land Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot ver- j maar anderen doen prachtig werk „boven meldt in zijn voorwoord, dat het boek een lage verkoopsprijs f 14.50) heeft, dank zij de financiële steun van het Ministerie van O.K. en W. en het Provinciaal Bestuur van Zeeland. Het boek met een formaat van het ravijn". Men proeft uit het verhaal de geheimzin nige sfeer van het zwarte werelddeel, de tragiek uit deze geschiedenis ontroert. Het lijkt een met „kennis van zaken geschreven 26.5 x 19 cm bevat 264 pag., inhoudende boek. Maar toch lijkt het er tenslotte op, dat er wat abrupt een eind komt aan het ver haal. Overigens wordt het wel een echt mee leven met Afua. Het merendeel van de in dit boek voorkomende personen, spelen even eens een grote rol in de vorige roman van deze schrijfster: „Het huis met de twee lam pen". Beide Afrika-romans kunnen zonder bezwaar afzonderlijk gelezen worden. een omschrijving en een foto van elke molen Deze foto's zijn door de auteur zelf ge maakt. En het zijn pracht foto's Schilderach- Tholen, Kortgene (oude molen) Colijnsplaat Nieuwerkerk, St. Annaland (standaard mo len) Biggekerke Wemeldinge (2) Krabben dijke Hulst en Retranchement. Daaronder zijn er ook een viertal in kleurendruk. Er is over molens in het algemeen, of over die in bepaalde provincies of belang rijke streken van ons land veel geschreven Maar nimmer is zo diep op de technische bijzonderheden ingegaan als in dit boek Dit unieke werk getuigt van een gedegen studie zowel in de tekst als door het foto materiaal en maakt het derhalve tot een waardevol bezit vcor hen die belangstelling De mef een theologisch student ver)oof. hebben voor molens en tot het behoud van d; Ellen Ru( ziet de tijd nad d het aanwezige molenbez.t m het bijzonder. I a!s vrouw van de predikant de pas'torie in Steenbeek gaat bewonen, de vrouwenvereni- „De woestijn is niet dor" van Dieuwke Winsernius. Dit boek verscheen in de Gloriareeks bij La Rivière Voorhoeve te Zwolle en kost voor de abonné's f 3.90. Het is een bron van studie voor hen die na ons komen. De molen heeft vele grote schilders geïn spireerd. In tal van museums zijn de bewijzen daarvan te vinden. Rond 1700 waren er ong. 9000 molens in ons land en in 1850 waren het er nog 8000 Daarna werden zij bij honderden gesloopt. IN ONZE EEUW WERDEN ER ROND 1500 STUKS ZONDER MEER OPGERUIMD Thans resten er nog slechts 970. De huidige toestand van ons molenbezit is wel niet hopeloos maar toch ook verre van rooskleurig te noemen. De molen is een vorm van leven uit het verleden wtelke voor velerlei doeleinden dienstbaar is gemaakt. De praktijk schiep een aantal typen, die allen naar eigen aard en constructie handhaafde. Als eerste cate gorie denken wij o.a. aan de koren- gort-, snuif-, olie-, cacao-, mosterd-, krijt-, verf-, tras-, en papiermolens zijnde de bedrijfsmo- lens. En de tweede categorie zijn de polder- of weide molens. De standaard molen is wel het Oudste type waarvan Zeeland er nog enkele telt n.l. St. Annaland, Kruiningen, Hontenisse tig zijn de molens te Haamstede, Oosterland en Retranchement. Via de 75 Zeeuwse molens heeft de heer van Hoogstraten getracht een zo groot mo gelijk totaalbeeld te vormen. Van iedere molen zijn de gegevens overzichtelijk opge steld zowel: constructief, technisch, econo misch, historisch genealogisch en folkloris tisch. De indeling per molen is: Algemeen. Exterieur: Romp: Type, Materiaal, Kap ging zal presideren, de meisjesclub leiden, het zangkoor versterken en andere aktiviteiten Voor Vader en Zoon KAMGAREN TERLENKA TREVIRA In onze grote collectie vind U zeker het kostuum naar uw zin Kremerstraat 11 Bergen op Zoom Het politieraadsel door Edgar Wallace Zw. Beertje nr 849 (f 1.75). Een spannende detective, gecreëerd om een boeiende figuur, de Onvindbare. Deze gevreesde en niemand ontziende misdadiger heeft al vele buurten onveilig gemaakt. Inspecteur Alan Wembury wordt met deze persoon geconfronteerd. Na een spannende intrige gelukt het de politie toch niet deze persoon in handen te krijgen. Het geheimn van Mark's Priory door Ed gar Wallace Zw. Beertje 850. prijs f 1.75 Edgar Wallace heeft over de gehele we reld al een goede naam verworven. Een be wijs, dat zijn boeken bestaansrecht mogen hebben. Ook dit verhaal is weer een koste lijke detective. Mark's Priory is een oud familiekasteel van het adellijke geslacht Le banon. De drukkende sfeer die altijd in het slot heerst wordt er niet beter op, wanneer de chauffeur vermoord wordt aangetroffen. Een tweede moord voert het werk naar z'n hootgepunt, waarna de ontknoping snel volgt. Dokter Love door James Leasor, Zw. Beertje 828 prijs f 1.75 Het verhaal in dit boek doet in sterke mate denken aan de beroemd geworden boe ken om de figuur van James Bond van Ian Fleming. Dokter Love is in dit boek de held. Het verschil zit hierin, dat Bond in de ge heime dienst dienst deed en dokter Love z'n sporen moet gaan verdienen in de contra spionage. Wat betreft de opbouw zie ik wei nig verschil met Flemings creaties. Hieruit valt waarschijnllijk te verklaren dat Leasor dè schrijver is geworden. Liturgische Oriëntatie door Prof .dr H. Jonker, uitg N. V. Gebr. Zomer 6 Keunings LI.M. Wageningen prijs f 9.50 geb. Dit werk van de bekende kerkelijke hoog leraar is een bewerking van een reeks radio lezingen, die voor de N.C.R.V. zijn gehou den en waarschijnlijk bij vele lezers wel be kend zijn. Het vraagstuk van de eredienst is werkelijk actueel te noemen, en het is voortreffelijk hoe Prof. Jonker deze materie uit de doeken doet. Vooral de jeugd, die in deze problema tiek zich graag verdiept krijgt een goede plaats in zijn oriëntatie. Heel sterk gevoelen wij de afwijzing van de mening van hen die in het veranderde tijdsbeeld toch willen vasthouden aan het oude de opvatting: „Vroeger was het zo, waarom moeten we dit veranderen?". Een heel interessant onderwerp, dat door de schrijver wordt behandeld, is dat van de kerkmuziek. De geschiedenis van het orgel in de eredienst is alleszins het lezen waard. Kortom: een prachtboek. v.T. Max en Maurits, de Vrome Helena, De wijsheid in de kan door Wilhelm Busch; bewerkt door Bertus Aafjes Zw. Beertje 780 uit. Bruna Utrecht prijs f 3.95. Het eerste Max en Maurits, is wel het be kendste; een vertelling van twee schelmen, die allerlei streken uithalen en het tenslotte met hun leven moeten bekopen. Deze drie verhalen zijn typische voorbeelden van ne gentiende eeuwse kinderlectuur. Het zo overbekende genre in de geest van „Jantje zag eens pruimen hangen..." vormt wel een schrille tegenstelling met het werk van deze schrijver. Met vele tekeningen verlucht zult u groot plezier aan dit boek beleven. v.T. 2 30 en 5 3DTh fKf H, en windpeluw; Wiekenruis: roeden, as, 2.30 en 5.30 uur werd de finale betwist. Het c. rp Brabants elftal kwam dit keer niet zo best voor de dag en eindigde op de laatste plaats. Winnaar werd Zwolle na de volgende eind stand: Zwolle 3 6 8 4 Dordrecht 3 3 4 3 Amsterdam 3 3 3 3 Brabant 3 0 2 7 Het eerste duel van Noord Brabant tegen Amsterdam bracht wel een vinnige wedstrijd maar voor de Brabanders geen doelpunten. Het technische gehalte was niet hoog. Menige kans werd verprutst. Amsterdam won met 1-0 verdiend. In de tweede wedstrijd speelde Noord Bra bant tegen Dordrecht maar ook nu kwa men de onzen er nauwelijks aan te pas. Het werd 0-2. In de derde wedstrijd kwam men tegen Zwolle, die finalist werd door de 2-4 zege op de Brabanders. Dit was nog de beste wedstrijd. Zwolle nam de leiding maar nu kwam Brabant een keer terug, via Hes selman. Na rust liep Zwolle uit tot 1-3 waarna Brabant via een strafschop van Hes selman de achterstand tot 2-3 terugbracht Nog voor het einde slaagde Zwolle er in tot de verdiende 2-4 zege te komen. Uitbinkers kon men in het Brabants elftal nauwelijks noemen. Van de competitie is ons nog bekend, dat W.H.S. 3 met 6-2 in Willemstad van Kogelvangers 2 verloor. De eindstand is nog niet bereikt. Tholense boys 2 moet nog tegen Kogelvangers 2 en Tholense boys 3 tegen W.H.S. 3 maar een programma voor zaterdag was nog niet bekend. EENDRACHTCUP De door de zware regenval op Hemel vlucht en wiekvorm. Staart. Hoogte. Toe stand. Interieur: inrichtig, kruiswerk en over brengingen. Versieringen. Historische Bijzonderheden. Aanvullingen. Dit alles en nog veel meer wordt behan deld in dit boek zoals: voorschriften van de plaatselijke overheid en de historische rech ten en gebruiken die de molen zich heeft weten te verwerven. In en op tal van molens zijn gedichten aangebracht zoals b.v. onderstaand 2e cou plet van een gedicht op de in 1953 wegge spoelde buil van de korenmolen „De Zwaan" te Middenschouwen. „Wie alleman zijn goed vertrouwt En niet behoorlijk boeken houdt En veel verteert bij kleine winste En nimmer meer wil zijn de minste En zelden rekent, zelden schrijft Is 't vreemd dat die geen koopman blijft". Behalve het eerder genoemde fotomateriaal treffen wij ook foto's aan van gevelstenen en andere versieringen o.a. op de baard. Een prachtige detail-foto in kleur is vooral, die van een 18de eeuwse molenbaard, die de uit 1752 daterende molen te Oosterland siert. Achter in dit boek treffen we een litera tuurlijst aan met betrekking tot de molens in zeeland en over de molen in het algemeen, alsmede een kaart van Zeeland waarop de molens naar type zijn aangegeven ter plaatse waar zij zich bevinden. Alles bijeen: een prachtboek met een uit zonderlijke schat aan gegevens. Uitgave van de Fa. G. W. den Boer te Middelburg. (van onze weerkundige medewerker) Nu de vacantie voor velen met rasse schreden nadert, is hef wel aardig enkele beschouwingen te wijden aan klimaat verschillen in ons kleine land. Het be treft hier in hoofdzaak geen ingrijpen de verschillen, maar eerder kleine nuan cewisselingen. Niet iedereen zal bekend zijn met het feit, dat in de zomermaanden het Westelijk Wad dengebied het zonnigste van ons land is. Het aantal uren zon in de meteorologische zomer (juni, juli en augustus) bedraagt hier ongeveer 1160 tegen omstreeks 1150 aan het strand in Zeeland en op de Zuid Holland se eilanden. Deze cijfers hebben betrekking op gemiddelden over de jaren 1953 tot en met 1962, zoals deze zijn gepubliceerd in Hemel en Dampkring, jaargang 62 afleve ring 6. In vergelijking hiermede blijft vooral onze Achterhoek merkbaar achter met in Winterswijk 978 uren zon. De heer J. F. den Tonkelaar (KNMI) geeft in het desbetreffende Hemel en Damp kringnummer enkele interessante kantteke ningen. Hij komt tot de conclusie, dat het Noord Holland omringende water geduren de een groot deel van het zomerhalfjaar de aangevoerde lucht wolkenvrij houdt. Dit ge- de beurt bij alle windrichtingen, behalve die uit de Zuidhoek. Boven de Westelijke Velu- we is de afneming van de zonneschijn van West naar Oost bijzonder opvallend. Ter wijl Lelystad het brengt tot 1142 zonuren geeft Harderwijk niet meer dan 1100 en Deelen 1007. De snelle afneming van de zonneschijn boven land hangt natuurlijk voor een belang rijk deel samen met de stapelbewolking, die zich daar gemakkelijk ontwikkelt. Dat in de zomer de waddeneilanden zonniger zijn dan de Zeeuwse eilanden mag volgens Den Ton kelaar weerman-met-de-baard van de tv) worden toegeschreven aan de geringe con tinentale invloeden, waaraan dit gebied blootstaat vergeleken bij de rest van Neder land. Vooral bij winden tussen Zuid en Zuid-west, die in de zomer nogal eens ple gen voor te komen, liggen de Oostelijke waddeneilanden en ook het Zeeuwse stro- mengebied te dicht onder de rook van het vasteland om de invloed ervan te ontlopen. Niet alzo de kust van Noord Holland en de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling Een markant voorbeeld in zon is er gecon stateerd tussen Valkenburg en Schevenin- gen. Over tien zomer halfjaren kwam er een verschil van bijna 500 uren zon aan het licht tussen de vliegbasis Valkenburg bij Lei den en Scheveningen ten voordele van on ze internationale badplaats. Een redelijke verklaring voor dit extreme fenomeen heeft men nog niet gevonden. Badgasten, die in de komende maanden hun vrije tijd aan het strand van Westelijk Nederland doorbrengen, moeten er vooral bij straffe Oostenwinden (welke kunnen voorkomen tijdens perioden met ideaal, stra lend strandweer) voor oppassen zich niet te ver in zee te begeven. Levensgevaarlijk kan het zijn zich te laten afdrijven op een op- blaasbed of een autoband. Ga, wanneer de wind van land afwaait, nooit verder dan tot de heupen of het middel in zeeDe zee waarts gerichte bovenstroorn bemoeilijkt de terugkeer. Als U op een zandbank staand, het water ziet stijgen, steek dan direct het zwin een evenwijdig aan de kust lopende geul tussen de banken) over in de richting van het strand. En verder veel mooi weer toegewenst tijdens Uw vacantie (Nadruk verboden)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 4