EENDRACHTBODE Piet van Tilburg caballero Gerda' s eigen weg Dubbel Boerenleenbankleest in St. Philipsland Fraai nieuw bankgebouw aan Schoolstraat geopend Gouden jubileum werd daarbij aangepast Wie leven wil moet dienen l\Il 011\AJ f De bijzondere chocolade en de uitzonderlijk frisse mint maken Trim tot Jl tw Fr een ongewone versnapering, tot een verfijnde verfrissing voor jong en oud. 21e JAARGANG No, 27 20 MEI 1965 TWEEDE BLAD Officiële ontvangst op het gemeentehuis Opening nieuwe bank door drs R. Manschot Receptie in verenigingsgebouw Diner in „De Druiventros" Feestavond met Jaap Mijderwijk in machineloods anders dan andere Veluwse boerenroman De samenvatting hierboven zegt het reeds: er was werk gemaakt van het gouden jubileum van de Sint-Philipslandse Raiffeisenbank, Het mocht ook een extraatje zijn, nu tegelijkertijd het nieuwe bank gebouw aan de Schoolstraat in gebruik werd genomen. Gewoonlijk doet men ook dat maar eens in de vijftig jaar. Het liep donderdag 13 mei 1965 allemaal vlot in Sint-Philipsland. Vanaf de officiële ontvangst op het gemeentehuis voor de ge nodigden tot aan het zingen van het Zeeuwse volkslied in het middernachtelijke uur toe. Dit laatste in de loods van hotel „De Druiventros" aan de Zuid- dijk, waar leden en spaarders meedeelden in de feestvreugde. Dat was Jaap Mijderwijk en de zijnen wel toevertrouwd. Een plezierige avond werd er van gemaakt, waarbij niemand zich zal hebben verveeld. AANWINST In de raadszaal van het gemeentehuis richtte burgemeester L. J. de Jonge zich tot de genodigden met een officieel welkom. Het verheugde hem daarbij inzonderheid ook de bejaarde vml. wethouder en oud kassier der bank de heer Van Nieuwenhuijzen-Stols te mogen begroeten. Nu op bijna 80 jarige, leeftijd hebt u deze bank een reeks van jaren op voorbeeldige wijze gediend, al dus de burgemeester tot de heer Van Nieu- wenhuijzen. Het samenvallen van dit gouden jubileum en de opening van het nieuwe bankgebouw maakt het tot een feestdag, waarmee het gemeentebestuur de Raiffeisenbank als eer ste wil gelukwensen. Men mag het voor de bank gerust een grote en grootse dag noemen, zo vond burgemeester de Jonge. Hij wierp een korte terugblik op de geschie denis van de bank en meende dat er aan de Schoolstraat nu een uitstekend en ruim gebouw staat om als een goede accomodatie voor de leden te dienen. Het is bovendien een aanwinst voor de gemeente. Moge het gebouw nog tal van jaren dat nut bewijzen en mogen de leden een even lange periode met genoegen op deze dag terugzien, zo be sloot burgemeester De Jonge zijn welkomst woord. VERANDERINGEN De voorzitter van de Raiffeisenbank te Sint Philipsland, de heer J. A. Stols dankte de burgemeester voor deze officiële ont vangst. Hij stelde het zeer op prijs dat het gemeentebestuur hieraan dit officiële cachet heeft willen geven en herinnerde eraan, hoe men vooral na 1 februari 1953 in deze ge meente lelijk in de knel kwam te zitten. Sinds die tijd is er veel veranderd. Er kwam weer een nieuw gemeentehuis, er is nu naast dit nieuwe gemeentehuis ook een nieuw bankgebouw gekomen. Er was eerst een andere plaats voor de bank gekozen, maar dat bleek niet te reali seren. Spreker meende het architectenbureau Stein en Tuinhof te Vlissingen te kunnen complimenteren met deze fraaie hoek in de gemeente. Hij dankte voorts het gemeentebe stuur voor de verleende medewerking. We staan nu letterlijk naast u en willen ook in figuurlijke zin aan uw zijde staan. Moge het gemeentebestuur de korte weg naar de bank in de toekomst gemakkelijk kunnen vinden, zo besloot de heer Stols zijn dankwoord. SLEUTEL IN MOSSELSCHELP Het gezelschap werd vervolgens uitgeno digd zich voor de nieuwe bank naast het gemeentehuis te verzamelen, waar het rood- wit-blauw en het groen-wit van de Raiffei- senbankvlag op deze prachtige middag vro lijk wapperde en de directeur van de Cen trale Bank te Utrecht, drs. R. Manschot de officiële opening zou verrichten. Het acht jarig dochtertje van de secre taris Anneke Vermeulen stond daar met het gebruikelijke kussen, maar inplaats van de daarop verwachte even gebruikelijke sleutel zag drs Manschot vier mosselen liggen. Voor zifter Stols verklaarde dat zich in één van die mosselen het voorwerp bevond, dat toe gang tot de bank kon geven en inderdaad vond drs Manschot in de tweede mossel, die hij opende de sleutel van de toegangsdeur. Met de wens dat veel zegenrijk werk in dit mooie gebouw verricht zou worden werd de nieuwe Raiffeisenbank voor de genodigden toegankelijk en bezichtigd. Op het terrein van ongeveer 500 vierkante meter hoek Schoolstraat - Oostdijk is de nieuwbouw tot stand gekomen. De bank zelf in laagbouw uitgevoerd krijgt door de aangebouwde kas sierswoning (met verdieping) meer imposan- tie. De sleutel was nog niet eens omgedraaid toen men de telefoon reeds hoorde bellen, maar op deze openingsdag moesten de zaken toch maar even blijven rusten. De fraaie mahonie-toegangsdeur voert tot de hal met in de linkergevel de aangebrachte gedenk steen. „Wie leven wil moet dienen" staat er bovenaan en dan volgen de namen van het bestuur en de raad van toezicht. De letter lijke tekst als volgt: 1914-1964. Dit bankge bouw is geopend op 13 mei 1965. Bestuur: J. A. Stols, A. C. Wisse, W. M. J. Ver meulen, A. C. van Strien. Raad van Toe zicht: C. H. A. Stols, J. M. Ligtendag, H. Timmers. Kassier A. W. Beurkens. Via de hal komt men in de wachtkamer waar een flinke bank het „even wachten" kan veraangenamen. Links is het open loket met daarachter het ruime kantoor,, de brand kast, een kluis en berging voor kantoormate riaal. Gloednieuwe en moderne kantoorma chines voltooien de outillage. Rechts is er de fraai ingerichte bestuurskamer, waarvan de kassier ook geruik kan maken bij het nodige overleg met de clientèle. Tegenover het zgn. „schoonmetselwerk" van de gevels kon het plafond en verfwerk aardig contrasteren. Een keurig ingedeeld en afgewerkt bankgebouw, waarop de bestuurders en kassier trots kun nen zijn en wat zowel architecten als aan nemer voldoening zal geven. NU VIJFTIEN MILJOEN De derde plaats van samenkomst op deze bankfeestdag was het hervormd verenigings gebouw. Het lag alles vrij dicht bij elkaar. En ook van dit gebouw wapperde de Raif- feisenvlag. Daar richtte voorzitter Stols zich namens bestuur en raad van toezicht tot de genodigden. Het eerste welkomst woord was voor drs. R. Manschot, de direc teur van de C.B., die vanuit Utrecht naar St. Philipsland was gekomen om de opening van het nieuwe bankgebouw te verrichten en een gedeelte van het jubileumfeest bij te wonen. Spreker achtte het voor de plaatselijke bank een grote eer, dat drs Manschot naar hier was gekomen en hij was de directeur erken telijk voor de verrichte openingsceremonie. Ook verheugde hij zich over de aanwezig heid van de heer L. A. M. Elenbaas uit Scherpenisse, voorzitter van de Ring van Boerenleenbanken Tholen en St. Philipsland met onderling een nauwe band. Inspecteur Oudkerk van de inspectie Zeeland was in deze kring eveneens een goede bekende. Verder drs Dijkgraaf uit Goes van het Land bouw Coöperatief Centrum, de heer Boot uit Tholen van de Centrale Dienst „Noord Zee land, architect Tuinhof van het eerderge noemd architectenbureau uit Vlissingen, no taris Stoetzer uit Steenbergen, de oud be stuursleden L. B. en A. J. van Nieuwenhuij- zen, evenals A. I. Clarisse en verder de ver tegenwoordigers van de zusterbanken, plaat selijke coöperaties, middenstand en stands organisaties. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN BERGEN OP ZOOM Bosstraat - hoek Lindebaan - teL 5467 Tevoren had de heer Stols ook een wel kom toegeroepen aan het voltallige college van burgemeester en wethouders, die hij dankte voor de goede sfeer tijdens het voor overleg met betrekking tot de nieuwe bank- plannen en waarvan hij hoopte dat de drie heren het gehele programma zouden willen bijwonen, waaraan het ook niet mankeerde. Er waren nog andere genodigden ge noemd: de PTT kantoorhouder Kaashoek, die ook voor het werk dat de bank hem bezorgde steeds klaar stond, aannemers firma Ligtendag, wiens werk men ook nu weer kon bekijken, de vertegenwoordigers van het plaatselijk verenigingsleven en de dames van de bestuurders, die „eens in de vijftig jaar dan ook eens van de partij moch ten zijn". In het hierna gegeven historisch over zicht merkte voorzitter Stols op, hoe het 50 jarig bestaan niet in het juiste jaar wordt herdacht. Dat was immers in 1,964 reeds het geval, maar dat dit toen niet gelijk kon met opening van de nieuwe Bank was vol gens spreker te danken aan de Nederlandse bureaucratie van bouwvergunningen. Niet dat men daarop drie jaar moest wachten zoals bij vele banken het geval schijnt te zijn, maar toch wel zolang, dat men het ju bileumjaar voorbij moest laten gaan. Het Be stuur meende niettemin, dat men tot het nieu we gebouw in gebruik genomen kon worden, ook maar met de gouden jubileumviering moest worden gewacht. Dan kon het in één keer goed, zoals op deze dag ook werkelijk gebeurde. Het was, zo vervolgde de voorzitter, in mei 1914, dat de statuten van de Coöpera tieve Boerenleenbank ,St. Philipsland" voor wijlen notaris D. v. d. Velde te Tholen pas seerden. Voorzitter was de heer J. A. Stols sr, J. van Strien secretaris, A. M. van Dijke G. Doelen en B. J. Quist leden. Van deze oprichters bestuurders is niemand meer in leven. Deze bestuurders waren bezield door de gedachte van Raiffeissen, het elkaar van dienst te willen zijn. Met ere mogen dan ook hun namen op dit ogenblik genoemd worden. Het was een moeilijke geboorte van deze nieuwe vereniging. De eerste kassier, de heer L. J. van Nieuwenhuijzen (nog wel aanwezig) werd op 22 juli 1914 opgeroepen bij de mobilisatie en het bestuur nam zo goed en zo kwaad dat mogelijk was zijn taak over. De kassier had dat eerste jaar 3J^ uur per week zitting, verdeeld over twee dagen tegen een beloning van f 50.- per jaar. Hij mocht maximaal f 500.- in kas hebben, terwijl het maximaal te verlenen crediet de f 5000 niet te boven mocht gaan. Dat eerste jaar werd f 1365.89 spaargeld gedeponeerd, ter wijl de rekening courant een omzet toonde van f 19,920,08. Dit eerste boekjaar lever de een verlies op van f 202,70J^, ondanks het feit dat het presentiegeld voor het bestuur niet hoger lag dan 40 cent per vergadering. De eerste winst kwam in 1917 met een bedrag van f 63,34^2. De tweede kassier A. B. van Nieuwenhuijzen hield het vol tot 31 december 1956. „Accuraat als geen ander en een voorbeeld voor ieder", vond de voor zitter, die voorts respect had voor de voort varend- en vasthoudendheid van het eerste bestuur. Het verloop was niet zonder moei lijkheden. In 1923 was er een faillissement bij een bank te Steenbergen en het liep ook hier storm om gelden op te vragen. Maar daaraan werd grif voldaan, zodat er op een zeker ogenblik maar f 8000.-inrekening courant meer over was. Het vertrouwen keerde, dank zij die snelle uitbetaling, ech ter spoedig terug en veertien dagen later begonnen de stortingen weer al te komen. Spreker wenste de aanwezigen niet met ge tallen te vermoeien. Het feit dat de omzet in 1964 niet minder dan 15 miljoen bedroeg zegt voldoende van de ontwikkeling der plaatselijke boerenleenbank. Er zou ook in Anna Jacobapolder zitting worden gehou den, maar het is er niet van gekomen. Wel werden aan die bewoners telefoonkosten ver goed, Later nam het giraal verkeer snel toe. „DE DRUIVENTROS" Men had geen eigen home, maar een klein kantoor in hotel „De Druiventros", die al het lief en leed van de bank tot heden meemaakte. „Onze bank is er mee vergroeid", aldus dhr. Stols. Een tijdje was er ook zitting in het toenmalige hotel „De Kroon". Op 31 augustus 1964 werd de eerste steen gelegd voor de nieuwe bank in de School straat. De ontwerper architectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen heeft er een fraai geheel van gemaakt en over de uit voering door aannemer Ligtendag zijn we zeer tevreden. De spreuk aangebracht bij die eerste steenlegging in de hal van 't gebouw „Wie leven wil moet dienen" is een zuivere weergave van de boerenleenbankgedachte. Dat zal zo moeten blijven. We staan nu klaar de leden te bedienen naar de eisen des tijds. We zullen steeds bij moeten blij ven. Een uitbreidingsmogelijkheid is aan wezig, nu het gebouw een zodanige funde ring keeg, dat er zonder bezwaar een ver dieping op geplaatst kan worden. Wie de vraag stelt of dit nodig kan zijn, moet de ontwikkeling van de laatste jaren maar voor ogen houden. Met dit goed fundament, met dit stevig gebouw zijn de mogelijkheden aanwezig. Het is al lang niet meer een boerenleen bank in de wat engere betekenis van dit woord, het is een bank voor iedereen in onze gemeenschap en dat is thans tot uit drukking gebracht in de nieuwe naam „Raiffeisenbank". De heer Stols merkte ter loops op zich ook wel eens bezorgd te maken om al het oude los te laten. Soms lijkt het niet altijd de juiste aanpassing, maar de tijd dringt er toe, men kan niet anders dan aanpassen. Ik hoop dat met de nieuwe naam elk overgebleven eng begrip van de oude bank zal zijn weggenomen, een bank die in een zo grote behoefte blijkt te voor zien en in die 50 jaar bewezen heeft het vertrouwen waardig te zijn. Laat men niet schromen met zijn problemen, hoe pijnlijk op zichzelf ook, te komen. II weet van ge heimhouding verzekerd te zijn. Ook dat is 50 jaar lang de kracht van onze bank ge weest. De heer Stols besloot zijn vlot over zicht, met hier en daar een greep in het ver leden, met nogmaals alleen te danken voor wat tot op deze dag bereikt werd, GOED MEEKOMEN Drs. Manschot wees ér op, dat bij de lange rij van gouden boerenleenbanken zich nu ook St. Philipsland heeft geschaard en memoreerde de belangrijke groei van deze vandaag jubilerende bank, die met het onder deel toevertrouwde spaarmiddelen goed mee komt in het geheel en ten aanzien van de uitzetten de normale ontwikkeling zelfs nog overtreft. Alleen in de laatste tien jaar liep het spaargeld van 900.000,op naar 2.6 mil joen. Uw bank heeft het tempo dus ruim bijgehouden, aldus drs. Manschot. Het beeld uitzettingen is nog fraaier met van 400.000 in 1954 tot nu 1.760.000, of 4 x zoveel. De heer Manschot tipte nog wel even aan, dat de groei saldo bij de Centrale Bank niet helemaal werd gehaald tot 1964, maar het dit jaar wel zover is. Hij wees er daarbij op, hoe de voorschriften van de CB gericht zijn op een voldoende veiligheid van de toe vertrouwde gelden. Dertig procent van de middelen moet aanwezig zijn om aan alle opvragingen te kunnen voldoen. Nu kan ook het St. Philipslandse bankschip nog goed zeewaardig zijn, maar het zal geen juiste koers houden zonder een goede bemanning. In dit verband bracht de directeur hulde aan alle bestuurders in St. Philipsland en over handigde de voorzitter het traditionele ge- geschenk: de envelop met inhoud. CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.25 ONDERSCHEIDINGEN Voor 5 personen, die meer dan 25 jaar in enigerlei functie aan de bank te St. Phi lipsland gewerkt hebben had drs Manschot een cadeau meegebracht (fotoboek Neder land). Als eerste kreeg voorzitter Stols dit cadeau, die 36 jaar bestuurder is waarvan sinds 1936 voorzitter. In de tweede plaats de heer C. H. A. Stols, voorzitter Raad van Toezicht sinds 1947, maar reeds sinds 1938 lid van dat college. Als nummer drie de heer A. C. Wisse, sinds 1937 bestuurder en A. C. van Strien sinds 1940. Eenzelfde cadeau was er voor oud kas sier Van Nieuwenhuijzen. Na ook deze vijf te hebben gecomplimenteerd besloot drs. Manschot zijn speech met :,,Ik wens u toe een goede toekomst in uw nieuw gebouw en in uw mooie dorp." ONDERLINGE Drs. Dijkgraaf zei te spreken namens de coöperatieve familie in Zuid-west Neder land. Hij maakte het bestuur een compliment voor de spreuk op de eerste steen in het gebouw. De accomodatie is up to date ten bate van de gehele gemeenschap. Het be vordert de intermenselijke betrekkingen, een centrum voor een doodgewoon met elkaar omgaan. Uw gebouw vormt één front met het gemeentehuis en uw gemeentebestuur zit nu naast het financieel centrum van het dorp. Drs Dijkgraaf bracht nog één lid van de coöperatieve familie, de onderlinge ver zekeringen speciaal naar voren en meende dat men zeker in deze tijd niet stil mag staan, maar de mogelijkheden benutten. MOGELIJKHEDEN BIJBRENGEN De voorzitter van de thoolse ring, de heer L. A. M. Elenbaas merkte op, dat men in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland jaloers kon zijn, dat het hier al zover is, terwijl men daar nog moet wachten op de vergun ning. Een riant gebouw in Sint-Philipsland, gericht op de toekomst. Mogelijk dat niet ieder lid even blij is met de verhuizing van hotel naar Schoolstraat. Het was een klin kend argument thuis te kunnen zeggen: ik moet nog even naar de bank „De Druiven tros". Hij vond het prettig; dat er onderling zo'n goede samenwerking bestaat en bracht degenen, die hier 50 jaar voor de Bank ge werkt hebben lof toe. De heer Elenbaas wees er vervolgens op, dat nog niet iedereen de mogelijkheden kent, die er bij deze banken zijn. Daar moet nog meer aan gedaan worden dat onder de aan dacht te brengen. We weten achter ons het machtig apparaat van de Centrale Bank, die een struktuurcommissie instelde om de vele aktiviteiten onder de loep te nemen en na te gaan of er meer of minder zelfstandigheid moet komen voor de plaatselijke banken. Spreker meende dat er een zo groot moge lijke zelfstandigheid zal moeten blijven, op dat initiatieven niet de bodem worden in geslagen. Een fraaie klok vergezelde de beste wen sen namens de Ring Tholen. Architect Tuinhof dankte voor de prettige samenwerking en prees de afwerking van aannemer Ligtendag. Inzonderheid was hij de kassier Beurkens erkentelijk voor de grote hulpvaardigheid. De heer M. Ligtendag was de tolk van de bouwers, toen hij voor de opdracht dankte en een zilveren truweel overhandigde. Namens de oud-functionarissen sprak de heer L. B. van Nieuwenhuijzen en deelde daarbij mee, hoe de heren Vermeulen en Allewijn verhinderd waren. Zijn felicitatie ging vergezeld van een zilveren sigarendoos voor de bestuurstafel. Voorzitter Stols dankte alle sprekers, er drs Manschot nog aan herinnerend dat het huishoudelijk reglement nog niet helemaal rond zit, vanwege een meningsverschil over de gebiedsomschrijving. Hij was de aanwezi gen bizonder erkentelijk voor de treffende wijze van meeleven, voor de ontvangen cadeaux ook de talrijke bloemstukken, waarmee de receptie ten einde was en daar mee ook de taak van ceremoniemeester Van Strien. Ook tijdens het daarna in hotel „De Druiventros" de genodigden aangeboden diner kwamen er nog enkele toespraken. Zo bijvoorbeeld door de enige nog in leven zijnde oprichter oud bestuurder L. J. van Nieuwenhuijzen, een nog altijd meelevend oud-inwoner en oud-wethouder van deze gemeente. Door Inspecteur Oudkerk die in deze plaatselijke bankontwikkeling een vaste greep zag op de gemeente en een goede basis voor de toekomst, door notaris Stoetzer: „Wie wil blijven leven, moet blijven ver dienen." Een bank waar muziek in zit, vond de notaris. En burgemeester De Jonge stipte strijd vaardig aan, dat het gemeentebestuur graag zaken wil doen met de bank, maar tot dus ver voordeliger elders terecht kon, o.m. via de Bank van Ned. Gemeenten. Ook in de toekomst zal de plaatselijke bank niet worden voorbijgegaan, indien het zakelijk verantwoord is. De landbouwvereniging feliciteerde bij monde van dhr. J. Moelker en had een klok voor de bestuurskamer als cadeau. De af delingsvoorzitter van de CBTB J. de Jager maande dat met de verhuizing uit „De Druiventros" het buurpraatje wordt achter gelaten, maar deze tijd geeft daartoe ook steeds minder tijd. De verdere ontwikkeling nauwlettend volgen, spoorde de CBTB-voor- man aan. „De BB moet zijn BH (Behulp zaamheid) behouden". Van de heer De Jager verhuisde een drinkstel (waarmee de Drui ventrosleemte werd opgevuld) naar voor zitter Stols. De heer J. v. d. Hoek sprak namens de ZLM, afdeling Sint-Philipsland: dat het u heel goed moge gaan. Een voorzittershamer kwam er op de cadeautafel bij. door HENK VAN HEESWIJK Tante Gerdien grinnikte. „Maar natuurlijk nooit het naadje van de kous. Dat doet er ook niet toe. Maar je vader, als enige zoon van dominee van 't Grashek, verloochende zijn boerenbloed niet, dat moet tot zijn eer worden toegegeven. En nu is hij in Nijloo een man, die respect afdwingt, waartegen men opziet, omdat hij getoond heeft een goede boer te kunnen zijn. Daarmee sloot hij weer de cirkel." Tante Gerdien had het laatste stukje taart verorberd en schoof het schoteltje een eind van zich af, stak een sigaret op en keek haar nichtje onderzoekend aan. „Iedere generatie, schatje, brengt iemand voort, die niet precies in het traditionele gareel wenst te lopen. Je grootvader was dat op zijn manier en ik op de mijne. Misschien was ik nu ook een gezeten boerin, als ik op de een of andere leuke boerenzoon verliefd was ge worden. Die kwam niet in mijn leven, wat kun je er aan doen Inplaats daarvan kruiste oom Lex mijn pad en toen hadden we het meteen allebei te pakken. Zo is het leven. Ik weet heus wel, dat niemand van onze familie veel op had met mijn man, maar daar trok ik me toch niets van aan. Ze kenden hem niet. Bovendien wensten ze hem bij voorbaat al niet te accepteren, omdat hij niet uit een boerengeslacht kwanu Misschien ook, omdat hij zijn zaken in Indië had. En misschien tenslotte omdat hij niet tot onze kerk behoorde. Het kon me allemaal niets schelen. Ik had de jaren en Lex eveneens. Je hebt zelf gezegd, schatje, dat je geen kind meer bent, en daarin heb je gelijk. Eens zal ei: een man in je leven komen, van wie je gaat houden, zonder wie je niet meer kunt leven. Let maar op mijn woorden: dan trekje je van niemand meer wat aan en je gaat je eigen weg, misschien dwars tegen alle overigens goed gemeende adviezen in. Want liefde laat zich niet dwin gen. Je zult dat plotseling allemaal kunnen begrijpen, omdat dit dan je eigen leven gaat beheersen- Maar ik behoef me over jou geen zorgen te maken en je ouders evenmin. Je bent een echte Van 't Grashek en je zult te zijner tijd wel een goed huwelijk doen. Je bent een uitstekende partij enige dochter van een der grootste boeren uit Nijloo -dus je zult kieskeurig kunnen zijn. Misschien gaat je man dan over de oude tante Gerdien net zo denken als de rest van onze familie," Ze haalde haar schouders op. „Het hindert niet, schatje. Ik ben een gemakkelijk mens en neem het leven, zoals het is. En ik ben dankbaar voor iedere mooie dag, die me gegeven wordt op deze aarde. Bovendien, ik geniet van alles, wat er te genieten valt. Ik heb heerlijke herinneringen aan mijn man, ik heb nu mijn vrienden en vriendinnen en ik heb een schattig nichtje, dat me ieder jaar op mijn geboortedag verrast met een attentie en haar komst" Ze draaide zich met een lachend gezicht naar het meisje en besloot: „Zeg jij nu maar eens, dat ik geen gelukkig mens ben." Gerda lachte van de weeromstuit mee. Toch bleef er iets haken in haar gedachten, wat tante Gerdien blijkbaar opzettelijk vermeden had. Ze spraken er nu toch over, waarom zou ze het niet aanroeren. ,,U bent een boerendochter, tante, net als moeder. Verlangt u nooit terug naar de boerderij Ik bedoel: u, als dochter van het platteland hoe kunt u wennen in zo'n grote stad als deze?" „Schatje, heimwee hebben we allemaal op z'n tijd. Soms verlang ik nu nog verschrikkelijk naar Lex. Je mag het gerust weten: ik huil wel eens in m'n eentje. En toen ik in Indië zat dacht ik aan Holland, waar ik zover vandaan zat. Ik miste daar verschillende dingen, zo goed als ik hier nog wel eens terugdenk aan de gelukkige jaren, die ik daar heb doorgebracht. Natuur lijk heb ik wel eens terug verlangd naar het ouderlijk huis. Want ik ben op „De Peppelhorst" geboren. Aan de andere kant ik ben gelukkig realist. Als ik zo'n down-stemming heb, kijk ik rond en som ik in gedachten alles op, wat ik wel bezit: gezondheid, vrienden, mijn financiële onafhankelijkheid, de genegenheid van mijn nichtje uit Nijloo, mijn werkzaamheden voor verschil lende verenigingen, mijn ochtendwandelingetje in het Vondelpark, het feit, dat ik kan doen en laten wat ik wil en zo. Dit alles doet de weegschaal dan weer over hellen naar de goede kant. Als ik gehuild heb om Lex, droog ik mijn tranen en ben opnieuw dankbaar voor al het goede, dat ik bezit. Dan weet ik: ik ben een gelukkig mens. Idealen? Die heb ik gehad. Verschillen de zijn er verwezenlijkt, wat niet ieder mens mij kan nazeggen. Niet ieder ideaal is te begrijpen. Ze kwam overeind. „Ongemerkt zijn we aan het filosoferen, schatje, en jij bent hier op verjaarsvisite. Weet je wat wij doen? We gaan eens lekker winkelen in de stad. Daarna zoeken we een gezellig restaurant op om wat te eten. Nou Vijf minuten later verlieten twee vrouwen gearmd de Anna Vondelstraat en wandelden, gezellig keuve lend, in de richting van het Leidsebosje. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 3