WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND I Jaarvergadering Ned. Roode Kruis afdeling Tholen WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Begeleiding van dijkrecreatie door gemeentebestuur en waterschap Geen ANWB richtingaanduiding naar Anna Jacobapolder Ook eigen bewoners zouden bij verbod dijkbetreding worden gedupeerd RAADSVERSLAG SINT PHILIPSLAND Na ruim 2 uren achter gesloten deuren: De redaktie legt u deze week voor Komende collecte aanbevolen 21e jaargang No. 27 20 mei 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 4- inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Zoals overal weten de toeristen ook de rustige zeedijken langs St. Philipsland en Anna Jacobapolder te vinden. In toenemend aantal. Dijkrecreatie mag men in het algemeen rangschikken onder rustige ontspanning. Maar het kan door de sterke toename voor waterschap en pachters van dijken wel schade opleveren. Financiële schade omdat herstellingen nodig zijn en soms ook gevaar voor de veiligheid, omdat aan de graszetting onherstelbare schade wordt toegebracht. Niemand zal de toerist de rustige dijkrecreatie misgunnen. Het kan wel nodig zijn maatregelen te nemen ter begeleiding. Zo dacht ook het waterschap te Sint-Philipsland er over en het stelde enkele richtlijnen op als basis voor een bespreking met burgemeester en wethouders, van waaruit dan een plan aan de raad kon worden voorgelegd. Die richtlijnen van het waterschap kwamen bespreking door b en w echter al direct op de raadstafel. Het vergde twee uur geheim beraad, eer de nog wat vage beslissing in het openbaar kwam. Een ook door de gemeente aanvaarde begeleiding van de recreatie, zij het enigszins geamendeerd op hetgeen door het Waterschap was voorgesteld. De andere agendapunten vergden maar heel weinig tijd. Dat betrof een verzoek van dhr. J. J. van Nieuwenhuijzen voor plaat sing van een lichtmast voor zijn woning aan de Zuiddijk, welk verzoek werd ingewilligd. De heer J. P. C. Beneker en zijn buren willen de weg achter hun woningen aan de Achterstraat en Wilhelminastraat verhard of bestraat zien. Ter zijner tijd willen b en w en ook de raad daaraan wel voldoen. Ook de door de heer M. J. Quist gevraag de premie voor woningverbetering van het door hem gekochte pand Langeweg 35 te An na Jacobapolder gaat grif over de tafel. De gemeente zal er f 444.45 aan bijdragen. GEEN TERMEN De A.N.W.B. heeft bericht, dat ook na herhaald verzoek de Rijkswaterstaat geen termen aanwezig acht om te komen tot de plaatsing van richtings- en-of voorrichtings- borden langs de rijksweg 18 op een punt waar de weg naar Anna Jacobapolder af slaat. Het was destijds in de raad gevraagd en b en w hadden zich tot de A.N.W.B. ge wend. Het resultaat was (bij Rijkswater staat) nihil. Voor de daar wonenden is het niet zo'n bezwaar, maar vreemdelingen rij den ongemerkt voorbij, wanneer ze in de Polder moeten zijn. Bij St. Philipsland staan er wel A.N.W.B. voorrichtingsborden. Op dezelfde manier wilde men dit voor Anna Jacobapolder. De heer P. Bolier (a.r.) informeerde of het nu mogelijk van gemeentewege kan ge beuren. Misschien kan een soortgelijk bord voor de bewuste weg op particuliere grond bekijken en de andere raadsleden vinden het best. dat er zo'n bord komt. Aan de heer P. Roggeband te Oud Vosse- meer wordt grond verkocht voor de bouw van een woning evenals aan de heer A. van Dijke Karreveld 16 De prijs is f 16.05 per Nu het toch over grond gaat informeert de heer A. A. Rijstenbil (alg. lijst) of de verkoop industrieterrein al is goedgekeurd, waarop de voorzitter onkennend antwoord. Afgewezen wordt het verzoek om subsi die door de centrale van Kath. Mil. Tehuizen EERVOL ONTSLAG SCHOOLHOOFD De heer A. Verwaal hoofd van de open bare lagere school vraagt per 1 augustus a.s. ontslag in verband met zijn benoeming aan de uloschool te Waddinxveen. De voor zitter zegt dat gedurende ongeveer zes jaar op bizonder prettige wijze met de heer Ver waal is samengewerkt. In zijn ontslagverzoek dankt het schoolhoofd het gemeentebestuur voor de goede verstandhouding en de rui me belangstelling, die er bij het college is voor onderwijszaken. De ontslagaanvrage wordt betreurd, maar wel gebillijkt, B en w stellen voor aan de heer Verwaal op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen, on der dankbetuiging voor de goede diensten aan het onderwijs ter plaatse bewezen. De voorzitter hoopt er bij het afscheid nog op terug te komen. Alle leden kunnen met het voorstel ak koord gaan. De voorzitter merkt hierbij nog op, dat inmiddels een oproep is geplaatst om in de komende vacature te kunnen voorzien. De heer A. Verstraate te Anna Jacoba polder vraagt of de nog beschikbare grond aan de Beatrixstraat bestemd is voor bouw grond en zo ja of hij dan die grond kan kopen. B en w heeft er geen bezwaar tegen De prijs is ook daar f 16.05 per m2. De heer Bolier herinnert eraan, hoe des tijds al door de heer Neele om die grond is gevraagd en toen het verzoek is geweigerd. Het bleek dat de situatie wel enigszins an ders lag. Dhr. Neele wilde daar toen een bungalow bouwen en dat kon niet. Opperwachtmeester René vaaagt grond De nieuwe Kaifteisenbank te Sint Philipsland donderdag 13 mei otricieel geopend Voor verslag zie pagina 5 voor bouw van een garage in de Deense straat 10. Blijkens rapport van de Centrale Dienst kunnen daar nog 2 woningen ge bouwd worden. De garage zou dan achterin moeten komen. Er volgt hierover een dis cussie en toelichting door de voorzitter. Het gebouwtje zal niet op zicht komen. Voor zover mogelijk wil men de opperwachtmees ter graag helpen. Een ander voorstel is om eveneens uit gaande van b en w, om het presentiegeld van de raadsleden van f 12.50 op f 15.te brengen per 1 januari 1965 en voor com missievergaderingen op f 7.50. Daarmee kan de raad zich geheel ver enigen. DIJKRECREATIE Na om half acht te zijn begonnen is het dan nog voor half negen, wanneer de bespreking van het rapport dijkrecreatie van het Water schap aan de orde komt. De voorzitter, burgemeester L. J. de Jonge, stelt voor om daartoe eerst in besloten zitting te gaan. De heer Rijstenbil zegt daartegen geen be zwaar te hebben, maar wil tegelijkertijd wel weten of bespreking daarna in de open bare raad zal worden voortgezet, waarop de voorzitter anwoordt dat de vergadering weer openbaar zal worden. En zo verhuizen pers en publiek naar beneden om zich tot omstreeks 11 uur in de hal te verpozen, ter wijl aan het besloten karakter van deze openbare vergadering geen einde schijnt te komen. B EN W EENS MET WATERSCHAP OVER MAATREGELEN Waar gaat het over? Bespreking van het rapport dat het waterschap aan b en w heeft gestuurd. Van dat rapport hebben we geen inzage gekregen of een samenvatting ge zien in een pré-advies. Maar daarover wel zo het een en ander gehoord en gedistilleerd uit de hierna in het openbaar genomen be slissing door de raad. De toenemende dijkrecreatie noopte het Waterschap om iets te doen. Dat „iets" kon bestaan uit een kortweg algemeen verbod tof betreden van de dijken, maar daarmee wist men zonder meer én inwoners (zwem mers en sportvissers) èn toeristen te treffen. En het Waterschapsbestuur staat op zich zelf niet onwillig of onredelijk tegenover de ze recreatie, mits het niet te veel ten koste gaat van de belangen der ingelanden. Met de zekerheid, dat het allemaal nog eer zal toe- dan afnemen, leek het dit bestuur dan ook gewenst om tot overleg te komen met het gemeentebestuur. Men stelde als basis voor die bespreking enige richtlijnen op. Die richtlijnen kwamen neer op het voorstel om de zeewering te St. Philipsland in de Oude Polder vanaf de haven (dijkpaal 0) over een lengte van 1600 meter (tot dp 16) voor de dijkrecreatie open te stellen en voorts in Anna Jacobapolder aan de zgn. schorrand bij de Stelberg nog eens 900 meter Uiteraard waren hieraan ook kosten voor de gemeente verbonden voor eventuele aan te wijzen dijkovergangen, parkeerplaatsen enz. Het lag dus voor de hand dat het in gezamelijk overleg zou gebeuren. Daarover waren b en w het eens. Na uit voerige besprekingen kon men als college het voorstel van het Waterschapsbestuur wel overnemen en zou het in de raad wor den gebracht. Dat gebeurde dan vrijdag avond jl. NIET DE MOED TEGEN TE STEMMEN Toen tegen elf uur de besloten zitting werd opgeheven stelde de voorzitter 't voor stel aan de orde om als gemeente de dijkre creatie te gaan begeleiden voor de goede gang van zaken en het waterschapsvoorstel enigszins gewijzigd over te nemen. Er ble ken bezwaren te zijn gerezen om het eerste gedeelte van de zeewering vanaf de haven voor dijkrecreatie te bestemmen, vanwege de uienfabriekafval, uitkomen rioleringen, kort om vanwege onreinheid voor zwemmers, enz. Maar toch zou men vanaf dijkpaal 0-11 de zeewering daar willen openstellen. Dat is dus 1.100 meter, terwijl het waterschap over 1600 meter had gesproken. De raad wil de voorts bij de Sluis (dp. 22 -24) weer 200 meter vrijgeven. Daarna in de Willempolder van dp 24 - 28 bij de tramputhaven, dus 400 meter in zuidwestelijke richting en tenslotte De directeur van de Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht drs R. Manschot open de donderdag 13 mei de nieuwe bank te St. Philipsland. De heer Manschot moest de sleutel zoeken uit 4 gesloten mosselen, die hem op kussen door Anneke Vermeulen werden voorgehouden evenals het waterschap 900 meter bij de Stelberg te Anna Jacobapolder. Het waterschap had voorts gedacht om een vergunningsstelsel in te voeren, om een nog betere controle te kunnen uitoefenen, maar daar wenste het gemeentebestuur van wege de rompslomp niet op in te gaan. Dit laatste is dan niet op de openbare verga dering ter sprake geweest, maar om de le zers beter te kunnen informeren, moest wel hier en daar nadere toelichting worden ge vraagd. Weth. P. Mol (gem. belang) kreeg daarover als eerste het woord. Hij gaf zijn standpunt over deze zaak als volgt weer: „Na dagenlange besprekin gen in b en w en met het bestuur van het waterschap ben ik tot de overtuiging geko men dat er iets moet worden gedaan om een chaos te voorkomen. Persoonlijk is het mij liever, dat er helemaal geen recreatie aan onze dijken kwam. Maar het is er Een niet te verdoezelen feit. Het neemt toe en het waterschap wenst dat er iets moet gebeuren, wil het geen algeheel verbod wor den waarmee dan ook alle inwoners zijn ge dupeerd. Sinds jaar en dag is onze bevol king naar de zeedijk getrokken, hetzij om er te zwemmen, te wandelen of te vissen. Ik heb niet de moed dit onze inwoners te ontnemen en nu dat algehele verbod te ris keren door tegen te stemmen. We zullen moeten trachten het in goede banen te lei den", aldus wethouder Mol, waarmee zijn stem was „genoteerd". De heer P. Bolier (a.r.) verklaarde na de gehouden besprekingen te zullen voor stemmen om deze recreatie te gaan begelei den. De heer L. Quist (gem. belang) ver klaarde het eens te zijn met hetgeen door weth. Mol was opgemerkt en dus ook te zullen voorstemmen. De heer A. P. Nelisse (s.g.p.) verklaar de te zullen tegenstemmen: Ik durf het niet aan te nemen, omdat de zondagsrust er door in gevaar komt. Het is tot nu toe een pret tig rustig dorp gebleven. Ik wil de verant woordelijkheid voor m'n stem tenvolle nemen en dus ook alle risico's". De heer W. J. Beurkens (c.h.u.) ver klaarde te zullen voorstemmen. De heer A. A. Rijstenbil erkent dat het een moeilijke zaak is, waarover het nuttig was uitvoerig van gedachten te wisselen. Er zitten nogal wat kanten aan de kwestie. Bij stemmen zijn dan ook voor weth. Mol, Bolier, Quist, Beurkens en Rijstenbil. Tegen zijn weth. M. Reijngoudt en Nelisse beiden s.g.p. OMGEZWENKT Deze uitslag bevreemdt dhr. Rijstenbil in grote mate. In de besloten vergadering heeft de heer Reijngoudt het voorstel om de recre atie te begeleiden tot en met verdedigd. Hij wilde er ook geen choas van maken. Nu er evenwel gestemd moet worden, is hij tegen. Dat is onbegrijpelijk. Dan heb ik heel wat meer waardering voor het standpunt van dhr. Nelisse, die zich vanaf het begin tegen heeft verklaard. Men kan dat om princini- ele redenen zijn en dat is ieders goed recht. Maar weth. Reijngoudt wekte een andere indruk bij zijn verdediging van dit voorstel. De heren Beurkens en Bolier merken op het met het standpunt van dhr. Rijstenbil volkomen eens te zijn. De heer Bolier vindt het jammer, dat de s.g.p. fractie de recreatie uit handen geeft. De heer Nelisse zegt hierop, dat het niet eender is waar en hoe men aan recreatie doet. Weth. Mol vindt dat er wel een rede lijke plaats voor moet zijn, temeer ook omdat er hier toch ook een sportvissersvereniging is. De heer Quist herhaalt dat wanneer men tegenstemt het ook voor de eigen inwoners is verkeken. Ook zij die principieel niet aan zondagsrecreatie willen doen, mogen dan niet meer op andere dagen aan de dijk ko men. De heer Beurkens hoopt dat het ge- St. Philipslands raad op het recreatiepad Maar de Boerenleenbank had er een gouden feest En opende de nieuwe bank met mosselen Het recreatieschap ,,De Eendracht" Geslaagden aan Land- en Tuinbouwschool Roode Kruis jaarvergadering Amer f oorter s zwaaiden af" Tholense boys 2 is kampioen De Eendrachtcup wordt volgende week uitgespeeld En vergeet de Roode Kruiscollecte niet Werp geen vuil in de bron, waaruit ge eens gedronken hebt. In verband met HEMELVAARTSDAG verschijnt ons volgend nummer op VRIJDAG 28 MEI op de gewone uren. meentebestuur de recreatie aan de Slaak- dam straks in goede banen zal weten te lei den, in overleg met de Inspecteur van de Do meinen. RECREATIEPLAN EENDRACHT De heer Rijstenbil vraagt of het college toch wel volledig staat achter het recreatie plan Eendracht, zoals dat door de Eendracht- gemeenten op tafel is gelegd. Zorg er toch voor dat het niet zonder ons over ons gaat. Weth. Mol: Ze moeten geen grond gaan verdelen, die van St. Philipsland is, terwijl we er niets van af weten. De heer Rijsten bil interumpeert: het is toch nog maar een plan. Dhr. Beurkens: als we de vinger niet in de pap houden dan krijgen we recreatie, die we niet willen hebben. En daarmee is voor ditmaal het recrea tiepraatje afgelopen en gaat burgemeester de Jonge over tot sluiting van de raadsverga dering. In het gemeentehuis van Sint Maartens dijk werd dinsdagmiddag jl. de algemene jaarvergadering van het Nederlandse Roode Kruis, afdeling eiland Tholen gehouden. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter burgemeester D. C. Bouwense van Sint Maartensdijk aan de uitstekend geslaagde bloedtransfusieavond met een boven ver wachting groot aantal deelnemers. Hij was dokter Kugel van Poortvliet erkentelijk voor de ijver waarmee hij deelname propageerde en allen die daar verder aan hehben meege werkt. In het algemeen verliep de organisatie van deze avond goed. Alleen kon er eens wat groter toeloop zijn, wanneer een bus met deelnemers tegelijk met een aantal eigen vervoerders arriveerde. Het ziet er wel naar uit, dat men wil trachten de donorsavond jaarlijks te herha len, indien de financiële positie van de thool- se afdeling dat mogelijk maakt. Er zijn na melijk nogal wat onkosten aan verbonden vanwege busvervoer (bij alle soepelheid van de ondernemer) en voor wat de noodzake lijk aan te bieden koffie betreft. Maar met 'n resultaat als de laatste maal kan men dan ook ruim tevreden zijn. Het kan bij een dergelijke deelname overweging verdienen de afname in twee gemeenten te houden, waardoor het wachten nog meer beperkt kan worden en de vervoerskosten geringer zijn. Dit zal in elk geval volgend maal worden bekeken. Geruchten die bij de zo'n donorsavond dan wel de ronde doen, als zou dat plasma na een half jaar niet meer te gebruiken zijn, meende de voorzitter langs deze weg nog eens te moeten ontkennen. Wel is het zo dat op z'n tijd verversing plaats vindt, maar dan zeker niet door het aanwezige plasma weg te gooien maar tijdig te gebruiken. Men zou wel eens verwonderd kunnen staan, hoeveel bloed dagelijks in ons land moet worden toe gediend. Bij ongevallen na operaties, enz. Nee, weggooien doet men nog geen halve liter. De voorzitter wees er verder op, dat al eens pogingen zijn gedaan om het bezoek voor de algemene ledenvergadering te akti- veren, maar dat bleef vrijwel zonder resul taat. Men legt zich nu maar neer bij de ge ringe opkomst in de overtuiging, dat men in onze streek het Roode Kruis toch wel een goed hart toedraagt. De bestuursleden W. J. van Doorn te Poortvliet en C. J. C. Boot te Sint Annaland (secretaris) waren door ziek te verhinderd. Vorig jaar bracht de Roode Kruis col lecte in onze streek f 5092,46 op. De helft daarvan moet worden afgestaan aan het Hoofdbestuur voor algemene Roode Kruisdoeleinden. De andere helft kan worden aangewend voor de diensten in eigen streek zoals de ambulance wagen, colonneleden, op leiding E.H.B.O.ers, verbandmiddelen, bij de ambulance noodzakelijke apparatuur, Roode Kruisboottocht voor chronische zieken, do norsavond enz. Wanneer een gemeente in de streek ver stek zou laten gaan bij de jaarlijkse Roode Kruiscollecte kan dat de begroting zeer na delig beinvloeden. Er wordt dus weer op aller medewerking gerekend, opdat alle no dige hulpverleningen ook in onze streek doorgang kunnen vinden. Het materiaal verhuisde van Scherpenisse naar het gemeentehuis te Sint Maartensdijk Bij de laatste E.H.B.O.cursus werd ook de j mond-op mond-ademing geleerd. Dokter Ku gel meende dat er verder behoefte is aan een ademhalings-apparaat in de ambulance wagen, terwijl opberging van de auto's in eigen garage geen overbodige luxe zou zijn. Als bestuurslid werd de heer C. J. C. Boot van Sint Annaland herkozen. In de plaats van dokter Zoeteman kwam dokter Kok van Stavenisse in het bestuur, terwijl er door bedanken van de heer L. A. M. Elen- baas ook voor vertegenwoordiging van Scherpenisse vervanging nodig was. Be noemd werd de heer C. G. van den Hoek. Als lid van de controlecommissie werd de heer Meertens uit Poortvliet vervangen door dhr. Chr. Heurink uit Tholen. Een complimentje voor de Kring was voorts, dat het opgeslagen rampendepot de beste berging van geheel Nederland kreeg. Het Ned. Roode Kruis afdeling Tholen telt 1100 leden. De minimumcontributie van f 1.is voor deze tijd te laag, maar men kan lid zijn voor elk gewenst bedrag daar boven. Het lid zijn moet niet betekenen, dat men dan de jaarlijkse collecte moet over slaan, maar gezien worden als een vaste en ook wel morele steun voor het Nederlandse Roode Kruis. Met een woord van dank tot allen die in het afgelopen verenigingsjaar weer voor allen hebben willen werken en in de hoop dat de komende Roode Kruiscollecte weer een goed resultaat zal opleveren sloot voor zitter Bouwense de ledenvergadering.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1