WEEKBLPD VOOR HET El LH ND THOLEN EN ST. FILIPSIDND De straat Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Amersloortse Lyceïsten vandaag naar Oosterscheldebrug De redaktie legt u deze week voor Op de pedaa! naar logeer-adressen Dokter F. Vaas promoveerde Spaarzegels in de papierbak Direct voordeel brengt werkelijk voordeel DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN exAmen-cijö i OUD -VOSSEMEER Opening en tentoon stelling huishoudschool Bergen op Zoom 21e jaargang No. 26 13 mei 1965 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66 - St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34 - Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 franko p.p. 3.85 inkassokosten Abonnementen 3.25 per halfjaar Prijs per nummer 15 cent Advertenties 14 cent per mm - Spierinkjes t/m 20 woorden 1.50 Inzenden UITERLIJK DINSDAG bij onze agenten of aan EENDRACHTBODE - Postbus 128 - Bergen op Zoom Het is niets bizonders, wanneer de jeugd de straat wil gebruiken als speelterrein. De jeugd moet zich nu eenmaal uitleven, de energie kwijt. Men kan de jongere niet ver gelijken met een goede zestiger, die tevre den is met de warmte van de kach|el of de rustige wandeling langs de polder. De jeugd moet kunnen spelen. Na al die uren stil zitten op school, na het huiswerk, na de engte lussen de vier muren, wil men toch wel even zich vertrappen. Wat is dan plezieriger dan een potje voetballen". Even spelen a la Kootje Prins, Koentje Moelijn, Eddy Pieters of zelfs een Pele. De saaie boeken worden dan vergeten en het is al levenslust wat je ziet. Is dat niet mooi? Zouden we dat onze jeugd ooit kunnen misgunnen? Hebben we het vroeger anders gedaan? Natuurlijk had den we andere takken van sport of vermaak maar in wezen verandert de mens in dat op zicht niet zo veel. Ja we weten wel: heel vrceger stond men op z'n tiende jaar aan de dijk om op de koe ien te passen of het onkruid op de akker te verwijderen. Maar dan zat men ook niet lang op de schoolbanken en dan was er een lange winter om van alles uit te spoken. In wezen verandert de mens echt niet zo veel in dat opzicht. Nee we gunnen onze jeugd met alle soor ten van genoegen hun uiteven in spel en sport, wanneer dat niet ten koste van het nodige werk en ook niet ten koste van an deren gaat. Wanneer er klachten binnenkomen van vernielde ruiten bij kerk- en schoolgebou wen, wanneer bejaarde mensen doodsangs ten uitstaan, omdat ieder moment de ruiten kapot getrapt kunnen worden, wanneer er werkelijk onnodige vernielingen worden aan gericht in plantsoentjes of tuintjes, dan is het tijd om eens na te gaan of er geen maat regelen moeten worden getroffen. Dan gaat men naar de politie en deze moet dan maar weer proberen overtredin gen te constateren. Dan is plotseling de politie weer de boeman. Dan moet die politieman van ene kant horen: „Waar is de politie tegenwoordig? Als je hem nodig hebt zie je ze niet" En van de andere kant -van de jeugd wordt de politie dan betiteld als de man, die de jeugd ook niks gunt. Laten ze zich met andere zaken bemoeien, die harder nodig zijn." Mensen kunnen vaak vreselijk onredelijk zijn. Niet alleen de jeugd, de ouderen niet minder, Meestal onredelijk, omdat men on bewust aanvoelt, dat men in feite zelf mis is en juist dan tracht die fout, dat verkeer de te verdoezelen en andermans gebreken naar boven te halen. Men vergeet immers, dat er steeds slechts een gedeelte van het politiekorps in dienst is Of zou men van mening zijn, dat er daar voor nog mensen gevonden zouden worden indien ze vier en twintig uur per dag gereed moesten staan. Het is toch al niet zo'n geweldig aantrekkelijk beroep, zeker niet op het platteland waarin men zelfs in z'n vrije tijd nog als „politie" wordt gezien en niet eens aan de gemeenschap kan deelnemen, zo als de gewone burger dat ongehinderd, on- bekritiseerd en onbespied wel kan doen. Vergeten wordt dat de politie trouwens ook om beurten bureau- en straatdienst moet verrichten. Dat men evenmin als welk ander mens ook op twee plaatsen tegelijk kan zijn. Dacht u bovendien dat de politie het pret tig vond de jeugd achter de broek te zitten, omdat deze een balletje trapt? En dacht de jeugd nu werkelijk dat de politieman zelf niet graag terugdenkt aan de tijd, toen hij zich in het spel op straat kon uitleven? Het is geen gemakkelijke taak om orde te houden en verschillende partijen aan te horen, laat staan te bevredigen. Wanneer men redelijk wil zijn, dan kan er heel wat gebeuren. Zodra de onredelijkheid in het spel komt, dan komen de moeilijkheden. Wat we als ouderen bovendien verge ten is, dat de opvoeding allereerst van on ze kant moet komen. We dienen er begrip voor te hebben, dat de jeugd recht op hun spel heeft, maar we moeten de jongeren er ook van doordringen dat hun spel en sport nooit ten koste van anderen mag gaan. Wanneer mensen niet meer rustig thuis kunnen zitten, omdat ieder ogenblik ruiten kunnen sneuvelen, zal de jeugd hoe moeilijk 't ook is, in die buurt niet meer moeten voetballen. Wanneer ge bouwen worden beschadigd van school of kerk de glasrekening is daar vaak niet klein zal de jeugd zich ook daar moeten beperken bij hun spel en dus niet voetbal len op die plaats. Wanneer van gemeentewege een aardige onderbreking wordt aangelegd van een wat eentonige woningbouw zullen we de jongeren er op moeten wijzen, dat dit ont zien moet worden. Zeker, het is allemaal gemakkelijk gezegd terwijl het zeer moeilijk is om alle partijen te bevredigen, maar laten we zonder te gaan zoeken naar zondebokken steeds naar een bevredigende oplossing streven. Bovendien en dat is wel anders dan vroeger laat het verkeer het nog nauwe lijks op een openbaar weg toe, dat er wordt gespeeld. Dat legt te meer de plicht op voor speelterreinen te zorgen, al blijft de vraag of de jeugd daarheen zal gaan, wanneer het zo gemakkelijk is vlak bij huis een bal letje te trappen. We zullen moeten roeien met de riemen die we hebben, maar daarmee dan toch trach ten niet met andermans riemen te botsen. De voldoening is groter elkaar het leven te ver aangenamen dan te gaan verzuren. Dat is geen kwestie van durf (tegen 'n politieman) of branie, maar veel eerder is er moed nodig een fout te bekennen. Daarbij kan men niet negatief blijven. Het niet als zonde bestem pelen, wanneer een gemeente een goede ge legenheid biedt de jeugd spel en sport te laten beoefenen en er geen bezwaar tegen te hebben dat andermans ruiten worden vernield. Bij wederzijds begrip valt er heel wat te bereiken. Er zijn in het leven werkelijk nog wel voornamere en ernstiger problemen. Wanneer het programma vandaag even goed loopt als de eerste drie dagen van deze week, is het deze donderdag voor de 43 leer lingen en 3 leraren van het Amersfoortse Lyceum een hoogtepunt in de thoolse werkweek. Met een thoolse vissersboot is dan een tocht gemaakt naar de Oosterschelde, Even uitgestapt op de zandplaat waar het verdronken land van Reimerswaal ligt. Een kijkje bij de weervisserijen en bezichtiging van de Oosterschelde brug. Laten we hopen, dat het weer even fraai was als gisteren, dan zijn de nu door de zon gebruinde Amersfoorters niet meer te herkennen in vergelijking met de wat bleke schoolneusjes, die maandagmiddag jl. omstreeks half twee Tholen binnenvielen. Voor de tweede maal is er het ZLM contact met het Amersfoorts Lyceum. Voor de tweede maal va- daaruit een werkweek op Tholen. De opzet daarvan is bekend. Een indruk van het leven op het platteland, met name dan op het thoolse platteland. Ook deze Amersfoortse leerlingen zullen niet allemaal uit de grote stad komen. Maar het merendeel zal toch zelden de Ooster schelde hebben bevaren. ZE BRACHTEN MOOI WEER Een trein gemist in Rotterdam en dus een uur te laat in Tholen. Zo is de werkweek begonnen. Het was niet zo erg. Zéker niet, nu de opklaringen boven de thoolse polders steeds breder werden en daardoor alleen al het ontvangst comité aan de thoolse brug de gasten in opgewekte stemming kon be groeten. De ZLM kringvoorzitter P. W. C. van Westen, de heer en mevrouw van Heusden, de heer M. C. J. Kosten, maar ook burgemeester J. E. van Boeijen. In hotel Zeeland was de koffie bruin, Daar klonk het eerste officiële welkomst woord via de heer A. C. van Heusden en burgemeester J. E. van Boeijen voegde er de wens aan toe, dat ze allen een fijne week zouden beleven op Tholen. Na weken kon de landbouw juist vandaag weer aan het werk gaan, aldus de burgemeester en hopenlijk zal dat zo blijven. Leraar Moret dankte voor de plezierige ontvangst en vond het uiterst moeilijk te vertellen wat een thoolse week is, indien men het niet zelf meemaakt. Daarna werden de kaarten van de streek uitgedeeld met ieder zijn eigen rode cirkel: het logeeradres. Zie het maar uit te vissen. Nu moet men vierde klasse Amersfoortse Lyceisten niet onderschatten. Het leverde met de kaart in de hand hoegenaamd of helemaal geen moeilijkheden op, de boerde rij te vinden, waar men die week, in elk geval 's nachts, zou verblijven. Alleen moest men er wel voor op de pedaal staan, want een stevige noorderbries deed de bosbewo- ners ondervinden, dat er aan de kust kracht zit in vadertje wind. De wederzijdse kennismaking was spon taan. De jongelui voelden zich al spoedig thuis. En de volgende dag werd het be drijf verkend. GRAAFLAND DOOK De dag op het bedrijf werd buiten het bedrijf afgesloten. Dat gebeurde op het thoolse voetbalveld, waar gasten en gast heren trachten een best beentje voor te zet ten. De gastheren hadden 3 keepers opge steld: Van Westen-Van Heusden - L. Ver maas. Het statenlid had de primeur. Hij toonde een verbluffende techniek. Een cor ner telde hij niet mee. Hij wist de bal uit alle hoeken te rammelen met snoeksprongen snoekduiken en snoekschoten. Maar dat al les, zolang de bal niet in zijn buurt was. Ge lukkig stond Jos Brooijmans op de back, die alle moeilijke situaties opklaarde, was daar vervolgens Joop Versluijs, die voor de uitballen zorgde en nam stopper Kosten deel aan bliksem-offeqsieven. Brooijmans Punt en Stoutjesdijk voerden de voorsprong op, want de Amersfoorters zijn meer gespe cialiseerd in hockey dan in voetbal. Een prachtig doelpunt redde overigens de eer. De toeschouwers hadden plezier. Burgemees ter van Boeijen zorgde voor de aftrap. Gisteren kwam het tot een excursie naar de Sint Annalandse veiling en Cavetho, nadat dinsdag gemaal „De Noord" en het Polderhuis was bezocht. De werkweek zit er al ruim voor de helft op. Morgenavond na nog een dagje verblijf is reeds het afscheid in de Land- bouwhuishoudschool te Scherpenisse Dat er in die weinige dagen al zo een band kan worden gesmeed. We laten de conclusie graag aan de jongelui zelf over. Onzerzijds was het in elk geval een genoegen de deur te mogen openzetten. Bij de afvaart op zaterdag a.s. goede reis en mogelijk nog eens tot ziens. De Bergen op Zoomse chirurg dokter F. Vaas promoveerde gisteren aan de Rijks universiteit te Leiden op een proefschrift over speciale vaatchirurgie bij lijders aan chronische verminderde werking van been slagaders. Promotor was dr. P. Kooreman. De 39 jarige dokter Vaas is in Deventer geboren en werkt sinds vorig jaar als opvolger van dr W. Weggeman in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom. De nieuwe doctor is voor verschillende streekbewoners geen onbekende meer. Onze gelukwensen. Het grootwinkelbedrijf Zijlstra met zijn 55 vestigingen in Nederland gaat z'n spaar- zegel-systeem afschaffen. Men kwam tot dit besluit, omdat blijkens onderzoekin gen binnen het concern vele huisvrouwen gevoeliger zijn voor directe prijsvoordelen dan voor spaarzegel-extraatjes. En ze heb ben nog gelijk-ook. Weg met de overtollige ballast en rompslomp. Vorig jaar werd al een proef genomen in een supermarkt van dit bedrijf te Vlaar- dingen en vanaf het begin bleek de nieuwe methode een succes. Daarom is besloten de nieuwe verkooppolitiek nu over het gehe le landelijke bedrijf door te voeren. De eer- s'e streep onder de spaarzegels, waar de aardigheid al lang af is. Het wegvallen van de spaarsysteemkosten maakt het mogelijk de belangen van de klant beter te dienen in de vorm van verlaagde prijzen, zo deelt de directie mede. In het buitenland is al enige tijd eenzelfde ontwikkeling gaande. Daarbij beginnen de huisvrouwen ernstig te twijfelen aan het nut van al die zegelsyste men, Geen wonder. dr. A. A. Kugel, Poortvliet tel. 01662-400 dr. J. Vermet, Nw-Vossemeer tel. 01676-415 dokter J. J. Kok te Stavenisse tel. 01663 -400 Weekend-dienst dierenartsen Vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met zondagavond 24 uur dr R. C. Rinses Scherpenisse tel. 01666-596 G. Doggen, Bergen op Zoom, tel. 01640-5112 H. v. d. Hammen, Steenbergen tel. 01670- 3013 HOOGWATER in de week van 16 tot en met 22 mei 1965 zondag 4.28 16.55 maandag 5.04 17.30 dinsdag 5.40 18.06 woensdag 6M 5 18.40 donderdag 6.50 19.15 vrijdag 7.30 19.52 zaterdag 8.14 20.34 Volle Maan 16 mei te 21.48 uur BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen 1 september a.s. gelegenheid bestaat tot plaatsing op de open bare school voor gewoon lager onderwijs in die gemeente van kinderen, die vóór 1 oktober 1965 de leeftijd van zes jaren zullen hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op genoemde school wensen geplaatst te zien, worden in de ge legenheid gesteld daarvan aangifte te doen op maandag 17 mei a.s. des middags, tussen 4.00 en 5.00 uur en des avonds tussen 7.00 en 8.00 uur in meergenoemde school. Tholen, 7 mei 1965 Burgemeester en wethouders voornoemd. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld de navolgende door de raad in zijn vergadering van 5 maart 1965 vastgestelde en bij Koninklijk Besluit van 26 april 1965 nr. 3 goedgekeurde verordeningen t.w.t Denk ook eens aan eigen jeugd Amersfoorters brachten goed weer Met ,,De Geuzen" (boekenweekgeschenk) eerste verzet op juiste waarde geschat Een enorme boekwinkel in Amsterdam Vossemeers muziekvereniging (met nieuwe instrumentenjubileert Recreatieve-samenwerking W est-Brabant-Zeeland Gouden St. Philipslandse boerenleenbank Aardig voetbalduel te Sint-Annaland Lyceïsten: een vrolijke gast, is niemand tot last a de verordening op de heffing van een belasting op de verzekering tegen brand schade van de in de gemeente zich bevin dende onroerende goederen of inboedels of een overeenkomstige belasting voor zo veel die goederen of inboedels niet verze kerd zijn, in de gemeente Tholen: b de verordening tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten in de gemeente Tho len: c de verordening tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van straat- en rioolbelasting in de ge meente Tholen; d de verordening op de heffing van opcenten op de personele belasting in de gemeen te Tholen en e de verordening op de heffing en invorde ring van leges. Tholen 7 mei 1965 Burgemeester en wethouders voornoemd. BURGERLIJKE STAND Geboren: 7 mei Marina Cornelia dochter van Aal- brechtse Johannis en van Tichem Jannetje Laurina Overleden. 2 mei Moeliker Johanna oud 79 jaar echtgenote van Nelisse Anthonij. 6 mei Kleppe Pieter oud 82 jaar echtge noot van Suurland Paulina Maatje Ingekomen: Mattheus van Dijke, echtgenote en 6 kinderen van Dinteloord naar Oud Strijen- pl. 4 Vertrokken: Johan Bogert echtgenote en 3 kinderen van Molenvlietsestraat 9 naar Zierikzee Paul C. J. Duinker van Hoogstraat 48 naar Epe (Gld.) Adriana M. J. Brooijmans van Broekpolder 3 naar Goes Leendert Moerland en echtgenote van Schakerloopolder 37 naar St. Maartensdijk Aaltje P. Sinnema-de Kok van Vis- straat 12 naar Barendrecht Janna Boot-v. d. Zande en kind van 1500 gem. polder 78 naar Poortvliet Johanna M. Schotanus-v. d. Peijl van Sin gel 75 naar Nijmegen Adriana P. Beukelaar van Brugstraat 30 naar Domburg DE TROUWE DUIF TE THOLEN De Trouwe Duif hield een concours van uit Mons 121 km in concours 173 duiven gelost werd 9.20 uur. A Wagemaker 1 5 7 20 31 33 40 41 46 49 A. Burgers 2 14 39 L. Laban 3 35 C. Boogaart 4 30 44 45 M. Moeliker 6 23 58 Joh. Deurloo 8 9 25 26 60 J. de Kok 10 16 Jac. van Dijke 11, 42 M. Laban 12 A. de Jonge 13 17 48 O. Contant 15 38 L. Jansen 18 19 24 Joh. Beukelaar 21 54 A. Laban 22 34 36 C. Soomers 27 52 53 57 P. Laban 28 H. Cornelisse 29 C. van Luijk 32 51 59 L. v. d. Kleijn 37 B. v. Iwaarden 43 56 Jac Pollie 47 C. Moeliker 50 55 aankomst eerste duif 11.3.5 uur aan komst laatste duif 12.25. 56 uur VOETBALWEDSTRIJD Een personeelselftal van de Aanneemmij N.V. Hommel alhier speelde zaterdagmiddag jl. een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen een team van de Plantsoenendienst te Breda. De wedstrijd was aantrekkelijker dan de goalcijfers 71 in het voordeel van de gastheren, zou doen vermoeden. De mannen van de plantsoenendienst en vooral hun keeper gaven goed partij, vooral in de tweede helft, die ze begonnen met een 50 achterstand. De goals werden gemaakt door C. Hom mel (3x), C. de Leeuw, F. de Leeuw, P. I Kats en P. Havermans. De wedstrijd werd niet druk bezocht, hoe wel de Bredase ploeg plm. 70 supporters had meegebracht. Na afloop was men in Hof van Holland geruime tijd gezellig bijeen en reikte dhr. P. A. W. Mees de uitgeloofde beker uit. VOOR HET RODE KRUIS De plaatselijke duivensportver. „De Zwa luw" is voornemens een tweetal wedvluchten te organiseren, waarvan de baten zijn be stemd voor de Thoolse Afd. van het Rode Kruis. De vluchten zijn niet beperkt tot leden van ..De Zwaluw", doch iedere thoolse duivenhouder mag er aan deelnemen, tegen een inleg van 20 cent. Voor de hoofdprijs, een herenrijwiel, ter waarde van 170. bedraagt de inleg 50 cent. Winnaar van de hoofdprijs is de deelnemer met de 2 snelste duiven. Mocht geen enkele deelnemer aan dit criterium voldoen, dan wordt de inleg terug betaald. De eerste vlucht voor de oude duiven wordt gehouden op zaterdag 5 juni vanaf St. Denis over plm 340 km, de tweede op zaterdag 7 aug. vanaf St. Quintin over 202 km. Donderdag 20 mei a.s. zal de Bergen op Zoomse Huishoudschool aan de Ravelstraat 1 officieel worden geopend. Het moderne en ruime gebouw voorziet voor deze gemeen te en de omliggende plaatsen in een grote behoefte. Op vrijdag 21 mei is er gele genheid de school te bezichtigen voor ou ders, leerlingen, oud-leerlingen en andere belangstellenden. Dat is mogelijk tussen 2 en 4.30 en tussen 7.30 en 9.30. Tegelijkertijd kan men kennisnemen van de tentoonstelling welke een duidelijk beeld zal geven van de volledige opleiding (en) aan deze school, Tegelijkertijd kan men kennismaken met de leerkrachten en zich eventueel nog als leerling aanmelden. Het is de moeite waard in deze nieuwe school een kijkje te gaan nemen en de ten toonstelling is interessant en leerzaam. PRESENTATIE AAN HET PUBLIEK VAN INSTRUMENTEN DER MUZIEK-VERENIGING Nu de nieuwe instrumenten van „Oud- Vossemeer's Muziekver." officieel zijn over gedragen, zullen ze aan het publiek worden gepresenteerd. Dit gebeurt niet, zoals eerder gemeld op zaterdag 15 mei, doch op dinsdagavond 18 mei a.s. tijdens een muzikale rondgang door de Gemeente. Aanvang 7 uur. „GEVEN VOOR ZEVEN" Onder deze slagzin voerde de 23866 leden tellende Bond van Geref. Vrouwenverenigin gen een inzamelings-actie ten behoeve van een 7-tal scholen in België en Frankrijk. Indien de landelijke opbrengst op hetzelfde niveau ligt als in Oud Vossemeer, moet men in totaal wel erg veel bijeen hebben gebracht. Want de ruim 20 leden tellende Vereniging verkocht 120 balpennen, en konden deswege vorige week maandag een bedrag van 167 overmaken naar de Hoofdbestuur. De actie is vooral bedoeld om het vervoer der leerlingen naar deze Chr. Streekscholen mogelijk te maken. „De Zeven" zijn: Meche- len, Gent, Denderleeuw, Genk, Bouchout, Maria Horebeeke en Paron. COLLECTE Een inzameling voor „Het Hoogeland" heeft alhier het bevredigende bedrag van 201,60 opgebracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 1