EENDRACHTBODE 25 JAREN GELEDEN (III) caballi ero T P Eerste stap tot samenvoeging veilingen gezet Gerda' s eigen weg Het drama van Rotterdam maakte een einde aan de ongelijke strijd 'ïf' 21e JAARGANG No. 25 6 MEI 1965 TWEEDE BLAD RAADSVERSLAG POORTVLIET Reorganisatie voor regeling bij begrafenissen Verhoging jaarwedden wethouders en presentiegeld raadsleden Meningsverschil over 5 mei viering anders dan andere i WV rmm- Oprichting „Thoolse Fustcombinatie nu definitief Veluwse boerenroman Donderdag 29 april des vm. om 10 uur kwam de voltallige gemeenteraad te Poort vliet bijeen onder leiding van burgemeester W. J. van Doorn. De verkoop van ongeveer 470 m'2 bouw grond aan de heer G. K. Krijger leverde geen bezwaar op. Dat bouwterrein, gelegen tussen het schoolplein en de woning van de heer M. Hoek zal in totaal op f 6345.komen. De heer Krijger wil er een bungalow bou wen en de heer Uyl (a.r.) vindt het wel jammer, dat er daar nu een bungalow komt, terwijl het daar overigens normale woning bouw is. De voorzitter antwoordt dat het perceel oorspronkelijk was bestemd voor een woning van het hoofd der school en dan had er evengoed een bungalow kunnen komen. Hij antwoordt verder ontkennend op de vraag van de heer P. van Houdt (s.g.p.) of er dan nog grond overblijft De heer Van der Male (s.g.p.) informeert of de woningbouw van Jeroense nog doorgang vindt. De voor zitter anwoordt daarop bevestigend, maar goedkeuring is nog niet binnen. Er zijn nog 3 particulieren, die op goedkeuring wachten, nl. de heren Jeroense, Joh. van Dijke en Krijger. Overigens kan de raad instemmen met ver koop van bovengenoemde grond. De chr. school krijgt voor 1965 een voorschot van f 4622.64. VERBOUW LANDBOUWSCHUUR Door het voormalig Algemeen Armbestuur was reeds een krediet gevraagd voor het bouwen van een stal in de landbouwschuur van de hofstede „Dorpzicht". Gedeputeerden hebben daartoe machtiging verleend, maar Armbestuur werd per 1 april 1965 opgehe- van en de gemeente nam de lusten en lasten over. B en w achten een nader uitgewerkt plan nodig en willen daartoe een bouw kundige aantrekken. Gevraagd wordt het col lege te machtigen tot het laten opmaken van een plan. De voorzitter voegt er aan toe, dat voor deze verbouw tevoren reeds f 7000.is ge voteerd en in de begroting staat. De heer Geuze (c.h.u.) kan wel begrijpen dat b en w het meteen goed willen doen, maar hij vindt het wel jammer, dat het weer zoveel langer zal moeten duren, eer betrok kene geholpen is. De voorzitter acht het niet uitgesloten dat na goedkeuring van het plan vast de eerste f 7000.wordt verwerkt. Overigens kan de raad zich met het voorstel van b en w verenigen. Verder wordt besloten nog een stukje Paasdijk bouwrijp te maken. REORGANISATIE BEGRAFENISSEN EN BEGRAAFPLAATS In een verklaring van b en w bij monde van de voorzitter wordt opgemerkt, dat ten aanzien van de begraafplaats orde op za ken dient te worden gesteld. Bij een laatste begrafenis waren er enige moeilijkheden met betrekking tot de aangewezen plaats en men wil verwikkelingen dienaangaande in de toe komst voorkomen. Allereerst dient een meer ambtelijke en formele weg te worden ge volgd bij de vaststelling van de plaats van begraven, ook tussen grafdelver en betrokken familie. De grafdelver zal zich in het vervolg rechtstreeks tot de gemeentelijke administra tie moeten wenden en zich bij twijfeling over de ligging met de gemeente-ontvanger ver staan. Aan de technisch ambtenaar van de CD is verzocht een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de situatie op de begraafplaats en na te gaan of de situatie in overeenstem ming is met de administratie en nummering der graven. Die kaart zal ten dienste van het publiek worden gesteld, zodat kan worden nagegaan hoe de ligging van de graven is en het publiek dus niet langer afhankelijk is van de aanwezigheid en gegevens van de grafdelver. Daarnaast zal ook uit het onderzoek moe ten blijken, welke reorganisatie in het be heer en verzorging van de begraafplaats no dig is. In dit opzicht is het van groot belang dat de ten kantore van de gemeente-ontvan ger gehouden administratie goed is bijgehou den. De bedoeling van b en w is om door de reorganisatie te voorkomen dat over te veel schijven gewerkt moet worden, waartoe mis verstand en verwarring kan ontstaan en waar door ieders verantwoordelijkheid duidelijk tot uitdrukking komt. B en w zijn voornemens om de raad nadat het onderzoek heeft plaatsgevonden en de situatiekaart is vervaardigd, nader in te lichten. De voorzitter voegt er aan toe, dat het uiterlijk van de begraafplaats inmiddels reeds wel belangrijk is verbeterd, wat in eigen beheer gebeurde en ongeveer f 900.kostte. Nadat nog enkele inlichtingen zijn ge vraagd kan de raad zich volkomen vereni gen met het voornemen van b en w met betrekking tot deze reorganisatie. VWi Voor mannen modern Voor jongens sportief HEREN- en JONGENSKLEDING Wouwsestraat 7 - tel. 4569 BERGEN OP ZOOM JAARWEDDEN EN PRESENTIEGELDEN Gedeputeerden vragen de gevoelens van de raad met betrekking tot herziening van de jaarwedden van de wethouders. Voor Poortvliet komen ze van f 1440.op f 1692.per jaar. B en w zijn voornemens per 1 januari 1965 dan tegelijk het presentie geld voor het bijwonen van een raadsverga dering van f 12.50 op f 15.-— te brengen en voor commissie vergaderingen op de helft van dit bedrag. De heer Van Houdt zegt dat men zijn standpunt dienaangaande wel kent. Hij is tegen. Het schrijven van het provinciaal col bij om geen enkel persoon in kwestie. De overige raadsleden hebben er geen bezwaar tegen. Het schrijven van het provinciaal col lege inzake de gemeentelijke herindeling van het eiland en het te verwachten nieuw en verderstrekkend voorstel wordt voor ken nisgeving aangenomen. De voorzitter zegt er verder geen goed of kwaad woord over te kunnen meedelen. De heer C. M. Bijl (pvda) vindt dat het alles wel veel te lang duurt en zo de onze kerheid blijft. Verder doet men er het zwijgen toe. VERSCHILLENDE HERDENKINGS-MENINGEN Nadat tevoren is opgemerkt door de voor zitter, dat nog verkeersmaatregelen zijn te verwachten met betrekking tot de kruising bij Potter terwijl de overige al terzake geno men besluiten doorgang zullen vinden, deelt de heer Van Houdt mee, dat hij aan de uitno diging om als raadslid op 5 mei om 10 uur op het gemeentehuis te zijn, niet kan aan vaarden in verband met een op dat uur te houden kerkdienst in de Ger. Gemeente. De heer Bijl zegt het bizonder jammer te vinden, dat men daarmee het geheel gaat doorkruisen. We zijn op 5 mei allen bevrijd en waren daarover allen blij. Hier is te voren een programma opgemaakt. Dat kon voor allen één kerkdienst zijn en ook voor allén een herdenken. Het is dan ook zeer te betreuren dat hierin niet allen meewerken. De heer Van Houdt zegt er geheel anders over te denken. Het is juist een verschrik kelijke zaak dat het een feestelijk herdenken moet worden. Beter is zich dan onder Gods woord te scharen. De voorzitter anwoordt dat steeds op aangename wijze met de kerkelijke instan ties werd overlegd. Hij betwist niemand de vrijheid van handelen, maar meent dat dhr. Van Houdt zich wel moet indenken, dat an dere inwoners er ook anders over denken, dan hij doet. Dat men geen gepast feest zou mogen vieren bij een 20 jarige bevrijdings herdenking, wil er bij hem niet in. En dat gebeurt toch aan de hand van 't programma waarover men het tevoren eens werd. De heer Van Houdt werpt er tussen dat men God en de mammon niet tegelijk kan dienen. Weth. Krijger kan er niet anders inzien, dan dat men hier een goed programma heeft waarbij voornamelijk de kinderen zijn be trokken. De voorzitter wil nogmaals onderstrepen het te betreuren, dat het niet gemeenschappe lijk kan. De heer van der Male zegt ook niet aan wezig te zullen zijn op het gemeentehuis en dezelfde mening te hebben als de heei Van Houdt. Daarna sluiting. Niet alleen de mariniers vochten verbeten Rotterdam. De naam van onze belangrijkste havenstad heeft in de tweede wereldoorlog tot ver buiten ons land bekendheid gekregen. En op wat voor manier De naam kreeg een plaats in de lugubere lijst van gebombar deerde steden: Warschau Belgrado Coventry Leningrad Rotterdam, schrikwoord der overweldig de volken, aanklacht tegen de agressor werd later het wraakwoord der geallieerde piloten En de namen van vele Duitse steden maak ten de lijst ontstellend lang: Hamburg Leipzig Hannover Berlijn noem maar op, want de naam van Rotterdam kwam voor op de rekening, die de Royal Air Force het „Duizendjarige Rijk" presen teerde. De totaallijst van tot puinhopen veran derde steden toont wel de ware aard van de oorlog en typeert goed de waanzin ervan. VROEGTIJDIG DOEL Reeds vanaf de eerste uren van de vijf daagse oorlog hadden de Duitsers het oog op Rotterdam gevestigd. Voornamelijk als rou- tepunt van de pantser-divisie, die via Gen nep. Moerdijk en Rotterdam tot in het wes ten van ons land moest doordringen. De brug bij Gennep werd overvallen. Bij de Moer- dijkbruggen daalden de parachutisten. Waal haven werd bezet en ook de Maasbruggen want telkens ging het om bruggen in ons waterland Ook de Maasbruggen worden het vroegtijdig doel van een vijandelijke aan val. Reeds in de morgen van de eerste oor logsdag daalden ettelijke Duise watervlieg tuigen op de Nieuwe Maas aan beide zijden van de bruggen. De vijandelijke soldaten zagen kans ongehinderd met rubberbootjes aan wal te komen. Zij nestelden zich aan de uiteinden van de bruggen. Later landden parachutisten in de buurt van het Feijen- oord-stadion. Zij voegden zich bij hun ka meraden aan de Nieuwe Maas. Na de ver overing van het vliegveld Waalhaven rukten ook van daar sterke Duitse afdelingen op in de richting van de Maas. Spoedig was dan ook het Noordereiland bezet en van hieruit werd getracht verder in de havenstad door te dringen. TEGENAANVAL Wat kon hier van Nederlandse zijde te gen worden gedaan? Zo op het oog niet veel Rotterdam had binnen haar muren wel heel wat troepen, wel 6.000 man. Maar meest depot-troepen, d.w.z. of soldaten die slechts kort in dienst waren sommigen hadden nog nooit met een geweer geschoten of oudere lichtingen, zoals het 39ste Regiment Infanterie. Al met al kon slechts een tiende deel tot de „vecht" soldaten worden gere kend, o.a. de zeer goed getrainde mari niers. De commandant van Rotterdam beschikte niet over een voor de oorlogsvoering ge schikte staf. Improviseren was dan ook een vereiste. Nu, dat is dan ook gedaan. In het begin namen de commandanten der afzon derlijke afdelingen op eigen initiatief maatre gelen, doeltreffende maatregelen. Op de eer ste plaats werden aanvallen gedaan op de vijand rond de Maasbruggen. Dit ging vrij vlot, zo vlot zelfs, dat men nog kans zag vijandelijke, bemande rubberbootjes, afkoms tig van de watervliegtuigen in de grond te boren. Genie-soldaten en mariniers aan vankelijk slechts tien man zuiverden een aantal huizen van de vijand en toen zij krach tige steun ontvingen van een compagnie zware mitrailleurs van het 39ste R.I. bleven slechts enkele gebouwen in handen van de parachutisten. Inmiddels werden elders in de stad belangrijke punten door het Rotter damse garnizoen bezet, spoorwegstations, po litiebureau, stadhuis en postkantoor. Op de Veemarkt concentreerde zich de bevelvoering en zo werd de verdediging gecoördineerd Het oppercommando Generaal Winkelman dirigeerde aanvullingstroepen naar Rot terdam en mede daardoor werd de vijand meer en meer in de verdediging gedrongen. Maar de vijand had nog geen enkele reden tot wanhopen, integendeel. De aanvoer vanaf Waalhaven, waar ondanks artillerievuur nog steeds Duitse vliegtuigen landden, duur de voort. Bovendien sprak de Duitse lucht macht een geducht woordje mee. Tenslotte naderden met rasse schreden de vijandelijke pantsertroepen. Moerdijk-Willemsdorp - Dor drecht - Zwijndrecht, steeds dichter bij kwam de gemotoriseerde colonne Het was daarom noodzakelijk zo spoedig mogelijk de Maas bruggen te veroveren en te laten springen. Er werd bevel gegeven om in de nacht van 12 op 13 mei de aanval in te zetten. f CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.25 HET VERHAAL VAN DE MARINIERS Voor hetgeen de Nederlandse militairen in Rotterdam hebben gepresteerd in die be wogen meidagen, kan men slechts grote be wondering hebben. Hier immers vochten het is reeds gezegd ongetrainde of oudere soldaten tegen elite-troepen. Want de Duit se parachutisten waren speciaal opgeleid voor het uitvoeren van het plan tot verove ring van de Maasbruggen. Reeds vanaf no vember 1,939 waren deze Duitse afdelingen in traning voor dit doel. Nimmer verlieten zij hun kampen, steeds weer oefenden zij voor deze ene opdracht. De enige afdelingen, die zich wat training en geoefendheid betreft gelijkwaardig aan de vijand konden noe men, waren de mariniers en matrozen. De torpedobootjager Hr. Ms. Jan van Galen heeft samen met nog wat kleinere marine vaartuigen een belangrijke rol gespeeld in de strijd om het behoud van de Maasstad. Zelfs toen Stuka's het schip tot zinken had den gebracht zette de bemanning de strijd aan de wal voort. En ook bij de aanval op de Maasbruggen later dan het plan was ondernomen in de ochtend van de 13e mei, waren het mariniers, die er in slaag den de brug te bereiken, want een vijftal hunner zag kans zich onder de Bruggen schuil te houden. Van hieruit vuurden ze dag en nacht op de vijand. Dit sluipschutters- vuur, maakte grote indruk op de Duitsers. Steeds weer vielen er slachtoffers. Men wist niet waar de tegenstander zat. Nergens was men veilig. Het waren deze vijf mariniers die voor hun befaamde onderdeel geschiede nis maakten. Hun moedig standhouden toon de weer eens het hoge moreel en de opoffe ringsgezindheid van dit keurkorps. Ze zijn er zowaar heelhuids van af gekomen ook... Door dit neer te schrijven wordt niets tekort gedaan aan de waardering die er moet zijn voor de houding der andere ver dedigers. Hét zijn niet alleen de mariniers ge weest. die het uiterste gaven. De hopeloze situatie, waarin ons land kwam te verke ren na de val van de Grebbeberg en door het oprukken der Duitsers in Noord Brabant noopte echter tot het openen van onderhan delingen met de Duitsers. Toen er reeds met de vijand werd gesproken, kwam het bombardement. Ongehinderd, als gold het een oefening, lieten de talloze vliegtuigen hun bommen vallen. Rotterdam ging in vlam men op. Deze misdaad deed de capitulatie versnellen, maakte een definitief einde aan een ongelijke strijd van vijf dagen nog vijf jaren van leed zouden volgen. (Nadruk verboden) MODESHOW ST. ANNALAND Was U ook op de show Heeft U de exclusieve Kostuums. Kombinaties en Regenjassen aezien 1 Of de Modieuze vakantiekledina Veel meer tonen wij in onze intieme speciaalzaak Herenmodes Herenkonfektie Kortemeestraat 1 BERGEN OP ZOOM ft Als laatste in onze streek kwam de Vei lingvereniging Sint Annaland Omstreken donderdagavond in 'n buitengewone algeme ne vergadering bijeen om de oprichting van de Coöp. Vereniging „De Thoolse Fust combinatie G.A." goed te keuren. Met algemene stemmen werd hiertoe beslo ten en tevens werden de statuten van de op te richten vereniging met „voor" door de 33 aanwezigen bekrachtigd. De „Toolse Fustcombinatie" is daardoor een feit geworden, want de overige veilin gen op het eiland Tholen waren reeds ak koord gegaan met de oprichting. De afge lopen jaren, en in het bizonder het afgelo pen seizoen, hebben de veilingen op Tholen dikwijls te kampen gehad met kistengebrek. Vorig jaar hebben ze 30.000 kisten moeten huren. Het totaal aantal eigen kisten be draagt 340.000. Het huren en kopen van kisten is tegenwoordig een dure zaak; een nieuwe kist kost nu f 3.25. De voorzitter van de Veilingvereniging Sin Annaland, de heer C. J. C. Kooijman drukte 't zelfs zo sterk uit, dat fust op den duur iedere veiling de nek breekt, als men niet oppast. Hij noem de 't fust het hangijzer van de veiling. Daar om is het noodzakelijk om tot samenwer king te komen. Voorheen moesten de handelaars en ver voerders altijd lege kisten uitzoeken deze voor die veiling en die voor 'n andere vei ling. Dit nam veel tijd in beslag, en in het drukke seizoen bleven de kisten bij de hande laars en vervoerders liggen. Het gevolg was dat men op de veilingen geen voldoende lege kisten kreeg, en de landbouwer was dan de dupe. Het bestuur van de afdeling Tholen van de V.B. had een verzoek bij de veilingen in gediend om tot gemeenschappelijk fustge- bruik te komen. Voor de vervoerders bete kent dit minder verloren tijd om de kisten uit te zoeken en de landbouwers behoeven minder lang of helemaal niet op kisten te wachten. De veilingen pleegden overleg met het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen en dit overleg heeft tot goede resultaten ge leid. nl. voorstellen tot oprichting van een fustcombinatie. Hiervoor moet een aparte) vereniging worden gevormd, waar iedere veiling lid van is. Alleen de veilingen op het eiland Tholen kunnen lid worden. Het fust dat iedere veiling nu bezit, zal door een commissie van het Centraal Bureau worden gewaardeerd. Deze kisten vormen de inbreng van de veilingen in de nieuwe ver eniging. Nu rijden de vervoerders eerst naar huis om de kisten van iedere veiling te sorteren Bij de nieuwe regeling gaat een vrachtauto met leeg fust zich melden op de veilinq in Tholen. Daar komt een vertegenwoordiger van de Fustcombinatie te zitten en die regelt naar welke veiling de lege kisten moeten. Geen uitzoekerij meer, want op de kisten komt de naam van de veilingen te vervallen Het gedeponeerde handelsmerk Alvantho blijft natuurlijk gehandhaafd. De Thoolse V.B. heeft het handelsmerk erkend. Zij stemt er mee in, dat de kisten alleen gebruikt worden voor produkten die over de Thoolse veilingen worden geleverd. Het handelsmerk Alvantho zal, ondanks de hoge kosten die aan dit werk verbonden wa ren. goed meewerken aan de vlotte roulatie van de fust. Ook de verhoging van het sta tiegeld zal een snelle roulering bewerkstelli gen. Het bestuur van de nieuwe vereniging wordt gevormd door één bestuurslid van elke aangesloten veiling. Ook zal elke veiling een plaatsvervangend bestuurslid en een lid van de Raad van Toezicht leveren. In de algeme ne vergadering hebben de volledige besturen van de aangesloten veilingen zitting. Bij de medezeggenschap in de vereniging maak de grootte van de omzet en het ledental van een veiling niets uit. Ieder lid (veiling) heeft slechts één stem. Het lidmaatschap moet telkens voor 5 jaar worden aangegaan. Enkele leden vonden 5 jaar wat lang, wanneer het zou mislopen. Voorzitter C. J. J. Kooijman dacht dat dit niet het geval zal zijn. De moeilijkheden met fust die nu iedere veiling heeft zullen in mindere mate ook bij de fustcombinatie aan wezig zijn, al zullen deze steeds minder worden. In de zomer heeft men hier ook kis ten moeten rantsoeneren en bij de fustcombi natie zal dit ook wel eens het geval zijn. Ze zal echter gemakkelijker tot aankoop van kisten kunnen overgaan. Doordat de ene vei ling over de andere veiling kisten tekort heeft in het seizoen, zal de fustcombinatie minder kisten moeten huren dan nu bij en kele veilingen het geval was. De huur van de kisten zal daardoor waarschijnlijk niet omhoog gaan. Enkele veilingen hebben een behoorlijke opslagplaats voor fust, maar de veilingen die geen opslagplaats hebben zullen daarvoor moeten zorgen. Door deze samenwerking worden de uitgaven zo laag mogelijk gehou den. De voorzitter was ervan overtuigd dat gemeenschappelijk werk goedkoper is, dan dat iedere veiling alles zelf moet doen. Hij wees de aanwezigen op het grote nut van de op te richten vereniging, en spoorde hen aan om hiervoor te stemmen. De enkele be zwaren bleken bij de stemming verdwenen en hiermee was de eerste stap gezet tot sa menvoeging der veilingen. De onkosten stijgen steeds, maar de prij zen van de produkten blijven op het niveau van 20 jaar geleden. Samenwerking kan hierbij de enige oplossing zijn, al is het nodig dat de prijzen voor de boer eens op een be hoorlijk niveau komen. Ook de boeren moe ten een graantje van de welvaart kunnen meepikken. Van de groente- en fruitveiling te Ber gen op Zoom was bericht gekomen, dat de aanvoerders uit het eiland Tholen gelijk ge steld zullen worden met de leden van die vei ling uit Bergen op Zoom. De heffing voor hen bedraagt f 15. De IJ/2 ha grond naast de veiling te Sint Annaland is nu definitief in bezit van de ver eniging gekomen. De voorzitter dankte de le den voor hun komst en bood zijn excuses aan omdat deze vergadering juist gelijk viel met de donorsavond. door HENK VAN HEESWIJK 5 Dan ging alles weer weken en maanden goed, zonder noemenswaardige incidenten. De hufters bemoeiden zich niet met de zandvreters en deze deden net, of de hoge kanters niet bestonden. Tot de volgende vecht partijen begonnen. Tijdens zo'n vechtpartij aan de rand van het stadje, was de toen achtjarige Gerda van 't Grashek in het nauw geraakt. Plotseling zat ze midden tussen een stelletje vechtersbazen en voor iedereen goed besefte, dat er een „deerntje" bij betrokken was, lag Gerda op straat met een gat in haar kous en knie, huilend van pijn en schrik. De jongens staakten geschrokken hun strijd voor enige ogenblikken, want meisjes deden aan de knokpartij natuurlijk niet mee. Eén der lage kanters, die zich tot nog toe wat op de achtergrond had ge houden, omdat zijn oudere broers het alleen wel afkon den, kreeg medelijden met de kleine Gerda, zette haar resoluut op de bagagedrager van zijn gammele fiets en bracht haar thuis op „De Peppelhorst". Meer niet. Hij had zelfs geen dankje afgewacht, misschien wel uit de aangeboren vrees voor alles, wat op de hoge kant woonde, en was hard fietsend teruggereden naar de straat. Gerda herinnerde het zich allemaal nog, hoewel ze eigenlijk nooit precies geweten had, wie haar toen naar huis gebracht had. Dus dat was Arie de Nots geweest, een van de zandvreters. De Notsen stonden bovendien niet bepaald als keurige mensen aangeschre ven. Ze bewoonden één van de drie bouwvallige boer derijen in het „Moordgat", een laag gedeelte op de Veluwe tussen Nijloo en Groevenwijk, en het was spreekwoordelijk in het stadje, dat wat uit het Moord gat kwam, in de regel niet veel soeps was. Misschien raadde de tramconducteur haar gedachten. „Ja, juffrouw van 't Grashek, nu weet ik ineens uw naam ook weer, dat was ik toen. Arie de Nots uit het Moordgat. Een zandvreter van de lage kant. En wat voor één, he? We staan nu niet bepaald zo gunstig bekend in Nijloo." Het meisje begon te lachen. „Dat dat was vroeger. Tegenwoordig zijn de verhoudingen heel anders ge worden." De man haalde zijn schouders op „Dat kan wel zijn, maar niet in Nijloo. Tussen de lage en de hoge kant is nog altijd een kloof. Ik kom vaak genoeg thuis en ik ben niet blind. Van de lage kanters zit er nog steeds geen in de hoge kerkbanken, is het wel U ziet het alweer, he Zelfs wij komen uit twee verschillende werelden. U bent de dochter van een der grootste boe ren van Nijloo en u zult te zijner tijd wel met de zoon van een of andere grote boer uit de omgeving trouwen. En ik ben tramconducteur, omdat er in het Moordgat voor mij geen plaats meer is. Waarover ik overigens helemaal niet rouwig ben. Nou, we gaan voor de ver andering maar weer eens naar de centraal. En nu zal ik u niet vergeten. De Anne Vondel, he?" Hij knikte. „Ik zet u vlak voor de straat af. Gaat u daar logeren Zij schudde haar hoofd. „'O nee, ik ga vanavond weer naar huis." „Alles goed thuis Leven uw ouders nog „Gelukkig wel. En kerngezond. Dank u." Bij de Anna Vondelstraat knikte hij haar vriendelijk toe. „Pettige dag, juffrouw van 't Grashek. Misschien zien we elkaar nog wel eens een keer." Hoofdstuk 3 Tante Gerdien, het buitenbeentje „Zo, zo, kind, heb je de reis eens alleen gemaakt? Lief van je, hoor, dat je je oude tante niet vergeet op haar verjaardag. Dank je wel voor de presentjes. Ga lekker bij het raam zitten, dan maak ik even een kopje koffie klaar." Gerda liet zich de onstuimige omhelzing van haar corpulente tante gelaten welgevallen, doch diep in haar hart vond ze het ook weer prettig, omdat ze altijd veel van deze ongecompliceerde vrouw had gehouden. En misschien ook wel bewonderd om haar moed zich niets van de familie aan te trekken en steeds haar eigen weg te gaan. Ze zag met een zekere schroom op naar de grote vrouw, die altijd een opgewekt humeur bezat en daardoor een sfeer van hartelijk spontaniteit wist te scheppen. Als ze vroeger van een bezoek aan de jarige tante terugkwam, dacht ze altijd: wat was het weer gezellig. En zelfs de kritieken, die haar vader en soms ook haar moeder op de voorbijgegane uren uitoefenden, vermochten niet haar te beinvloeden. Tante Gerdien was voor het meisje het summum van on bezorgdheid. Indertijd, toen oom Lex nog leefde, had ze al enigszins begrepen, dat deze twee mensen elkander hartstochtelijk lief hadden en dit ook openlijk demon streerden. In tegenstelling tot haar eigen ouders, die zich nooit ook maar aan enige intimiteit zouden over geven in het bijzijn van derden. Gerda kon zich ten minste niet herinneren, wanneer ze gezien had, dat vader zijn vrouw liefkoosde of zelfs kuste. En omge keerd evenmin. Langzamerhand was ze ermee ver zoend geraakt, dat men zoiets in hun kringen niet deed. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1965 | | pagina 3